Zprávy čtvrtek, 14. října 1999

A nyní podrobněji:

Česká republika už podruhé neuspěla v hodnotící zprávě Evropské komise

Česká republika dopadla nejhůře mezi šesti zeměmi v hodnocení Evropské komise, která posuzuje připravenost států na přistoupení k Evropské Unii. Česká republika musí podle zprávy výrazně přidat, aby splnila ve střednědobém výhledu všechna kritéria. Česko tak podle Evropské komise učinilo za uplynulý rok pouze mizivý pokrok v legislativní práci. Také ekonomika výrazně zaostává za očekáváním. Zprávu dala k dispozici Evropská komise ve středu odpoledne a česká vláda si prozatím nechává čas na promyšlenou. Vyjádří se k ní ve čtvrtek.

České ministerstvo zahraničí přivítalo rozhodnutí EK o Slovensku

Doporučení Evropské komise, aby státy Evropské unie zahájily příští rok vstupní rozhovory i se Slovenskem, přivítalo české ministerstvo zahraničí. Za pozitivní ve středu označil zmíněný krok v rozhovoru pro ČTK náměstek ministra zahraničí a státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička. Za potěšitelnou označil zprávu i mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Špičky ODS a ČSSD postoupily jednání o opoziční smlouvě svým nejvyšším stranickým orgánům

Žádný konkrétní závěr nepřinesla středeční schůzka zástupců Občanské demokratické strany a České strany sociálně demokratické. Předseda ODS Václav Klaus po více než dvouhodinovém jednání novinářům sdělil, že obě strany mají různý názor na současnou politickou a ekonomickou situaci v zemi. Ta je podle ODS špatná, a právě proto Klausovu stranu vyprovokovala k jednání s vládnoucí ČSSD, s níž je spojena povolební smlouvou. Václav Klaus ani premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman však nenaznačili, jak situaci vyřešit. Sdělili jen to, že návrhy řešení musí nejdříve projednat ve svých stranách. "Naše delegace určitě neměly žádný mandát, aby provedli nějaké rozhodnutí, a proto nezbývá, než abychom se s těmito náměty vrátili ke svým grémiím a sešli se znovu," řekl Klaus. Grémium ČSSD se sejde ve čtvrtek, vedení ODS v pátek. Obě strany se za jednací stůl vrátí příští týden v pondělí večer na Úřadu vlády.

Poslanci zrušili rozhodnutí o stavbě zdi v ústecké Matiční ulici

Poslanecká sněmovna ve středu zrušila usnesení zastupitelstva ústecké městské části Neštěmice o stavbě betonového plotu v Matiční ulici. Pro návrh hlasovala více než polovina přítomných poslanců. "Stavba oplocení už není otázkou práva. Stala se nepravdivým symbolem o stavu české společnosti, zejména pokud jde o ochranu práv menšin," usnesli se poslanci. Vládě také uložili jmenovat nového zástupce, jehož prostřednictvím by okamžitě zahájila nové jednání se všemi zúčastněnými stranami konfliktu.

Betonový plot v ústecké Matiční ulici, který má oddělit rodinné domky od obecních obývaných převážně Romy, byl přitom ve středu za 14 hodin postaven a předán městu. Sněmovna se usnesením zabývala na žádost přednosty ústeckého okresního úřadu Leoše Nergla, který jej v červnu na doporučení vlády pozastavil. Zástupci Ústí nad Labem už dříve uvedli, že pokud by poslanci žádosti okresního úřadu vyhověli, obrátí se město k Ústavnímu soudu.

O Matiční ulici hovořil s velvyslancem EK Ramiro Cibrianem vládní zmocněnec Petr Uhl

O situaci v ústecké Matiční ulici ve středu hovořil vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl s velvyslancem Evropské komise Ramiro Cibrianem. Zpráva Evropské komise se totiž podle Uhla zmiňuje i o tomto problému. Betonový plot, který byl ve středu postaven za ochrany městské policie, má podle místní samosprávy ochránit obyvatele čtyř rodinných domků od hluku a nepořádku z areálu obecních bytů pro neplatiče nájemného, obývaných především Romy. Čeští i zahraniční odpůrci stavby považují plot za diskriminaci Romů. Také místopředseda vlády Pavel Rychetský ve středu připustil, že mu významní představitelé Evropské unie několikrát jasně řekli, že by tato stavba mohla zabránit vstupu České republiky do EU. Velvyslanec Evropské komise Ramiro Cibrian podle Petra Uhla připustil, že problémy s různými skupinami obyvatelstva samozřejmě existují v Evropské unii i jinde. "Nicméně v takovéto formě, jako v Ústí, je to naprosto nevídané a mimořádné a proto bylo třeba tu Matiční zmínit i v této zprávě," dodal Petr Uhl.

Předsedové stran čtyřkoalice vyzvali Václava Klause ke schůzce

Předsedové stran čtyřkoalice, tedy Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie vyzvali ve středu šéfa Občanské demokratické strany Václava Klause ke schůzce, jejímž cílem by bylo vzájemně se informovat o aktuální politické situaci. ČTK to po společné snídani šéfů stran čtyřkoalice sdělil mluvčí předsedy unie Jana Rumla Patrik Nacher. Schůzka by se měla konat v nejbližší době. "Velmi rádi bychom, aby nám pan předseda ODS, pokud naše pozvání přijme, vysvětlil svoje postoje. To je smyslem tohoto pozvání," řekl místopředseda unie Karel Kühnl.

Ústavní soud zrušil hranici pro příspěvek na volební náklady

Ústavní soud ve středu zrušil hranici pro příspěvek na volební náklady. Na návrh Demokratické unie byla zrušena podmínka, podle které byly k získání státního příspěvku nutná nejméně tři procenta získaných hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Podle odůvodnění soudce zpravodaje Vladimíra Klokočky je volná soutěž politických stran výrazem pluralismu demokratické společnosti a proto je výrazně chráněna Ústavou. Státní příspěvek tedy napříště dostanou všechny soutěžící politické subjekty.

Vojenské možnosti USA nelze podle Harolda Gehmana srovnávat s evropskými státy

Rozsah a stupeň výzbroje americké armády, na jejíchž bedrech spočívala hlavní část zásahu Severoatlantické aliance v Jugoslávii, nelze považovat za standardní pro evropské státy aliance. Řekl to ve středu v Praze vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Atlantiku Harold Gehman. Základní otázkou proto podle něj je, zda mají evropské státy takové možnosti, o jakých si myslí, že jsou potřebné, ne zda jsou na tom stejně jako Spojené státy. Dodal, že NATO k diskusi o této otázce přijalo program nazvaný Iniciativa obranných schopností (DCI).

Harold Gehman v Praze jednal s ministrem obrany Vladimírem Vetchým a s náčelníkem generálního štábu České armády Jiřím Šedivým. Tématem jejich rozhovorů byla především integrace naší armády do Severoatlantické aliance. Před aliancí stojí nyní podle admirála Gehmana dva úkoly. Noví členové se musejí do NATO plně integrovat a aliance zároveň bude pokračovat v práci přímo v "poli" - v Bosně a v Kosovu. Česká armáda potřebuje především dosáhnout interoperability s NATO v oblasti velení a řízení a protivzdušné obrany, dodal Harold Gehman.

V Praze skončila konference Fórum 2000

Globalizace se už stala skutečností a je nezastavitelná; velkou výzvou pro lidstvo je dát jí takový obsah, aby nebyla jen slepým zničujícím samopohybem. Prohlásil to ve středu prezident Václav Havel na závěr třídenní konference Fórum 2000, která se konala v Praze. Zároveň vyslovil naději, aby se tato konference stala trvalou institucí, která bude pracovat i během roku.

Účastníci Fóra 2000 se snažili z různých pohledů pojmenovávat problémy, kterým lidstvo čelí, a řada z nich naznačila i cestu k jejich řešení. Fórum o globalizaci poukázalo na potřebu probouzet novou globální odpovědnost. Důležitým přínosem konference je také požadavek zachovat identitu náboženství, kultur a národů, ale současně v nich hledat společné mravní a duchovní minimum.

Státní cenu za literaturu získal spisovatel Josef Škvorecký

Spisovatel Josef Škvorecký, který v září oslavil 75. narozeniny, se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu. Cenu udělovanou ministrem kultury od roku 1995 získal Škvorecký za dosavadní rozsáhlou a významnou tvorbu. Cenu spojenou s peněžní odměnou 200.000 korun převezme Josef Škvorecký ve čtvrtek v Míčovně Pražského hradu z rukou ministra kultury Pavla Dostála. Státní cenu za překladatelské dílo a 100.000 korun obdrží básník, esejista a překladatel Lumír Čivrný.

Česká díla budou ve Švédsku na velké "postkomunistické výstavě"

Stockholmu se ve čtvrtek představí rozsáhlá výstava Po pádu zdi - Umění a kultura v postkomunistické Evropě. Mezi díly od zhruba 140 umělců z více než dvacítky zemí se objeví též práce českých autorů. ČTK o tom ve středu informovalo stockholmské České Centrum, které se na přípravě české části podílelo. Na výstavě budou k vidění nejen obrazy nebo různé umělecké instalace, ale také fotografie, videoprojekce a filmy, které vznikaly v uplynulých deseti letech v zemích bývalého komunistického bloku.

Škoda Fabia se představí na veletrhu Autoshow v Praze

Novinka mladoboleslavské Škody vůz Fabia se představí na veletrhu Autoshow, který se koná od 21. do 24. října na pražském Výstavišti v Holešovicích. Na středeční tiskové konferenci o tom informoval manažer výstavy z pořádající Incheby Praha Aleš Beneš. Kromě Škody bude své novinky prezentovat i řada dalších značek.

Sport

Ve třetím kole Poháru Českomoravského fotbalového svazu byly vyřazeny další dva prvoligové týmy. Baník Ostrava prohrál ve Zlíně 2:4, Bohemians Praha remizovali ve Vítkovicích 2:2, na penalty byli úspěšnější Vítkovičtí. V dalších duelech Zeman Brno prohrál se Slávií Praha 0:3, Kunovice s Boby Brno 1:4, Xaverov podlehl Blšanům 0:1, Most remizoval s Jabloncem 1:1 a po střelbě pokutových kopů postoupil Jablonec.

A ještě informace o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, na severu a severovýchodě místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.