Zprávy
Branný výbor Senátu míní, že zásah na CzechTeku byl nepřiměřený
Senátní výbor pro obranu a bezpečnost soudí, že policejní zásah proti účastníkům CzechTeku byl nepřiměřený. Výbor pro lidská práva dospěl k závěru, že zákrok by měla vyšetřit Inspekce ministra vnitra. Chce o to požádat ministra Františka Bublana. Postupem policie při zásahu by se měl zřejmě ve čtvrtek zabývat Senát jako celek. Nejen většina členů branného výboru, ale i výboru pro lidská práva vyjádřila pochybnosti o tom, zda byl zásah proti účastníkům CzechTeku v souladu s právem. Bublan řekl, že zásah proti účastníkům technoparty by měl posoudit nezávislý arbitr. Senátoři z výboru pro lidská práva zdůraznili, že Listina základních práv a svobod zaručuje občanům právo pokojně se shromažďovat a činit cokoli, co není zákonem zakázáno.
Jaromír Štětina (Za Stranu zelených) neúspěšně navrhoval, aby branný výbor doporučil zřídit nezávislou vyšetřovací komisi. Většina členů tohoto výboru se ale shodla na tom, že policie proti CzechTeku postupovala nepřiměřeně. Senátor ODS Vlastimil Sehnal prohlásil, že mu to připomnělo předlistopadové doby. Ministra Bublana označil za "trapnou figurku, ve hře, které asi nerozumí". Také předseda branného výboru Josef Jařab (za ODA) míní, že policie si nepočínala správně. Současně ale varoval před tím, aby se senátoři nechali "vyhecovat do politické hysterie". Senátor Josef Zoser z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst míní, že chybovali nejen policisté, ale i milovníci techna. Navíc upozornil, že někteří z politiků, kteří po loňském CzechTeku policii vyčítali, že nechránila soukromý majetek, jí dnes opět kritizují, ale z opačných pozic.
Na schůzi výboru pro lidská práva se dostavil i Václav Šroub, který si na víkendovou technoparty pozemek u Mlýnce na Tachovsku pronajal. Pozval jej senátor Josef Pavlata (ODS), který byl podle svých slov v kontaktu s organizátory CzechTeku už od víkendu. Šroub zopakoval argument, že už v pátek ráno policii ukázal nájemní smlouvu, která účastníky technoparty opravňovala ke vstupu na pozemek. Připustil ale, že nehovořil s místními starosty. ČTK řekl, že rozloha pozemku nebyla pro 5000 účastníků CzechTeku nedostatečná. "Bylo tam 30 metrů čtverečních na jednoho člověka - to není málo," uvedl. Senátor a současně starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD) však namítl, že na výbor pro lidská práva nebyli pozváni zástupci druhé strany, tedy policie. Podle něj na straně technařů chyběl organizátor, který by se na konání akce dohodl se starosty přilehlých obcí. Senátor Martin Mejstřík byl prý zpočátku šokován srovnáním víkendového postupu policie s událostmi z listopadu 1989. "Když jsem získal informace,...myslím, že to přitažené za vlasy není," prohlásil. Policie se předem připravovala na to, že "si zabouchá", a muži zákona podle něj situaci psychicky neunesli, uvedl. Pavlata ale řekl, že srovnání s listopadem 1989 uráží jak tehdejší studenty, tak dnešní policisty. Víkendový zásah proti technoparty CzechTek na louce u Mlýnce na Tachovsku si vyžádal desítky zraněných na straně technařů i policistů. Postup policistů vyvolal kritiku zejména opoziční ODS, prezidenta Václava Klause, ale i některých koaličních politiků. Bublan i premiér Jiří Paroubek zákrok policie hájí.
Zásah proti CzechTeku považuje za nepřijatelný i helsinský výbor
Český helsinský výbor /ČHV/ považuje víkendový policejní zásah proti účastníkům CzechTeku 2005 za neopodstatněnou a účelovou demonstraci síly, motivovanou politickými pohnutkami. Tato organizace zabývající se lidskými právy v prohlášení, které poskytla ČTK, vyzývá k demisi premiéra Jiřího Paroubka i ministra vnitra Františka Bublana. "Tato demonstrace síly měla patrně určitým vládním činitelům pomoci získat sympatie té části obyvatelstva, která se staví rezervovaně nebo odmítavě k pořádání podobných Happeningů," stojí v prohlášení organizace k průběhu a důsledkům CzechTeku. Policejní zásah na Tachovsku byl podle Českého helsinského výboru součástí snah o vytlačení určité menšiny na okraj společnosti, což bývá počátkem každé totality. Za konfrontaci policie s mladými lidmi podle ČHV plně odpovídá vláda a její předseda. "ČHV proto zcela jednoznačně považuje další setrvání ministra vnitra i předsedy vlády ve funkcích za lidsky zcela neudržitelné," uvedl ČHV ve svém prohlášení. Podle helsinského výboru se policisté na tvrdý zákrok připravovali několik týdnů. Svědčí o tom prý i to, že zasahovali se zakrytými služebními čísly, aby tak znesnadnili případné vyšetřování. Údajně protiprávním jednáním policistů by se podle výboru měla zabývat Inspekce ministra vnitra a příslušné státní zastupitelství. Český helsinský výbor je nevládní neziskovou organizací pro lidská práva. Je členem Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva (IHF) se sídlem ve Vídni sdružující helsinské výbory z 39 členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Výbor mimo jiné sleduje stav lidských práv v ČR a zákonodárnou činnost týkající se lidských a občanských práv.
Policie proti demonstracím v Praze nezasáhne násilím
Policie nebude při pokračujících akcích účastníků technoparty CzechTek v Praze zasahovat násilně. "Bude dbát na to, aby nedošlo k nějakému vyprovokování střetů, protože by to nebylo žádoucí," řekl na tiskové konferenci ministr vnitra František Bublan. Upozornil však zároveň na to, že pokud někdo při demonstracích či jiných akcích poruší zákon či naruší veřejný pořádek, policie zasáhne. Někteří z účastníků akce podle Bublana například neplatí v pražských obchodech. "Byla zaznamenána krádež asi 60 rohlíků z pekařského auta. Toto se musí řešit, na to nemůžeme přistupovat," dodal ministr. Asi 200 příznivců techna, mezi nimi mnoho cizinců, se z Mlýnce na Tachovsku o víkendu přesunulo na parkoviště u strahovských kolejí v Praze, kde pořádáním hlasitých hudebních projekcích rušili tři dny místní obyvatele. Policie však nemůže zakročit, mladí lidé jsou na soukromém pozemku, kam strážci zákona nemají bez podezření na páchání trestného činu přístup. Policisté podle zástupce šéfa pražské policie Zdeňka Bezoušky situaci v metropoli monitorují, veřejný pořádek při protestních akcích bude podle něj zajišťovat obvodní policie pro Prahu 1. Odmítl tvrzení aktivisty Stanislava Pence, že se činností účastníků technoparty zabývá protiextremistické oddělení.
Bublan se kvůli situaci v Praze sešel také s primátorem Pavlem Bémem, s nimž se shodl na tom, že je v hlavním městě třeba udržet pořádek, ochránit majetek, zejména památky. Ministr uvedl, že ze strany Béma cítil jistou distanci od politické zodpovědnosti za to, co se teď v Praze děje. "Upozornil jsem ho, že jeho politická odpovědnost je prostě silná," uzavřel Bublan. Podle Béma ji však nese plně ministr vnitra. "Politická odpovědnost primátora určitě silná být musí, přesto policii neřídí primátor, ale ministr Bublan," řekl primátor. Dosavadní postup pražské policie pokládá za správný. Pokud nedojde k zásadnímu narušení veřejného pořádku, ohrožení bezpečnosti lidí nebo poškozování majetku, není násilná akce policie ospravedlnitelná, dodal Bém.
ODS chce o CzechTeku jednat s Klausem i vládními lídry
Občanští demokraté se stejně jako prezident Václav Klaus domnívají, že policejní zásah proti účastníkům technoparty v Mlýnci na Tachovsku byl hrubou chybou a ohrožuje principy fungování demokracie v zemi. O řešení chce nejsilnější opoziční strana jednat s prezidentem i s předsedy všech tří vládních stran, shodlo se grémium ODS. ODS se hodlá podle předsedy strany Mirka Topolánka s vládními lídry domluvit na "parlamentním řešení vzniklé krize". Dalším tématem rozhovorů má být možné zřízení vyšetřovací komise, která by posoudila přiměřenost policejního zásahu a zjistila míru politické odpovědnosti premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana, uvádí se v prohlášení ODS. Topolánek rovněž vyzval pražského primátora a místopředsedu ODS Pavla Béma, aby společně s ředitelem policie v hlavním městě přijal taková opatření, která zajistí zákonný a bezproblémový průběh demonstrací odpůrců policejního postupu na CzechTeku.
ČSSD nepůjde na schůzku stranických předsedů, kterou chtěla ODS
Sociální demokraté obvinili ODS, že události kolem letošní technoparty na Tachovsku zneužívá pro své politické cíle. Proto se ČSSD nezúčastní schůzky předsedů čtyř nekomunistických parlamentních stran, na níž chtěla ODS jednat o řešení vzniklé situace a o vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by zkoumala odpovědnost premiéra a ministra vnitra za policejní zásah na CzechTeku. "Jediným důvodem k takové iniciativě je snaha ODS o politický profit," řekl novinářům předseda strany Stanislav Gross po mimořádném jednání grémia ČSSD. S ODS byli připraveni jednat lidovci, za nevhodnou ji považují unionisté. Také postoj prezidenta Václava Klause, který označil zásah za hrubou chybu, podle ČSSD nepřispívá k věcné diskusi. "Prezident se jako by dostává do čela boje za nedodržování zákonnosti, což považujeme za něco naprosto nepřijatelného. Je to další důkaz toho, že Václav Klaus zůstává čestným předsedou ODS," řekl Gross.
Sociální demokracie podle Grosse vnímá policejní postup vůči vyznavačům techna jako nezbytný a přiměřený. "ČSSD nejde o zákaz technoparty, jde o to, aby byla stanovena jasná pravidla a ta byla dodržována," uvedl. ČSSD také důrazně vyzvala předsedu a místopředsedu ODS Mirka Topolánka a Ivana Langra, aby se omluvili za to, že "lživě informovali" o odpovědnosti premiéra, ministra vnitra a policie za smrt jednoho z účastníků technoparty. Muž zahynul při dopravní nehodě. ODS chtěla o situaci kolem CzechTeku jednat s Grossem i šéfy obou menších koaličních stran Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem. Kalousek sice nesouhlasí s názorem občanských demokratů, že kvůli událostem na CzechTeku vznikla na politické scéně krize, ale jednání se nebrání. "Je jisté, že v Poslanecké sněmovně se o tom bude mluvit. Na schůzce by se předsedové parlamentních stran mohli poradit o tom, jak nejvhodnějším způsobem tuto kauzu ve sněmovně projednat a jak co nejméně eskalovat napětí," řekl Kalousek. "Můžeme mít různé názory, ale nejhorší je nejednat," dodal předseda KDU-ČSL. Naopak šéf unionistů Topolánkovi napsal, že nepovažuje za vhodné tuto věc řešit na úrovni předsedů stran. Obává se politizace. Za příhodnější Němec považuje objektivní posouzení ze strany státního zastupitelstva, o což jako ministr spravedlnosti požádal.
Organizátoři CzechTeku mluví o druhé oběti, policie nepotvrzuje
Zásah policistů proti účastníkům technoparty CzechTek má podle organizátorů akce možná druhou oběť, policie to však nepotvrdila. Během party byl zraněn francouzský účastník, který měl být převezen do plzeňské nemocnice, uvedl na dnešní tiskové konferenci David Čermák, jeden z pořadatelů protestů kvůli CzechTeku. Známí údajně o muži již dva dny nemají žádné informace. Plzeňská nemocnice tvrdí, že nikoho takového nepřijala, a informace o dalším úmrtí v souvislosti s technoparty nemá policie ani francouzské velvyslanectví v Praze. Za první oběť organizátoři považují českého účastníka, kterého v sobotu srazilo auto na dálnici. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová řekla, že policie prověřovala západočeská zdravotnická zařízení i své databáze a nic nezjistila. "Nezaznamenali jsme žádné úmrtí v souvislosti s CzechTekem," zdůraznila Kosinová. Podle mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renaty Jenšíkové žádný z pacientů hospitalizovaných po policejním zásahu na víkendové technoparty nezemřel. Lékaři v nemocnici celkem ošetřili 11 osob. Většina z nich byla propuštěna. V nemocnici zůstala pouze jedna účastnice party, která se zotavuje po lehčí operaci, řekla mluvčí. Ministr vnitra František Bublan řekl, že mu o případu není nic známo. Organizátoři uvedli, že jejich konečným cílem je řádné vyšetření policejního zásahu. Za nejlepší způsob považují arbitra na mezinárodní úrovni, jako jsou organizace Červený kříž nebo Amnesty International. Parlamentní komisi nepovažují za ideální řešení, naprosto odmítají vyšetřování Inspekce ministra vnitra.
Technaři budou od čtvrtka uklízet louku, na níž se konal CzechTek
Účastníci rozehnané technoparty CzechTek na Tachovsku chtějí od čtvrtka uklízet louku, na níž se akce konala. Úklidová akce má pokračovat v pátek a pravděpodobně i o víkendu. Rozhodli se prý dostát svojí odpovědnosti za stav místa, jak jim to ukládá nájemní smlouva. "O úklid jsme se pokusili už v sobotu před zásahem příslušníků represivních složek, ale nebylo nám to pod pohrůžkami násilím umožněno a hromady plastových pytlů po nás 'strážci zákona' při svém postupu začali rozkopávat," tvrdí v prohlášení. Dodávají, že zástupce majitele pozemku Constantin Plesky jim kvůli úklidu dal svůj souhlas ke vstupu na louku i po skončení platnosti nájemní smlouvy. Zároveň jim údajně povolil postavit tam stany. Plesky tuto informaci potvrdil. Technaři vyzývají všechny, kteří se k úklidové akci připojí, aby se vybavili rukavicemi, pytli na odpadky a lopatami či hráběmi. Neměli by ani zapomenout ani na své občanské průkazy. Pitná voda bude podle organizátorů zajištěna. "K příjezdu na louku použijte komunikaci, kterou v pátek policie zablokovala a která je součástí nám pronajaté louky," uzavírají.
ODS prý kvůli sílící ČSSD a Paroubkovi nervy neztrácí
Občanští demokraté tvrdí, že rostoucí popularita sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka ani sílící obliba ČSSD není důvodem k panice či ztrátě nervů. I když někteří připouštějí, že během léta o nejsilnější opoziční straně moc slyšet nebylo, zatímco Paroubek se vyjadřoval téměř ke všemu, byl to prý jen dočasný jev v době dovolených a "okurkové sezony". V anketě ČTK politici ODS odmítli názory, že by stranický šéf Mirek Topolánek byl ve srovnání s premiérem pasivní. Zároveň mnozí varovali před pocitem, že ODS jako favorit voleb má už vítězství v kapse. Topolánek v reakci na kritiku, že ODS zaspala Paroubkův raketový nástup, už ohlásil, že v srpnu začne jeho strana se silnou protiofenzivou vůči vládní politice.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka přiznal, že letní mlčení ODS na útočné výroky lídrů ČSSD občanským demokratům body nepřidalo. "Někteří naši představitelé byli na dovolené, já osobně na ostrá vyjádření sociálních demokratů reagoval," řekl Sobotka. "Naše voliče bude více zajímat program s reformou daní, důchodů nebo zdravotnictví než předvolební rétorika," míní Sobotka.
Lídr pražské ODS Jan Bürgermeister soudí, že Paroubkova pracovitost je vidět a občanští demokraté mají důvod k zamyšlení. "Ale myslím si, že pokud je to jenom tím, že pro opoziční politiky skončily prázdniny a začne každodenní reálná práce, tak se nestalo nic jiného, než že Paroubek mistrovsky využil okurkové sezony," prohlásil Bürgermeister.
Šéf jihočeské ODS Tom Zajíček si nemyslí, že lze mluvit o ústupu ODS do pozadí. "Prázdniny jsou vždycky časem, kdy je vládní garnitura lépe vidět - vláda zasedá, proto naplňuje média víc než opozice," míní. Ústecký předseda Jiří Šulc řekl, že s prací předsedy strany je spokojen. V médiích je vidět a slyšet méně kvůli tomu, že není premiérem, poslancem ani senátorem. Teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera má sice řadu výhrad k některým Topolánkovým výrokům, důležitá je však podle něj práce strany jako celku. "Pořád věřím v předčasné volby," dodal Kubera. Předseda ODS v Moravskoslezském kraji Zbyněk Stanjura uvedl, že růst preferencí ČSSD se dal očekávat. "Hlavní je neztrácet nervy a připravovat se na volby tak, abychom v nich velmi dobře uspěli," doplnil. "Skutečný politický boj začne až v září. Necelý rok k volbám je v politice dlouhá doba, dá se mnohé vybojovat," myslí si předseda ODS ve Zlínském kraji Jaroslav Plachý. "Pro voliče je důležité, aby politická strana byla čitelná a neměnila styl. A předseda Topolánek čitelný je, proto jde správným směrem," řekl místopředseda kladenské ODS Jindřich Sybera.
Ani jihomoravskou ODS silná pozice premiéra neznepokojuje. "Paroubek je ve funkci teprve krátce a na začátku je to vždy jednodušší," řekl předseda brněnských občanských demokratů Miroslav Hošek. "Náš předseda pracuje stabilně dobře, což se časem opět projeví," dodal. Hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík připustil, že někdy vysoké preference mohou vést k usnutí na vavřínech. "Možná to u některých představitelů ODS vyvolalo dojem, že už je všechno hotové a že je vyhráno. To je velký omyl. Je potřeba dnes a denně makat. Voliči to ocení ve volbách," soudí Bradík. Šéf občanských demokratů na Vysočině Miloš Vystrčil tvrdí, že Topolánek je dostatečně aktivní, ale není premiérem, který má v médiích daleko větší možnosti než předseda opoziční strany.
Rumunský soud vydal rozhodnutí o předběžném zadržení Příplaty
Soud v rumunském Satu Mare vydal v úterý rozhodnutí o předběžném zadržení českého podnikatele Františka Příplaty s cílem dosáhnout jeho vydání do Rumunska, kde byl odsouzen k osmi letům vězení za podněcování k vraždě. Oznámil to dnešní rumunský tisk. Příplata minulý týden uprchl z Rumunska do Česka, kde úřady již daly najevo, že do zahraničí vydán nebude. Rumunská policie na základě rozhodnutí soudu kontaktovala svého styčného důstojníka a kancelář Interpolu v Praze a požádala o prošetření informace, že František Příplata se nachází na území České republiky. Představitel rumunského ministerstva spravedlnosti Radu Razvan již dříve řekl, že jakmile Interpol potvrdí Příplatův pobyt v ČR, rumunský soud na něj pravděpodobně vydá mezinárodní zatykač a požádá o jeho vydání do Rumunska. Pokud to příslušný český soud odmítne, požádá Rumunsko o pokračování trestního stíhání v České republice, dodal Razvan.
Armáda by v Táboře mohla zůstat i po reformě
Vojenská posádka by mohla v Táboře zůstat i po reformě armády. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Karel Kühnl. Rozhodnutí zrušit posádku ve městě s nejdelší vojenskou historií a ideálním technickým vybavením podle něj nebylo vhodné. Dodal ale, že jakékoli změny do roku 2006 by mohly ohrozit celou reformu. Podle platné reformy by měla armáda v Táboře zůstat do roku 2012. Armáda musí podle Kühnla nejprve dosáhnout v roce 2006 takzvaných počátečních operačních schopností a poté se budou změny ve vojenství hodnotit. Reformu podle svých slov před rokem zdědil. "Já jsem s ní nemohl už nijak pohnout, ale jeden bod, co bych asi nepřipustil, by bylo opuštění Tábora," řekl Kühnl. Tábor je podle něj pro vojenství významný nejen z historického hlediska, ale také díky svému technickému vybavení. Výcvikový prostor v Klokotech poskytuje armádě ojedinělý prostor, kde mohou vojáci cvičit, aniž by zasahovali do civilního prostředí.
Starostu Tábora Františka Dědiče jednání povzbudilo. Původní rozhodnutí zrušit posádku v Táboře, kde nyní cvičí necelá tisícovka vojáků jednotky rychlého nasazení, považoval jednoznačně za špatné. "Pravda zvítězí. A tady za námi opravdu stojí pravda v tom, že pošlapání vojenských tradic a ekonomická efektivita nestojí za to, aby zde armáda po roce 2012 neměla posádku," řekl Dědič. Ministr také při návštěvě Tábora starostovi slíbil, že urychlí bezúplatný převod opuštěného armádního majetku na město. Alespoň právní převedení kasáren Jana Žižky a objekt provozního střediska na Píseckém rozcestí chce stihnout do konce roku.
Ministerstvo navrhne stavbu skladu až na jeden milion tun obilí
Ministerstvo zemědělství chce prosadit stavbu státního skladu na 500.000 až jeden milion tun obilí. Stát měl totiž problémy se zajištěním smluv na uskladnění letošní sklizně, kterou farmáři prodají intervenčnímu fondu. Aktuální odhad sklizně je nejvíce 7,3 milionu tun obilí a 400.000 tun kukuřice na zrno, řekl v Brně novinářům ministr zemědělství Petr Zgarba. "Cenu připravovaného projektu neznám a popravdě mne ani moc nezajímá," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Objem skladování podle něj závisí mimo jiné na penězích, které budou k dispozici. Projekt státního skladu je rovněž jedním z bodů programu schůzky, kterou má komora 15. srpna s premiérem Jiřím Paroubkem. Podle MZe bude cena skladů záviset na jejich kapacitě, počtu a umístění. Potřebná kapacita se přitom bude odvíjet od toho, kolik se Státnímu intervenčnímu fondu podaří nasmlouvat skladů v rámci výběrových řízení od komerčních provozovatelů. Loňská úroda obilovin činila zhruba 8,2 milionu tun, podle Zgarby se však letošní zatím nedá kvalifikovaně odhadnout. Pod střechou je zatím necelá čtvrtina ploch obilovin a asi 43 procent plochy řepky. "Na jihu Moravy jsou naproti tomu žně téměř u konce a stejně jako jinde mají pěstitelé potíže s kvalitou," upozornil ministr. Zatím se do jakostních požadavků vešla jen asi desetina sklizené úrody z jihomoravských polí. Zgarba již dříve zemědělcům doporučil, aby nabídli své obilí do zahraničí, zejména do Španělska a Portugalska. Pěstitelé si totiž před zahájením žní stěžovali na nastavené ceny, které dosáhly u krmného obilí 2000 Kč za tunu a u potravinářského 2300 až 2500 Kč za tunu. Tyto ceny označil ministr za jedny z vůbec nejnižších za posledních 25 let. Materiál o výstavbě státního skladu je podle ministra hotov a v nejbližší době jej předloží vládě. Dosavadní kapacity jsou zcela v soukromých rukou, a stát je tak odkázán na zdlouhavá vyjednávání. Na přelomu roku navíc EU projedná návrh na zařazení finančních podpor pro rekonstrukce obilních a řepkových skladů. Rekonstrukce skladů u zemědělců i výstavbu státního skladu podporuje rovněž Agrární komora. Její prezident se domnívá, že pod kontrolu zemědělců je třeba nyní dostat skladovací kapacity alespoň v objemu jednoho milionu tun obilí.
Vztahy Česka a Ruska jsou dobré; jedná se o Putinově návštěvě
Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Ruskem se za posledních pět let zlepšily a nyní jsou na standardní úrovni, soudí český velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta. Ve funkci končí, příští neděli se definitivně vrací do Česka, kde jej čeká křeslo náměstka ministra zahraničí. Současný vývoj v Ruské federaci vnímá Bašta jako pozitivní, svůj postoj přitom opírá "nejen o znalost Moskvy, ale celého Ruska". Také řekl, že ještě letos by mohl Českou republiku navštívit prezident Vladimir Putin.
V roce 2000, když Bašta do Ruska přijel, byly prý vztahy mezi oběma zeměmi na "úrovni studené diplomatické války". "Od té doby se mohly jen zlepšit. A zlepšily se. Dostali jsme se na normální úroveň, kterou má s Ruskem většina členů Evropské unie," řekl Bašta. Důkazem toho jsou opakované vzájemné návštěvy státních představitelů, včetně návštěvy prezidenta Václava Klause v Rusku před dvěma lety. Velvyslanec dodal, že možnost návštěvy ruského prezidenta už není pouhou spekulací. "Teď se o tom mluví," poznamenal.
Ve funkci šéfa velvyslanectví navštívil Bašta téměř 50 ruských regionů. "Na rozdíl od některých svých kolegů jsem dostal možnost poznat nikoliv jen Moskvu, ale celé Rusko. A to tak, že velmi důkladně. Uvědomuji si více souvislostí, a tím pádem vnímám vývoj tady (v Rusku) jako pozitivní, nikoliv negativní," uvedl. Podle něj ne všichni čeští novináři či politologové informují o Rusku objektivně; ukazují prý spíš jen na jeho negativní stránky.
Evropská komise pohrozila Česku a tuctu dalších zemí za nepřevedení směrnic
Evropská komise spustila proti 13 členským zemím druhou fázi řízení pro porušení práva, protože tyto státy, včetně Česka a Slovenska, včas nepřevedly do svého práva jednu či více směrnic týkající se převážně finančních záležitostí na vnitřním trhu Evropské unie. "Neobdrží-li komise do dvou měsíců uspokojivou odpověď, může věc předložit soudnímu dvoru," varovalo komuniké. České republice komise vytkla, že se dosud nepostarala o převzetí směrnic o doplňkovém dozoru nad finančními konglomeráty, o reorganizaci a likvidaci úvěrových institucí a o direktivu o reorganizaci a likvidaci pojišťoven. Mluvčí českého stálého zastoupení při EU Jan Vytopil řekl, že převzetí směrnic o pojišťovnách a o finančních konglomerátech mají zajistit zákony, jejichž návrhy 1. července schválila Poslanecká sněmovna a nyní čekají na posouzení v Senátu; účinnosti tyto zákony nabydou hned po zveřejnění. Direktiva o úvěrových instucích je pak zahrnuta v novém úpadkovém zákonu o konkurzech a vyrovnání, jehož předlohu budou posuzovat poslanci. Česko podle EK patří z hlediska přebírání norem jednotného trhu k nejhorším členům EU: k 1. červnu ČR nepřevedla včas do národního práva 3,6 procenta směrnic EU, zatímco unijní průměr činil činil 1,9 procenta. Praha se však hájí, že EK nepřihlíží na pozoruhodné zlepšení: ještě loni chyběla skoro čtvrtina norem, ale během roku se podařilo přijmout více než tři stovky direktiv.
ČOI si kvůli stížnostem turistů vzala na mušku směnárny
Česká obchodní inspekce si v těchto dnech vzala na mušku pouliční směnárny, na jejichž služby si stěžuje mnoho zahraničních turistů. Výsledky kontrol směnáren ČOI zatím nezveřejnila. Podle České televize si turisté stěžují například na směnárnu ve Špindlerově Mlýně, která turistům nabízí za jedno euro 24,7 koruny, což je téměř o pět korun méně než ostatní směnárny. ČT upozornila, že směnárna poté euro prodává za 30,4 koruny. Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že až 20procentní rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou ve směnárnách je mimo kontrolní pravomoc inspekce a navíc to není v rozporu s předpisy ČNB a ministerstva financí. Přesto ČOI zahájila kontrolu směnáren. "Letošní kontrola směnáren ve smyslu zákona o ochraně spotřebitele v současné době probíhá a není zatím znám ani počet kontrol, tím méně zjištění," uvedla. Podle Fléglové stížnosti zejména německých turistů často pramení z nedorozumění, protože prodejní cenu ve směnárnách mylně považují za cenu nákupní.
Na Sázavafestu od čtvrtka do neděle vystoupí 120 kapel a zpěváků
Celkem 120 kapel a zpěváků vystoupí na festivalu Sázavafest, který začne ve čtvrtek v areálu Ostrov v Sázavě na Kutnohorsku a potrvá do neděle. Účinkující se představí na šesti festivalových scénách, uvedli organizátoři na své internetové stránce www.sazavafest.cz. Mezi největší lákadla přehlídky budou patřit vystoupení kapel J.A.R., Chinaski, Wohnout nebo Mig 21, představí se také vítězové soutěže Česko hledá SuperStar Aneta Langerová a Vlastimil Horváth i finalisté Petr Bende a Gabriela Al Dhábba. Ze zahraničí přijedou londýnská skupina Bushcraft, americká černošská kapela Lord Bishop a francouzská reggae skupina Papa Style & Baldas. Na kytarové scéně vystoupí "matadoři" jako -123 min. i mladší kapely, například Gaia Mesiah nebo The Radiostars, kterou tvoří členové skupin Roe-deer, Lety mimo a Tři sestry. Na dalším pódiu vystoupí kapely Fast Food a The Chancers, ska-punkoví 2 v 1, Nana Zorin a slovenská Ska Pra Šupina. Na Sázavafestu se po letech vrátí na festivalová pódia skupina Burma Jones. Na programu přehlídky bude kromě hudby také divadlo, film i autorská čtení sázavského rodáka a patriota Michala Viewegha. Festivalová dramaturgie připomene i letošní sté výročí narození rodáka ze Sázavy, herce Jiřího Voskovce. Pražští návštěvníci budou mít možnost po všechny čtyři festivalové dny využít posílené autobusové linky 382, která do Sázavy jezdí ze stanice metra Skalka.
Počasí
Bude oblačno, přechodně až polojasno a místy přeháňky. Teploty vystoupí na 18 až 22 stupňů, v tisíci metrech na horách se mají pohybovat kolem 14 stupňů celsia.