Zprávy čtvrtek, 11. ledna 2001

Kateřina Brezovská

Ministr Vetchý vyhlásil výběrové řízení na nové nadzvukové letouny pro českou armádu

Ministr obrany Vladimír Vetchý vyhlásil výběrové řízení na nové víceúčelové taktické nadzvukové letouny pro českou armádu. Pětice západních zbrojovek, které už dříve projevily zájem o případnou zakázku, má své nabídky předložit do konce května; případný vítěz tendru by měl být znám po 31. říjnu. Vetchý to oznámil na středeční tiskové konferenci. Výzvu k podání nabídky na veřejnou zakázku a zadávací dokumentaci k tendru na dodavatele 36, případně 24 nových stíhaček schválila vláda před týdnem. Vyhlášení výběrového řízení však neznamená, že se vláda již definitivně rozhodla nové nadzvukové letouny nakoupit. Podle vojensko-odborných kritérií offsetových programů, ceny a navrženého způsobu financování vyhodnotí nabídky do konce září patnáctičlenná meziresortní komise. Její složení schválila ve středu vláda. Vláda chce výběrovým řízením především zmapovat nabídky a zjistit kvalitu nabídnutých offsetových programů. Ty by měly představovat investice dodavatele v ČR ve výši 150 procent ceny nakoupených stíhaček, která se odhaduje na 100 miliard korun.

Ralston k českým vojákům: Piloti by měli létat až 240 hodin ročně

Vojenští piloti by měli ročně nalétat až 240 hodin. S tímto názorem seznámil vysoké velitele české armády vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě Joseph Ralston, který se zúčastnil středečního zhodnocení loňského výcvikového roku české armády v budově ministerstva obrany v Praze. Bývalý vojenský pilot Ralston ale podotkl, že ani Severoamerická aliance zatím tohoto počtu hodin nedosáhla, její piloti musejí létat 180 hodin za rok. "Česká republika udělala za poslední čtyři roky pokrok hodný zaznamenání," poznamenal s tím, že nyní čeští piloti létají 160 hodin za rok. Podle Ralstona je zásadní věcí rovnováha mezi velikostí armády, její kvalitou, výcvikem a vybavením. Vrchní velitel vojsk NATO v Evropě poukázal na to, že Česká republika má zastaralé vojenské letouny a měla by proto nakoupit zahraniční stíhačky. Upozornil ale, že nelobuje pro nákup stíhaček americké výroby. V projevu k vojákům Ralston mimo jiné poznamenal, že není dobré "přehnat to" s modernizací armády na úkor třeba právě výcviku.

Ralston v Praze hovořil i o budování evropských vojenských sil

Problematikou vytváření vojenských sil Evropské unie se při středečních rozhovorech s českými představiteli zabýval Vrchní velitel spojeneckých sil NATO Joseph Ralston. Americký generál především zopakoval obavu aliance, že případné zdvojování hlavních organizačních struktur na úrovni NATO a unie by mohlo alianci oslabit. " Shodli jsme se na tom, že by bylo velkou a hrubou chybou oslabující alianci, kdyby došlo k nějaké duplikaci struktur, kdyby docházelo k nějakému oslabování aliance, jejímu nahrazování nějakou jinou strukturou, kdyby byly vytvořeny dva paralelní procesy obranného plánování - jeden pro NATO, jeden pro EU," řekl po jednání předseda sněmovního výboru pro zahraničí a obrabu Petr Nečas. Stejný názor zastává i česká armáda, a proto Česko nabídlo do sil rychlé reakce EU v podstatě stejné jednotky, které vyčlenilo pro alianční síly.

Ze středečního jednání vlády

Vláda schválila návrh zákona o evidenci plateb pro účely správy daní. Jde o další pokus zavést registrační pokladny, které již jednou Poslanecká sněmovna zamítla. Mluvčí kabinetu Libor Rouček uvedl, že cílem je monitorovat platby v hotovosti a zabránit zatajování příjmu z podnikání. Následkem toho by mělo dojít ke snížení administrativní náročnosti při správě daní. Pokud projde zákon parlamentem, měl by nabýt účinnosti od roku 2002. Povinnost mít fiskální registrační pokladnu by však platila až od roku 2003.

Ministři přerušili projednávání návrhu vládního nařízení o příspěvku propouštěným havířům v souvislosti s restrukturalizací a útlumem těžby hnědého uhlí. Návrh je třeba sladit s novelou zákona o rozpočtových pravidlech, řekl Libor Rouček. Příspěvky se týkají podle hornických odborů nejméně 3300 horníků, kteří přijdou do roku 2004 o práci v souvislosti se spuštěním jaderné elektrárny Temelín. Rozpočet zatíží podle ministerstva průmyslu a obchodu částkou zhruba 500 miliónů korun.

Vláda schválila nový zákon o správních poplatcích, který sjednocuje veškeré správní poplatky dané různými zákony a vyhláškami a stanovuje jednotný sazebník. Nový zákon nahrazuje dosavadní právní úpravu z roku 1992 a měl by přispět k lepší orientaci správních orgánů i poplatníků.

Vláda odmítla poslanecký návrh zákona o chovu psů, jenž by upravoval držení těch plemen, které by tento zákon označil za nebezpečné. Ministři považují návrh za nesystémový a soudí, že dosud platná právní úprava stačí k postižení jednání chovatelů, kteří zákony porušují, řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Další demonstrace na podporu stávkujících pracovníků ČT

Na pražském Václavském náměstí i v dalších městech se dnes od 18:00 opět konají shromáždění na podporu požadavků stávkujících zaměstnanců České televize. Manifestace, pořádané iniciativou Česká televize - věc veřejná, začnou ve stejnou dobu také v Ústí nad Labem, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové a několika dalších městech. Mají být výzvou poslancům, kteří v pátek rozhodnou o osudu Rady ČT a novele zákona o veřejnoprávní televizi, umožňující odvolání jejího ředitele Jiřího Hodače.

Naopak proti obsazení budovy zpravodajství ČT vzbouřenými redaktory hodlá večer na Kavčích horách protestovat přípravný výbor sdružení Krotitelé duchů zákonů. Jeho členové uvažují o tom, že pak přenocují ve sněmovně a v Senátu. Zatím asi stočlenná skupina si název zvolila v reakci na výrok prezidenta Václava Havla, že Hodač byl zvolen v souladu s literou zákona, ale proti jeho duchu.

Lidé mohou po dvou týdnech opět sledovat jednotné vysílání ČT

Od středečního rána mohou diváci po více než dvou týdnech opět sledovat jednotné vysílání České televize (ČT). Pokyn k tomu, aby byl šířen jediný signál ČT, a to z budovy na Kavčích horách, předala v úterý večer společnosti České radiokomunikace (ČRa) Věra Valterová, pověřená řízením televize. Podle některých senátorů, to však k rychlému uzavření konfliktu ve veřejnoprávní televizi nepovede.

Vedoucí personálního a právního útvaru ČT Valterová, kterou řízením ČT pověřil generální ředitel Jiří Hodač, se hodlá setkat s šéfredaktory zpravodajství a publicistiky vzbouřených redakcí. Šéfredaktor zpravodajství Bohumil Klepetko je ale podle svého zástupce na dovolené. Podle šéfa publicistiky Martina Mrnky redaktoři Valterovou odkáží na stávkový výbor zaměstnanců.

Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková uvedla, že se ve středu neúspěšně pokusila setkat se svými podřízenými. Podle svých slov trvá na všech výpovědích, které v minulých týdnech dala nebo se pokusila dát rebelujícím pracovníkům zpravodajství. Zdůraznila, že ani poté, co vedení televize přestalo přerušovat vysílání vzbouřenců z Kavčích hor svými pořady, nehodlá odstoupit.

Prodi: EK věří, že ČR vyřeší spor kolem ČT demokraticky

Předseda Evropské komise Romano Prodi ve středu vyjádřil důvěru, že Česká republika vyřeší spor kolem České televize demokraticky. Vyslovil se pro zajištění nezávislosti a průzračnosti veřejnoprávního vysílání. Prodi to uvedl v odpovědi na dopis Mezinárodní federace novinářů (MFN) z minulého týdne, v němž se generální tajemník Aidan White znepokojoval nad krizí v ČT a vyzýval komisi, aby se vyjádřila. "Budoucí členství v Evropské unii vyžaduje, aby Česká republika dál dosahovala stability institucí zajišťujících demokracii a nadvládu práva. Z tohoto hlediska Evropská komise sdílí starost vyjádřenou v ČR i mezinárodně, že je třeba silně chránit nezávislost a průzračnost veřejnoprávního vysílání," stojí v Prodiho psaní, jež bylo zveřejněno ve středu v Bruselu.

V Temelíně zatím nepřifázovali turbínu, výkon reaktoru je 4,5 pct

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín ve středu večer zvýšili výkon reaktoru prvního bloku na 28 procent, ale nepodařilo se jim přifázovat turbínu. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že testy dále pokračují, výkon reaktoru je nyní 4,5 procenta. "Příčinou neúspěšného pokusu o přifázování turbíny bylo vypadávání jističe měřícího transformátoru napětí na generátoru elektrárny. Obsluha během čtvrtka v blokové dozorně vymění voltmetr, na němž je jistič namontován. Poté opět zvýší výkon reaktoru a budou pokračovat dynamické testy turbíny, včetně jejího přifázování. Ty jsou plánovány i na příští dny," vysvětlil Nebesář.

Reaktor prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín byl v neděli dopoledne automaticky odstaven poté, co byla v nejaderné části elektrárny zaznamenána nestabilita režimu bloku. Inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ani poruchová komise zatím nevědí, co bylo signálem k tomuto odstavení reaktoru. Mluvčí úřadu Pavel Pittermann v pondělí řekl, že systémy elektrárny zareagovaly na signál tak, jak měly.

Rakouští Zelení pro "další důsledný odpor" proti Temelínu

Rakouští Zelení požadují "nadále vést důsledný odpor" proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Zároveň vyzývají dolnorakouského zemského hejtmana Erwina Prölla, který má v pátek jednat v Praze, aby s premiérem Milošem Zemanem a předsedou parlamentu Václavem Klausem dohodl prodloužení zkoušek Temelína až do konce letošního roku. Napsala to ve středu agentura APA. Dohoda šéfů vlád Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela z 12. prosince 2000 o uskutečnění bezpečnostních a ekologických prověrek Temelína nepředstavuje podle Zelených "žádný vhodný nástroj" pro objasnění mnoha otevřených otázek kolem této elektrárny. Zelení přitom poukázali na to, že jen během zkušebního provozu prvního reaktoru došlo již k osmi poruchám.

Šedivý: V loňském roce přetrvávaly problémy s prověřením vojáků

Česká armáda v roce 2000 splnila to, co si uložila, snížila počet svých posádek i vojáků a zapojuje se do práce Severoatlantické aliance. Na středečním zhodnocení výcvikového roku 2000 to uvedl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Podotkl ale, že přetrvávají problémy, které má armáda s pomalými bezpečnostními prověrkami vojáků pro struktury NATO. Uvedl, že České republice bylo ve strukturách aliance nabídnuto 143 míst, přičemž ČR se zavázala, že do konce roku 2000 jich obsadí 77. Skutečně bylo obsazeno 62 míst, na zbylé jsou již vybráni kandidáti. Jejich nástupu brání především to, že dosud nemají potřebné bezpečnostní prověření. V letošním roce se ale dá očekávat zrychlení bezpečnostních prověrek, neboť od prosince platí novela zákona o ochraně utajovaných skutečností. Ta umožňuje ministerstvu obrany prověřovat své pracovníky na stupeň důvěrné.

Poslanci se budou zabývat takzvaným balkánským syndromem

Problémem "balkánského syndromu", který je spojován s onemocněním vojáků z mezinárodních vojenských misí na Balkáně, se bude příští čtvrtek zabývat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Oznámil to ve středu jeho předseda Petr Nečas (ODS), který schůzi výboru svolal. Poslanci podle něj chtějí, "aby zazněly všechny potřebné informace", jež v době zasedání výboru budou k dispozici. "Naše veřejnost je tímto problémem znepokojena a my chceme zabránit šíření nějakého znepokojení nebo paniky," vysvětlil svůj postup Nečas. Řekl, že jednání výboru o "balkánském syndromu" se zúčastní zástupci českého ministerstva obrany, odborníci z vojenské zdravotní služby a vojenské zpravodajské služby. "Budeme se především zajímat o opatření, která byla učiněna ve vztahu k našim občanům, to znamená k vojákům Armády ČR, jaká byla zavedena preventivní opatření a podobně," vysvětlil.

Termín "balkánský syndrom" se začal v posledních týdnech používat po zveřejnění série onemocnění a úmrtí bývalých vojáků sil NATO, kteří působili v misích na Balkáně. Jejich onemocnění leukémií či jinou formou rakoviny dává část odborníků do souvislosti s ochuzeným uranem, který při bombardování cílů na Balkáně používala americká armáda. Čeští vojáci působí na Balkáně v misích SFOR v Bosně a Hercegovině a KFOR v jugoslávské provincii Kosovo. Cílem misí je dohlížet na dodržování míru a klidu v těchto oblastech.

Žádný balkánský syndrom neexistuje, protože známá fakta o onemocněních veteránů z Balkánu neodpovídají definici "syndromu". Každá choroba je jiná a každá má zřejmě jiné příčiny, jimiž není ochuzený uran, řekl český velvyslanec při NATO Karel Kovanda po středečním zasedání Severoatlantické rady, jež bylo zasvěceno této záležitosti. NATO hodlá na reálné znepokojení veřejnosti v řadě členských zemí reagovat shromažďováním, výměnou a zveřejňováním všech dostupných informací. Bude se snažit, aby statistická báze byla co nejširší a tudíž co nejpřesvědčivější. "Bude-li si veřejné mínění pak přesto udržovat názory, jež neodpovídají lékařským, vědeckým a statistickým faktům, pak se s tím nedá nic dělat," řekl velvyslanec.

Klaus: Do EU ano, ale vládnout si sami

Na semináři o budoucnosti Evropské unie v Londýně prohlásil ve středu předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus, že to, zda někdo je, nebo není v Evropské unii, se stalo rozlišujícím faktorem, který naznačuje, zda je někdo "normální, standardní, vyspělou, poslušnou evropskou zemí". "V důsledku toho nemáme jinou možnost než vyvinout maximální úsilí o to, abychom se co nejdříve stali členy; bez ohledu na náš názor na současně uskutečňovaný model sjednocování Evropy a na ideologii, která je za tím," řekl Klaus v projevu v prestižním Královském ústavu pro mezinárodní záležitosti. Ve svém projevu, který vyvolal poměrně velkou pozornost i diskusi účastníků, Klaus dále uvedl, že si přeje, aby Česká republika vstoupila do Evropské unie, avšak jako národ, který si vládne sám.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení pokut za černou jízdu

Za jízdu na černo mohou provozovatelé hromadné dopravy nadále ukládat pokuty. Vyplývá to ze středčního rozhodnutí Ústavního soudu. Napadené části zákona o silniční dopravě nejsou v rozporu s Ústavou, konstatovalo plénum Ústavního soudu. Na Ústavní soud se obrátil Okresní soud v Karviné, protože byl přesvědčen, že pasáže zákona porušují princip rovnosti zakotvený v Listině základních práv a svobod. Podle jeho názoru totiž nepřípustně zvýhodňují dopravce. Umožňují mu, aby ve smluvním vztahu s občanem sám ukládal sankce a určoval jejich výši.

Ověřování devitalizace pokračuje i po smrti jejího objevitele

V ověřování devitalizace, nadějné metody léčení rakovinových nádorů, která zabrala v 99 procentech případů nemocných zvířat, budou odborníci z mělnického Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd pokračovat i po smrti jejího objevitele Karla Fortýna. Ten zemřel 4. ledna. Ve středu to řekl Fortýnův dlouholetý spolupracovník Vratislav Horák, který 25 let vede devitalizační tým a byl u všech dosavadních pokusů na zvířatech. Nový tým, který chce Horák dát dohormady co nejrychleji, by pokračoval v experimentálním výzkumu na prasatech a ověřil řadu operačních zákroků, než se začnou aplikovat u lidí. Metodu pak převezme do klinického zkoušení na lidech Masarykův onkologický ústav v Brně, jak o tom už rozhodla vědecká rada ministerstva zdravotnictví. Podle Horáka projevili o metodu zájem i zahraniční odborníci. Devitalizace spočívá v podvázání zhoubného nádoru a tím přerušení přívodu živin. Nádor pak odumírá a v těle vyvolá imunitní reakci, která zničí i zhoubné buňky metastáz.

Spotřeba potravin v ČR v letech 1993 a 1999 rostla

Spotřeba potravin, nápojů a tabáku, které si stále udržují dominantní postavení ve struktuře vydání domácností v ČR, roste. Nákupy sledovaných druhů potravin od vzniku samostatné ČR v roce 1993 do roku 1999 byly vyšší ve většině sledovaných položek. Provázely je ale některé strukturální změny, vyplývá z údajů publikovaných Českým statistickým úřadem. Velmi výrazný růst spotřeby statistikové zaznamenali například u nealkoholických nápojů (bez sirupů), přičemž důvody lze podle nich spatřovat v bohaté nabídce těchto nápojů na trhu podpořené cílenou reklamou. Naopak dlouhodobě klesají nákupy hovězího masa, rovněž dlouhodobý je trend poklesu nákupů másla. U některých druhů sledovaných potravin se však také v období 1993 až 1999 postupně vyrovnával výrazný pokles spotřeby ze začátku devadesátých let, kdy ceny potravin výrazně vzrostly. "Například nákup masa a masných výrobků na osobu ročně poklesl od roku 1990 do roku 1993 o 6,7 kg v domácnostech zaměstnanců a o 10,6 kg v domácnostech důchodců," připomíná ČSÚ.

Český pavilón Expo 2000 se z Hannoveru do Prahy 2 nepřestěhuje

Pražští radní v úterý zamítli záměr umístit český pavilón výstavy Expo 2000 v Hannoveru na pozemky města v předpolí Nuselského mostu v Praze 2. Ve středu to řekl ředitel magistrátního odboru obchodních aktivit Václav Pátek. Pavilón loni vydražila soukromá firma Pražská správa nemovitostí. Její zástupci nyní nevědí, co bude s objektem dál. "Trochu nás to zaskočilo. Předpokládali jsme, že město bude mít zájem, aby to lidé viděli," řekl představitel firmy Michal Malý, který se o rozhodnutí dozvěděl ve středu dopoledne. Pátek vysvětlil, že pozemky u mostu jsou v územním plánu vedeny jako park a komunikace a nelze na nich stavět. Pavilón musí být přitom podle Malého v Německu rozebrán do určité doby a nelze jej skladovat kvůli nebezpečí poškození. Pozemek v Praze 2 byl podle něj jediný vhodný, který se podařilo najít. "Možností na okraji Prahy je více. Popírá to však smysl pavilónu. Smyslem je dostat ho na frekventované místo. Neumíme odpovědět, co bude dál," poznamenal Malý.

Ze sportu

Kateřina Neumannová vyhrála středeční kombinační závod Světového poháru na pět kilometrů klasickou technikou a pět kilometrů volnou technikou v americkém středisku Salt Lake City - na trati, která bude příští rok hostit olympijské hry. Pro Neumannovou byl tento triumf první v této sezóně.

Desátá etapa pouštní Rallye Paříž - Dakar vynesla jejího pětinásobného vítěze Karla Lopraise do čela hodnocení kamiónů. Po bezproblémovém průběhu celého úseku dlouhého 435 kilometrů na území Mauritánie z Al- Gjallaúja do Adaru Loprais suverénně vyhrál a vystřídal v čele průběžného pořadí jiného českého řidiče Tomáše Tomečka. U Tomečka se na oficiálních stránkách rallye objevila dvacetihodinová penalizace. Jeho tatrovka má problémy s nápravou, proto musela jen po normální cestě mimo vytyčenou trať a podle neoficiálních zpráv zřejmě minula časovou kontrolu.

A na závěr zpráv informace o čtvrtečním počasí na území České republiky

Zataženo, občas sněžení. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.