Zprávy

Část umělců podpořila Jandáka, premiér vybere ministra v pondělí

Skupina umělců v čele s režisérem Jurajem Herzem přišla za premiérem Jiřím Paroubkem, aby veřejně podpořili nominaci Vítězslava Jandáka na funkci ministra kultury. Rozladila je středeční návštěva jiné delegace tvůrců, kteří premiérovi tlumočili výhrady jak k Jandákovi, tak ke druhému kandidátovi Vladimíru Darjaninovi. Paroubek po schůzce řekl, že kulturní obec nemá na budoucího šéfa úřadu jednotný názor, odpovědnost za jmenování nese on sám a rozhodne v pondělí.

Po víkendu se ještě sejde se třetím kandidátem Jiřím Srstkou. "Předpokládám, že vyberu takové jméno, které bude nejlepší volbou pro stát a pro českou kulturu," řekl novinářům. Potvrdil, že vybírat bude z trojice dosud známých jmen. Vyvracel rovněž úvahy, že už se stejně rozhodl pro Jandáka.

"Nepřišli jsme sem nikoho kádrovat, nikoho z kandidátů na ministra kultury hodnotit, nepřišli jsme sem nikoho očerňovat. Jsme tu proto, abychom očistili Slávka Jandáka," řekl novinářům scenárista Martin Bezouška. Umělci, kteří přišli ve středu za premiérem - Zdeněk Svěrák, Jan Kraus, Břetislav Rychlík či Jiří Králík - podle něj nereprezentují celou kulturní obec, i když to tak v médiích vypadalo. Proto se tvůrci, kteří Jandáka dobře znají, rozhodli navštívit premiéra a říct mu svůj názor. Herze pobouřilo, že Jandáka kritizují lidé, kteří ho vlastně neznají. Ze sobeckých důvodů by byl raději, kdyby se Jandák ministrem nestal - chtěl ho totiž obsadit do svého nového filmu. Ale dává přednost tomu, aby místo toho šéfoval kultuře. Bezouška uvedl, že nepřišli kritizovat ostatní dva kandidáty, ale přišli Paroubkovi říct, že podle nich je Jandák nejen výborný herec a schopný manažer, ale i muž konsenzu a obratný diplomat, který by mohl být vynikajícím ministrem kultury. Herce a ředitele zlínského filmového festivalu podpořili i Herzova manželka, herečka Tereza Pokorná, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, ředitel pražského divadla Ungelt Milan Hein nebo scenárista Petr Koliha.

Premiér zopakoval kritéria, podle nichž hodlá nástupce zesnulého Pavla Dostála vybírat - má to být člověk z "branže", který zná fungování státní správy a samosprávy, má přehled o práci neziskových organizací a v neposlední řadě má blízko k ČSSD. "Musí to být muž konsenzu," dodal další podmínku. Paroubek nepovažuje za divné, že za ním přišla už druhá "deputace" umělců. Dialog s kulturní obcí považuje za přínosný. "Už je to ale vcelku zbytečné, aby ke mně chodily další delegace, protože je mi jasná jedna věc - kulturní fronta není schopna se shodnout na kandidátovi, který by odpovídal všem představám," uvedl. Možných ministrů zaznamenal asi 15, z nich jsou tři v jeho hledáčku. "Myslím, že je to docela slušný průnik. Jedno z těch jmen v pondělí vyberu," uzavřel ministerský předseda.

Důvěra k vládě opět stoupla, nejdůvěryhodnější je Klaus

Vládě Jiřího Paroubka v červnu důvěřovalo 37 procent občanů, což je o pět procent více než předchozí měsíc. Lidé i nadále nejvíce důvěřují prezidentu Václavu Klausovi, naopak nejhorší postavení v očích veřejnosti mají obě parlamentní komory. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Průzkum rovněž ukázal, že v zemi výrazně převažují lidé, kteří nejsou spokojeni s politickou situací - před prázdninami jich bylo 53 procent. Spokojeno se cítí 13 procent občanů, necelá třetina se nepřiklonila na žádnou stranu. Tradičně vysoký kredit mají u občanů obecní zastupitelstva - nyní jim věří 59 procent lidí. Ombudsmanovi, Ústavnímu soudu i Nejvyššímu kontrolnímu úřadu důvěřuje více než polovina občanů.

CzechTek je podle komunistů třeba vyšetřit, ale bez "politické hysterie"

Komunisté se domnívají, že okolnosti zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek je třeba řádně vyšetřit, případné návrhy na zřízení parlamentní vyšetřovací komise by ale teď asi nepodpořili. Při jednání výkonného výboru ÚV KSČM také odsoudili snahy "některých politiků vytloukat ze sporu kolem zásahu proti technoparty politický kapitál" a vyvolávat "politickou hysterii". Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že tím míní především kritiky zásahu z řad pravice, tedy zejména ODS, ale i prezidenta Václava Klause. "V tomto směru je velmi podivné, když se pravice angažuje v případu, kdy je to svaté vlastnické právo (majitelů pozemků) pošlapáno a policie tam šla toto svaté vlastnické právo hájit," uvedl.

Zásah si vyžádal desítky zraněných na straně účastníků i policistů, proti postupu policie se již konalo několik demonstrací a případ také ovládl českou politickou scénu. Občanští demokraté viní premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) z toho, že policisté zasahovali na jeho politickou objednávku. Sociální demokraté ale míní, že politiku dělá z celého případu naopak ODS. Komunisté soudí, že zásah je nutné objektivně vyšetřit. "Myslím si, že by to měla vyšetřit především Inspekce (ministra vnitra)," řekl Kováčik. Pochybuje o tom, zda by ještě před závěry ministerské inspekce měla parlamentní vyšetřovací komise smysl.

Širší vedení KSČM se zabývalo mimo jiné také nadcházející schůzí sněmovny. Dolní komora bude hlasovat i o tom, zda krajům uloží, aby pozastavily převody nemocnic na obchodní společnosti. Kováčik uvedl, že KSČM bude opět proti převodům nemocnic, jak to společně s ČSSD prosazovala již v minulosti. Nechtěl ale předjímat, zda by se KSČM mohla s vládou shodnout například na podobě zákona o nájemném. Dolní komora má na programu i řadu dalších zákonů, začne projednávat třeba návrh na snížení daní, změny v životním minimu či zákon o střetu zájmů.

ČSSD má jednat o schůzi sněmovny, aktuální situaci a nemocnicích

Nadcházející schůzí sněmovny i aktuální politickou situací se má mimo jiné zabývat předsednictvo ČSSD, jehož členové se sejdou v pondělí v pražském sídle strany. Na téma privatizace krajských nemocnic by měla na jednání promluvit ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Českou politiku v minulých týdnech ovládl spor o to, zda byl zásah policie proti účastníkům technoparty CzechTek oprávněný a přiměřený. Zatímco například premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek postup policistů hájí, zejména opoziční ODS ho spolu s prezidentem Václavem Klausem tvrdě kritizuje. Tento spor se příští týden asi přenese i do sněmovny, která se sejde v úterý. Politické strany už se připravují na parlamentní volby v příštím roce, což se zřejmě odrazí i na atmosféře nadcházející schůze dolní komory. Poslanci začnou projednávat řadu klíčových zákonů, jako je vládní návrh na snížení daní, zvyšování nájemného, změny v životním minimu či zákon o střetu zájmů. Sněmovnu čeká na schůzi například také další kolo sporu o to, zda bránit krajům v převodech nemocnic na obchodní společnosti. Pozastavení převodů schválila sněmovna v květnu, Senát se ale v červnu postavil proti a příslušnou novelu zamítl. Dolní komora může veto přehlasovat, pokud pro novelu zvedne ruku aspoň 101 poslanců.

Stát musí soudcům zpětně vyplatit odebrané 13. a 14. platy

Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že stát musí soudcům vrátit odebrané 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Speciální zákony jim je odebraly kvůli úsporám ve státním rozpočtu. ÚS vyhověl návrhu brněnského městského soudu. Stát tak soudcům podle ministerstva spravedlnosti doplatí téměř 600 milionů korun. Ústavní soudci odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle ÚS mohlo ohrozit. Ústavní soud se přiklonil ke své argumentaci z roku 2003, kdy obdobně vrátil soudcům obecných soudů 13. a 14. platy za roky 2001 a 2002. Ústavní soudce nepřesvědčil argument zákonodárců, že odebrání platů soudcům a dále státním zástupcům a poslancům Evropského parlamentu bylo nutné k získání peněz na odstranění škod, které způsobily v Česku povodně v roce 2002. ÚS proti solidárnímu přístupu v takovém případě nic nenamítá, ovšem měl by se týkat všech profesí, ne jen padnout na soudce, řekl ústavní soudce Pavel Holländer. ÚS argumentoval státním rozpočtem, podle něhož bylo v daném období všem oblastem státní správy přidáno. Okolnost tíživé finanční situace státu tak zjevně ztrácí opodstatnění, uvedl Holländer. "Něco podobného je v západní Evropě nepředstavitelné," řekl. Odkázal i na verdikt polských soudců, podle nichž "plat soudců musí odpovídat důstojnosti jejich úřadu". Zrušení části zákonů navrhl brněnský městský soud. Podnět mu dal jeden z jeho soudců, který odebrání platů označil za zásah do soudcovské nezávislosti.

Politici výrok ÚS o mzdách soudců kritizují, Soudcovská unie vítá

Politici sice respektují, ale zároveň i kritizují dnešní rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), podle kterého stát musí soudcům vrátit odebrané 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Výrok ústavních soudců naopak přivítal viceprezident Soudcovské unie Jaroslav Mádr. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že stamiliony korun na doplatek soudcům nemá a musí požádat vládu a rozpočtový výbor sněmovny o navýšení rozpočtu. Uvedené platy soudcům odebraly speciální zákony kvůli úsporám ve státním rozpočtu. Ústavní soudci ale vyhověli návrhu brněnského městského soudu a odkázali ve svém rozhodnutí na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle Ústavního soudu mohlo ohrozit.

Česká policie zadržela vysoce postaveného člena italské mafie

Česká policie zadržela ve čtvrtek v Krásném Březně u Ústí nad Labem jednoho z vysoce postavených členů italské mafie Luigiho Putroneho, který byl na konci devadesátých let v rodné zemi odsouzen v nepřítomnosti na doživotí. Čtyřiačtyřicetiletý Putrone je hlavou jednoho z velkých rodinných klanů italské mafie a podílel se na sérii vražd. Sám je odpovědný za devět vražd. Novináře o tom na tiskové konferenci v Praze informovali čeští a italští policisté. Putrone podle nich patřil do takzvané krvavé odnože mafie. Od roku 1998 byl vysoce postavený člen této zločinecké organizace na útěku. Česká policie se o jeho možném pobytu na území ČR dozvěděla od italských kolegů letos na konci června. Podle informací jednoho z vyšetřovatelů však v ČR a zřejmě i přímo v Ústí nad Labem pobýval několik let. "Ze zatýkání byl tak překvapen, že byl jako ovečka. Nečekal, že na něj někdo přijde," uvedl vyšetřovatel. Zadržení pachatele se podle něj odehrálo bez problémů. Podrobnosti zadržení však neupřesnil.

Winklerovi už nic nestojí v cestě stát se velvyslancem v Británii

Začátkem září nastoupí do úřadu v Londýně nový český velvyslanec Jan Winkler. Dosavadní náměstek ministra zahraničních věcí pro bezpečnostní politiku získal souhlas Velké Británie pro místo českého velvyslance, informoval tiskový odbor ministerstva. Česká republika je v Londýně bez velvyslance od začátku prázdnin. Dosavadní velvyslanec Štefan Füle se 11. července ujal funkce šéfa mise při Severoatlantické alianci v Bruselu. Winklerovo jmenování odsouhlasil už dříve prezident Václav Klaus. Nový český velvyslanec může ale do Británie podle diplomatických zvyklostí přijet až tehdy, když dostane od londýnské vlády souhlas, takzvaný agrément.

Stát varuje Čechy před rizikovými investicemi typu Helvag

Stát varuje Čechy před nestandardními a rizikovými investicemi. Reaguje tak na nejnovější skandál, při kterém přišlo 1200 lidí přibližně o 300 milionů korun, když investovali do nemovitostí švýcarské společnosti Helvag. Podobné investice stát zatím nereguluje, a lidem tak hrozí mnohem větší riziko, že o své peníze přijdou, uvedly ve společné tiskové zprávě ministerstvo financí a Komise pro cenné papíry.

Stát dohlíží pouze na prodej pojištění, podílových fondů a veřejně nabízených cenných papírů. Ostatní investice tak lidé podstupují s větším rizikem. "Před každou investicí doporučujeme ověřit si, zdali jde o regulovaný produkt a zdali jej nabízí licencovaný zprostředkovatel. Pokud ne, doporučujeme výrazně vyšší opatrnost," řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Jen KCP na svých internetových stránkách upozorňuje na více než dvě desítky společností, které nabízejí investiční služby bez potřebných povolení. Některé firmy nabízejí tyto služby i Čechům. Lidé by se prý měli před investováním peněz vyptat zejména na možná rizika. Povinností prodejce je podle Prouzy upozornit klienty jasně a srozumitelně na možná úskalí a nic jim nezastírat.

Podle člena prezidia KCP Zdeňka Hustáka jsou současné zákony pro lidi nepřehledné. Stát reguluje pouze některé finanční produkty, Češi však často mají mylný pocit, že regulované a tudíž bezpečné jsou všechny investice. Úřad financí již proto jedná s KCP o přípravě komplexního zákona, který by zaštítil prodej všech finančních produktů. Lepší kontrole by podle Prouzy mělo pomoci i sjednocování regulátorů finančních trhů, protože se informace o činnosti firem budou scházet na jednom místě. Skandál kolem švýcarské společnosti Helvag je podle Prouzy v prodeji finančních produktů největší za poslední dva až tři roky. Firma OVB Allfinanz, která obchody zprostředkovávala, přiznala, že možnost návratu peněz klientům je malá.

Zdravotnické odbory vyzvaly vládu, ať dá peníze na zvýšení platů

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval vládu, aby uvolnila potřebné finance, jež chybějí zdravotnickým zařízením a sociálním ústavům k tomu, aby od září navýšily tarifní platy zdravotníkům o osm procent. Řekl to předseda svazu Jiří Schlanger. Svaz zároveň vyzval odborové organizace a zaměstnavatele ve zdravotnictví, aby se obrátili na vládu se stejným požadavkem. "Měli by požádat o příspěvek odpovídající nákladům, jež původně neměli v rozpočtu na období od září do prosince, včetně nákladů na zdravotní a sociální pojištění," upřesnil. Premiér Jiří Paroubek ČTK řekl, že navýšení mezd zdravotníkům je výsledkem červnové dohody, k níž se přidaly i asociace nemocnic. "Na moje opakované otázky před zhruba dvaceti svědky se vyjádřily tak, že na to budou mít peníze. Jinak by vláda nerozhodla o tom, že od září k úpravě tarifů dojde. Přicházet nyní s nějakými požadavky mi nepřipadá korektní," uvedl.

Průmysl v červnu zpomalil meziroční tempo růstu na 3,7 procenta

Průmyslová výroba se v červnu meziročně zvýšila o 3,7 procenta. Její růst tak byl nižší než v květnu, kdy meziročně stoupla o čtyři procenta. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly o 8,5 procenta. Podle Českého statistického úřadu, který výsledky zveřejnil, byla čísla pod vlivem vysoké srovnávací základny v červnu 2004. Meziměsíčně a po sezonním očištění byla průmyslová výroba o 1,1 procenta vyšší. Opět se dařilo zejména výrobcům dopravních prostředků a zařízení, dále výrobě a opravám strojů a zařízení i výrobě koksu a rafinerskému zpracování ropy.

Policie začala prověřovat konkurz na zkrachovalou Union banku

Policie začala prověřovat konkurz na zkrachovalou Union banku. Českému rozhlasu to potvrdil dozorující státní zástupce. Státní zastupitelství sleduje vývoj kolem Union banky po vyhlášení konkurzu už delší dobu. Po odvolání správkyně konkurzní podstaty Union banky (UB) Michaely Huserové nařídil žalobce Alexandr Dadam, ať kriminalisté vše ověří. Mluvčí banky Oldřich Babický řekl, že policie a státní zastupitelství konkurz sledují od jeho počátku v květnu 2003 a on nemá informace, že by se po odvolání Husenrové situace změnila. "Konáme prověřování okolností průběhu konkurzního řízení, respektive průběhu zpeněžování konkurzní podstaty. To je vlastně nová informace. Takže se tím nějakým způsobem budeme zabývat. V tomto směru už jsem dal pokyny policejnímu orgánu, jenom aby udělal předběžné šetření," uvedl Dadam.

Rumuni před ambasádou ČR v Bukurešti požadovali vydání Příplaty

Vydání českého podnikatele Františka Příplaty, který po svém odsouzení uprchl z Rumunska do České republiky, požadovaly v pátek před českým velvyslanectvím v Bukurešti desítky rumunských odborářů. Oznámil to na své internetové stránce rumunský list Adevarul. Příplata byl letos odsouzen v Rumunsku k osmi letům vězení za podněcování k vraždě odborového předáka firmy Tepro Jasy Virgila Sahleana v září 2000, ale k výkonu trestu nenastoupil a nedávno uprchl z Rumunska do vlasti. Příplata tvrdí, že je nevinný. Demonstranti provolávali hesla "Ambasáda zločinců!" či "Styďte se!" a v projevech vyzývali českou vládu, aby vydala Příplatu do Rumunska. Memorandum, v němž demonstranti sepsali své požadavky, čeští diplomaté podle listu Adevarul osobně nepřevzali. Učinil tak policista z protiteroristické jednotky, která během demonstrace udělala kordon před vstupem do budovy diplomatického úřadu.

Národní divadlo zahraje v Jindřichově Hradci Figarovu svatbu

Soubor Národního divadla uvede v sobotu 3. září na nádvoří jindřichohradeckého zámku Mozartovu operu Figarova svatba. Pokračuje tím v obnovené operní tradici, která od loňského roku opět patří do programu kulturního léta ve městě. "Navazujeme na slavná operní představení, která se v tomto unikátním prostředí konala s velkým úspěchem v polovině minulého století," řekl iniciátor projektu pěvec Vratislav Kříž, který vystoupí v roli hraběte. Publikum uvidí Figarovu svatbu v podstatě úplně ve stejné podobě, jak se hraje ve Stavovském divadle v Praze. Zámecké nádvoří s arkádami a fontánou má podle umělců mimořádnou atmosféru, prostor vyhovuje i akusticky. V režii Josefa Průdka se v roli Zuzanky představí Zdena Kloubová, komorníka Figara ztvární František Zahradníček, diriguje Jan Chalupecký.

Tradice operních představení v Hradci začala v roce 1950 a trvala 15 let, kdy převážně amatérský soubor vždy začátkem léta uvedl přes stovku operních děl. Hlavní pěvecké party však zpívali slavní umělci z Národního divadla, například Marie Podvalová, Beno Blachut, Eduard Haken či Ivo Žídek. Loni se do Hradce opera vrátila u příležitosti 100. výročí úmrtí skladatele Antonína Dvořáka a publikum vidělo Jakobína se sólisty Národního divadla Evou Urbanovou a Vratislavem Křížem. "Úspěch loňského představení nás povzbudil," dodal Kříž, jehož přáním je tradici zachovat a pokud možno rozšířit.

Do zaniklé obce Pleš na Domažlicku se vrátí opravená socha světce

Po rekonstrukci se v sobotu vrátí socha svatého Jana Nepomuckého do míst, kde dříve byla obec Pleš na Domažlicku. Pleš, německy Plöss, byla dříve nejlidnatější z německých obcí, které po druhé světové válce na Domažlicku zcela zanikly. O rekonstrukci sochy se zasloužili zejména němečtí rodáci a jejich potomci, řekl Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou, kam Pleš patří. Podle dostupných informací bylo kolem roku 1930 v Pleši 105 usedlostí, s nimiž byly spojeny osudy 719 obyvatel. "Některé údaje hovoří dokonce asi o tisícovce lidí," řekl starosta. Nyní ale na místě bývalé obce zůstal jen hřbitov a ruiny kostela. Zpustošený hřbitov na začátku 90. let minulého století upravili němečtí rodáci, zasloužili se také o vykopání a upravení zbytků kostela svatého Jana Křtitele. "Stále sem jezdí a hřbitov udržují," uvedl Picka.

Festival v Bílých Karpatech nabídne dechovku, folklor i jazz

Hudbu rozličných žánrů nabídne mezinárodní hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Na třech místech česko-slovenského pohraničí se od pátku představí cimbálové muziky, dechové hudby, pěvecké soubory, jazzoví hudebníci nebo varhanní mistři. Návštěvníci festivalu ochutnají také vzorky vín, které s sebou přivezou muzikanti a vinaři z jižní Moravy i Slovenska. Lákavá bude podle organizátorů i vůně tradičních věhlasných pochutin moravsko-slovenského pomezí. Krojová pestrost domácích i zahraničních souborů dotváří podle ředitele festivalu ve městě příjemnou atmosféru muzikantské pospolitosti. Setkání není zaměřené pouze na muziku, ale i na další umělecké obory. Lidé si prohlédnou například výstavy malířů nebo kreslířů. Své práce na setkání představí mimo jiné grafik Alois Baránek. Návštěvníci na jeho výstavě zhlédnou díla, která tvoří u příležitosti 650. výročí vzniku Valašských Klobouk, řekl organizátor festivalu Emil Zůbek. Město toto výročí oslaví v příštím roce. Přibližně pět až šest stovek účinkujících se představí ve Valašských Kloboukách, v Brumově-Bylnici a také v největších moravských lázních Luhačovicích. Kromě českých a slovenských souborů vystoupí i hosté z Rakouska, Nizozemska nebo Německa. Letošní třetí ročník vyvrcholí v neděli.

Šebrle s Dvořákem na MS porušili pravidla, hrozí jim trest

Čeští atleti Tomáš Dvořák a Roman Šebrle při desetiboji na mistrovství světa v Helsinkách porušili pravidla a hrozí jim diskvalifikace nebo i trest za doping. Informaci přinesl jako první deník Helsingin Sanomat, potvrdilo ji také vedení české výpravy. Oba reprezentanti před závěrečným během na 1500 metrů dostali od týmového lékaře vyživující infuzi, což může být považováno za doping. Podle článku M2 v antidopingovém kodexu Světové antidopingové agentury WADA, jenž platí od 1. ledna letošního roku, je nitrožilní infuze zakázána. Za porušení dopingových pravidel se její aplikace nepovažuje pouze tehdy, pokud je použita k akutní léčbě. "Dvouletý trest jim určitě hrozí, jde o zakázanou manipulaci nebo metodu podpory výkonu," řekl šéf exekutivy českého antidopingového výboru Jan Chlumský. Tiskový mluvčí Českého atletického svazu Tomáš Klement potvrdil, že vedení výpravy v současnosti řeší celou záležitost s lékaři. Desetibojaři dostali po hodu oštěpem povzbuzující injekci s glukózou, byli však přesvědčeni o tom, že nejednají proti pravidlům.

Počasí

Čeká proměnlivá oblačnost s přeháňkami. Teploty 17 až 21 stupňů, na jihovýchodě až 24, na horách kolem 15 stupňů Celsia.