Zprávy čtvrtek, 09. dubna 1998

Zprávy 9.4.98

Vážení posluchači, vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Vláda posunula valorizaci důchodů o dva týdny

Vláda posunula schválení valorizace důchodů asi o dva týdny kvůli nejasnostem ve výpočtu inflace, na jejímž základě se ke zvyšování důchodů přistupuje. Novinářům to řekl v průběhu zasedání vlády ministr Vladimír Mlynář s tím, že valorizace se uskuteční podle předpokladu od 1. července. Ministr financí Ivan Pilip bude ve vládě prosazovat valorizování důchodů jen o sedm a čvrt procenta, čímž by státnímu rozpočtu ušetřil třičtvrtě miliardy korun. Ministr práce a sociálních věcí Stanislav Volák však minulý týden důchodcům sliboval zvýšení o osm procent, které by stát zatížilo částkou 6,5 miliardy korun.

Vláda přeložila na příští úterý konečné rozhodnutí o zajištění Československé obchodní banky (ČSOB) proti možným ztrátám z nesplácené mnohamiliardové pohledávky vůči Slovenské inkasní. Ministr financí Ivan Pilip řekl, že jeho úřad navrhuje vystavení státní záruky za celý dluh 15 miliard Kč, aby přetrvávající nejistota nezkomplikovala plánovanou privatizaci ČSOB. Slovenská inkasní byla založena během ekonomické transformace a převzala část špatných úvěrů ČSOB z let komunismu.

Kabinet Josefa Tošovského schválil zásady regionální politiky, které rozdělují kompetence mezi centrální vládu a územní správní celky. Ty by měly být v budoucnu garantem konkrétní regionální politiky. Podle ministra pro místní rozvoj Jana Černého připraví vláda během dvou let věcný záměr zákona o podpoře regionálního rozvoje, který České republice umožní využívat po vstupu do Evropské unie její strukturální fondy. Mezi cílové oblasti zařadila vláda především postižená území, jako jsou průmyslové oblasti s vysokou nezaměstnaností, zejména pak severní Čechy a Ostravsko. Pomoc by měly dostat i hospodářsky slabé, převážně venkovské oblasti s nízkou životní úrovní, často postižené vylidňováním - např. okresy Bruntál a Znojmo.

Vláda rozhodla o uvolnění 1 miliardy a 271 miliónů korun na finanční zajištění výdajů červnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Podle volebního zákona náleží politickým stranám a koalicím, které získají ve volbách do Poslanecké sněmovny nejméně tři procenta hlasů, 90 korun za každý hlas jako příspěvek na úhradu volebních nákladů.

Premiér Tošovský odvolal schůzku s představiteli zaměstnaneckých odborů

Předseda vlády Josef Tošovský odvolal setkání s představiteli odborů státních zaměstnanců, plánované na čtvrtek, s odůvodněním, že vláda nechce jednat pod tlakem demonstrací a protestů. Stovky státních zaměstnanců - mimo jiné z finančních úřadů - demonstrovaly v úterý před Úřadem vlády v Praze na protest proti praktickému zmrazení mezd ve veřejném sektoru v rámci úsporných opatření, která mají snížit schodek veřejných financí.

Ratingová společnost Moody's považuje zvýšení dluhu za závažné

Mezinárodní ratingová společnost Moody's Investors Service bere faktické zdvojnásobení českého státního dluhu jako poměrně závažné. Odmítá však sdělit, zda se to může odrazit na celkovém hodnocení České republiky. Ministr financí Ivan Pilip před několika dny oznámil, že dluhy skryté ve státních institucích, které byly založeny za transformace, činí přes 107 miliard dolarů. Znamená to tedy, že český státní dluh je oproti dosud uváděným číslům dvojnásobný.

OECD nadále počítá v ČR s nízkým ekonomickým růstem

Nadále slabý ekonomický růst předpovídá České republice Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné pololetní zprávě Economic Outlook (Hospodářské vyhlídky). Dokument zdůrazňuje potřebu omezování rozpočtového deficitu a urychlení privatizace bank. Slabý ekonomický růst, který se ještě zpomalil po květnové devalvaci koruny, loni činil jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), letos by měl růst zůstat omezený (0,9 procenta) a v roce 1999 se mírně zrychlit na 1,2 procenta HDP, uvádí zpráva. Stagnace v reálných příjmech a malá domácí poptávka by měly udržet růst dovozu na nízké úrovni a spolu s očekávaným jistým zvýšením vývozů by to mělo vést ke stabilizaci deficitu běžného účtu. Ten loni činil šest procent, letos by měl podle OECD být 3,9 procenta a v roce 1999 4,1 procenta HDP. Zpráva připomíná, že tempo a rozsah restrukturalizace zůstávají pomalé.

Březnová inflace činila pouze jednu desetinu procenta

Březnová inflace činila pouze jednu desetinu procenta. Meziroční pak 13,4 procenta. Informace poskytl Český statistický úřad. Ekonomičtí odborníci hodnotí výsledky březnové inflace velmi pozitivně a považují je za neočekávaně příznivé. Dodávají však, že zpomalení inflačního růstu se nesmí na základě každoročního sezónního vývoje přeceňovat. Centrální banka oznámila, že nepočítá s okamžitou změnou měnové politiky.

Míra nezaměstnanosti činí 5,5 procenta

Míra registrované nezaměstnanosti činila ke konci března 5,5 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti - kolem jednoho procenta je v Praze a okolí. Více než desetiprocentní vykázaly okresy Most, Chomutov, Louny, Karviná, Teplice a Znojmo.

Důchodci mají zájem o ministerstvo práce a sociálních věcí

Dostane-li se strana Důchodci za životní jistoty (DŽJ) do Poslanecké sněmovny a stane-li se součástí vládní koalice spolu se sociálními demokraty, bude mít zájem o ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro toto ministerstvo však počítá ČSSD s místopředsedou Vladimírem Špidlou. Podle posledního průzkumu agentury Sofres-Factum by mimoparlamentní strana DŽJ překročila v březnu pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny a obsadila by v ní 14 křesel. V minulých volbách do Poslanecké sněmovny důchodci získali 3,09 procent hlasů voličů.

Václav Klaus tvrdí, že vláda provádí sporné církevní restituce

Vláda premiéra Josefa Tošovského provádí podle předsedy ODS Václava Klause sporné církevní restituce. Uvedl, že nynější vláda nemá mandát k jakýmkoli nevratným krokům. Obvinění Tošovského kabinetu někdejší premiér opírá o vládní rozhodnutí přesunout 33 položek určených k církevní restituci ze skupiny "sporné" do "nesporné". Václav Klaus upozornil, že vláda neřekla o jak významné objekty se jedná.

Místopředseda vlády Josef Lux (KDU-ČSL) a ministr Vladimír Mlynář (US) tvrzení Václava Klause jednoznačně odmítli. Klausův výrok Vladimír Mlynář označil za nepravdu, Josef Lux za předvolební populismus. Oba shodně upozornili, že současný kabinet postupuje na základě usnesení přijatých ještě vládou Václava Klause a při vydávání majetku se přesně drží pravidel, která byla stanovena.

Se vstupem do NATO souhlasí 54 procent občanů

Se vstupem České republiky do NATO by v březnu souhlasilo 54 procent občanů, opačný názor zaujalo 24 procent dotázaných. Od roku 1991, kdy se ke vstupu České republiky do aliance kladně vyjádřilo 39 procent lidí, se tak zvýšil počet stoupenců členství o 15 procent. Vyplývá to z výsledků šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Emigrantské organizace: Vláda se nechce vyrovnat s minulostí

Česká vláda má odpor k tomu, aby se vyrovnala s minulostí. Soudí tak na 21 krajanských organizací, které adresovaly otevřené provolání prezidentovi, oběma komorám Parlamentu, politickým stranám a Čechům doma i v zahraničí. Provolání poukazuje na problémy, které podle signatářů zůstávají neřešeny. Na prvním místě stojí, že nebyly potrestány zločiny spáchané komunistickým režimem. Signatáři naznačují, že mají-li podpořit vstup ČR do NATO, musí se napřed skoncovat s "diskriminací Čechů žijících v zahraničí". Vyzývají k obnově právního státu v ČR a ke skutečné spolupráci Čechů doma i v zahraničí.

Policie šetří obvinění proti republikánům

Kriminalisté prověřují informace tisku, že předseda republikánské strany Miroslav Sládek a tajemník Jan Vik používali stranické finance pro své soukromé potřeby. Mluvčí policejního prezídia Ivana Moosová řekla, že se v první fázi ověřuje, zda jsou tyto informace pravdivé. Potom se začnou kriminalisté zabývat otázkou, zda jde o trestný čin a kdo je jeho pachatelem. Miroslava Sládka a Jana Vika veřejně obvinila ze zneužívání peněz, které tato strana dostala jako státní příspěvek, bývalá redaktorka týdeníku Republika Andrea Cerqueirová a ještě před ní bývalý místopředseda republikánů Pavel Mozga.

Vyšetřovatelé požádali ODA o dokumenty k objasnění daní

Policejní vyšetřovatelé, kteří začali prověřovat podezření z daňového úniku týkající se Občanské demokratické aliance (ODA), požádali představitele strany o materiály, které by jim měly pomoci v objasnění tohoto případu. ODA totiž neodevzdala za rok 1993 a 1994 daňové přiznání a učinila tak až dodatečně. Podle předsedy ODA Daniela Kroupy se jednalo o pochybení úřednického aparátu strany, protože jeho pracovníci se údajně domnívali, že politické strany neplatí darovací daň.

Bývalý velvyslanec ve Švédsku Petr Kolář bude poradcem Hradu

Někdejší český velvyslanec ve Švédsku Petr Kolář se stane od příštího týdne poradcem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro otázky evropské integrace. Petr Kolář v listopadu loňského roku jako první prohlásil, že vůdčí osobnosti ODS od počátku věděly o sponzorské roli podnikatele Milana Šrejbra, který straně daroval sedm a půl miliónu korun. Bývalý poradce exministra zahraničí Josefa Zieleniece, který měl údajně stát v pozadí Kolářova prohlášení, tak odstartoval aféru, na jejímž konci byl pád vlády předsedy ODS Václava Klause.

ČR a Kyrgyzstán podepsaly obchodní dohodu

Dohodu o obchodní a ekonomické spolupráci mezi Českou republikou a Kyrgyzstánem podepsali ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Khnl a ministr zahraničního obchodu a průmyslu Kyrgyzstánu Orozmat Abdylkalykov. Hlavní investiční možnosti se pro české firmy rýsují v těžbě uhlí a kovů, rekonstrukci a výstavbě vodních elektráren a elektrického vedení, potravinářství a lehkém průmyslu. ČR má v Kyrgyzstánu již rozpracovány projekty dodávek 100 trolejbusů pro Biškek a rekonstrukce elektráren a cementárny.

Nacista Malloth prý není občanem SRN, a proto může být vydán ČR

Nacistický zločinec a bývalý dozorce v terezínském koncentračním táboře Anton Malloth, který žije v Německu, není podle nové expertizy německým občanem, a může být proto vydán české justici k potrestání. K tomuto závěru dospívá profesor Raimund Wimmer z Bonnu, o jehož šetření informuje německý list Frankfurter Rundschau. Praha se v minulosti opakovaně pokoušela přimět Bonn, aby byl české straně vydán tento bývalý příslušník SS, odsouzený v Československu už v roce 1948, poznamenává deník. V terezínské věznici gestapa někdejší důstojník SS Malloth údajně zabíjel vězně. Podle informací odpovědných vyšetřovatelů v Dortmundu, kteří se případem zabývají, obviněný dodnes mlčí.

Cesta do Namibie vyvolává podezření z parlamentní turistiky

Nynější devítidenní cesta osmičlenné delegace českého parlamentu na zasedání Meziparlamentní unie v jihoafrické Namibii vyvolává u některých zákonodárců dojem, že jde o turistiku za peníze daňových poplatníků. Očekávaný efekt by podle nich dosáhli dva lidé se znalostí angličtiny. "Pokud tam někdo jel a neměl tam veřejný projev v angličtině, tak bych navrhoval, ať vrátí cestovné," prohlásil poslanec a člen stálé delegace do Severoatlantického shromáždění Jiří Payne.

Ministr Bursík šíří podle Václava Klause o Temelínu poplašné zprávy

Za šíření poplašné zprávy mezi veřejností označil předseda ODS Václav Klaus vyjádření ministra životního prostředí Martina Bursíka o jaderné elektrárně Temelín. Martin Bursík začátkem měsíce prohlásil, že se k dostavbě Temelína staví skepticky a že jeho ministerstvo připravuje alternativní varianty pro případ, že výstavba jaderné elektrárny bude opravdu zastavena. Expremiér Klaus, jehož vláda o dostavbě Temelína rozhodla před pěti lety, uvedl, že považuje Bursíkova vyjádření za nepřijatelná. Zároveň mu doporučil, aby před tím, než se k této věci znovu vyjádří, navštívil severní Čechy a zeptal se místních lidí, jak se jim dýchá pod hnědouhelnými elektrárnami.

Ministr životního prostředí Martin Bursík odmítl Klausovu kritiku. Upozornil, že předseda ODS jako bývalý premiér nese za nynější stav výstavby Temelína nemalou odpovědnost. "Byl-li Klaus při formulování věty o šíření poplašné zprávy skutečně při vědomí, nechť na mne podá trestní oznámení," komentoval ministr Bursík Klausův výrok v prohlášení pro ČTK. Ministr doplnil, že pak ovšem nezbude bývalému premiérovi nic jiného než podat trestní oznámení na celou vládu. Ta vyjádřila znepokojení nad průběhem výstavby Temelína, připomněl Martin Bursík.

Ministr Bursík hovořil s prezidentem Havlem o dostavbě Temelína

Prezident Václav Havel se shodl s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, že otázkou dostavby jaderné elektrárny Temelín lze posuzovat pouze v souvislosti s energetickou politikou státu. Václav Havel s ministrem Bursíkem hovořil také o surovinové politice státu.

Cenu Kriegla obdrží Ind Vishwanathan za pomoc zaplaveným

Cenu Františka Kriegla, kterou Nadace Charty 77 uděluje za osobní statečnost a čestné postoje projevené v krajním ohrožení, obdrží letos Ind Sri Kumaru Vishwanathan. Ocenění získá za aktivní pomoc postiženým na severní Moravě po loňských záplavách a za příspěvek ke vzájemnému sbližování a soužití s romskými spoluobčany. Ind se ve vyhrocené situaci podle nadace s povodní postiženými romskými rodinami odstěhoval do unimo buněk a více než půl roku zde pracuje jako sociální pracovník.

Cena Františka Kriegla vznikla v roce 1986 z iniciativy zahraničních přátel Československa a je udělována od roku 1987 vždy 10. dubna v den Krieglova narození. Ocenění připomíná statečný postoj čs. politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát.

Obce na Bruntálsku zaskočila kritika Evropské komise

Obce na Bruntálsku zaskočila kritika Evropské komise, že obnova soukromých domů poničených loňskou povodní pokračuje velmi pomalým tempem, ačkoli na ni komise uvolnila desítky miliónů korun. Představitelé obcí tvrdí, že pomoc od komise neobdrželi vůbec, nebo je lidé z humanitárních organizací pověřených rozdělením peněz kontaktovali až v posledních týdnech. Pracovník humanitární kanceláře komise Lorenzo Perez minulý týden v Bruselu ČTK řekl, že jej zejména na Bruntálsku překvapilo pomalé tempo výstavby. Humanitární kancelář podle něj uzavřela dohody s Mezinárodním výborem červeného kříže a dále pak s rakouskými a německými dobročinnými organizacemi, jejichž prostřednictvím financuje zejména základní práce na obnově soukromých objektů.

Ministr životního prostředí Martin Bursík není informován o tom, že Evropská komise je nespokojena s pomalým postupem náprav škod způsobených na Moravě loňskými povodněmi. Uvedl, že byl touto zprávou zaskočen.

Škody způsobené při loňských povodních přesáhly podle posledních sčítání zatím 63 miliard korun, což představuje 12 procent státního rozpočtu na minulý rok. Na 2,5 procenta území České republiky zasaženého povodněmi zahynulo 50 lidí, zcela zničeno bylo 2152 bytů, poškozeno bylo 18.526 rodinných domů.

Univerzita Karlova udělila čestné doktoráty 19 osobnostem

Ve starobylém Karolinu Univerzita Karlova udělila čestné doktoráty 19 osobnostem světové vědy a kultury. Čestné vědecké hodnosti se udělovaly v rámci oslav založení Univerzity Karlovy. Za čestné doktoráty Univerzity Karlovy, která vstupuje do 651. roku své existence, poděkovaly jménem ostatních francouzský historik Jacquese Le Goffa a britský patolog a virolog Anthony Epstein.

Galerie sociálnědemokratických politiků v knižní podobě

Galerií sociálnědemokratických politiků je kniha reportéra a komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova "Za fasádou Lidového domu". Autor v knize výstižně vylíčil charaktery předních osobností strany. Nejvíce prostoru věnuje předsedovi Miloši Zemanovi. Obdiv k muži, který zněkolikanásobil volební preference své strany, mísí s ironizací jeho chyb. Miloš Zeman snadno obětuje přátelské vztahy zájmům strany, jde za cílem hlava nehlava, lidi využívá, naslibuje jim a pak je ponechá, ať se postarají sami, z odpůrců nemilosrdně vyrábí politické mrtvoly, uvádí autor. Opakem Zemana je "první dáma" strany Petra Buzková. Léta zdokonaluje svůj zevnějšek, usiluje o popularitu, zatímco partajnická dřina je jí cizí. Její "urozený" původ sahá k pradědečkovi, který byl počátkem století rozhodující osobností strany, tehdy nejsilnější v Čechách, píše Alexandr Mitrofanov. Z mnoha dalších stojí za pozornost místopředseda Vladimír Špidla, kterému autor-novinář připomněl pokus o cenzurování svých zpráv.

Fotbalista Kouba nedopoval

Zprávu, která se objevila ve středečním vydání německého bulvárního deníku Bild o údajných problémech českého fotbalového brankáře Petra Kouby s dopinkem, uvedl na pravou míru pro ČTK hráčův manažer Pavel Paska. "Petr během léčby kolena dostal čtrnáct injekcí, které obsahovaly zakázanou látku," potvrdil Pavel Paska. Už tehdy ale podle něj raději současný Koubův zaměstnavatel Kaiserslautern průběh léčby i použité léky oznámil příslušné komisi Německého fotbalového svazu (DFB). Nyní, když je léčba zraněného kolena už téměř u konce, musí Kouba projít "očistnou" dopinkovou kontrolou na svazové úrovni. "Bez ní by totiž hrozilo, že při návratu na trávník by se v jeho organismu mohly ještě některé zakázané látky nacházet," dodal manažer.

Ze sportu:

Hokejisté Vítkovic vyhráli ve středu v úvodním utkání o bronzové medaile ve Staropramen - extralize na ledě pražské Sparty 9:4.

V osmifinále Poháru Českomoravského fotbalového svazu ve středu vyřadil Most po remíze 1:1 Viktorii Žižkov lepší střelbou ze značky pokutového kopu. Ve zbývajících zápasech byly úspěšné hostující týmy. Slavia vyhrála v Chrudimi 3:0, Brno v Neratovicích 2:1, Drnovice v Opavě 1:0, Jablonec zvítězil v Teplicích vysoko 5:1, Plzeň v Praze na Bohemians 1:0 a Ostrava v Hranicích 2:1.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes oblačno až zataženo. Nejvyšší denní 11 až 15 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.