Zprávy čtvrtek, 17. srpna 2000

Josef Kubeczka

Prezident Havel se vrátil z dovolené

Prezident Václav Havel přiletěl dnes po půlnoci zpět do České republiky z portugalského Fara, kde byl na dovolené. ČTK to sdělila prezidentská kancelář. Prezident a jeho manželka Dagmar strávili v Portugalsku dva týdny zařizováním rekonstrukce domu, který si zde nedávno pořídili. Letovisko na pobřeží Atlantického oceánu má v budoucnosti sloužit jako místo pro ozdravné pobyty a dovolené prezidenta. Václav Havel si během dovolené připravoval i projevy na svou zářijovou cestu po USA. Prezidentský pár již letos pobýval dva červencové týdny v Chorvatsku.

Historik Jan Křen převzal vysoké německé vyznamenání

Velký kříž za zásluhy Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo předal ve středu jménem německého prezidenta Johannese Raua českému historikovi a členu správní Rady Česko-německého fondu budoucnosti Janu Křenovi německý velvyslanec v České republice Hagen Lambsdorff. V krátkém projevu velvyslanec Křenovi poděkoval za jeho příspěvek k dobrým vztahům mezi Českou republikou a Německem. "Vám a vašim kolegům se podařil malý zázrak: Nalezli jste společná stanoviska k obtížné historii německo-českého 'konfliktního společenství'," uvedl Lambsdorff. Připomněl, že nedávno vyznamenal dalšího z aktérů česko-německého porozumění Pavla Tigrida. "Obě tato vyznamenání jako by platila i pro všechny ostatní, kteří léta různými způsoby usilují o německo- český dialog, a to s úspěchem, jak můžeme denně vidět," řekl německý velvyslanec.

Jan Křen se zkoumání a výuce společných česko-německých dějin věnuje desítky let. Předsedá Česko-německé komisi historiků a je členem správní rady Česko-německého fondu budoucnosti. Je také ředitelem Centra německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd. Zkoumá historii československého zahraničního odboje za druhé světové války a dějiny česko-německých vztahů. Na toto téma vydal například knihu Konfliktní společenství: Češi a Němci 1780 - 1918. V 60. letech Křen patřil k reformnímu proudu v KSČ, a proto byl v roce 1970 ze strany vyloučen a propuštěn z univerzity. Patří k zakladatelům samizdatových Historických studií.

Erhart Busek odmítl Haiderovo zpochybňování vstupu ČR do EU

Rakouský vládní zmocněnec pro rozšíření Evropské unie Erhard Busek odmítl požadavek korutanského hejtmana a vlivného člena strany Svobodných (FPÖ) Jörga Haidera, aby bylo členství České republiky v EU vázáno na zrušení poválečných Benešových dekretů. Pokud je Haiderovým cílem zabránit České republice ve vstupu do unie, pak toho s Benešovými dekrety nebo s jadernými elektrárnami mnoho nepořídí, řekl lidovecký politik Busek v rakouském listu Die Presse.

Haider na úterním shromáždění krajanských spolků v Gurku vyzval ke zrušení dekretů prezidenta Beneše a obdobných výnosů Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie, které umožnily vysídlení německojazyčných menšin z někdejšího Československa a bývalé Jugoslávie. "Je zcela nepochopitelné, že v dnešní Evropě ještě mohou existovat zákony, které ospravedlňují vraždy příslušníků německé menšiny," prohlásil Haider.

Velitel SFOR generál Adams ocenil práci českého praporu

Se situací v prostoru odpovědnosti českého praporu SFOR v severní Bosně se seznámil velitel mnohonárodních mírových jednotek generál Ron Adams, který zde před ukončením svého působení v misi SFOR vykonal ve středu krátkou návštěvu. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení českého ministerstva obrany. Generál Adams se zajímal o problémy, které by mohly nastat v souvislosti s předčasnými podzimními volbami v Bosně a Hercegovině, a o proces návratu uprchlíků. Upozornil na některé další problémy, které by mohly v příštích měsících vést ke zvýšení napětí na území Bosny: jsou to pokračující růst kriminality a organizovaného zločinu, vyostření sociálních problémů obyvatel a pokračující soudní vystěhování bez možnosti alternativního ubytování. Na závěr návštěvy generál Adams poděkoval velitel praporu Aleši Opatovi za odvedenou práci. "Vaši chlapci mi dávali vždy nový optimismus, dělají dobré jméno České republice," prohlásil Adams před odletem. V silách SFOR nyní působí na 600 českých vojáků.

Viceprezident Světové banky: INPEG obvinil SB a MMF falešně

Odpůrci globalizace, kteří v pondělí na pražském Václavském náměstí protestovali proti spolupráci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) s diktátorskými režimy, použili podle viceprezidenta Světové banky pro zahraniční vztahy Matse Karlssona falešné informace. Iniciativa proti ekonomické globalizaci (INPEG) při happeningu obvinila mezinárodní instituce z podpory loňských násilností ve Východním Timoru. "Zpráva, že MMF a SB financovaly útoky na Východní Timor, je stará 'kachna', která se čas od času objeví. Není to pravda, zkoumali jsme to," řekl Karlsson ČTK. Pokud se podle něj má v Praze při zářijovém zasedání MMF a SB uskutečnit dialog mezi účastníky zasedání a odpůrci globalizace, je nutné, aby nepadaly falešné informace.

Sněmovní komise k IPB vyslechla čelní představitele IPB a ČNB

Bývalého generálního ředitele Investiční a Poštovní banky (IPB) Jana Klacka a šéfa bankovního dohledu České národní banky (ČNB) Pavla Racochu vyslechla ve středu sněmovní vyšetřovací komise ke kauze IPB. Krátce po výsleších to řekl předseda komise Miroslav Kalousek. Bližší informace s ohledem a průběh vyšetřování a potřebu utajení výpovědí odmítl sdělit. "Oba pánové poskytli řadu pro naši práci důležitých informací, ale obsah rozhovorů v žádném případě nemohu říci," uvedl Kalousek. Dodal, že ve čtvrtek bude komise ve vyšetřování pokračovat výslechem "velmi důležitého svědka". Odmítl však sdělit jeho jméno s tím, že by tuto osobu nechtěl vystavovat před výslechem mediálnímu tlaku. Kalousek upozornil, že v následujících nejméně čtrnácti dnech nemůže veřejnost od komise očekávat žádné informace.

Na abilympiádě se soutěžilo v cukrářství a dřevořezbě

Řadu diváků přitáhla středeční soutěž zdravotně postižených cukrářů, jejichž výrobky provoněly jeden z Křižíkových pavilónů na pražském Výstavišti, kde pokračuje 5. světová abilympiáda. Jejich sladká umělecká dílka však zdaleka nebyla jedinou atrakcí tohoto soutěžního dne - zároveň se tu totiž konala soutěž ve výrobě keramiky či dřevořezbě. Na Výstaviště zavítal i ministr bez portfeje Karel Březina, podle nějž hlavní přínos abilympiády tkví v bourání bariér mezi zdravotně postiženými a zdravými lidmi. "To je to základní - abychom si zvykli vedle sebe normálně žít," uvedl ministr Březina.

V Křižíkových pavilónech pokračovala i odborná konference, na níž se účastníci abilympiády mohou dozvědět například o zahraničních zkušenostech se zaměstnáváním postižených. Právě to je bolavá otázka i v České republice.

Ve čtvrtek je na programu několik atraktivních disciplín - například aranžování květin, výroba šperků či oděvní návrhářství. Slavnostní zakončení akce s vyhlášením vítězů a předáním medailí se uskuteční v pátek. Na abilympiádu do České republiky dorazilo přes 700 účastníků z celého světa.

Ministr Dostál se zúčastní zahájení výstavy Střed Evropy kolem roku 1000

Zahájení výstavy nazvané Střed Evropy kolem roku 1000, na jejíž realizaci se podílela řada středoevropských zemí, se v sobotu v Budapešti v předvečer maďarského státního svátku sv. Štěpána zúčastní ministr kultury Pavel Dostál. Českou republiku na výstavě prezentují unikátní archeologické nálezy, svatovojtěšské a svatováclavské relikvie, rukopisy a další exponáty. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Dita Fuchsová. Výstava je společným projektem České republiky, Německa, Maďarska, Polska a Slovenska. Podle Fuchsové si tak střední Evropa na počátku třetího tisíciletí připomíná svou společnou historii.

KDU-ČSL neuvažuje o výměně Kasala kvůli trestnímu stíhání

V Křesťanské a demokratické unii-Československé straně lidové (KDU-ČSL) se neuvažuje o výměně předsedy strany Jana Kasala, kterého se chystá vyšetřovatel kvůli červencové dopravní nehodě obvinit z ublížení na zdraví. Lidovci, které oslovila ČTK, shodně uvedli, že se Kasal dopustil neúmyslného trestného činu, který má být zhodnocen v soudním řízení. Ovšem případné odvolání předsedy z funkce považují za příliš radikální řešení, které není na místě. První místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, další místopředseda Tomáš Kvapil i poslanec Josef Janeček nezávisle na sobě upozornili, že je třeba zvážit, že "došlo k jednomu selhání na silnici", které vedlo k dopravní nehodě. "Myslím si, že jednotlivé selhání na silnici, byť jeho následky mohou být i tragické, je něco jiného než nějaká jiná trestná činnost," uvedl Svoboda. Oslovení politici navíc ocenili, že sám Kasal chce být zbaven poslanecké imunity a nést následky za nehodu.

Ředitel závodu Magnetonu Kroměříž je stíhán za obchod se zbraněmi

Ředitel jednoho ze závodů kroměřížské společnosti Magneton je podezřelý, že loni zprostředkoval vývoz speciálních elektronických přístrojů, přestože firma neměla licenci k obchodování s vojenským materiálem. Vyšetřovatel jej obvinil z porušování předpisů o zahraničním obchodu vojenským materiálem a navrhl státnímu zástupci zahájení trestního stíhání. ČTK to sdělil mluvčí kroměřížské policie Luděk Remeš. Vývoz překazili loni v červnu pracovníci Celního ředitelství v Olomouci. Odhalili, že v zásilce, deklarované jako díly pro zemědělskou techniku, je vojenský materiál vyráběný v Kroměříži více než deset let. Hlavní cílovou zemí měla být podle zdroje ČTK, který nechce být jmenován, Indie.

Vedení a.s. Důl Kohinoor propustí dalších 60 zaměstnanců

Dalších 60 zaměstnanců a.s. Důl Kohinoor, která je stoprocentní dceřinou firmou Mostecké uhelné společnosti, propustí vedení dolu pro nadbytečnost. Budou následovat 350 havířů, kterým vyprší výpovědní lhůta k 31. srpnu. Z původních 950 pracovníků se tak do konce listopadu sníží stav zaměstnanců hlubinného hnědouhelného dolu zhruba na polovinu. ČTK o tom informoval člen představenstva důlní společnosti Pavel Lička. "Propouštění v souladu s technickým plánem likvidace, který předpokládá na konci letošního roku cílový stav 450 pracovníků, jsme z technických důvodů rozložili do dvou vln," uvedl Lička. Pokles počtu zaměstnanců v dalších letech až do úplného uzavření dolu v roce 2003 představuje v převážné míře přirozené odchody do důchodu nebo odchody po dosažení expozičních směn v hlubině, doplnil Lička.

V LET Kunovice lze podle odborů čekat další týden nuceného volna

Další týden nuceného volna pro zaměstnance lze podle odborů očekávat v a.s. LET Kunovice. To by znamenalo, že lidé zřejmě opět nedostanou červencové mzdy, neboť LET jim dluží doplatky ještě za květen a červen. Společně s celozávodní dovolenou je ve firmě již měsíc výpadek ve výrobě a nelze předpokládat, že majitel získá finance na výplaty. ČTK to řekl místopředseda odborového svazu KOVO Josef Středula. "Předseda odborů LET jednal o současné situaci ve firmě s generálním ředitelem Turnerem Bostwickem, ale konkrétní výsledky jednání zatím nelze sdělit. Další osud firmy závisí od jednání amerického majitele s potencionálními strategickými partnery, dalším postoji největšího věřitele - Konsolidační banky a dalších jednání," uvedl Středula.

Tuzemští odběratelé dávají přednost zahraničním výrobkům

Tuzemští odběratelé dávají přednost zahraničním výrobkům, i když jsou často mnohem dražší. Přitom české produkty jsou se zahraničními srovnatelné a náklady na jejich pořízení i servis jsou mnohem nižší. V rozhovoru pro ČTK to řekl Jaroslav Košek, generální ředitel Litesu Liberec, který je jediným tuzemským výrobcem požární signalizace. Podobně si na nezájem o tuzemskou produkci postěžoval generální ředitel jablonecké společnosti Truck Interational (bývalý Liaz) Jiří Mikulec. Ředitelé obou podniků se přes rozdílnost výrobní náplně shodli na tom, že v České republice chybí větší podpora tuzemské produkci.

Zájem o hypotéky se za 1. pololetí meziročně zdvojnásobil

Předběžné výsledky k 30. červnu letošního roku ukazují, že od počátku roku 1999 se neustále zvyšuje zájem o hypoteční půjčky na bydlení. Za 1. pololetí letošního roku poskytly hypoteční banky 4450 hypotečních úvěrů, což je téměř dvakrát tolik než v 1. pololetí předchozího roku. ČTK to sdělil předseda komise Bankovní asociace pro hypoteční obchody František Pavelka. Současně s rostoucím zájmem o hypotéky se však objevuje tendence k poklesu průměrné výše hypotečního úvěru na bydlení. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 1999 se průměrná výše hypotečního úvěru na bydlení pohybovala okolo 1,89 miliónu Kč, ve druhém činila 1,502 miliónu, zatímco v prvním čtvrtletí roku 2000 klesla na 904 tisíc a ve druhém čtvrtletí činila 946 tisíc.

ČR chce chránit Rakousko před kůrovcem

Hornorakouský hejtman (předseda zemské vlády) Josef Pühringer řekl ve středu v Linci, že Česká republika chce vytvořit ochranný pás proti šíření kůrovce ze Šumavy do Rakouska. Pühringer citoval ujištění náměstka českého ministra životního prostředí Josefa Běleho, že ČR podnikne opatření proti dalšímu šíření kůrovce na Šumavě podél hranic s Horními Rakousy. Ředitelství lesů v této spolkové zemi upozornilo, že neomezené množení kůrovce by mělo nedozírné následky pro životní prostředí, a to jak pro půdu, tak pro vodní zdroje. V zájmu snížení negativních vlivů na smrkové porosty na rakouské straně hranic má být na Šumavě mimo jiné vytvořeno 250 metrů široké ochranné pásmo a proti škůdci se bude intenzívně bojovat na ploše asi 130 hektarů.

Kůrovcová kalamita na Šumavě je do značné míry dědictvím minulého století, kdy vznikla monokulturní a nevhodná skladba lesních porostů. Smrk, který představuje 97 procent lesa, není přirozeným porostem bývalé Šumavy.

Šibíkovy fotografie vynesly přes milión korun pro Sierru Leone

Zmrzačeným dětem ze Sierry Leone poputuje výtěžek výstavy 12 barevných fotografií, na nichž fotoreportér Jan Šibík zachytil hrůzné následky občanské války a masakrů v této zápodoafrické zemi. Humanitární akce s názvem "Podejte ruce dětem ze Sierry Leone" vynesla do středy přesně 1,081.496 korun. Sdělila to Pavla Gombová z Českého výboru pro UNICEF, pod jehož patronací se výstava konala. Od března do července viděli snímky obyvatelé 17 českých měst a Bratislavy, uvedl Šibík. Za nejdůležitější výsledek považuje nikoli vybranou částku, ale zjištění, že v Česku stále žijí občané, kterým není lhostejný osud lidí ani ve vzdálených oblastech.

Úřady budou zkoušet v Prostějově nový vládní program pro Romy

Pilotní vládní program pro začleňování Romů do většinové společnosti zahájí příští týden prostějovský okresní úřad. Ten byl podle vedoucí tamního sociálního referátu Dagmar Novákové vybrán do projektu spolu s dalšími 15 okresy. V posledních měsících otřásají soužitím mezi Romy z kolonie na předměstí a obyvateli nedalekého sídliště vleklé spory, které nyní řeší prostějovská radnice. "Je to úplně nový styl práce, který se zatím nezkoušel; do kolonie, kde žijí dvě stovky Romů, začnou každý den docházet dva terénní pracovníci z okresního úřadu, kteří by měli mapovat problémy Romů a některé z nich se pokusit řešit," řekla ČTK Nováková. Podle ní se pracovníci po prvotním získání důvěry obyvatel kolonie zaměří na smysluplné naplnění volného času mladých Romů, pomoc s úkoly do školy a získání základních hygienických návyků.

Velvyslanec Seifter: Chuť mýt v Londýně okna je normální charitou

Údajné oznámení českého velvyslance v Británii Pavla Seiftera, že chce na částečný úvazek umývat v Londýně okna, vzbudilo ve středu značnou pozornost britských médií a určitou nervozitu v Praze. Jde však zřejmě o pouhé nedorozumění: jak Seifter řekl ČTK, neusiluje o žádné "vedlejší zaměstnání", ale chce symbolickou akcí vyzkoušet své síly a zároveň získat prostředky pro charitativní fondy. "O žádné zaměstnání vůbec nejde, ani na částečný úvazek. Jistě chápete, že je to omyl," odmítl velvyslanec tvrzení britských médií, podle kterých usiluje o práci na půl úvazku. Podle jeho slov není na Západě neobvyklé, že osobnosti vykonávají symbolickou činnost, za kterou pak firmy nebo soukromí sponzoři zašlou určitou částku na dobrý účel. V Seifterově případě prý již zájem projevil britský Červený kříž a možná se najdou další firmy, které se připojí.

O velvyslancově přání vyzkoušet si opět mytí oken, kterým se coby disident živil v někdejším Československu, informovaly ve středu londýnské deníky The Times, Daily Telegraph a veřejnoprávní stanice BBC. Podle těchto médií chce "známý excentrik mezi diplomaty" Seifter umývat okna mrakodrapu Canary Wharf ve východním Londýně. Telegraph nelenil kontaktovat společnost, zajišťující v Canary Wharf mytí oken: její zástupce upozornil, že čistit okna není jen tak a velvyslanec bude muset projít vstupními testy. Možnost, že by český velvyslanec v Británii mohl být na částečný úvazek myčem oken, zpochybnil mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek, podle kterého britský pracovní řád ani diplomatická imunita s podobnými situacemi nepočítají.

Ze sportu:

Tříapůlletou domácí neporazitelnost české fotbalové reprezentace ukončilo ve středečním přípravném utkání v Ostravě mužstvo Slovinska, které vyhrálo 1:0. Během této doby dokonce reprezentace na vlastní půdě ani neztratila bod. Český tým podal dosud nejhorší výkon pod vedením trenéra Jozefa Chovance a do kabin ho doprovázel pískot nespokojených diváků.

Česká atletka Lucie Vrbenská vytvořila na mítinku v Pardubicích nový český rekord v hodu kladivem. Své náčiní poslala do vzdálenosti 62,15 metru a překonala tak o 35 centimetrů dosavadní domácí maximum Markéty Hajdu, která skončila druhá.

Kolekci oblečení české výpravy pro olympijské hry v Sydney, kterou připravila firma Adidas, představili v Praze někteří z českých sportovců. Závodní oblečení v barvách národní trikolóry oblékli třeba atleti Štěpán Janáček, Šárka Kašpárková a Daniela Bártová, triatlonista Filip Ospalý, fotbalista Tomáš Došek, nebo plážové volejbalistky Eva Celbová a Soňa Dosoudilová. Manekýnky pak předvedly i modely v tmavší a světlejší béžové barvě určené pro volný čas.

Tenistka Martina Navrátilová pokračuje ve svém návratu na tenisové dvorce. Poté, co americká legenda českého původu hrála čtyřhru v Madridu, na French Open, v Eastbourne a ve Wimbledonu, se nyní chystá na turnaj do New Havenu. Třiačtyřicetiletá Navrátilová, doposud vítězka 167 turnajů ve dvouhře a 165 ve čtyřhře, se na akci s názvem 'Pilot Pen' přihlásila společně se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou, která je o 24 let mladší. Předešlé turnaje Navrátilová absolvovala s Jihoafričankou Mariaan de Swardtovou.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.