Zprávy čtvrtek, 12. března 1998

Zprávy 12.3.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy:

A nyní podrobněji:

Prezident Havel ukončil návštěvu Polska

Členství v NATO se podle Václava Havla nemá chápat jako pouhá ochrana bezpečnosti vlastního státu zaplacená povinností eventuální pomoci jiné zemi, ale jako projev "ducha lásky ke svobodě" a "ducha k solidaritě". Český prezident to v úterý řekl v projevu k polským politickým a kulturním špičkám na Varšavské univerzitě. Václav Havel se také neformálně setkal s bývalým polským prezidentem Lechem Walesou. Poslední den návštěvy Polska český prezident zavítal do Zelowa, který je největším centrem českého osídlení v Polsku.

V tamním českém evangelickém kostele vyjádřil obdiv k tomu, jak si místní lidé českého původu dokázali uchovat vlastní tradice, jazyk a náboženství. Uvítat jej přitom přišlo zřejmě všech 8000 obyvatel města. Život obyvatel Zelówa podle prezidenta dokazuje, že si lze zachovat identitu a kontinuitu a na občanském principu žít spolu s lidmi jiné víry a různých názorů. Na přání místního faráře prezident převzal záštitu nad vznikajícím muzeem o soužití Čechů a Poláků v minulosti. V Lodži si prezident spolu s manželkou a představiteli místní židovské komunity prohlédl židovský hřbitov, který je největší nekropolí svého druhu v Evropě. Při setkání se studenty lodžské filmové školy Havel vyjádřil naději, že si ještě splní svůj sen z mládí a bude se věnovat filmu. Svěřil se, že má nabídku od režiséra Miloše Formana, aby pro něj napsal scénář k filmu o Goyovi. Upozornil ale, že dokud je prezidentem, nemá na psaní čas.

Tři čeští politici v Londýně

Nezávisle na sobě zamířili do Londýna tři přední čeští politici. Premiér Josef Tošovský, kterého doprovází ministr zahraničí Jaroslav Šedivý, se zúčastní Evropské konference. Předseda sociálních demokratů Miloš Zeman kromě schůzky s představiteli evropských sociálně demokratických stran pohovořil také s významnými investory, kteří s blížícími se volbami projevují zvýšený zájem o to, co vlastně mají sociální demokraté za lubem. Bývalý premiér Václav Klaus si domluvil v Londýně rozhovor v české redakci BBC, ale především vystoupil na téma evropské integrace ve sledovaném televizním pořadu BBC News Night.

Česká sociální demokracie má výrazný zájem na získání takových dlouhodobých zahraničních investic, které povedou k zavádění nových moderních technologií, ke zvýšení produktivity práce a k vytvoření nových pracovních příležitostí. Po setkání s předními investory to v Londýně řekl předseda ČSSD Miloš Zeman. "Zdůraznili jsme, že jsme ochotni těmto zahraničním investorům poskytnout příslušné záruky, aby dali České republice přednost před jinými zeměmi," řekl Zeman a zmínil se v této souvislosti o potenciálním zájmu společností Intel a General Motors vybudovat v ČR své závody.

Bývalý premiér Václav Klaus prohlásil v Londýně, že Česká republika si přeje být nedílnou součástí Evropské unie. V pořadu televize BBC Newsnight zdůraznil, že máme zájem na co nejširší spolupráci s jejími členy, nechceme však přijít o svou národní identitu. Chceme méně unionismu, řekl Václav Klaus a vyjádřil také pochybnosti o projektu společné evropské měny. Zároveň nevyloučil, že jednotná měna by nakonec mohla "pozdržet rozšíření" Evropské unie.

Sněmovna vstup do NATO schválí zřejmě velkou většinou hlasů

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně a poslední oficiální i neoficiální vyjádření představitelů poslaneckých klubů naznačují, že dolní parlamentní komora patrně schválí vstup České republiky do NATO ještě před červnovými mimořádnými volbami, a to výraznou většinou hlasů. Podle některých odhadů lze dokonce očekávat, že se vstupem do aliance by mohlo souhlasit 131 až 160 z celkem 200 členů sněmovny. Rovných sto hlasů pro vstup lze čekat od zákonodárců z klubů ODS, US, KDU-ČSL a ODA, kteří začlenění země do NATO jednoznačně a dlouhodobě podporují. Další podpora se očekává z řad 58 sociálních demokratů.

Změna postoje ČSSD ke vstupu do NATO je dobrá i pro ni

Jako pozitivní krok kupředu hodnotí politolog Jiří Pehe změnu postoje sociální demokracie v otázce přistoupení České republiky k NATO. Podle jeho názoru se zdá, že sociální demokracie konečně řekla určité jednoznačné slovo ke vstupu do NATO, což je dobré nejen pro budoucnost země a bezpečnost státu, ale i pro samu sociální demokracii. Jiří Pehe, který nyní pracuje jako ředitel politického odboru prezidentské kanceláře, se totiž domnívá, že si u mnoha středových voličů zbytečně ubližovala lavírováním v případě otázky našeho vstupu do NATO. Poslanecký klub ČSSD v úterý doporučil svým členům podpořit přistoupení ČR k NATO a zároveň doporučil předsednictvu ústředního výkonného výboru strany, aby s tímto postojem poslanců souhlasil. Strana prý udělala vše pro prosazení referenda k této otázce, bohužel neúspěšně.

Jednala vláda

Vláda ve středu rozhodla o zdražení cen elektrické energie o 24 procent, plynu o 27 procent a nájemného v průměru o 27 procent, a to s účinností od 1. července. K témuž datu se podle rozhodnutí vlády zvýší důchody o 7,25 procenta, což je o zhruba 400 korun na důchodce. Na tiskové konferenci k jednání vlády to řekl ministr financí Ivan Pilip.

Vláda také přijala demisi ministra Vladimíra Mlynáře na funkci mluvčího vlády. Protože však kabinet nemá vhodného nástupce, pověřili ministři Mlynáře, který odchází kvůli členství v Unii svobody, výkonem funkce na neurčito nejpozději do doby zahájení volební kampaně. Vladimír Mlynář zůstává ministrem bez portfeje.

Kabinet nezaujal stanovisko k poslaneckému návrhu novely volebního zákona, který by umožnil krajanům v zahraničí zúčastnit se voleb. "Nicméně to znamená, že bude zítra postoupen Poslanecké sněmovně, a ta by o něm měla znovu hlasovat," řekl ministr a mluvčí vlády Vladimír Mlynář. Vláda jmenovala úřadujícího šéfa České národní banky Pavla Kysilku novým alternujícím guvernérem Světové banky za Českou republiku. Kysilka nahradí viceguvernéra České národní banky Jana Víta, jemuž 2. března skončilo funkční období. Alternující guvernér je jmenován, aby zastupoval hlavního představitele země u Světové banky, jímž automaticky bývá ministr financí.

Reakce na schválení deregulace cen

Poměrně rozdílné reakce vyvolalo u představitelů parlamentních stran rozhodnutí vlády o deregulaci cen elektrické energie, plynu a nájemného. Zatímco Unie svobody chápe deregulaci jako vyváženou, poslanci KDU-ČSL a ODS očekávali mírnější postup při deregulaci elektřiny a ODA by výrazněji uvolnila ceny nájemného. Komunisté a sociální demokraté míru deregulaci označují za sociálně necitlivou.

Strana Důchodci za životní jistoty je nespokojena s rozhodnutím vlády zvýšit k 1. červenci, kdy vzrostou ceny energií a nájemné, důchody jen o 7,25 procenta. ČTK to řekl předseda strany Eduard Kremlička. Důchodci kritizovali již původní návrh ministra práce a sociálních věcí Stanislava Voláka, který počítal s růstem důchodů o 8,7 procenta. Tvrdili, že tato částka nekryje zvýšené náklady spojené s připravovanými deregulacemi.

Místopředseda ČSSD a šéf sněmovního výboru pro sociální politiku Vladimír Špidla nevylučuje, že jeho strana se po volbách pokusí některé deregulované ceny opět snížit. "S cenami se dá hýbat na obě dvě strany," řekl zpravodaji ČTK Špidla, s nímž sociální demokracie v případě vítězství v parlamentních volbách počítá do čela ministerstva práce a sociálních věcí.

Odbory považují deregulační rozhodnutí vlády za výsměch a budou požadovat zvýšení mezd. ČTK to řekl předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr. Uvedl také, že předloží radě předsedů odborových svazů návrh, aby odbory do voleb již s touto vládou nejednaly. Snaha odborů vysvětlit vládě, že riskuje sociální konflikty, byla podle Falbra zbytečná. Odborový předák nyní čeká na reakci odborových svazů. Komora nebude organizovat hromadné akce, ale postaví se do čela akcí, které případně budou iniciovat jednotlivé svazy.

Mínění - změny volebního zákona

Čeští občané by změny volebního zákona, které by umožnily hlasovat i voličům v zahraničí a zkrátily dobu voleb na jeden den, spíše uvítali. Ani jeden z návrhů však nezískal souhlas nadpoloviční většiny respondentů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který ve středu večer ČTK poskytla agentura Sofres-Factum. Pro zkrácení voleb na jeden den se vyslovilo rovných 46 procent dotazovaných a 30,3 procenta bylo proti.

Ministerstvo financí zvedlo odhad letošní inflace

Ministerstvo financí zvýšilo prognózu průměrné míry inflace pro rok 1998 na 11,0 až 11,7 procenta z původních 10,5 až 11,1 procenta, řekl ČTK šéf analytiků ministerstva financí Zdeněk Veselý. Uvedl dále, že již dříve ministerstvo zkrátilo předpověď růstu hrubého domácího produktu pro letošní rok na 2,5 procenta proti předchozí vyhlídce zrychlení hospodářského tempa o 2,7 procenta. Úpravou inflační prognózy reagovalo na vyšší než očekávaný růst spotřebitelských cen za únor, na němž se podstatně projevily dozvuky administrativních úprav regulovaných cen a daní v lednu.

Odvetná opatření za jablečnou kvótu schválil COREPER

Výbor stálých zástupců Rady EU (COREPER) schválil ve středu jednomyslně a bez diskuse návrh Evropské komise pozastavit preferenční celní sazby na dovoz některých českých potravinářských výrobků do zemí "patnáctky". Opatření je odpovědí na rozhodnutí české vlády zavést od 1. února kvótu na dovoz jablek z EU do ČR v roční výši 24.000 tun, nad niž jsou dovozy zatíženy 100procentní celní sazbou. Odveta EU podléhá ještě schválení Radou ministrů, jež by podle všeho mělo být formalitou. Příslušné usnesení se očekává možná už příští týden, v každém případě pak tak, aby sankce začaly platit od 1. dubna.

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux věří, že Evropská unie na ministerské úrovni neschválí odvetná opatření za jablečnou kvótu na dovoz jablek do naší republiky. Opatření, které jednomyslně schválil na návrh Evropské komise Výbor stálých zástupců Rady unie, ministr Lux označil za odvetný krok postrádající ekonomické zdůvodnění.

Ministr Lobkowicz vyznamenal čtyři důstojníky

Za statečné postoje při plnění úkolů v mírových misích OSN v zahraničí ministr obrany Michal Lobkowicz udělil ve středu medaili Za službu v zahraničí čtyřem důstojníkům české armády. Mezi oceněnými byl také podplukovník Jaroslav Kulíšek, kterému se mu nedávno v Gruzii podařilo uprchnout únoscům. Kromě Kulíška udělil ministr vyznamenání také třem bývalým vojenským pozorovatelům mise UNPROFOR v bývalé Jugoslávii, kteří byli zajati v roce 1995. Karel Krátký, Zlatko Kožušník a Oldřich Židlík byli zadrženi bosenskými Srby společně s několika stovkami příslušníků UNPROFOR z různých zemí a vojenských pozorovatelů OSN, aby jako rukojmí a živé štíty odstrašili NATO od dalších leteckých úderů v okolí správního střediska Pale.

Litevští poslanci v Praze

Litva by chtěla do svého právního pořádku zavést podobnou normu, jakou představuje český lustrační zákon. Předseda litevského parlamentního výboru pro národní bezpečnost Juozapas Algirdas Katkus po středečním jednání se členy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost řekl, že jeho země by podobný zákon potřebovala. Předseda zmíněného sněmovního výboru Petr Nečas informoval, že předmětem rozhovoru byly také české zbrojní dodávky do Litvy. Připomněl, že část se jich již uskutečnila, když česká armáda Litvě dodala některé své přebytky.

Biskupové Malý a Paďour na mediálním školení v Římě

Služebně nejmladší čeští římskokatoličtí biskupové Václav Malý (47) a Jiří Paďour (55) jsou až do pátku v Římě na týdenním setkání stovky "mladých" biskupů z Evropy, které se koná pod heslem "Být dnes v Evropě biskupem". Podle České biskupské konference jde již o třetí pedagogicko-formační kurs Vatikánu pro hodnostáře vysvěcené v posledních pěti letech. Tentokrát se biskupové zabývají především zásadami aktivní mediální politiky: jak přistupovat k otázkám novinářů, jak poskytovat interview a jak věcně a přitom obratně vystupovat v rozhlase a televizi.

Ministerstvo zahraničí USA vzpomnělo Masarykovo výročí

Padesáté výročí tragické smrti někdejšího československého ministra zahraničí Jana Masaryka připomnělo americké ministerstvo zahraničních věcí. V úterním prohlášení zdůraznilo, že po celá desetiletí památka na Masarykovu lásku k demokracii, jeho odvahu a jeho oběť pomáhala za železnou oponou "udržovat hořící plamen svobody v srdcích jeho krajanů". "Po 50 letech dnes můžeme říci, že demokratická a nezávislá budoucnost České republiky je tak jasná, jako byla před mnoha desetiletími temná budoucnost Československa," uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

HZDS připomnělo Havlovi, že Slovensko již není "česká kolonie"

Vládní Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) vyslovilo zneklidnění nad politickou a ekonomickou situací sousední České republiky a "obavy o zdravotní stav prezidenta Václava Havla". Současně mu prostřednictvím svého mluvčího Vladimíra Hagary připomnělo, že "Slovensko již není kolonie Čech" a že Havel by si výroky na adresu Slovenska neměl "léčit své problémy a traumatizovat společnost". Slovenské ministerstvo zahraničí předalo české straně "ostrý protest" proti názorům prezidenta Havla o dění na Slovensku, jak je prezentoval v rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita a na tiskové konferenci ve Varšavě společně s tamní hlavou státu Alexandrem Kwasniewským.

Český helsinský výbor je znepokojen situací na Slovensku

Vývoj na Slovensku po odchodu prezidenta Michala Kováče sleduje Český helsinský výbor se znepokojením. Obává se, že zrušení připravovaného slovenského referenda o přímé volbě prezidenta a o vstupu do NATO stejně jako amnestie těch, kdo se podíleli na únosy syna prezidenta Kováče, mohou vést k ohrožení principů lidských a občanských práv a k ohrožení demokracie ve Slovenské republice. ČTK to oznámili zástupci výboru Martin Palouš a Ivan Gabal. Helsinský výbor upozorňuje českou vládu i parlament i vlády a parlamenty okolních zemí, aby dění na Slovensku nepodceňovaly a se vším důrazem "upozornily slovenská oficiální místa na nepřijatelnost protidemokratických a občanským právům odporujících mocenských kroků".

Sokolovské občany pobouřil provokační leták s mapou Třetí říše

Provokační německy psaný leták, který se dovolává hranic předválečného Německa se Sudety, Pomořany a východním Pruskem, se objevil v úterý vylepený na náměstí Budovatelů v Sokolově. Pod textem doplněným mapou Třetí říše je podepsán zkratkou UN autor skrytý za poštovním boxem v německé Bochumi. Starosta Sokolova Jiří Dytrych ČTK řekl, že jde asi o provokaci, která podle kvalitního tisku pochází pravděpodobně z německé strany. Připustil však i možnost českého původu letáku, který se snaží udržovat napětí mezi občany obou zemí. Podle něj jde o úmyslné narušování snah o vytváření vzájemných kontaktů.

Začíná konference bankéřů zemí střední Evropy

V pražském hotelu Renaissance dnes začíná dvoudenní mezinárodní konference o vytváření stabilních, tržně orientovaných finančních systémů v zemích střední a východní Evropy a v zemích Společenství nezávislých států. Se svými referáty na ní mimo jiné vystoupí hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj (BERD) Nicholas Stern a člen bankovní rady ČNB Jiří Pospíšil, člen bankovní rady ČNB Ota Kaftan, prezident Bankovní asociace ČR Jiří Kunert a ekonom Jan Švejnar.

Další akce k 650. výročí založení Univerzity Karlovy.

Třídenní konference nazvané Česká společnost na konci tisíciletí, která dnes začíná v Praze, je součástí oslav 650. výročí založení Univerzity Karlovy. Konference má identifikovat hlavní problémy, ohrožení a rozvojové příležitosti české společnosti v této době a podpořit odbornou rozpravu o těchto problémech.

Spletitý únos Čechoslováků v Angole začal před 15 lety

Socialistické Československo se před listopadem 1989 drželo převážně politické linie vytyčené v Moskvě a spíše sporadicky se dostávalo na přední stránky světového tisku. Výjimkou byl únos československých občanů v Angole právě před 15 lety a jejich zdlouhavé osvobozování ze zajetí povstaleckého Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA). Skupina 66 Čechoslováků byla 12. března 1983 zadržena ve městě Alto Catumbela skupinou povstalců z UNITA. Šlo o 28 expertů, lékařku, dvě zdravotnice, 14 manželek odborníků a 21 dětí, kteří pracovali na výstavbě tamní celulózky. O čtyři dny později vyrazili zajatci na dvouměsíční strastiplnou pouť na východ země, při které ušli pěšky 1200 kilometrů a 700 kilometrů ujeli na korbách nákladních aut. Při pochodu zemřel 19. dubna sedmatřicetiletý Slovák Jaroslav Navrátil. První skupina 45 zadržovaných byla propuštěna již 30. června, ale zbývajících 20 mužů čekalo na svobodu více než rok - do 21. června 1984.

Policie dostala vůz schopný odhalit pašování nebezpečných látek

V boji proti pašování drog, výbušnin a radioaktivních látek má české policii a celníkům napříště pomoci mobilní zařízení schopné odhalit tyto látky v zavazadlech. Vůz Chevrolet vybavený detektory předal jako dar americké vlády zástupce velvyslanectví USA v rámci projektu Amber, který má celníkům a policistům v postkomunistických zemích pomoci při odhalování pokusů propašovat přes hranice nebezpečné předměty.

Litoměřický Máj vyzpíval ve své kategorii první místo v Římě

Pěvecký sbor Máj litoměřické Střední pedagogické školy Johanna Heinricha Pestalozziho získal první místo ve své kategorii na mezinárodní soutěži sborového zpěvu "Orlando di Lasso" v Římě. Na 5. ročník pětidenní mezinárodní pěvecké soutěže duchovní hudby přijelo do Říma na 40 sborů z celého světa. Kromě zpívání je na programu soutěžního setkání pěvců i slavnostní bohoslužba v bazilice sv. Petra a audience u papeže Jana Pavla II.

Dětské česko-romské Zvláštní divadlo

Část rozhovoru Fausta s Mefistofelem je hlavním inspiračním zdrojem představení Sofiin svět, s jehož premiérou vystoupilo ve středu v divadle Barka v Brně Zvláštní divadlo tvořené českými a romskými dětmi. Soubor vznikl v roce 1995 při Zvláštní škole v Sekaninově ulici v Brně a zaměřuje se především na pohybové divadlo. O rok později začal pracovat pod Kulturně vzdělávacím střediskem pro romské děti a mládež. Tvoří ho 12 stálých členů, z toho šest českých a stejný počet romských dětí.

Čáp Martin se vrací z Afriky domů

Sameček čápa černého Martin, který se v roce 1995 narodil v lánské oboře a je pomocí miniaturního vysílače od loňského léta sledován v rámci projektu Africká odysea, se vrací z tropických zimovišť domů. Družice ho zaznamenaly ve východní Mauretánii. ČTK o tom informoval Český rozhlas, který se na sledování cest čápů černých podílí. Martinova družka Kristýna se vydala ze svého zimoviště v Senegalu v západní Africe na zpáteční cestu do ČR již v únoru. Její návrat na tradiční hnízdiště v Čechách lze očekávat koncem března nebo začátkem dubna.

Ze sportu:

Česká paralympička Kateřina Teplá získala na paralympiádě v Naganu již druhé zlato pro českou výpravu, když v závodě zrakově postižených na trati obřího slalomu dosáhla nejrychlejšího času. Ke druhému prvenství ji do cíle závodu dovedl její otec a vodič Pavel Teplý. Úspěch české výpravy završila stříbrnou medailí Sabina Rogieová s vodičem Michalem Karáskem.

Na Jižním ostrově Nového Zélandu zahynul ve středu odpoledne dvacetiletý český horolezec, když se zřítil z výšky 700 metrů na hoře Mount Cook, vysoké 3764 metrů.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes polojasno až oblačno, místy sněžení. Teploty se pohybují mezi minus 2 až plus 2 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.