Zprávy čtvrtek, 02. dubna 1998

Zprávy 2.4.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

Ministr Šedivý ukončil návštěvu Bruselu

Setkáním se svým belgickým protějškem Erikem Deryckem ukončil ve středu večer ministr zahraničí ČR Jaroslav Šedivý třídenní program v Bruselu. V poslední den také jednal s belgickým premiérem Jeanem-Lucem Dehaenem a členy obou komor belgického parlamentu. Šéf české diplomacie se v Bruselu v pondělí zúčastnil oficiálního zahájení vstupního procesu se všemi 11 kandidáty na členství v EU a v úterý se podílel na oficiálním zahájení vstupních rozhovorů s šesti dosud nejlépe připravenými kandidáty včetně ČR. Někteří místní pozorovatelé ocenili, že Šedivý poté Brusel neopustil a výměnou názorů s belgickými protějšky předznamenal spolupráci "malých států" uvnitř unie.

Stávková pohotovost v některých dolech trvá

V reakci na výsledky středečního jednání zástupců odborářů s ministry Karlem Khnlem a Josefem Luxem doporučil krizový štáb Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu odborářům hnědouhelných těžebních společností, aby odvolaly stávkovou pohotovost. Vláda totiž nabídla horníkům záruky zaměstnanosti výměnou za ukončení stávkové pohotovosti a umožnění privatizace tří severočeských těžebních společností. Doporučením krizového štábu by se dnes měla zabývat odborová sdružení v jednotlivých hnědouhelných dolech, která jsou ve stávkové pohotovosti. V Sokolovské uhelné společnosti se odboráři rozhodli stávkovou pohotovost odvolat dnes odpoledne k 15:00 hod.

Kontrola státu nad a.s. Mostecká uhelná s otazníkem

Ministr financí Ivan Pilip ve středu připustil, že stát mohl ztratit vládu nad a.s. Mostecká uhelná společnost (MUS) poté, co více než 50 procent akcií podniku získaly spřízněné finanční skupiny. "Nelze vyloučit, že existuje kontrola více než 50 procent (MUS) z jiné strany než je stát," řekl na tiskové konferenci Pilip bez upřesnění, které společnosti kontrolní podíl drží. Státní Fond národního majetku vlastní 46,29 procenta MUS. Pilip dodal, že v pozadí "divoké privatizace" dolů spatřuje i aktivity jejich vedení, které se podílelo na rozsáhlých operacích s akciemi společnosti.

Podezření, že stát ztratil svůj vliv nad Mosteckou uhelnou společností, je podle předsedy Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologii a naftovém průmyslu Cyrila Zapletala problémem státu. "Slyšel jsem to, ale odmítám se k tomu vyjadřovat," uvedl Zapletal na dotaz ČTK. Dodal pouze, že kdyby si stát zachoval většinový podíl mostecké těžební firmy, nemusel tento problém vzniknout.

Možná ztráta vlivu v Mostecké uhelné společnosti ztíží zřejmě vládě pozici při vyjednávání o podmínkách odprodeje zbývajícího státního podílu ve firmě případnému zájemci. Pro ČTK to uvedl předseda Sdružení odborových organizací MUS Vlastimil Waic. Podle něj je za možnou ztrátu státního vlivu ve společnosti odpovědný stát a FNM. Pro práci odborů ve společnosti však případná změna vlivného vlastníka nic nemění, řekl Waic.

Prezident dnes vyhlásí termín předčasných voleb

Prezident Václav Havel dnes vyhlásí termín, kdy se budou konat předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Jak již dříve naznačil, určí termín voleb zřejmě na dny, na nichž se shodují hlavní politické strany i vláda. Jsou jimi 19.a 20.červen. Cestu k předčasným volbám umožňuje ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny, který minulý týden Havel podepsal.

Přebytek rozpočtu za první tři měsíce 7,6 miliardy Kč

Za první tři měsíce letošního roku vykázal rozpočet přebytek 7,6 miliardy korun proti 4,8 miliardy v závěru února. Oznámilo to ve středuministerstvo financí. Podle náměstka ministra financí Miroslava Havla by státní rozpočet měl zůstat v přebytku do června, ale ve druhém pololetí se výsledky zhorší zvláště vinou neplánované valorizace důchodů, kterou si vynutila nad očekávání vysoká inflace. Ministr financí Ivan Pilip odhadl, že státní rozpočet by mohl skončit za rok 1998 víceméně vyrovnaný, jestliže nebude hradit desetimiliardovou ztrátu Konsolidační banky z loňského roku.

Nevládní ekonomové říkají, že valorizace penzí a některých dalších sociálních dávek, s nimiž se původně v rozpočtu nekalkulovalo, pravděpodobně ve druhé polovině roku stáhnou státní finance do schodku. Podle ČTK ekonomové Komerční banky a Patria Finance shodně předpovídají na konci roku 1998 rozpočtový deficit okolo deseti miliard korun.

Ministr reagoval na žádost generála Kotila o odchod z armády

Ministr obrany Michal Lobkowicz ve středu vzal na vědomí žádost generála Rostislava Kotila o odchod z armády po splnění všech jeho závazků, čímž jí vyhověl. Lobkowicz to večer řekl ČTK. V praxi toto rozhodnutí znamená, že první zástupce náčelníka generálního štábu české armády odejde do civilu přibližně koncem léta. Lobkowicz uvedl, že neměl jinou možnost, než žádosti generála Kotilavyhovět. Zdůraznil však, že jeho odchodu z armády lituje. Kotil, jako předpokládaný nástupce bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Nekvasila, podal žádost o propuštění do civilu poté, kdy byl do této funkce jmenován Jiří Šedivý.

Jako výraz vojenské nedisciplinovanosti a výplod uražené ješitnosti označil ministr obrany Michal Lobkowicz výroky generála Rostislava Kotila, který kritizoval ministerstvo obrany za výběr náčelníka generálního štábu, a podal proto žádost o propuštění do civilu. "Připadá mi absurdní představa, že bych měl s jednotlivými kandidáty na post náčelníka generálního štábu konzultovat, kdo z nich by se jím měl stát," řekl v rozhovoru pro ČTK Lobkowicz.

Z jednání Poslanecké sněmovny

Rozporné názory na výběrová řízení ve zdravotnictví, názorový střet mezi ODS a KDU-ČSL a více než hodinové přerušení schůze Poslanecké sněmovny kvůli schůzce ministryně zdravotnictví Zuzany Roithové s poslanci ODS provázely středečnídopolední sněmovní jednání o vládním návrhu novely zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Nová parlamentní polemika kolem výběrových řízení ve zdravotnictví se odehrála jen několik dnů poté, co sněmovna doporučila výběrová řízení pozastavit a požádala vládu, aby s ohledem na svůj dočasný a omezený mandát pozastavila veškeré kroky vedoucí k rušení nemocnic. Koncem týdne by přitom sněmovna měla rozhodnout o tom, zda se výběrová řízení ve zdravotnictví budou týkat jen těch poskytovatelů, kteří do systému teprve vstupují, a nikoli těch, kteří v něm již pracují.

Sněmovna zamítla novelu zákona o parlamentních volbách. Ta měla především umožnit účast ve volbách i českým občanům pobývajícím v zahraničí. Zamítnutí navrhli poslanci KSČM a republikáni a podpořila je většina sociálních demokratů.

Sněmovna začala projednávat vládní předlohu ústavního zákona o bezpečnosti ČR ve druhém čtení. O přijetí zákona a pozměňovacích a doplňujících návrzích, které poslanci v rozpravě předložili, se bude patrně hlasovat v pátek.

Poslanecká sněmovna ve středu večer již potřetí během dvou týdnů přerušila projednávání poslaneckého návrhu zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Středeční rozprava opět potvrdila rozdílné názory na navržený zákon, který by kromě možnosti adoptovat dítě měl homosexuálním párům žijícím v registrovaném partnerství zajistit stejná práva, jaká vyplývají z manželství. V diskusi poslanci pokračují dnes.

Anonym - Vulterin

Parlamentní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) se bude podle televize Nova na čtvrtečním zasedání podrobně zabývat dvoustránkovým anonymem, který obsahuje informace o závažných pochybeních ředitele BIS Karla Vulterina. "Já se obávám, že bez ohledu na to, že jde o anonymní podání, tak jsou tam věci, které jsou závažné a které se trochu shodují s tím, co jsme nejenom my, ale i další slyšeli," řekl televizi předseda kontrolní parlamentní komise Jaroslav Bašta. Vulterin podle anonymu údajně například v jisté pražské prodejně opakovaně nakupovat alkohol v hodnotě kolem pěti tisíc korun. Tuto informaci potvrdil Nově prodavač prodejny, který na předložené fotografii poznal ve Vulterinovi pravidelného zákazníka. Dodal, že nakupující si nechával vystavit na alkohol účet s údajem, že jde o nákup nealkoholických nápojů. Anonym má podle televize zasvěcené informace přímo z BIS.

Volební preference ČSSD 26 %

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Sofres-Factum mají největší podporu voličů sociální demokraté. Ti by ve volbách, kdyby se konaly v březnu, získali necelých 26 procent hlasů. Na druhém místě by skončila Unie svobody se ziskem 12 procent. ODS by svůj hlas dalo 11 procent voličů, komunisté by získali necelých 9 procent a republikáni více než 7 procent hlasů. KDU-ČSL podporuje téměř 7 procent obyvatel. Poprvé by se do sněmovny dostali Důchodci za životní jistoty, a to se ziskem necelých 6 procent hlasů. Další strany by se podle průzkumu do Sněmovny nedostaly.

Volební strategie ČSSD vůči KDU-ČSL

Lidovci mají v rukou analytický materiál nazvaný Návrh postupu vůči KDU-ČSL, který údajně vypracovala sociální demokracie. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross však existenci takové expertízy popírá. Představitelé lidové strany ale tvrdí, že o analýze vědí už delší dobu. Dokument se před několika týdny dostal do rukou i předsedovi KDU-ČSL Josefu Luxovi. "Ano, znám ten materiál již delší dobu, ale nevím, jestli to není podvrh," řekl Lux ve středu ČTK. Přestože si není jistý pravostí dokumentu, připustil, že je dobré znát strategii sociální demokracie.

Zveřejněny sponzorské příjmy stran

ODS spolu s ODA získaly loni největší sponzorské příjmy z parlamentních i mimoparlamentních stran. ODS obdržela 26 miliónů korun a ODA skoro 17 miliónů korun. Sponzorské příjmy ostatních stran, s výjimkou ČSSD a KDU-ČSL, nepřesáhly většinou několik desítek tisíc korun. Vyplývá to z výročních finančních zpráv politických stran a hnutí k 31. prosinci 1997, které ve středu zveřejnil sněmovní rozpočtový výbor.

Situace na Českých drahách

Předseda Odborové sdružení železničářů Jaromír Dušek požádal dopisem premiéra Josefa Tošovského o schůzku, na níž s ním chce jednat o řešení situace na Českých drahách. V dopise, jehož text má ČTK k dispozici, se uvádí, že sdružení vyčerpalo všechny možnosti vyjednávání s vedením draah i ministerstvem dopravy a že k řešení nevedlo ani jednání s místopředsedou vlády Josefem Luxem, které se konalo minulou středu.

První výslechy v bamberské aféře zřejmě kolem poloviny dubna

Přespříští týden, tedy kolem poloviny dubna, lze podle vedoucího zvláštního odboru republikového úřadu vyšetřování Martina Hádka očekávat první výslechy v tzv.bamberské aféře. Hádek to ve středu řekl ČTK. Mezi těmi, s nimiž budou chtít vyšetřovatelé mluvit, jsou podle něj i předseda ČSSD Miloš Zeman a její někdejší místopředseda Karel Machovec. Hádkův odbor dostal v úterý k prošetření trestní oznámení, které v souvislosti s tímto případem podali v pátek sociální demokraté.

Jaderná elektrárna Temelín

Ministr životního prostředí Martin Bursík hodlá při červnovém zasedání vlády věnovaném otázce dostavby jaderné elektrárny Temelín vystoupit s alternativami k dokončení tohoto projektu. Ve středu před novináři upřesnil, že jeho resort připravuje program energetických úspor využívaní alternativních zdrojů energie a podílí se na vypracování energetické politiky vlády. "Kdyby situace dostavby Temelína dospěla do momentu, kdy vláda bude před přijetím rozhodnutí o jejím zastavení, musí zde být ekonomicky výhodná varianta, která nese menší rizika," konstatoval ministr.

Na stavbě temelínské jaderné elektrárny se krade stavební materiál a část zcizeného materiálu končí ve sběrně, která je přímo v areálu elektrárny. Informovala o tom ve středu televize Nova s odkazem na zprávu, kterou předal v pondělí vládě ministr vnitra Cyril Svoboda. Jen za loňský rok se v temelínské elektrárně ztratil materiál za 4,5 miliónu korun a letos už za dva a půl miliónu korun.

Ekonomické informace

Chybné privatizační zadání, nevůle Fondu národního majetku a hospodaření Vladimíra Stehlíka jsou hlavními příčinami nepovedené privatizace Poldi. Vyplývá to ze závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise ke zjištění podmínek privatizace a ekonomického fungování Poldi, kterou má ČTK k dispozici.

Bankovní rada České národní banky se ve středu rozhodla vydat souhlas nucenému správci Agrobanky k prodeji části této banky vybraným strategickým investorům General Electric International Holding a Evropské bance pro obnovu a rozvoj (BERD). Zároveň rozhodla navýšit základní jmění Agrobanky prostřednictvím dceřiné společnosti ČNB Česká finanční.

Město Karviná, které s počtem 171.172 kusů akcií bylo mezi severomoravskými městy a obcemi největším podílníkem na majetku ostravské těžební a.s.OKD, ve středu prodalo všechny tyto akcie brokerské firmě Eurobrokers. ČTK to řekl tiskový mluvčí města Karviná Jaroslav Nakládal. Podle něj město svůj podíl odprodalo za cenu vyšší než 180 korun na akcii, kterou schválilo městské zastupitelstvo jako cenu minimální.

Nejvíce dvacet korun za kilometr jízdy mohou od 1. dubna účtovat svým zákazníkům taxikáři v Brně. Podle vyhlášky, kterou minulý týden schválili brněnští radní, je stanovena i horní hranice sazby za přistavení vozidla dvacet korun a maximální poplatek za minutu čekání tři koruny. Volná tvorba cen za taxislužbu byla v Brně možná od prosince 1996, kdy byla zrušena tehdejší maximální cena 14 korun za kilometr. To vedlo k tomu, že někteří provozovatelé taxislužby požadovali za kilometr jízdy i 99 korun korun a za hodinu stání až 800 korun.

Obce postižené loňskými povodněmi se potýkají s nedostatkem financí

S katastrofálním nedostatkem peněz, který ohrožuje samotný chod obcí, se potýkají radnice měst a vesnic na severu Moravy, které loni poničila povodeň. Mezi poškozenými lidmi se šíří, že stát po loňských slibech na ně zapomněl. Okresní úředníci i obecní samosprávy netuší, kde mají vzít milióny korun, aby odstranili ty nejhorší škody, které nutí tisíce občanů stále žít v provizorních podmínkách. "Našemu městu hrozí naprostý kolaps," míní Václav Zmeškal, starosta Hanušovic, jedné z nejvíce postižených obcí na Šumpersku.

Mínění - agresivita mládeže

Občany znepokojuje míra agresivity mládeže a většina z nich by byla pro snížení věkové hranice trestní odpovědnosti pod 15 let. Za závažnou považuje agresivitu mladých lidí 66 procent obyvatel. Dalších 24 procent ji považuje za spíše závažnou. Šest procent se násilnictví mládeže neobává. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Helmut Gaensel hledá tzv. Jantarovou komnatu v Krušných horách

Známý hledač pokladů Helmut Gaensel, který pátrá po cennostech ukrytých na konci druhé světové války nacisty,podepsal s obecním úřadem krušnohorské hraniční obce Hora svaté Kateřiny smlouvu a dostal povolení otevřít Štolu svatého Mikuláše. Tam bylo podle mnoha svědků z Německa v roce 1945 údajně uloženo větší množství beden, jejichž obsahem má být tzv.Jantarová komnata. Podle Gaensela, který o tom ve středu informoval ČTK, leží štola pouze asi dvacet metrů od německých hranic.

15. ročník Jazzového festivalu v Karlových Varech

Interpretační jazzovou dílnou pro amatérské hudebníky a studenty pod vedením jazzmana Karla Růžičky a Big bandu Jazzové konzervatoře Jaroslava Ježka začal ve středu v Karlových Varech 15.ročník mezinárodního jazzového festivalu. Třídenní přehlídka jazzu vyvrcholí koncertem amerického černošského tria Jungle Funk a zpěvačky Hedreich Nicholsové a její gospelové skupiny.

Ze sportu:

Ve třetím utkání baráže o účast v extralize vyhráli hokejisté Znojma nad Opavou 3:2.

A ještě předpověď počasí pro ČR na čtvrtek:

Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Denní teploty 12 až 16 st. C.

Tolik zprávy Radia Praha.