Zprávy čtvrtek, 16. března 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Evelina Himalová. Úvodem krátce k některým tématům...

A nyní zprávy podrobněji:

Havel odkládá kvůli nemoci státní návštěvy Turecka a Rumunska

Prezident republiky Václav Havel odložil kvůli své nemoci státní návštěvy Rumunska a Turecka, na něž se měl vypravit příští týden. Trápí ho zánět průdušek, a i když se ve středu podle jeho ošetřujícího lékaře Ivana Jeřábka prezidentův zdravotní stav "významně zlepšil", laboratorní vyšetření i v tento den vykázaly odchylku od normálu. V nemocnici se bude Havel léčit ještě asi do pátku. Náhradní termíny odložených státních návštěv zatím stanoveny nebyly. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Státní návštěvu Turecka odložila hlava českého státu již podruhé; loni na podzim bylo důvodem silné zemětřesení v zemi půlměsíce.

Havel se ve střešovické nemocnici setkal s ministrem Baštou

Prezident Václav Havel se ve středu setkal s Jaroslavem Baštou, který opouští křeslo ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Hodinový rozhovor obou politiků se podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka odehrál v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, kam byl Havel kvůli zdravotním potížím převezen v úterý. Prezident poděkoval Baštovi za jeho práci, hlavně jej však zajímalo, jak budou po ministrově odchodu nadále koordinovány tajné služby České republiky. Právě ty měl ministr Bašta ve vládě na starosti.

Politici ČSSD nešetří pro budoucího ministra Březinu chválou

Politici ČSSD nešetří pro budoucího ministra bez portfeje Karla Březinu chválou. Je to podle poslance Karla Šplíchala a místopředsedy sociálních demokratů Karla Kobese talentovaný, schopný, výkonný mladý muž. Shodl se s nimi i poslanec Michal Kraus. Podotkl však, že "rychlý růst může také znamenat rychlý pád". Uvedli to dnes na dotaz ČTK. Sedmadvacetiletý Březina by měl od příštího týdne nahradit ministra Jaroslava Baštu.

Rozpočtový výbor přerušil diskusi o praní špinavých peněz

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu zhruba po hodinovém jednání přerušil diskusi o vládním návrhu novely zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Cílem předlohy, ke které poslanci vznesli řadu pozměňovacích návrhů, je rozšířit povinnosti finančních institucí a pomoci tak v boji proti praní špinavých peněz. Novela by měla omezit daňové úniky, zvýšit příjmy státního rozpočtu a eliminovat negativní důsledky z praní špinavých peněz na hospodářství a ekonomiku.

Senátní výbory jsou nejednotné v názoru na "protiíránský" zákon

Senátní výbory mají rozdílná stanoviska k vládnímu návrhu na zákaz dodávek do íránské jaderné elektrárny v Búšehru. Zatímco zahraniční výbor těsně doporučil normu přijmout ve znění přijatém sněmovnou, hospodářský výbor navrhuje upravit zákon tak, aby počítal s kompenzacemi či náhradami za neuskutečněnou dodávky. O normě má Senát rozhodovat ve čtvrtek.

Vládní předloha reaguje na záměr společnosti ZVVZ Milevsko dodat do íránské jaderné elektrárny vzduchotechniku. Společný návrh pravicových opozičních poslanců, aby stát byl povinen kompenzovat vzniklou škodu firem, ale podporu ve sněmovně nenalezl. Pokud by se to podařilo senátorům, musela by dolní komora normu projednat znovu. Senátní hospodářský výbor navrhl, aby se kompenzace vztahovaly na společnosti, které zakázky dojednávaly před 1.březnem 2000. Náhrada by přitom nebyla v peněžní podobě, ale zaručovala by náhradní dodávku do jiné země. Senátoři se shodují, že názory na normu jsou v horní komoře parlamentu různé a je tedy těžké odhadnout, jaké bude konečné senátní rozhodnutí.

Ministerstvo zahraničí ČR odsoudilo útoky proti demokratizaci v Íránu

České ministerstvo zahraničí odsoudilo poslední násilné útoky v Íránu, kde se podle něj snaží protidemokratizační síly "destabilizovat situaci a zbrzdit nastoupený pozitivní proces". ČTK to oznámil tiskový odbor ministerstva. Tento týden se pokusili neznámí pachatelé zavraždit reformátorského poradce prezidenta Mohammada Chátamího a Lidoví modžáhedové podnikli minometný útok přímo v Teheránu. Únorové íránské parlamentní volby, označované za referendum o reformách prosazovaných Chátamím, skončily výrazným vítězstvím reformistů. Volební výsledky přivítala vedle Spojených států například i Česká republika, jejíž zástupce, náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček, má Írán v dubnu navštívit.

Ministerstvo zahraničí v souvislosti s íránskými útoky též zdůraznilo, že ČR obecně "odsuzuje všechny formy terorismu a kategoricky je odmítá v souladu se svým přesvědčením, že násilí nemůže nikdy žádný problém vyřešit, ale pouze vyostřit či prohloubit". Kmoníček má v Íránu posoudit možnosti rozvoje vzájemné obchodně-ekonomické spolupráce. Poslanecká sněmovna tento měsíc schválila pod tlakem USA vypracovaný vládní návrh zákona o zákazu českých dodávek pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Ministerstvo zahraničí přitom ale opakovaně zdůraznilo zájem na rozvoji celkových obchodních vztahů s Íránem.

Erste splatila prvních 50 miliónů EUR za Českou spořitelnu

Rakouská Erste Bank Sparkassen ve středu uhradila první splátku za koupi České spořitelny (ČS) ve výši 50 miliónů EUR (zhruba 1,8 miliardy Kč), když 52procentní státní podíl v ČS získala za 19 miliard Kč. ČTK to potvrdila Karin Hatzker z vídeňské centrály banky. Dodala, že zbývající část do výše deseti miliard korun by banka měla uhradit do konce prvního pololetí letošního roku. Částka deseti miliard pak bude převedena na speciální devizový účet FNM u České národní banky či nějaké komerční banky. Finanční prostředky z účtu však bude FNM potřebovat ještě do konce roku, konverze na koruny proto bude konzultována s ČNB tak, aby se zamezilo nežádoucímu posilování koruny. Zbývající část kupní ceny by mohla být podle dřívějšího vyjádření místopředsedy FNM Jiřího Havla splacena ještě do konce letošního roku, nikoli na konci roku příštího, jak se původně plánovalo.

Konečná cena, kterou Erste Bank za 52procentní podíl v ČS zaplatí, přitom může být nižší než oznámených 19 miliard korun. Bude stanovena až na základě výsledku čistého majetku spořitelny ke konci roku 1999 auditovaného podle mezinárodních účetních standardů. Základem 19 miliard korun byla čistá hodnota aktiv spořitelny odhadnutá v srpnu 1999.

Rozpočet na zasedání MMF bude překročen o 250 miliónů korun

Rozpočet na letošní Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky v Praze, který byl původně naplánován na 600 miliónů korun, bude asi o 250 miliónů korun překročen. Ve středu to na tiskové konferenci uvedl vládní zmocněnec pro zasedání MMF Zdeněk Hrubý s tím, že však nepůjde o další zatížení státních financí; vyšší náklady budou kryty z valné většiny ze sponzorských darů. Dodatečným zdrojem také bude příjem z prodeje majetku pořízeného pro zasedání. Z naplánovaných 600 miliónů jde 350 miliónů korun ze státního rozpočtu a 250 miliónů korun činí půjčka České národní banky. Důvodem zvýšení rozpočtu oproti původním předpokladům je podle Hrubého zejména masivní růst nákladů na pronájem Kongresového centra Praha (KCP), kde se bude setkání světových finančních expertů konat. Náklady určené na KCP původně činily 90 miliónů korun, podle uzavřených smluv ale půjde 165 miliónů korun na nájem KCP a dalších 145 miliónů Kč na nezbytné úpravy.

Smlouvu na dodávku expozice pro Expo získala firma Artechnic

Český pavilon na výstavě Expo 2000 v německém Hannoveru postaví pražská firma Artechnic s.r.o. Generální komisař české expozice pro Expo Václav Bartuška ČTK sdělil, že s touto společností ve středu podepsal smlouvu o dodávce stavby a provozování výstavní expozice. "Nyní mohou práce zrychleným tempem pokračovat a je velmi pravděpodobné, že český pavilon bude dokončen včas a že návštěvníky EXPO 2000 v Hannoveru zaujme," dodal Bartuška.

Andorský premiér Marc Molné si přijede do Prahy vyměňovat zkušenosti se svým českým kolegou Zemanem

Čtyři nadcházející dny stráví v Praze andorrský premiér Marc Molné. Stěžejním bodem jeho programu bude jednání s premiérem Milošem Zemanem; česká strana využije návštěvy k tomu, aby osvětlila svou politiku vůči Evropské unii, do níž se chystá vstoupit. Andorra zase usiluje o členství ve Světové obchodní organizaci (WTO), jejímž členem je Česká republika od roku 1993. Čeští představitelé se proto zřejmě s Molném podělí o své zkušenosti s členstvím. Andorrský premiér přiletí do Prahy ve čtvrtek vpodvečer, sdělilo ČTK tiskové oddělení úřadu vlády.

Novým českým velvyslancem v Gruzii bude Jiří Nekvasil, v čele českého velvyslanectví v Estonsku stane Vladislav Labudek

Bývalý náčelník armádního generálního štábu Jiří Nekvasil se v dubnu ujme v gruzínském Tbilisi nové funkce českého velvyslance. Týž měsíc má stanout v čele nového velvyslanectví v estonském Tallinu zkušený diplomat Vladislav Labudek. ČTK to uvedl tiskový odbor ministerstva zahraničí. Nekvasil velel generálnímu štábu v letech 1993 až 1998; do loňského květnového nástupu na ministerstvo zahraničí působil jako poradce ministra obrany. Nové velvyslanectví v Tbilisi by mělo podle dřívějších informací diplomaticky zastřešovat styky ČR v celé zakavkazské oblasti.

Po několikaletých diplomatických zkušenostech nastoupili v uplynulých dnech noví velvyslanci také v polské Varšavě, v dánské Kodani a v ghanské Akkře. Zatímco v Ghaně bude české zájmy zastupovat několikaletý generální konzul z pákistánského Karáčí Jindřich Junek, ve Varšavě to bude Jan Misiarz, který již působil jak na polském velvyslanectví, tak v Kodani. Do čela zastupitelského úřadu v Dánsku nastoupila koncem února bývalá velvyslankyně při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni Marie Koštálová.

Podle ministerstva zahraničí měla ČR koncem loňského roku ve světě 110 zastupitelských úřadů: 84 velvyslanectví, sedm stálých misí, 18 generálních konzulátů a jednu pobočku velvyslanectví. Současné vedení ministerstva zahraničí přistoupilo oproti opačným úsporným záměrům z minulých let k rozšiřování počtu zastoupení.

Pandorová: JAR má zájem na upevnění vztahů s Českou republikou

Jihoafrická republika (JAR) má zájem na upevňování vztahů s Českou republikou. Po jednání s předsedkyní Senátu Libuší Benešovou to ČTK řekla šéfka Národní provinční rady JAR Naledi Pandorová. Podle ní jsou vztahy mezi oběma zeměmi historické, JAR se je však nyní snaží s příchodem demokracie posunout do nové dimenze mezi parlamenty. Pobyt Pandorové je první návštěvou na nejvyšší úrovni z JAR od roku 1993, kdy v této zemi definitivně skončilo období apartheidu a země se dostala z mezinárodní izolace.

Benešová uvedla, že Jihoafrická republika se stále nachází v období velkých přeměn, a proto má k ČR blízko. Trápí ji totiž podle ní podobné problémy, jako jsou zde. "Protože období přeměn s sebou nese jevy, které i my tady známe z období transformace, čili zvýšená kriminalita, určité sociální problémy a sociální napětí," řekla Benešová. Pandorová v té souvislosti připomněla, že Česká republika její zemi podpořila, když bojovala za svobodu.

Předsedkyně Senátu Libuše Benešová navštívila JAR loni v červnu a byla přítomna inauguraci nového prezidenta Thaba Mbekiho. Do JAR měl loni namířeno i ministr zahraničí Jan Kavan, ale pár hodin před plánovaným odletem návštěvu na neurčito odložil. Důvodem přitom bylo to, že se jeho pobytu na jihu Afriky nemělo dostat žádané pozornosti. Podle některých zpráv ale naopak na podzim roku 1998 rozladilo Pretorii, že návštěvu v JAR odvolal prezident Václav Havel, byť to bylo ze zdravotních důvodů.

Herman: Cesta kardinála Vlka do Vídně nemá politické souvislosti

Středeční jednodenní cesta českého katolického primase kardinála Miloslava Vlka a patriarchy Církve československé husitské Josefa Špaka do Vídně na ekumenické sympozium o Janu Husovi neměla podle mluvčího českých biskupů Daniela Hermana žádné politické souvislosti. Neměla je podle něj přesto, že kardinála Vlka pozval ke zdvořilostní návštěvě také rakouský spolkový prezident Thomas Klestil. "Žádné politické souvislosti tu nejsou, už proto ne, že pan kardinál není politik," řekl na dotaz ČTK Herman. Odmítl proto jakýkoli pokus spojovat jeho cestu do Vídně s vnitropolitickou situací v Rakousku a s izolací či bojkotem alpské země kvůli účasti Haiderových nacionalistů ve vládě. Sympozium uspořádala nadace "Pro Oriente" založená roku 1964 nynějším emeritním vídeňským arcibiskupem kardinálem Franzem Königem, který se dožil 95 let. Nadace pořádá mnohá setkání, z nichž podle Hermana vzešly důležité podněty především k ekumenické a mezinárodní spolupráci.

Politici a odborníci se shodli na modelu transformace ČD

Na základním modelu transformace Českých drah (ČD), kterým by mělo být institucionální oddělení železniční infrastruktury od provozu dopravy, se na středečním semináři "Železnice a její místo na přepravním trhu" shodli zástupci ČSSD, ODS i nezávislí odborníci. Po skončení semináře to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra dopravy a spojů Jaroslav Vrána. Generální ředitel ČD Dalibor Zelený ani vedení odborů se semináře neúčastnili.

Podle stínového ministra dopravy ODS Martina Římana musí být transformační kroky v zákoně, který by měla vláda opět projednat do června, taxativně vymezeny jak věcně tak i časově. "Pak můžeme hovořit o jednotném postupu," uvedl. Naplňování zákona by mělo být zahájeno v příštím roce. Neshoda zatím panuje v otázce privatizace regionálních tratí, která by měla být rovněž jedním z transformačních kroků. Není shoda, jakým subjektům budou tratě nabízeny, zda obcím nebo spíše soukromým firmám. Jak uvedl děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos, provoz tratí soukromými subjekty zvyšuje počet cestujících a dodává více pasažérů i na ČD. U regionálních tratí by podle zúčastněných měla zůstat infrastruktura i provoz neoddělena.

Návrh zákona, který loni v létě vrátila poslanecká sněmovna kvůli odporu pravice k přepracování, má ještě v březnu projednat správní rada podniku. Podle Moose musí o správnosti transformace vedení ČD přesvědčit zaměstnance, dle Římana existuje i druhá cesta úspěšné přeměny drah, spočívající ve vyhrané odborářské stávce. "Politici musí najít odvahu a jednotu a ustát stávku," uvedl.

V souvislosti s rušením okresních úřadů bude třeba vyřešit další osud státních okresních archivů

Další osud státních okresních archivů je jedním z problémů, které bude nutné vyřešit v souvislosti s předpokládaným zrušením okresních úřadů. Okresní archivy jsou personálně i finančně jejich součástí, upozornil v rozhovoru pro ČTK ředitel Moravského zemského archivu v Brně Ivan Štarha. Po zrušení okresních úřadů, které se pravděpodobně uskuteční v roce 2003, by okresní archivy mohlo převzít přímo ministerstvo vnitra, jehož archivní správa tyto instituce metodicky řídí.

Olomoucká Univerzita Palackého důrazně odsoudila napadení svého bývalého zahraničního studenta

Vedení Univerzity Palackého v Olomouci v úterý důrazně odsoudilo napadení bývalého studenta tamní lékařské fakulty z Afghánistánu. Mladíka o víkendu ve vlaku na cestě do Olomouce ztloukli dva přívrženci hnutí skinheads. "Vedení univerzity důrazně odsoudilo napadení bývalého zahraničního studenta a vyjádřilo rozhodný nesouhlas se všemi formami rasové nesnášenlivosti," tlumočil ČTK postoj vedení univerzity kancléř rektora Tomáš Hrbek.

Občanská iniciativa Impuls '99 se obává o budoucnocí nezávislost ČT

Představitelé občanské iniciativy Impuls '99 mají značné obavy o budoucí nezávislost veřejnoprávní televize, protože důvody odvolání Rady České televize (ČT) považují za zástupné. Rozhodli se proto sledovat všechny případy politického ovlivňování médií a vytvořili pracovní tým, který bude problematiku svobody slova monitorovat. ČTK to ve středu oznámili mluvčí Impulsu Tomáš Halík, Krystyna Wanatowiczová a Slavomil Hubálek a člen mediálního týmu Martin C. Putna. Impuls '99 se odvolává na objektivní výzkumy, které podle něj dokazují, že česká veřejnost má opačný názor než poslanci.

Dětí nastupujících do prvních tříd základních škol ubývá

Trend posledních let - úbytek dětí nastupujících do prvních tříd základních škol - se letos potvrdil i na pražských základních školách. K zápisům do prvních tříd, které se v hlavním městě uskutečnily od 15.ledna do 15.února, přišlo o 952 dětí méně než v loňském školním roce a o 1892 méně než ve školním roce 1997 až 1998. ČTK o tom ve středu informoval tiskový odbor pražského magistrátu. K zápisům v Praze přišlo celkem 13.179 dětí.

Bruntálsko nabízí humanitární pomoc obyvatelům zaplavených okresů ČR

Pomoc obyvatelům českých okresů, které v minulých dnech postihly záplavy, nabídlo vedení Okresního úřadu v Bruntále. Problémy zaplavených regionů nenechali Bruntálští bez povšimnutí, neboť před třemi roky sami na vlastní kůži pocítili ničivou sílu rozvodněných potoků a řek. Mluvčí bruntálského okresního úřadu Jana Schwarzová ČTK řekla, že přednosta okresu Jiří Škrabal od neděle nabízí kolegům z nejvíce zaplavených okresů v Čechách humanitární pomoc.

Aukce dětských obrázků vynesla přes 50 tisíc korun

Charitativní aukce ve prospěch dětského domova v moravských Otrokovicích, která proběhla v úterý v pražském Národním muzeu, vynesla 52 950 korun. Draženy byly obrázky z dětské výtvarné soutěže "Tam, kde jsem doma", kterou pořádá Radio Praha, a ze soutěže "Malujeme s Hajajou", jejímž vyhlašovatelem je stanice Praha Českého rozhlasu. Výtěžek převzal ředitel charitativní organizace NADĚJE Ilja Hradecký. Dětskému domovu v Otrokovicích, poničenému záplavami v roce 19997, byl věnován i zisk z loňské aukce ve výši 35 tisíc korun.

Irové v Česku slaví sv.Patrika

Zpěvem, tancem, ale i popíjením irského piva a whisky od středy do neděle Irové v České republice velebí svého patrona svatého Patrika. Oslavy irského národního svátku, který připadá na 17. března, zahájil irský velvyslanec v ČR Michael Collins. Klenotem Třetího festivalu irské hudby v Praze bude čtvrteční vystoupení souboru Brú Ború, který už od padesátých let oživuje tradiční irskou lidovou muziku. Irští pořadatelé festivalu se snaží přiblížit svou kulturu české veřejnosti.

Na Pražské jaro přijede na 800 umělců včetně Newyorské filharmonie

Vrcholem letošního 55.ročníku hudebního festivalu Pražské jaro bude podle pořadatelů dvojí vystoupení Newyorské filharmonie, která jedinkrát hostovala v Praze v roce 1930. Koncerty jsou plánovány jako mimořádné na 24. a 25. června, tedy tři týdny po skončení festivalu, na který od 12. května k více než 70 programům přijede na 800 umělců.

Ze sportu

Fotbalisté Sparty Praha si zachovali možnost na postup do čtvrtfinále Ligy mistrů, neboť v předposledním zápase osmifinálové skupiny remizovali v Portu s domácím FC 2:2. Bod zachránil českému mistrovi Milan Fukal hlavičkou v nastaveném čase. Vítězem skupiny A se stala Barcelona, Porto má sedm bodů, Sparta o dva méně. Mezi těmito dvěma týmy se rozhodne příští úterý, kdy Sparta hostí doma Barcelonu a Portugalci zavítají do Berlína k zápasu s Hertou.

Sněhová kalamita zasáhla ČR

Sněhová kalamita zasáhla většinu území České republiky. Nejhorší situace je na Semilsku, Liberecku, Chomutovsku, Přerovsku a příjezdových komunikacích k hraničním přechodům. S plnou silou se vrátila zima také na jihovýchodní Moravu, kde místy během asi dvou hodin dnes ráno napadalo až dvacet centimetrů sněhu.

Informace o čtvrtečním počasí v České republice.

Oblačno s občasnými přeháňkami deště se sněhem. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.