Zprávy čtvrtek, 05. listopadu 1998

Dobrý den, vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Renata Prátová. Začínáme zprávami.

A nyní podrobně:

Druhá verze rozpočtu s deficitem 31 miliard korun

Česká vláda ve středu schválila druhou verzi státního rozpočtu na příští rok, který počítá s deficitem 31 miliard korun. Kabinet předloží poslancům rozpočet, jehož navrhované výdaje činí 605,1 miliardy korun a příjmy 574,1 miliardy korun. Definitivní podobu jednotlivých rozpočtových kapitol projedná vláda na mimořádném pátečním nočním zasedání. Ministr financí Ivo Svoboda uvedl, že se kabinet rozhodl hledat další zdroje na posílení investic. Kapitálové výdaje byly navýšeny na 120 procent letošní očekávané skutečnosti. Podle premiéra Miloše Zemana, dostane parlament novou verzi rozpočtu do příštího pátku.

Ministři se také rozhodli požádat sousední státy, aby se zúčastnily posouzení jaderné elektrárny Temelín. Do mezinárodní komise bude oproti původním plánům navíc pozván i přímý zástupce ministerstva životního prostředí.

Kabinet rovněž schválil zřízení Národního parku České Švýcarsko. Park má být vyhlášen v takzvané velké variantě na ploše přes 9000 hektarů. Vláda tak dala za pravdu ekologům - naopak neuspěla dřevařská lobby, která prosazovala park zhruba poloviční. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart předpokládá, že Národní park České švýcarsko bude vyhlášen v relativně krátké době.

Vláda nebude nijak reagovat na odvolání íránského velvyslance z České republiky kvůli vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda do Íránu a Iráku z Prahy. Premiér Miloš Zeman novinářům oznámil, že kabinet se svým hodnocením dopadů vysílání počká až do ledna, jak původně zamýšlel. Rádio začalo vysílat do obou zemí minulý pátek půlhodinové relace.

Předseda vlády Miloš Zeman novináře dále ujistil, že členové jeho kabinetu předloží stejně jako jejich předchůdci zprávu o stavu majetku, neboť nemají důvod tajit svou majetkovou situaci. Tato neveřejná majetková přiznání mají členové vlády vyplnit, a to jen na základě dohody a nikoli na základě zákonné normy, hned při nástupu do funkcí a doplnit je při odchodu z vlády. Přiznání by měla případně poskytnout přehled o tom, nakolik se změnila majetková situace ministrů během jejich funkčního období.

Evropská komise vytýká České republice od loňského roku pouze malý pokrok

Česká republika dosáhla od loňského léta v přibližování se Evropské unii pouze malého pokroku. Hodnotící zpráva Unie konstatuje celkové zpomalení a vyzývá k věnování větší pozornosti romské otázce, právnímu systému, boji proti korupci a urychlení restrukturalizace podniků. "Česká republika by měla být schopna převzít závazky z členství v Evropské unii, pokud zajistí soulad s evropským právem a posílí administrativní struktury a vyrovná tak zpomalení v uplynulém roce," zní závěr komise. Malý pokrok kritizuje zejména v oblasti vnitřního trhu, zemědělství, práva a vnitřních záležitostí. Česká republika vyšla spolu se Slovinskem z pravidelného hodnocení komise pokroku dvanácti kandidátských zemí za posledních 18 měsíců jako jedna z nejvíce zaostávajících. Jistý pokrok je konstatován, co se týče strukturálních reforem, zejména na kapitálovém trhu.

Česká vláda urychlí aktivity směřující ke vstupu do EU

Vláda je podle jejího předsedy Miloše Zemana připravena urychlit aktivity směřující ke vstupu České republiky do Evropské unie. Premiér Zeman tak reagoval na posudek Evropské komise, která hodnotí připravenost naší země na vstup do Unie nepříznivě. Jak dále uvedl, váží si toho, že Evropská komise ocenila oficiálním prohlášením programové prohlášení jeho vlády. K nedostatečné připravenosti České republiky pro vstup do Unie řekl, že "je velmi dobré, když někdo strhne Potěmkinovu vesnici a když někdo těm, kdo tak dlouho tvrdili, že jsme premiantem střední Evropy, konečně řekne krutou pravdu".

Prezident už zahájil kroky k vylepšení posudku Evropské komise

Kritický posudek na práci České republiky v přibližování se Evropské unii prezident Václav Havel očekával, a proto už v úterý apeloval prostřednictvím vicepremiéra Pavla Rychetského na vládu, aby urychlila kroky, které povedou ke splnění podmínek Evropské komise. Prezidentovu reakci ČTK zprostředkoval jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Za malý pokrok při integraci může podle českých poslanců politická nestabilita

České poslance nepřekvapuje středeční zpráva Evropské komise posuzující pokrok šesti kandidátských zemí na vstup do Evropské unie, podle níž Česká republika za posledních 18 měsíců příliš nepokročila při slaďování svého a komunitárního práva a ani při reformě veřejné správy. Důvod takového hodnocení vidí poslanci v politické nestabilitě, která u nás v posledních letech panovala. Někteří v této souvislosti kritizují i někdejší vládu premiéra Václava Klause.

Rozpočtový výbor podpořil návrh na vydání dluhopisů za 15,7 miliardy

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu podpořil vládní návrh zákona o vydání státních dluhopisů ve výši 15,7 miliardy korun. Předloha zabezpečuje finanční prostředky na krytí loňského schodku. Státní dluhopisy by se měly prodávat formou aukce, úroková sazba bude závislá na vývoji finančního trhu a na objemu poptávky. Navrhovaná doba splatnosti je do patnácti let ode dne účinnosti zákona.

Prioritou ministra Grégra je oživit český průmysl

Podpora českého průmyslu vedoucí k zvýšení jeho konkurenceschopnosti patří mezi deklarované priority nového ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Ten během svého krátkého působení ve funkci navštívil několik předních podniků, kde přislíbil pomoc při revitalizaci průmyslu. Řada odborníků však už vyslovila své pochybnosti o možnosti či schopnostech ministerstva tyto sliby realizovat. Nicméně jeden z Grégrových záměrů - do připravovaného programu pomoci průmyslu zapojit banky - se už začíná realizovat. Čtyři největší české banky už podle ministerstva průmyslu účast na programu přislíbily.

Přijetí české armády do NATO bude podle Jiřího Šedivého znamenat jeho posílení

Přijetí České republiky a začlenění její armády do Severoatlantické aliance nebude podle náčelníka armádního generálního štábu Jiřího Šedivého znamenat oslabení aliance, ale naopak její posílení. Proto bude nutné postupně dosáhnout lepší úrovně bojové a mobilizační pohotovosti, vycvičenosti a úrovně ovladatelnosti vojenských jednotek. Jiří Šedivý to ve středu uvedl na pravidelném každoročním velitelském shromáždění v Praze.

Slovenský ministr obrany navštívil Českou republiku

Prvním členem slovenské vlády, který navštívil Českou republiku, je ministr obrany Pavol Kanis. Ve středu se v Praze setkal s premiérem Milošem Zemanem, prezidentem Václavem Havlem a ministrem obrany Vladimírem Vetchým. Tématem jejich rozhovorů byly především vztahy České republiky a Slovenska a také integrace do euroatlantických struktur. Na závěr své jednodenní návštěvy Prahy Pavol Kanis novinářům řekl, že Slovensko už nedostihne Českou republiku v procesu začleňování do NATO, nicméně nechce být outsiderem při dalších jednáních.

Ivan Langer hovořil s Tonem Hrovatem o EU i o Kosovu

Integrace České republiky a Slovinska do Evropské unie byla hlavním tématem středeční schůzky místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana Langera (ODS) a předsedy Národní rady Slovinska Toneho Hrovata. Oba politici jednali i o rozvoji vzájemných vztahů obou zemí a o situaci v srbské provincii Kosovo. "Shodli jsme se na tom, že nám ani tak nejde o rychlost přidružení k Unii, ale spíše o kvalitu podmínek, za nichž budeme vstupovat," řekl ČTK Ivan Langer.

Bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk si českého prezidenta Václava Havla i nadále váží

Bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk, obviněný ze spolupráce s československou rozvědkou, považuje oznámení českého prezidenta Václava Havla, že ho chce pozvat do Prahy a předložit mu k nahlédnutí spis, který o něm StB vedla, za slušné gesto. V jeho uskutečnění podle svých slov během celé aféry vždy doufal. Helmut Zilk to ve středu prohlásil pro ČTK ve Vídni s tím, že teprve po prohlédnutí spisu rozhodne, zda podnikne nějaké právní kroky. Potvrdil, že aféra nezměnila jeho dobré mínění o Václavu Havlovi. "Považuji jej za nadaného člověka a významného autora. Znám jej poměrně dobře i osobně a vždy jsem jej uznával jako zosobnění demokratického Česka," dodal Helmut Zilk.

České velvyslanectví připraveno zprostředkovat Zilkovu cestu

České velvyslanectví v Rakousku je připraveno zprostředkovat cestu bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka do Prahy, kde by se měl seznámit se spisem, který o něm a o jeho údajné spolupráci vedla bývalá Státní bezpečnost ČR. Pro ČTK to ve středu ve Vídni řekl český velvyslanec Jiří Gruša s tím, že to je nejlepší způsob, jak "tiše a diplomaticky", a přitom pro obě strany vyváženě, urovnat celou aféru.

Čeští občané chtějí podle agentury Sofres-Factum lustrovat kandidáty na řády

Téměř tři čtvrtiny českých občanů se domnívají, že kandidáti na státní vyznamenání by měli být prověřeni. Zjistila to agentura Sofres-Factum z bleskového průzkumu postoje veřejnosti k okolnostem udělení řádů prezidentem Václavem Havlem letos 28. října. Více než polovina dotázaných si myslí, že si prezident nepočínal při udělování vyznamenání správně. Naopak 30 procent lidí podpořilo postup prezidenta Havla, který se nakonec rozhodl neudělit řád vídeňskému exstarostovi Helmutu Zilkovi kvůli podezření ze spolupráce s někdejší Státní bezpečností.

Ve druhém kole senátních voleb by mohla ČSSD získat 55 procent

Do druhého kola senátních voleb by podle průzkumu agentury Sofres Factum postoupili s takřka shodným ziskem 24 procent Česká strana sociálně demokratická a Očanská demokratická strana. Ve druhém kole mají podle tohoto průzkumu ale větší šance být zvoleni kandidáti sociální demokracie, kteří by získali skoro 55 procent hlasů, zatímco pro kandidáty ODS by se rozhodlo o 12 procent voličů méně.

Zemědělci chtějí 13. listopadu vyhnat prasata na dálnici do Prahy

Jihomoravští zemědělci mají v úmyslu vyhnat stádo prasat po dálnici z Brna na Prahu. Chtějí si tak na vládě vynutit okamžité zavedení dodatkového cla na dovoz masa. Protestní akce je naplánovaná na pátek 13. listopadu a potrvá prý až do vyhlášení záruk vlády na dotovaný výkup masa. Zatím se k ní připojilo 20 podniků.

S chystanou akcí zemědělců nesouhlasí ani policie, ani ochránci zvířat. Ředitel dálničního oddělení policie ve Velkém Beranově Jaroslav Novák prohlásil, že pokud se vepři dostanou na dálnici, policie z bezpečnostních důvodů zasáhne. Pravděpodobně je vytlačí z vozovky pluhy. Organizátorům protestu hrozí postih nejen za narušení silničního provozu, ale za porušení zákona na ochranu zvířat. Prasata by totiž bezdůvodně vystavili stresovým vlivům.

V pražském Obecním domě začala prodejní výstava starožitností

Veškeré starožitné zboží od zbraní přes porcelán, nábytek až po šperky a obrazy nabízí prodejní výstava Antik'98, která ve středu začala v pražském Obecním domě. V jeho třech síních se do soboty představí téměř třicet starožitnických společností z celé České republiky. Na akci, která má být vyvrcholením letošní starožitnické sezóny, nechybějí ani nejslavnější zahraniční aukční síně.

Shlomo Mintz v Praze

Světově proslulý izraelský houslista Shlomo Mintz se ve středu představil v Praze se svým vzácným tři sta let starým italským nástrojem i bez něj - s dirigentskou taktovkou. S Pražskými symfoniky na festivalu Musica Iudaica hrál v Obecním domě Mendelssohnův Houslový koncert a dirigoval orchestrální skladby Emmanuela Chabriera a Clauda Debussyho.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes oblačno až polojasno, místy s přeháňkami, na horách sněhovými. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

Hladiny většiny řek v ČR jsou už v normálu. V jižních Čechách platí ještě druhý stupeň povodňové aktivity na řece Vltavě pod přehradní nádrží Lipno v úseku od Vyššího Brodu na Českokrumlovsku po Březí na Českobudějovicku. Jde o důsledek upouštění vody z přehradní nádrže Lipno, z níž stále odtéká 95 krychlových metrů za vteřinu. Na západočeských řekách v povodí Vltavy je druhý stupeň povodňové aktivity vyhlášen pouze na Úhlavě v Klatovech. Hladina Labe na soutoku s Vltavou u Mělníka od úterního večera, kdy dosáhla maxima - 514 centimetrů.

Tolik zprávy Radia Praha.