Zprávy čtvrtek, 15. dubna 1999

A nyní zprávy podrobněji:

Vláda schválila revitalizační program českého průmyslu

Vláda ve středu schválila revitalizační program českého průmyslu. Jde o náplň činnosti a.s. Revitalizační agentury 'RA) a metody rekapitalizace bank a restrukturalizace podniků. ČTK to řekl mluvčí místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Libor Vacek. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr později na tiskové konferenci uvedl, že zatím největší šanci na účast ve vládou schváleném revitalizačním programu mají ČKD Praha, Škoda Plzeň, Tatra Kopřivnice, ZPS Zlín a Chemapol.

Vláda schválila návrh zákona o ombudsmanovi

Návrh zákona o veřejném ochránci práv - ombudsmanovi, který ve středu schválila česká vláda, by měl vést ke zřízení instituce pro bezplatnou ochranu občanů před nekorektním postupem, popřípadě nečinností veřejné správy. Řekl to ČTK mluvčí kabinetu Libor Rouček. Připomněl, že návrh vychází z volebního programu České strany sociálně demokratické, z programového prohlášení vlády i z jejího legislativního plánu. Ombudsmana bude volit Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, které jí navrhnou prezident republiky a senátoři.

Vláda vzala na vědomí koncepce tří resortů

Koncepce zdravotnictví, státní politiky životního prostředí a národní telekomunikační politiky České republiky vzala ve středu na vědomí vláda. Nyní je předá předsedům obou parlamentních komor, aby mohl parlament k těmto dokumentům zahájit diskusi. Podle mluvčího Libora Roučka kabinet očekává, že o koncepcích, které vypracovala ministerstva zdravotnictví, životního prostředí a dopravy a spojů, bude diskutovat rovněž "široká veřejnost". "Tento postup, kdy vláda neschvaluje resortními ministry navrhované koncepční dokumenty a bere je pouze na vědomí jako materiál určený k další diskusi v parlamentu a veřejnosti, by se měl stát obvyklý," řekl Rouček novinářům.

Rouček: Novela zákona o střelných zbraních zajistí lepší kontrolu

Větší kontrolu nad držením některých druhů zbraní zajistí novela zákona o střelných zbraních a střelivu, kterou ve středu schválila vláda. U účinnějších zbraní zavádí místo dosavadní registrace povinné povolovací řízení, sdělil ČTK mluvčí vlády Libor Rouček s tím, že držitelé zbraní musí podle navržené novely do dvou let uvést stav do souladu s novou právní normou. V opačném případě musejí takové zbraně prodat, znehodnotit nebo uložit do úschovy.

Mládek: Prioritou hospodářské strategie je růst, ne nízká inflace

Prioritou střednědobé hospodářské strategie, kterou by měla vláda schválit nejpozději počátkem května, je udržitelný hospodářský růst ve stabilním prostředí. Inflace je až na druhém místě, řekl ve středu v rozhovoru pro ČTK náměstek místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Jan Mládek. Uvedl, že se již podařilo dosáhnout konsensu s Českou národní bankou. Ve strategii jsou představeny pro dvě období 2000 až 2002 a 2003 až 2005 dva scénáře - prorůstový a setrvačný. Termíny jsou dány daty vstupu do Evropské unie, se kterým se oficiálně počítá v roce 2003, respektive termínem příprav na vstup do Evropské měnové unie.

Zemanův kabinet chce na humanitární pomoc dát 784 miliónů a zvýšit deficit

Vláda chce na humanitární pomoc uprchlíkům z jihosrbské provincie Kosovo poskytnout 784 miliónů korun. Poslanecké sněmovně to ve středu s odvoláním na usnesení kabinetu oznámil premiér Miloš Zeman. Financování této pomoci i dalších obdobných aktivit, které souvisejí se situací kolem Kosova, by podle Zemana mělo pokrýt zvýšení deficitu státního rozpočtu.

Vláda bude mít ve sněmovně s navýšením schodku rozpočtu problémy

Spíše negativní reakce vzbudilo ve středu v Poslanecké sněmovně oznámení premiéra Zemana, že vláda hodlá v květnu předložit poslancům novelu zákona o rozpočtu, která by kvůli humanitární pomoci Kosovu zvýšila jeho schodek. Ten nyní činí31 miliard korun. Schodek by se podle některých informací mohl zvýšit až o jednu miliardu korun.

Místopředseda rozpočtového výboru Michal Kraus 'ČSSD) nepokládá navýšení rozpočtu za nejreálnější řešení. Vláda by podle něj měla toto otázku řešit v rámci svých kompetencí. "Při jednání o změně rozpočtu ve sněmovně by se mohly otevřít možnosti, které by mohly zkomplikovat rozpočtové hospodaření vládě podstatně více, než kdyby to řešila bez sněmovny," varoval Kraus. Nelze podle něj zcela vyloučit, že poslanci využijí této rozpočtové změny k předložení dalších návrhů.

Senát schválil vyslání polní nemocnice na Balkán

Senát ve středu schválil vyslání české polní nemocnice a nevyzbrojeného letounu An-26 na Balkán jako součást humanitární pomoci kosovským uprchlíkům. Senátoři se ztotožnili s vládním návrhem usnesení, který předpokládá nasazení těchto armádních jednotek mimo území Jugoslávie. Z 69 přítomných senátorů hlasovalo pro návrh 65, proti byli čtyři senátoři. Senát nepřijal ani jedno ze tří navržených usnesení, jimiž měl deklarovat podporu senátorů akcím NATO v souvislosti s řešením konfliktu v jugoslávské provincii Kosovo.

Sněmovna souhlasí s vysláním nemocnice a letounu na Balkán

Rovněž Poslanecká sněmovna ve středu vyslovila souhlas s vysláním české armádní polní nemocnice a nevyzbrojeného dopravního letounu armády An-26 na Balkán. Souhlas s jejich vysláním podpořilo 150 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 22. Sněmovna podpořila vyslání nemocnice a letounu tak, jak to navrhla vláda. Znamená to, že polní nemocnice bude při řešení konfliktu v Kosovu plnit humanitární úkoly v oblasti mimo území Jugoslávie. Také letoun bude plnit přepravní úkoly v této oblasti, ale mimo území Jugoslávie. Datum odjezdu a přesné místo působení šesté polní nemocnice české armády, která by měla pomáhat pravděpodobně v Albánii kosovským uprchlíkům, by se podle náčelníka sekce bojové přípravy generálního štábu Josefa Šíby měly vyjasnit do konce týdne. Uvedl to ve středu pro ČTK.

Sněmovna je připravena podpořit NATO při řešení kosovské tragédie

Poslanecká sněmovna ve středu na návrh klubu ODS vyjádřila připravenost podpořit "všechny kroky Severoatlantické aliance, které povedou k co nejrychlejšímu vyřešení humanitární katastrofy v Kosovu". Pro usnesení, v němž se rovněž uvádí, že sněmovna tak činí "u vědomí závazků vyplývajících z členství ČR v NATO a u vědomí odpovědnosti z něj plynoucí", hlasovalo 89 ze 174 přítomných poslanců.

Demonstraci v Praze proti útokům NATO na JSR zakončila potyčka

Malá potyčka mezi přívrženci a odpůrci Severoatlantické aliance a jejích útoků na Jugoslávii se ve středu v podvečer strhla krátce po ukončení demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze, kterou zorganizovala Humanistická aliance 'HA). Staršího muže, který fyzicky napadl zastánce NATO, okamžitě zadržel městský strážník, vzápětí jej však po ústní domluvě propustil. Následné ústní potyčky se snažila uklidnit i předsedkyně Humanistické aliance Dana Feminová, která vyzývala ke klidné diskusi. Představitelé HA odmítli bombardování jugoslávských cílů vojsky NATO, ale také násilí režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče páchané na kosovských Albáncích.

Humanistická aliance se rovněž rozhodla zaslat prezidentu Václavu Havlovi, české vládě i oběma parlamentním komorám otevřený dopis odsuzující jejich postoj k akcím NATO v Jugoslávii. Zastánci míru by se měli opět sejít v polovině května, kdy HA pořádá na náměstí Míru Festival humanismu za Evropu bez válek a za Evropu lidských práv.

Jihlavští komunisté protestovali proti útokům NATO v JSR

Pár desítek lidí přišlo na středeční shromáždění KSČM v Jihlavě, které okresní výbor strany zorganizoval na podporu akce Podpis pro mír pro Jugoslávii. V dopisech, které byly odeslány prezidentu Václavu Havlovi a premiérovi Miloši Zemanovi i ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightové, okresní výbor KSČM požaduje okamžité zastavení vojenských operací. "Vyjadřujeme rozhořčení nad neslýchanou agresí, kterou NATO pod vedením USA uskutečňuje v nám bratrské Jugoslávii," píše se v dopise. Na shromáždění zaznělo, že vstup ČR do aliance je tragédií, a že ČR a Maďarsko byly do NATO urychleně přijaty, aby přes jejich území mohla létat letadla do Jugoslávie. Při projevech zazněla vulgární slova na adresu prezidenta Havla a vulgární a rasistická hesla adresovaná Albrightové.

V Českém rozhlase se vyjádřil ke Kosovu bývalý ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec

Současná diskuse v České republice o legitimitě bombardování Severoatlantické aliance v Jugoslávii znamená neloajalitu, kvůli níž bude Česká republika dlouho vnímána jako méně spolehlivý partner, řekl ve středu v Českém rozhlase bývalý ministr zahraničí a někdejší místopředseda ODS Josef Zieleniec. "Zaváhání, nejednoznačnost, opatrnictví v takovém okamžiku - to se prostě pamatuje," řekl exministr s tím, že způsobené politické škody jsou "neodčinitelné".

Reuters: Václav Havel o jugoslávské krizi

Dlouhodobý mír a stabilita nejsou na Balkáně možné, dokud Slobodan Miloševič zůstává prezidentem Jugoslávie. Ve středečním interview pro agenturu Reuters to konstatoval český prezident Václav Havel. Havel, kterého agentura označuje za jednoho z nejprominentnějších bojovníků za lidská práva na světě, jenž důrazně podpořil akci Severoatlantické aliance proti Jugoslávii, v rozhovoru prohlásil, že Miloševič nese odpovědnost za příliš mnoho zla, než aby se dlouho udržel u moci.

Další humanitární pomoc vyjede ve čtvrtek do Albánie

Čtyři kamióny naložené humanitární pomocí pro kosovské uprchlíky odjedou ve čtvrtek odpoledne z Prahy do Albánie. Zásilka je financována z peněz shromážděných na kontě SOS Kosovo zřízeném nadací Člověk v tísni při České televizi za přispění České katolické charity. Náklad tvoří základní potraviny, například těstoviny, instantní polévky, dětské výživy, ale i perníky věnované sponzorem. Pracovníci nadace nakoupili i ručníky, spodní prádlo, ponožky, dětské pleny a další drobné, ale velmi žádané potřeby. Zbytek nákladu vyplní matrace.

Kavan-Stoel: Podle komisaře OBSE je romská otázka celoevropský problém

Romská otázka není problémem speciálně české společnosti, ale jde o celoevropský problém, který vyžaduje široký přístup. Shodli se na tom ve středu v Praze ministr zahraničí Jan Kavan s vysokým komisařem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě 'OBSE) pro národnostní otázky Maxem van der Stoelem. Ministr ho informoval o krocích české vlády k lepšímu postavení Romů v České republice. Komisař, který objíždí evropské země a mapuje v nich životní podmínky Romů, se na ministerstvu setkal také s náměstkem Martinem Paloušem i předsedou vládní rady pro lidská práva Petrem Uhlem. Hovořil rovněž s hlavou státu Václavem Havlem.

Prezident Václav Havel a vysoký komisař OBSE pro národnosti Max va der Stoel ve středu sice našli mnoho příkladů bezproblémového soužití minorit s většinou, nakonec se ale nedobrali univerzální odpovědi na to, jak by sa dalo předcházet etnickým konfliktům. Prezidentův mluvčí Ladislav špaček který novinářům přiblížil jednání, zdůraznil, že schůzka byla spíše obecná, etnickofilozoficky zaměřená.

České oběti nacismu dostanou humanitární pomoc ze Švýcarska

České oběti nacistické perzekuce dostanou od Švýcarského fondu pro potřebné oběti holocaustu humanitární pomoc po 1000 amerických dolarech 'asi 35.000 korun). Příspěvek obdrží 1267 lidí, kteří splnili podmínky fondu. Novinářům to ve středu řekl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu s tím, že romské a židovské oběti holocaustu vyplácí švýcarský fond prostřednictvím dalších fondů. Výplata se týká obětí, které byly ve vězení či koncentračním táboře bez soudu a narodili se před rokem 1925. Fond vyřadil lidi, kteří nebyli vězněni v mezinárodně uznaných koncentračních táborech. V České republice mezi ně patří Malá pevnost v Terezíně a internační tábory ve Svatobořicích a Mirošově.

Studie OECD o životním prostředí ČR

Česká republika dosáhla v 90.letech významných výsledků v oblasti ochrany životního prostředí - vedle těch, které jsou důsledkem poklesu průmyslové a zemědělské aktivity. Přes tyto úspěchy, kam patří i zavedení velkých legislativních a institucionálních změn, přetrvává velká část znečištění akumulovaného v minulosti a úroveň emisí je ve srovnání s průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj 'OECD) stále vysoká. Vyplývá to ze zprávy o činnosti ČR v oblasti životního prostředí, kterou vydala OECD v Paříži.

Policisté překazili kokainový kanál z Jižní Ameriky do ČR

Policistům se v rámci operace Vigo podařilo překazit jihoamerické mafii vytvoření kokainového kanálu do České republiky. Akce vyvrcholila v noci z 19. na 20.března, kdy policie zajistila ve skladech na okraji středočeského města Mělníka 135 kilogramů kokainu, skrytého v kartonových krabicích od banánů. Podle středečního sdělení mluvčí policejního prezidia Ivany Moosové pro ČTK byl zároveň zatčen organizátor této nelegální transakce - pětačtyřicetiletý muž, který byl vyšetřovatelem obviněn ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Hrozí mu až patnáctiletý trest vězení.

Zeman v Moskvě o dluhu, hospodářských stycích a dohodách

Zadluženost Ruské federace vůči České republice, která překročila 3,6 miliardy amerických dolarů '126 miliard korun), a nesplácení úroků, které činí za loňský rok 112,4 miliónu '3,9 miliardy korun), bude vedle jednání o dalším rozvoji hospodářských styků obou zemí hlavní náplní cesty české vládní delegace vedené premiérem Milošem Zemanem do Ruska. Pohledávky ČR vůči Rusku pocházejí ještě z doby existence Rady vzájemné hospodářské pomoci, řekl ČTK mluvčí vlády Libor Rouček. Premiér by měl v Moskvě rovněž podepsat dohody týkající se exportu, certifikátů dovážených výrobků, jaderné energetiky a vzájemného udržování válečných hrobů.

O členství ČR v NATO bude prezident diskutovat se studenty VŠE

Dva dny před odletem do Washingtonu na slavnostní summit Severoatlantické aliance si prezident Václav Havel bude o postavení České republiky v NATO povídat se studenty pražské Vysoké školy ekonomické. Téma úterní podvečerní diskuse je "vstup ČR do NATO - garance a závazky". Jak sdělila ČTK prezidentská kancelář, ve čtvrtek Havel odlétá spolu s českou delegací na summit aliance k 50.výročí k 50.výročé jejího založrní.

Rok po operaci tlustého střeva trápí prezidenta už jen kýla

Prezident Václav Havel se již vyrovnal s většinou následků operace proděravění tlustého střeva, které se podrobil přesně před rokem. Jediným nepříjemným, avšak ne nebezpečným pozůstatkem je pooperační kýla, která se však podle prezidentových lékařů zatím nebude řešit operativně. Rok po náročné operaci v rakouském Innsbrucku, kdy lékaři Havlovi odstranili perforovanou část tlustého střeva, která ho ohrožovala na životě, je podle středečního vyjádření jeho lékaře Ilji Kotíka pro ČTK prezidentův zdravotní stav dobrý.

Průzkum veřejného mínění: Podle Sofres-Factum by ODS ve volbách ČSSD porazila

Náskok Občanské demokratické strany 'ODS) před vládní sociální demokracií se zvyšuje. V hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny by ODS volilo 28,9 procenta potenciálních voličů, zatímco ČSSD 22,6 procenta občanů. Prognózu volebních výsledků z přelomu března a dubna ve středu ČTK poskytla agentura Sofres-Factum. Od minulého výzkumu se rozdíl mezi oběma nejsilnějšími stranami zvýšil ze dvou na současných více než šest procent.

Aktivisté ekologického hnutí Greenpeace protestovali proti freonům

Hradbu z vysloužilých ledniček sestavili ve středu před sochou sv.Václava v Praze aktivisté ekologického hnutí Greenpeace, aby upozornili na v České republice dosud nevyřešený problém likvidace freonů ze starých chladících zařízení. Program, který připravilo před pěti lety ministerstvo životního prostředí, zkrachoval a o freony z chladniček a ostatních zařízení se nikdo nestará. Před rokem byl zastaven i státem dotovaný výkup starých ledniček. Ministerstvo chystá nové výběrové řízení pro centrální likvidaci freonů a upravuje k tomu směrnici Státního fondu životního prostředí.

Kasl s Klausem zahájili stavbu nové budovy Kongresového centra

Poklepáním na základní kámen ve středu oficiálně zahájili primátor Jan Kasl, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a zástupci dodavatelských firem stavbu nového objektu, který vyroste u rekonstruovaného Kongresového centra Praha 'KCP). Opravy Kongresového centra, ve kterém se v roce 2000 uskuteční zasedání Mezinárodního měnového fondu a světové banky, i stavbu nové budovy stavbaři dokončí do 15.května 2000. Po skončení výročního zasedání finančníků bude centrum pořádat kongresy, výstavy a kulturní a společenské akce. V nové budově budou kromě hotelu i kanceláře.

Dirigentský debut bude mít mladý umělec Ondřej Kukal s ČF

Dirigentský debut s Českou filharmonií chystá na čtvrteční a páteční večer v pražském Rudolfinu příslušník mladší generace Ondřej Kukal. Umělec je velmi dobře znám také jako skladatel a houslista a publicisté ho proto počítají mezi nejvšestrannější domácí hudebníky. Kukal má podle mluvčího tělesa řídit Sukovu Smyčcovou serenádu a jednu z Haydnovývh symfonií, a pak také zřídka hranou "švédskou" symfonickou báseň Hakon Jarl od Bedřicha Smetany. Také za dirigentským pultem rozhlasových symfoniků se Kukal v poslední době věnuje hrané hudbě, včetně děl Vítězslava Nováka či Josefa Bohuslava Foerstera a Iši Krejčího.

Smoljakův Malý Říjen bude mít premiéru v Divadle Na zábradlí 15.dubna

Na tělo hercům pražského Divadla Na zábradlí napsal Ladislav Smoljak hru Malý Říjen, jejíž premiéru tato scéna uvede v jeho režii ve čtvrtek 15.dubna. S podtitulem Fakta a fantazie v ní líčí setkání významných českých i světových osobností začátku 20.století ve vězeňské cele. Autor svůj text vystavěl na kótách historických událostí, vážícich se k soudnímu procesu s významnými českými politiky Aloisem Rašínem a Karlem Kramářem.

Ze sportu:

Házenkáři Kovopetrolu Plzeň obhájili mistrovský titul, když v rozhodujícím pátém finálovém souboji extraligy zdolali na domácí palubovce Radegast Frýdek-Místek 21:20. Plzeňští hráči získali klíčový čtyřbrankový náskok již do přestávky. Poločas vyhráli 12:8. V závěru utkání hosté mohutně dotahovali, ale zkušený západočeský celek s řadou reprezentantů si už vítězství nenechal ujít.

Jediný gól stačil ve středečních třech čtvrtfinálových zápasech fotbalového Poháru ČMFS k postupu do semifinále. Sparta porazila Brno 1:0, stejný výsledek se zrodil v zápase Drnovice - Olomouc a Liberec vyřadil Opavu na jejím hřišti rovněž 1:0. Čtvrtý semifinalista vzejde ve čtvrtek z utkání Slavia - Ostrava.

Předpověď počasí pro Českou republiku na čtvrtek:

Většinou oblačno až zataženo, občasné přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.