Zprávy čtvrtek, 07. října 1999

A nyní zprávy podrobněji:

Návrh novely zákona o volbách počítá i s hlasovací účastí českých občanů zdržujících se v cizině

Vláda ve středu schválila věcný záměr novely zákona o parlamentních volbách. V budoucnu by se měly konat v jednom dni místo dosavadních dvou. Návrh počítá i s umožněním hlasování českým občanům zdržujícím se v cizině. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka ministr vnitra Václav Grulich navrhuje i zřízení stálé volební komise. Kabinet ministru Grulichovi uložil vypracovat návrh paragrafovaného znění novely a předložit ji vládě k projednání do prosince.

Ze středečního jednání vlády dále vyplynulo, že kabinet chce změnit priority při udělování dotací neziskovým organizacím. Ministři a předseda Rady vlády pro nestátní a neziskové organizace mají vypracovat a kabinetu předložit metodiku rozdělování peněz tak, aby ji bylo možné použít již v roce 2001. ČTK to řekl mluvčí Libor Rouček. Podle něj tak vláda rozhodla poté, co vzala na vědomí rozbor financování občanských sdružení, účelových zařízení církví, obecně prospěšných společností, nadací a nadačních fondů ze státního rozpočtu.

Vláda ve středu schválila také postup, který by měl přispět k odhalování a trestání těch, kdo se dopouštěli krácení daní při vývozu a dovozu ropných výrobků a lihu. Tento materiál kabinetu navrhl ministr a předseda vládního výboru na ochranu ekonomických zájmů Jaroslav Bašta. Podle Baštova materiálu - jak řekl ČTK mluvčí vlády Libor Rouček - měly daňové úniky při obchodu s ropnými produkty a lihem dosáhnout v letech 1992 až 1996 šedesáti miliard korun.

Urychlit exekuce má zákon, jehož věcný záměr na své řádné schůzi na návrh ministra spravedlnosti Otakara Motejla rovněž schválila vláda. Zákon má vytvořit podmínky pro uzavření mezery v právním řádu. Ta spočívá v absenci pravidel postupu v takových případech, kdy je proti témuž dlužníku současně veden soudní výkon rozhodnutí, daňová exekuce pro daňový nedoplatek, popřípadě i správní exekuce, dodal pro ČTK mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Za zvýšení platů až na 37.000 korun měsíčně stávkovali ve středu lékaři z celé ČR

Hanbu vládě provolávali ve středu jednohlasně lékaři, sestry, ale i občané, kteří se sešli před Úřadem vlády, aby vyjádřili nespokojenost se současným stavem zdravotnictví. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek řekl, že nespokojeni jsou všichni zdravotníci, liší se pouze ochotou a odvahou nespokojenost vyjádřit. "Je úkolem politiků říci společnosti, že musí dostat jen takovou péči, jakou si může dovolit," řekl na shromáždění asi tisíce lidí Kubek.

Ministr zdravotnictví Ivan David nebude zjišťovat, jak se ve středu v jednotlivých nemocnicích lékaři chovali. Pokud však budou velké stížnosti, že nebyla kvůli stávce někde poskytnuta zdravotní péče nebo že bylo ohroženo zdraví pacientů, vyvodí z toho důsledky. Lékařský odborový klub (LOK) vyzval zdravotníky, aby v den stávky omezili péči pouze na akutní případy a zajistili provoz v rozsahu víkendových služeb, nebo se na znamení protestu označili modrou stužkou. S požadavkem na zvýšení mezd lékařů na trojnásobek průměrné mzdy, tj. až na 37.000 korun měsíčně, ministr David sice souhlasí, je však přesvědčen, že ho lze splnit v průběhu několika let.

Ke stávce za zvýšení mezd se připojilo 150 z 207 českých nemocnic. Podle premiéra Miloše Zemana chce LOK, který ji zorganizoval, vládu vydírat a poškozuje pacienty. Kabinet s ním proto nehodlá jednat, kdykoli je však ochoten vyjednávat s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče, protože se nedal strhnout ke stávkovým akcím poškozujícím především pacienty.

Vládě se nelíbí, že přes její odpor vzniká v ústecké Matiční ulici plot

Vládě se nelíbí, že i přes její odpor začala v Matiční ulici v Ústí nad Labem výstavba plotu. Ten má oddělit obyvatele domů pro neplatiče, obývaných především Romy, od rodinných domků. Premiér Miloš Zeman ve středu řekl, že vláda se postavila za opatření přednosty ústeckého okresního úřadu Leoše Nergla, který se stavbě plotu pokoušel zabránit tím, že pozastavil platnost zastupitelů ústeckého obvodu Neštěmice. Podle vládního usnesení, které Zeman pro ČTK ocitoval, zeď v Matiční ulici se začíná stávat zdí mezi námi a Evropou, respektive zdí mezi námi a Evropskou unií. "A ti, kdo si to neuvědomují, prokazují velmi špatnou službu České republice," dodal premiér. Čeští i zahraniční odpůrci stavby včetně prezidenta Václava Havla se domnívají, že zeď nebo i "plot z keramiky" ohrožuje lidská práva, a spatřují v něm diskriminaci Romů. Ti začali protihlukovou zeď, jejíž stavba byla zahájena v úterý, ve středu rozebírat.

Případ stavby zdi v ústecké Matiční ulici možná skončí u Ústavního soudu. Prohlásil to mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa, jenž se ve středu už druhý den účastnil protestní akce proti vybudování zdi. Část stavby rozebrali Romové, kteří sem přijeli z několika měst v České republice. Právní aspekty stavby čeští Romové řeší ve spolupráci s Evropským centrem pro práva Romů v Budapešti. Novou posilou pro romské aktivity se stal i fax poslaný bývalým prezidentem Jihoafrické republiky Nelsonem Mandelou. Údajně se v něm vyslovuje pro pozitivní řešení postavení Romů u nás, mimo jiné i v souvislosti se stavbou zdi v Matiční ulici.

ČR se finanční kontrolou a rozpočtovými pravidly neliší od EU

Česká republika se způsoby finanční kontroly a rozpočtovými pravidly neliší od členů Evropské unie. Poziční dokumenty ke kapitolám "Finanční kontrola" a "Finanční a rozpočtová ustanovení" nepředstavují žádný problém ve vztahu k unii a v procesu vyjednávání o vstupu ČR do EU. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to ve středu řekl ministr financí Pavel Mertlík s tím, že k posílení systému vnitřní kontroly vyzvala Českou republiku Evropská komise 20.května při screeningu. Zdůraznila, že jde o jednu z klíčových podmínek členství v EU - ostatní členské státy musejí mít naprostou jistotu, že se peníze daňových poplatníků dostanou k adresátům správnou cestou a při dodržení všech zásad. Kontrola musí být zabezpečena, jinak ČR peníze z rozpočtu EU nedostane, zdůraznila komise.

Velvyslanec EK Cibrian chce přivést ČR do EU

Česká republika má reálnou šanci vstoupit do Evropské unie v první vlně nově přijímaných zemí a velvyslanec Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian by chtěl být tím, kdo český stát do společenství vyspělých zemí uvede. Řekl to ve středu při setkání přednostů okresních úřadů, představitelů hospodářských komor a živnostenských společenstev v kroměřížském Arcibiskupském zámku. Cibrian zdůraznil, že v ČR je třeba dokončit budování tržního prostředí, přičemž specifickou podporu si prý zaslouží zejména malé a střední podniky.

Čtyřkoalice zveřejnila kritickou zprávu o stavu příprav na vstup do EU

Vlastní kritickou zprávu o stavu příprav České republiky do Evropské unie (EU) ve středu zveřejnily strany čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU. Kromě kritiky nabízí materiál i návody, jak situaci zlepšit. Předseda lidovců Jan Kasal oznámil, že zpráva vyzývá k otevřené diskusi o problémech souvisejících se vstupem do EU. Dokument však ještě před svým oficiálním zveřejněním popudil ODS. Nelíbí se jí, že čtyřkoalice vypracovala vlastní dokument, který předala zástupcům Evropské komise (EK) v Praze.

Ostrou kritiku sklidily US, ODA, DEU a KDU-ČSL i od premiéra Miloše Zemana za to, že zveřejnily vlastní zprávu o atavu příprav ČR na vstup do Unie. Zeman stejně jako předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus čtyřkoalici vyčetl, že zprávu předala zástupcům EK, a že představitelé jejích stran sami komunikují s EU. "V postupu Unie svobody spatřuji naprosto jednoznačné partajničení a nadřazování významu své politické strany nad zájmy České republiky," uvedl Zeman.

Názory Klause a Kasala na ústavní změny se nesblížily

Názory předsedů ODS a KDU-ČSL Václava Klause a Jana Kasala na ústavní změny a novelu volebního zákona, které navrhují ODS a ČSSD, na vztahy obou těchto stran a na současné politické iniciativy se ani po jejich středeční nečekaně dlouhé schůzce nesblížily. "Nemáme na ně identický názor a samozřejmě, že jsem nepřesvědčil pana předsedu o změnách Ústavy či volebního zákona, nemluvě o tom, že o tom ta schůzka nebyla," řekl Klaus novinářům po dvouhodinovém jednání s Kasalem. Setkání nicméně označil za užitečné. Schůzku inicioval předseda ODS, který zopakoval, že se ho osobně dotkl článek v pátečním vydání deníku Právo, ve kterém Kasal kriticky hodnotil iniciativy ODS a ČSSD. "Já ho beru skutečně jako nadprůměrně vybočující z běžné komunikace a mně se osobně opravdu velmi dotkl, pan předseda Kasal to tak nevidí," poznamenal Klaus ke Kasalově článku.

Ústavní soud nezrušil část zákona o mimosoudních rehabilitacích

Plénum Ústavního soudu ve středu zamítlo návrh skupiny 51 poslanců na zrušení části zákona o mimosoudních rehabilitacích, která stanovuje, že restituční nárok podle tohoto zákona mohou uplatnit pouze soudně rehabilitované osoby s českým státním občanstvím. Soudce zpravodaj Pavel Höllander při odůvodňování nálezu uvedl, že Ústavní soud se vymezením okruhu oprávněných osob v zákoně o mimosoudních rehabilitacích opakovaně zabýval. Podle Listiny základních práv a svobod může zákon stanovit, že některé věci mohou být pouze ve vlastnictví občanů České republiky.

Havel k předsedovi Evropského soudu: Buďte na nás přísní

O přísnost při projednávání stížností proti České republice ve středu požádal prezident Václav Havel předsedu Evropského soudu Luzia Wildhabera při jeho přijetí na Pražském hradě. Šéf štrasburského Evropského soudu pro lidská práva, který je v České republice na dvoudenní návštěvě, se sešel též se soudci Ústavního a Nejvyššího soudu. Prezident podle mluvčího Ladislava Špačka poprosil Wildhabera, aby jeho instituce byla přísná při projednávání stížností na Českou republiku, neboť to je "v našem zájmu". Proti České republice podali její občané už několik set stížností, avšak jen dvě byly uznány za přípustné. K letošnímu lednu čekalo na projednání Evropského soudu 93 stížností z České republiky.

Rada Evropy rozhodla o reformě soudu především proto, že se stal do značné míry obětí svého úspěchu. Zatímco soud v 70. letech vynášel tři až čtyři rozsudky ročně, v roce 1997 to bylo už 200 rozsudků. Od podání žaloby k vynesení rozsudku nyní uplyne průměrně pět až šest let.

O 350 se od loňského roku zvýšil počet vyřešených případů českého Nejvyššího soudu. Jeho předsedkyni Elišku Wagnerovou ve středu prezident přijal, aby s ní hovořil o jejím ročním působení v čele této instituce. Zvýšení počtu vyřešených případů přičítá Wagnerová reorganizaci práce soudu a zřízení asistentů jednotlivých soudců.

Budoucnost lidstava se neobejde bez pochopení příčin holocaustu

Vzdělání a znalost dějin židovského a romského holocaustu může podle prezidenta Václava Havla pomoci rozpoznat zárodky staronových nebezpečí dříve, než se zmocní současnosti. Touto myšlenkou zahájil ve středu prezident na Pražském hradě mezinárodní konferenci, jež chce pomoci objasnit okolnosti, příčiny a důsledky holocaustu v českých zemích v mezinárodních souvislostech. Konference se koná v rámci již dva roky starého projektu "Fenomén holocaust", u jehož zrodu stál Havel; v příštích dvou dnech bude pokračovat v Terezíně.

Tři stovky miliónů vyčlení příští rok z rozpočtu vláda pro Nadaci federace židovských obcí na kompenzaci majetkových nároků židovských obcí. Na konferenci "Fenomén holocaust" to ve středu řekl vicepremiér Pavel Rychetský, předseda smíšené komise pro zmírňování některých majetkových křivd způsobených obětem holocaustu. Zmínil se o tom, že z Československa odvezly transporty smrti na 67.000 Židů. Jejich majetek se nyní komise snaží dohledat a pokud možno vrátit. Zatímco práce na navracení majetku obětí holocaustu fyzickým osobám jsou téměř u konce, opatření k vrácení majetku právnickým osobám si vyžádají ještě nejméně osm měsíců, vysvětlil Rychetský, proč se vláda rozhodla k tomuto kroku přistoupit.

Většina Čechů považuje za důležité, aby lidé nezapomněli na vyhlazování Židů. Ukazují to výsledky průzkumu, který si nechal v ČR provést na přelomu srpna a září Americký židovský výbor (AJC). Jeho zástupce David Singer výsledky průzkumu oznámil ve středu na mezinárodní konferenci o holocaustu na Pražském hradě. S tím, že je uchování vyhlazování Židů v paměti důležité, souhlasilo 74 procent respondentů.

Ministr Grégr stáhl z jednání vlády návrh na ocenění čínského velvyslance Řádem Bílého lva

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr stáhl ze středečního jednání kabinetu svůj z řady stran kritizovaný návrh, aby čínský velvyslanec v Praze Jen Pcheng obdržel Řád Bílého lva. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, jenž zároveň připustil, že Grégrův záměr v jeho resortu vyvolal "jistou míru překvapení". Čínský režim bývá ve světě opakovaně kritizován pro porušování lidských práv. Zmíněný velvyslanec v minulosti podnikal různé kroky proti české kritice chování Pekingu v oblasti lidských práv. Například loni na jaře tlumočil vedení Senátu nespokojenost Číny s rezolucí, kterou tehdy horní komora přijala na protest proti porušování lidských práv v jeho zemi. Předtím intervenoval na ministerstvu zahraničí, aby přijetí rezoluce zabránilo. Grégr si za svůj návrh vysloužil kritiku nejen ze strany nevládních organizací, například Hnutí občanské solidarity a tolerance (HOST), ale i od řady politiků z různých politických stran.

Odbojáři uctili památku obětí Karpatsko-dukelské operace a bojů u Dunkerque

Minutou ticha uctila ve středu v budově ministerstva obrany v Praze více než stovka účastníků vzpomínkového shromáždění památku československých vojáků, kteří zahynuli během Karpatsko-dukelské operace a bojů u francouzského Dunkerque. Uplynulo totiž právě 55 let ode dne, kdy 1.československý armádní sbor pod vedením generála Ludvíka Svobody překročil Dukelský průsmyk a vstoupil na československé území. Za statečnost padlým i žijícím účastníkům zahraničního odboje na východní i západní frontě poděkoval náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a náměstek ministra obrany Petr Tax.

Americkému vědci Karlu Pribramovi bylo uděleno čestné občanství města Příbrami

Čestné občanství udělilo město Příbram americkému vědci rakouského původu Karlu Pribramovi. Osmdesátiletý neurochirurg, autor holografické teorie mozku, se v úterý stal prvním laureátem ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. "Tento významný americký vědec má kořeny v Příbrami," řekl ve středu ČTK příbramský starosta Josef Vacek. Doklad o čestném občanství předal Pribramovi o den dříve v Obecním domě v Praze spolu s pozváním k návštěvě tohoto středočeského města.

Do Argentiny a Uruguaye pocestují čeští občané napříště bez víz

Do Argentiny budou moci v budoucnu cestovat čeští turisté bez starostí s obstaráváním víz. Příslušnou dohodu o zrušení vízové povinnosti podepsali v Praze ministr zahraničí Jan Kavan a argentinský velvyslanec Horacio Besabe. Dohoda vstoupí v platnost za několik měsíců v závislosti na rychlosti schvalovacího procesu, řekli ČTK ve středu na ministerstvu zahraničí. Dříve než do Argentiny, druhé největší latinskoamerické země, budou moci čeští občané bez víz cestovat do sousední Uruguaye, a to od 9.listopadu.

"Dismančata" hostují s Hoffmeistrovým a Krásovým "Brundibárem" v USA

Dismanův dětský rozhlasový soubor odcestoval ve středu na dvoutýdenní zájezd do USA, kde v anglické verzi uvede dětskou operu "Brundibár" Adolfa Hoffmeistra a Hanse Krásy, českého židovského skladatele, který nepřežil holocaust. V hlavním městě státu Severní Karolina bude soubor účinkovat v pátek a v sobotu při slavnostním otevření domu Exploris, moderního výukového střediska. Operu "Brundibár" v Krásově úpravě hrály za války nejméně padesátkrát židovské děti v terezínském ghettu. Většina z nich pak odjela s transporty smrti do Osvětimi.

Soubor pro soudobou hudbu Mondschein uvede ve čtvrtek první koncert ze svého podzimního cyklu

Výhradně z děl britských autorů je sestaven program koncertu nazvaného "Nová jednoduchost - nová složitost", připraveného na čtvrteční večer do Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí v Praze. Bude to první z podzimního cyklu souboru pro soudobou hudbu Mondschein, informoval ČTK ředitel Hudebního informačního střediska Miroslav Pudlák. "Jde o dramaturgicky odvážné spojení dvou radikálních proudů současné hudby, tak protichůdných, že jejich stoupenci spolu téměř nekomunikují," uvedl Pudlák, který bude koncert dirigovat.

Britský dramatik David Hare oživí repertoár Divadla Na Fidlovačce

V české premiéře se představí 14.října hrou "Jak to vidí Amy" v pražském Divadle Na Fidlovačce současný britský dramatik David Hare. Inscenátoři slibují velmi dobře napsanou psychologickou tragikomedii. "Autor pátrá po stavu společnosti, jeho hra se zajímavými charaktery je mimo jiné o mediálním znásilňování lidí a mohla by zaujmout i mladé diváky," řekl ve středu na tiskové konferenci režisér Juraj Deák.

Dagmar Havlová poprvé vyučovala studenty FAMU

Prezidentova manželka Dagmar Havlová ve středu poprvé vyučovala studenty pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění. Po prvním semináři s názvem "Práce režiséra s hercem" novinářům řekla, že dlouho zvažovala, zda nabídku režiséra Dušana Kleina externě na FAMU vyučovat přijme. Nakonec se rozhodla kladně, protože chce studentům předat zkušenosti, které za 25 let herecké práce před kamerou získala.

Předpověď počasí pro Českou republiku na čtvrtek:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky, teploty do 13 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.