Zprávy čtvrtek, 13. dubna 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Sněmovna schválila zákon proti praní špinavých peněz

Dolní komora parlamentu schválila zákon proti praní špinavých peněz. Cílem předlohy je rozšířit povinnosti finančních institucí. Novela má omezit daňové úniky, zvýšit příjmy státního rozpočtu a eliminovat negativní důsledky z praní špinavých peněz na hospodářství a ekonomiku. Vláda například navrhla zrušit anonymní vklady a rozšířit oprávnění finančního analytického útvaru ministerstva financí. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Novelu zákoníku práce už ve sněmovně čeká jen závěrečné hlasování. Vládní návrh má nově upravit vztah mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Vláda navrhuje mj. prodloužit základní dovolenou o jeden týden. Novela má rovněž určit limity přesčasu a pracovní pohotovosti. Omezuje i možnost uzavírat zaměstnanecké poměry na dobu určitou. K návrhu mají velké výhrady zákonodárci ODS, protože podle nich může snížit konkurenceschopnost českých podniků. Tato strana je ale v úsilí o zamítnutí novely téměř osamocena.

Sněmovna také schválila novelu zákona o České obchodní inspekci. Má umožnit efektivnější postup proti prodejcům padělků a zajistit tedy lepší ochranu zákazníků. Legislativní úprava mimo jiné počítá s tím, že za padělky bude považováno nejen zboží, které v rozporu se skutečností nese značku nějaké firmy, ale i zboží, jehož značka je s ochrannou známkou zaměnitelná. Pracovníci inspekce by podle novely mohli padělky zabavit a zlikvidovat. Norma se týká veškerého zboží na trhu a například dvojnásobně zvyšuje sankce za porušení zákona.

Poslanci také rozhodli o tom, že Krajské obchodní soudy v Praze, Brně a Ostravě mají být zrušeny. Sněmovna totiž schválila vládní návrh novely zákona o některých opatřeních v soudnictví. Krajské obchodní soudy byly zřízeny 1. ledna 1992, podle vlády však šlo o nesystémový krok.

Podle očekávání schválila sněmovna i vládní návrh zákona, který by měl umožnit kabinetu vydat dluhopisy ve výši 35,2 miliardy korun. Návrh zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu rozpočtového schodku státního rozpočtu ČR na rok 2000 by měl ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Vymezit zákonné podmínky pro české investory, kteří se rozhodnou využívat nerostné zdroje z mořského dna za hranicemi pravomocí států, si klade vládní návrh zákona o vyhledávání průzkumu a těžbě nerostných zdrojů z mořského dna. Zákon sněmovna vcelku bez problémů schválila. Projednat ho však musí ještě Senát a podepsat prezident republiky.

Bývalý ministr bez portfeje a nyní poslanec Jaroslav Bašta (ČSSD) bude členem sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Jeho bývalý vládní kolega, exministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) bude pracovat ve sněmovním výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. O jejich zařazení do výborů hlasováním rozhodla Poslanecká sněmovna.

Vláda seznámila sněmovnu s formou podpory podnikání v ČR

Především nejrůznějšími formami dotací, zvýhodněných úvěrů a investičních pobídek hodlá kabinet Miloše Zemana podporovat v letošním roce rozvoj malého a středního podnikání. Ve vládní zprávě na toto téma, kterou ve středu podpořila Poslanecká sněmovna, vláda vyjmenovává hospodářsky slabé regiony, kde je vládní pomoc nezbytná. Kabinet pro tyto účely vyčlenil necelé dvě miliardy korun.

Malé a střední podniky jsou definovány jako podniky, které mají méně než 250 zaměstnanců, roční obrat nepřesahující 40 miliónů EUR nebo mají celková aktiva nepřesahující 27 miliónů EUR. V ČR bylo k 30. červnu 1999 evidováno celkem 1,7 miliónu podnikatelských subjektů, kterým bylo vydáno živnostenské oprávnění. Nejvyšší počet podnikatelů vlastnících živnostenská oprávnění je evidován v Praze, na severní a jižní Moravě.

Poslanci hodnotili opatrně záměry nové ruské zahraniční politiky

Spíše opatrně reagovali ve středu členové sněmovního zahraničního výboru na úterní vyjádření ruského ministra zahraničí Igora Ivanova. Ten prohlásil, že ruská zahraniční politika bude "aktivní, konstruktivní, zaměřená na řešení globálních problémů, jimž musí mezinárodní společenství čelit". "Tato politika bude agresivní v dobrém slova smyslu. Bude agresivní tam, kde půjde o ruské zájmy," řekl Ivanov. Čeští poslanci v reakci na dotaz ČTK často uváděli, že bude třeba počkat na praxi, která ukáže, co vyjádření ministra bude znamenat.

ČR a Polsko vyzývají k dodržování lidských práv na Kubě

Česko-polský návrh rezoluce vyzývající kubánskou vládu k respektování základních lidských práv a k zajištění nezávislosti soudního systému má zatím v Komisi OSN pro lidská práva v Ženevě podporu dvanácti zemí. Informovala o tom agentura EFE citující prohlášení mluvčího světové organizace. O dokumentu, který společně předložily Česko a Polsko, bude 53členná komise hlasovat 18. dubna. Text obsahuje i výzvu k propuštění všech aktivistů, kteří pokojnou formou vyjádřili své politické, náboženské či sociální přesvědčení.

Ministr zahraničí Jan Kavan se v Kalifornii setkal se zástupci firem, nabízejících ČR vojenské stíhačky

Se zástupci dvou amerických společností Lockheed Martin a Northrop Grumman, které nabízejí ČR prodej nadzvukových vojenských stíhaček, se sešel ve středu v americkém Los Angeles český ministr zahraničí Jan Kavan. O nákupu stíhaček rozhodne vláda příští týden s tím, že hlavní důraz při vypsání výběrového řízení se bude klást na offsetové programy, při nichž se vítěz zaváže utržené peníze vložit do ČR. Kavanovo setkání s představiteli obou firem nebylo pojato jako schůzka s potenciálními dodavateli letounů, protože se uskutečnilo v rámci programu, který uspořádala losangeleská nezisková organizace World Affairs Council. Kavan v jeho rámci pronesl přednášku, v níž shromážděné podnikatele a investory informoval o situaci v ČR a jejích názorech na některé zahraniční události.

Ministr se sejde také s představiteli společnosti Intel, bude mít přednášku na Kalifornské univerzitě v Los Angeles a na Stanfordské univerzitě a setká s podnikateli, investory, zástupci židovské komunity a s krajany.

Senát schválil tři vládní návrhy zákonů, které jsou předpokladem uskutečnění reformy veřejné správy

Tři vládní návrhy zákonů, které jsou předpokladem uskutečnění reformy veřejné správy, schválil ve středu Senát. Jedná se o zákon o krajích, o obcích a o volbách do zastupitelstev. Zákon o krajích patří mezi klíčové právní normy reformy veřejné správy, neboť umožní, aby kraje mohly zahájit svou činnost v předpokládaném termínu a fungovat v ústavně stanoveném rozsahu práv a povinností. Návrh zákona o obcích mimo jiné zpřesňuje vztahy mezi radou a zastupitelstvem obce a je v souladu s Evropskou chartou místní samosprávy. Třetí vládní návrh zákona vytváří podmínky pro organizačně technické zabezpečení voleb do zastupitelstev krajů. Podle nové právní normy, vztahující se k reformě veřejné správy, bude organizace těchto voleb výkonem státní správy a zajištěna bude pomocí státního aparátu.

Premiér Miloš Zeman dokončí změny ve vládě zřejmě v květnu

Pravděpodobně až v květnu dokončí premiér Miloš Zeman dlouho plánované změny ve své vládě. Na odvolání posledních dvou ze čtveřice odstupujících členů vlády, ministra dopravy Antonína Peltráma a ministra pro místní rozvoj Jaromíra Císaře, zřejmě nebude mít prezident Václav Havel kvůli zahraničním cestám do konce dubna čas. Uvedl to ve středu prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Podle šéfa odborů Richarda Falbra jednání o koupi dolu Kohinoor v dohledné době neskončí

Jednání o odkoupení 100 procent akcií společnosti Důl Kohinoor, dceřiné firmy Mostecké uhelné společnosti, podle odborového předáka Richarda Falbra v dohledné době neskončí. ČTK to řekl během středečního jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka s tím, že vzhledem k vývoji situace si o brzkém uzavření kupní smlouvy nedělá velké iluze. Bližší podrobnosti však neuvedl. Mostecká hnědouhelná společnost zaručila horníkům beztrestnost, pokud vyfárají na povrch

Stávkujícím horníkům z dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích zaručilo ve středu vedení Mostecké hnědouhelné společnosti pracovněprávní beztrestnost, pokud vyfárají a ve stávce budou pokračovat na povrchu. Na jednání předsednictva Hospodářské a sociální rady Mostecka to řekl ředitel pro strategický rozvoj Petr Pudil. Sedmačtyřicet horníků pokračuje už třináctým dnem v okupační stávce v hloubce 365 metrů pod zemí. Chtějí si tak z obav ze zavření dolu a ztráty zaměstnání vynutit prodej dolu jinému majiteli.

Zástupci Mostecké uhelné společnosti /MUS/ a firma SHD-Peel se na středečním nočním jednání nedohodli na uzavření kupní smlouvy na 100 procent akcií a.s. Důl Kohinoor, dceřiné firmy MUS. Obě strany by měly pokračovat v hledání oboustranně přijatelného řešení dnes odpoledne. "Vedení MUS je nadále přesvědčeno, že SHD-Peel nemá finanční krytí na koupi akcií ani provoz dolu," uvedl mluvčí Matěj Štětka s tím, že zástupci SHD-Peel nejprve nabídli za akcie milión korun, tuto nabídku však později stáhli.

Ústavní soud zrušil část rozhodnutí poslanců ohledně stavby plotu v ústecké Matiční ulici

Senát Ústavního soudu ve středu zrušil tu část usnesení Poslanecké sněmovny z loňského října, v níž poslanci zrušili více než rok staré usnesení neštěmického zastupitelstva o stavebních úpravách v ústecké Matiční ulici. Skutečnost, že poslanci rozhodovali o usnesení obecní samosprávy, byla podle soudce zpravodaje Antonína Procházky porušením ústavních kompetencí.

Betonový plot v Matiční ulici nechala místní samospráva postavit loni v říjnu, aby podle ní ochránil obyvatele rodinných domků od hluku a nepořádku ze sousedního areálu obecních bytů, obývaných převážně Romy. Plot byl odstraněn po šesti týdnech kritiky ze strany českých a zahraničních ochránců lidských práv, kteří jej označovali za projev diskriminace.

Bývalý ústecký primátor Ladislav Hruška, který se díky plotu v Matiční ulici stal asi nejznámějším českým primátorem, nebyl rozhodnutím Ústavního soudu překvapen. Hruška ČTK řekl, že vedení města vždy dbalo na dodržování zákonů, a proto bylo přesvědčeno, že v kauze Matiční ulice dá Ústavní soud Ústí nad Labem za pravdu. Hruška připomněl, že Ústí nad Labem bylo kvůli Matiční ulici vystaveno nevybíravým a často svým obsahem i lživým útokům ze strany takzvaných ochránců lidských práv, ke kterým se přidali i někteří pražští politici.

Miloš Zeman je předsedou Výboru Socialistické internacionály

Premiér a šéf sociální demokracie Miloš Zeman se stal předsedou Výboru Socialistické internacionály pro mír, demokracii a bezpečnost. ČTK to ve středu oznámil mluvčí ČSSD Jiří Hron. Úkolem výboru je formulovat programová východiska socialistických a sociálnědemokratických stran v globálním měřítku. Zemana navrhl předseda Socialistické internacionály a portugalský premiér António Gutteres. Zemanovou zástupkyní se stala profesorka politologie Daphin Sharfmanová.

Podle Pavla Teličky by zrušení celní unie se SR postihlo pouze zemědělství

Oddělený vstup České republiky bez Slovenska do Evropské unie v roce 2003 by zřejmě postihl pouze vzájemný obchod obou zemí v oblasti zemědělství. Řekl to ve středu novinářům v Ostravě první náměstek ministra zahraničních věcí ČR Pavel Telička. "Je podstatné si uvědomit, že v roce 2002 budou obě země mít na základě asociační dohody s EU volný pohyb zboží, ovšem kromě zemědělských produktů," uvedl Pavel Telička. Dodal, že ČR může v případě zájmu Slovenska vyjednávat s EU o "zachování selektivních výhod v oblasti zemědělského obchodu". Celní unie bude určitě podle Teličky platit do vstupu buďto obou zemí najednou nebo jedné z nich do EU. Poté ale bude muset ČR a Slovensko celní unii zrušit, protože EU nepřijala návrh na její zachování a převzetí ani v případě vstupu pouze jednoho z partnerů do EU. Telička ve středu navštívil Ostravu v rámci akce Evropský den, jejímž cílem je seznámit širší veřejnost o přínosech členství ČR v Evropské unii.

Slovensko bude respektovat případné zrušení celní unie

Případné vypovězení smlouvy o celní unii českou stranou bude Slovensko respektovat, řekl ve středu novinářům na dotaz ČTK slovenský ministr hospodářství Ĺubomír Harach. Ten bez dalšího upřesnění poznamenal, že zánik celní unie by mohl mít pro Slovensko i pozitivní dopady.

Podle ministra Fišera by měli lékaři v ČR s pacienty více hovořit

Čeští lékaři nezaostávají za evropskými kolegy v umění léčit, problém však může být v jejich komunikaci s pacienty. Uvedl to ve středu ministr zdravotnictví Bohumil Fišer s tím, že v odborné úrovni péče není velký rozdíl, ale po stránce psychologické může být značný. Podle něj jsou lékaři zvyklí, že pacienta instruují, léčí a pacient se pak chová podle jejich pokynů. "Naproti tomu systém, k němuž asi budeme muset přijít, je, že pacient je lékaři partnerem, diskutuje s ním a z této diskuse vyplyne správný přístup. Lékař musí s pacientem více hovořit, k tomu vedeme už mediky na lékařských fakultách," řekl ministr. Ten chce do zákonů o zdravotním pojištění a zdravotní péči vložit paragrafy o právech pacientů, aby věděli, jaké možnosti mají, a necítili se bezmocní.

Průzkum Sofres-Factum: Nejsilnější stranou je ODS, KSČM je opět druhá

Pokud by se koncem března konaly parlamentní volby, vyhrála by ODS. V průzkumu agentury Sofres- Factum ji preferovalo 20,4 procenta dotázaných a její prognózovaný volební výsledek je 27,6 procenta hlasů. Na druhé místo se opět dostala KSČM. Preferuje ji 17,6 procenta potenciálních voličů a prognóza jí přisoudila 22,9 procenta hlasů, což je dvojnásobek jejího volebního zisku z roku 1998. Voleb by se podle Sofres-Factum účastnilo 74,2 procenta z 1030 dotázaných.

Uživatelů Internetu v ČR stále přibývá

Počet uživatelů Internetu se v České republice za poslední rok zvýšil o tři až čtyři procentní body na 16 procent dospělé populace. Šest procent navštěvuje Internet častěji než jedenkrát týdně. Polovina uživatelů Internetu získává přístup do sítě nejčastěji ze zaměstnání, 16 procent ze školy a stejný podíl z domova.

Japonci koupili Terezínu koncertní křídlo za 50.000 marek

Koncertní křídlo za 930 tisíc korun koupili městu Terezín japonští umělci. Chtějí tak uctít památku především těch skladatelů a hudebních tvůrců, kteří byli v letech nacistické vlády v terezínském ghettu vězněni a většinou poté zavražděni v Osvětimi. Křídlo bude mít premiéru při Vysvěcovacím koncertu 8. května v Terezíně.

V pražském kostele U Salvátora skončilo nonstop čtení z děl manželů Škvoreckých

Jazzová zpěvačka Věra Nerušilová ukončila ve středu v pražském kostele U Salvátora po dvaasedmdesáti hodinách maratón ve čtení z děl Josefa Škvoreckého a Zdeny Salivarové. Za saxofonového doprovodu Jiřího Stivína zazpívala blues, které pro ni Škvorecký před čtyřiceti lety napsal. Ke své kamarádce a bývalé kolegyni z jazzového souboru se nakonec přidala i dojatá Salivarová. Podle organizátorů se akce zúčastnilo asi 240 čtenářů. Josefa Škvoreckého budou moci Pražané potkat ještě ve čtvrtek na večerní besedě Pražského festivalu spisovatelů ve Studiu Ypsilon. Dvojice spisovatelů, která už do Evropy nechtěla cestovat a pozvání přijala pouze díky úzkým kontaktům s Jazzovou sekcí, odletí domů do kanadského Toronta v sobotu ráno.

V Praze pokračuje festival spisovatelů

Po amerických spisovatelích Susan Sontagové a Williamu Styronovi se ve středu na Pražském festivalu spisovatelů představil třiašedesátiletý Robert Stone, kterého čeští čtenáři znají díky překladu románu Žoldáci. Poprvé Stone navštívil Prahu v roce 1989, několik měsíců před sametovou revolucí. Novinářům řekl, že z českých spisovatelů si nejvíce považuje Milana Kundery. Z dalších českých literátů jmenoval Ivana Klímu, jehož román nyní čte, prezidenta Václava Havla a Karla Čapka.

Po trojici literátů, kteří se už v Praze představili, čeká zdejší publikum ještě na dalšího představitele angloamerické literatury - Brita Iana McEwana. Autor i v Čechách proslulého románu Betonová zahrada přijede do Prahy na závěr festivalu spisovatelů v sobotu.

Projekt ručního opisování Bible začne v pátek i v Brně

Přečtením úryvku Evangelia sv. Jana začne v pátek v konzistorním sále brněnského biskupství projekt ručního opisování Bible v Brně. Z iniciativy České biblické společnosti budou lidé od poloviny dubna do konce června ručně přepisovat Bibli na nejméně 170 místech ČR. Smyslem akce je vzbudit zájem veřejnosti o bibli a upozornit na její aktuálnost i pro dnešní dobu. Ručně psaná bible bude vystavena jako unikát v Domu Bible, který by měl vyrůst do podzimu příštího roku v Praze. Jednotlivé archy budou svázány do šesti svazků podle členění Bible kralické, sedmý svazek budou tvořit jména a adresy opisovačů.

Výtvarník Boris Jirků vystavuje v pražské Adrii

Kreslíř, ilustrátor, malíř a v neposlední řadě také sochař Boris Jirků vystavuje v pražském paláci Adria. Na šest desítek jeho obrazů, kreseb, grafik i bronzových plastik vytvořených ve druhé polovině 90. let zaplnilo foyer suterénního Divadla Bez zábradlí. Největším magnetem expozice, která potrvá do 4. května, je monumentální plastika z polychromovaného dubu, nazvaná Kniha pro nové milénium. Plastika je instalována v pasáži divadla.

Klub sběratelů ocenil pozoruhodné sbírky

Diplomy za největší či za obzvláště pozoruhodné sbírky ve středu přebrali od Klubu sběratelů kuriozit lidé mající potěšení z hromadění různých věcí, které člověk postrádající tuto náruživost s klidem hodí po použití do odpadkového koše. Klub vyhlašuje každé tři roky akci Sběratelství, při níž zjišťuje a také prověřuje údaje o největších sbírkách v obvyklých sběratelských oborech a údaje o sbírkách, jejichž jedinečnost nespočívá v množství, ale originalitě. Mezi oceněnými byli například Jiří Pešák, která shromáždil 169.300 likérových a vinných etiket, a předseda klubu Ladislav Likler, jehož sbírka obsahuje 156.869 sýrových etiket. To je jen 311 méně, než má největší sbírka sýrových etiket na světě, kterou vytvořil jeden přičinlivý Švýcar.

Sport

Fotbalisté České republiky zůstávají i díky nedávné výhře nad Austrálií na druhém místě světového žebříčku reprezentačních družstev. Nejlepším týmem světa je i nadále Brazílie. Pořadí se nezměnilo ani na dalších místech. Třetí příčka patří mistrům světa z Francie, čtvrté je Španělsko a pátá reprezentace Německa

Čeští hokejisté prohráli v Ostravě se Slovenskem v přípravném utkání před světovým šampionátem 1:2.

Do semifinále Poháru Českomoravského fotbalového svazu postupují Ratíškovice, které vyhrály v Plzni 2:1, Olomouc porazila, Zlatým gólem v prodloužení, Žižkov 2:1. Fotbalisté druholigových Vítkovic vyřadili Jablonec na penalty. Zápas v normální hrací době skončil 0:0, rozhodující pokutový kop proměnil Klimeš. Liberec zvítězil nad pražskou Slavií 2:0.

Počasí

Ve čtvrtek bude na území České republiky převážně oblačno, místy s přeháňkami. Nejvyšší teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.