Zprávy čtvrtek, 19. října 2000

Kateřina Brezovská

ODS a ČSSD se dohodla o prodeji licencí v aukci a snížení dluhu státu

Zástupci České strany sociálně demokratické a Občanské demokratické strany se na čtvrteční ranní schůzce dohodli, že dvacet miliard korun z výnosu privatizace bude příští rok přiděleno na umoření státního dluhu. Schůzku vyvolala ODS před čtvrtečním jednáním Poslanecké sněmovny o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Šéf ODS Václav Klaus po jednání se sociálními demokraty také vyjádřil před novináři naději, že rozpočet na rok 2001 bude v prvním čtení schválen bez problémů. Finanční částku má stát získat z prodeje čtyř telekomunikační licencí v aukci. Tato forma prodeje by měla ale přinést vyšší zisk a tyto peníze by pak měly sloužit rovněž ke snížení státního dluhu a na investice.

Ministr Kavan se dohodl s komisařem Verheugenem na zprostředkování kvůli Temelínu

Český ministr zahraničí Jan Kavan se ve středu dohodl s komisařem pro rozšíření Evropské unie Günterem Verheugenem, že pomůže obnovení dialogu mezi Českou republikou a Rakouskem poškozenému sporem kvůli spuštění jaderné elektrárny Temelín. Oba politikové se rámcově domluvili na několika bodech, které chtěl Verheugen posléze tlumočit rakouskému kancléři Wolfgangu Schüsselovi. "Budu kontaktovat rakouskou vládu a vyložím, co jsme projednali," řekl komisař. Cílem je podle něj "vytvořit situaci, kdy na jedné straně bude zaručena otevřená a plná výměna informací a na druhé straně poskytnuto ujištění, že se nebudou opakovat blokády hranic". Toto zprostředkování podle ministra Kavana "může velmi příznivě ovlivnit" výsledek setkání premiéra Miloše Zemana s kancléřem Wolfgangem Schüsselem plánovaného na 31. října do Brna. Cílem je podle Kavana rakouské straně dokázat, že Temelín je bezpečný, a přesvědčit ji, že Praha dělá kroky k provedení studie o jeho dopadu na životní prostředí. Ministr doufá, že se to povede. Varoval ovšem, že schůzka Zeman-Schüssel se konat nebude, pokud by se na rakouské straně obnovily blokády hraničních přechodů. Také Verheugen se vyslovil negativně k těmto akcím. Naznačil, že blokády hranic v jeho očích představují porušení Evropské dohody mezi Evropskou unií a Českou republikou.

Premiér Miloš Zeman zaslal ve středu rakouskému spolkovému kancléři Wolfgangu Schüsselovi dopis, ve kterém mu sděluje, že po zklidnění situace na rakousko-českých hraničních přechodech nestojí potřebným a obsáhlým rozhovorům nic v cestě. Premiér svého rakouského kolegu v dopise rovněž ujišťuje, že se jeho "zájem na dobrých vztazích s Rakouskem ani posledními událostmi souvisejícími s dlouho plánovaným spuštěním jaderné elektrárny Temelín nezměnil".

Rakouský parlament: Vláda se má usilovat zabránit provozu Temelína

Dolní komora rakouského parlamentu přijala ve čtvrtek krátce po půlnoci jednomyslné usnesení, ve kterém žádá spolkovou vládu, aby se snažila zabránit definitivnímu spuštění jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Podle dokumentu má Rakousko vést s Českou republikou jednání, během kterých by měla Vídeň nabídnout Praze pomoc, pokud od startu jihočeské jaderné elektrárny odstoupí. Spolková vláda má také nadále prosazovat uskutečnění mezinárodní zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí. Poslanci rakouské Národní rady se dále obrátili na rakouského ministra hospodářství Martina Bartensteina, aby připravil návrh na zákaz dovozu elektrické energie ze států, jejichž zařízení nejsou na odpovídající technické úrovni. Bartenstein přitom minulý týden v reakci na spuštění Temelína už zakázal import české elektřiny do Rakouska.

Hejtman Pühringer nevylučuje blokády hranic po setkání premiérů

Regionální hejtman v Horních Rakousích Josef Pühringer ve středu nevyloučil, že blokády česko-rakouských hraničních přechodů budou obnoveny po chystaném setkání premiérů České republiky a Rakouska, jestliže jednání nenaplní očekávání odpůrců Temelína. Pühringer opakoval, že jaderná elektrárna musí být podrobena mezinárodnímu komplexnímu přezkoušení ohledně vlivů na životní prostředí. Tuto podmínku ve středu také zdůraznili v Linci účastníci "vrcholné schůzky" zemských hornorakouských představitelů politických stran a ekologických organizací. Odpor proti Temelínu bude nejen pokračovat, ale případně také zesílí, konstatovali podle agentury APA účastníci setkání. "Politiku hotových skutečností, jak ji Česko provádí v otázce Temelína, nebudeme brát na vědomí," konstatoval hejtman Pühringer, který je členem Schüsselovy lidové strany (ÖVP).

Společnost Saluka chce po ministerstvu financí za IPB 30,5 miliardy korun

Nizozemská společnost Saluka Investments, která držela přes 46 procent akcií Investiční a Poštovní banky před uvalením nucené správy, požaduje po ministerstvu financí 30 a půl miliardy korun jako peněžitou náhradu škody. Oznámila to mluvčí Nomury Clare Williamsová. Nomura je s nizozemskou společností Saluka Investments ekonomicky propojena a svůj akciový podíl v IPB spravovala právě prostřednictvím Saluky. Saluka je stoprocentně kontrolována Nomurou, která držela hlasovací práva v IPB. Saluka je rozhodnuta svůj nárok předložit k nezávislému mezinárodnímu rozhodčímu tribunálu, pokud se obě strany do šesti měsíců nedohodnou.

Ministr Pavel Rychetský: Návrh soudní reformy chci sněmovně předložit do března

Do konce letošního roku chce vicepremiér pro legislativu a nový ministr spravedlnosti Pavel Rychetský přepracovat sérii zákonů týkajících se soudní reformy. Nejpozději do března pak hodlá přepracovaný návrh "Motejlovy reformy" předložit Poslanecké sněmovně. Rychetský to řekl novinářům ve středu ráno, kdy se za doprovodu premiéra Miloše Zemana a odstoupivšího ministra Otakara Motejla dočasně ujal vedení resortu spravedlnosti. "Pokud se týče chodu ministerstva spravedlnosti, nebude nic dočasného a přechodného; nezamrzne na období těch třeba čtyř měsíců," prohlásil Rychetský. Ujistil, že úřad bude ve své činnosti plynule pokračovat a navíc zvýšeným tempem. "Zákony, které nepředložíme začátkem příštího roku, už budou mít velmi malou šanci, s ohledem na posléze se blížící volby, na řádné a kultivované projednání," vysvětlil.

Ministr financí Pavel Mertlík jednal s dopravci, zváží úlevy ekologickým vozidlům

Ministr financí Pavel Mertlík po středečním jednání s autodopravci naznačil, že vláda je ochotná uvažovat o určitém zvýhodnění ekologických vozidel na silniční dani, naopak kategoricky odmítl návrh dopravců na zavedení regulace cen pohonných hmot. Rovněž odmítl jednání o dani spotřební nebo o jejích možných změnách směrem dolů. Viceprezident sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vladimír Starosta však opatření, které ministr Mertlík navrhl nepovažuje za dostačující. Podle něj ceny pohonných hmot narostly tak vysoko, že i kdyby byla silniční daň u všech vozidel zrušena, ztráty by to plně nenahradilo. Dodal ale, že dopravci budou zatím dále vyjednávat a teprve po setkání s premiérem Milošem Zemanem se rozhodnou, zda své požadavky podpoří nějakými důraznějšími protesty.

Do konce října by měl podle požadavku dopravců premiér Miloš Zeman oznámit kroky, které je vláda ochotna učinit pro vyřešení krize v silniční dopravě způsobené růstem cen pohonných hmot. ČTK to sdělil zástupce generálního tajemníka sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar. Podle svých slov zatím nechce předjímat, k jakým opatřením se dopravci v případě nespokojenosti se zemanovými návrhy uchýlí. Dopravci už dříve navrhovali protestní blokády. "Sejde se členská základna a rozhodne co dál," dodal Špryňar. Termín schůzky se Zemanem zatím nebyl dohodnut.

Návrh zvýšit sankce za předčasný důchod schválen v prvním čtení

Poslanecká sněmovna ve středu v prvním parlamentním čtení podpořila vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který má zpřísnit podmínky pro předčasný odchod do penze. Předlohou se bude v příštích týdnech zabývat sněmovní výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Sankce jsou ve vládním návrhu upraveny tak, že lidé, kteří odejdou do důchodu předčasně, by novelou měli přijít o peníze v rozmezí několika desítek korun až zhruba 700 korun. To vše v závislosti na tom, jak brzo do penze odejdou a z jakého základu se jim důchod počítá. Novela má však naopak zvýhodnit lidi, kteří odejdou do penze později, než jim na ni vznikne nárok. Za snahu zpřísnit podmínky pro odchod do předčasného důchodu dnes v rozpravě sociálnědemokratickou vládu pochválili někteří pravicoví poslanci. Kabinet naopak sklidil kritiku komunistů.

Pražská konference Fórum 2000 skončila

Poselství, ve kterém účastníci konference Fórum 2000 v úterý vyzvali Izraelce a Palestince k ukončení násilí a k nastolení dialogu, odveze na Blízký východ bývalý portugalský prezident Mário Soares. Krátce před tím, než ve středu v podvečer ukončil čtvrtý, předposlední ročník konference, to oznámil prezident Václav Havel. Letošní Fórum 2000, na němž se sešlo na šedesát politiků, vědců, náboženských vůdců a umělců z celého světa, výrazně poznamenala krize na Blízkém východě. Debaty o blízkovýchodní situaci vyústily v úterní prohlášení. Až do středečního odpoledne pak účastníci jednání vybírali ze svého středu člověka, který poselství přiveze na Blízký východ. V závěrečném projevu prezident Havel ocenil, že o budoucnosti světa se debatovalo v klidu a bez násilí, jakého byla Praha svědkem před třemi týdny při zasedání světových finančníků. "Smysl, směr a cíl těchto debat byl společný - starost o budoucnost světa a vůle o té budoucnosti mluvit pokojným způsobem, pokoušet se přemýšlet o budoucnosti nikoli tím, že rozbiji výklad McDonald's - to je jednoduché a je to náhražka myšlení," uvedl prezident. Musí se rehabilitovat slovo, řeč a komunikace, zdůraznil. Příští rok se série konferencí Fórum 2000 uzavře. Páté Fórum 2000 by mělo být podle Havlových představ vyvrcholením předchozích ročníků. "Bylo by dobré, kdyby se orientovalo především na téma lidských práv, lidských svobod - to je totiž téma, které se stále znovu a znovu vrací," uvedl prezident Havel.

Na Fóru 2000 podle některých účastníků zaznělo mnoho obecných pravd, originalit však málo

Letošní Fórum 2000 trpí podle některých z jeho účastníků i přes oslnivé obsazení nedostatkem originálních myšlenek. Z třídenní záplavy víceméně obecných ideí o kladech a záporech globalizace vybočila ve středu řeč nigerijského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Wole Soyinky. V úvaze o roli a odpovědnosti náboženství předložil návrh, aby byl Jeruzalém jako symbol světové spirituality předán pod správu OSN a stal se tak "městem světa". Jeden z účastníků posledních ročníků Fóra 2000, český publicista Martin C.Putna, v souvislosti s úrovní některých příspěvků hovořil o "globalizačním tlachu". "To jsou řeči, které nemají žádný konkrétní obsah a ve kterých se dostatečně často objevují termíny globalizace, multikulturní a multireligiózní," poznamenal Putna na adresu některých řečníků konference. I novináři, kteří mohou porovnávat s minulými ročníky této konference konané pod hlavičkou prezidenta Václava Havla, si všímají, že úroveň některých vystoupení poklesla. Řečníci často nemají svá vystoupení písemně připravena, jak tomu bývalo dříve, a jejich projevy jsou tak chaotickým řazením známých myšlenek. Velké zlepšení nečeká ani od příštího, pátého a zároveň zřejmě posledního ročníku Fóra 2000.

Dalajláma věnoval senátorům bílé šály jako symbol přátelství

Bílé šály jako symbol jemnosti, čistoty, přátelství a vzájemné svázanosti všech kultur dostala ve středu skupinka českých senátorů od tibetského duchovního vůdce dalajlámy, který v Praze zavítal na myšlenkové a diskusní Fórum 2000. Dary tibetského duchovního, jehož senátoři ujistili o neustálé podpoře lidských práv tibetského lidu, senátory viditelně potěšily. Dalajlámu naopak obdarovali knihou. Šéf zahraničního senátního výboru Michael Žantovský po setkání připomněl, že Senát před téměř čtyřmi lety přijal rezoluci k porušování lidských práv v Tibetu. Představitel Čínou okupovaného Tibetu nepožaduje úplnou samostatnost Tibetu, protože toto území je podle něj závislé na materiální pomoci Číny. Usiluje ale o zachování kultury, a tím pádem o širokou autonomii.

ČSA obdržely oficiální pozvání do letecké aliance SkyTeam

České aerolinie (ČSA) ve středu od globální letecké aliance SkyTeam oficiálně převzaly pozvání ke vstupu, když zástupci čtyř členských leteckých společností aliance a prezident ČSA Miroslav Kůla dnes v Praze pozvání podepsali. Plnoprávnými členy SkyTeamu se ČSA stanou od 1. dubna příštího roku, kdy vedle koordinace letových řádů začnou používat i společné marketingové, prodejní a distribuční služby. Alianci SkyTeam založily letos v červnu společnosti Air France, Delta Airlines, Aero Mexico a Korean Air. Vstup ČSA schválila již v červenci vláda spolu s návrhem dohody o možném budoucím kapitálovém vstupu Air France a Delta Airlines do aerolinií. Po vstupu do aliance by se pražské ruzyňské letiště mělo stát základnou aliance pro střední a východní Evropu a celkově pátou leteckou základnou SkyTeamu na světě.

Soud USA vyřkl verdikt nad dvěma českými pašeráky ruského kaviáru

Dvojici českých pašeráků, které letos v červnu zadržely americké celní orgány na mezinárodním letišti Logan Airport v Bostonu, když se pokoušeli do Spojených států nelegální cestou dopravit 160 konzerv ruského kaviáru, poslal ve středu bostonský soud do vězení. Vyplývá to z tiskového sdělení amerického ministerstva spravedlnosti. Leoš Bubeníček stráví v americkém vězení čtyři měsíce, Petr Míka šest měsíců. Po odpykání trestu budou oba provinilci vypovězeni zpět do České republiky. Pašeráci přiletěli do Spojených států z Evropy 13. června. Každý z nich se snažil bez celního odbavení propašovat do USA 80 konzerv kaviáru typu beluga, a to o celkové váze 72 kilogramů. Půlkilogramové balení tohoto vysoce kvalitního kaviáru se přitom v USA může prodat za tisíc až dva tisíce dolarů.

Ze sportu:

Fotbalisté Českých Budějovic remizovali ve středečním odloženém utkání šestého ligového kola s Teplicemi 2:2 a v tabulce se posunuli na čtrnácté místo před Jablonec. Teplice jsou po dohrávce páté.

První medaili pro českou výpravu, a hned zlatou, vybojoval na paralympijských hrách v Sydney cyklista Jiří Ježek. V závodu dráhařů na jeden kilometr s pevným startem v kategorii LC2 zajel jezdec s podkolenní amputací čas 1:11,461 minuty, kterému se dokázal přiblížit jen druhý Američan Dory Selinger. Další závodníci ztratili na tuto dvojici přes dvě sekundy.

A ještě informace o čtvrtečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, ojediněle se slabým deštěm. Teploty 12 až 16, na horách kolem 10 stupňů Celsia.