Zprávy čtvrtek, 03. září 1998

Dobrý den, vážení posluchači, k vysílání Radia Praha vás zve Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

Ze středečního jednání vlády

Česká vláda ve středu přijala usnesení, podle kterého ukládá zpravodajským službám, aby prošetřovaly osoby vykonávající funkce ve strategicky významných organizacích a obchodních společnostech s významnou majetkovou účastí státu. Zpravodajské služby se také zapojí do potírání korupce a nekalých hospodářských praktik v podnicích, v nichž má stát významné zastoupení. Premiér Miloš Zeman prohlásil, že jde o součást akce Čisté ruce.

Středeční vládní usnesení je počátkem systematického úkolování zpravodajských služeb. Minulé vlády podle Zemana totiž zadávaly například Bezpečnostní informační službě pouze dvě až tři zakázky ročně.

Kabinet vyslovil souhlas s poslaneckým návrhem novelizace Ústavy, jehož cílem je zrušit doživotní trestní nestíhatelnost poslanců a senátorů za skutky spáchané v době výkonu mandátu. Navíc by podle vlády měla předloha obdobným způsobem upravit i postavení soudců.

Vláda stáhla z programu projednávání návrhu zrušení usnesení, podle kterého se České dráhy měly od 1. ledna stát státním podnikem. Jak uvedl premiér Miloš Zeman, důvodem jsou legislativní překážky. O přechodu ČD na státní podnik rozhodla Klausova vláda loni na podzim. Podle vedení ministerstva dopravy by se dráhy měly stát akciovou společností a změna ve státní podnik jako mezikrok mezi státní organizací a akciovou společností je zbytečná.

Kabinet odvolal devět členů třináctičlenné správní rady Českých drah. Zároveň bylo jmenováno šest členů nových. Předsedou rady se stane náměstek ministra dopravy pro železnici Jaroslav Vrána. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Premiér Miloš Zeman ve středu na tiskové konfereni po zasedání vlády prohlásil, že navrhuje pro umístění dvou redakcí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda pro vysílání do Iráku a Íránu přísně střežený vojenský objekt v Milovicích a členka vedení ČSSD Petra Buzková ještě bezpečnější protiatomový kryt. Zeman uvedl, že vládě jde v prvé řadě o zajištění bezpečnosti občanů a má tuto povinnost i v tomto případě. "Dovedu si představit přesně ty novináře, kteří dnes tak plamenně hovoří ve prospěch tohoto vysílání, jak by se na tuto vládu vrhli, kdyby třeba v sousedství nejen této budovy, ale i blízké mateřské školky vybuchla nálož s příslušnými důsledky," zdůraznil Zeman.

Premiér Miloš Zeman také řekl, že Česká republika sleduje se "znepokojením" situaci v Rusku, kterým otřásá finanční a politická krize, jež vyvolala masový odliv investorů z Ruska a založila nedůvěru k novým trhům východní a střední Evropy. Dodal však, že i takový vývoj může mít pro ČR některá pozitiva. Premiér vyjádřil naději, že někteří investoři, kteří odcházejí z Ruska, se mohou kvůli výhodné poloze České republiky zastavit v ní. K tomu je ale podle něj zapotřebí vytvořit patřičné ovzduší ekonomické bezpečnosti a jistoty.

ODA je znepokojena zahraniční politikou vlády

Ústřední sněm Občanské demokratické aliance vyjádřil znepokojení nad "nekompetentním a diletantským" postupem vlády ČSSD v zahraniční politice. Senátor Michael Žantovský upřesnil, že ODA má na mysli například některá vyjádření předních činitelů vlády v česko-německých vztazích, komplikace v česko-slovenských vztazích a také velmi nešťastný přístup vlády k otázce vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa do Íránu a Iráku.

Koncepce hospodářské politiky předpokládá získání více prostředků od státu

Koncepce hospodářské politiky, jejíž záměry chce ministerstvo průmyslu a obchodu představit do konce října, předpokládá získání více finančních prostředků od státu. Růst hrubého domácího produktu o 0,05 procenta ročně přitom ministerstvo považuje za "záchovné minimum", ne za stimul. "Orientace by měla směřovat na výrobkové inovace s velkým podílem přidané hodnoty," řekl ČTK náměstek ministra průmyslu a obchodu zodpovědný za hospodářskou politiku Zdeněk Vorlíček.

Příští ekologická demonstrace by mohla být radikálnější

Organizátoři sobotní ekologické demonstrace v Praze Local Street Party se domnívají, že akce se minula účinkem. Podle nich se zatím nepodařilo vyvolat veřejnou diskusi nad problémy, kvůli kterým se demonstrace konala. Mluvčí organizátorů Jan Křeček na středeční tiskové konferenci upozornil, že v případě, že se tak urychleně nestane, mohou být příští akce radikálnější. Řekl, že neví, jak je možné, že při akci střežené policií může v centru Prahy kolem 22:00 umírat dvacet minut člověk, aniž by se mu dostalo pomoci.

Prezident se cítí velmi dobře

Prezident Václav Havel se cítí velmi dobře a důvod ke spokojenosti s jeho zdravotním stavem mají také lékaři, řekl ve středu ČTK Havlův osobní lékař Ilja Kotík. Po pátečním propuštění ze Střešovické nemocnice přijel do Lán a od soboty chodí pravidelně ven na procházky, popsal část Havlova léčebného programu Kotík. Prezident bude na zámku v Lánech až do 15. září, kdy má odcestovat do Spojených států.

K vysílání RFE/RL do Iránu

Británie odmítla letos žádost Spojených států, aby rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) vysílala z britského území do Íránu. Potvrdil to ČTK v Londýně mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Řekli jsme, že o to nemáme zájem, protože zpravodajství BBC v perštině již s naší plnou podporou poskytuje z Londýna skvělé služby," uvedl mluvčí.

Kritické stanovisko k činnosti Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda s upozorněním na jeho destruktivnost hodlá rozesílat na neupřesněná místa do zahraničí Strana československých komunistů. Její generální tajemník Miroslav Štěpán to ve středu oznámil v Ostravě.

Spojovací technika české armády kompatibilní s NATO

Spojovací a komunikační technika české armády je podle experta amerických ozbrojených sil na tato zařízení podplukovníka Randolpha Stronga na dobré úrovni a je zcela kompatibilní se spojovacími prostředky zemí vojsk NATO. Strong, který je na návštěvě České republiky, to ve středu řekl novinářům.

Zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier.

O situaci v bývalé Jugoslávii, balkánských státech a o spolupráci OSN s Radou Evropy při monitorování dodržování lidských práv v této oblasti jednal ve středu ve Štrasburku s generálním tajemníkem Rady Evropy (RE) Danielem Tarschysem zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier. Bývalý československý ministr zahraničí, který se ve Štrasburku zúčastnil konference RE pořádané k 50. výročí deklarace lidských práv, zdůraznil klíčovou úlohu mezinárodního společenství v bývalé Jugoslávii a především Bosně a Hercegovině. To bude muset pomáhat na místě, dokud nebude rozvoj demokratické a občanské společnosti nezvratný, prohlásil. Podle něj nezbývá mezinárodnímu společenství nic jiného než dlouhodobá přítomnost. "Po nezodpovědnostech v letech 1990 a 1991 tam (mezinárodní společenství) přišlo po daytonských dohodách a není možné odejít, dokud se nesplní to, o čem Dayton byl," uvedl Dienstbier.

Návrh na zrušení části novely o vyplácení dětských přídavků zamítnut

Ústavní soud v Brně zamítl ve středu návrh 72 poslanců KSČM a ČSSD z listopadu loňského roku na zrušení části novely zákona o státní sociální podpoře, kterou se snížil počet rodin majících právo na vyplácení dětských přídavků. Smyslem této změny bylo především dosažení úspor. Obě levicové strany se však domnívaly, že dosavadní zákon je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, protože porušuje princip rovnosti mezi občany. Soud ale dospěl k opačnému závěru.

Budou témata schůzky Lux-Klaus předjednána?

Předseda KDU-ČSL Josef Lux označil požadavek předsedy ODS Václava Klause předjednat témata společné schůzky, kterou navrhl šéf lidovců, za trapné divadlo. "Problém je v tom, že já jsem chtěl jednat a pan Klaus přemýšlí, jak to bude hrát," reagoval Lux prostřednictvím tiskové mluvčí své strany Evy Rolečkové. Lux tvrdí, že poslal Klausovi "zdvořilý dopis" a očekával by stejně zdvořilou odpověď, zda je ochoten se s ním setkat nebo nikoli". Bojí-li se Klaus, že se s ním chce Lux setkat pouze "okázale a kvůli médiím", neměl prý pozvání zveřejňovat.

Lux Klause požádal o schůzku po dohodě s předsedou Unie svobody Janem Rumlem. Klaus schůzku neodmítl, prohlásil ovšem, že by jí mělo předcházet jednání zmocněnců ODS a KDU-ČSL, kteří by prokonzultovali témata rozhovoru. Lux chce s Klausem jednat o státním rozpočtu na příští rok a návrzích novel zákonů, jež hodlají ve sněmovně předložit lidovečtí poslanci. Konkrétně chce získat podporu pro návrh úpravy vyplácení nemocenských dávek poslancům, návrh na změny financování politických stran a poslanecké imunity.

Poslanci ODS podpoří omezení imunity zákonodárců

Poslanecký klub ODS podpoří podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a ODS Ivana Langra záměr omezit imunitu poslanců a senátorů. Je ovšem otázkou, zda realizovat změny již nyní či počkat na komplexní novelizaci Ústavy. S tou počítá povolební smlouva mezi ČSSD a ODS.

Ekonomové varují před přílišným optimismem ohledně přebytku rozpočtu

Přestože státní rozpočet skončil v srpnu s přebytkem 6,8 miliardy Kč, ekonomové varují před přílišným optimismem. "Vývoj příjmů a výdajů státního rozpočtu byl uspokojivý," řekl ČTK Martin Hlušek z Expandia Finance. Dodal však, že z hlediska celoročního hospodaření má tento výsledek malý význam, protože se v závěrečných měsících roku může prudce změnit.

Podle IPB by v příštím roce mohla inflace klesnout

Investiční a Poštovní banka (IPB) se domnívá, že koncem příštího roku by mohla inflace klesnout až na 6,5 procenta. Pesimistická varianta analýzy, kterou ČTK poskytl ekonom banky Jiří Křovák, však hovoří o tom, že inflace by mohla v závěru roku 1999 činit také 11,0 procenta. Pro letošní rok již IPB nepředpokládá žádné inflační překvapení a odhaduje inflaci ke konci roku v rozmezí 9,4 až 10,7 procenta. Průměrná inflace by se potom měla pohybovat v intervalu 11,4 až 11,7 procenta, což se shoduje i s názorem Českého statistického úřadu, který prognózuje pro letošek průměr 11,4 procenta.

Finance v ODS bude hlídat profesionál

Odpovědnost za hospodaření a přehledné vedení financí v Občanské demokratické straně by měl v dohledné době převzít profesionál, kterého si strana vybere do funkce hlavního ekonoma. ČTK to řekl ředitel hlavní kanceláře ODS poslanec Oldřich Vojíř. Funkci hlavního ekonoma prozatímně zastává jedna z účetních strany. Nejasnosti ve finančních otázkách, konkrétně v přijímání sponzorských darů, způsobily ODS zejména v minulém roce značné problémy a vedly až k rozkolu ve straně a pádu vlády, v jejímž čele stál Václav Klaus.

Pražský primátor věří ve státní záruku na obligace pro Kongresové centrum

Pražský primátor Jan Koukal pevně věří, že vláda nakonec odsouhlasí poskytnutí státní záruky na vydání obligací pro Kongresové centrum Praha (KCP), kde se má v roce 2000 konat zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. "Já věřím v konečné ano, protože národní ostudu, myslím, bychom si udělat neměli," zdůraznil na středeční tiskové konferenci Koukal.

V ČR má vycházet obdoba The Economist

Česká obdoba britského časopisu The Economist, týdeník Euro, začne vycházet v Praze od října. Euro bude vydávat pražská společnost EURONEWS a.s., jejímž ředitelem je Petr Martínek. Týdeník má přinášet "aktuální, seriózní a kompetentní" ekonomické zpravodajství a chce se orientovat na "střední a vyšší profesionály, pracovníky ve vedoucích pozicích," uvedl Martínek pro ČTK.

Nová souprava pražského metra má světovou úroveň

Nová souprava pražského metra konsorcia ČKD-Siemens-ADtranz, která byla ve středu představena odborné veřejnosti v kačerovském depu, má i dobré vývozní předpoklady. "Jde o výrobek světové úrovně užitečný nejen pro zákazníky, ale rovněž ČKD a český průmysl," řekl šéf ČKD Jiří Maroušek.

Zemřel Karel Jezdinský

V americkém státě New York zemřel ve středu po krátké nemoci ve věku 58 let dlouholetý redaktor českého vysílání Rádia Svobodná Evropa (RSE) Karel Jezdinský. Oznámila to pražská redakce RSE; ČTK zprávu potvrdila manželka zesnulého. Jezdinský se narodil v roce 1939 v Praze; vystudoval orientalistiku na Filosofické fakultě University Karlovy a od roku 1963 pracoval v Československém rozhlase v zahraničním vysílání. V letech 1968 až 1969 byl rozhlasovým zpravodajem v Bělehradě, srpnová invaze jej však zastihla v Praze na dovolené a proto se v kritických týdnech plně zapojil do protiokupačního vysílání. Později pracoval sice ještě nějakou dobu v Bělehradě, když byl však o rok později odvoláván, odmítl se vrátit a stal se redaktorem Svobodné Evropy v Mnichově. Později byl přeložen do New Yorku a stal se americkým zpravodajem RSE. Po roce 1990 spolupracoval i s českými médii (rozhlas, televize, Lidové noviny), až do své smrti však byl zpravodajem RSE.

Kriminalisté-počítačoví experti jednají v Praze

O metodách znaleckého zkoumání prostředků výpočetní techniky budou v Praze dnes a v pátek jednat počítačoví experti z dvanácti kriminalistických ústavů a dalších institucí, které provádějí expertízy pro potřeby policie a soudů. ČTK to sdělila mluvčí policejního prezídia Ivana Moosová, podle níž experti z devíti evropských zemí totiž chtějí sjednotit své pracovní postupy.

Přemnožení hraboši

Před invazí polních hrabošů varují obyvatele vesnic zemědělci z Třebíčska. Tam se totiž po mírném průběhu loňské zimy letos extrémně rozmnožili. "Po sklizení úrody se budou stěhovat z polí a luk k lidských obydlím," uvedl pro ČTK předseda Zemědělského družstva Okříšky František Halásek, který se s prosbou o pomoc obrátil na ministra zemědělství. Podle informací Státní rostlinolékařské správy v Brně jsou hraboši na jižní Moravě přemnoženi na 53.000 ha, zejména v okresech Prostějov a Vyškov. Škody na úrodě se odhadují do výše 15 procent, tj. asi 200 miliónů Kč, náklady na ošetření přijdou zemědělce na 30 miliónů Kč.

Obraz Velká vápenka se konečně vrátil na zámek do Valtic

Obraz Scéna kolem římské vápenky od nizozemského malíře Pietera van Laera, známý jako Velká vápenka, se konečně vrátil na zámek do Valtic na Břeclavsku, kde ho mohou návštěvníci spatřit od pátku 4. září. Písemné rozhodnutí Zemského soudu v Kolíně nad Rýnem, umožňující vrácení obrazu z Německa, obdržel Památkový ústav již 24. června. Obraz ze zámecké sbírky ve Valticích byl v Německu zadržen na základě předběžného opatření soudu v Kolíně nad Rýnem z roku 1991 poté, co vydání obrazu jako součásti majetku Lichtenštejnů, zabaveného po roce 1945 v Československu na základě tzv. Benešových dekretů, požadoval v žalobě lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Soudní spor o obraz Velká vápenka ze začátku 17. století, jehož cena je odhadována na zhruba deset miliónů korun, trval sedm let. V roce 1991 umělecké dílo brněnský Památkový ústav zapůjčil na výstavu do Kolína nad Rýnem, kde však na obraz vznesl nárok lichtenštejnský panovník. Jeho žaloba však byla postupně zamítnuta všemi instancemi německé justice, které se odvolaly na dosud platné poválečné zákony spojenců, podle nichž německým soudům nepřísluší rozhodovat o případech souvisejících s válečnými událostmi a s výsledky druhé světové války. Lichtenštejnská strana musí zaplatit i soudní výlohy a náklady na skladování obrazu.

Týden kjótské kultury v Praze

Ukázky tradičního japonského divadla, výstavy a hudební produkce jsou součástí Týdne kjótské kultury v Praze, který ve středu na Staroměstské radnici slavnostně zahájili náměstek kjótského starosty Yuichi Nakatani a náměstek primátora Prahy Vladimír Drábek. Projekt, který má Pražanům přiblížit jedinečnost japonského umění, potrvá do neděle 6. září.

Francouzská firma Louis Vuitton otevřela v Praze prodejnu

Není náhodou, že si francouzská firma Louis Vuitton za sídlo své první prodejny luxusních cestovních zavazadel a dalšího koženého zboží zvolila Prahu. "Toto město symbolizuje krásu, dějiny i kosmopolismus. Proto jsme náš 236. obchod otevřeli právě v Praze," řekl zpravodaji ČTK při "večeru ve francouzském stylu" prezident a generální ředitel této společnosti Yves Carcelle. Prezentační akce, kvůli níž byla od úterního večera pro dopravu uzavřena část Pařížské třídy, proběhla v klidu. Přišla většina z téměř dvou tisíc pozvaných hostů, kteří se bavili v prostorných otevřených stanech postavených přímo na vozovce.

Trestní oznámení na pořadatele prezentační akce francouzské firmy Louis Vuitton a úředníky Obvodního úřadu pro Prahu 1, který středeční zábor části Pařížské ulice povolil, podávají členové Syndikátu novinářů. Ve sdělení pro ČTK oznámili, že pražský syndik Přemysl Vachalovský, reportér Reflexu Jiří X.Doležal a fotografka Lenka Kučerová byli ve středu večer při pokusu o vstup do sídla syndikátu verbálně a fyzicky napadeni. Podle mluvčí francouzské firmy Natálie Beltmanové se jedná o jasnou a předem naaranžovanou provokaci. "Je to zřejmé už z dřívějšího přístupu syndikátu k této akci, neboť s ní nesouhlasil a veřejně vyzval své členy i další novináře, aby právě ve středu do budovy syndikátu přišli," řekla Beltmanová.

Sauvignon se představuje

Lednický zámek hostí od středy do pátku Mezinárodní soutěž vín "Sauvignon Forum'98". Výrobcům, distributorům a odborníkům se představí asi 110 vzorků Sauvignonu z 11 zemí světa. Akci pořádají soukromá vinařská šlechtitelská stanice Vinselekt Rakvice, Vinařská akademie Valtice a Českomoravská vinařská a vinohradnická unie.

Rybářská expozice na Hluboké rozšířena

Expozice rybářství, která byla v Lesnickém, mysliveckém a rybářském muzeu v loveckém zámečku Ohrada v Hluboké nad Vltavou instalována v roce 1977, je nyní rozšířena o část přibližující počátky, vývoj i současnost sportovního rybářství. Původní sbírky muzea v zámku Ohrada, které byly veřejnosti poprvé zpřístupněny v roce 1842, byly v šedesátých letech tohoto století rozšířeny o sbírky lesnického a mysliveckého oddělení zemědělského muzea instalované v letech 1952 až 1964 na zámku Konopiště.

Ze sportu:

Pátým českým plavcem, který překonal Lamanšský průliv mezi Anglií a Francií, se stal ve dnech 30. a 31. srpna Richard Blatný z Prahy. Oznámila to ve středu ČTK. Blatný je prvním českým plavcem a sedmým na světě, komu se podařilo La Manche překonat prsařským stylem, zatímco všichni ostatní plavali "úspornějším" kraulem.

Ivan Lendl, bývalá světová jednička, bude hlavním protagonistou tenisové exhibice v Přerově, která se uskuteční v sobotu 12. září v hale přerovského klubu. Výtěžek z atraktivní show, které se zúčastní i další velké osobnosti československého tenisu Miloslav Mečíř, Jiří Hřebec a Pavel Huťka, bude věnován tenisovým klubům, které byly postiženy povodní.

Dnes odjíždí do Kolína nad Rýnem deset posádek, které budou reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa 1998 ve veslování, jež se uskuteční od neděle 6. září do neděle 13. září.

Český tenista Petr Korda vypadl z bojů na US Open, závěrečném grandslamovém turnaji roku, hned v prvním kole. O doposud největší překvapení soutěže mužské dvouhry se postaral v souboji třicátníků Němec Bernd Karbacher, který čtvrtého nasazeného Kordu porazil ve čtyřech setech 2:6, 6:3, 6:2 a 6:1 za dvě hodiny a deset minut. Korda, vítěz letošního Australian Open, obhajoval z minulého roku v New Yorku účast ve čtvrtfinále.

A jaké počasí má být v ČR ve čtvrtek 3. září:

Oblačno až zataženo a ojediněle, na západě území místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty až 25 st. C.

Tolik zprávy Radia Praha.