Zprávy

Gross rezignuje na post předsedy sociální demokracie

Stanislav Gross v sobotu dopoledne překvapivě oznámil, že rezignuje na funkci předsedy ČSSD. Členům Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl, že nebude kandidovat ani ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Svůj odchod z čela strany zdůvodnil tím, že nechce sociální demokracii poškozovat v době, kdy čelí "nesmyslným kauzám". "Sociální demokracie je hnutí, které je podle mého názoru nejlepším receptem pro budoucnost České republiky. A já nemám právo v době, kdy jsem nesmyslnými kauzami skandalizován, kdy v té mediální štvanici nejsem schopen efektivní obrany, riskovat osud tohoto hnutí," řekl Gross. Nejsilnější vládní stranu nyní povede její první místopředseda, ministr financí Bohuslav Sobotka. Paroubek vzápětí ocenil Grossův krok, který označil za velkou osobní oběť. Grossův krok je ale podle něho výzvou k očistě české politiky. Stejným způsobem by měli podle premiéra reagovat šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, předseda ODS Mirek Topolánek a šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "I v jejich případech byly nejasnosti, podle mého názoru v těch jejich bytových záležitostech, mnohem větší než u Stanislava Grosse, a měli by na to reagovat," prohlásil Paroubek před novináři. Premiér soudí, že přijde doba, kdy se Gross do politiky vrátí. Gross odešel z čela vlády letos v dubnu kvůli nejasným majetkovým poměrům své rodiny. V premiérském křesle ho nahradil Paroubek, za jehož vlády se výrazně zvýšily preference ČSSD i popularita kabinetu. V poslední době se Grossovo jméno objevilo v souvislosti s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu. Gross v sobotu uvedl, že se proti nařčením bude hájit soudní cestou.

Volebním lídrem ČSSD se stal premiér Jiří Paroubek

Premiér Jiří Paroubek se podle očekávání stal hlavním volebním lídrem sociální demokracie. V sobotu o tom na svém zasedání v Praze jasnou většinou rozhodl Ústřední výkonný výbor ČSSD. Paroubek prohlásil, že chce dovést nejsilnější vládní stranu k třetímu volebnímu vítězství za sebou. Kandidovat z prvního místa bude v Ústeckém kraji. Nestřetne se tak se šéfem občanským demokratů Mirkem Topolánkem, který bude kandidovat v Praze. Po příštích volbách podle Paroubka připadají v úvahu tři scénáře: menšinová vláda ČSSD, levostředový kabinet i velká koalice s ODS. Ústřední výkonný výbor ČSSD také schválil kritéria pro výběr kandidátů sociální demokracie do sněmovních voleb, řekl předseda sociálnědemokratických poslanců Michal Kraus. Jedním z nich je to, že musí dodržovat program ČSSD. Pravidla budou platit pro všechny, zdůraznil Kraus.

Paroubek ostře kritizoval lidovce, ODS, Klause i média

Premiér Jiří Paroubek se na sobotním zasedání stranického vedení ostře pustil do koaličních lidovců, opoziční ODS i prezidenta Václava Klause. Kritizoval také média. Nevyloučil ani předčasné volby, ovšem v případě, pokud by k nim vyzvali občanští demokraté a lidovci. Cílem KDU-ČSL a jejího předsedy Miroslava Kalouska je podle premiéra poškodit ČSSD. "Už se vidí v koalici s někým jiným," řekl na adresu koaličních partnerů. Paroubek vyzval Kalouska a předsedu ODS Mirka Topolánka, aby skončili s "konspirací, tajnými schůzkami a podrazy". "Učiňte výzvu, a já ji přijmu, pokud jde o mimořádné volby. Já se jich nebojím," uvedl premiér. Kritizoval i prezidenta Klause. "Nejsme oportunisté, kteří se skloní, když má někdo 70 procent důvěry," řekl na adresu hlavy státu. Při prezidentské volbě selhala podle něj celá tehdejší elita strany. Příště už se to nesmí a nebude opakovat, prohlásil Paroubek. Ještě větší nebezpečí pro ČSSD než lídři ODS a KDU-ČSL jsou sdělovací prostředky, soudí premiér. Jednu z prvních věcí, kterou by měla ČSSD po volbách prosadit, je nový tiskový zákon. Norma má vyvést zemi z "balkánského pojetí" novinářské práce, dodal šéf kabinetu.

Václav Klaus odmítl usnesení předsednictva ČSSD

Za bezprecedentní útok na hlavu státu v polistopadové historii země označil prezident Václav Klaus usnesení předsednictva ČSSD, ve kterém se vedení strany omluvilo za nerozhodnost a nejednotu sociálních demokratů při volbě prezidenta republiky v roce 2003. Nejednota ČSSD byla jednou z příčin toho, že při prezidentské volbě uspěl kandidát opoziční ODS Václav Klaus. Část poslanců ČSSD tehdy nepodpořila Miloše Zemana, a to i přesto, že drtivá většina zákonodárců ČSSD podepsala jeho nominaci. Expremiér a bývalý předseda vlády Zeman to dodnes považuje za zradu a vytrvale kritizuje ty sociální demokraty, kteří podle něj jeho zvolení zhatili. Nejostřeji míří jeho výtky na adresu odstupujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse. Proti usnesení předsednictva ČSSD se Václav Klaus ohradil. "Žádná, ani vládnoucí politická strana nemá jakékoliv oprávnění k takovýmto autoritativním výrokům týkajícím se prezidenta republiky. Prezident není ze své funkce odpovědný vedení ČSSD. Postupoval a postupuje v souladu s ústavou. Byl zvolen parlamentní většinou napříč politickými stranami. Podle tohoto mandátu jedná a bude jednat i nadále," tlumočil postoj prezidenta mluvčí Hradu Petr Hájek.

Lidovci i ODS považují nyní předčasné volby za nesmyslné

Případné vyhlášení předčasných voleb, o kterém v sobotu hovořil premiér Jiří Paroubek, považují nyní lidovci i občanští demokraté za nesmyslné. Paroubek na zasedání stranického vedení uvedl, že pokud koaliční KDU-ČSL a opoziční ODS k předčasným volbám vyzvou, "nebojí se jich". Podle šéfa ODS Mirka Topolánka je volání po předčasných volbách nesmyl, protože osm měsíců před řádnými volbami je pozdě. Upozornil, že ODS chtěla vyvolat předčasné volby v tomto volebním období již třikrát a sociální demokraté byli vždy proti. Paroubek se podle něj těmito "lacinými gesty" snaží odvrátit pozornost od kauzy Unipetrol a dalších problémů. Po předčasných volbách volá nyní mimo jiné proto, že ČSSD v červnu příštího roku už současné preference mít nebude, tvrdí předseda nejsilnější politické strany. Šéf lidovců Miroslav Kalousek by se Paroubka rád zeptal, jak si uskutečnění předčasných voleb představuje legislativně. "Legislativní proces, který by vedl k předčasným volbám, je zhruba stejně dlouhý jako doba, která zbývá do voleb řádných," řekl Kalousek.

Kuš rezignoval na funkci ve vedení ČSSD

Člen Ústředního výkonného výboru ČSSD Marian Kuš, který se podle policie prokazoval falešným lustračním osvědčením a kriminalisté jej obvinili z poškozování cizích práv, rezignoval na svou funkci ve vedení strany. Potvrdil to mluvčí krajské organizace ČSSD Michal Kubíček. Ke složení všech stranických funkcí Kuše vyzvali jeho kolegové z Moravskoslezského kraje. Důvodem byla jeho údajná spolupráce s tajnou službou a fakt, že ho policie podezřívá z padělání lustračního osvědčení. I když je veden v seznamech spolupracovníků StB, do funkcí byl zvolen na základě negativního osvědčení. Policie ho proto už obvinila z poškozování cizích práv. Kuš před časem slíbil, že se vzdá i křesla v krajském výkonném výboru a postu v krajském zastupitelstvu. Ve čtvrtek ale řekl, že z krajských funkcí odstoupit nehodlá. "Řekl jsem, že rezignuji jen na funkce, na které potřebuji negativní lustrační osvědčení," tvrdí Kuš. Podle informací z médií je Kuš bývalý elitní komunistický rozvědčík, který se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku, a rozvědka počítala i s jeho vysláním do Vatikánu. Kuš tvrdí, že s tajnou službou nespolupracoval.

Soukromí lékaři budou jeden den stávkovat

Soukromí lékaři v průběhu příštích dvou týdnů uzavřou na jeden den své ordinace. Budou tak protestovat proti špatnému systému financování zdravotnictví. K chystané akci se zřejmě připojí i zubaři a lékárníci a další specialisté, avšak pouze symbolicky. Lékaři se na tom dohodli v sobotu na svém setkání v Milovech na Žďársku. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka se lékaři během příštího týdne pokusí oslovit premiéra Jiřího Paroubka a seznámí ho s vlastními návrhy řešení. Nejde jen o oddlužení pojišťoven, ale systémové změny. V den, kdy lékaři zavřou ordinace, se sjedou do Prahy. "Vyzývám je, aby to udělali v zájmu svých pacientů," řekl Jelínek. Datum protestní akce lékaři oznámí v úterý, kdy se má sejít Koalice soukromých lékařů, jejímž členem je také Česká stomatologická komora, přizvána je i Česká lékárnická komora. Vedle 20.000 soukromých lékařů, praktiků i specialistů, se tak do protestů může zapojit i 7000 zubařů a 6800 lékárníků. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se přes opakované pozvání jednání lékařů nezúčastnila. Podle Reného Pechara z odboru zdravotního pojištění ministerstva zdravotnictví připravilo ministerstvo systém krátkodobých stabilizačních opatření. Díky nim by měly vzrůst příjmy a omezit se výdaje systému veřejného zdravotního pojištění. "Půjde hlavně o odkoupení pohledávek, postupně by se měl odstranit celý deficit," uvedl Pechar. Schodek v systému financování podle Pechara dosahuje deseti miliard, odkoupením pohledávek by letos do systému mělo přijít 3,8 miliardy korun.

Britská policie vyslechne představitele Nomury kvůli IPB

Vyšetřování nejznámějšího případu souvisejícího se zkrachovanou Investiční a poštovní bankou (IPB), kauzy České pivo, se po dlouhé době hne kupředu. Britské úřady vyhověly české žádosti o právní pomoc a vyslechnou představitele japonské investiční banky Nomura. Ta má hlavní sídlo pro Evropu v Londýně. Česká policie ale stále ještě čeká na žádost o právní pomoc z Kajmanských ostrovů a Kanady. V kauze České pivo jsou za úvěrový podvod obviněni bývalí náměstci generálního ředitele IPB Libor Procházka a Aladár Blass a šest podnikatelů. Obvinění se týká transakce z let 1997 až 2000 s akciemi Plzeňského Prazdroje. Policie v souvislosti s krachem IPB vyšetřuje několik případů. Uzavřela zatím dva. Případ Restitučního investičního fondu (RIF), kvůli němuž byl obviněn sám Procházka, skončil zastavením stíhání. Podle žalobkyně Procházka nespáchal žádný trestný čin. Verdikt posvětilo i Nejvyšší státní zastupitelství. Druhou kauzou, kterou policie uzavřela, je případ emise dluhopisů za šest miliard korun, v němž jsou od roku 2002 obviněni někdejší generální ředitel IPB Jan Klacek, Procházka, Blaas a čtyři členové představenstva. Kromě jednoho ze členů představenstva, u něhož policie navrhla zastavení stíhání, chce vyšetřovatel všechny poslat před soud. Státní zástupkyně obžalobu zatím nepodala. Na IPB uvalila Česká národní banka nucenou správu 19. června 2000. O tři dny později koupila tento peněžní ústav ČSOB. Její zástupci potom podali na bývalý management IPB desítku trestních oznámení. Stát za očištění IPB zaplatil přes 100 miliard korun.

V Praze se koná světová premiéra Polanského filmu

Světovou premiéru má v sobotu večer v Praze nový film amerického režiséra Romana Polanského Oliver Twist. Oscarový tvůrce svůj nejnovější snímek loni natáčel v Praze a na dalších místech Česka. Titulní roli ve filmu na motivy románu Charlese Dickense ztvárnil desetiletý Barney Clark. Poprvé byl Oliver Twist uveden minulý týden na filmovém festivalu v Torontu. Světová premiéra filmu se koná v Praze pravděpodobně proto, že se zde snímek natáčel. Pokud by se měla konat v USA, nemohl by se jí režisér zúčastnit. V zemi se nemůže objevit, neboť je v ní stále trestně stíhán za pohlavní styk s nezletilou dívkou v roce 1978. Podobná sláva s červeným kobercem se u Slovanského domu konala v srpnu před dvěma lety. Tehdy se legenda filmového plátna Sean Connery zúčastnil evropské premiéry filmu Liga výjimečných, jehož část se natáčela v české metropoli v roce 2002.

Český film Štěstí dostal hlavní cenu festivalu v San Sebastiánu

Český snímek Štěstí režiséra Bohdana Slámy získal na Mezinárodním festivalu ve španělském San Sebastiánu hlavní cenu Zlatou mušli. Cenu Stříbrné mušle za nejlepší ženský herecký výkon dostala Aňa Geislerová za ztvárnění hlavní role v tomto filmu. Ocenění českého snímku bylo podle agenturních zpráv překvapením. Porota, které při 53. ročníku festivalu předsedala americká herečka Anjelica Hustonová, dala českému filmu přednost před favorizovanými snímky z Británie, Francie a USA. Česká kinematografie bodovala v San Sebastiánu v roce 2002, kdy získala ocenění česká režisérka Alice Nellis za film Výlet. Dostala cenu pro mladé režiséry. S filmem Štěstí byl režisér Sláma již začátkem září na festivalu v Torontu a nyní je pozván na 43. ročník MFF v New Yorku. Tento snímek se po 27 letech stane prvním českým celovečerním filmem, který bude na této prestižní přehlídce uveden. Naposledy se v New Yorku promítala v roce 1978 Hra o Jablko Věry Chytilové. Film Štěstí, ve kterém hrají vedle Geislerové Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Marek Daniel, Bolek Polívka, Simona Stašová, Martin Huba a Zuzana Kronerová, navazuje na Slámův úspěšný debut Divoké včely.

J. A. Pitínský získal prestižní slovenskou divadelní cenu Dosky

Dosky 2005, prestižní slovenské divadelní ocenění, si z Nitry odváží český režisér J. A. Pitínský. Získal je za režii hry Thomase Bernharda Ignorant a šílenec, kterou nastudoval s činohrou Slovenského národního divadla. Kromě ceny za nejlepší režii získala Pitínského inscenace i cenu pro nejlepší herečku, ta patří Ingrid Timkové. Odborníci ocenili představení i za výtvarné řešení: ceny dostali scénograf Rusín a kostýmová výtvarnice Zuzana Štefunková. Další ocenění získala v Nitře hra Tiso, ve které v divadle Aréna v titulní roli exceluje slovenský herec Marián Labuda. Tato hra se zároveň stala nejúspěšnější inscenací sezony 2004/2005. O oceněních rozhodují slovenští kritici a novináři. Letos se jich do ankety zapojilo 26. Udělování cen se již tradičně uskutečňuje v první večer mezinárodního festivalu Divadelní Nitra. Jejího čtrnáctý ročník potrvá do 28. září.

V Ostravě zazářil brazilský tanečník

Absolutním vítězem šestého ročníku mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, který se od pondělí konal v Ostravě, se stal brazilský tanečník a choreograf Eduardo de Paiva Souza s inscenací Anděl. Získal jak cenu odborné poroty, tak i cenu diváků. "Bylo to úchvatné představení, které se nedá popsat slovy," řekla jedna z organizátorek Hermína Motýlová. Brazilského umělce, který se věnuje sólovým inscenacím, označila za objev festivalu. "V České republice vystoupil poprvé. Nikdo ho neznal, všechny ale šokoval. Za 20 let, co se loutkám věnuji, jsem neviděla tak silné představení," dodala Motýlová. Do Ostravy se během týdne sjeli loutkáři z 12 zemí a diváci mohli vidět čtyři desítky představení. Je to podle pořadatelů největší festival svého druhu v České republice. Poprvé se uskutečnil v roce 1995, letos loutkáři hráli na čtyřech krytých scénách, na Slezkoostravském hradu a také v ulicích Ostravy.

Vítězem soutěže Carl Czerny je šestnáctiletá Japonka

Absolutním vítězem interpretační soutěže mladých klavíristů pojmenované po skladateli Carlu Czerném se v Praze stala šestnáctiletá Japonka Misuzu Kikučiová. Vyhrála kategorii určenou pro pianisty mezi 14 až 16 lety a získala i Cenu ředitele Českého rozhlasu. Součástí ocenění je i možnost natočit pro vysílání dvacetiminutový snímek. V kategorii určené pro děti do 13 let vyhrál soutěž český účastník David Hausknecht. Její minulý vítěz - Karel Vrtiška - letos postoupil do vyšší kategorie a v ní obsadil druhé místo. Nejmladší účastnicí soutěže byla devítiletá Hijune Hanová z Jižní Koreje, která se umístila na druhém místě. Cenu za nejlepší provedení etud Carla Czerného obdržel šestnáctiletý Čech Patrik Hévr. Další úspěšní z více než čtyřiceti účastníků soutěže jsou z Číny a Ruska. Soutěže se zúčastnili mladí klavíristé z 13 zemí světa. Poprvé byly zastoupeny i Spojené státy americké. Laureáti pátého ročníku soutěže vystoupili v sobotu večer na pražském Žofíně. Vítězka přednesla Mozartův klavírní koncert, doprovázel ji budou Virtuosi di Praga.

Výstava v Ivančicích přibližuje osobnost Přemysla Pittra

Život a dílo českého humanisty a evangelického myslitele Přemysla Pittra mapuje výstava, která byla v sobotu zahájena v Muzeu bezpráví v Ivančicích. Expozici připravilo ke 110. výročí Pittrova narození Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze spolu s Nadačním fondem Přemysla Pittra a Olgy Fierzové.Výstava prostřednictvím dobových dokumentů a fotografií seznámí s činností Pittra, který se spolu se svou nejbližší spolupracovnicí Olgou Fierzovou zasloužil o záchranu více než 800 českých, německých a židovských dětí za druhé světové války. Po válce pomáhali s adaptací dětí na mírový život po návratu z koncentračních táborů. "V 50. letech se však Pitter dostal do nemilosti tehdejšího režimu, protože vyjádřil nesouhlas s principem kolektivní viny v souvislosti s odsunem Němců z českého pohraničí," připomněl jeden z autorů výstavy Ludovít Emanuel. Pitter proto emigroval v roce 1952 do Německa, kde ve svých aktivitách pokračoval v uprchlickém táboře Valka. V roce 1962 spolu s Fierzovou odešli do Švýcarska a založili tam Husův sbor, českou školu a Společnost pro vědu a umění. Právě problematice odsunu Němců z Brna na přelomu května a června 1945 je v ivančickém muzeu věnována i stálá expozice. Na přelomu května a června 1945 bylo při akci, někdy nazývané také Pochod smrti, odsunuto z Brna kolem 20.000 Němců. Stalo se tak na základě vyhlášky Národního výboru ještě předtím, než odsun německého obyvatelstva z Československa schválila v srpnu téhož roku Postupimská konference.

Kostel v Hluboké nad Vltavou dostal nové zvony

Tři nové zvony se v sobotu po poledni poprvé rozezněly ve věži kostela v Hluboké nad Vltavou. Jejich slavnostní vysvěcení bylo spojeno se setkáním rodáků a pestrým doprovodným programem a přilákalo na Hlubokou stovky návštěvníků. Kostel sv. Jana Nepomuckého dostal zvony už potřetí, za obou světových válek byly totiž zabaveny a roztaveny. "Přál bych si, aby tyto zvony už zůstaly ve věži navěky a nikdy nemusely být sejmuty," řekl hlubocký starosta Tomáš Jirsa. Nové zvony, pojmenované Václav, Jan Nepomucký a Vojtěch, přijel přivítat i čestný občan Hluboké Karel Schwarzenberg. "Jsem šťastný, že jsou zase na věži hlubockého kostela, který byl postaven mou rodinou, a zase hlásají to, k čemu jsou," řekl Schwarzenberg. Zvony pro hlubocký kostel opět vznikly ve zvonařství Rudolfa Pernera, původně českobudějovické firmě sídlící nyní v německém Pasově. "Výroba hlubockých zvonů trvala asi čtyři měsíce. Jsou naladěny tak, jak byly mezi válkami," řekl Martin Kloub ze zvonařství. Náklady na pořízení zvonů dosáhly asi 1,3 milionu korun, z toho 500.000 zaplatila církev, zhruba 100.000 vybrala radnice ve veřejné sbírce a 500 eur (15.000) přispělo partnerské město Neustadt am Aisch v Německu.

Dobrovolníci se na Cimburku učí opravovat památky

Na hradě Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku se koná třídenní tvůrčí dílna, v níž se dobrovolníci učí opravovat památky. Kromě přednášek se podílejí také na restaurování některých částí hradu. Hlavním tématem setkání je sanace narušených kleneb a metodika spárování. Účastníci se seznámili také s poznatky při rekonstrukci hradu Veveří nebo s problémy kolem vlastnictví památky. Tvůrčí dílna, kterou každoročně organizuje sdružení Polypeje, je součástí širšího projektu Poznejme a zachraňme evropské hrady. Ten se letos koná ve čtyřech evropských zemích. Dobrovolníci během roku navštíví několik dílen nejen v Česku, ale také na Slovensku nebo v Polsku. Závěry a nové poznatky z tvůrčích dílen budou prezentovány formou výstavy v italské Catanii. Projekt na konci roku vyvrcholí závěrečnou konferencí o památkách a památkové péči.

Čeští tenisté jsou bod od sestupu ze Světové skupiny

Čeští tenisté jsou bod od sestupu ze Světové skupiny Davisova poháru, v které se drží nepřetržitě od jejího vzniku před čtyřiadvaceti lety. František Čermák a Leoš Friedl prohráli sobotní čtyřhru na antuce v liberecké hale s Tommym Haasem a Alexanderem Waskem 6:4, 5:7, 2:6, 6:2, 4:6 a před nedělními dvouhrami prohrává český tým s Německem 1:2 na zápasy. O záchranu a udržení ve Světové skupině se nejdříve pokusí v utkání jedniček Tomáš Berdych proti Nicolasi Kieferovi a pak by měli nastoupit Tomáš Zíb s Haasem.

Koller si přetrhl křížový vaz, čeká ho půlroční pauza

Fotbalová reprezentace přišla zřejmě až na půl roku o Jana Kollera. Dva týdny před klíčovým kvalifikačním zápase proti Nizozemsku si útočník Borussie Dortmund přetrhl v sobotním bundesligovém zápasu v Mohuči křížový vaz v koleni. Vážné zranění si nejlepší střelec národního týmu přivodil v 64. minutě při střetu s mohučským obráncem Manuelem Friedrichem. Krátce po gólu, který Borussia dostala z penalty, tak musel hřiště opustit. Hosté nakonec i bez Kollera vyrovnali a zápas skončil 1:1. Koller má v české reprezentaci na svém kontě již čtyřicet branek.

Do Prahy dorazila tisícovka fanoušků Baníku Ostrava

Tisícovka fanoušků fotbalového Baníku Ostrava přijela v sobotu po 16:00 spolu s desítkami policistů vlakem do Prahy na nádraží v Dejvicích. Cesta k rizikovému utkání fotbalové ligy se Spartou proběhla podle policie bez problémů. Policisté se chtěli vyhnout tomu, aby fanoušci šli na Letnou přes centrum města. Nejprve proto pustili z vlaku zhruba polovinu fanoušků, které pak doprovodili ke stadionu. Část pravděpodobně agresivnějších cestujících obklíčilo u Dejvického nádraží několik desítek těžkooděnců, kteří čekali, až vystoupí všichni ostatní z vlaku. Většina fanoušků ale nijak agresivní nebyla. Zápas Sparty s Baníkem začal na Letné v 18:00. Rivalita fanoušků obou klubů je pověstná a v české lize patří k největším. Za hlavní riziko ale teď není považován ani tak střet Sparťanů s Baníkovci, jako situace v pražském klubu. Atmosféru vypjatého utkání totiž násobí chystané protesty tvrdého jádra sparťanských fanoušků, kteří chtějí dát najevo svůj nesouhlas s vyhazovem bývalého kapitána Karla Poborského. Baníkovci údajně mohou být záminkou pro násilí.

Poborský vyřazení z kádru Sparty nečekal

Nucený odchod ze Sparty fotbalistu Karla Poborského hodně zaskočil. Své středeční rozhodnutí vzdát se funkce kapitána učinil podle svých slov ve snaze letenskému klubu pomoci, jeho krok prý rozhodně nebyl namířen proti kouči Jaroslavu Hřebíkovi. Na tiskové konferenci v Českých Budějovicích, kam odešel na hostování, Poborský znovu zopakoval, že má na fotbal jiný pohled než trenér Hřebík. "Nesdílím všechny metody trenéra Hřebíka," prohlásil Poborský. Sparta je podle něj nyní nemocná a musí se léčit. "Já to udělal s úmyslem pomoci Spartě, ale pochopeno to bylo jinak," řekl fotbalista, který v lize odehrál 222 zápasů. Poborský byl ve čtvrtek vyřazen ze sparťanského kádru. Klub jako důvod svého rozhodnutí uvedl hráčova slova po středečním pohárovém duelu v Litvínově. Poborský tehdy novinářům řekl, že se vzdává funkce kapitána, neboť nesouhlasí s metodami kouče Hřebíka.

A jaké nás čeká počasí

V noci téměř jasno, teploty 8 až 4 stupně. V neděli se ráno a dopoledne místy objeví mlhy nebo nízká oblačnost, přes den bude slunečno. Teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 16ti.

Tolik zprávy Radia Praha