Zprávy čtvrtek, 04. ledna 2001

Ivo Prokop

Několik desítek tisíc lidí na Václavském náměstí demonstrovalo proti Hodačovi

Svatováclavským chorálem a mohutným skandováním "Už je to tady!" začala ve středu v 17:00 na pražském Václavském náměstí dosud největší manifestace solidarity se zaměstnanci České televize, kteří již dva týdny protestují proti způsobu volby Jiřího Hodače generálním ředitelem veřejnoprávní televize. Podle odhadů přišlo do centra Prahy, na tradiční místo masových shromáždění v hlavním městě, 60 až 100 tisíc lidí. Řada účastníků demonstrace si přinesla transparenty a vlajky, lidé měli možnost u improvizovaného pódia podepsat petici požadující rezignaci Hodače, Rady České televize a zachování veřejnoprávního charakteru ČT. Horní část náměstí i začátek přilehlých ulic byl zcela zaplněn.

Kolem 2000 lidí přišlo večer na demonstraci před budovu ostravského studia České televize podpořit zaměstnance veřejnoprávní televize, kteří nesouhlasí se jmenováním nového ředitele ČT Jiřího Hodače. Dav lidí zablokoval ulici před ostravským studiem, a policisté proto museli odklonit dopravu. Projevy řečníků se střídaly s vystoupeními umělců. "Základní odborová organizace ostravského studia ČT se připojila ke stávce nezávislé odborové organizace pražského studia," řekl na mítinku mluvčí stávkového výboru ostravské televize Jaromír Vrlík. Zatím se podle něj ke stávce připojilo asi 80 procent z celkového počtu 228 zaměstnanců České televize Ostrava.

Revoltu v ČT přišlo podpořit před studio brněnské televize v Jezuitské ulici přibližně 2500 lidí. "Jde o demokratickou veřejnoprávní televizi a charakter demokracie v ČR," řekl shromážděným jeden z mluvčích iniciativy Česká televize - věc veřejná v Brně Pavel Jirásek. Zatímco v předcházejících dnech na tomto místě sledovalo velkoplošné promítání pořadu Události z Kavčích hor vždy přibližně 500 lidí, ve středu se jejich počet několikanásobně zvýšil. Požadovali odstoupení generálního ředitele ČT Jiřího Hodače, rady ČT i ředitele ČT Brno Zdeňka Drahoše. Z 260 zaměstnanců studia se ke stávce dosud připojila necelá polovina.

Mezinárodní federace novinářů vyzvala Prodiho, aby nechal vyšetřit problémy České televize

Mezinárodní federace novinářů vyzvala předsedu Evropské komise Romana Prodiho, aby nechal vyšetřit nynější problémy České televize. Podle federace má Evropská komise o záležitosti jednat s českými úřady a vzít ji v úvahu při rozhovorech o přistoupení České republiky k Evropské unii. Generální tajemník Mezinárodní federace novinářů Aidan White v dopise Prodimu sdělil, že panuje vážná obava o nezávislost ČT, a usoudil, že tuto nezávislost české úřady nedostatečně chránily.

Prezident odložil dovolenou kvůli situaci kolem České televize

Prezident Václav Havel odložil plánovanou dovolenou vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi. Původně měl už tento čtvrtek odletět na ozdravný pobyt na ostrov Lanzarote, kde v rezidenci španělského krále Juana Carlose pobýval už dvakrát. "Vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi se pan prezident rozhodl odložit svůj odlet na vhodnější dobu," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Havlův program v příštích dnech Špaček nekonkretizoval. Podle původního programu měl Havel absolvovat na Lanzarote, jednom z Kanárských ostrovů, zhruba čtrnáctidenní ozdravný pobyt. Podle Špačka mají tři "velké" prezidentovy dovolené v roce charakter ozdravných pobytů, neboť se uskutečňují na příkaz lékařů. "Prezident však žádnou regulérní dovolenou nemá, neboť není zaměstnanec," uvedl Špaček.

Prezident Václav Havel odložil plánovanou dovolenou vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi. Původně měl už tento čtvrtek odletět na ozdravný pobyt na ostrov Lanzarote, kde v rezidenci španělského krále Juana Carlose pobýval už dvakrát. "Vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi se pan prezident rozhodl odložit svůj odlet na vhodnější dobu," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Havlův program v příštích dnech Špaček nekonkretizoval. Podle Špačka mají tři "velké" prezidentovy dovolené v roce charakter ozdravných pobytů, neboť se uskutečňují na příkaz lékařů. "Prezident však žádnou regulérní dovolenou nemá, neboť není zaměstnanec," uvedl Špaček.

Vláda schválila návrh novely zákona o České televizi měnící výběr Rady ČT

Vláda schválila návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlase. Pokud parlament novelu schválí, členy Rad České televize a Českého rozhlasu budou poslancům navrhovat různé společenské organizace. Během jednání kabinetu řekl jeho mluvčí Libor Rouček. Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu, aby novelu projednala ve stavu legislativní nouze, tedy ve zrychleném řízení. Novela má podle Roučka nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Novela zavádí princip veřejných zasedání rad ČT i ČRo a ukládá generálním ředitelům televize i rozhlasu konzultovat s radami jmenování a odvolání vedoucích zaměstnanců televize a rozhlasu v případech stanovených jejich statutem. Obě kontrolní rady si budou muset zřídit dozorčí komisi pro kontrolu hospodaření obou veřejnoprávních médií.

Ministr kultury Pavel Dostál podá trestní oznámení na generálního ředitele ČT Jiřího Hodače

Ministr kultury Pavel Dostál, který byl ve středu hostem pořadu České televize "21" vysílaného stávkujícími zaměstnanci, podá trestní oznámení na generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. Ministr to řekl poté, co se od moderátora pořadu dozvěděl, že Hodač vysílání "21" přerušil. Rozhovor s ministrem mohli sledovat jen diváci, kteří přijímají signál ze satelitu nebo z některých kabelových televizí. "Tady sedí ministr české kultury, který chtěl informovat veřejnost o tom, o čem dneska jednala vláda. Jestli pan Hodač brání tomu, aby se veřejnost dozvěděla tyto záležitosti, jedná protizákonně a já na něj samozřejmě zítra podám trestní oznámení," řekl Dostál.

Podle ministra Rychetského je odchod Hodače z funkce jediným řešením krize v ČT

Jediným řešením současné krize v České televizi je podle vicepremiéra a ministra spravedlnosti Pavla Rychetského odchod Jiřího Hodače z funkce generálního ředitele tohoto média. Rychetský to uvedl při jednání Senátu o tomto tématu. Legálnost Hodačovy volby ředitelem však nelze zpochybňovat, uvedl Rychetský. Pokud Hodač svou funkci dobrovolně neopustí, je třeba ho podle Rychetského odvolat zákonnou cestou. Senátory proto seznámil s principy novely zákonů o České televizi, Českém rozhlase a o rozhlasovém a televizním vysílání, jejíž návrh schválila vláda.

Senát vyzval Hodače k odstoupení a sněmovnu k odvolání Rady ČT

Senát vyzval generálního ředitele České televize Jiřího Hodače, aby neprodleně odstoupil z funkce kvůli stabilizaci ČT. Současně vyzval k obnovení úplného, necenzurovaného a nepřerušovaného vysílání ČT. Poslaneckou sněmovnu pak vyzval k odvolání Rady ČT. Pro toto usnesení se vyslovilo 42 ze 68 přítomných senátorů. Senát v usnesení také konstatoval, že postup Rady ČT a Hodače způsobil, že ČT neplní své veřejnoprávní poslání a službu veřejnosti podle zákona o ČT a že vedení ČT uplatňuje vůči některým zpravodajským pořadům odvysílaným pracovníky ČT následnou cenzuru, která je podle Listiny základních práv a svobod nepřípustná.

Členové mediální komise čekají na zprávu Rady ČT, zvažují, co dál

Zástupci jednotlivých stran v mediální komisi Poslanecké sněmovny se zatím nedohodli na tom, jakým způsobem by se měli na své čtvrteční schůzi vyjádřit k situaci v České televizi. Právě od poslanců, kteří se zabývají mediální problematikou očekávají předsedové ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody po středečním neúspěšném jednání o krizi v ČT další návrhy. Například Miloslav Kučera z ČSSD uvedl, že než se rozhodne pro další postup, musí si prostudovat zprávu Rady ČT. Šéf mediální komise Ivan Langer (ODS) s odvoláním na svůj telefonát s předsedou Rady ČT Miroslavem Marešem řekl, že radní již zprávu dokončili. Uvedl, že čtvrteční schůze komise, která bude zasedat společně s kulturním výborem, by se měl zúčastnit i zástupce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Očekává i přítomnost reprezentantů nového vedení ČT. Šéf kulturního výboru Petr Mareš z Unie svobody pak potvrdil, že na jednání pozval i lidi z iniciativy ČT - věc veřejná, kteří odpůrce ředitele ČT Jiřího Hodače podporují. Předseda výboru zastává názor, že poslanci by ve čtvrtek měli sněmovně doporučit usnesení, které by vedlo k odvolání Rady ČT. Otázkou je, zda čtyřkoaliční zákonodárce v této snaze někdo další podpoří. Například šéf komunistických poslanců Vojtěch Filip však již před několika dny řekl, že někteří radní rozhodně jsou "zralí" na odvolání. Mediální komise a kulturní výbor mají ve čtvrtek projednat zprávu radních a připravit podklady pro páteční schůzi sněmovny o situaci v ČT. Velkou většinu hlasů mají v komisi, tak jako ve sněmovně, ODS a ČSSD, které zde reprezentuje shodně šest poslanců. Komunisté jsou v tomto orgánu tři, unionisté i lidovci mají po dvou poslancích. Podobné rozložení sil je i v kulturním výboru, jehož členové jsou však často zároveň i v komisi.

Soud odmítl vyhovět Hodačovi a nevydal předběžné opatření

Obvodní soud pro Prahu 4 odmítl návrh na předběžné opatření, který podal generální ředitel České televize Jiří Hodač. Hodač v něm po soudu požadoval, aby "rebelujícím redaktorů" zakázal používat televizní techniku. Řekl to předseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Lubomír Novák. Novák odmítl sdělit důvody soudního rozhodnutí s tím, že mu zákon nedovoluje o tom veřejně informovat. Skupina čtyřkoaličních a nezávislých senátorů podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 4 stížnost a žalobu společně s návrhem na předběžné opatření v souvislosti s krizí v České televizi. V návrhu požadují, aby ČT, Jiří Hodač jako generální ředitel a České radiokomunikace "byli povinni zdržet se jakéhokoli omezování provozu televize na prvním i druhém vysílacím kanálu". Oznámil to na schůzi horní komory senátor ODA Michael Žantovský. Jeho poradce a místopředseda ODA Oldřich Kužílek doplnil, že senátní podání má zabránit další cenzuře v České televizi.

Zaměstnanci České televize na shromáždění podpořili stávkující redaktory

Svou podporu požadavkům krizového výboru zaměstnanců České televize a její Nezávislé odborové organizace ve středu po poledni vyjádřilo před hlavním vchodem do budovy České televize na Kavčích horách několik stovek zaměstnanců tohoto média. Předseda televizních odborářů Antonín Dekoj řekl, že s podobnými shromážděními se počítá i v příštích dnech.

Podle předsedy rady České televize neurčuje ODS postoj radních, které nominovala

Rozdělení Rady České televize v postoji k televiznímu řediteli Jiřímu Hodačovi není podle předsedy rady Miroslava Mareše způsobeno nějakým politickým zadáním ze strany ODS. Během úterního zasedání setrvali u podpory Hodačovi všichni tři lidé, které do rady nominovala ODS. Ze čtyř radních, kteří své funkce získali díky ČSSD, jeden vyzval Hodače k rezignaci a tři mu položili otázku, zda odpovědně zvážil své další setrvání ve funkci. Není to tak, že by postoj části členů rady byl "primárně podmíněn nominací ODS", řekl Mareš, podle kterého zmínění radní rozhodně neplní "nějaký stranický úkol". "Prostě se to takto vytříbilo," dodal. Ze zákona devítičlenná rada má po prosincové rezignaci kandidáta Unie svobody Miloše Rejchrta jen osm členů. Pavel Kabzan, který se do rady dostal na návrh KDU-ČSL, se úterního mimořádného zasedání ke krizi ČT nezúčastnil. Členy Rady ČT, podobně jako Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, volí podle stranického klíče Poslanecká sněmovna.

Prezident odložil dovolenou kvůli situaci kolem České televize

Prezident Václav Havel odložil plánovanou dovolenou vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi. Původně měl už tento čtvrtek odletět na ozdravný pobyt na ostrov Lanzarote, kde v rezidenci španělského krále Juana Carlose pobýval už dvakrát. "Vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi se pan prezident rozhodl odložit svůj odlet na vhodnější dobu," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Havlův program v příštích dnech Špaček nekonkretizoval. Podle Špačka mají tři "velké" prezidentovy dovolené v roce charakter ozdravných pobytů, neboť se uskutečňují na příkaz lékařů. "Prezident však žádnou regulérní dovolenou nemá, neboť není zaměstnanec," uvedl Špaček.

Kardinál Vlk vyzval politiky, aby řešili krizi ČT s ohledem na společnost

Katolická církev vyzvala politiky, aby řešili problémy kolem České televize s ohledem na dobro celé společnosti, na zachování demokratické atmosféry a nezávislosti veřejnoprávní televize. Stanovisko kardinála Vlka poskytl mluvčí biskupů Daniel Herman. "Neschopností vést kultivovaný dialog se vývoj dostal do takového stadia, že se celá záležitost politikům stále více vymyká z rukou a nabývá nebezpečných rozměrů. Stále širší veřejnost v tuto chvíli projevuje svou vůli a politici mají mandát jí sloužit," uvedl Vlk v textu. K současnému dění kolem České televize, kde se velká část zaměstnanců vzbouřila proti jmenování nového generálního ředitele Jiřího Hodače a v pondělí vyhlásila stávku, církev podle Vlka doposud držela střízlivý odstup v naději, že se brzy uskuteční dialog mezi politiky jednotlivých stran a dalšími zainteresovanými skupinami. Ten se však politikům podle kardinála nepodařil. "Církev proto naléhavě vybízí politické představitele, aby hleděli opravdu na dobro celé společnosti, na zachování demokratické atmosféry, nezávislosti veřejnoprávní televize a aby problémy, které zřejmě především jejich přičiněním vznikly, řešili cestou rozumu a smířlivosti," vybídli katoličtí biskupové politiky. Kardinál Vlk je v České biskupské konferenci biskupem odpovědným za sdělovací prostředky.

Odhlašování koncesí za televize neustalo ani po Silvestru

Česká pošta stále registruje zvýšený počet lidí, kteří u přepážek odhlašují koncesionářské poplatky za televizní přijímače. Počet žádostí o odhlášení koncesí vzrostl zejména poté, co ve dnech 27. až 28. prosince ČT na příkaz generálního ředitele Jiřího Hodače přestala vysílat program pro zhruba 80 procent domácností, které přijímají signál ČT ze sítě Českých radiokomunikací. Pošta nebude podle svého mluvčího zjišťovat, kolik odhlášení bylo v období vánočních a novoročních dní, protože by to bylo neúměrně nákladné. Pošta, která má ze zákona povinnost vybírat koncesionářské poplatky, vést evidenci poplatníků a evidenci změn, v mnoha případech nemůže odhlášku přijmout, protože obsahuje důvody, které nelze uznat. Mezi ně patří například nespokojenost s kvalitou vysílání. Placení koncese je podmíněno vlastnictvím televizního přijímače, schopného přijímat signál České televize. Tedy nikoli tím, zda televize vysílá, nebo nevysílá. Důvodem odhlášení může být například neopravitelné poškození televizoru. Na konci listopadu pošta evidovala 3,345.390 fyzických osob platících poplatky a 46.664 podnikatelských subjektů s celkem 166.997 přihlášenými přijímači. Příjmy z koncesionářských poplatků v roce 1999 tvořily 65 procent výnosů České televize, tedy přibližně 3,03 miliardy korun.

Vyšetřovatel a státní zástupce budou jednat o postupu v kauze ČT

Vyšetřovatel bude konzultovat s obvodním státním zástupcem Prahy 4 další postup v kauze 15 trestních oznámení podaných v souvislosti s krizí v České televizi. Vyšetřovatel a státní zástupce také vyhodnotí veškeré dostupné materiály vztahující se k situaci na Kavčích horách. Podle ní má vyšetřovatel na stole již 15 trestních oznámení. Z toho tři jsou na zaměstnance ČT a ostatní jsou na generálního ředitele ČT pana Hodače. Kvůli trestnímu oznámení ČT na "vzbouřence" pro neoprávněné užívání cizí věci podali v úterý vyšetřovateli vysvětlení předseda Nezávislé odborové organizace ČT Antonín Dekoj a redaktor Marek Vítek. Podle jejich advokáta Petra Čunderlíka vyšetřovateli sdělili, že trestní oznámení bylo podáno neprávem, neboť uvádí nepravdivé skutečnosti. Podle Čunderlíka pracují zaměstnanci na vysílání v souladu se svými pracovními smlouvami, s předpisy ČT a se zákonem o televizi. Podněty k trestnímu stíhání jak nového vedení ČT, tak revoltujících zaměstnanců poukazují například na porušování povinností při správě cizího majetku, na neoprávněné užívání cizí věci a neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.

Vláda schválila výběrové řízení pro nadzvukové letouny

Vláda schválila výzvu k podání nabídky na veřejnou zakázku a zadávací dokumentaci pro výběrové řízení na dodavatele 36 popřípadě 24 nových nadzvukových letounů pro armádu České republiky. Zároveň schválila harmonogram výběrového řízení. Během schůze vlády to řekl její mluvčí Libor Rouček. Nabídky budou vyhodnoceny podle vojensko-odborných kritérií, offsetového programu, ceny a navrženého způsobu financování, dodal.

Průvod koledníků s velbloudem zahájil v Plzni tříkrálovou sbírku

Průvod koledníků v čele s dřevěnou maketou velblouda na plzeňském náměstí Republiky zahájil Tříkrálovou sbírku v plzeňské diecézi. V regionu bude chodit na koledu 300 čtyřčlenných skupinek, z toho 40 jenom v Plzni. Výtěžek sbírky, kterou pořádá Česká katolická charita v celé České republice, bude použit na charitní projekty. Maketa velblouda bude putovat po krajském městě na korbě alegorického vozu i v sobotu, kdy bude sbírka v Plzni oficiálně ukončena. Zapečetěné pokladničky s výtěžkem budou otevřeny na městských úřadech v úterý 9. ledna. Výtěžek sbírky v Plzni je určen na podporu projektů pro seniory a na zřízení krizového fondu pomoci pro sociálně slabé rodiny v nouzi. Malé koledníky, kteří představují krále Kašpara, Melichara a Baltazara, doprovází vždy jeden dospělý. Ten má speciální průkaz, jímž se může v případě pochybností prokázat. Na plzeňském biskupství bude po dobu sbírky fungovat dispečink, kde si mohou lidé ověřit pravost koledníků. Volat mohou na čísla 019/7221540 nebo 0607801286.

Rekordní sbírka pod vánočním stromem v Brně pokračuje do neděle

Ještě do neděle mohou Brňané přispět do pokladničky Českého Červeného kříže pod vánočním stromem na náměstí Svobody. Podle výsledků pravidelně zveřejňovaných organizátory přímo u pokladničky, sem lidé zatím vhodili přes 1,2 miliónu korun, což je už nyní nejvíc od roku 1990. Zatím nejštědřejší byli Brňané v pátek 22. prosince, kdy darovali 184.704 korun. Od 1. prosince, kdy sbírka začala, to byla největší částka, více než čtyřikrát vyšší než v předcházejících dnech. Peníze však přibývají i po vánočních svátcích, například 28. prosince lidé přispěli více než 24.000 korunami. Peněžní dary jsou určeny na stavbu domovů pro opuštěné děti a další aktivity Českého Červeného kříže. Vánoční strom byl na náměstí Svobody poprvé vztyčen před více než 70 lety. Podnětem byl tehdy případ opuštěného nemluvněte, které našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho přátelé v bílovických lesích. První výtěžek ze sbírky pod vánočním stromem se stal základem pro vybudování dětského domova Dagmar v Brně- Žabovřeskách.

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let je ve finále

Výborný výkon brankáře Tomáše Duby podpořený taktickým výkonem celého týmu posunul českou hokejovou reprezentaci do dvaceti let do finále juniorského mistrovství světa. Obhájci zlatých medailí porazili v semifinále Švédsko těsně 1:0, rozhodující branku vstřelil již v desáté minutě v přesilové hře Zdeněk Blatný. Při závěrečné power play již čeští hokejisté soupeři nic nedovolili.

A na závěr zpráv ještě informace o čtvrtečním počasí na území České republiky:

Polojasno až oblačno, místy mlhy, nejvyšší odpolední teploty -1 až 3 stupně, v 1000m na horách kolem 2 stupňů Celsia.