Zprávy

Sněmovna snížila trestní odpovědnost na 14 let

Snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let a zpřísnění trestů za vraždu má zavést nový trestní zákoník, který ve středu schválili poslanci. Zákon také zavádí trest za eutanazii, současně ale nestanoví jeho dolní hranici. Nový kodex podpořila ČSSD, US-DEU a většina občanských demokratů, lidovci se postavili proti. Pro křesťanské demokraty bylo nepřijatelné, aby se usmrcení nemocné osoby vymezilo jako zvláštní trestný čin. Podle nich jde o první krok k uzákonění eutanazie, protože není stanovena spodní hranice trestu. Snížení věku trestní odpovědnosti naopak lidovci podpořili. Pro byla i většina poslanců ODS, ČSSD, US-DEU a jednotlivci z KSČM. Komunisté však zákoník jako celek odmítli. Vadilo jim, že má být trestné popírání komunistických zločinů. Kodex se zmiňuje o komunistické a nacistické genocidě mezi příklady zločinů, které nelze beztrestně schvalovat. Pro zákoník hlasovalo 106 ze 185 přítomných poslanců. Pokud uspěje i v Senátu a podepíše jej prezident, začne nový kodex platit na začátku roku 2007.

Nový zákoník by měl nahradit dosavadní více než 40 let starou normu. Za vraždu má hrozit až třicetileté vězení - to je o pět let více než teď - či jako dosud doživotí. Vyšší mají být i tresty za mravní ohrožování mládeže. Zákon má omezit provozování prostituce v okolí škol a míst pro děti. Nová norma by také měla umožnit umísťování sexuálních delikventů do detenčních ústavů. Trestat by bylo možné například zákroky směřující ke klonování lidí, sexuální obtěžování či neposkytnutí pomoci oběti dopravní nehody. Kodex počítá i s postihy pro "hackery", tedy lidi, kteří se nelegálně nabourají do počítačovému systému. Práci vědců, kryptoanalytiků a bezpečnostních pracovníků by však tento paragraf ohrozit neměl. Rozšiřuje se i seznam rasově motivovaných činů. Trestné má například být, když někdo odmítne v restauraci obsloužit hosta z rasových důvodů. Zákoník rozlišuje drogy na "měkké" a "tvrdé". Legální by mělo být pěstování malého počtu rostlin marihuany a omamných hub pro vlastní potřebu. Novým druhem trestu má být domácí vězení. Soudy jej budou moci využít u méně závažných činů, kde hrozí maximálně tříleté vězení.

Podle místopředsedy pražského městského soudu Bohuslava Horkého lze těžko odhadnout, co přinese snížení hranice trestní odpovědnosti. Trestní soudci totiž zatím nemají s kriminalitou dětí zkušenosti, neboť se jí ze zákona nezabývají a k policejním statistikám nemají přístup. Sám zastává názor, že by u některých závažných násilných trestných činů mohla být hranice trestní odpovědnosti ještě nižší. Problém s usmrcením na žádost nemocného se podle Horkého dá řešit i v rámci současné právní úpravy. Posuzuje se sice jako vražda, ale motiv může být brán jako polehčující okolnost a trest se může uložit pod hranicí zákonné sazby. Soudce může obžalovaného v případě nulové společenské nebezpečnosti i osvobodit.

Poslanci opět neschválili odklad restituční tečky

Poslanecká sněmovna ve středu opět neschválila odklad takzvané restituční tečky. V praxi to znamená, že lidé budou moci své zbývající restituční nároky na pozemky uplatňovat jen do konce letošního roku. Zkrátka tak zřejmě přijdou zemědělci, kteří se zatím marně na Pozemkovém fondu dožadovali náhradních pozemků. Od příštího roku za ně budou moci získat jen peněžní náhradu. Podle předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého však finanční náhrada většinou znamená zřetelně nižší hodnotu, než jsou náhradní pozemky. Ministr zemědělství Jan Mládek uvažuje o zvýhodnění lidí s nevyřešenými restitučními nároky na pozemky, pokud o ně budou chtít po restituční tečce soutěžit v dražbách. Podle ministra by lidé mohli být zvýhodněni určitým koeficientem. Soukromí zemědělci s restituční tečkou nesouhlasí. "Trváme na tom, aby i zbývající oprávnění restituenti měli možnost dostat náhradní pozemky," řekl tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Odklad restituční tečky navrhla už začátkem listopadu ODS. V novele zákona o rostlinolékařské péči ji ve středu navrhl lidovec Jan Grůza. V klíčovém hlasování se ale proti přijetí odkladu postavilo 95 ze 183 přítomných poslanců. Pro přijetí návrhu bylo 74 poslanců. Odklad restituční tečky zamítli socialisté a komunisté. Ti poukázali na to, že restituční nároky skoupili spekulanti s půdou. Aféra Pozemkového fondu nedávno vedla k rezignaci ministra zemědělství Petra Zgarby. K počátku letošního roku ještě zbývalo Pozemkovému fondu vypořádat v ČR za více než 2,3 miliardy korun nároků oprávněných osob na převod náhradních pozemků, což bylo více než 32 procent dosud rozhodnutých nároků.

Senát se bude zabývat důvody uvalení nucené správy na VZP

Důvody nucené správy ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se bude zabývat i Senát. Na čtvrteční odpoledne si kvůli tomu pozval ministra zdravotnictví Davida Ratha. Předcházelo tomu středeční jednání senátního zdravotnického výboru s ředitelem kontroly ministerstva zdravotnictví Vladimírem Drymlem a odstupující ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou, které proběhlo místy ve velmi vypjaté atmosféře. Zejména senátoři za ODS a SNK vytýkali ministerstvu uvalení nucené správy na VZP bez toho, aby předtím požadovalo nápravu. Podle místopředsedy výboru Josefa Novotného (SNK) má dodatečné hledání důvodů pro nucenou správu nádech kriminalizace a politizace. Za vznik situace, do které se VZP dostala, viní nevládní senátoři i kabinet jako celek. Proti projednávání situace ve VZP se postavili zástupci vládní ČSSD. "Senát by se neměl změnit v předvolební kolbiště," uvedl předseda senátorů ČSSD Jan Rakušan. Debatě o VZP věnovala sněmovna v rámci své schůze už tři dny a zatím ji neukončila. Její jednání by mělo vyústit ve zřízení komise, která prověří hospodaření pojišťovny.

Senát podpořil zahraniční mise českých vojáků

Senát schválil prodloužení zahraničních misí českých vojáků na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku do konce roku 2006. Dále souhlasil s českým zapojením do sil rychlé reakce NATO a vysláním dvou expertů do operace k zajištění ochrany vzdušného prostoru Estonska, Litva a Lotyšska na dobu maximálně čtyř měsíců. Podle ministra obrany Karla Kühnla chce vláda na zahraniční operace v příštím roce vydat přes 1,5 miliardy korun. V Kosovu by mělo být maximálně 560 českých vojáků v silách KFOR. Střeží tam provinční kosovsko-srbské hranice, chrání mimo jiné národnostní menšiny proti hrozbě útoků extremistických skupin a dohlížejí na pořádek. V Bosně a Hercegovině bylo letos v půli roku 85 Čechů v operaci EUFOR, v roce 2006 by jich tam mělo být maximálně 100. V Kábulu je nyní 15 českých expertů, kteří tam likvidují miny. V Afghánistánu jsou dále čtyři desítky vojáků, kteří působí v rekonstrukčním týmu. Celkově se pro rok 2006 předpokládá, že by tam mohlo být maximálně 150 českých vojáků. V Iráku je nyní kolem stovky Čechů, což se předpokládá i v příštím roce. Školí tam policisty a část je zapojena do práce britské nemocnice. V novém roce se očekává také zapojení maximálně dvaceti Čechů do sil rychlé reakce NATO. K dispozici by byli od ledna do 15. srpna a vláda bude rozhodovat, do které konkrétní zahraniční operace mohou být nasazeni. Maximálně 50 Čechů by se mohlo podílet také na mírových akcích OSN.

Senátní výbory doporučují Kůrku jako nového ústavního soudce

Senátní výbory ve středu doporučily prezidentského kandidáta Vladimíra Kůrku ke zvolení novým ústavním soudcem. O jeho zvolení bude s definitivní platností rozhodovat Senát na své schůzi patrně příští týden. Kůrka, který je nyní předsedou senátu Nejvyššího soudu, by se stal posledním soudcem, který v patnáctičlenném sboru Ústavního soudu ještě chybí. Po několika letech by byl soud kompletní. Podle senátora Stodůlky je Kůrkova kandidatura naprosto bezproblémová. V minulosti senátoři některé kandidáty, které navrhl prezident Václav Klaus, odmítli například kvůli jejich postoji za komunistického režimu. V ústavně-právním výboru hlasovalo pro Kůrku všech sedm přítomných senátorů, ve výboru pro lidská práva deset z 11 přítomných. Na jednání výborů proti Kůrkovi nikdo neměl vážné výhrady. Sedmapadesátiletý Kůrka uvedl, že soudcovství je v podstatě celý jeho život. "V mém životě hraje hlavní roli," řekl. Soustřeďuje se na občansko-právní spory, u Nejvyššího soudu je od roku 1996. K dotazu, jak se dívá na církevní restituce, obecně poznamenal, že podle jeho názoru získávají "novou dynamiku". Kůrka je členem zkušebních komisí České advokátní komory. Dříve byl předsedou Okresního soudu v Mostě. Věnoval se hlavně procesní, bytové a restituční agendě a také exekucím. Lektorsky působí v Justiční akademii.

Koruna dosáhla vůči euru historického maxima

Česká měna ve středu posílila na 28,88 Kč za euro, a dostala se tak ke společné evropské měně na nejsilnější hodnotu od r. 2002. K dolaru kurz zpevnil o téměř deset haléřů na závěrečných 24,50 Kč/USD. Analytici ale míní, že nynější historicky nejsilnější kurz koruny k euru neodpovídá realitě. Tuzemská měna je podle nich výrazně nadhodnocená. V nejbližší době se tak prý dá čekat její oslabení. Kurz koruny má dopad nejen na měnovou politiku, ale i na každého obyvatele ČR. Češi ocení zejména levnější pohonné hmoty či snížení cen zimní dovolené. Silnější měna navíc působí obecně proti zdražování, protože veškeré zboží je vystaveno mezinárodní konkurenci. Z posilování koruny naopak nemají velkou radost vývozci.

Český Telecom dostal pokutu 205 milionů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal Českému Telecomu pokutu 205 milionů korun za zneužití dominantního postavení. Operátor od roku 2002 nabízel tarify s hovorovými kredity nebo volnými minutami, a bránil tak podle antimonopolního úřadu přechodu svých zákazníků ke konkurenci. Podle předsedy úřadu Martina Peciny jde o první případ zahájený podle práva EU. Telecom se chce bránit u soudu. Podle svého mluvčího Vlastimila Sršně rozhodnutí úřadu zatím neobdržel. Telecom má na zaplacení pokuty 90 dnů. V případě, že podá žalobu u krajského soudu, může požádat o odklad. Soud by pak mohl rozhodnout i o změně výše pokuty. Nedávno v podobném případě snížil pokutu antimonopolního úřadu pro společnost Oskar z 6,5 milionu na méně než polovinu. Kvůli stejnému problému podala na Telecom letos v únoru žalobu konkurenční Tele2, která po firmě požaduje 2,14 miliardy korun. Podle Tele2 Telecom porušoval nejen český zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i dohodu o přístupu k EU. Antimonopolní úřad pokutoval operátora celkem sedmkrát, z toho jedna sankce 90 milionů korun není ještě pravomocná. Od července 2001 dostal Český Telecom pravomocné pokuty celkem za 328 milionů korun. Závady zjistil ÚOHS u provozování jednotné telekomunikační sítě, distribuce karet, dodávku modemů, zneužití dominance u ADSL, věrnostní rabaty a nynější vázání služeb.

ČSA počítají se ztrátou přes tři sta milionů

České aerolinie se letos dostanou do červených čísel. Počítají se ztrátou 329 milionů. Loni přitom vykázaly zisk 324 milionů korun. Důvodem poklesu je nepříznivý vývoj trhu letecké přepravy v letošním roce, na kterém se podepsal zejména růst cen pohonných hmot, ale také zostřující se konkurence nízkonákladových dopravců a aliancí leteckých přepravců. Ztrátu zavinila také přírodní katastrofa na Srí Lance a obavy z terorismu. Vedení podniku informovalo také o projektech na transformaci nákupu a elektronické obchodování. Ty by měly ve svém důsledku přinést přes miliardu korun. Management také zahájil revizi všech dodavatelsko-odběratelských vztahů. Cílem je snížit nákladové zatížení společnosti, včetně služeb poskytovaných Řízení letového provozu. ČSA v pátek podaly podnět antimonopolnímu úřadu, aby prošetřil výši přibližovacích poplatků na letiště Praha-Ruzyně. Dopravce podezírá Řízení letového provozu ze zneužití dominantního postavení.

Mezisklad v Temelíně neohrozí okolní státy

Mezisklad vyhořelého paliva, který má do roku 2014 vyrůst v areálu české Jaderné elektrárny Temelín, neohrozí nijak přírodu ani zdraví obyvatel okolních států. S tímto hodnocením se ztotožnila Evropská komise v Bruselu. Její nezávazné stanovisko z minulého týdne tak spolu s pondělním vyjádřením ministerstva životního prostředí zakončilo mezistátní projednávání vlivu stavby na životní prostředí. Uvedl to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. EK se vyjadřuje ke každé studii o dopadu jaderného zařízení na životní prostředí, její stanovisko však není pro danou zemi závazné. Pokud by ale komise měla k úložišti námitky, byla vy jeho výstavba snadno napadnutelná, zejména rakouskými aktivisty i politiky. O povolení uměnístě skladu v areálu jaderné elektrárny by nyní měl rozhodnout Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Mluvčí Temelína Nebesář očekává, je toto povolení elektrárna získa do konce letošního roku. Temelínský sklad by se měl začít stavět v roce 2013 a o rok později je plánováno jeho zprovoznění. V provozu by sklad měl být zhruba 60 let.

Dívka z Litoměřicka zemřela s podezřením na meningokoka

Třináctiletá dívka z Litoměřicka zemřela v úterý večer s podezřením na meningokokové onemocnění. Nemoc měla u děvčete prudký průběh. První příznaky napadení meningokokem se objevily 28. listopadu, o den později se její stav rapidně zhoršil. Sanitka převezla děvče do ústecké Masarykovy nemocnice, kde dívka nákaze podlehla. Lékaři nyní zjišťují, zda se skutečně jednalo o meningokové onemocnění, případně jakého typu. Podle krajského hygienika Josefa Trvala provedou hygienici testy u lidí, s nimiž byla dívka v kontaktu. Testovat budou všechny spolužáky ze třídy a rodinné příslušníky. Výsledky testů odebraných u dívky budou podle Trmala nejdříve ve čtvrtek odpoledne. Loni zaznamenali hygienici v Ústeckém kraji 14 případů meningokokového onemocnění. Šest z nich skončilo smrtí nemocného. Nejčastější příčinou úmrtí byl meningokok typu B, proti němuž lékaři zatím nemají k dispozici očkovací vakcínu. Meningokokové onemocnění zpočátku vypadá jako chřipka. Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice a bolest hlavy. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden den až šest dnů.

Za fiktivní loupež 27 milionů si muži odpykají 7 a 6,5 let vězení

Dva bývalí zaměstnanci bezpečnostní agentury si za fiktivní loupež 27 milionů korun odpykají ve vězení sedm a 6,5 let. Rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se odvolali obžalovaní i státní zástupce, potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Pavel Doša a Tomáš Hrbáč fingovali loni v září na Novojičínsku loupež a předstírali, že auto převážející peníze někdo přepadl. Došovi uložil soud trest sedm let, jeho komplic si odpyká ve vězení o půl roku méně. Žalobce u soudu žádal, aby kvůli vysokému stupni společenské nebezpečnosti, výši škody i plánovitému jednání byly oběma obžalovaným uloženy vyšší tresty. Obžalovaní u soudu požadovali přeřazení do věznice s mírnějším režimem. Vrchní soud však jejich odvolání zamítl, potvrdil výši trestů i zařazení do věznice s ostrahou.

Filmové dokumenty o době komunismu vidělo přes 30.000 žáků

Přes 30.000 žáků základních a středních škol vidělo v listopadu dokumenty z projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni. Projekce filmů o době, kdy v zemi vládli komunisté, často doprovázely i několikahodinové besedy s lidmi, které režim perzekvoval. "Předávat naši zkušenost mladším generacím je velice obtížné," soudí Čestmír Čejka z Konfederace politických vězňů, který v komunistických vězeních strávil 13 let. Podle organizátora projektu Karla Strachoty byli žáci často zaskočeni. Netušili, k jak obrovskému bezpráví docházelo. Ve výuce se s tímto tématem setkají jen málo. Možnost získat dokumentární filmy zadarmo v listopadu využilo přes 370 škol. Studenti měli možnost vidět například snímky Sladké století a Hitler, Stalin a já od Heleny Třeštíkové, první dva filmy ze série Ztracená duše národa od Olgy Sommerové nebo dokument Kristiny Vlachové Věž smrti, upozorňující na nedostatek vůle české společnosti vyrovnat se se zločiny komunistické minulosti.

Výstava o osobní hygieně má úspěch u návštěvníků

Nebývalý úspěch má podle jihomoravských památkářů výstava nazvaná Osobní hygiena na šlechtických sídlech. Loni na zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku přilákala tisíce návštěvníků. Ve středu byla zahájena v Brně, mezitím ji viděli zájemci ve Frýdku-Místku a v Chropyni na Kroměřížsku. Marta Sedláková z brněnského památkového ústavu přičítá úspěch výstavy tomu, že prolamuje tabu, o kterých se zatím příliš nehovořilo. "Nočníky se moc často nevystavují," řekla Sedláková. Expozice dokládá, že si kdysi lidé na hygienu nepotrpěli: před několika staletími se koupali jednou do měsíce, a boj se špínou proto sváděli nejroztodivnějšími způsoby. V 18. století patřilo k výbavě šlechtičen drbátko, kterým se mohla poškrábat pod parukou. U pasu nosila dózičku s vůní, která měla přebít nepříjemný pach těla. Na umývání moc nedbali ani lidé z nejvyšší společnosti. Koupelny byly až do počátku 19. století něčím zcela neznámým. Vana se stala hitem tak před 200 lety. Expozici tvoří přes 300 podobných předmětů. Jsou mezi nimi i různé nádoby na líčidla, vykuřovadla, hřebeny, cestovní záchodky, vědra, džbány, mísy a flakónky či nůžky nebo hřebínky.

Sazba letos poskytla sportovcům jen polovinu slíbených peněz

České sportovní svazy dostaly za letošní rok od Sazky jen přibližně polovinu slíbených peněz, tedy necelých 400 milionů. Na konci roku jim bude chybět ještě téměř čtvrt miliardy. Menší sportovní svazy se tak dostávají do problémů. A v příštím roce by dokonce mohly být příjmy od Sazky jen na úrovni 80 procent letošní částky. Důvodem je to, že výtěžek Sazky bude podle výkonného výboru ČSTV o 25 procent nižší. Vedení loterijní společnosti, která loni odvedla do pokladny ČSTV 690 milionů korun, to zdůvodňuje změnou daně z přidané hodnoty. "Určité zpoždění plateb tam je, ale situace je ovlivněna tím, že Sazka přišla o výhodu v odpočtu DPH. Zatím to odhadujeme na propad asi 250 milionů korun," potvrzuje předseda ČSTV a člen představenstva Sazky Vladimír Srb. Odmítl přitom, že by problémy způsobila výstavba haly v Praze-Libni, kterou Sazka musí splácet. ČSTV už hledá i jiné zdroje. Vláda by prý měla jednat o mimořádné dotaci ve výši 170 milionů korun. Tyto informace však zatím ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nepotvrdilo.

A jaké nás čeká počasí?

V noci bude polojasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Teploty -3 až -7 stupňů. Zítra čekáme polojasno, místy zataženo, ojediněle slabé sněžení. Odpolední teploty -2 až +2 stupně.

Tolik zprávy Radia Praha.