Zprávy čtvrtek, 02. března 2000

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Ivo Prokop. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobněji:

Česko-německé vztahy jsou tématem berlínkého jednání ministra zahraničí Jana Kavana s jeho německým protějškem Joschkou Fischerem

Český ministr zahraničí Jan Kavan má dnes v Berlíně na programu jednání se svým německým protějškem Joschkou Fischerem. K hlavním tématům patří česko-německé vztahy, evropská integrace a bezpečnostní situace v jihovýchodní Evropě. Podle informací ČTK budou na programu jednání také otázky chystaného odškodnění obětí nucených prací, vztahů k nové rakouské vládě a některé personální změny ve vedoucích orgánech česko-německého Fondu budoucnosti a Diskusního fóra. V rozhovoru pro dnešní vydání berlínského listu Der Tagesspiegel poukázal Kavan na to, že z veškerých prostředků, které Německo vydalo po válce na odškodnění obětí nacismu, směřovalo do zemí střední a východní Evropy pouhé jedno procento. Dále odmítl myšlenku, že by ČR měla jednat s Rakouskem o odškodnění sudetských Němců vysídlených po válce do Rakouska, jak to požaduje nová vídeňská vláda. "V minulých desetiletích to byla česká strana, která své historické závazky vůči Rakousku finančně vyřešila, a nikdy to nebylo obráceně," zdůraznil Kavan.

Prezident Václav Havel podepsal zákon o periodickém tisku

Prezident Václav Havel podepsal takzvaný tiskový zákon, který upravuje práva a povinnosti vydavatelů periodik. Zákon, který ve své původní podobě vyvolal v médiích bouři nesouhlasu a diskuse o možném omezení svobody slova, tak ukončil legislativní proces a účinnosti by měl nabýt dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Původní vládní návrh zákona vyvolal ve sdělovacích prostředcích širokou polemiku. Vláda totiž stanovila například právo na odpověď na zveřejnění pravdivé informace a další sporná ustanovení. Většina jich ale vzala ve sněmovně za své. Institut odpovědi původně přiznával každému právo žádat noviny, aby mu otiskly odpověď na uveřejněnou informaci, která se dotýká jeho důstojnosti, cti nebo soukromí, a to i v případě, že informace byla pravdivá. Sněmovna upravila tuto část tak, že má být obtížné uspět s požadavkem na otištění odpovědi na pravdivé tvrzení.

Poslanci také zrušili tiskové opravy a odstranili ustanovení, jež by soudu umožňovalo uložit vydavateli tisku až třímiliónovou pokutu a v krajním případě vydávání novin na rok pozastavit. Z návrhu vypadla i pasáž, která zakazovala podněcovat k násilí, vyvolávat rasovou nenávist a popisovat sexuální násilí. Většině zákonodárců připadala ustanovení příliš vágní. Senát sice návrh poslancům vrátil s pozměňovacími návrhy, rozšiřujícími seznam knihoven, které mají dostávat povinné výtisky, sněmovna ale změny přehlasovala a návrh přijala v podobě, v jaké jej do Senátu poslala.

Sněmovna postoupila rozpočet do třetího čtení, rozhodne v úterý

Poslanecká sněmovna celkem hladce postoupila vládní návrh zákona o státním rozpočtu na letošní rok do třetího čtení. K předloze poslanci vznesli více než stovku pozměňovacích návrhů, které přesouvají mezi kapitolami finance v objemu zhruba dvou miliard korun. O definitivní podobě v pořadí již třetí verze rozpočtu poslanci rozhodnou pravděpodobně v úterý. Osud státního rozpočtu je v tuto chvíli téměř jistý. Na jeho podpoře se koncem minulého týdne dohodly politické špičky ČSSD a ODS. Občanští demokraté rozpočet ve třetím čtení podpoří výměnou za rekonstrukci vlády, kterou by měl premiér Zeman provést krátce po schválení rozpočtu.

Senát schválil sankce proti Talibanu a vrátil novelu o konkursu

Senát schválil normu, kterou se Česká republika připojí k sankcím, jež mezinárodní společenství uvalilo na Afghánskou islámskou republiku. Senátoři podpořili i návrh novely, podle níž by mohla Všeobecná zdravotní pojišťovna ve větším rozsahu financovat preventivní a léčebné programy. Senát naopak upravil novelu zákona o konkursu a vyrovnání a vrátil ji sněmovně s desítkami pozměňovacích návrhů. Návrh zákona o opatřeních ve vztahu k Afghánistánu reaguje na činnost islámského vládního hnutí Taliban. Tato organizace čelí mezinárodní izolaci kvůli podezření, že podporuje terorismus.

Podle schválené novely bude moci Všeobecná zdravotní pojišťovna vynakládat větší prostředky například na léčebné pobyty chronicky nemocných dětí u moře, na pomoc při ozdravných pobytech nevidomých, dětí s mentálním postižením či onkologicky nemocných. Novela zákona o konkursu a vyrovnání usiluje o výrazné posílení postavení věřitele. Předloha chce zrychlit a zefektivnit konkursní řízení tak, aby se věřitelé, včetně zaměstnanců, dostali co nejdříve ke svým pohledávkám. Pro její vrácení hlasovalo 52 z 53 přítomných senátorů. Senátoři například doplnili institut ochranné doby, který dává tomu, kdo je ohrožen konkursem, určitou šanci podnik ještě před krachem zachránit. Po projednání tohoto bodu Senát svoji 16. schůzi ukončil.

Hlavní město se po mnoha desetiletích dočká pomníku T.G.Masaryka

Praha se po více než půlstoletí úvah a snah dočká pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Masarykovu sochu odhalí 7. března, tedy v den 150. výročí státníkova narození, v 16 hodin na Hradčanském náměstí prezident Václav Havel. Po téměř 70 letech se v Praze podařilo najít vhodné místo i pomník. Po mnoha peripetiích bude Masarykova socha o výšce 3,2 metru od Otakara Španiela stát na nároží Salmovského paláce. Stejnou sochu nechal magistrát odlít také pro hlavní město Mexika, kde nese Masarykovo jméno jedna z hlavních tříd.

Oslavy 150. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka nabírají spád. V Míčovně Pražského hradu dnes slavnostně začíná konference T. G. M. - idea demokracie a současné evropanství, jež otevře diskusi o aktuálnosti Masarykova odkazu. Akce, která je součástí projektu Praha 2000, se má zúčastnit na 90 odborníků, z toho asi 30 zahraničních. Její součástí je i sobotní pietní akt na hřbitově v Lánech, kde je Masaryk pochován.

Prezident Havel se zúčastní oslav milénia v polském Hnězdně

Po nedávné návštěvě polského prezidenta Aleksandra Kwašniewského v České republice zavítá nyní český prezident Václav Havel do Polska, aby se 12. března zúčastnil v oslav západopolském Hnězdně. Hnězdno, "hlavní město polské historie" letos oslaví 1000. výročí pouti římského císaře Oty III. ke hrobu sv. Vojtěcha (Adalberta). Na letošek připadá i 1000. výročí setkání Oty III. s polským králem Boleslavem Chrabrým v Hnězdně. Do města, kde byl původně svatý Vojtěch pochován, by měly přijet hlavy sedmi evropských států. Kromě Václava Havla ještě prezidenti Německa, Maďarska, Ukrajiny, Litvy, Slovenska a Itálie. Oslav by se měl zúčastnit také premiér Miloš Zeman.

Prezident přijme starosty obcí, které zvítězily v soutěži Vesnice roku

Starosty obcí, které zvítězily v regionálních kolech loňského ročníku soutěže Vesnice roku v programu obnovy venkova dnes na Hradě přijme prezident Václav Havel. Vesnicí loňského roku se stala Olešnice z okresu Blansko, která tak porazila 266 dalších obcí, které se o titul ucházely. Cílem soutěže není nalézt nejkrásnější obec, ale obec schopnou žít harmonicky. Tu nejlepší vybírá komise, která zdůrazňuje duchovní život obce a hospodářské i kulturní aspekty a architekturu.

Fond národního majetku podepsal s Erste Bank smlouvu o prodeji České spořitelny

Smlouvu o prodeji České spořitelny rakouské Erste Bank Sparkassen za přibližně 19 miliard korun podepsali 1. místopředseda Fondu národního majetku Jiří Havel a předseda představenstva Erste Bank Andreas Treichl. Zároveň byla uzavřena smlouva o restrukturalizaci a ručení aktiv mezi spořitelnou a Konsolidační bankou. Konečná cena, kterou Erste Bank za 52procentní podíl v České spořitelně zaplatí, může být nižší než oznámených 19 miliard korun. Bude stanovena až na základě výsledku čistého majetku spořitelny ke konci roku 1999 auditovaného podle mezinárodních účetních standardů. Základem 19 miliard korun byla čistá hodnota aktiv spořitelny odhadnutá v srpnu 1999 a vynásobená koeficientem 1,55.

Zákaz dodávek pro íránskou elektrárnu projedná sněmovna 7. března

O přijetí vládního návrhu zákona o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru bude Poslanecká sněmovna rozhodovat na své mimořádné schůzi, která se uskuteční v úterý 7. března. Toto jednání na základě návrhu skupiny poslanců svolal předseda dolní parlamentní komory Václav Klaus. Šéf sněmovny současně vyhověl žádosti kabinetu a do 8. března prodloužil stav legislativní nouze. Důvodem svolání mimořádné schůze je to, že komunističtí poslanci v úterý zabránili, aby byl program nynějšího sněmovního jednání o návrh zmíněného zákona rozšířen. Ve sněmovně ale předloha nemá jednoznačnou podporu, protože část zákonodárců včetně zástupců ČSSD a ODS se bojí, že dodávku zařízení ze ZVVZ nahradí jiná, zahraniční firma. Vláda už po projednání předlohy minulou středu dala jasně najevo zájem na tom, aby ji parlament projednal a schválil co nejrychleji. Spekulovalo se o jejím zájmu na tom, aby sněmovna předlohu přijala ještě před návštěvou americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové v České republice příští týden.

Policejní prezident Kolář se domnívá, že elitní jednotku policie pomlouvají její bývalí členové

Anonymní dopisy, které již zhruba čtyři roky sužují policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, zřejmě píší jeho bývalí členové, kteří mohou být ve spojení s aktivními policisty. Po schůzce s prezidentem Václavem Havlem to řekl policejní prezident Jiří Kolář. Vyloučil, že by anonymy destabilizovaly činnost elitní jednotky. Havel, který se o ekonomickou kriminalitu a organizovaný zločin chce zajímat podrobněji, byl s výsledky návštěvy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spokojen a doufá, že pachatelé anonymů budou odhaleni. Anonymy obviňují z různých zločinů vedení útvaru. Kdo je pisatelem a zda nejsou některá tvrzení z anonymů pravdivá, by měla zjistit speciální komise, kterou Kolář zřídil loni v létě.

Židovská demonstrace před velvyslanectvím České republiky v Londýně

Asi 200 ortodoxních Židů uspořádalo před budovou českého velvyslanectví v Londýně demonstraci na protest proti plánům České pojišťovny postavit na místě středověkého židovského pohřebiště v pražské Vladislavově ulici administrativní budovu. Účastníci protestní akce vyzvali českou vládu, aby respektovala lidská práva a ponechala ostatky na pokoji. Ortodoxní Židé v Londýně se chtějí sejít s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem a ministrem kultury Pavlem Dostálem, aby dosáhli uspokojivého řešení. Ve sporu kolem místa, kde chce Česká pojišťovna postavit své sídlo a podzemní garáže, zbývá vyřešit, zda s nalezenými hroby hýbat, nebo ne. Představitelé židovské komunity se sice na konci loňského roku s pojišťovnou dohodli, jak se bude při stavbě pokračovat, dohodu ale zpochybnili zástupci zahraničních židovských komunit. Pražský a zemský rabín Karol Sidon se proto obrátil na vrchního rabína Izraele, aby rozhodl. Podle stanoviska nejvyššího aškenázského rabína Izraele, jež dorazilo do Prahy v úterý, však na místě bývalého hřbitova nesmí vyrůst žádná stavba.

Další postup ohledně hřbitova projedná židovská obec ve čtvrtek

Pražská židovská obec se bude ve čtvrtek rozhodovat, jak bude dál postupovat v případě bývalého židovského hřbitova ve Vladislavově ulici v Praze. Pražský rabín Karol Sidon řekl, že on bude na zasedání reprezentace obce prosazovat stanovisko izraelského hlavního aškenázského rabína, že na místě se nemá nic stavět, v obci však nemá hlavní hlas. Svůj postoj chce židovská obec zveřejnit až v pátek. Aškenázský hlavní rabín zastupuje v Izraeli aškenázské židy, kteří pocházejí z východní, střední a severní Evropy, zatímco druhý hlavní rabín v židovském státě reprezentuje sefardské židy, kteří jsou původem ze Španělska, Portugalska, severní Afriky a Blízkého východu. Zástupkyně amerického vyslanectví Helena Markusová popřela, že by se do sporu chtělo vložit velvyslanectví USA. Sidon řekl, že jeho informace o plánované schůzce všech zainteresovaných stran na americkém úřadě vycházely pouze z neoficiálního rozhovoru s jedním jejím pracovníkem.

Krátce po varování před tlaky na Českou národní banku jednal Tošovský se Zemanem

Necelý týden poté, co poprvé veřejně varoval před rostoucími tlaky na centrální banku, se guvernér České národní banky Josef Tošovský setkal s premiérem Milošem Zemanem. Zeman novinářům řekl, že spolu hovořili o dalším postupu privatizace českého bankovnictví. Naproti tomu guvernér bezprostředně po schůzce, která se uskutečnila v Zemanově sněmovní pracovně, řekl, že by o předmětu setkání nerad hovořil. Schůzka Tošovského a Zemana se uskutečnila též po nepřímé tvrdé výměně názorů mezi guvernérem a šéfem Poslanecké sněmovny Václavem Klausem.

Česká republika dá Jihoafrické republice a Zimbabwe, které postihly záplavy, po 15.000 dolarech

Česká republika poskytne po 15.000 amerických dolarů Jihoafrické republice a Zimbabwe, které postihly ničivé záplavy. Oznámil to tiskový odbor ministerstva zahraničí a upřesnil svoji původní informaci. Podle ní měla Jihoafrická republika dostat 20.000 amerických dolarů. Touto sumou přispěje Česká republika na zmírnění následků povodní také Mosambiku, kde si podobně jako v dalších dvou státech vyžádal vodní živel řadu lidských obětí a rozsáhlé materiální škody.

Jisté váhání je kolem zařazení regionální politiky na jednání s Českou republikou

Jisté problémy se objevily při přípravě společných stanovisek 15 členských států ke kapitole "regionální politika" pro jednání s Českou republikou, Polskem, Maďarskem, Estonskem, Slovinskem a Kyprem. Diplomatické zdroje však popírají, že by hrozil odklad otevření této kapitoly, s nímž se počítá při příštím kole vstupních rozhovorů 6. dubna. Podle sbíhajících se informací vyjádřila jedna země, pravděpodobně Španělsko, výhrady k tomu, aby se už nyní jednalo o způsobu výpočtu a nárocích budoucích členů na příspěvky z fondů Evropské unie určených na pomoc zaostávajícím zemím, regionům či místům postiženým specifickými problémy. Podle zdrojů blízkých jednání může tento postoj vést k modifikaci pozičního dokumentu Evropské unie, sotva však ohrožuje otevření kapitoly.

Ve Vyškově byl inaugurován rektor vysoké vojenské školy Hoza

Slavnostně inaugurován byl rektor Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově Ignác Hoza. Ve svém druhém funkčním období považuje za svůj nejdůležitější úkol přibližování výuky a výcviku české armády vojskům států NATO. Vyškovská škola bude podle něj také mnohem více spolupracovat s civilními orgány státní správy. Letos například začíná ve škole měsíční kurs psychologické operace, který se časem změní na samostatný studijní obor. Jeho absolventi budou schopni posuzovat nálady nepřítele a obyvatel ve válečných oblastech a podle toho budou také lépe řídit vojenské operace.

Olejárův Svaz pacientů doporučí Evropské unii, co má žádat od České republiky

Práva pacientů by v České republice měla být zajištěna zákony, nikoli jen etickými normami. Novinářům to řekl předseda Svazu pacientů Luboš Olejár, který chce dosáhnout toho, aby tento požadavek vznesla Evropská unie při přijímacích pohovorech s Českou republikou. "Doporučíme to Evropské unii na mezinárodní konferenci Pacientské organizace a spolupráce východu a západu v otázkách zdravotnictví, kterou 2. a 3. března pořádá v Bruselu pod záštitou Evropského parlamentu Evropská základna pro pacientské organizace, vědu a průmysl," řekl. Na tomto setkání 150 reprezentantů pacientských organizací, ministerstev zdravotnictví, vědců a politiků z celé Evropy zveřejní požadavky svazu jeho místopředseda Josef Mrázek. Přednese zprávu o stavu práv pacientů v České republice, o vztahu profesních lékařských komor k pacientům a o problémech občanů se zdravotnickou dokumentací. Spolu s Mrázkem bude Českou republiku v Bruselu zastupovat Jaromír Rokos z Asociace pacientů. Pořádající Evropská základna pro pacientské organizace, vědu a průmysl je nadací, která umožňuje setkávání pacientských organizací, vědců, průmyslníků, politiků a legislativců z celé Evropské unie. Pacientské organizace jsou touto cestou vtaženy do evropských politických debat a do procesu rozhodování.

Poldi Kladno likviduje nepotřebné provozy, aby bylo místo pro investory

Revitalizaci, čili likvidaci nepotřebných provozů Poldi, zahájil v únoru její vlastník, firma Scholz Stahlzentrum - Ost. Společnost tak chce vytvořit prostor pro příchod dalších průmyslových podniků do Kladna. Sdělil to mluvčí společnosti Jan Kroča. Dodal, že asanovat se budou výhradně kapacity, jež "neslouží probíhající výrobě ušlechtilých ocelí". Kroča upřesnil, že asanace se nedotknou provozů kováren, zušlechťoven a dokončující výroby. Ty v současnosti pracují bez omezení a dodávají ocel do prodejního meziskladu v Německu. Podle kvalifikovaných odhadů je měsíční kapacita kováren Poldi 1500 tun výrobků. Obdobnou kapacitou disponuje i indukční pec Istol v Ocelárně 1, která však v únoru omezila výrobu na jedinou směnu. Důvodem byly vysoké náklady, které neúměrně zatěžovaly ekonomiku podniku. Podle aktuálních údajů odlil Scholz v únoru 917 tun kladenské oceli. Dalších 327 tun pak nakoupil od Žďasu k následnému zpracování.

Roubal byl pravomocně uznán vinným z dalších dvou vražd

Vrchní soud potvrdil rozsudek pražského městského soudu z loňského října nad Ivanem Roubalem, který ho uznal vinným z vraždy taxikáře Vladimíra Strnada a důchodce Josefa Suchánka. Devětačtyřicetiletý soukromý zemědělec Roubal byl již loni pravomocně odsouzen za další tři vraždy k doživotnímu vězení, takže bylo Roubalovi soudně prokázáno dohromady pět vražd. Policie jej podezírala celkem ze sedmi těchto činů, ale ve dvou případech se mu nepodařilo vinu dokázat, protože se nenašla těla údajných obětí. Roubal i tentokrát trval na své nevině a rozsudek městského soudu, vůči kterému se odvolal, označil za justiční zločin a za "báchorky románové povahy". "Protože mě soudy zklamaly, tak se musím obrátit na toho, kdo mě nikdy nezklamal, a proto vás do roka a do dne skrze Ježíše Krista zvu na boží soud," prohlásil Roubal v závěrečné řeči.

Na centrum sociální pomoci se za měsíc obrátilo 150 klientů

Na pražské Informační centrum sociální pomoci Kontakt, které je v podchodu metra B na Palackého náměstí, se za první měsíc jeho existence obrátilo 150 klientů. O sociální dávky se nejvíce zajímají ženy s dětmi, bytové problémy nejvíce tíží starší generaci. Do centra však přicházejí i klienti středního věku. Jsou to většinou dlouhodobě nezaměstnaní lidé, kteří se nedokáží se svou situací psychicky vyrovnat. Ti si chtějí především promluvit o svém problému.

Český klavírista Kasík zazářil na severoamerickém turné

Mladý český klavírista Martin Kasík zazářil na svém prvním severoamerickém turné, které se uskutečnilo od 20. ledna do 20. února. Turné bylo součástí první ceny ve světové soutěži Young Concert Artists 1999, kterou 24letý umělec získal loni v New Yorku. Po debutu před newyorským publikem, jak napsal list The New York Times, nadchl Kasík posluchače také ve Washingtonu, Bostonu, Calgary, Edmontonu a dalších městech.

Na pražském Žižkově začal masopust

Radniční zabíjačkou zahájil dnes starosta třetího pražského obvodu Milan Český tradiční masopustní karneval na Žižkově, který již posedmé pořádá tamní radnice. Organizátoři připravili na další čtyři dny mnoho zábavných akcí, mezi jinými maškarní dětský den a tancovačku. Lidová veselice vyvrcholí v úterý maškarním průvodem, který po astaveních v různých žižkovských "osvěžovnách" skončí masopustní hostinou.

Herta Berlín - Sparta Praha 1:1

Z utkání Ligy mistrů mezi Hertou Berlín a Spartou Praha, nevyšel žádný vítěz. Zápas skončil výsledkem 1:1. První gól dala Herta, za Spartu vyrovnal šest minut před koncem střídající Siegl.

A ještě krátce o počasí.

Na většině území čekejte proměnlivou velkou oblačnost, místy přeháňky, od středních poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.

Tolik zprávy Rádia Praha.