Zprávy čtvrtek, 07. prosince 2000

Ivo Prokop

V Nice začala Evropská konference za účasti premiéra Zemana

Ve francouzské Nice začíná ve čtvrtek jeden z nejdůležitějších a možná i nejdelších summitů Evropské unie posledních let - šéfové států a vlád "patnáctky" se pokusí dohodnout o složité reformě institucí EU a připravit tak unii na budoucí rozšíření. Summitu předchází Evropská konference na nejvyšší úrovni, která začala ve čtvrtek dopoledne a která svedla dohromady nejvyšší představitele členských a kandidátských států včetně Turecka. Českou republiku zastupuje premiér Miloš Zeman. Zeman, provázený hlavním českým vyjednávačem s unií Pavlem Teličkou, přiletěl do Nice ve středu večer a zúčastnil se večeře spolu s dalšími premiéry z řad sociálních demokratů. Cílem jednání kandidátských zemí s šéfy "patnáctky" je zdůraznit význam připravovaných reforem institucí EU pro rozšiřování unie.

Zahájení Evropské konference v Nice, v jejímž rámci se před summitem Evropské unie scházejí šéfové vlád a států členských a kandidátských zemí, provázely protesty nejrůznějších antiglobalizačních skupin, krajně levicových stran, anarchistů a baskických organizací.

Asi 50 levicových radikálů protestovalo v Praze proti zasedání Evropské unie

Asi pět desítek levicových, převážně mladých, radikálů protestovalo ve středu od 16:00 na Malém náměstí v Praze na Starém Městě proti vrcholnému zasedání Evropské unie ve francouzské Nice. Po přibližně půl hodině se protestující s několika transparenty a skandující hesla proti Evropské unii vydali přes Staroměstské náměstí k Informačnímu centru Evropské unie v Rytířské ulici. Jak řekl Martin Šaffek z Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG), která protest spolupořádá, má pražská demonstrace za cíl podporu protestů odborových organizací přímo ve Francii. Část demonstrantů si v prostorách Informačního centra Evropské unie brala informační letáky a roztáhla tam i jeden z transparentů. Protestující si v informačním centru uspořádali asi půlhodinovou diskusi o záporech unie, která je podle nich byrokratická a ovládaná nadnárodními monopoly. Čtveřice zaměstnanců se sice zpočátku pokoušela levicové radikály přesvědčit, aby upustili od vyvěšování transparentů a nalepování plakátů na okna centra, nakonec své úsilí vzdali. Odmítli ale protestujícím poskytnout jakékoliv informace o Evropské unii s tím, že se demonstranti nechovají slušně. Po půl hodině, když se levicoví radikálové začali rozcházet, dorazila do prostor střediska pětice policistů, kteří se snažili zjistit totožnost organizátorů protestní akce. Anarchisté reagovali prohlášením, že se v Informačním centru sešli "náhodou", aby se dozvěděli něco o Evropské unii. Krátce po 17:00 protest skončil.

Odpůrci Temelína tlačí na Schüssela před schůzkou se Zemanem

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín naléhavě vyzvali kancléře Wolfganga Schüssela, aby se sešel s jejich představiteli ještě předtím, než se znovu setká s českým premiérem Milošem Zemanem. Protože schůzka Zeman-Schüssel je plánována na 12. prosinec do Vídně, žádají rakouští ekologové setkání s kancléřem "nejpozději v pondělí". Zástupci organizací Global 2000 a AAI (Anti Atom International) ve svém společném prohlášení zdůrazňují, že kancléř se musí ještě před rozhovorem se Zemanem "vážně zabývat oprávněnými požadavky odpůrců" atomové energetiky. Především pak nesmí přistoupit na nějaký "špatný kompromis", například na to, že by akceptoval prověrku vlivu elektrárny na životní prostředí bez současného zastavení provozu reaktoru. Obavu ze "skandálního" ujednání mezi šéfy vlád Rakouska a České republiky při jejich nadcházejících rozhovorech o jaderné elektrárně Temelín vyjádřila i mluvčí rakouských Zelených pro otázky životního prostředí Eva Glawischnigová. Současně vyzvala kancléře Wolfganga Schüssela, aby na summitu Evropské unie ve francouzské Nice nadnesl Temelín jako unijní téma a "zahájil ofenzívu pro zákaz jaderné energetiky v Evropské unii".

Ani ve středu večer nebyly webové stránky ministerstva vnitra přístupné

Do středečního večera se zaměstnanci ministerstva vnitra nedokázali vypořádat s ranním útokem počítačových hackerů na internetové stránky ministerstva a policie. Stránky byly ještě po 18:00 nepřístupné, policisté po pachateli pátrají. Neznámý pachatel na server umístil rozostřenou fotografii ministra vnitra Stanislava Grosse a německý text "Wilkommen Sie zum Gross Sicherheitsdienste", tedy "Vítáme vás u Grossovy bezpečnostní služby". Podepsána byla slovenská skupina, říkající si "binary.division". Pracovníci ministerstva vnitra doufali, že webové stránky se jim podaří uvést do provozu ještě ve středu odpoledne. Poslední velký útok hackerů, tedy lidí, kteří se baví pozměňováním cizích internetových stránek, postihl minulý týden Komunistickou stranu Čech a Moravy. Tehdy byl na vstupní stránce této strany umístěn nápis "Komunismus je svinstvo" a uživatel Internetu byl přesměrován na stránky ODS.

Silniční zákony budou platit od ledna, sněmovna je neodložila

Poslanecká sněmovna odmítla vyhovět požadavkům kabinetu na odložení účinnosti vládních návrhů zákonů o provozu na pozemních komunikacích a o řízení motorových vozidel. Zamítnutí požadavku odložit účinnost zákona prosadili poslanci pravicových stran. Od 1. ledna příštího roku by tak měly v účinnost vstoupit zákony, které však podle odborné veřejnosti na aplikaci v praxi nejsou připraveny. Ministr vnitra Stanislav Gross však již dříve poslance ujistil, že i v případě, že bude odložení účinnosti zamítnuto, udělá maximum pro to, aby se zákony daly uvést do praxe. Zákony například zavádějí absolutní přednost chodců na přechodech a povinné vybavení vozidel sedačkami pro děti. Hlasování o odložení účinnosti silničních zákonů provázely procedurální spory poslanců. V prvním hlasování sněmovna nejprve rozhodla o tom, že účinnost zákona bude pozastavena do 1. ledna 2002. Pravicoví poslanci však hlasování zpochybnili a následně zamítli odložení účinnosti zákona. V klíčovém hlasování se proti vládním poslancům a komunistům postavili poslanci pravice a KDU- ČSL. Rozhodnutí sněmovny neodkládat účinnost zákonů o provozu na pozemních komunikacích a o řízení motorových vozidel podle ministra dopravy Jaromíra Schlinga bezprostředně neohrozí bezpečnost silničního provozu. Ministr sice v rozhovoru s novináři připustil, že od 1. ledna 2001 nastanou například problémy s vydáváním nových řidičských průkazů, ale "na silnicích se nic dramatického dít nebude".

Sněmovna schválila zemědělcům dotace

Poslanecká sněmovna schválila ministru zemědělství Janu Fenclovi návrh podpůrných programů pro zemědělství na příští rok ve výši 4,040 miliardy korun. Z celkové částky půjde jako nepřímá podpora 1,570 miliardy korun Podpůrnému garančnímu rolnickému a lesnickému fondu, kterému přitom měly podle původního vládního návrhu připadnout dvě miliardy korun. Nejvyšší částka, 500 miliónů korun, připadne na podporu využívání ekologických paliv. Částku 230 miliónů korun poskytne ministerstvo na obnovu vinic, chmelnic, ovocných sadů i prostorových a technických izolátů. Udržování a zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat, osiv a sadby podpoří 210 milióny korunami pro zvířata a 170 milióny pro osivo a sadbu. Na chov dojných krav připadne 150 miliónů korun. Poslanci dále mezi podpůrné programy doplnili podporu mladých začínajících zemědělců, na kterou půjde 100 miliónů korun. Bude určena pro samostatně hospodařící rolníky do 35 let, kteří začali samostatně hospodařit nejdříve v roce 1998.

Česká republika nabídla zemím Partnerství pro mír možnost výcviku ve Vyškově

Česká republika společně s Británií znovu nabídla zemím účastnícím se programu NATO Partnerství pro mír možnost výcviku nižších velitelů pod britským vedením ve Vojenské akademii ve Vyškově. V Bruselu to sdělil český ministr obrany Vladimír Vetchý. Činnost britského výcvikového týmu na Vojenské akademii ve Vyškově oficiálně zahájil koncem října britský princ Charles. Britští specialisté zde mají působit tři až pět let.

Společnost Inekon má začít příští rok nakupovat ropu za ruský dluh

Domácí společnost Inekon Group začne od příštího roku s nákupem ropy z Ruské federace za zhruba 40 miliónů dolarů v rámci deblokace ruského státního dluhu vůči České republice, který nyní činí zhruba 3,5 miliardy dolarů. Rusko se doposud bránilo splácet tento dluh dodávkami ropy vzhledem k významným dolarovým injekcím tamnímu hospodářství za tuto strategickou surovinu. Inekon by měl v roce 2001 rovněž dovážet močovinu za 15 až 20 miliónů USD, a to na konto snižování podnikové dluhu, který nyní činí asi 50 miliónů USD proti původním 400 miliónům USD. Během posledního jednání o osudu ruského dluhu se letos 14. listopadu dohodli ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a vedoucí Úřadu vlády a ministr Ruské federace Igor Šuvalov, že ministerstva financí do konce ledna 2001 posoudí mechanismy splácení části ruského státního dluhu, a to vytvořením garančního fondu. Tento fond má garantovat ruská vláda ve prospěch českých exportérů, kteří tak mají mít záruku, že případné pohledávky za dodávky do Ruska dostanou zaplaceny. Další formou umořování dluhu je splácení ruským zbožím, kde Grégr uvedl částku 500 až 600 miliónů USD, většinou za dodávky náhradních dílů pro speciální techniku. Jde o zpracování vyhořelého paliva z jaderných elektráren, dodávky palivových článků pro Dukovany a zařízení pro nově budované jaderné elektrárny ve světě, zejména v Asii.

Soudkyně vydala příkaz propustit Dána Traerupa z vazby

Soudkyně Dana Šindelářová vydala příkaz, na jehož základě může Dán Mads Traerup opustit brány pankrácké vazební věznice. Za jejími zdmi se osmnáctiletý mladík ocitl kvůli trestnímu stíhání v souvislosti se zářijovými demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Vydání soudního příkazu uspíšil rychlý souhlas státního zastupitelství se čtvrtečním rozhodnutím soudu o propuštění Traerupa na kauci a na záruky dánského velvyslanectví. Státní zástupkyně Zdeňka Galková řekla, že soud písemně vyrozuměla o tom, že se vzdává práva podat proti soudnímu verdiktu stížnost. Soud tak nemusel s vyhotovením příkazu k propuštění čekat na uplynutí lhůty tří dnů, v nichž může zastupitelství stížnost uplatnit. Dánský student nemusí po propuštění z vazby zůstat na území České republiky a může odcestovat do vlasti. Musí však českým úřadům oznámit adresu, na které bude k zastižení, aby mu mohly zasílat předvolání k dalšímu trestnímu řízení. Jeho proces začne 1. února u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Kvůli úpravě cen zaplatí domácnosti o 313 korun měsíčně více

V průměru o 313 korun měsíčně v příštím roce vzrostou výdaje domácností kvůli vyšším cenám plynu, elektřiny, tepla, vodného a stočného, nájemného, dopravy, pošty a léků. Průměrnou inflaci zvednou připravované změny zhruba o dva procentní body. Ceny plynu pro domácnosti se v příštím roce v průměru zvýší o 24,1 procenta, elektřiny o 14 procent, ceny telekomunikačních služeb o pět procent, jízdné v osobní železniční dopravě o deset procent, ceny nájemného o čtyři procenta a ceny v městské hromadné dopravě o sedm procent. Vodné a stočné podle odhadu Ministerstva financí podraží o 12 procent, teplo o sedm procent a osobní autobusová doprava o osm procent. Přibližně na stejné úrovni jako v letošním roce zůstanou v roce 2001 ceny základních služeb České pošty a ceny léků. V důsledku připravovaných deregulací a odhadovaného růstu věcně usměrňovaných cen narostou celkové výdaje na bydlení ze současných 19,8 na 20,8 procenta čistých příjmů. Stejně jako do výdajů domácností, i do inflace se z uvedených změn nejvíce promítne zdražení elektřiny, plynu a tepla.

Ministr Fencl by měl s německým ministrem jednat o vrácení vybraných cel

Ministr zemědělství Jan Fencl by měl ve čtvrtek jednat s německým ministrem zemědělství Karl-Heinzem Funkem mimo jiné o vrácení cel vybraných za některé zemědělské komodity v období od 1. července do 7. listopadu národní legislativou. Důvodem navrácení cel je čtyřměsíční zpoždění platnosti dohody mezi Českou republikou a Evropskou unií o nových zemědělských koncesích. Zatímco na české straně vstoupila dohoda v platnost řádně k 1. červenci, Evropská unie dohodu ratifikovala až 17. října a v platnost vstoupila 7. listopadu. Ministr Fencl by měl s Funkem dále jednat o přímých dotacích zemědělcům kandidátských zemích při jejich přistoupení k Evropské unii, o využití půdního fondu a nepotravinářském využití zemědělské půdy a celní ochraně českého trhu.

Odboráři vyzvali premiéra, aby pohlídal prodej areálu Poldi-Dříň

K prosazování prodeje Poldi - Dříň v souladu s konkursním zákonem vyzvali premiéra Miloše Zemana tamní odbory. V dopise odeslaném v pondělí jej žádají, aby se v mezích svých kompetencí zasadil o naplnění litery zákona, podle něhož má být "šetřena možnost zachování pracovních příležitostí" při prodeji huti. Podle odborů zaměstnávají Třinecké železárny na Dříni 711 pracovníků, s nimiž letos vyválcují 170.000 tun hotových výrobků. V soutěži na budoucí prodej Poldi - Dříň uspěla v listopadu firma Kapitál, s.r.o., která nabídla cenu 621,9 miliónu korun. V dohodnuté lhůtě však nesložila 20procentní zálohu z ceny a navíc se pokusila prodej huti soudně zablokovat. V reakci na to vyhlásili správci nové výběrové řízení a k účasti na něm vyzvali zbývající zájemce z prvního kola. Těmi jsou Mossei International Holding s cenou 404 miliónů korun, Třinecké železárny s 265 miliónu korun a německá Annahütte s nabídkou 61 miliónů korun.

Plzeňský primátor slíbil řidičům tramvají kolektivní vyjednávání

Příslibem kolektivního vyjednávání o navýšení mezd a dalších podmínkách skončila schůzka plzeňského primátora Jiřího Šnebergera s odborářskou organizací řidičů tramvají městských dopravních podniků. Ti se na něj obrátili jako na zástupce města, které je jediným akcionářem dopravních podniků. Na programu bylo i vyjasnění vztahů s vedením, na něž si řidiči stěžovali. Náměstek primátora a předseda dozorčí rady dopravních podniků Petr Otásek řekl, že o zvýšení mezd bude jednat dozorčí rada 20. prosince. Nechápe tedy, proč řidiči tramvají jednání s primátorem vyvolali. Považuje to za snahu o zviditelnění některých odborářů.

Dana Němcová vyznamenána rakouskou Středoevropskou cenou 2000

Středoevropskou cenu 2000 převzala v rakouském Badenu poslední mluvčí československého disidentského hnutí Charta 77 Dana Němcová. Cenu uděluje Institut pro Podunají a střední Evropu. Němcová, která byla mimo jiné i poslankyní českého parlamentu, vede od roku 1993 poradní středisko pro uprchlíky, je předsedkyní představenstva Nadace Olgy Havlové, členkou vládní komise pro lidská práva a členkou výboru pro integraci cizinců při ministerstvu vnitra. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 100.000 šilinků, kterou věnuje rakouské ministerstvo školství, vědy a kultury. Laudatio při slavnostním předání ceny přednesl Karel Schwarzenberg. K dosavadním držitelům ceny patří mimo jiné polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski nebo rektor bratislavské Vysoké školy ekonomické Juraj Stern.

Brňané mohou splnit přání dětí s mentálním postižením a autismem

Brňané mohou před Vánocemi splnit tajná přání dětí ze stacionáře Effeta, který se věnuje lidem s mentálním postižením a autismem. Vánoční strom, který stojí v Obchodní galerii v Orlí ulici, bude od čtvrtka plný lístků s přáními dětí. Dárci si mohou vybrat přání podle svých finančních možností, protože lístky budou barevně odlišené. Věci mohou lidé přinést pod strom do Obchodní galerie, kde bude zajištěna služba. Klienti Effety je dostanou na začátku příštího roku, protože přes Vánoce jsou v denním stacionáři prázdniny.

Evropská unie přispěla na výstavbu městského okruhu v Hrádku

V Hrádku nad Nisou uvedli do provozu vnitřní městský okruh. Na jeho výstavbu přispěla v rámci přeshraniční spolupráce Evropská unie 30 milióny korun, to je 73 procent celkových nákladů. Evropská unie dosud vyčlenila na investice v příhraničních okresech České republiky v rámci programu přeshraniční spolupráce Phare 6,6 miliardy korun. Celkově vyčlenila od roku 1990 z programu Phare na pomoc České republice při přípravě na vstup do Evropské unie více než 26 miliard korun.

Osobnost Huga Haase připomíná výstava na pražském Výstavišti

Na osmnáct set fotografií charakterizujících tři různá prostředí a období života filmového a divadelního herce, scenáristy a režiséra Huga Haase obsahuje výstava, která byla ke 100. výročí jeho narození otevřena v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště. Čestným hostem vernisáže, na které vystoupil Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, byla někdejší Haasova manželka Bibi, dnes třiaosmdesátiletá dáma žijící blízko Vídně. Ta také autorovi expozice, filmovému historikovi Pavlu Jirasovi, poskytla řadu unikátních snímků. Výstava přibližuje Haasovo rodinné zázemí, působení na divadelních scénách, desítky celovečerních filmů natočených doma i v Americe a finále života ve Vídni. Fotografiemi připomíná také jeho návštěvu Prahy u příležitosti 80. výročí otevření Národního divadla.

Od čtvrtka jsou veřejnosti přístupny prostory Slovanského domu

Od čtvrtka jsou veřejnosti přístupny rekonstruované prostory Slovanského domu, které nabídnou restaurace, kavárny, obchody i nové multikino. Oprava památkového objektu trvala zhruba rok a stála přes miliardu korun. Rekonstrukci zaplatila jedna z firem podnikatele Sebastiana Pawlowského, která objekt získala do správy ve výběrovém řízení od magistrátu. Další prostory přibudou v tomto komplexu na jaře.

A ještě krátce o čtvrtečním počasí.

Zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Na hřebenech hor a ojediněle i v nižších polohách polojasno. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.