Zprávy čtvrtek, 11. února 1999

A nyní podrobněji:

Ministři financí východní Evropy proti levným dovozům z EU

Středoevropské a východoevropské země kandidující na členství v Evropské unii si nepřejí dovoz levných produktů ze zemí Unie. Ministři financí Polska, České republiky, Maďarska, Slovinska i zástupce Estonska po svém středečním setkání ve Varšavě vyzvali Evropskou unii, aby zastavila dotované vývozy do střední a východní Evropy. Ministři kromě toho apelovali na Brusel, aby urychlil vnitřní reformu Evropské unie.

Zemědělci hodlají opět protestovat proti laciným dovozům masa

Zemědělci na Plzeňsku jsou znepokojeni současnými cenami dováženého vepřového masa. Pokud nepřijme vláda na omezení laciných dovozů vepřového do 20. února účinné řešení, zemědělci opět přistoupí k protestním akcím. Pro ČTK to ve středu uvedl předseda Agrární komory Plzeň-sever Josef Hynek. Díky opětovnému importu dotovaného vepřového masa poklesly v současné době ceny prasat vykupovaných v živé hmotnosti na 25 až 27 korun za kilogram, což je zhruba deset korun pod výrobními náklady českých zemědělců.

NATO potvrdilo, že přijetí bude začátkem března

Severoatlantická aliance ve středu opět potvrdila, že počítá s formálním přijetím České republiky, Maďarska a Polska v prvních březnových dnech. "Předpokládáme, že to bude začátkem března. Nyní intenzívně debatujeme o konkrétním datu, kdy dojde ke vstupu," řekl ČTK činitel NATO, který si nepřál být jmenován. Aliance podle něj v tento den počítá s "odpovídající důstojnou ceremonií" ve svém politickém ústředí v Bruselu. Hlavní slavnostní příležitostí bude ovšem pár týdnů poté summit k 50. výročí NATO ve Washingtonu.

Armáda ČR chce nadále nadstandardní vztahy s armádou SR

Česká armáda má podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého zájem nadále rozvíjet výjimečně nadstandardní vztahy se slovenskou armádou. Vstup České republiky a její armády do vojenských struktur NATO v žádném případě neomezí vzájemné vztahy mezi českou a slovenskou armádou, řekl Šedivý po jednání se svým slovenským protějškem Milanem Cerovským. Generálové si při středečním setkání ve slovenských lázních Piešťany vyměňovali především informace o trasformaci armád obou zemí.

Z jednání Poslanecké sněmovny

Klíčovým bodem středečního jednání Poslanecké sněmovny byl zákon o svobodném přístupu k informacím. Sněmovna tuto předlohu schválila a dala tak občanům do ruky významný nástroj, kterým se mohou na úřadech domáhat poskytnutí různých údajů. Nový zákon, který má platit od roku 2000, totiž předpokládá, že každý občan má právo na to, aby mu státní a územněsprávní orgány i některé další instituce poskytly informace, jimiž disponují. Jako ochrana před zneužitím slouží ustanovení, podle kterého zveřejnění informací nesmí být například v konfliktu s předpisy o ochraně utajovaných skutečností, obchodního tajemství či osobních údajů.

Poslanecká sněmovna také podpořila přistoupení České republiky k většině článků Evropské charty místní samosprávy, která zakotvuje principy nezávislého postavení místních volených orgánů. Dolní komora parlamentu totiž schválila vládní návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací tohoto dokumentu. Charta, kterou od doby jejího vzniku v roce 1985 ratifikovalo již 27 evropských států, hovoří mimo jiné o tom, že místní orgány mají právo na odpovídající vlastní finanční zdroje a v rámci zákona mohou uplatňovat svoji iniciativu ve všech věcech, které nejsou vyňaty z jejich kompetence nebo jsou v pravomoci jiných institucí.

Od 1. října se podstatně zvýší vyplácené dávky nemocenské ze současné nejvyšší částky 186 korun denně na 468 korun. Senátní novelu zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců schválila Poslanecká sněmovna. Poslanci byli zajedno v tom, že nynější systém nevyhovuje. Nemocenská totiž nebyla valorizována od roku 1994.

V prvním čtení podpořili poslanci také návrh novely tiskového zákona, který má odstranit nesoulad s novým zákonem o utajovaných skutečnostech. Předkladatel Jiří Payne navrhuje vypustit ustanovení, které dosud státním orgánům umožňuje, aby novinářům pro jejich vlastní potřebu poskytovaly také informace, které nejsou určeny k uveřejnění.

Křesťanská akademie vyzvala premiéra k vyřešení vztahu k církvím

Signatáři otevřeného dopisu České křesťanské akademie, mezi nimiž jsou mimo jiné umělci, věřící a některé další známé osobnosti, vyzvali ve středu premiéra Miloše Zemana k neprodlenému přijetí opatření, která by vyřešila vztah státu k církvím. V dopise upozornili, že polistopadová politická reprezentace nebyla dosud schopna vyřešit problém postavení a praktického zabezpečení církví ve vznikající demokratické společnosti. "Je bolestným zjištěním, že Česká republika je dnes již jediným středoevropským státem, jehož vztah k církvím upravují komunistické právní normy," stojí v dopise, jehož znění obdržela i ČTK. Dopis byl poslán na vědomí prezidentu Václavu Havlovi, předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi a předsedkyni Senátu Libuši Benešové.

Baštova komise podala přibližně deset dalších podnětů

Koordinační a analytická skupina vládního Výboru na ochranu ekonomických zájmů už předala orgánům činným v trestním řízení přibližně pětatřicet podnětů z asi čtyř set, kterými se zabývá. Ministr Jaroslav Bašta, který skupinu vede, ČTK potvrdil, že od minulého týdne podepsal dalších asi deset podnětů. Podle informací ČTK by se měli příští týden sejít ministři, kteří tvoří vládní výbor, a diskutovat o další podobě jeho práce i analytické skupiny.

Odboráři budou možná požadovat odstoupení některých ministrů

Odboráři možná na příštím sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů, který se má konat 10. a 11. března, budou požadovat odstoupení některých ministrů. Na středeční tiskové konferenci to řekl předseda konfederace Richard Falbr. Odmítl ale uvést konkrétní jména. "Na činnosti dnešní vlády lze už leccos kritizovat a já nevidím důvod, proč bychom se měli chovat jinak, než jsme se chovali ve všech letech naší existence," řekl. Podle Falbra je jeden ministr, který by měl být vyměněn, a na sněmu jeho jméno určitě zazní. Odboráři tím vládě podle názoru odborového předáka pomohou.

Pražský primátor u prezidenta

Praha bude podle jejího primátora Jana Kasla připravena důstojně hostit v roce 2000 účastníky zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Nový pražský primátor s tímto ujištěním přišel ve středu na Pražský hrad za prezidentem Václavem Havlem. Hovořilo se také o projektu Praha - Evropské město kultury 2000. Tento projekt se stejně jako příprava pražského Kongresového centra na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky potýká s nedostatkem peněz.

Část mise MMF spokojena s přestavbou Kongresového centra

Přestavba a dostavba Kongresového centra Praha běží podle harmonogramu. Při kontrole to konstatovala část mise Mezinárodního měnového fondu 'MMF) a Světové banky 'SB) v čele s ředitelkou Společného sekretariátu pro výroční zasedání těchto institucí Patricií Daviesovou. Na dotaz ČTK to ve středu uvedla ředitelka organizačního centra pro výroční zasedání při ministerstvu financí Lumíra Kafková. Podle ní je důležité, jak ve čtvrtek zhodnotí stav výstavby viceprezident SB Shengman Zhang a tajemník MMF Reinhard Münzberg. Kafková nicméně nepředpokládá, že by měli odlišný názor.

Rakousko musí tlačit na odklad rozhodnutí o Temelínu

Rakouští Zelení opět požadují, aby vídeňská vláda vstoupila ještě před rozhodnutím o dalším osudu jihočeské jaderné elektrárny Temelín do přímého jednání s českou vládou. Usilovat by měla o dvouměsíční odklad vládního rozhodnutí o Temelínu, nezbytný pro vypracování skutečného cenového srovnání s alternativními zdroji energie, a nabídnout investiční spoluúčast na budování těchto alternativních zdrojů. Poukázala na to na středeční tiskové konferenci ve Vídni představitelka opozičních rakouských Zelených Eva Glawischnigová.

Lidé nevěří, že mohou ovlivnit celospolečenské problémy

Občané České republiky považují za naprosto nedostatečné vlastní možnosti ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Jako malé hodnotí své možnosti 71 procent respondentů a jako spíše menší další pětina dotázaných. Větší důvěru mají občané ve schopnost mít vliv na řešení problémů v místě bydliště, ale i zde převažuje záporné hodnocení vlastního prosazení.

Český podnikatel dluží údajně ruským kolegům 360 miliónů dolarů

Ruská firma Chiton obvinila českého podnikatele Romana Vaškůje, že jí dluží nejméně 360 miliónů dolarů. Podle zástupců Chitonu dnes už neexistující zlínská firma Cowitra vyvážela v letech 1991 až 1996 z Ruska ropu, ale nikdy za ni nezaplatila. Jak uvedla Česká televize, Rusové se obrátili na zlínskou pobočku krajského úřadu vyšetřování, a ta zahájila trestní stíhání. Podle Chitonu byl Vaškůj jenom nastrčenou osobou, neboť celý složitý mechanismus vývozu ropy vznikl v Rusku a z české strany mohl být akceptován jako svérázná forma deblokace českých pohledávek. Vaškůj všechno popírá. Tvrdí, že se společností Chiton nikdy neobchodoval a nedluží jí žádné peníze. Obvinění ruské firmy považuje za vydírání.

Prezident nebude nic podnikat proti reklamě časopisu Hustler

Prezident Václav Havel nechá plně na zvážení Asociace reklamních agentur, jak posoudí plakát časopisu Hustler zobrazující blondýnu oděnou v kůži s nápisem "vládne na hradě domina?". Václav Havel nebude v této věci nic podnikat. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Reklama, která je zatím na některých pražských lavičkách a má být i na billboardech, zjevně naráží na diskuse v posledních měsících o síle vlivu, který má na chování a rozhodování prezidenta jeho choť Dagmar.

Skandály provázený pornografický časopis Hustler nepopírá, že pro současnou českou reklamní kampaň využil prezidentského páru. "Cílem naší billboardové kampaně bylo pochopitelně upoutat pozornost čtenářů, aféry Hradu jsou všem dostatečně známé," připustil na dotaz ČTK Filip Steindl, ředitel firmy Fool Moon, která vydává "měkčí" českou verzi amerického časopisu.

Akreditace 1. lékařské fakultě

Jako první ze sedmi lékařských fakult v České republice získala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze akreditaci ministerstva školství USA. Jak řekl její děkan Petr Hach, akreditací uznala americká vláda kvalitu přípravy mediků na této fakultě s tím, že americkým studentům poskytne na studium bezúročnou půjčku. Připomněl, že akreditaci předcházelo potvrzení ministerstva školství USA, že programy českých lékařských fakult udělujících titul MUDr. jsou srovnatelné s americkými programy vedoucími k titulu M.D. Tím byla otevřena cesta k akreditaci i jednotlivým fakultám, které o ni mohou podobně jako 1. lékařská fakulta požádat ministerstvo školství USA.

Holiday World

Středoevropský veletrh cestovního ruchu Holiday World ve čtvrtek otevře v Praze brány návštěvníkům z řad odborníků na cestovní ruch. Zástupci cestovních kanceláří, hotelů či dopravních společností se tak budou moci seznámit s komplexní nabídkou trhu. Kromě domácích firem přijedou vystavovatelé z Egypta, Finska, Francie, Německa, Rakouska, Řecka, Indie, Itálie, Malty, Chorvatska a řady dalších oblastí. Poprvé se veletrhu zúčastní vystavovatelé z Anglie, Mexika a Albánie. Součástí veletrhu je již 4. ročník prezentace českých, moravských a slezských regionů Region World 99, kde se zástupcům cestovních kanceláří představují jednotlivé regiony.

V Praze vystoupil orchestr s názvem Celá Evropa

Barokní orchestr s názvem Celá Evropa hrál ve středu večer pražskému publiku v kostele sv. Šimona a Judy. Jeho uměleckým vedoucím je proslulý britský houslista Simon Standage. Těleso sestavené z hráčů několika zemí předvedlo podle České hudební společnosti výsledky několikaletého snažení své zakladatelky Ulriky Engelkové, ředitelky drážďanské Akademie staré hudby. Po úspěšném turné ve Velké Británii a Německu se pražský koncert uskutečnil za podpory Evropské unie a Německo-českého fondu budoucnosti.

Nominace na prestižního Českého lva

Celkem deset ze 14 celovečerních českých filmů uvedených loni v kinech se objevilo v některé z nominací na Českého lva. Nejvíc - 13 - jich členové České filmové a televizní akademie udělili snímku Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala. Nominován byl ve všech kategoriích, v jedné dokonce dvakrát. Šest nominací získala Reifova Postel, pět Vávrův snímek Co chytneš v žitě a tři film Věry Chytilové Pasti, pasti, pastičky. Křišťálové plastiky budou vítězům předány 27. února v pražské Lucerně.

Výstava klasiků české fotografie

Fotografické dílo čtyř klasiků meziválečné scény české fotografie představuje od 10. února Pražský Dům fotografie U Řečických. Jeho návštěvníci mohou zhlédnout tvorbu Františka Drtikola, Jaromíra Funkeho, Jaroslava Rösslera a Eugena Wiškovského. Čtyři soubory vždy po deseti fotografiích byly vybrány tak, aby uceleně reprezentovaly práci jednotlivých autorů. Výstava potrvá do 2. března.

Ze sportu:

Ve svém druhém utkání na Švédských hokejových hrách ve Stockholmu prohráli reprezentanti České republiky s Finskem 2:3. Čeští hokejisté, loňští vítězové série Euro Hockey Tour, tak v letošním ročníku neoficiálního evropského šampionátu obsadí třetí příčku.

Další kladný bod na své vysněné cestě za účastí v olympijském Sydney mají čeští fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let. V přípravném duelu porazili v Bejrútu národní celek Libanonu 3:0.

Basketbalistky IMOSu Žabovřesky zvítězily v utkání Evropské ligy ve Francii nad obhájkyněmi loňského prvenství, hráčkami Bourges 65:51. Vítězstvím si Brňanky zajistily postup do čtvrtfinále soutěže z prvního místa.

Na tenisovém turnaji v Petrohradě prohrál v prvním kole náš Daniel Vacek s Francouzem Raoux po setech 6:7, 4:6.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty minus 7 až minus 3 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.