Zprávy
Senát konstatoval, že policejní zásah proti účastníkům CzechTeku byl nepřiměřený
Senát konstatoval, že policejní zásah proti účastníkům CzechTeku byl nepřiměřený a neodpovídal situaci. Senátoři se na tom shodli po téměř pětihodinové debatě. Požadují jeho urychlené a důkladné vyšetření. Premiér a ministr vnitra by pak měli seznámit senátory se závěrečnou zprávou. Senátoři navrhli k hlasování celkem pět usnesení. Podporu ale nakonec získal jen návrh senátora ODS Jiřího Oberfalzera. Součástí usnesení je také doporučení senátním výborům uspořádat v Senátu veřejné slyšení o strategii při podobných akcích, jako je například technoparty. S přijatým usnesením byl spokojen senátor Martin Mejstřík zvolený za Cestu změny. "Hodně si slibuji od veřejného slyšení, kde zhodnotíme zprávu ministra Bublana a budeme řešit, jak se s touto subkulturou vyrovnat," řekl Mejstřík. Strategie zásahů proti podobným akcím by podle něj však měla zůstat v rámci stávajících zákonů. Za dobrý signál považuje usnesení předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Ve veřejném slyšení bychom se měli samozřejmě dohodnout, jak zacházet z pozice represe, tedy policie," řekl Sobotka.
"Měly by být přijaty razantní kroky, které by tyto akce regulovaly," řekl senátor Josef Kalbač (KDU-ČSL). Festivaly typu CzechTek by podle něj měly být řádně nahlášeny, organizovány a měly by splňovat všechny hygienické normy. V senátní debatě o policejním zásahu vystoupilo 29 senátorů, a to s převážně kritickým názorem. Policejní zákrok hájil ministr vnitra František Bublan. Znovu také popřel, že za zásahem byla jeho nebo premiérova politická objednávka. Připustil individuální selhání jednotlivých policistů, chce je vyšetřit, případně z nich vyvodit důsledky.
Zásah policie proti účastníkům CzechTeku si vyžádal desítky zraněných na straně technařů i policistů a vyvolal vlnu protestů. Největší demonstrace se konaly před ministerstvem vnitra na pražské Letné. Případ rozdělil i politickou scénu, postup policistů kritizují zejména ODS, prezident Václav Klaus, ale i někteří koaliční politici.
Podle premiéra musel být zákrok silný, ojedinělé excesy policie možné
Sobotní technoparty CzechTek na Tachovsku byla protiprávní, a policie měla proto povinnost proti jejím účastníkům zasáhnout, uvedl premiér Jiří Paroubek. Intenzita zákroku přitom musela být podle něj natolik silná, aby překonala odpor mnohatisícového davu. "V jednotlivostech proto mohlo přirozeně dojít i k excesům," stojí v prohlášení, které premiér poskytl ČTK. Zdůraznil však, že tuto situaci zapříčinili organizátoři i účastníci CzechTeku. CzechTek podle Paroubka podléhal režimu zákona o shromažďování, a bylo proto povinností jeho organizátorů akci ohlásit. "Samotná existence nájemní smlouvy proto představuje pouze jednu z mnoha dalších podmínek a nesplnění ohlašovací povinnosti vytvořilo od počátku protiprávní stav s důsledky z toho vyplývajícími," míní premiér.
Podle podkladů, jež má k dispozici, je údajně zřejmé, že účastníci akce neoprávněně provozovali svou činnost i na pozemcích v rozsahu 90 hektarů, které nebyli oprávněni jakkoliv užívat. "Nezákonnost akce a protiprávní stav" podle Paroubka logicky vedl k tomu, že policie byla povinna zasáhnout. Kdyby policie nezasáhla, porušila by podle premiéra zákon, neboť by rezignovala na své úkoly při ochraně pořádku, majetku i práv občanů. Jak dodal, požaduje na jedné straně prošetření jednotlivých eventuálních excesů policie, zároveň ale konstatuje, že to nic nemění na jeho základním hodnocení, že v demokratické společnosti je nutno se postavit proti porušování práva se vší odpovědností. "Opačný postoj by ve svých důsledcích vedl k podkopávání základů právního státu," uzavřel.
ODS vidí za zásahem na CzechTeku politiku, ČSSD slibuje zákon
Senátoři z Občanské demokratické strany soudí, že zásah proti účastníkům CzechTeku byl politicky motivován. Premiéra Jiřího Paroubka v Senátu obvinili, že razantním policejním zákrokem si chtěl získat politické body a ukázat, že je silný premiér. S takovým pozadím zásahu ale nesouhlasí senátoři ČSSD. Zásah obhajují. Přislíbili navíc, že již v září předloží zákon, který by měl upravit konání velkých hudebních akcí. Předseda Senátu Přemysl Sobotka řekl, že policie zasahovala velmi agresivně. Technařů se přitom zastal. Měli podle něj platnou nájemní smlouvu na pozemek a připraveny mobilní toalety. "Jsem přesvědčen, že zásah by nepochybně vyvolán veřejnou výzvou premiéra, a ten také nese plnou odpovědnost za způsobené škody. Evidentně mu nedělá problém vydávat silácká gesta...která vytvářejí obraz razantního politika, který vše vyřeší," řekl.
S občanskými demokraty ale nesouhlasí ČSSD. Například senátorka Alena Gajdůšková je sice pro vyvození důsledků pro osoby, které při zásahu selhaly, ale také prohlásila, že právo musí platit stejně pro všechny. Zdůraznila, že odpovědný za situaci kolem CzechTeku je právě jeho pořadatel. Ten je ale neznámý. Gajdůšková přislíbila, že senátní klub ČSSD připraví v průběhu září návrh na legislativní úpravy konání velkých hudebních akcí. Předlohu chce pak v říjnu předložit Senátu.
Přihlásili se policisté, kteří na záznamu bili demonstranty
Čtyři z policistů, které zachytila kamera, jak bijí a kopou účastníka technoparty CzechTek, se přihlásili kontrolním orgánům policie. ČTK to řekla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Všichni jsou z okresního ředitelství v Chebu a již byli vyslechnuti. Případ se vyšetřuje a materiály budou v nejbližších dnech předány Inspekci ministra vnitra, uvedla Kosinová. Další podrobnosti nechtěla sdělit. Policejní ředitelství v Chebu se k záležitosti odmítlo vyjádřit s tím, že veškeré informace bude poskytovat policejní prezidium. "Policisté se přihlásili na základě informace o ustanovení zvláštního kontrolního týmu a odvysílaných záběrů v hlavních televizních relacích," uvedla mluvčí.
Lidé mohou sázet na případnou rezignaci ministra Bublana
Sázky na ministra vnitra Františka Bublana, který čelí zvýšenému tlaku po víkendové policejní akci proti účastníkům technoparty CzechTek, vypsala společnost Fortuna. Bookmakeři spíše věří, že Bublan zůstane ve funkci, což vyjádřili poměrem 1,4:1. Rezignace ministra pak má kurz 2,5:1. ČTK to oznámil mediální zástupce Fortuny Vít Chalupa. Tipy na budoucí osud ministra přijímá kancelář do 19. srpna. Nová herní nabídka spadá do kategorie společenských či mimosportovních sázek, které si získávají stále větší oblibu.
Stát podepsal smlouvu o prodeji VÍTKOVICE STEEL ruskému Evrazu
Zástupci státu a ruské ocelářské a těžební skupiny EvrazHolding smluvně stvrdili prodej takřka 99procentního podílu ve společnosti VÍTKOVICE STEEL. Kupující strana zaplatí za hutní firmu 7,05 miliardy korun. Šlo o první velkou privatizaci, kde je vítězem firma z Ruska, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Nového majitele označil Pecina za seriózního partnera, který prokázal bonitu a schopnost zaplatit kupní cenu. Výhodou je podle něj také to, že podniká v oboru a není jen finančním investorem. Zaplacení celé ceny a převod akcií se uskuteční do 20 pracovních dnů po splnění stanovených odkládacích podmínek. Jde především o rozhodnutí Evropské komise o slučitelnosti transakce s právem EU o poskytování veřejné podpory a spojení soutěžitelů. "Ukončení procesu bychom viděli tak na konec října či začátek listopadu," odhaduje Pecina. Ruská strana zatím uhradila půlmiliardovou zálohu.
Stát podepsal smlouvu přes nové sporné okolnosti. O vlastnictví jednoho z klíčových výrobních závodů EvrazHolding se podle internetové verze týdeníku Czech Business Weekly vedou soudní spory. Evraz tak možná spáchal trestný čin podvodu na trhu s cennými papíry. "Oficiální informaci, že by došlo k něčemu takovému, nemáme," reagoval Pecina. Ruská strana se snažila důvěryhodnost potvrdit i poukazem na kotaci akcií Evraz na londýnské burze. Firma MP Consult pak podle pátečních Hospodářských novin v žalobě podané loni v prosinci u Krajského soudu v Ostravě zpochybňuje vlastnictví VÍTKOVICE STEEL státní firmou Osinek, a tím i oprávněnost prodeje této hutní firmy. Společnost MP Consult odkoupila dluhopisy Vítkovic, které ale hutní firma nesplatila. Posléze je MP Consult uplatnil při soudním vyrovnání s věřiteli. Firma podle vlastního vyjádření přišla o desítky milionů korun. První řízení, jež mělo proběhnout koncem července, bylo odročeno. Pecina označil právní spor za nepříjemnost, ale riziko budoucích komplikací označil za malé.
Rusové slíbili mj. rozšíření výrobního programu, zvýšení kvality produktů a zachování zaměstnanosti. Do rozvoje podniku by měli podle dřívějších informací vložit další 2,5 miliardy a rozvoj regionu podpořit ještě částkou 800 milionů.
Sněmovna by měla rozhodnout, jak budou cizinci žádat o víza
Poslanecká sněmovna by měla rozhodnout o tom, jakým způsobem budou cizinci žádat o víza pro pobyt v Česku. Poslanci v novele zákona o pobytu cizinců navrhli, aby úřady měly pravomoc rozhodnout, že cizinci budou muset žádat o víza na zastupitelském úřadu ve státě, jehož jsou občany nebo v němž mají trvalý či dlouhodobý pobyt. Podle vlády jde především o opatření ve vztahu k problematickým zemím. Senát tento návrh odmítl. Sněmovna bude mít novelu na programu zřejmě již na schůzi, která začne 16. srpna. O zpřísnění zákona o pobytu cizinců rozhodla sněmovna v červnu. Poslanci soudí, že takové opatření je v zájmu ochrany bezpečnosti České republiky. Zpřísnění zákona by mělo podle sněmovny omezit bezpečnostní rizika, mimo jiné v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu.
Senátoři však měli jiný názor. Podpořili proto návrh senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který požaduje toto opatření ze zákona vypustit. Senátor Jaromír Štětina poznamenal, že ne všichni lidé, kteří chtějí o vízum požádat, se mohou do země svého původu vrátit. Jako příklad uvedl obchodníka z Peru, pro něhož je nesmyslné letět přes oceán z ČR do Limy, aby si prodloužil vízum. Stejně problematické by podle něj mohlo být opatření pro disidenty z Běloruska, kteří by při cestě do Minsku mohli být uvězněni. Ministr vnitra František Bublan však poznamenal, že jde pouze o udělování víz, nikoli o jejich prodlužování. "Nebude to na libovůli rozhodnutí nějakého úředníka, aby to třeba zavdávalo důvod ke korupci. Bude to rozhodnutí ministerstva zahraničních věcí, které třeba ve spolupráci se zpravodajskými službami vymezí určité země, kde bychom skutečně měli dodržet pravidlo, že to musí být v domovské zemi. Jsou to bezpečnostní důvody. Dělají to i ostatní země," řekl ministr.
Novela by měla vstoupit v platnost zhruba měsíc poté, co bude vytištěna ve Sbírce zákonů. Platit by tudíž mohla koncem tohoto nebo počátkem příštího roku. Novinkou má být v zákoně také povinnost doložit zdravotní pojištění. Člověk, který někoho pozve do Česka, bude muset prokázat, že je zajištěna cizincova lékařská péče buď povinným pojištěním, nebo ekvivalentem v hodnotě 300.000 korun. Novela také zlepšuje podmínky cizinců, kteří jsou zajištěni nebo čekají na vyhoštění. "Odstranily se věci, které byly kritizovány, že vypadaly až příliš jako vězení," prohlásil ve sněmovně poslanec ODS Tomáš Kladívko. Cizinec by měl pobývat v normálním zařízení, jež spadá pod uprchlickou správu. Ostrahu by zajišťovala policie. Novela má podle ministra vnitra mimo jiné také chránit mladistvé ve věku 15 až 18 let před vydíráním a zneužíváním k práci. "Jde nám o to je soustředit do zvláštních zařízení pod větším dozorem," poznamenal Bublan. Nejde podle něj o jejich věznění, ale o jejich ochranu před organizovaným zločinem.
Přerovští piloti střídají své kolegy v rámci mise v Bosně
Slavnostním nástupem na přerovské vrtulníkové základně se rozloučily se svými kolegy dvě desítky vojáků, kteří v pondělí příští týden odlétají do Bosny a Hercegoviny. Společně s Belgičany a Turky se zde zapojí do mezinárodní mise EUFOR. Na tomto místě vystřídají přerovské vojáky, kteří na Balkán odletěli v dubnu. "V mezinárodní vrtulníkové jednotce budou společně s Belgičany a Řeky přepravovat především osoby a materiál podle požadavku EUFOR. Z 90 procent létají nad územím Bosny a Hercegoviny a mají mandát i pro létání do Chorvatska," řekl ČTK mluvčí základny Milan Kouřil.
Létat budou na pancéřovaných vrtulnících Mi-17, se kterými létala na Balkáně již I. vrtulníková jednotka, kterou nyní po čtyřech měsících jejich přerovští kolegové vystřídají. Mandát II. vrtulníkové jednotky bude rovněž na čtyři měsíce, plánovaný návrat je v polovině prosince letošního roku. "Vrtulníková jednotka plní úkoly v rámci operace Althea, což je zejména přeprava příslušníků společné česko-rakouské roty ale i dalších příslušníků mnohonárodních sil. Cílem operace Althea je zachovat bezpečí a mír, ale mise má také přispět k většímu pokroku Bosny a Hercegoviny na cestě evropské integraci a k potírání korupce a organizovaného zločinu," dodal mluvčí základny. Součástí jejich práce tak budou i průzkumné lety, při kterých se vojáci například snaží odhalit pašování lidí či dobytka mezi Bosnou a Srbskem či nelegální kácení lesů.
Ministr obrany Karel Kühnl při odletu první jednotky v dubnu uvedl, že je tato mise jednou z nejdražších, a její náklady vyčíslil na 300 milionů korun. Nový čtyřiadvacetičlenný vrtulníkový tým z Přerova má být současně poslední rotací. Příští rok se s podobnou misí zatím nepočítá.
Prezident Klaus jmenoval Vlastu Formánkovou ústavní soudkyní
Prezident Václav Klaus jmenoval ústavní soudkyní Vlastu Formánkovou. V patnáctičlenném Ústavním soudu nyní zbude neobsazené jedno místo. Nominaci dosavadní soudkyně krajského soudu v Plzni do nejvyšší soudní instituce v České republice už ve čtvrtek těsnou většinou schválil Senát. Kritici Formánkové mimo jiné vyčítají, že před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací, který výkřiky narušoval ustavující schůzi občanského výboru.
V rehabilitačním rozsudku z 90. let soudce uvedl, že ani podle tehdejších komunistických zákonů nebylo počínání hostinského trestným činem. Rovněž Formánková ve čtvrtek uvedla, že rozsudek nad hostinským byla chyba. Již dříve poznamenala, že byla mladá a nyní by rozhodovala s jinou životní zkušeností. Klaus se svými kandidáty v horní komoře už několikrát narazil. Naposledy senátoři zamítli nominaci státní zástupkyně Jaroslavy Novotné kvůli jejímu dvanáctiletému členství v KSČ.
Pokud bude Němec jmenován do čela úřadu, odejde z magistrátu
Pokud se Igor Němec stane předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů, vzdá se všech funkcí na pražském magistrátu. Opustí městskou radu, v níž má na starosti kulturu a cestovní ruch, i zastupitelstvo. Odejde také z ODS. O tom, kdo by Němce mohl ve vedení metropole nahradit, pražští občanští demokraté nedebatovali. Několik kandidátů však mají. Němcovu kandidaturu do čela úřadu podpořil těsnou většinou Senát. Doporučil tak prezidentu Václavu Klausovi, aby jej jmenoval. Němec v tajném hlasování porazil dosavadního šéfa ochránců osobních dat Karla Neuwirta. Otázku, kdo Němce v městské radě nahradí, zatím pražští občanští demokraté neřešil.
Odhad ČSÚ: Zemědělci sklidí 7,3 mil. tun obilovin, o 11 pct méně
Zemědělci letos sklidí zhruba 7,3 milionu tun základních obilovin, což je přibližně o 11 procent méně než loni. Vyplývá to z červencového odhadu Českého statistického úřadu, který se proti červnovému zvýšil jen minimálně. Agrární komora očekává ještě nižší produkci. Loňská úroda byla mimořádná a zemědělci stále bojují s přebytky. Letos zemědělci oseli o 7367 hektarů méně obilovin. Podle odhadů se letos sníží i průměrný výnos. Zatímco loni zemědělci sklízeli z hektaru průměrně 5,43 tuny obilovin, letos to bude 4,86 tuny.
Prezident Agrární komory Jan Veleba soudí, že produkce obilí bude nižší než 7,3 milionu tun. Podle něj to vyplývá z poznatků z terénu, kde například ve valné části Moravy je výnos asi o 12 procent nižší než loni. Kvůli dešťům je také nižší kvalita a bude podstatně méně potravinářského obilí než loni, uvedl Veleba. Situace je přitom rozdílná podle regionů, na jihu Moravy jen deset procent ploch potravinářského obilí splňuje parametry, na severu Moravy je to kolem 20 procent, ale třeba na Hané 70 procent, dodal.
Infekcí za posledních deset let v Česku většinou ubylo
Infekčních onemocnění za posledních deset let v Česku většinou ubylo. Je méně akutních případů žloutenky a více chronických, ubylo salmonelózy a je více kampylobakteriózy, která se přenáší špatně grilovanými kuřaty. Lékaři zaznamenali nárůst počtu virových střevních infekcí, naopak klesly počty nakažených borreliózou a klíšťovým zánětem mozku. Ubylo i poranění zvířaty. Vyplývá to z tabulek zveřejněných na webových stránkách Státního zdravotního ústavu. Zatímco v roce 1995 bylo na 100.000 obyvatel 11 případů žloutenky A, loni 0,69, v případě žloutenky B klesly počty z 5,85 na 3,84. Akutní žloutenky C je stejně, přibylo však chronických případů z 0,07 na 6,58. Tato žloutenka se šíří především mezi narkomany. Díky osvětě a lepšímu hygienickému dozoru ubylo salmonelózy, za deset let klesly počty případů na 100.000 obyvatel z 528 na 301. Naopak kampylobakteriózy za stejnou dobu přibylo z 29 na 250 na 100.000 obyvatel. Na stejný počet obyvatel byl zaznamenán i nárůst virových střevních infekcí z 1,87 na 35. Počty nakažených borreliózou na 100.000 obyvatel klesly za deset let z 61 na 32 a klíšťovou encefalitidou ze sedmi na pět. Poranění zvířaty na stejný počet obyvatel ubylo z 32 na 20.
Ministerstvo školství letos poskytne cizím studentům 150 milionů
Ministerstvo školství letos vydá 149,7 milionu korun na studijní programy, které jsou součástí zahraniční rozvojové spolupráce. Vláda ročně udělí 250 takovýchto "stipendií" studentům z rozvojových zemí. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo školství. "Tento typ stipendií se uděluje na základě výběru ministerstva zahraničí. Jsou určeny pro bakalářské i magisterské studium," řekla ČTK Lubomíra Černá z tiskového odboru ministerstva školství.
Ministerstvo řídí deset projektů zahraniční rozvojové pomoci. Na dva z nich připadá většina z přidělených prostředků. Hlavním projektem je poskytování vládních stipendií ke studiu na veřejných vysokých školách pro studenty z rozvojových a dalších potřebných zemí na léta 2003 až 2007. Na tento projekt letos připadá 100 milionů korun. Tito studenti studují v češtině, a proto v prvním roce pobytu zpravidla absolvují kurzy ve střediscích Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze. Až po zvládnutí přípravy mohou jít k přijímacím zkouškám.
Druhým nejdůležitějším projektem je poskytování vládních stipendií pro 30 krajanů ročně a vysílání českých učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí v letech 2001 až 2005 s rozpočtem 17 milionů korun. Část studentů je přijímána na základě bilaterálních mezinárodních smluv vládní nebo resortní kategorie o spolupráci v oblasti školství. Tento druh stipendia se většinou týká studentů z členských států Evropské unie, Japonska či Izraele. Celkem jich do Česka přijíždí zhruba 200 ročně na tři až devět měsíců. Poskytování těchto stipendií je na rozdíl od rozvojové pomoci reciproční.
Výzkum: Jen tři procenta Čechů si nechávají dovolenou proplatit
Jen tři procenta Čechů a Češek si nechávají část své dovolené proplácet a nevybírají si ji celou. Naopak 55 procent českých pracovnic a pracovníků chce vyčerpat všechno volno. Vyplynulo to z internetového průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytl Petr Nachtmann ze serveru www.jobpilot.cz. Průzkum se uskutečnil v 16 státech střední a západní Evropy, zapojilo se do něj více než 10.000 lidí. Ve střední a západní Evropě si celou dovolenou vybere v průměru 45 procent lidí. Zhruba třetina dotázaných si její část převádí do dalšího roku. Z Čechů a Češek volí tuto možnost čtvrtina. Každý desátý evropský pracovník tvrdí, že si ale volné dny musí vybra ve střední a východní Evropě. Nejvíce si na dovolenou potrpí lidé v Dánsku. Celou si ji vybírá 70 procent Dánů a Dánek.
Odborníci lidem doporučují, aby si volné dny vybírali. Vypřáhnutím z pracovního stresu a odpočinkem lze podle expertů předcházet mnohým zdravotním problémům či vzniku nemocí z povolání. Trvalá únava a přepracování s sebou přinášejí navíc konflikty na pracovišti a zvyšují riziko pracovních úrazů. Energii na zvládání stresových situací by lidé ale neměli čerpat jen na dovolené. Odborníci doporučují, aby proti stresu bojovaly různými opatřeními i firmy. Samotní pracovníci by se pak měli snažit vnímat svět z lepší stránky, všímat si pozitivních věcí a využívat co nejvíce humoru.
Flatley v Praze Keltského tygra neuvede, pořadatelé ho zažalovali
Taneční představení irského choreografa Michaela Flatleyho Keltský tygr se v plánované odložené světové premiéře 27. srpna na pražském strahovském stadionu neuskuteční. Pořádající agentury tvrdí, že jim Flatley způsobil škodu "mimořádně velkého rozsahu", a proto na něj jejich právníci podali trestní oznámení a žalobu o náhradu škody.
V Českém ráji znovu budou dvě velké středověké bitvy
Ve dvou historických gotických bitvách v úžlabině u Radvánovic v Českém ráji se v sobotu utká více než 400 válečníků. Oproti loňsku přibude na bojišti k dřevěnému hradu i malé středověké městečko. Návštěvníci uvidí také více pyrotechnických efektů a ohně. ČTK to řekl David Večeřa, manažer společnosti Tomovy parky, jež si historický program objednala u Rytířů Turnovského meče. "Bitvy určitě nebudou stejné jako minulém roce. Jejich průběh však rytíři tají i před námi," uvedl Večeřa. Jisté je, že noční bitva skončí velkým požárem vypleněného opevnění. Loni obě bitvy přilákaly téměř 3000 diváků. Dva válečníci utrpěli zranění - jedna dívka měla zhmožděné oko a jeden rytíř přišel o měkkou tkáň na prstu. "Šermíři přesto při nočních oslavách mluvili o jedné z nejlepších bitev v Česku za poslední tři roky," konstatoval Večeřa. Gotická bitva se v areálu Šťastná země u Radvánovic konala poprvé před dvěma lety. Ani jednou přesně nekopírovala historickou předlohu a rytíři si ji pokaždé vymysleli. Také letos zůstanou tradici věrni.
Pražský filharmonický sbor koncertoval s Izraelskou filharmonií
Pražský filharmonický sbor se vrátil z dvanáctého zájezdu do Izraele. Své kvality měl příležitost potvrdit na 14 prestižních letních koncertech, které jsou vždy vyvrcholením tamní hudební sezony. S Izraelskou filharmonií se sbor podílel na uvedení děl patřících ke kmenovému repertoáru - Verdiho Requiem a Beethovenovy 9. symfonie. Pěvecké umění mezinárodně uznávaného českého tělesa je v Izraeli podle účastníků zájezdu přijímáno s nadšením a ovacemi. Pod taktovkou Zubina Mehty, jednoho z největších světových dirigentů, účinkoval sbor tentokrát ve vyprodaných sálech v Tel Avivu, Haifě, Jeruzalémě a v jednom z kibuců. Od počátku 90. let do současnosti se podle mluvčí sboru vytvořily mezi tělesem a tamním orchestrem nadstandardní vztahy. Jeden z recenzentů napsal: Pražský filharmonický sbor je v sále Man Auditoria v Tel Avivu již jako doma.
O víkendu se na MS představí deset českých atletů
Hned deset českých atletů se představí o tomto víkendu na helsinském stadionu, který od soboty bude hostit jubilejní desáté mistrovství světa. Devět Čechů nastoupí do kvalifikačních bojů, rovnou finále na 20 kilometrů čeká v neděli dopoledne chodkyni Barboru Dibelkovou. Magnetem víkendu bude finále mužské stovky, které je na programu v neděli ve 20:35 SELČ.
Největší pozornost českých fanoušků bude upřena na diskařku Věru Cechlovou-Pospíšilovou. Adeptka na jednu z medailí nastoupí do bojů o finále v neděli. Až v sobotu po poledni ale bude jasné, do které ze skupin bude nasazena. První začne házet v 10:30, druhá v 11:40. Do finále projde dvanáct nejlepších diskařek, postupovou jistotu znamená výkon 61 metrů.
Jako první zasáhnou do šampionátu koulař Petr Stehlík a trojskokanka Šárka Kašpárková, jejichž kvalifikace se hned na úvod sobotního programu rozběhnou v rozmezí pěti minut. Mistryně světa z roku 1997 se dušuje, že letošní sezona je její závěrečná a helsinský šampionát jejím posledním. "Já bych klidně skákala dál, ale dávám tomu víc, než dostávám zpět," řekla před odletem Kašpárková, čtvrtá žena z halového ME v Madridu. Kvalifikační limit je 14,35 metru. Stehlík potřebuje pro jistotu postupu do večerního finále předvést limit 20,35, pokoušet štěstí budou i kladivář Lukáš Melich (77,50), výškařka Iva Straková (193) a diskař Libor Malina (63,50), postoupit z rozběhu bude chtít i překážkář Jiří Mužík. Z rozběhů projdou do tří semifinále první dva a další dva běžci s nejlepším časem.
Spolu s Dibelkovou a Cechlovou nastoupí v neděli do kvalifikace i tyčkařka Pavla Hamáčková (445) a do rozběhu na 100 m překážek Lucie Martincová. V sobotu jsou připravena tři finále, v neděli pak o dva medailové boje více. Závěr víkendového programu obstarají v ostře sledovaném závodu sprinteři na 100 metrů. Pokud uspějí v kvalifikaci, mohou vedle Stehlíka o víkendu bojovat o medaile diskař Malina a trojskokanka Kašpárková, semifinále by čekalo na Olympijském stadionu pro 40 tisíc lidí v běhu na 400 metrů překážek Mužíka.
Krátce o sobotním počasí v České republice:
Bude zataženo až oblačno, občas déšť a ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů, v tisíci metrech na horách bude kolem 14 stupňů Celsia.