Zprávy

KDU-ČSL má zájem na koalici, obává se ale sbližování ČSSD a KSČM

Lidovci mají zájem pokračovat ve vládní koalici se sociálními demokraty a unionisty až do konce volebního období. Po jednání celostátní konference KDU- ČSL to uvedl předseda strany Miroslav Kalousek. Širší vedení KDU-ČSL však současně varovalo před sbližováním ČSSD s komunistickou stranou. "Jsme velice loajální ke koaličnímu projektu. To neznamená, že jsme loajální k chybám koaličních partnerů a jejich dohodám s komunisty," řekl šéf lidovců. Reagoval tak na výzvu úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, aby se lidovci do pátku buď začali v koalici chovat loajálně, nebo sami předložili zákon o zkrácení funkčního období sněmovny. Kalousek zopakoval, že jeho strana považuje úvahy o dřívějším termínu hlasování za neodpovědné a výroky lídrů ČSSD na adresu KDU-ČSL za nelogické a nedůstojné. Roztržka v koalici vznikla mimo jiné kvůli tomu, že lidovci na vládě nehlasovali pro zákoník práce, protože některé jeho části týkající se pravomocí odborů pokládají za neústavní. Další příčinou napětí mezi sociálními a křesťanskými demokraty bylo zřízení sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu. Když lidovci její vznik spolu s ODS na zářijové schůzi sněmovny podpořili, Paroubek to označil za skandální a neloajální chování. Ve čtvrtek se nicméně dohodl s předákem komunistů Miroslavem Grebeníčkem na komisi, která by zkoumala privatizaci chemického průmyslu, nejen Unipetrolu.

Hyundai ještě není definitivně rozhodnutá pro ČR

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor ještě není podle agentury CzechInvest definitivně rozhodnuta, kde postaví svou novou evropskou továrnu. Podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové to potvrdil viceprezident Hyundai Kim Dong-Jin. Agentury v pátek ráno uvedly, že Hyundai si už pro svou novou automobilku ve střední Evropě vybrala Českou republiku. Podle Víškové ale chtěla společnost Hyundai tiskovou zprávou určenou pro kapitálový trh pouze vyjádřit to, že ČR je hlavním kandidátem pro umístění této velké investice. Podle místopředsedy vlády Martina Jahna by definitivní rozhodnutí o umístění investice Hyundai mělo padnout v nejbližších dnech. Automobilka Hyundai Motor chce v Evropě investovat zhruba jednu miliardu eur (téměř 30 miliard korun). Evropa je totiž pro Hyundai druhým největším trhem po Spojených státech. Práci v novém závodě by mělo získat kolem tří tisíc zaměstnanců. Nová továrna bude mít roční kapacitu asi 300.000 vozů a firma předpokládá, že v ní zahájí výrobu ve druhé polovině roku 2008. Automobilka Hyundai sdělila, že továrna by mohla stát blízko Ostravy, avšak o přesné lokalitě zatím nerozhodla. Ve hře tak ještě také zřejmě zůstává Polsko a Slovensko.

Hyundai si pro svou automobilku vybere Česko, pokud se vládě podaří zajistit pozemky

Aby Česká republika vyhrála souboj o investici automobilky Hyundai, musí zajistit potřebné pozemky. Na konferenci European Governance - Corporate Governance to v pátek řekl premiér Jiří Paroubek. Předseda vlády zdůraznil, že k rychlým výkupům pozemků bude asi nutno využít takzvaného zákona o vyvlastnění, který v srpnu uspěl v prvním čtení ve sněmovně. "Předpokládá to rychlé výkupy pozemků a my potřebujeme zákon, který umožňuje rozumně zaplatit lidem za nucené výkupy pozemků ve veřejném zájmu," řekl premiér. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban uvedl, že automobilka by přinesla obrovské zvýšení zaměstnanosti v regionu. Továrna a související subdodavatelské kapacity by podle něj vytvořily zhruba 12.000 pracovních míst.

Zahraniční dluh ČR vzrostl o 44 miliard

Zahraniční dluh České republiky ve druhém čtvrtletí vzrostl o 44 miliard korun, a to na 1073 miliard korun. V pátek to oznámila Česká národní banka. Ke konci předchozího kvartálu dluh činil 1029 miliard. Zahraniční investice do ČR byly o 785,5 miliardy korun vyšší než tuzemské investice v zahraničí. Podle Davida Marka ze společnosti Patria Finance zahraniční dluh nyní dosahuje 38 procent HDP, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Podle něj se ČR nyní začíná blížit takzvanému prahu citlivosti, který začíná na 40 procentech HDP. Důvod analytik vidí v chronicky schodkových veřejných financích. Důvody ke znepokojení však zatím neexistují. Zahraniční zadluženost Česka systematicky roste od vstupu země do EU. Podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška ale není třeba takový vývoj zatím hodnotit jako rizikový. "Úroveň zadlužení dosahuje asi 37 procent letošního očekávaného HDP, což je v mezinárodním srovnání přijatelná výše," dodal Sobíšek.

Nejlépe lidé hodnotí prezidenta, média a premiéra

Lidé nejlépe hodnotí činnost prezidenta, médií a předsedy vlády. Naopak nejhůře si podle nich vedly za posledních dvanáct měsíců Senát, KSČM a Unie svobody- DEU. Vyplývá to z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. V průzkumu lidé hodnotili vybrané instituce, politické strany a ústavní představitele jako ve škole, tedy známkami na škále od jedné do pěti. Zatímco prezident získal výslednou známku 2,36, US-DEU, jež se umístila na konci žebříčku, má hodnocení 3,82. Hodnocení mezi dvojkou a trojkou mají vedle prezidenta i média a předseda vlády. Za premiérem se umístila vláda, která má průměrnou známku 3,06, a dále ČSSD před ODS. Další příčky patří předsedům Senátu a Poslanecké sněmovny, dolní komoře a KDU-ČSL.

Carrefour odchází z Česka, jeho obchody převezme Tesco

Britský maloobchodní řetězec Tesco a jeho francouzský rival Carrefour si vymění obchody v zemích, kde nemají hlavní slovo. Pro Českou republiku to znamená, že ji opustí Carrefour a jeho místo zaujme právě Tesco. Tesco se vzdá šesti obchodů a dvou center na Tchaj-wanu, k čemuž přidá 57,4 milionu eur (asi 1,7 miliardy Kč). Výměnou za to ale dostane od Carrefouru 11 obchodů v České republice a čtyři na Slovensku. Carrefour je druhým největším maloobchodním řetězcem na světě za americkým Wal-Martem. Všude, kde působí, chce být na jednom z prvních tří míst, jinak odchází. V Česku je ale až osmý. Společnost odmítla sdělit, zda se stáhne také z dalších zemí. Ve střední Evropě zatím zůstává v Polsku a působí i v Rumunsku prostřednictvím sítě Hyparlo. Finanční ředitel Teska Andrew Higginson řekl, že podnik chce expandovat v asijských zemích. S výjimkou Tchaj-wanu, kde se Tesco nedokázalo prosadit proti konkurenci, se mu jinak na zahraničních trzích daří. V prvním pololetí se tržby Teska v celém světě zvýšily téměř o pětinu a dosáhly 4,2 miliardy liber. Celkové tržby se zvýšily o 14 procent na 18,8 miliardy liber.

ČEZ podal nabídku na černohorskou elektrárnu Pljevlja a tamní důl

Energetická společnosti ČEZ podala nabídku na koupi černohorské elektrárny Pljevlja a zhruba třetinového podílu v nedalekém hnědouhelném dole Rudnik uglja, která elektrárnu zásobuje uhlím. "Elektrárna Pljevlja i sousední důlní společnost leží v oblasti našeho zájmu v jihovýchodní Evropě," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Firma v regionu loni koupila tři distribuční firmy v Bulharsku a vyhrála soutěž na jednu firmu v Rumunsku. Zajímá se i o tamní elektrárny, letos se přihlásí do soutěže na prodej elektráren v Polsku. Elektrárna Pljevlja je podle ČEZ jedinou tepelnou elektrárnou v Černé hoře, má výkon 210 megawatt a podílí se na výrobě elektřiny v Černé hoře ze zhruba 40 procent. Celkem Černá hora ročně spotřebuje asi 4,5 terawatthodiny elektřiny, zhruba dvacetinu české spotřeby, třetinu elektrické energie země dováží. ČEZ je jednou z největších tuzemských firem v České republice a loni hospodařil se ziskem 12,4 miliardy korun. Ve čtvrtek vláda ČEZ prodala většinový podíl v největší české hnědouhelné firmě Severočeské doly za devět miliard korun.

Noví majitelé Primy chtějí posílit její pozici na trhu

Posílit pozice TV Prima na českém televizním trhu a vytvořit podmínky pro další růst jejího tržního podílu je hlavním cílem prodeje 50procentního podílu v TV Prima švédské skupině Modern Times Group (MTG). MTG tento podíl koupí od společnosti GES Media Europe a zaplatí za něj 96 milionů eur (2,8 miliardy Kč). V pátek to sdělila mluvčí GES Jana Adamčíková. Ředitelem televize Prima podle ní nadále zůstává Martin Dvořák. Podle něj bude televize pokračovat ve svém dosavadním vývoji. "Budeme se snažit posílit naše postavení na českém televizním trhu a přinášet divákům další atraktivní pořady, které k posílení naší pozice povedou," uvedl Dvořák. Společnost MTG působí na televizních a rozhlasových trzích ve více než 30 zemích světa, těžiště aktivit je ve Skandinávii a Pobaltí. Loni měla skupina obrat zhruba 22 miliard korun při dvoumiliardovém zisku. Prima měla loni v ČR podíl na sledovanosti 21,6 procenta a z podílu televizní reklamy jí patřilo 18,1 procenta. Největší komerční televizí v ČR ale zůstává TV Nova, která loni měla 42,2procentní podíl na sledovanosti. Reality show Vyvolení ale Primě v posledních týdnech velmi pomohla. Například od 19. do 25. září se Prima na trhu podílela 27,02 procenta a Nova 36,3 procenta. Prima začala vysílat už v roce 1993 tehdy jako první komerční televize v ČR. Stanice pokrývá zhruba 98 procent trhu a disponuje vysílací licencí do roku 2018.

Aero Vodochody opravilo 25 letounů pro thajské letectvo

Výrobce letadel společnost Aero Vodochody ve čtvrtek předal poslední z 25 letounů L-39, které opravoval pro thajské královské letectvo. Aero opravovalo letouny, které do teritoria dodalo v letech 1994 až 1996. Letouny L-39 tvoří podle mluvčího firmy Vítězslava Kulicha největší flotilu vojenských proudových cvičných letounů na světě. V letech 1971 až 2003 jich firma vyrobila téměř 3000. "Právě proto je podpora dříve vyrobených typů letounů L-39/L-59 jednou z významných aktivit programu vojenských letadel Aera," uvedl vedoucí programu generálních oprav Jan Štechr. Firma měla v posledních letech nedostatek zakázek a hospodařila s pomocí státních garancí na úvěry. Loni z firmy odešel strategický partner americká společnosti Boeing. V červenci vláda odstartovala privatizaci podniku, nový majitel by měl být znám do poloviny příštího roku.

Vesecká chce samostatný rozpočet Nejvyššího zastupitelství

Pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká chce samostatný rozpočet svého úřadu, oddělený od rozpočtu ministerstva spravedlnosti. Postavila se tak za názor své předchůdkyně Marie Benešové, jejž v pátek zveřejnily Hospodářské noviny. "Jestliže má vedoucí pracovník zajistit chod svěřeného úřadu, měl by disponovat dostatečnými finančními prostředky," řekla Vesecká. V nejbližších dnech se chce seznámit s chodem úřadu a materiály jednotlivých pracovníků. Personální změny zatím nechystá. Prvním náměstkem Nejvyššího státního zastupitelství tak zůstává Jaroslav Fenyk. Vesecká se dosud prý neseznámila se zprávou ministerstva spravedlnosti o personálním auditu, který mimo jiné označil počet nejvyšších státních zástupců za příliš vysoký.

U Krejčíře se nalezly pravé peníze jen za 9 a půl milionu

Česká národní banka potvrdila policii, že mezi penězi, které detektivové zabavili v kancelářích stíhaného miliardáře Radovana Krejčíře, byly pravé bankovky jen v hodnotě přes 9,5 milionu korun. Původně se policie domnívala, že nalezla miliardy. Zbytek nalezených bankovek byly však napodobeniny českých a švýcarských peněz. Policie nyní musí vyhodnotit, zda jsou padělky takového druhu, aby šlo o trestný čin padělání peněz. Policie peníze v kancelářích Krejčířových firem zabavila ve stejné době, kdy prováděla domovní prohlídku v jeho luxusní černošické vile. Ohledně bankovek, jejich pravosti a nominální hodnoty se krátce po Krejčířově útěku objevila řada informací. Sám ministr vnitra František Bublan nejprve tvrdil, že nalezená suma se pohybuje řádově v miliardách a že je většina bankovek pravá. Později ale řekl, že je většina peněz falešná a pravých je kolem 50 milionů korun. Peníze byly v balících vždy tak, že navrchu a vespod byly pravé bankovky a uprostřed byly padělky. Radovan Krejčíř při červnové domovní prohlídce své vily policistům utekl. V Česku je stíhán za přípravu vraždu, podvody a celní úniky, nyní žije s rodinou na Seychelských ostrovech. Není jisté, zda bude vydán do Česka, protože má seychelské občanství.

Pražští policisté dopadli drogový gang

V pátek policisté v pražském Hloubětíně dopadli gang výrobců a distributorů marihuany. Skupina vietnamsky hovořících osob pěstovala konopí ve skleníku o rozloze téměř tisíc metrů čtverečních. Kriminalisté zadrželi celkem devět lidí, jimž zabavili přes 2500 rostlin. Informovala o tom policejní mluvčí Eva Miklíková. Pachatelé podle ní pěstovali konopí od jara. Ve skleníku měli rostliny dosahují výšky od 60 do 150 centimetrů. Jde o jednu z největších pěstíren konopí setého, kterou se policii podařilo odhalit za posledních několik let. Poznatky o činnosti skupiny a důkazy policisté shromažďovali několik měsíců. Hlava gangu, jednatřicetiletý vietnamsky hovořící muž, je v současnosti na útěku a policisté po něm intenzivně pátrají, dodala mluvčí.

Čeští horolezci, kteří uvízli v Tatrách, jsou v pořádku

Dvojice českých horolezců, kteří strávili noc na pátek na Čierném štítě ve Vysokých Tatrách, je v pořádku. Potvrdil to jeden z členů Horské záchranné služby ve Starém Smokovci. Pětapadesátiletý Čech se svým čtyřiadvacetiletým synem naštěstí neutrpěli žádná zranění, po noci strávené vysoko v horách jsou však silně podchlazeni. V noci se v Tatrách prudce ochladilo, fouká silný vítr a začal padat také sníh. Informaci o neštěstí českých horolezců dostali tatranští záchranáři v pátek dopoledne. Okamžitě kontaktovali postižené prostřednictvím mobilního telefonu a vyrazili na místo. Čeští turisté a horolezci jsou spolu s Poláky nejčastějšími zahraničními oběťmi slovenských hor. Zatímco loni zahynulo ve Vysokých Tatrách 11 Čechů, letos si velehory vyžádaly tři oběti z ČR. Celkem v slovenských horách od začátku letošního roku zahynulo 13 lidí.

Sparťanský kapitán Sivok podstoupil plastiku zkříženého vazu

Kapitán fotbalistů pražské Sparty Tomáš Sivok v pátek podstoupil plastiku předního zkříženého vazu a operaci poraněného menisku v pravém koleně. Dvaadvacetiletý záložník, který si koleno pochroumal v úterním zápase Ligy mistrů proti Thunu, by se mohl vrátit na trávník během jarní části sezony. Sivok nyní přijde o závěrečné zápasy kvalifikace mistrovství světa. Chybět bude také reprezentační jednadvacítce, která má blízko k účasti v listopadové baráži o ME. Ztráty klíčového záložníka litoval i trenér Jaroslav Hřebík. Kouč věří, že se Sivok co nejrychleji vrátí do hry. "Tomáš je velký bojovník. Věříme, že jeho návrat na trávník bude rychlý. Současně mu musíme vyslovit obrovské uznání za to, že s tímto zraněním dokázal odehrát více než poločas zápasu s Thunem. Hned v prvém vystoupení tak prokázal charakter pravého sparťanského kapitána," citovaly Hřebíka internetové stránky klubu.

Košťál půjde do voleb společně s Mokrým

Manažer fotbalové reprezentace Vlastimil Košťál potvrdil, že nebude kandidovat na funkci předsedy svazu. Dohodl se prý na týmové spolupráci s Pavlem Mokrým, který by se měl stát novým šéfem českého fotbalu a Košťál jeho prvním místopředsedou. Košťálův krok se zdál ještě před několika dny nemyslitelný. V pátek ale bývalý sparťanský prezident prohlásil: "Musel jsem si po druhé valné hromadě nějak celou situaci vyhodnotit. A když mi vyšlo, že ani napotřetí neprojdu u moravských delegátů, tak jsem hledal jiné varianty. Výhoda spolupráce s Mokrým podle něj je v tom, že Košťál nemusí nic měnit na svých programových prohlášeních. "Od začátku jsem tvrdil, že Pavla Mokrého považuji za partnera." Košťál prý v nejbližší době osloví české delegáty, aby při volbě na předsedu dali svůj hlas moravskému lídrovi. Podle Košťála by měl Mokrý řídit chod svazového aparátu více, než jeho předchůdce Jan Obst. "Svaz je velký úřad a ten je potřeba řídit, generální sekretář by měl být spíše placeným administrátorem," naznačil Košťál, že v případě úspěšné volby připravují oba kandidáti zásadní změny v chodu strahovského sekretariátu.

Štěpánek postoupil do semifinále turnaje v Ho Či Minově Městě

Třetí nasazený Radek Štěpánek postoupil do semifinále turnaje v Ho Či Minově Městě. Český tenista v pátek vyřadil turnajovou šestku Juana Monaka z Argentiny a o účast ve finále se v sobotu utká se Švédem Thomasem Johanssonem. Druhou semifinálovou dvojici vytvoří Švéd Jonas Björkman a nejvýše nasazený Mariano Puerta z Argentiny. Ve Vietnamu se hraje o podíly z dotace 380.000 dolarů.

V nominaci házenkářského výběru světa jsou Filip a Juříček

Čeští házenkáři Jan Filip a David Juříček byli nominováni do výběru světa, který se v prosinci střetne v Rusku s domácím reprezentačním týmem. Filip z bundesligového Nordhornu je už tradičním účastníkem podobných klání, premiérově dostal pozvánku i Juříček, působící ve francouzském Montpellieru. Pivot Juříček padl do oka členům trenérsko-metodické komise mezinárodní házenkářské federace, která hráče do výběru nominuje, na letošním světovém šampionátu v Tunisku. Naposledy se dva Češi objevili v celku světových hvězd v roce 1985, kdy proti Dánsku nastoupili Michal Barda a Jiří Kotrč. V Moskvě se zápas uskuteční 28. prosince.

A ještě krátce o počasí:

V noci bude polojasno až skoro jasno, teploty 5 až 1 stupeň, místy i přízemní mrazíky. Zítra čekejte polojasno, teploty 11 až 15 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha