Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Paroubek: Návrh rozpočtu je dobrý, ČR bude usilovat o víc peněz

Český premiér Jiří Paroubek bude při jednání o sedmiletém rozpočtu EU bojovat o další navýšení příjmů pro Českou republiku. Britský návrh považuje za dobrý, bude se ho ale snažit ve prospěch ČR ještě vylepšit. Dosavadní propočet příjmů z fondů EU určených pro chudší země totiž vychází z dubnové prognózy Evropské komise, která odhadla růst českého HDP na průměrně 3,3 procenta. Růst HDP je ale ve skutečnosti podstatně vyšší. "Letos máme pět procent a nic nenasvědčuje tomu, že v příštím roce by to mělo být méně," uvedl premiér. Tento rozdíl Paroubek odhaduje na 500 milionů eur. Británie již slíbila přidat 200 milionů pro Prahu, Paroubek bude chtít další příslib hned a ne až v roce 2010, kdy se podle návrhu mají provést korekce podle skutečného růstu hrubého domácího produktu členských zemí. Za výrazný klad středečního britského návrhu považuje Paroubek nabídku, aby se z evropských peněz směla platit daň z přidané hodnoty projektů prováděných obcemi a nevládními organizacemi. Při pětiprocentní DPH by to mohlo pro české adresáty znamenat úsporu pěti miliard korun ročně. V opačném případě by podle něj řada obcí a neziskových organizací nemohla jít do některých projektů, protože by se s jejich financováním nedokázaly vypořádat.

ODS podporuje postoj vlády k rozpočtu EU

Opoziční Občanská demokratická strana podporuje postoj české vlády k sedmiletému rozpočtu EU. "Pozice České republiky, jak bude prezentována na jednání Evropské rady, je velmi podobná pozici ODS. My tuto pozici podporujeme," řekl Topolánek poté, co se v Bruselu sešel s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a s činiteli Evropské lidové strany. Topolánek ujistil, že pokud bude schválen rozpočet EU přibližně v podobě navržené Británií, v Evropském parlamentu ho podpoří všech devět poslanců ODS.

Pokud EU neotevře trh práce, ČR zváží přechodná opatření

Jestliže staré členské státy EU neotevřou své trhy práce pro české občany, zváží Česko zavedení takzvaných přechodných opatření vůči Rumunsku a Bulharsku. Po čtvrtečním jednání tripartity to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Rumuni a Bulhaři, kteří se stanou novými občany EU v roce 2007, by tak v Česku mohli pracovat jen s povolením. Škromach se obává, že Česko a Slovinsko by se kvůli své nejvyšší životní úrovni mezi novými členskými státy mohly stát cílem rumunských a bulharských pracovníků. Vláda by pak byla nucena trh práce chránit. Zájem o práci v ČR po rozšíření EU stoupl. Podle ministra se například mezi Slováky zvedl o 30 procent. Nyní jich v ČR působí 80.000. O místo v Česku usilují mnohem častěji také Poláci. Staré členské státy se po rozšíření EU v roce 2004 obávaly levné pracovní síly z východu a své pracovní trhy občanům z osmi nových zemí uzavřely. Bez povolení mohou lidé získat místo jen v Irsku a Británii, větší překážky neklade ani Švédsko. Podle Škromacha se ale po více než roce a půl členství v EU prokázalo, že Češi nejsou pro pracovní trhy starých zemí unie žádná hrozba a nezaplavili je. Západoevropským zemím ale podle Škromacha chybí odvaha nové členské státy odlišit, posuzovat je samostatně a případně otevřít jejich občanům pracovní trh jednotlivě.

Ústavní soud je kompletní, patnáctým soudcem je Vladimír Kůrka

Ústavní soud může po dvou a půl letech začít pracovat v plném složení. Jeho posledního, patnáctého člena Vladimíra Kůrku jmenoval ve čtvrtek na Pražském hradě prezident Václav Klaus. Sedmapadesátiletý Kůrka se během své kariéry věnoval občanskoprávním sporům. Od roku 1996 do současnosti působil u Nejvyššího soudu. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Ústavní soud zaznamenal největší obměnu v souvislosti s ukončením funkčního období části svých členů předloni. Senátoři a prezident Klaus se od té doby dostávali do sporu o některé kandidáty. Z 19 nominovaných, které Klaus nabídl Senátu, mu horní komora odmítla šest. Naposledy loni v prosinci státní zástupkyni Jaroslavu Novotnou kvůli jejímu dvanáctiletému členství v KSČ.

O neziskových nemocnicích rozhodne sněmovna až po Novém roce

Sporný zákon o neziskových nemocnicích bude sněmovna schvalovat zřejmě nejdřív v lednu. Ve čtvrtek vrátili kontroverzní normu poslanci k novému projednání výborům. Znamená to, že na této schůzi už o ní nerozhodnou. Hejtmani, občanští demokraté a lidovci tvrdí, že sociální demokraté a komunisté připravovaným zákonem o neziskových nemocnicích poškodí pacienty. Politici ČSSD a KSČM míní, že svým počínáním je ohrožují naopak hejtmani, ODS a KDU-ČSL. Zákon počítá v první fázi se vznikem zhruba stovky veřejných neziskových nemocnic, na jejichž chod by mělo významný vliv ministerstvo zdravotnictví. Kritici předlohy se obávají, že nemocnicím, které v seznamu chybějí, hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění. Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že to není pravda a že další nemocnice budou moci do základní zdravotní sítě vstoupit později.

Nemocnice vyzvaly poslance, aby nepřijali zákon o neziskových zařízeních

Soukromé nemocnice vyzvaly sněmovnu, aby nepřijímala zákon o neziskových zdravotnických zařízeních. Podle nich zákon způsobí nerovnost mezi zařízeními, protože jen nemocnice zařazené do sítě budou mít peníze od zdravotních pojišťoven. Podle nemocnic je to skryté znárodnění soukromého majetku. Snahy o přijetí tohoto zákona nemocnice vnímají i jako pokus omezit právo pojišťoven svobodně uzavírat smlouvy. Do sítě by podle návrhu zákona byla zařazena jen zhruba polovina ze dvou stovek nemocnic. Stát by určoval platy jejich zaměstnanců, veškerý zisk by nemocnice musela vložit zpět do svého provozu. Kontroverzní zákon odmítají i představitelé krajů, podle nich znamená znárodňování majetku krajů. Ze čtvrtečního mimořádného jednání ředitelů, manažerů a zástupců vlastníků soukromých nemocnic vzešla také výzva premiérovi Jiřímu Paroubkovi, aby neprodleně předložil koncepci zdravotnictví. Premiér by měl rovněž zajistit, aby se nestátní zdravotnická zařízení podílela na přípravě právních předpisů v oblasti zdravotnictví, zejména těch, které se týkají financování jejich činnosti z veřejného zdravotního pojištění.

Lékárníci nesouhlasí s rozhodnutím vlády snížit marži na léky

Lékárníkům se nelíbí středeční rozhodnutí vlády, podle něhož klesne po Novém roce marže lékáren u léků z 32 na 29 procent. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby tím klesnou příjmy lékáren o 15 procent. Až čtvrtině ze zhruba 2200 lékáren prý hrozí krach. Omezí se také dostupnost léků pro pacienty. Ti mohou podle Chudoby počítat s tím, že od ledna si na léky více připlatí. Podle ministerstva zdravotnictví nevidí vláda snížení marží lékárníků jako problém, který by existenčně ohrožoval majitele lékáren. "Česko má jedny z nejvyšších marží v zemích EU. Tímto krokem se přiblíží evropskému standardu," sdělila mluvčí ministerstva Jana Kocová. Dodala, že v Česku je dvakrát více lékáren než v Rakousku. Ministr zdravotnictví David Rath chce snížením marže uspořit ročně 1,5 miliardy, lékárny si podle něj ztrátu mohou pokrýt prodejem doplňkového sortimentu. Náměstek ředitele Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza považuje snížení marže na léky za výhodu, nemocnice bude moci v daném finančním limitu předepsat více léků. Ušetří rovněž na sankcích za přílišné předepisování, protože se vejde do limitu. Podle děkana první lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy by vláda malým lékárnám měla pomoci a finančně je zvýhodnit, stejně jako jsou již nyní zvýhodněny malé lékařské praxe. Stejný názor má i Chudoba, komora podle něj považuje snižování marže za nejhorší cestu k úsporám výdajů na léky.

Sobotka zopakoval, že prodej Unipetrolu byl v pořádku

Ministr financí Bohuslav Sobotka ve čtvrtek před sněmovní vyšetřovací komisí ke kauze Unipetrol zopakoval, že privatizace této společnosti byla standardní. Popřel také, že by se v souvislosti s prodejem nechal uplácet. Privatizaci Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen podle některých spekulací provázela korupce. Při výběru posledních tří finalistů soutěže vláda dala přednost firmám, které sídlí v zemích NATO a Evropské unie, uvedl Sobotka. Podle privatizačního poradce vlády byla nejlepší nabídka kazašské ropné společnosti KazMunaiGaz, vláda ji ale vyřadila. Toto rozhodnutí Sobotka považuje za odpovědné z hlediska strategických a bezpečnostních zájmů ČR. O tom, že komise polského Sejmu vyšetřovala PKN Orlen kvůli údajným vazbám na ruské tajné služby, prý vláda v době rozhodování nic nevěděla.

Vláda rozhodla o tom, kudy povede D3 z Prahy na jih Čech

Vláda ve středu rozhodla o tom, kudy má vést dálnice D3 z Prahy do Jihočeského kraje. Ze tří variant vybrala takzvanou stabilizovanou trasu, kterou prosazuje i Středočeský kraj. Kabinet tak ukončil vleklé spory, které řadu let oddalovaly výstavbu dlouho plánované dopravní tepny. Dálnice D3 z Prahy přes České Budějovice do Rakouska má měřit 140 kilometrů. V provozu je zatím jen zhruba devítikilometrový úsek nedaleko Tábora. Podle posledních odhadů by dálnice měla být dokončena kolem roku 2020. Trasa D3 byla navržena ve třech variantách. O jednu se zasazoval kraj, o druhou ministerstvo životního prostředí a o třetí ekologové. Žádná ze stran nechtěla své stanovisko změnit. Kraj trval na tom, že nejlepší je stabilizovaná trasa. Podle ní se D3 samostatně napojuje na pražský městský okruh, prochází kolem Jílového, stáčí se na jih a vede Posázavím. Přiklonily se k ní i obce na Sedlčansku, Votičsku a Benešovsku. Ministerstvo životního prostředí ji ale nedoporučilo ani po opakovaném vyjednávání s krajem. Krajští zastupitelé zamítli návrh Lumíra Zenkla a Vojtěcha Vyhnálka, který obhajovalo ministerstvo životního prostředí. Variantu, která počítá s velkým tunelem za Voticemi, považují zastupitelé za nejnákladnější a nejméně vhodnou. Odmítli i třetí variantu Promika, která předpokládá rozšíření silnice I/3 z Mirošovic do Benešova. O stavbu dálnice D3 velmi stojí i Jihočeský kraj. Jihočeský hejtman Jan Zahradník vyzval koncem listopadu představitele největších podniků v kraji, aby podpořili rychlejší dostavbu D3. Špatná dopravní dostupnost je podle něj překážkou pro další rozvoj firem a brzdí příchod investorů.

Česky kontingent pojede do Iráku poprvé bez chirurgického týmu

Mise vojenských policistů bude v Iráku poprvé působit bez lékařského týmu. V těchto dnech se do Perského zálivu chystá devátý kontingent, vojenští chirurgové se ale před Vánoci vrací definitivně domů. Na čtvrtečním slavnostním nástupu vojáků před odletem do Iráku na pražském Vítkově to řekl velitel nového kontingentu Miroslav Murček. Armádní lékaři v britské polní nemocnici na jihoirácké základně Šaíba pracují od poloviny loňského roku a za tu dobu operovali desítky vojáků, další stovky ošetřili. Mezi jejich nejčastější pacienty patřili vojáci zranění při patrolování a také ti, kteří si stěžovali na různé střevní potíže. Lékaři se v nemocnici střídali stejně jako vojenští policisté po třech měsících. Zhruba osm desítek vojáků devátého kontingentu odjíždí do Iráku těsně po důležitých místních volbách, ze kterých má vzejít první stálý parlament. Murček se možné nestability v zemi neobává, mise se podle něj bude přizpůsobovat bezpečnostním podmínkám. Více než polovina vojáků navíc již v Iráku byla.

Armáda dostala první švédský protiletadlový komplet RBS-70

Armáda nedávno dostala od Švédska první protiletadlový raketový komplet RBS-70 s trenažérem. Slouží již u protiletadlové jednotky ve Strakonicích. Systém, který využívá laserovou technologii,je schopen rozpoznat nepřátelský objekt a zasáhnout jej za 30 vteřin. Česká republika podepsala příslušnou smlouvu se švédským výrobcem Saab zhruba před rokem. Podle dohody vojsko dostane do konce příštího roku celkem 16 špičkových kompletů v ceně přesahující jednu miliardu korun. Ve Skandinávii se již na nový zbraňový systém vycvičila skupina instruktorů. Politická opozice a například i americké velvyslanectví v Praze ale poukazovaly na to, že armáda na systém, který nahrazuje zastaralé sovětské Strely S-2M, nevypsala výběrové řízení a dohodla se rovnou se Švédy. Ministerstvo obrany zase argumentuje tím, že protiletadlový komplet je strategická výzbroj, na kterou se tendr podle zákona vyhlašovat nemusí. Bez veřejné soutěže vojsko již předtím rozhodlo o pořízení dělostřeleckých radarů Arthur, které také pocházejí ze Švédska. Týdeník Euro v minulosti přinesl informaci, že Česká republika zaplatila za oba zbraňové komplety více než jiné země.

Mladík dostal za brutální vraždu bezdomovkyně devět let

Devatenáctiletý David Mikel z Otrokovic dostal za brutální vraždu bezdomovkyně devět let vězení. Pražský městský soud ho uznal vinným, že sedmdesátiletou ženu v silné opilosti ukopal. Rozsudek zatím není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Mikelův obhájce požadoval zproštění obžaloby pro nepříčetnost - mladík byl podle něj ve stavu komplikované opilosti. Navíc prý utržil několik ran pěstí do obličeje od jiného bezdomovce. Soud však dal za pravdu znalcům z oboru psychiatrie. Podle nich byl sice Mikel v době činu silně opilý, byl ale příčetný, a za své jednání tedy odpovědný. Podle soudkyně Veroniky Čeplové neměla jeho oběť žádnou šanci. Soudkyně u Mikela postrádala jakýkoli projev lítosti. Kvůli nízkému věku mu však vyměřila trest o rok nižší, než je spodní hranice sazby za vraždu.

Lidem na Srí Lance, postiženým cunami, předá ADRA nové domy

Adventistická agentura pro pomoc a rozvoj (ADRA) bude jednou z prvních humanitárních organizací, které na Srí Lance předají majitelům nové domy. Stane se tak rok po ničivé vlně cunami. Jedná se o patnáct domů pro rodiny, které přišly v pobřežním pásmu v oblasti Medilla o svá obydlí a podle srílanských předpisů je nemohou postavit na původním místě. Nové domy vyrostou ve vesnici Tangalle asi kilometr od pobřeží a budou v nich bydlet hlavně rybáři. Místní lidé oceňují umístění nové vesničky - není daleko od centra, v blízkosti je škola, obchod i chrám, který je pro místní buddhistické věřící velmi důležitý. Druhým stavebním projektem organizace ADRA je pět domů v jiné lokalitě poblíž Tangalle, ovšem na pozemcích, které si obyvatelé sami vybrali. Všech pět rodin je rybářských. Od humanitární organizace ADRA dostanou i nové lodě, o které přišli. V dílně, která zaměstnává samotné místní rybáře, vzniklo již 61 větších motorových lodí a 20 středně velkých lodí. Většina již byla předána rybářům. Známky katastrofy jsou podle pracovníků organizace ADRA dosud viditelné na každém kroku, současně ale všude vyrůstají nové školy, domy, obchůdky a na plážích stojí zbrusu nové lodě. Život lidí se pomalu vrací do starých kolejí, většina obětí ale dosud žije v dočasných přístřešcích, které jim postavily zahraniční neziskové organizace.

Město Praha dá šest milionů korun na pomoc Pákistánu

Hlavní město Praha poskytne šest milionů korun na humanitární pomoc Pákistánu, který v říjnu postihlo silné zemětřesení. Peníze dostane organizace Člověk v tísni. Poslouží na zajištění základních životních podmínek lidí v zimě a také na obnovu jejich obydlí. Katastrofální zemětřesení si v pákistánské a částečně indické oblasti Kašmíru vyžádalo desetitisíce obětí. Řada dalších lidí zůstala bez domova a kvůli zimě je situace vážná. Pomoc do Pákistánu poslaly desítky zemí světa. Česká vláda uvolnila na pomoc celkem 110 milionů korun. V pondělí rozhodli o daru 300.000 korun zastupitelé Prahy 1. Peníze dostane organizace ADRA, mají být použity hlavně na pomoc dětem.

Čeští egyptologové prozkoumali zatím nejstarší hrobku v Abúsíru

Čeští archeologové při letošní podzimní sezoně prozkoumali dosud nejstarší hrobku v pohřebišti egyptských faraónů v Abúsíru. Pochází z 28. století před Kristem, tedy zhruba z doby stavitele nejstarší egyptské pyramidy faraóna Džosera. Na svých webových stránkách to zveřejnil Český egyptologický ústav Univerzity Karlovy. Hrobka byla během uplynulých tisíciletí silně poškozena, přesto se podle archeologů podařilo zdokumentovat pozůstatky její nadzemní cihlové části, která obsahuje kultovní kapli a vstup do unikátního podzemí. Podzemí hrobky leží 15 metrů pod povrchem pouště a sestává z chodby o půdorysu písmene "U", ze které vybíhají skladištní prostory. V nich byly objeveny stovky velkých i menších fragmentů nádob z travertinu, dioritu, a jiných druhů kamene, které tvořily původní pohřební výbavu majitele hrobky. Jeho jméno je zatím neznámé. Podařilo se objevit i zbytky pohřební výbavy. Hrobka patří mezi nejbohatší stavby tohoto typu a její majitel musel nepochybně zastávat vysoké funkce na královském dvoře. Českým egyptologům se rovněž podařilo v Abúsíru objevit rozsáhlou stavbu přibližně čtvercového půdorysu tvořenou z jílu a kamenné suti. Četné nálezy rohů a kostí napovídají, že jde pravděpodobně o pohřebiště posvátných býků. Souvisí podle nich s nedalekým podzemním pohřebištěm posvátných býků v severní Sakkáře.

Krajinář Kamarád dostal evropskou fotografickou cenu

Fotograf Ladislav Kamarád dostal v Bruselu cenu Evropské federace profesionálních fotografů. Uvedl to Stanislav Pokorný, předseda správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR, jejíž je Kamarád členem. Podle Pokorného je Kamarád prvním fotografem, kterému evropská federace udělila titul Master of European Photography. Titul byl autorovi udělen za jeho vynikající práce v oblasti krajinářské fotografie. Kamarádovy velkoformátové snímky přírodních scenérií mohli v poslední době lidé vidět v ambitu kláštera Panny Marie Sněžné v Praze. Kamarád vytváří barevné snímky z asijských a jihoamerických velehor, afrických pouští, ale i z míst ve své vlasti. Je jediným českým fotografem, který zdolal dvě osmitisícovky bez kyslíku a s fotografickou výbavou. Zatímco horolezci na vrcholu setrvávají maximálně dvě hodiny, Kamarád nahoře zůstal i sedm hodin při čekání na svůj záběr. Ladislav Kamarád (1963) má za sebou desítku samostatných výstav i rozsáhlou publikační činnost. Vysokohorské snímky, za něž získal řadu ocenění, s úspěchem vystavoval v roce 1994 v pražském Mánesu. V roce 1998 ocenila jeho snímek Lila Peak za svitu měsíce porota soutěže Czech Press Photo jako nejlepší v kategorii příroda a životní prostředí.

Betlém v Jiříkově je bohatší o sochy andělů

O čtyři sochy andělů doplnil letos svůj monumentální betlém řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova na Rýmařovsku. Betlém v životní velikosti, který je podle něj největší v Evropě, tak tvoří již 55 soch. První vznikly před osmi roky a řezbář v díle hodlá pokračovat i v dalších letech. "V současné době dokončuji práce na čtyřech andílcích. Andělé měří na výšku 1,6 metru a do konce roku budou kompletně hotovi," řekl Halouzka. Řezbář si uložil, že každý rok doplní svůj betlém o nové sochy. V příštím roce mají přijít na řadu postavy spících, kteří zaspali přílet betlémské hvězdy. Dokončí ho zřejmě, až počet figur dostoupí šesti desítek. Betlém s postavami Panny Marie, Ježíše, ale i dvoutunovým slonem si lidé mohou prohlédnout v zahradní galerii v Jiříkově. Přístupný bude do konce roku denně mimo pondělků. Dvoumetrová dřevěná betlémská hvězda je nad Jiříkovem viditelná ze vzdálenosti tří kilometrů. V galerii v Jiříkově si lidé mohou prohlédnout i další práce z řezbářovy dílny. Nachází se tam mimo jiné obří obraz, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Je na něm zachycen život lidí a živlů v této oblasti včetně původní kamenné rozhledny.

V pátek zasáhne Česko vichřice

Vichřice, která bude mít až sílu orkánu, zasáhne od pátečního do sobotního rána Českou republiku. V nárazech může v pátek dosahovat rychlosti 90 až 125 km/h. Silný vítr bude doprovázen deštěm nebo deštěm se sněhem, v místech nad 600 metrů nad mořem sněžením. Ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky, na horách závěje. Upozorňuje na to Český hydrometeorologický úřad. Podle meteorologů může silný vítr způsobit škody na majetku a lesních porostech. Do soboty by na horách mohlo napadnout kolem půl metru sněhu. O víkendu klesnou teploty pod bod mrazu a na mokrých silnicích se může tvořit náledí.

a jaké bude počasí:

Převážně zataženo s deštěm nebo deštěm se sněhem, od vyšších poloh sněžení, na horách trvalé. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem nuly. Vát má silný západní až jihozápadní vítr.

Tolik zprávy Radia Praha