Zprávy čtvrtek, 05. srpna 1999

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Evelina Himalová. Úvodem přehled hlavních zpráv...

A nyní zprávy podrobné:

Český prezident kondoloval hlavě indického státu v souvislosti s pondělním železničním neštěstím v Západním Bengálsku

Idickému prezidentovi Kočerilu Rámanovi Nárajananovi zaslal ve středu v souvislosti s pondělním železničním neštěstím soustrastný telegram český prezident Václav Havel. Jménem svým i jménem občanů republiky v něm vyslovil nejhlubší lítost pozůstalým obětí srážky dvou rychlíků u Gaisalu ve svazovém státě Západní Bengálsko, při níž přišlo o život několik set osob. ČTK o tom informovala prezidentská kancelář. Příčinou nehody, která se stala přibližně 80 kilometrů od města Džalpáigurí, byly zřejmě špatně vydané signály, které svedly oba vlaky na jednu kolej.

MZV přivítalo Robertsonovo jmenování generálním tajemníkem NATO

Středeční jmenování britského ministra obrany George Robertsona generálním tajemníkem NATO přivítalo české ministerstvo zahraničí. Jeho šéf Jan Kavan vyslovil Robertsonově kandidatuře podporu již v pondělí. Robertsona označil za svého blízkého přítele se slovy, že britský kandidát "je České republice nakloněn". Ministerstvo zahraničí pro ČTK současně zdůraznilo, že Robertsona považuje za kandidáta, který "má odpovídající kvalifikační a lidské předpoklady pro výkon této náročné funkce". Ocenilo také, že konsensu o nástupci Javiera Solany "bylo dosaženo snadno a rychle", což "svědčí o tom, že Robertson má všechny předpoklady k tomu, aby byl dobrým generálním tajemníkem aliance se silným politickým mandátem". Solanovým nástupcem byl Robertson oficiálně jmenován ve středu na schůzi stálé rady NATO na úrovni velvyslanců v Bruselu. Své nové funkce se ujme zřejmě na podzim. Robertsonovu kandidaturu podpořil o víkendu i prezident Václav Havel.

MMF upozornil ČR na nutnost řešit strukturální problémy rozpočtu

Mezinárodní měnový fond 'MMF) považuje pro Českou republiku za prioritní vyřešení vážných strukturálních problémů státního rozpočtu, dosažení mzdové umírněnosti přispívající k obnově konkurenceschopnosti a zaměstnanosti a provedení reforem bankovního a podnikového sektoru. Na tiskové konferenci v Praze to uvedl ve středu zástupce MMF pro ČR a Maďarsko Roger Nord. Podle něj sebude strukturální deficit v následujících letech dále zhoršovat, a to i přes očekávané oživení. "Například jen vlivem demografických tendencí," připomněl Nord. a dodal, že "je proto třeba, aby se tím začala vláda zabývat už nyní". Nebezpečí vidí zejména u mandatorních výdajů, skrytých dluhů a nákladů na restrukturalizaci bankovního a podnikového sektoru.

Odbory nehodnotí rozpočet podle výše deficitu

Odbory budou hodnotit státní rozpočet na rok 2000 podle toho, jestli zajišťuje fungování státu, fungování veřejných služeb, udržení sociálních standardů a dává šanci podpoře hospodářského růstu. ČTK to ve středu řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan ›těch. Dodal, že není rozhodující, zda deficit státního rozpočtu dosáhne 20 nwbo 50 miliard korun, ale důležité je, jestli finanční prostředky budou využity na prorůstová opatření.

Ministr financí Pavel Mertlík v úterý podepsal zadání rozpočtu pro příští rok, kde se počítá s deficitem ve výši 39,8 miliardy korun. Jednotlivá ministerstva by měla zhruba do 20.srpna předložit k rámcovým číslům své podrobné návrhy a začátkem září má o rozpočtu jednat vláda.

Viceguvernér ČNB Oldřich Dědek je pro nižší schodek rozpočtu

Nižší než navržený deficit státního rozpočtu ve výši 39,8 miliardy korun by uvítal viceguvernér České národní banky 'ČNB) Oldřich Dědek. "Letošní schválený schodek 31 miliard korun je podmíněn poměrně vysokým ekonomickým propadem, ale příští rok už se očekává oživení," řekl Dědek ve středu v rozhovoru pro ČTK. Do podrobností se nechtěl pouštět, neboť deficit je zatím jen pouhým návrhem, který ještě čeká klání v parlamentu. Podle Dědka však politické prostředí zřejmě nedovolí tento schodek potvrdit, což je pro ČNB výhodné. Vzhledem k tomu, že není zatím známa struktura výdajů, nelze podle něj také říci, jak bude deficit v této výši ovlivňovat celkovou poptávku. "Deficit ještě sám o sobě neznamená inflační rizika a tedy zpřísnění měnové politiky," doplnil viceguvernér ČNB. Dodal, že sám stát přispívá ke zvýšení úrokových sazeb tím, že si na financování schodku musí půjčovat.

Rozpočet byl sestaven na základě poslední prognózy ministerstva financí, která počítá s mírou inflace v roce 2000 ve výši 4,4 procenta. "Tato prognóza není v rozporu se střednědobým inflačním cílem centrální banky," zakončil Oldřich Dědek s tím, že inflační cíl ČNB předpokládá pro rok 2000 inflaci v rozmezí 3,5 až 5,5 procenta.

Deficit rozpočtu na příští rok bude podle Jana Rumla vyšší než 40 miliard

Předseda Unie svobody a senátor Jan Ruml se domnívá, že skutečný schodek státního rozpočtu na příští rok bude vyšší než 39,8 miliardy korun. Jak řekl ve středu ČTK, je naprosto nepřijatelné takovýmto způsobem zadlužovat stát. Podle Rumla by ministři měli především hledat úspory ve vládních výdajích a hlavně navrhnout reformu sociálního systému. Pokud se tak nestane, hrozí zhroucení systému nynějšího, na který pak nebude stačit ani deficit ve výši sto miliard, soudí Ruml. Nesouhlasí ani s vytvářením mimorozpočtových fondů, s nimiž počítá vláda pro dopravu a bydlení.

Senát ratifikoval Evropskou sociální chartu

Senát ve středu na návrh vlády ratifikoval Evropskou sociální chartu, která představuje základní pojetí sociálních standardů uplatňovaných v zemích Evropské unie. Sociální charta formuluje různá sociální a ekonomická práva. Jsou jimi například právo na práci za spravedlivých podmínek, právo organizovat se a právo na ochranu zdraví či na sociální zabezpečení. Ratifikace charty znamená, že Česká republika se k těmto zásadám hlásí a hodlá je uplatňovat ve svém právním řádu.

Poprvé se sejde nová komise ČSSD a ODS

Ve čtvrtek se poprvé sejde nová komise ČSSD a ODS, která by měla dokončit návrh změny systému voleb do Poslanecké sněmovny. "Původní komise, která pracovala na změnách Ústavy podle opoziční smlouvy, svou práci již skončila," řekl ve středu ČTK poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, který se bude podílet na práci nové komise. Podle něj si sociální demokraté nepřejí měnit Ústavu kvůli změnám v systému voleb. "Na rozdíl od ODS nechceme, aby změny znamenaly snížení počtu poslanců a nedomníváme se, že by počet volebních okrsků musel být zakotven v Ústavě," vysvětlil Koudelka. ČSSD i ODS se shodují na zřízení zhruba 35 volebních okrsků. Nový volební zákon má podle poslance umožnit vítězné straně sestavit většinovou vládu a přispět tak ke stabilizaci poměrů v zemi.

Politologové k volebnímu souboji před senátorskými doplňovacími volbami

"Nepromyšlená a slabá kampaň s chabými argumenty" - tak zhodnotil dosavadní volební souboj před doplňovacími volbami do Senátu v Praze politolog Rudolf Kučera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. "To není kampaň, která by odpovídala důležitosti těchto voleb," řekl ve středu Kučera ČTK. Jaho kolega Oskar Krejčí nadcházející volby pokládá za "druhořadé". Úvahy o ústavní většině jsou mylné, jeden hlas nerozhodne," zdůraznil Krejčí. Klíčový volební zákon, o němž na základě povolební smlouvy jednají ODS a ČSSD, nebude podle něj vyžadovat ústavní změny.

Strana za životní jistoty zamýšlené změny volebního zákona odmítá

Strana za životní jistoty 'SŽJ) odmítá zamýšlené změny volebního zákona, na kterých pracují ČSSD a ODS. Předseda SŽJ Ladislav Jaroš ve středu tlumočil nesouhlasné stanovisko své strany na schůzce s předsedkyní Senátu Libuší Benešovou 'ODS). ČTK o tom informoval mluvčí strany Alexej Weiss. Podle něj Jaroš v rozhovoru s Benešovou také kritizoval roli sdělovacích prostředků při zveřejňování politických aktivit neparlamentních nebo malých stran a vyzval ke spolupráci při uplatňování sociální politiky všechny politické strany, které mají s SŽJ shodná stanoviska k zajišťování životních jistot občanů.

Stanovisko SŽJ, která vznikla na jaře ze strany Důchodci za životní jistoty, vyplývá z nového programu strany a principů zajišťování životních jistot všem sociálně slabším jedincům. Důraz při vytváření podmínek pro uskutečňování rozsáhlých sociálních změn klade SŽJ na ekonomiku, uvedl Alexej Weiss.

Václav Novotný-Urban podezřelý z organizování obchodu s kokainem, prý nemůže být v ČR trestně stíhán

Václav Novotný-Urban, kterého v úterý kolumbijské úřady předaly České republice kvůli podezření z organizování obchodu s kokainem, prý nemůže být v Česku trestně stíhán. Podle svého tvrzení je již stíhán za stejný delikt v Kolumbii, řekl ve středu ČTK východočeský státní zástupce Miroslav Antl. "Tvrdí, že nemůže být za stejný čin stíhán souběžně, a trvá na tom, že je nevinen. Dovolává se i svého kolumbijského občanství". Novotný, na kterého několik hodin po příletu do Prahy uvalil královéhradecký soud vazbu, byl podle obvinění organizátorem dovozu 60 kilogramů čistého kokainu do České republiky.

Policisté zajistili při pondělním zásahu 450 gramů pervitinu

Při pondělním zásahu proti obchodníkům s narkotiky zajistili policisté nedaleko Brna spolu se šesti podezřelými i 450 gramů pervitinu, které by mohly být prodány za 330.000 korun. "Z šesti zadržených mužů je pět občanů České republiky a jeden cizinec," řekla ve středu ČTK tisková mluvčí jihomoravské policie Dagmar Bartoníková s tím, že jim hrozí vězení od osmi do 12 let.

Policie podezřelé zadržela u benzínové pumpy na křižovatce dálnic D1 a D2. Vyšetřovatel je obvinil z nedovolené výroby a držení omamných a psychotronních látek a jedů a navrhl soudci, aby je vzal do vazby. Podle Bartoníkové ani jeden ze zadržených není policista a zákrok nemá žádnou souvislost s nedávným případem distribuce drog, v němž sehráli roli brněnští vyšetřovatelé, jenž byli obviněni z trestné činnosti a čelí podezření, že se pokusili prodat podsvětí drogu v hodnotě 30 miliónů korun. Obviněn byl i bývalý vedoucí odboru krajského úřadu vyšetřování Petr Netík, který je ve vazbě kvůli podezření, že umožnil, aby se heroin zadržený celníky dostal do rukou těchto brněnských vyšetřovatelů.

Celní správa odmítá nařčení, že způsobila miliardový únik cla

Chemikálie Carbopur, kterou je možné použít k výrobě alkoholu, podléhá již od července roku 1997 stejné spotřební dani jako jakékoli jiné lihové směsi. Generální ředitelství cel 'GŘC) tak odmítá nařčení, že svým přístupem způsobilo v letech 1996 až 1997 daňový únik ve výši jedné miliardy korun. Stanovisko ředitelství cel ve středu ČTK sdělila jeho mluvčí Nina Psotová. GŘC reagovalo na zprávy sdělovacích prostředků, podle kterých měl stát přijít na cle o 1,2 miliardy korun, a to zařazením chemikálií carbopur, silicarbon a dexocarbon do skupiny chemických látek, pro kterou platí nižší sazba cla. Z těchto látek lze vyrobit alkohol, pro jehož dovoz však platí vyšší sazba.

Příslušníci americké komunity v Praze z terorismu strach nemají

Zatímco policie střeží kvůli anonymní hrozbě teroristického útoku budovu Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda 'RFE/RL) a jeho zpravodajové dodržují bezpečnostní pravidla, aby zmenšili nebezpečí, život běžného člena americké komunity v Praze anonymní výhružka neovlivnila více než jiných Pražanů. "Hodně lidí to bere váže, ale spíš Američané, kteří tu nežijí. Ti, kteří o tom slyší v USA, se vyděsí," řekl ve středu ČTK Neil Brennan, který v Praze žije šest let.

Podle neoficiálních informací byla hrozba teroristickým útokem, kvůli níž policie od minulého týdne hlídá zvýšenou měrou americké instituce, namířena hlavně proti rádiu RFE/RL, které z Prahy vysílá mimo jiné do Iránu a Iráku. Zvýšenou opatrnost doporučilo svým občanům i velvyslanectví USA.

Policie potvrdila, že při nehodě vrtulníku zahynuli dva lidé

Při středeční nehodě vrtulníku v Radavě u vodní nádrže Orlík na Příbramsku přišli o život dva příslušníci Útvaru rychlého nasazení a další dva byli těžce zraněni. ČTK to potvrdilo policejní prezidium s tím, že zřícení policejního vrtulníku BO 105 mohla způsobit neovladatelná ocasní vrtule, do které se zamotal padák jednoho z policistů. Vrtulník se krátce před 13:00 zřítil na autokemp Radava, třebaže se výcvik policistů podle policejního prezidia odehrával v bezpečné vzdálenosti od tohoto veřejného místa.

Péče MZV o české turisty v zahraničí

Pracovníci ministerstva zahraničních věcí 'MZV) letos museli českým turistům v cizině vystavit více než 1500 náhradních cestovních dokladů, aby jim umožnili návrat do vlasti. Na dotaz ČTK to ve středu uvedli zástupci tiskovéh odboru MZV. Upozornili, že občané mají v případě ztráty či odcizení cestovního dokladu událost nahlásit policii a vyžádat si od ní protokol. Zastupitelské úřady, které jsou v létě posíleny o konzulární jednatelství například v chorvatském ›ibeniku či italských Benátkách, pomáhaly občanům nejen v případech krádeží či ztrát, ale také úrazů a nemoci.

Matice Čech, Moravy a Slezska připravuje celorepublikový sněm

Přípravou zářijového Celorepublikového sněmu aktivistů Matice Čech, Moravy a Slezska a projednáním plánů do budoucna by se mělo zabývat čtvrteční zasedání její rady. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Matice Jan Kopal. Matice Čech, Moravy a Slezska usiluje o obhajobu české národní svébytnosti a státní nezávislosti a mimo jiné odmítá česko-německou deklaraci a prosazuje, aby o vstupu České republiky do Evropské unie rozhodlo referendum.

Matice Čech, Moravy a Slezska, která vznikla v roce 1995 jako občanské sdružení s cílem přispět ke slovanské vzájemnosti a národnímu uvědomění, sdružeje 16 občanských sdružení a hnutí, například České národní hnutí, Vlastenecké sdružení antifašistů, Výbor národní kultury a Společnost Julia Fučíka. Má kolem 9000 členů a svou činností chce navázat na národní program Matice české z roku 1831. Pořádá besedy na téma slovanství a vlastenectví, pro stovku dětí ze Srbska připravuje v těchto dnech měsíční ozdravný tábor v České republice a vystupuje proti akcím Severoatlantické aliance. Letecké údery NATO v Jugoslávii označila za agresi a "vražedné bombardování", jímž se "zesiluje vměšování USA a jejich pomocníků do vnitřních záležitostí suverénního jugoslávského státu, jehož cílem je místo zvolených demokratických orgánů násilně dosadit do čela státu kolaborantskou pronatovskou vládu".

Kauza Matiční ulice se dočká knižního vydání

Knihu ústeckého autora Františka Ročka o ústecké Matiční ulici s názvem "Zeď" chce po prázdninách vydat město Ústí nad Labem. ČTK o tom ve středu informoval Milan Knotek z kanceláře ústeckého primátora. Matiční ulice se stala světoznámou poté, co se tam místní samospráva rozhodla postavit téměř dvoumetrový plot. Ten by měl podle tamní radnice ochránit obyvatele čtyř rodinných domků od hluku z areálu obecních bytů pro neplatiče nájemného, obývaných zejména Romy. Odpůrci stavby, včetně vlády, se však domnívají, že plot omezuje lidská práva a spatřují v něm diskriminaci Romů.

Impuls k napsání knihy nevzešel podle Knotka z ústecké radnice, ale přímo od samotného autora. "Magistrát a městský obvod v Neštěmicích, kde se tato ulice nachází, poskytly autorovi dokumenty a podklady k detailnímu zmapování kauzy," zdůraznil Knotek. Roček ve své knize sleduje genezi událostí od prvopočátku, tedy od okamžiku, kdy byli do domků v Matiční ulici nastěhováni převážně neplatiči nájemného. Součástí knihy jsou podle autora rozsáhlé citace z českého tisku a například i návrh usnesení vlády z 10. května letošního roku, který vypracoval vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. Vláda se tímto usnesením postavila proti výstavbě plotu v Matiční ulici.

Ze sportu:

V dalších zápasech druhého kola Poháru Českomoravského fotbalového svazu uspěla všechna prvoligová mužstva. Z 11-ti, která do bojů ve středu zasáhla, měl největší starosti Baník Ostrava. Na půdě Dukly Hranice jen remizoval 3:3 a do třetího kola prošel díky lepší střelbě ze značky pokutového kopu.

Jedenáct úspěšných armádních sportovců ve středu přijal a odměnil peněžními dary ministr obrany Vladimír Vetchý. Mezi oceněnými byli medailisté z mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice, mistrovství světa v kanoistickém maratónu, úspěšní střelci z mistrovství Evropy a moderní pětibojaři, kteří se nedávno vrátili ze světového šampionátu. Nejvíce medailí získali střelci ve Francii. Zlato si přivezli Luboš Račanský, Miroslav Januš a Miroslav Lízal, dvě bronzové medaile vybojoval Petr ›afránek. Odměnu převzal také pětibojařský vicemistr světa Libor Capalini.

A ještě informace o čtvrtečním počasí v České republice:

Skoro jasno, nejvyšší denní teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.