Zprávy čtvrtek, 11. června 1998

ZPRAVY 11.6.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Začínáme zprávami:

Nyní podrobně:

Z jednání české vlády

Vláda ustavila ve středu bezpečnostní radu státu. Ta by měla na prvním zasedání ještě do konce června jednat o národní obranné strategii a koncepci rozvoje resortu obrany na příštích deset let. Rada má koordinovat plánovací a realizační kroky v případě ohrožení státu, k jakému mohlo dojít například loni při povodních. Předsedou rady bude premiér a jejími členy místopředsedové vlády a dále ministři obrany, vnitra a financí. Zasedání se může účastnit prezident.

Ministři dále rozhodli, že do konce letošního roku vstoupí do Českých aerolinií /ČSA/ zahraniční bankovní investor. Společnosti to přinese minimálně půl miliardy korun na snížení zadlužení. Kumulovaný dluh ČSA za rok 1996 dosáhl 53,9 procenta základního jmění, které je 2,73 miliardy korun a společnosti hrozil návrh na konkurs. Ministr dopravy Petr Moos v této souvislosti uvedl, že o konkrétním investorovi, se kterým jedná ministerstvo financí, vláda rozhodne příští týden nebo za 14 dní. "Jde o nekonfliktní materiál, takže jeho projednání nevadí termín voleb," doplnil ministr.

Zprávu o stavu zbytkových podílů státu určených k privatizaci předložil vládě ministr financí Ivan Pilip. Z celkových 3371 podniků určených k privatizaci zbývá zprivatizovat 444 podniků. Podíl nezprivatizovaných firem se tak snížil na 13,2 procenta. Po skončení jednání kabinetu ministr Pilip také uvedl, že deficit státního rozpočtu na konci roku odhaduje na deset miliard Kč. "Z toho ale osm miliard výdajů nemohla vláda nijak ovlivnit," dodal ministr.

Vláda také schválila úmluvu na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny včetně dodatkového protokolu o zákazu klonování lidských bytostí. Oba dokumenty vstoupí v platnost, jakmile je ratifikuje parlament. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová. Ta ocenila, že Česká republika dala tímto rozhodnutím vlády najevo, že se chce připojit ke standardu Evropské unie. Přijetí úmluvy si podle ministryně sice vyžádá určité změny v české legislativě, není to však proto, že by s ní byla v rozporu.

Čeští výrobci zdravotnických prostředků a kosmetiky budou mít větší šanci uplatnit své výrobky v zemích Evropské unie. Vláda totiž vyslovila ve středu souhlas se změnou v organizaci schvalování těchto výrobků tak, aby odpovídala zvyklostem v zemích EU. Informovala o tom ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová s tím, že každý výrobek, který bude schválen, bude opatřen známkou dokládající, že je pro zdraví nezávadný.

Ministři dále schválili rámec státní podpory výzkumu a vývoje na příští rok a principy vědní politiky České republiky na přechodu do 21. století. Současně kabinet odmítl stanovit výši státního příspěvku na vědu a výzkum pro příští rok s tím, že to je plně v kompetenci příští vlády. ČTK to řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Jan Sokol, který původně navrhoval vládě, aby při přípravě státního rozpočtu na rok 1999 zvýšila částku v kapitole Státní podpora výzkumu a vývoje o 2,4 miliardy korun.

Podle dalšího rozhodnutí vlády bude mít v příštím roce Česká republika celkem 49 tisíc policistů. Kabinet tak schválil návrh, který předpokládá zvýšení počtu příslušníků policie a posílení některých pořádkových služeb. Návrh předkládal ministr vnitra Cyril Svoboda.

Ministr Vladimír Mlynář oznámil členům vládního kabinetu, že po volbách vládě navrhne, aby se znovu vrátila k policejního zákroku z 16. května v Praze při pouličních nepokojích, v něž vyústila demonstrace ekologických aktivistů. Ministr v neděli zpochybnil na základě informací od členů helsinského výboru a zpráv z tisku pravdivost zprávy popisující průběh zásahu policie, kterou vládě předložil ministr vnitra Cyril Svoboda.

Vláda také jednala na základě informace ministra obrany Michala Lobkowicze o srážce dvou vojenských letounů nad Českými Budějovicemi. Lobkowitz uvedl, že všechny škody urychleně nahradí Ministerstvo obrany. Vyplácení záloh poškozeným začalo už ve středu. Částky rozlišené podle stupně poškození majetku až do výše 100 tisíc korun dostanou lidé, kteří nebyli individuálně pojištěni, nebo neuplatnili nárok na pojistné plnění z jimi uzavřených pojistných smluv. Ministr obrany Michal Lobkowicz ve své zprávě, kterou o tomto případu předložil vládě, navrhl také určitá opatření, která mají zabránit opakování podobných událostí.

Armádní letectvo by v příštím roce mohlo dostat až 12 miliard korun

Až 12 miliard korun by v armádním rozpočtu na příští rok mohlo být vyhrazeno pro vojenské letectvo. Mluvčí ministra obrany Milan Řepka ve středu na dotaz ČTK uvedl, že v připravovaném armádní rozpočtu se předpokládá výše výdajů na letectvo v rozmezí od 11 do 12 miliard korun. Výdaje na vojenské letectvo přitom podle mluvčího v posledních letech stoupají. V loňském roce šlo na letectvo včetně platů 4,39 miliardy korun, v letošním roce má letectvo vyhrazeno 7,351 miliardy, řekl Milan Řepka. Podle něj by se v příštím roce měli armádní piloti dočkat také navýšení počtu cvičných letových hodin.

Francouzské Národní shromáždění ratifikovalo rozšíření NATO

Francouzské Národní shromáždění ratifikovalo rozšíření NATO o Českou republiku, Maďarsko a Polsko. Pro rozšíření se vyslovili zástupci klubů pravicové opozice i vládních socialistů, proti byl jen zástupce komunistů, kteří jsou rovněž členy vládní koalice.

Senátoři chtějí kvůli Kosovu odmítnout dohodu s Jugoslávií

Zahraniční výbor Senátu jednomyslně doporučil horní parlamentní komoře, aby zamítla dohodu o vzájemné podpoře a ochraně investic s Jugoslávií. Důvodem jsou podle předsedy výboru Michaela Žantovského (ODA) sankce, které na Srbsko uvalila Evropská unie kvůli vojenskému nátlaku na Kosovo. "My se domníváme, že v situaci, kdy Evropská unie vyhlašuje sankce a zákaz nových investic do Jugoslávie, bychom vyslali velmi špatný signál, kdybychom teď tu dohodu schválili," vysvětlil Michael Žantovský.

Němečtí Zelení kritizovali vojenský ceremoniál ve výročí vyhlazení Lidic

Hlasité protesty a pískot asi tisícovky pacifistů v centru německé metropole Berlína provázely přísahu 330 nových příslušníků bundeswehru. Opoziční strana Zelených kritizovala vojenské ceremoniály tohoto druhu a obvinila bundeswehr z necitlivosti, když je pořádá v den výročí vyhlazení českých Lidic nacisty.

Miloš Zeman a Václav Klaus nejednali o možné povolební toleranci ODS vůči ČSSD

Šéf sociálních demokratů Miloš Zeman a předseda ODS Václav Klaus ve středu odmítli, že by při jejich posledních schůzkách jednali o tolerování menšinové vlády ČSSD poslanci ODS. Miloš Zeman se však netajil tím, že by to přivítal. "Žádná taková dohoda nebyla uzavřena, o takové dohodě ani na toto téma jsme s Václavem Klausem nejednali. Považovali bychom (ČSSD) však za slušné ze strany ODS, kdyby nám oplatila státotvorné gesto, které jsme učinili v červenci 1996, a tuto toleranci vyjádřila, pokud by volební výsledky vedly k menšinové vládě sociální demokracie," řekl Miloš Zeman. Zopakoval, že však věří, že ČSSD bude po volbách schopna sestavit většinovou vládu.

"Kategoricky prohlašuji, že spekulace o tom, že ODS bude po volbách tolerovat menšinovou vládu sociální demokracie (s jakýmikoli partnery) jsou neopodstatněné a nesmyslné," uvedl týž den Václav Klaus v krátkém prohlášení, které poskytl ČTK. Místopředsedkyně ODS Libuše Benešová však určitou míru tolerance připouští. Úvahy o možné povolební toleranci ODS vůči ČSSD se objevily ve středu v deníku Právo.

ODS a ČSSD mají podle pětiny lidí nejlepší politiky

Dva největší rivaly nadcházejících předčasných voleb, ODS a ČSSD, hodnotí veřejnost naprosto shodně, pokud jde o kvalitu politiků těchto stran. Dvacet procent občanů si myslí, že nejlepší politiky má ČSSD, a stejný počet se to domnívá o ODS. Podle 18 procent ČSSD nejlépe zajistí zájmy ČR. O ODS se to domnívá jen o jedno procento méně respondentů průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. V roce 1996 přitom ODS podle IVVM v nabídce osobností jednoznačně vedla. Třetí místo nyní obsadila Unie svobody, která má nejlepší politiky podle sedmi procent občanů. Následují lidovci, o kterých si to myslí šest procent lidí. Komunisté /KSČM/ a republikáni /SPR-RSČ/ mají nejlepší politiky podle tří procent občanů, o Důchodcích za životní jistoty (DŽJ) si to však nikdo nemyslí.

Republikánské spoty jsou pravděpodobně na hraně zákona

Předvolební spoty republikánské strany Miroslava Sládka jsou na hraně zákona. Podle renomovaného právníka Oldřicha Choděry by se však trestný čin prokazoval jen těžko. Spoty SPR-RSČ, které ze zákona musí vysílat Česká televize i Český rozhlas, jsou podle něj spíše otázkou vkusu než trestního práva. Republikáni ve svém předvolebním spotu hovoří o Romech jako o "etniku, které se na naší společnosti přiživuje a parazituje". Dále se v něm tvrdí, že "cikáni zatím takřka beztrestně vraždí, znásilňují a olupují řádné občany". Česká televize ani Český rozhlas nemohou se spoty nic dělat. Podle zákona za ně neodpovídají a ani do nich nemohou zasahovat. Obsah republikánských spotů pobouřil redaktorku romského vysílání Českého rozhlasu Jaroslavu Balážovou natolik, že se rozhodla podat na republikány trestní oznámení.

Hokejista Růžička chce omluvu od republikánů

Kapitán české hokejové olympijské reprezentace Vladimír Růžička zvažuje, zda podá trestní oznámení na SPR-RSČ, která ho prezentovala jako svého voliče. "Uvažuji o tom, samozřejmě, že bych podal trestní oznámení, pokud se mi republikánská strana neomluví," řekl Růžička televizi Nova. Růžička poskytl týdeníku Republika rozhovor o své sportovní kariéře. Ten byl však později prezentován jako jeho příspěvek pro předvolební kampaň SPR-RSČ a Růžička byl v několika médiích označen za voliče republikánů.

ČSSD chce do EU a NATO společně s Polskem a Maďarskem

V případě volebního vítězství hodlá sociální demokracie prosazovat společný postup České republiky, Polska a Maďarska při začleňování do Evropské unie a do Severoatlantické aliance. Stínový ministr zahraničí ČSSD Jan Kavan na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že o tom jednal s polským ministrem zahraničí Bronislawem Geremkem při jeho nedávné návštěvě Prahy.

Senátor Kavan prý dělal v Kanadě publicitu Chartě 77

Sociálnědemokratický senátor Jan Kavan tvrdí, že v roce 1986 na přednáškovém turné v Ontariu dělal publicitu mírovému dokumentu Charty 77 "Pražská výzva", k jehož hlavním autorům patřil nynější prezident Václav Havel, a československým politickým vězňům. Na středeční tiskové konferenci tak reagoval na slova exulanta Stanislava Reiniše, který ho obvinil z prosovětské aktivity v Kanadě. Podle Reiniše, který se akce v Ontariu zúčastnil, skupina manipulovala veřejnost. "Mír byl podle nich ohrožován 'západními imperialisty'," řekl Lidovým novinám. Kavan naopak tvrdí, že skupina, s níž spolupracoval, se jmenovala European Nuclear Disarmament (END), nebyla prosovětská a nebyla placena Sovětským svazem. "Samozřejmě, že část pravicové emigrace všechny skupiny šmahem označovala za placené Sověty," uvedl Jan Kavan.

EU začala kandidátům vysvětlovat pravidla volného pohybu zboží

Experti Evropské komise a České republiky začali jednat o pravidlech volného pohybu zboží. Stráví nad nimi v rámci procesu srovnávání legislativy celých 14 dní. Do poloviny příštího týdne potrvá odborný výklad komise pro všech šest kandidátů "první vlny". Bezprostředně na něj pak naváže bilaterální "rentgenování" s Českou republikou, která je považována za v této oblasti nejlépe připravenou ze středoevropských zemí. Obecně v EU platí, že výrobek z jedné členské země může být prodáván v kterékoli jiné zemi, pokud není nebezpečný, závadný či jinak nepřijatelný podle článku 36 smlouvy, což musí stát, který ho odmítá, prokázat.

Velvyslancem USA v ČR bude odborník na lidská práva John Shattuck

Velvyslankyni USA v ČR Jenonne Walkerovou vystřídá ve funkci v Praze dosavadní poradce ministryně zahraničí USA pro otázky lidských práv John Shattuck. Oznámil to bez dalších podrobností list The Washington Post. Podle dobře informovaných zdrojů střídání nastane pravděpodobně koncem léta. Walkerová končí obvyklou tříletou službu ve velvyslanecké funkci. Vzhledem k tomu, že se vždy velmi angažovala v nevládních organizacích, hovoří se o tom, že odejde do důchodu a bude se věnovat této sféře.

Zasedání VS OSN má podle šéfa české meziresortní protidrogové komise smysl

Šéf české meziresortní protidrogové komise Pavel Bém nesouhlasí s těmi, kdo rychle odsuzují nynější zvláštní zasedání VS OSN o drogách jako čistě proklamativní a neužitečné. Pavel Bém, který je členem české delegace, v úterý v rozhovoru s ČTK uvedl, že ve srovnání s obdobnými předcházejícími setkáními vidí posun v pohledu na drogový problém. "Poprvé v historii Spojených národů se na zasedání předkládá politický program, jehož klíčovým heslem je vyvážená strategie, která kombinuje opatření ke snižování nabídky i ke snižování poptávky po drogách." Za nové považuje Bém také to, že zvláštní zasedání poprvé hovoří o drogovém jevu jako globálním a multidisciplinárním. Zatímco všechna dosavadní jednání o drogách na podobné mezinárodní úrovni byla proklamativní, dnes se dostávají do roviny akční, dodal Pavel Bém.

Primátor Jan Koukal převzal nejvyšší vídeňské vyznamenání

Velký zlatý řád za zásluhy o spolkovou zemi Vídeň převzal na začátku úterního plesu Vídeň tančí v Praze pražský primátor Jan Koukal. Řád mu v pražském Obecním domě osobně předal vídeňský primátor Michael H„upl. Ten je nyní v Praze při příležitosti právě probíhajícího Týdne vídeňské kultury.

Proti Koukalově politice demonstrovalo 50 lidí

Protestovat proti městské politice pražského primátora Jana Koukala (ODS) přišlo na Staroměstské náměstí asi 50 lidí. Pokojné shromáždění zorganizovalo občanské sdružení Obrana životního prostředí, které Koukalovi nejvíce vyčítalo reorganizaci Pražského ústavu památkové péče a uzavírání pro město nevýhodných smluv. Organizátor demonstrace Václav Drbohlav přiznal, že je z malé účasti lidí trochu zklamaný. I proto se nekonal plánovaný manifestační pochod ulicemi Prahy.

Lichtenštejnský kníže podá ve sporu s ČR žalobu do Štrasburku

K mezinárodnímu soudnímu dvoru pro lidská práva ve Štrasburku podávají v těchto dnech právníci lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. žalobu v souvislosti se sporem s českým státem o vlastnictví obrazu Velká vápenka ze zámecké sbírky ve Valticích z majetku Památkového ústavu v Brně. Německý soud v úterý rozhodl, že obraz, zadržený v Německu, kde na něj vznesl kníže nárok, se může vrátit do ČR. Spor o obraz od nizozemského malíře Pietera van Laera trval sedm let. Všechny instance německé justice se odvolaly na dosud platné poválečné zákony spojenců, podle nichž německým soudům nepřísluší rozhodovat o případech souvisejících s válečnými událostmi a s výsledky druhé světové války.

Rekordmani se sjedou do Pelhřimova - města rekordů

Rekordmani z Čech, Slovenska, Ruska, Německa a Francie se v pátek sjedou do Pelhřimova na osmý ročník mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit. Atak na světové i tuzemské rekordy začne v pátek odpoledne a skončí v neděli v podvečer. Programový maratón přinese minimálně 60 pokusů o národní či světové rekordy v podání specialistů a dalších 30 disciplín je určeno pro příchozí. Skutečnými lahůdkami festivalu budou tentokrát největší perníková chaloupka na světě, největší bonboniéra a nejdelší čtyřicetimetrová klobása, která se začne opékat na náměstí v pátek odpoledne. Novinkou bude letos účast rekordmanů z Ruska: Michail Vasilev, zvaný magnetman, například na svém těle udrží díky tělesnému magnetismu 100 kilogramů předmětů.

Zpěváci Gott a Bílá převzali za duety dvojitou platinovou desku

Dvojitou platinovou desku za úspěšný prodej společného alba Duety převzali ve středu v Praze nositelé titulu Český slavík, populární zpěváci Lucie Bílá a Karel Gott. Vydavatelství Monitor-EMI na dotaz ČTK uvedlo, že se titulu s dvojzpěvy Bílé a Gotta od loňského podzimu prodalo už 65.000 kusů CD a 75.500 kazet.

Internetová stránka Pražské informační služby má novou adresu

Pražská informační služba, která nabízí širokou škálu aktuálních kulturních pořadů, změnila svoji internetovou adresu. Přehled kulturních akcí lze nyní na Internetu nalézt na adrese www.prague-info.cz. Návštěvník na nové adrese nalezne také předběžný přehled kulturních, společenských a sportovních programů a informace o cestovním ruchu až do konce roku 1999, a to v několikajazyčné verzi. Internetové stránky Pražské informační služby poskytují rozmanité údaje více než dva roky. Jen za loňský rok si jimi listovalo přes 200.000 lidí.

Ze sportu:

Trenér Ivan Hlinka zůstává i nadále u české hokejové reprezentace. Na středečním zasedání výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje se dohodl na nové smlouvě, která by měla být podepsána na dva roky. O tom, zda bude Hlinka u národního mužstva působit i nadále se Slavomírem Lenerem, se rozhodne v nejbližších dnech.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes převážně oblačno až zataženo s deštěm a s přeháňkami. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.