Zprávy čtvrtek, 02. prosince 1999

A nyní podrobněji:

Šéfové parlamentů se shodli s Evropským parlamentem, že rozšiřovat Unii lze v roce 2003

Předsedové zákonodárných sborů 12 kandidátských zemí se ve středu shodli s vedením Evropského parlamentu, že připravení uchazeči by měli vstoupit do Evropské unie 1. ledna 2003. To jejich občanům umožní zúčastnit se příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2004. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus na tiskové konferenci ocenil, že tyto termíny byly "jasně řečeny" a že Evropský parlament je připraven se rozšíření EU podstatně více věnovat, zejména prostřednictvím smíšených výborů přidružení s kandidátskými zeměmi.

Evropský parlament nemá žádnou pravomoc určovat termíny ukončení jednání s uchazeči nebo jejich vstupu. Jeho usnesení mají povahu nezávazných doporučení pro členské státy, které jediné rozhodují v těchto otázkách. Poslední slovo v procesu rozšíření budou mít parlamenty - v členských zemích, přistupujících státech i Evropský parlament, které musejí přijetí každého nového člena ratifikovat.

Prezident jmenoval nové generály

Česká armáda má první brigádní generály. Do této nově zavedené nejnižší generálské hodnosti ve středu prezident Václav Havel, jakožto vrchní velitel ozbrojených sil, jmenoval osm důstojníků. Hodnost získali mimo jiné nejvýše postavení čeští vojáci ve strukturách Severoatlantické aliance - šéf českého vojenského zastoupení na Vrchním velitelství spojeneckých sil NATO v Evropě (SHAPE) Jiří Javůrek, náčelník zdravotního odboru divize logistiky tohoto velitelství Leo Klein a zástupce náčelníka štábu regionálního velitelství NATO Evropa-Sever Josef Prokeš. Hodnost brigádního generála byla zavedena na základě nové branné legislativy, která ve středu vstoupila v platnost. Jmenování většího množství generálů si zároveň vyžádala reorganizace české armády v souvislosti se vstupem do NATO.

Premiér Zeman oznámil prezidentovi, že ministr David se rozhodl rezignovat

Ivan David se chystá rezignovat na funkci ministra zdravotnictví. Premiér Miloš Zeman toto Davidovo rozhodnutí oznámil ve středu prezidentovi Václavu Havlovi. Prezident očekává, že Davidovu rezignaci dostane příští týden; o jejím přijetí rozhodne po prostudování rozsáhlé zprávy o práci ministerstva zdravotnictví, kterou dostal od premiéra Zemana. "Vítám, že to přišlo na pořad dne, protože se mi jevila ta situace nadále neudržitelná - celá zdravotnická obec se proti tomuto ministrovi bouřila," řekl prezident po schůzce s premiérem.

Úmysl Ivana Davida odstoupit z funkce ministra zdravotnictví uvítala zdravotnická veřejnost. Například bývalá ředitelka Fakultní nemocnice Motol Helena Rögnerová to označila za své vítězství. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek Davidovo rozhodnutí komentoval lakonicky slovy: "Už teď je pozdě". Šéf Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger poznamenal, že 16 měsíců Davidova působení ve funkci bylo pro resort jen ztrátou času. Špatné zkušenosti ze spolupráce s ministrem neskrýval ani prezident České lékárnické komory Jindřich Oswald.

Egon Lánský odešel z vlády

Rezignaci Egona Lánského na funkci vicepremiéra pro zahraniční a bezpečnostní politiku přijal ve středu prezident Václav Havel. Rezignaci Lánský zdůvodňuje zdravotními problémy, za svou práci v kabinetu premiéra Miloše Zemana byl však z mnoha stran kritizován. Lánskému hrozí i trestní stíhání v souvislosti s jeho kontem v Rakousku. Bývalého vicepremiéra by měl podle prezidenta Havla nahradit v čele vládního výboru pro evropskou integraci předseda vlády Miloš Zeman. Premiér se k tomuto prezidentovu přání nevyjádřil.

Jan Ruml rezignoval na funkci šéfa Unie svobody

Předseda Unie svobody Jan Ruml se cítí být odpovědný za současnou politickou situaci v zemi, a proto po dvou letech odstupuje z čela strany. Ruml, který to oznámil na středeční mimořádné tiskové konferenci, míní, že nynější politickou situaci, zablokovanou opoziční smlouvou mezi Občanskou demokratickou stranou a sociální demokracií, by měli už řešit jiní. Ruml připustil, že jeho krok urychlila i na nedávná výzva někdejších studentských vůdců, žádající rezignaci hlavních představitelů politických stran. Úřadujícím šéfem Unie svobody se stal do únorového sjezdu její první místopředseda Karel Kühnl,který se stejně jako další místopředseda unie Vladimír Mlynář a šéf ostravských unionistů Radoslav Štědroň hodlá ucházet na únorové sjezdu o funkci šéfa strany.

"Je to jeho rozhodnutí a není důvod, abych já to nějak komentoval," řekl ČTK předseda ODS Václav Klaus. Předseda lidovců Jan Kasal je přesvědčen, že politika unie bude i po Rumlově odchodu nadále konzistentní, a to i v rámci čtyřkoalice unionistů, lidovců, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie. Také šéf ODA Daniel Kroupa se neobává, že by Rumlova rezignace byla překážkou pro chod čtyřkoalice. Místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková si myslí, že není šťastné pro politickou stranu, aby nějakou dobu před svým kongresem či sjezdem byla bez předsedy.

Jeden z někdejších studentských vůdců Martin Mejstřík rozhodnutí Jana Rumla ocenil. Mrzí jej však, že stejnou odvahu nenašli další politici zodpovědní za současný stav české společnosti.

Bývalí disidenti požadují odstoupení prezidenta Václava Havla

Bývalí disidenti Petr Cibulka, Slávek Popelka a Eva Vidlařová požadují, aby v souvislosti s výzvou studentských aktivistů z roku 1989 "Děkujeme, odejděte!" odešel z funkce i prezident Václav Havel. "Václavu Havlovi zachutnala moc a v tuto chvíli už zemi více škodí než prospívá," uvádí se v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Signatáři výzvy upozorňují na to, že Havel byl deset let prvním mužem v této zemi a nese tudíž přinejmenším morální zodpovědnost za vše nedobré, co se v zemi po roce 1989 stalo. "Tato míra zodpovědnosti je rozhodně větší než ta, která je připisovaná premiéru Miloši Zemanovi, jehož odchod studenti nekompromisně požadují," zdůrazňují bývalí disidenti.

Poslanecká sněmovna projednala sérii předloh zákonů

Prvnímu čtení série předloh, které podrobně upravují podmínky existence krajů a pravomoci jejich zastupitelstev, věnovala Poslanecká sněmovna podstatnou část svého středečního jednání. Komunisté, většina poslanců ODS a část ČSSD zabránili zamítnutí návrhu ústavního zákona, podle kterého má počet krajů klesnout ze 14 na osm či devět. Návrh tak čeká již jen závěrečné schvalování. Sněmovna přijala v prvním čtení vládní návrh zákona o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů. Návrh vybavuje majetkem nově vzniklé vyšší územní samosprávné celky. Podrobná debata ve sněmovních výborech čeká také trojici vládních rozpočtových a daňových zákonů, které upravují hospodaření krajů.

Poslanci podpořili i další projednávání vládního návrhu nového autorského zákona, který má mimo jiné prodloužit dobu trvání autorského práva v České republice z 50 na 70 let a sladit tak v tomto ohledu český právní řád s evropským.

Poslanecká sněmovna se bude v pátek zabývat vládní zprávou o řešení situace v nesolventních podnicích, které nevyplácejí mzdy svým zaměstnancům. Rozšíření programu sněmovní schůze o tuto zprávu navrhli komunističtí poslanci v reakci na středeční demonstraci asi 350 odborářů z podniku Zetor Brno, kteří požadovali před sídlem sněmovny vyplacení svých mezd.

Sněmovna by měla ve čtvrtek rozhodnout o přijetí novely trestního zákona, která má umožnit stíhání některých komunistických zločinů i po konci letošního roku. Odpoledne poslance čekají tradiční ústní interpelace na ministry.

Prezident Václav Havel podepsal zákon o odejmutí platu navíc

Ústavní činitelé a také soudci nedostanou v tomto ani v příštím roce jeden plat navíc. Prezident Václav Havel totiž ve středu podepsal zákon o jejich odejmutí. Tento zákon v úterý schválila Poslanecká sněmovna, která zároveň odmítla senátní pozměňovací návrh, podle něhož neměl být letošní plat navíc odejmut soudcům. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Ministr Jan Kavan ukončil návštěvu v Nikaragui

Dvoudenní návštěvu Nikaraguy a zároveň týdenní cestu po Latinské Americe ukončil ministr zahraničí Jan Kavan. Před Nikaraguou navštívil také Mexiko a Salvador. Ve všech třech zemích podepsal dohody rozšiřující smluvní základnu dvoustranných vztahů. Setkal se také s místními podnikateli, u nichž se snažil vzbudit zájem o Českou republiku, a v Mexiku i se zástupci krajanů. V Mexiku uzavřel novou obchodní dohodu a mimo jiné také dohodu o zrušení vízové povinnosti. V Nikaragui podepsal dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických a služebních pasů. Za pobytu v Salvadoru, který navštívil český ministr vůbec poprvé, byla uzavřena dohoda o podpoře a ochraně investic.

Schodek rozpočtu se k 30. listopadu prohloubil

Schodkem 10,6 miliardy korun skončilo hospodaření státního rozpočtu České republiky k 30. listopadu, zatímco v říjnu činil deficit 7,4 miliardy korun. Loni v listopadu skončil státní rozpočet přebytkem 2,2 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí ministra financí Libor Vacek. Sdělil rovněž, že daňové nedoplatky v České republice vzrostly k 31. říjnu na 94,6 miliardy korun z 93,4 miliardy korun v září. Z toho rozhodující podíl 79,2 miliardy korun představují nedoplatky na daních nové daňové soustavy, nedoplatky na daních staré daňové soustavy činí 15,4 miliardy korun.

Tripartita úspěšně uzavřela jednání o novele zákoníku práce

Sociální partneři se shodli na textu návrhu novely zákoníku práce a novely zákona o mzdě, protože našli kompromisní řešení v dosud sporných bodech. Novely ještě posoudí vláda. V textu novely zákona o platu se nedohodli na ustanovení o výši tarifů, které odbory považují za nízké. Vláda dostane text návrhu spolu s vyjádřením odborů. Po středečním zasedání tripartity, tedy zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů, to uvedl náměstek ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch řekl, že účastníci jednání dospěli k velice křehké dohodě, a budou velmi pozorně sledovat další vývoj návrhů ve vládě a v parlamentu.

Novela transformačního zákona zrušena

Ústavní soud ve středu fakticky zrušil novelu transformačního zákona, která upravovala vypořádání majetkových podílů v zemědělských družstvech. Novela porušuje princip právní jistoty a důvěry v právo, které jsou základními atributy právního státu, uvedl v odůvodnění rozhodnutí soudce zpravodaj Vladimír Paul. Plénum Ústavního soudu vyhovělo návrhu 77 poslanců z ODS, Unie svobody a části poslanců KDU-ČSL. Navrhovatelé argumentovali zejména tím, že norma zpochybňuje vlastnictví a pokouší se ho omezit, nezachovává rovnost před zákonem a tím je diskriminační.

Zemědělská družstva očekávají v důsledku zamítnutí novely transformačního zákona v budoucnu vážné problémy. Pro ČTK to řekl předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský. Družstva tak budou muset podle jeho slov vyplatit oprávněným osobám 14 až 16 miliard korun.

V sídle Konfederace politických vězňů explodovala trhavina

Neznámá trhavina explodovala v noci na čtvrtek v kanceláři Konfederace politických vězňů v centru Přerova. Výbuch nálože, která byla umístěna za oknem, nikoho nezranil. Přerovský policejní ředitel nevylučuje jako jednu z šetřených verzí politický motiv.

Horníci z dolu Kohinoor u Mostu odmítli vyfárat z ranní směny

Okupační stávku vyhlásilo ve středu 179 horníků z Dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku, který patří Mostecké uhelné společnosti. Havíři odmítli vyfárat z ranní směny a žádají vládu, aby začala o situaci na dole okamžitě jednat, řekl ČTK odborový předák Kohinooru Vladimír Perlík. O uzavření dolu Kohinoor rozhodli akcionáři Mostecké uhelné společnosti na valné hromadě v srpnu kvůli nerentabilnímu provozu dolu a stále klesajícímu odbytu uhlí. Jednání s vedením společnosti o možnosti pokračování těžby na dole podle Perlíka zkrachovala. Cílem odborové organizace Kohinooru je zachování těžby a garance pracovních míst zaměstnanců dolu.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla může horníkům slíbit zatím pouze to, že kabinet bude o této věci "velmi intenzivně jednat" a hledat "rozumné řešení". "Co je to rozumné řešení, to se pozná až v průběhu jednání," řekl ČTK Špidla, který se sešel s předsedou Odborového svazu pracovníků hornictví Cyrilem Zapletalem.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr je rozhořčen jednáním Mostecké uhelné společnosti, která demontovala část zařízení k hlubinné těžbě hnědého uhlí v severočeském dole Kohinoor. Vedení firmy tak podle něj postupovat nesmí. Připomněl, že rozhodnutí o osudu dolu by mělo padnout 13. prosince při jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka.

V Brně se uskuteční mítink zaměstnanců Zetoru

Mítink zaměstnanců akciové společnosti Zetor se uskuteční ve čtvrtek v Brně. Pracovníci podniku se domáhají vyplacení dlužných mezd a požadují záruky zachování výroby traktorů v Brně. Ve středu jednali brněnští odboráři s představiteli Konsolidační banky, která je většinovým akcionářem Zetoru, o úvěru na nákup materiálu a doplacení dlužných mezd. Konsolidační banka to však odmítla.

Dovozci ojetých aut se s ministerstvem dohodli na dalším jednání

Na společném jednání na ministerstvu vnitra o případné přechodné úpravě přihlašování ojetých vozidel do provozu v příštím roce se dohodli zástupci dovozců ojetých vozů a ministerstva dopravy. To by se mělo uskutečnit do 7. prosince. V případě neúspěchu jsou dovozci připraveni 9. prosince k protestním akcím. Jak na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra dopravy Jaroslav Vrána, ministerstvo trvá na zavedení ekologické normy Euro 2 pro schvalování všech vozidel do provozu již od příštího roku. Dovozci požadovali její odklad o dva roky.

V rezidenci USA převzali ceny vítězové romské literární soutěže

Třetího ročníku literární soutěže Romano suno se zúčastnilo pracemi v romštině 195 dětí z celé České republiky. Ve třech věkových kategoriích vybrala porota celkem 21 vítězných příspěvků a udělila tři zvláštní ocenění mladým autorům ve věku od deseti do 18 let. Také doprovodná výtvarná soutěž měla své vítěze - nejmladšímu z nich Miloši Balogovi z Pardubic je pět let. "Je velmi důležité, abyste dokončili základní a střední školu a snažili se o studium na univerzitě - otevřou se vám dveře k mnoha příležitostem," apeloval ve středu na malé Romy americký velvyslanec John Shattuck, v jehož pražské rezidenci se tradičně odehrálo předání cen soutěže Romano suno - romský sen. Vyzval i rodiče, aby dětem připomínali, jak je důležité cenit si vzdělání. Smyslem literární soutěže je podpora užívání romštiny jako rodného jazyka a podpora pozitivní identifikace a sebevědomí Romů.

Václavské náměstí zaplavily červené pentličky v boji proti AIDS

Červené pentličky jako symbol solidarity s lidmi HIV pozitivními či trpícími smrtelnou nemocí AIDS, jichž žije na celém světě 33,6 miliónu, zaplavily ve středu pražské Václavské náměstí. Ve Světovém dni boje proti AIDS je s informačními letáky a kondomy rozdávaly dvě stovky studentů a studentek pražské Střední odborné školy služeb, kteří se připojili k akci České společnosti AIDS pomoc. Heslo letošního světového dne "Poslouchejte, učte se, žijte" by mělo vést k větší komunikaci mezi světem nakažených a zdravých, ale také k podpoře prevence.

V ČR byla HIV infekce zjištěna dosud u 433 lidí, což je ve srovnání s jinými zeměmi relativně málo. Ročně zde přibývá zhruba pět infikovaných na milión obyvatel, zatímco v zemích Evropské unie je toto číslo až desetkrát vyšší.

Ve Vinohradském pavilonu opět "vyrostl" Strom splněných přání

Dalším malým obyvatelům 20 dětských domovů v Čechách a na Moravě se letos splní jejich vánoční přání adresovaná Ježíškovi. Stane se tak díky již 5. ročníku charitativní akce Strom splněných přání, který ve středu v pražském Vinohradském pavilonu zahájila Nadace Terezy Maxové a společnosti Prague Investments a Asset Management Company. Zákazníci vinohradského nákupního centra budou moci do 19. prosince nakoupit opuštěným dětem dárky podle některého z jejich 685 přání, která jsou uschována v obálkách po velkým vánočním stromem v areálu pavilonu. Zbývající dárky dětem, jejichž přání zůstanou bez odezvy, nakoupí organizátoři. Akce vyvrcholí 21. prosince, kdy si děti pro svou nadílku přijedou do pavilonu.

V Saúdské Arábii zahájena výstava kreseb českých dětí

Výstava kreseb a maleb českých dětí byla v úterý zahájena v saúdskoarabské metropoli Rijádu. ČTK to sdělilo české velvyslanectví v tomto městě. V jedné z nejznámějších výstavních síní Rijádu je vystaveno 120 výtvarných prací českých dětí ve věku od čtyř do osmnácti let, které se zúčastnily každoroční mezinárodní dětské výtvarné soutěže Lidice. Výstava pod patronací velvyslanectví ČR a Prezídia péče o mládež Saúdskoarabského království potrvá do 6. prosince.

Ze sportu:

Čeští basketbalisté zakončili v Novém Jičíně úvodní kvalifikační blok zápasů o postup na mistrovství Evropy v roce 2001 přesvědčivým vítězstvím 94:65 nad Rakouskem. Po třech zápasech má český tým bilanci dvou vítězství a jediné porážky s Řeckem. Kvalifikace pokračuje dalšími dvěma zápasy v Polsku a doma s Estonskem v únoru příštího roku.

Ve třetím kole mistrovství Evropy v gruzínském Batumi čeští šachisté porazili celek Litvy 3:1, když ani v jedné partii neprohráli. Dařilo se i českým reprezentantkám, které zdolaly Makedonii 1,5:0,5 bodu.

S náskokem více než 10.000 hlasů vévodí český hokejista Jaromír Jágr hlasování fanoušků pro tým zbytku světa, jenž sehraje 6. února v Torontu utkání All-Stars NHL proti výběru hráčů ze Spojených států a Kanady. Držitel Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče NHL, jenž s jednačtyřiceti body z jednadvaceti zápasů vede kanadské bodování, obdržel 95.118 hlasů a s náskokem více než 33.000 hlasů vede mezi křídly.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy přeháňky, na horách sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.