Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Lustrační zákony budou platit dál, sněmovna je nechce zrušit

Lustrační zákony budou platit dál. Rozhodla o tom ve středu Poslanecká sněmovna. Poslanci tak odmítli návrh Zuzky Rujbrové k KSČM na jejich zrušení. Rujbrová tvrdí, že u nás dochází k diskriminaci velké skupiny lidí jen na základě jejich zařazení na nějakém seznamu. Proti zrušení lustrací hlasovali občanští a křesťanští demokraté i Unie svobody. ČSSD byla nejednotná, zrušení lustračních zákonů podpořila jen menší část klubu ČSSD. Zastánci lustračních zákonů soudí, že jde o sice nedokonalou, ale přesto zásadní pojistku, aby se do nejvyšších funkcí ve státní správě nedostali agenti, bývalí vysocí důstojníci Státní bezpečnosti a nomenklaturní špičky bývalé KSČ. Odpůrci těchto norem naopak míní, že takové zákony jsou nemorální, protože vycházejí z principu kolektivní viny a člověka nehodnotí podle toho, co skutečně dělal, ale podle toho, že byl někde evidován. Premiér Jiří Paroubek se domnívá, že otázka lustrací by se měla vyřešit předtím, než vstoupí v platnost nový služební zákon. Jeho účinnost sněmovna nedávno posunula na začátek roku 2007.

Sněmovna podpořila přísnější postih domácího násilí

Policisté zřejmě budou moci vykázat pachatele domácího násilí na deset dnů z domu či bytu, v němž žije s obětí. Šlo by o lidi, kteří své partnery napadli opakovaně. Počítá s tím novela, kterou velkou většinou hlasů schválila ve středu sněmovna. Předlohu, která by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2007, nyní posoudí ještě Senát a prezident. Názor na ni přitom není jednoznačný, Jan Klas z ODS varoval před jejím zneužitím a navrhoval zamítnutí. Policisté podle něj mohou domácí násilí účinně postihovat již nyní. Klas soudí, že nový zákon násilníkům nezabrání, aby oběť znovu napadli buď v okolí bydliště, nebo po návratu domů. Navíc prý hrozí, že zákon jeden z manželů zneužije proti druhému. Podle lidovce Jana Kasala, autora původní předlohy, ale pilotní projekty ukázaly, že policisté budou umět tyto sporné situace řešit. Dodal, že novela se netýká jednorázových sporů v domácnosti, ale opakovaného napadání partnera. V době, kdy by byl útočník vykázán z bytu, by měla oběma manželům pomáhat takzvaná intervenční centra. Poslankyně ČSSD a předsedkyně vládní rady pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová soudí, že novela je minimem, které je třeba udělat. Řada zemí má podle ní daleko "odvážnější" normy. Schválení novely podporují zástupkyně organizací na pomoc obětem domácího násilí. Podle průzkumu zažilo v ČR domácí násilí 13 procent lidí, k útokům na své blízké se přiznala tři procenta dotázaných. Obětí se ve více než 90 procentech případů stávají ženy. Děti útokům přihlížejí v 85 procentech českých rodin, kde se násilí objevuje.

Sněmovna přijala zákon proti diskriminaci

Oběti diskriminace se zřejmě dočkají větší ochrany. Sněmovna ve středu schválila nový antidiskriminační zákon, který má lidem zajistit stejné zacházení bez ohledu na jejich rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo věk a rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči, sociálním výhodám či bydlení. Má chránit také před diskriminací kvůli zdravotnímu postižení, jazyku, náboženství, politickému smýšlení, majetku, rodinnému stavu nebo členství v politických stranách a odborech. Zvýšená ochrana má být poskytnuta také těhotným ženám a matkám. Zákon by jim měl ulehčit dokazování případné diskriminace ze strany zaměstnavatelů. Norma má naplnit evropské směrnice, které měl český stát převzít vzhledem ke vstupu do EU.

Poslanci schválili příspěvky prvňákům a zvýšení porodného

Rodiče většiny prvňáků budou asi dostávat tisícikorunu na nákup školních pomůcek a porodné se zřejmě zvýší. Počítá s tím novela, kterou ve středu schválila sněmovna. S návrhem nesouhlasili občanští demokraté, kteří jej považují za "čirý populismus". Porodné při narození jednoho dítěte by se mělo zvýšit z nynějších 8600 na 17.500 korun na jedno dítě., což je desetinásobek životního minima na osobní potřeby dítěte, které má k 1. lednu činit 1750 korun. Při narození více dětí současně má porodné činit patnáctinásobek životního minima na osobní potřeby dítěte, a to na každé narozené dítě. Rodičům dvojčat by tak měl stát vyplatit 52.500 korun a rodičům trojčat 78.750 korun.Pokud předlohu podpoří Senát a podepíše prezident Václav Klaus, začne platit od 1. dubna 2006. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach odhadl dopad novely na rozpočet na stamiliony korun.

Dozor nad finančním trhem bude asi provádět jen centrální banka

Dozor nad českým finančním trhem bude zřejmě od dubna příštího roku provádět jen Česká národní banka. Rozhodla o tom sněmovna, když schválila příslušnou předlohu. Vláda si od předlohy slibuje, že tímto opatřením zvýší efektivitu dozoru, a navíc každý rok ušetří asi 140 milionů korun. V současnosti na finanční trhy dohlíží čtyři různé instituce. Kabinet původně počítal s tím, že by se ČNB o dozor dělila s Komisí pro finanční trhy. Svůj postoj ale přehodnotil. Ekonomové upozorňují, že původní varianta dvou dozorových institucí by znamenala budování dvou informačních systémů, zbytečné překrývání kompetencí a také existenci oblastí, kam státní dozor nedosáhne. Na finanční trh v Česku nyní dohlíží Česká národní banka, ministerstvo financí, Úřad pro dozor nad družstevními záložnami a Komise pro cenné papíry.

Spory o změny v bankách jsou zřejmě u konce, ministerstvo se dohodlo s ČBA

Ministerstvo financí se po řadě měsíců dohodlo s Českou bankovní asociací (ČBA) na změnách v bankovním sektoru. Díky dohodě zřejmě nebude nutné uzákonit všechny připravované změny, které mají posílit postavení klientů bank, ale bankovní domy je přijmou dobrovolně. Klienti by se tak mohli dočkat zrušení některých poplatků či přehlednějších sazebníků za jednotlivé služby. "Považujeme to za velký úspěch a jsme rádi, že bankovní sektor nakonec prokázal vůli a ochotu se dohodnout. Dnešním dnem začíná opravdová partnerská diskuse," řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Konkrétní znění a časový plán postupu změn připraví do konce ledna expertní skupina složená se zástupců bank a ministerstva financí.

ÚOHS dal šesti stavebním spořitelnám pokutu 201 milionů korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal šesti stavebním spořitelnám pokutu v souhrnné výši 201 milionů korun. Finanční ústavy prý 18. prosince 1997 uzavřely na jednání pracovního sdružení zakázanou dohodu o výměně informací. Společně si tak dohodly obsah a strukturu statistických přehledů, které si mezi sebou předávaly. Původně dostaly spořitelny loni v srpnu pokutu 484 milionů Kč mimo jiné za údajné dohody o zdražování služeb pro zákazníky. ÚOHS ale po rozkladu firem vrátil celý případ k došetření. Správní řízení vedl úřad se společnostmi Hypo, Wüstenrot, Modrá pyramida, Stavební spořitelna ČS, Raiffeisen a Českomoravskou stavební spořitelnou.

Ministr Rath neposlal Senátu zprávu k VZP, horní komora ho prý nemůže úkolovat

Ministr zdravotnictví David Rath neposlal Senátu v požadované lhůtě své objasnění k nucené správě ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Tvrdí, že Senát nemá právo úkolovat ministry. Rath přesto ale požadovanou zprávu nechal vypracovat a Senátu ji chce zaslat nejpozději příští týden. Horní komora se tak tento týden situací kolem VZP už věcně zabývat nebude. "Pan ministr Rath se k problému staví způsobem sobě vlastním. Usnesení Senátu ho nezajímá, takže pevně věřím, že se mu podaří zprávu předat v zákonné lhůtě 30 dnů, pokud si zakládá na tom, že jsme země, kde se dodržují zákony, a jako ministr by měl jít příkladem," uvedl šéf Senátu Přemysl Sobotka. Rath řekl, že je víceméně jeho dobrou vůlí Senátu na jeho otázky odpovědět. "Senát si trošku plete své role. Nemůže úkolovat ani vládu ani ministry, natož pak s nějakými termíny. Senát je ovládán občanskými demokraty a snaží se tady zasahovat do věcí, do kterých jim vůbec nic není," prohlásil.

Musílková: Za nucené správy odešlo z VZP téměř 9000 pojištěnců

Po vyhlášení nucené správy odešlo ze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) téměř 9000 pojištěnců. Podle ředitelky VZP Jiřiny Musílkové lidé odcházejí houfně. Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka se však nic mimořádného neděje, k zaměstnaneckým pojišťovnám přešlo loni a předloni lidí mnohem více. Musílková při svém úterním vystoupení v Poslanecké sněmovně uvedla, že po letech, kdy VZP ztrácela pojištěnce, se letos trend začal obracet. Ve třetím čtvrtletí zaznamenala VZP příliv, byť jen o 600 pojištěnců. Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil nucenou správu 10. listopadu. Do pojišťovny zatížené čtrnáctimiliardovým dluhem poslal kontrolu a Musílkovou vyzval k odstoupení. Podle zákona mohou pojištěnci přestupovat k prvnímu dni čtvrtletí, s nucenou správou omezení padá a přestupy jsou k prvnímu dni měsíce.

Factum Invenio: ODS jen těsně vede před ČSSD

ODS si v listopadu stále udržovala jen těsnou vedoucí pozici před ČSSD, jejíž voličská přízeň spíše stagnovala. Vyplývá to z volební prognózy společnosti Factum Invenio. ODS by podle ní pravděpodobně získala 69 poslaneckých mandátů, ČSSD o pět méně. Do sněmovny by se dostaly ještě KSČM s 42 poslanci a KDU-ČSL s 25 členy dolní komory. "Z prognózy vyplývá, že v Poslanecké sněmovně by získala většinu buď levicová koalice ČSSD s KSČM, nebo velká koalice ODS a ČSSD," uvádí Factum Invenio.

Němec žádá Veseckou, aby dohlédla na vyšetřování CzechTeku

Ministr spravedlnosti Pavel Němec požádal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby prověřila dosavadní průběh šetření událostí na letošní technoparty Czechtek. Informoval o tom mluvčí ministerstva Petr Dimun. Důvodem jsou podle něj informace, že Inspekce ministra vnitra neshledala porušení zákona u žádného ze čtyř policistů, které záběry kamery usvědčovaly z bití účastníka technoparty. "Ministr Němec se domnívá, že jde o velmi závažnou událost a je třeba ji řádně prověřit. Pro důvěryhodnost policie i justice je důležité vyloučit všechny pochybnosti," řekl Dimun.

Ministr kultury odvolává další vedoucí pracovníky svého úřadu

Ministr kultury Vítězslav Jandák odvolává další vedoucí pracovníky svého úřadu. Jsou jimi ředitelka odboru umění a knihoven Blanka Čermáková a ředitelka odboru regionální a národnostní kultury Zuzana Malcová. Ředitelky budou odvolány ve čtvrtek, jejich nástupci mají být známi v pátek. Ředitelka odboru umění a knihoven Čermáková je garantem přípravy materiálu nazvaného Koncepce účinnější podpory umění na období let 2007-2013, který je právě v těchto dnech ve vnitřním připomínkovém řízení. Jejím základním cílem je zformulovat potřeby současného umění a stanovit konkrétní úkoly pro ministerstvo na dané období. Spolu s nedávno odvolanými řediteli památkových ústavů už počet lidí, kteří po Jandákově rozhodnutí opouštějí své funkce, činí téměř dvě desítky. Ještě před pátečním odvoláním generálního ředitele Národního památkového ústavu i všech deseti ředitelů územních pracovišť Jandák odvolal ředitele ministerského odboru památkové péče Jana Kaigla a pracovníka referátu UNESCO při ministerstvu kultury Michala Beneše. Počet odvolaných zaměstnanců ministerstva odpovídá Jandákově vyjádření po skončení personálního auditu. Uvedl, že personální změny vycházející z výsledků auditu se budou týkat dvou až čtyř vedoucích pracovníků.

Velvyslanectví USA zjednoduší vyřizování víz

Velvyslanectví USA v Česku zjednoduší od 1. ledna 2006 postup při vyřizování studentských a některých pracovních víz. Žadatelé si už nebudou muset domlouvat termín schůzek na konzulárním oddělení ambasády, ale prostřednictvím jejích webových stránek pošlou e-mail jeden pracovní den před termínem, kdy si budou chtít přijít žádost vyřídit. Na velvyslanectví mohou přijít od pondělí do čtvrtka v 11:00 s příslušnými dokumenty včetně nového formuláře žádosti o vízum, který si budou moci stáhnout v elektronické formě. V následujících dnech budou na webových stránkách velvyslanectví prague.usembassy.gov k dispozici další informace a pokyny. Vízová povinnost pro české občany cestující do USA patří k ožehavým tématům česko-amerických vztahů. Mnohým občanům i některým politikům v Česku vadí, že občané ČR musejí při cestě do zámoří mít vízum, zatímco Američané cestující do Česka nikoli. Neúspěšným žadatelům o vízum se také nelíbí, že neznají důvody, proč velvyslanectví USA jejich žádosti o vízum nevyhovělo. Na nerovnoprávné zacházení si Česko stěžovalo i v institucích EU. Evropská komise nyní zkoumá českou stížnost na USA, Austrálii, Kanadu, Brazílii a sultanát Brunej, které českým občanům stále znemožňují vstup na své území bez platných víz, ačkoli jejich občané při cestování do ČR víza nepotřebují. Očekává se, že EK odpoví v polovině ledna.

Studenti vyzvali politiky k jednání o lidských právech v Číně

Studenti vysokých škol vyzvali prezidenta Václava Klause a premiéra Jiřího Paroubka, aby při jednání s čínským premiérem Wen Ťia-paem otevřeli otázku dodržování lidských práv v nejlidnatější zemi světa. Oběma českým politikům adresovali otevřený dopis, který tuto středu předali na Úřadu vlády a Pražském hradě. Pod výzvu se podepsalo na 250 studentů. "Jakkoli rozumíme tomu, že obchodní spolupráce s Čínou je věc důležitá, myslíme si, že by měla jít ruku v ruce s tlakem na dodržování lidských práv, rozhodně ne s jejich opomíjením," uvádějí v dopise studenti. Šéf Úřadu vlády Ivan Přikryl studenty ujistil, že premiér hodlá se svým čínským protějškem o problematice lidských práv v Číně hovořit. Podotkl, že Paroubek otázku dodržování lidských práv otevřel i při své letošní návštěvě Číny. "Premiér zastává názor, že je třeba v této věci postupovat citlivě, ale jednoznačně," sdělil Přikryl studentům. Na porušování lidských práv v Číně rovněž upozornila nevládní organizace Amnesty International a Olympic Watch. Také tyto organizace vyzvaly prezidenta Klause a premiéra Paroubka k tomu, aby se při setkání s čínským premiérem tímto problémem zabývali. Návštěvu čínského premiéra v Česku doprovodí i protest přívrženců meditačního hnutí Fa-lun-kung, kteří chtějí upozornit na pronásledování a věznění svých kolegů v komunistické velmoci. Čtyřiadvacetihodinový apel začne před čínským velvyslanectvím ve čtvrtek v poledne. Čínský premiér přijíždí do České republiky na dvoudenní návštěvu ve čtvrtek.

Rada udělila Primě další pokuty ve výši 3,5 milionu za VyVolené

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila televizi Prima další pokuty za reality show VyVolení. Podle místopředsedy rady Jiřího Šenkýře dostala Prima tři pokuty v celkové výši 3,5 milionu korun. Celková výše zatím udělených pokut pro Primu tak činí 22 milionů korun. Podle rady Prima opět odvysílala ve VyVolených mezi 06:00 a 22:00 záběry, které mohly narušit mravní, fyzický a psychický vývoj dětí a mládeže. Zejména proto, že obsahovaly příliš vulgární, obscénní a erotické momenty. Pokuty se týkají dílů reality show, které Prima odvysílala od 30. září do 12. října. Kvůli dílům Big Brother ze stejného období zahájila rada s Novou deset správních řízení, verdikt vynese zřejmě za dva týdny.

Američané postaví v Kopřivnici závod za 1,5 miliardy korun

Společnost MGG Czech, která je dceřinou firmou americké Hayes Lemmerz, postaví v Kopřivnici na Novojičínsku závod na výrobu hliníkových výrobků pro automobilový průmysl za 62 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun). Stavba závodu začne nejdříve ve druhém pololetí 2007. V Průmyslovém parku Kopřivnice díky této investici vznikne do roku 2013 nejméně 200 pracovních míst. Prvních 30 zaměstnanců by ve firmě mělo pracovat do konce července 2009. Kvůli investici Američané kupují v kopřivnické zóně pozemek o rozloze asi 60.000 metrů čtverečních. Prodej pozemku za devět milionů korun schválili zastupitelé Kopřivnice minulý čtvrtek, smlouva bude podepsána 8. prosince. MGG se zabývá vývojem, výrobou, marketingem a prodejem výrobků pro automobilový průmysl a výrobou výměníků tepla. Díky závazku zaměstnat do roku 2013 alespoň 200 lidí dostala veřejnou podporu 1,8 milionu korun.

Čeští vinaři se snaží proniknout na americký trh

Přesvědčit Američany o kvalitě moravských vín přijeli do New Yorku zástupci Centra českého vinařství. Ve spolupráci s českým generálním konzulátem v New Yorku a místním Českým centrem připravili na středu prezentaci vín z jihomoravských sklepů a vinic. "Chceme prosadit víno z České republiky na americký trh," řekl newyorský generální konzul Aleš Pospíšil. "Je naší dlouhodobou snahou, abychom zdejším náročným newyorským konzumentům dokázali, že produkce českých vinařů nepokulhává za tím, co zde běžně konzumují," dodal. Dosavadní vývoz českých a moravských vín do Spojených států je zanedbatelný. "V USA jsou snad jen tři importéři moravských vín - ve státech Kalifornie, Iowa a Connecticut," uvedl obchodní konzul Josef Dvořáček. Objemy jsou velice malé, většinou jde o dílčí dodávky do českých, německých a polských restaurací. Dovoz do USA komplikují složitá pravidla, kdy na obchodování s alkoholickými nápoji jsou potřeba dovozní, distribuční a maloobchodní licence. Například stát New York nové licence vůbec nevydává, proto je možné importovat víno pouze přes už zavedené společnosti. Najít odběratele většího množství vína v New Yorku, kde je velká koncentrace Čechů, Slováků a dalších středoevropských národů, by byl podle Dvořáčka dobrý začátek, jak vstoupit na americký trh. Z obchodního hlediska jsou nadějné oblasti také v Chicagu a jeho okolí a v jižní Kalifornii, kde rovněž žije větší počet krajanů.

Rok s židovskou kulturou bude celoročním projektem

Celostátní projekt Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze předpokládá pro příští rok nejméně sedm desítek různých akcí, na nichž se bude podílet více než 80 institucí. Organizátoři informovali, že půjde o výstavy, koncerty, přednášky, divadelní premiéry, tematické sekce festivalů i ediční počiny. Základ projektu budou tvořit akce samotného Židovského muzea, které je s více než půl milionem návštěvníků ročně nejnavštěvovanějším muzeem v České republice. Je i symbolem moderních dějin Židů v Čechách a na Moravě od jejich emancipace až do současnosti. Na projekty muzea navážou akce divadel, muzeí a galerií, filmové a hudební přehlídky a podobně. Jednotlivé projekty představí tvorbu tuzemských i zahraničních umělců, jejímž společným jmenovatelem bude židovské umění a kultura. Každý měsíc od ledna do prosince 2006 se tak na několika místech České republiky uskuteční kulturní programy s židovskou tematikou, které současně upozorní na přínos židovské kultury a jejích hodnot v českém i mezinárodním kontextu.

Jihočeské muzeum získalo unikátní nález ze starší doby bronzové

Unikátní nález ze starší doby bronzové zkoumají nyní historici Jihočeského muzea. Dva muži při hledání kamenů v lese poblíž Přídolí na Českokrumlovsku objevili 86 žeber, která jsou buďto z bronzu, nebo z mědi, a odevzdali je muzeu. Jde o druhý největší nález svého druhu na území republiky, poklad má hodnotu přibližně čtvrt milionu korun. Žebra pocházejí z let 1600 až 1500 před naším letopočtem a sloužila jako polotovary, z nichž se dále vyráběly šperky, zbraně, nástroje a další věci. Zároveň byla zřejmě používána i jako platidla, čemuž nasvědčuje fakt, že je většina z nich zlomená. Z Českokrumlovska pochází také největší nález tohoto druhu v Česku. Počátkem 20. století se u Chvalšin našlo údajně několik stovek bronzových žeber, z nichž 118 se dochovalo dodnes. Českokrumlovsko podle archeologů nebylo v té době souvisle osídlené, dálková komunikace vedla zřejmě kolem Vltavy. Karavany tudy vozily hlavně sůl a měď. Víc napoví chemický rozbor vzácných žeber, jež historici nechají zakonzervovat. Další průzkum čeká i schránku z kamenů, ve které byla žebra uložena. Unikátní nález pak bude vystaven v Jihočeském muzeu. Chvojka poté plánuje jeho zapůjčení na dlouhodobou výstavu do muzea v Českém Krumlově.

Ze sportu:

Fotbalová reprezentace sehraje během jarní sezony pouze jeden přípravný zápas. Další duely budou moci národní týmy absolvovat až během přípravného období před mistrovstvím světa. Přátelské utkání s Tureckem si Češi domluvili už dříve, hrát se bude 1. března, pravděpodobně v Istanbulu.

Fotbalový trenér Ivan Hašek odchází na své třetí zahraniční angažmá. Ve středu dopoledne podepsal půlroční smlouvu s vedením klubu Al Wasl ze Spojených arabských emirátů a hned poté tým převzal. Hašek to řekl v telefonickém rozhovoru ČTK. Podmínkou vedení Al Waslu bylo, že se týmu ujme okamžitě, protože už v úterý povede nové svěřence do ligového duelu. V tamní dvanáctičlenné soutěži je dubajský klub na desátém místě a Hašek dostal za úkol posunout mužstvo do vyšších pater tabulky.

Fotbalista Michal Papadopulos odejde z Baníku Ostrava do Bayeru Leverkusen už v zimním přestupním termínu. Zástupci slezského klubu i hráčův agent ČTK řekli, že Leverkusen akceptoval požadavky Baníku.

Českého fotbalistu Jiřího Štajnera potrestalo vedení Hannoveru pokutou za to, že v rozhovoru s německými novináři zpochybnil kvalitu spoluhráče Michaela Delury. Výše částky, jakou reprezentační útočník zaplatí, zůstala utajena. "Dohodli jsme se, že o tom nebudeme na veřejnosti mluvit," řekl ČTK Štajner. "Mrzí mě, že to takhle dopadlo, že nemůžu říct svůj názor," dodal.

Výsledky 31. kola extraligy ledního hokeje: Zlín - Slavia Praha 3:5, Vítkovice - Karlovy Vary 6:2, Znojmo - Liberec 2:5, Plzeň - Litvínov 3:1, Kladno - Třinec 1:4 a Pardubice - Vsetín 3:0. V tabulce je první pražská Slavia před Libercem a Zlínem. Poslední je stále Vsetín.

Celkem devětačtyřicet individuálních startů a čtyři štafety čeká na české plavce od čtvrtka do neděle na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Do italského Terstu odjelo v úterý deset mužů a sedm žen, zhruba z poloviny rozdělené na ostřílené plavce a závodníky, kteří pojedou sbírat hlavně zkušenosti. Výprava spoléhá zejména na kraulaře Květoslava Svobodu a Janu Pechanovou. "Na dvě finále bychom mohli dosáhnout," řekl ČTK trenérka reprezentace Jaroslava Passerová, podle níž mohou překvapit i ostatní.

A jaké nás čeká počasí:

V noci bude oblačno až zataženo, místy občasné sněžení, teploty +2 až -2 stupně. Přes den bude oblačno, místy s přeháňkami. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách 2 pod nulou.

Tolik zprávy Radia Praha