Zprávy čtvrtek, 19. srpna 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Olomoučtí záchranáři jedou do Turecka

Dvacetičlenný tým olomoucké jednotky Civilní ochrany se dnes s vyprošťovací technikou a psy vydal na cestu do zemětřesením postiženého Turecka. Jak řekl šéf záchranného týmu Slavomír Češka, technika i lidé jsou neustále připraveni k zásahu, protože olomoucká jednotka je jako jediná v zemi vycvičena pro záchranné operace v zahraničí. V týmu jsou vedle velitele tři psovodi, lékař a 15 profesionálů, kteří ovládají řízení speciálních vozidel i práci s vyprošťovacími stroji. ".

Podle posledních informací nejsou mezi obětmi, kterých je více než 3700, žádní Češi. Hlubokou soustrast jménem občanů ČR vyslovil pozůstalým obětí ničivého zemětřesení i všemu tureckému lidu prezident Václav Havel.

Veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým zemětřesením hodlá vyhlásit Česká katolická charita. Finanční pomoc a záchrannou techniku vyšle rovněž občanské sdružení Adra, které již uvolnilo 5000 německých marek 'zhruba 95.000 Kč) na pomoc obětem katastrofy.

Ničivé zemětřesení v Turecku zaznamenali na přístrojích také čeští seizmologové. Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR uvedla, že v oblasti epicentra zemětřesení v současnosti ještě doznívají slabé otřesy země.

Do Kosova míří další konvoj české humanitární pomoci

Konvoj 12 kamiónů s další humanitární pomocí se vydal na cestu do válkou postiženého Kosova. Mluvčí České katolické charity Marcela Koudelová sdělila, že 11 kamiónů veze potraviny z prostředků státních hmotných rezerv, jako mouku, cukr, olej, hovězí konzervy a sůl. Jejich dopravu, stejně jako náklad dvanáctého kamiónu se stavebním materiálem, hradí charita. Stavební materiál je určen na opravu domu v kosovském městě Gnjilane, kde charita zřídí na několik měsíců svoji pobočku. V rámci projektu rekonstrukce odjíždí do Kosova také první skupina dobrovolníků, kteří zde budou do Vánoc pomáhat. Pro tento projekt budou zástupci charity vybírat obce s větším počtem zničených domů kosovských občanů, kteří žijí v českých uprchlických táborech.

Před odjezdem do misí NATO byli dva důstojníci povýšeni

Hodnost generálmajora na ministerstvu obrany dočasně získali dva plukovníci české armády Leo Klein a Josef Prokeš. Od září totiž nastupují tříletou službu ve dvou zahraničních misích NATO a alianční směrnice vyžadují, aby pracovníci na těchto místech měli generálskou hodnost. Klein nastoupí do belgického města Mons jako náčelník zdravotnické služby štábu velení NATO pro Evropu. Prokeš odjede do holandského města Brunssum, kde povede personální divizi regionálního velitelství aliance pro severní Evropu.

Česká armáda má nyní v zahraničních misích NATO 51 vojáků. Z nich spadá přímo pod velení aliance 17 lidí, 34 vojáků pracuje ve styčných týmech různých velitelství NATO, podléhají však českému velení.

Informační memorandum o České spořitelně bude rozesláno do konce týdne

Informační memorandum o České spořitelně bude rozesláno potenciálním zájemcům o koupi státního podílu do konce tohoto týdne. Člen Řídícího výboru pro privatizaci a bankovní rady České národní banky Pavel Racocha to řekl s tím, že půjde o více než sedm investorů. Ti by měli zaslat nezávazné nabídky do poloviny září. Oproti původním předpokladům v memorandu nebudou nastíněny varianty řešení špatných úvěrů. "Potenciální investoři uvedou nabídky, kolik by dali za spořitelnu tak, jak je, a kolik po případné restrukturalizaci aktiv," uvedl Racocha. Vláda poté posoudí, co je výhodnější, a na základě toho rozhodne o případném čištění portfólia špatných úvěrů.

Podle Tlustého je předložený návrh rozpočtu na rok 2000 neúplný

Vládní materiál o přípravě státního rozpočtu na rok 2000, o kterém na úterní schůzce diskutovali ekonomičtí experti Občanské demokratické strany /ODS/ a sociální demokracie /ČSSD/, je podle předsedy klubu poslanců ODS Vlastimila Tlustého natolik neúplný, že z něj nelze tušit, zda ODS rozpočet podpoří. Přepracované podklady by měly obsahovat i záměry vlády, především v oblastech řešení narůstajícího podílu sociálních výdajů, významně rostoucí nezaměstnanosti a rychle klesajícího výběru daně z příjmu právnických osob. Předběžné návrhy na výši státního rozpočtu roku 2000 počítají s tím, že schodek by měl mít hodnotu 39,8 miliardy korun.

Ministerstva se s autodopravci částečně dohodla, hrozba protestů ale trvá

Pouze k částečné dohodě došlo na jednání krizového štábu sdružení autodopravců Česmad Bohemia se zástupci ministerstev dopravy a spojů a financí. Štáb proto neodvolal stávkovou pohotovost a hrozba protestních akcí ohlášených na 10. září trvá. Zatímco Ministerstvo financí navrhuje zachovat stávající sazby silniční daně se snížením pro ekologická vozidla, Česmad požaduje vedle uvedených ekologických úlev plošné snížení sazeb o pět až deset procent. Silniční daň v ČR je jednou z nejvyšších v Evropě a například pro soupravy o celkové hmotnosti nad 40 tun činí ročně 50.400 Kč oproti minimální sazbě 19.000 korun platné v Evropské unii.

ČR vyčerpala fond Phare na podporu investic do projektů energetických úspor

Česká republika vyčerpala fond Phare na podporu investic do projektů energetických úspor, když ve středu podepsalo město Svitavy úvěrovou smlouvu na poskytnutí zvýhodněné půjčky 22 miliónů korun na zateplení obytných domů. Další projekty bude možné financovat pouze ze splátek dříve poskytnutých zvýhodněných půjček z fondu, informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Dagmar Plachá. Z fondu Phare ESF 'Energy Saving Fund), bylo celkem pro projekty úspor energie k dispozici 167 miliónů korun '4,5 miliónu eur).

Inspekce odhalila, že na Šumavě padly i kůrovcem nedotčené stromy

Česká inspekce životního prostředí zjistila, že mezi deseti stromy pokácenými před dvěma týdny v šumavském pralese Trojmezná byly kůrovcem napadeny pouze dva. Na případ nepovoleného kácení upozornil inspekci jeden z ekologických aktivistů, kteří v Trojmezné od 27. července blokují kácení. Mluvčí parku Zdeněk Kantořík pokládá případ za provokaci. "Inspektoři jsou v parku od konce května, kdy byl zásah v prvních zónách zahájen, a dosud se žádný takový případ nestal, až na místě blokády," řekl Kantořík. Doplnil, že podle dosavadních výpovědí stromy neporazil ani jeden z dělníků, kteří tam dosud pracovali. Odmítl však spekulaci, že by za případem stáli účastníci blokády.

Oba mobilní operátoři v pololetí splnili podmínky licence

Oba rivalové na českém trhu mobilních telefonních služeb, EuroTel i RadioMobil, splnili podle Českého telekomunikačního úřadu podmínky licence. Společnosti každý půlrok předkládají zprávu o kvalitě vybudované sítě. Obě firmy v současné době pokrývají přes 97 procent populace ČR. RadioMobil v červenci evidoval přes 555.000 zákazníků, EuroTel ve stejné době hlásil přes 750.000 klientů. Mobilní telefon vlastní přibližně 13 procent naší populace.

ČNB dosud nezahájila správní řízení kvůli Lánského kontu

Česká národní banka 'ČNB) dosud nezačala prošetřovat okolnosti, které provázely založení konta vicepremiéra Egona Lánského v Rakousku. Lánský si účet u vídeňské Erste Bank Österreichischen Sparkassen založil podle některých informací bez vědomí centrální banky. Tím by ale porušil devizový zákon. Správní řízení ČNB zatím nezahájila, protože podle jejího mluvčího Martina Švehly k tomu nedostala podnět. "Zatím nikdo nic neprošetřuje, pouze si vyhodnocujeme všechny informace, které máme k dispozici," řekl Švehla.

O Lánského kontu v Rakousku informoval deník Mladá fronta Dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Podle listu na účet putovala v roce 1996 část pohledávky lucemburské společnosti Hollanco ve výši 290.000 dolarů 'asi devět miliónů korun). Této společnosti tehdy Lánský pomohl získat peníze, které jí dlužil český stát.

Slovensko uplatňuje v agroobchodu více dovozních omezení než ČR

Slovensko uplatňuje vůči ČR ve vzájemném obchodě s agrárními produkty a potravinami dovozní kvóty u pěti komodit, zatímco ČR zavedla kvóty pouze u cukru a isoglukózy. Uvádí se to v informaci, kterou poskytlo tiskové oddělení Ministerstva zemědělství v souvislosti se čtvrteční návštěvou ministra zemědělství Jana Fencla na Slovensku. Zahraniční obchod se zemědělskými produkty a potravinami mezi Českou republikou a Slovenskem má od vzniku obou zemí v roce 1993 stále kladné saldo ve prospěch ČR.

Helsinský výbor varuje před důsledky zavedení víz do Británie

Český helsinský výbor vyzývá britské úředníky, českou vládu a české Romy, aby se ještě pokusili zvrátit hrozící zavedení vízové povinnosti. Zavedení vízového režimu by podle helsinského výboru vážně poškodilo vyhlídky ČR na evropskou integraci a mohlo by vést i ke zhoršení etnického klimatu v zemi. Vedení helsinského výboru zároveň vybízí britské úředníky, aby zvážili přechodné několikaměsíční odložení vízového režimu do doby, než vstoupí v platnost nový azylový zákon, který nyní schvaluje britský parlament.

O místa v mezinárodních vládních organizacích není velký zájem

Čeští odborníci nejeví velký zájem o místa v mezinárodních vládních organizacích. Ministerstvo zahraničí proto vládě předloží informaci o obsazování míst v těchto institucích kandidáty z ČR. Jaroslav Štěpánek z ministerského odboru OSN řekl, že Česká republika je členem 57 mezinárodních organizací, v jejich sekretariátech ale pracuje jen asi 50 českých občanů. Zpráva doporučuje ministrům, aby se ve svých resortech postarali o širší publicitu práce mezinárodních úředníků. Ministři by měli pro práci v mezinárodních institucích vybrat několik odborníků, s nimiž budou dlouhodobě pracovat.

Legionáři: Český národ zapomíná na ideu vlastenectví

Český národ promeškal podle legionářů deset let budování státu, protože jeho současní politici a učitelé nepěstují ve společnosti pocit vlastenectví a hrdosti na předky. Legionáři a členové Svazu bojovníků za svobodu se pod tímto prohlášením zamýšleli nad odkazem těch, kteří za svou vlast umírali v obou světových válkách a jejich jména i v posledním desetiletí upadala do zapomnění.

Soud má projednávat kauzu důstojníka StB, který měl týrat biskupa

Hlavní líčení s bývalým příslušníkem komunistické Státní bezpečnosti 'StB) Janem Dolanským, který měl v roce 1980 při výslechu fyzicky týrat a urážet nynějšího katolického biskupa Václava Malého, má dnes pokračovat u pražského soudu. Dolanský, který nyní pracuje jako právník Všeobecné zdravotní pojišťovny, je v souvislosti s Malého výslechem obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. U soudu sice přiznal, že Malého vyslýchal, ale popřel, že by ho při tom jakýmkoli způsobem týral. Podle něj nelze vyloučit, že Malého fyzicky napadli policisté, kteří ho vedli k výslechu, nebo ti, co ho hlídali v cele předběžného zadržení.

Cizinec převážel potají přes hranice mikroprocesory za milión

Téměř 650 počítačových mikroprocesorů, paměťových jednotek a dalších komponentů do výpočetní techniky v hodnotě milión korun se údajně pokusil v uplynulých dnech potají dovézt z Rakouska do ČR dvaatřicetiletý Ukrajinec. Zásilku odhalili celníci na mikulovském hraničním přechodu a cizinci nyní hrozí až dva roky vězení, řekl novinářům jihomoravský policejní mluvčí Ivo Mitáček.

Petici za předání Benešovy vily muzeu již podepsalo na 2000 lidí

Více než 2000 podpisů je pod peticí, která požaduje, aby správu Benešovy vily v Sezimově Ústí převzalo od státu Husitské muzeum v Táboře. Vila byla letním sídlem druhého československého prezidenta. Jeho manželka ji v závěti v roce 1976 odkázala Husitskému muzeu v Táboře. Bez ohledu na to ji převzal tehdejší Úřad vlády ČSSR a zřídil z ní rekreační sídlo. K rekreaci státních úředníků podle dostupných informací tento objekt slouží dosud.

Ve čtvrtek se má ministr kultury Pavel Dostál v Sezimově Ústí na Táborsku sejít s představiteli města a okresu k jednání o petici občanů, kteří požadují, aby Benešovy vily v Sezimově Ústí převzalo od státu Husitské muzeum v Táboře. ČTK to sdělila ředitelka sekretariátu ministra Magdalena Hůrková.

Edvard Beneš '1884-1948), blízký spolupracovník a nástupce Tomáše Garrigua Masaryka, byl jednou z vůdčích osobností protirakouského odboje za první světové války. Po vzniku Československa postupně působil jako ministr zahraničí, předseda vlády a od roku 1935 do roku 1938 jako prezident republiky. Po uzavření Mnichovské dohody se vzdal funkce a emigroval do Velké Británie, kde vedl československou exilovou vládu. V letech 1945 až 1948 byl prezidentem obnovené Československé republiky. V květnu 1948 odmítl podepsat komunisty zpracovanou Ústavu a 7. června rezignoval. Poté se uchýlil do své vily v Sezimově Ústí, kde 3. září zemřel.

Náprstkovo muzeum připravilo výstavu z historie paroplavby

Plakáty zámořských parníků, na nichž mohli lidé ve druhé polovině 19. a na začátku 20. století prožít poměrně luxusní avšak finančně dostupnou dovolenou, vystavuje Náprstkovo muzeum v Praze. "Nejstarší plakáty jsou ze 60. let 19. století a zobrazují kolesové parníčky, o čtyřicet let později už oceány brázdily ohromné kolosy," řekla autorka výstavy Milena Secká. Plakáty v expozici je doplňují lodní jídelní lístky, seznamy pasažérů, prospekty cestovních kanceláří, dobové pohlednice a fotografie ilustrující pohodlné a prostorné interiéry lodí. Menší část výstavy věnovala autorka i paroplavbě po Vltavě a Labi. Fotografie potápějícího se parníku František Josef I. z roku 1898 dokumentuje, že i plavba po klidných českých vodách mohla být nebezpečná . Výstava bude v budově Náprstkova muzea na Betlémském náměstí přístupná až do poloviny listopadu.

Pelhřimovské Muzeum rekordů vystavuje kuriozity ze sirek

Obraz egyptské královny Nefertiti, zhotovený z 20.416 zápalek a 5835 jejich hlaviček, a dalších 36 unikátních výrobků ze sirek si mohou lidé prohlédnout v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Na výstavě pod názvem "Podivuhodný svět sirek aneb nejohnivější výstava letošního léta" zde představuje svá kuriózní díla Tomáš Korda z Vrchlabí. Svému koníčku se věnuje až deset hodin denně. Sirkové unikáty lepí speciálními lepidly a natírá býčí žlučí či býčí krví. Některé druhy lepidel a pracovní postupy, které používá, znal prý již známý italský výrobce houslí Antonio Stradivari.

Na táboře rockerů děti sledují video a buší do bubnů a do kytar

Jako v ráji si připadají nejmladší rockeři z Čech a Moravy, kteří nemusejí jezdit na tábory Junáka či Pionýra, ale s dalšími stejně zaměřenými dětmi mohou celé dny hrát na nástroje, skládat a nahrávat první písničky a odkoukávat dovednosti svých hudebních idolů při sledování videa. Převládá černé oblečení, avantgardní účesy a rockerské boty. . Na rozdíl od dětí, které tráví čas v "klasických" táborech, si rockery nikdo nedovolí budit dříve než v půl deváté. Proto je samozřejmé, že večerka je posunuta na jedenáctou, kdy z aparatur doznívají poslední zvuky. "Myšlenka na rockový tábor mě napadla před sedmi lety, když jsem si uvědomil, že spousta dětí chce trávit prázdniny činnostmi, které jsou jim blízké, ale nemají k tomu příležitost," říká šéf tábora a hudební publicista Jaroslav Špulák. V Jestřebí na Šumpersku našli mladí muzikanti ideální prostředí, protože tábor leží daleko od vesnice v místech, kde se hlasitá hudba příliš nerozléhá a nikoho neruší. Sedm vedoucích, většinou aktivních muzikantů, učí 25 rockerů od 13 do 16 let základům hry na kytary či bicí, zvučení, skládání textů a písniček, ošetřování nástrojů.

Ufologové zaznamenali letos v ČR 51 agrosymbolů v obilí

Za letošní sezónu zaznamenali členové plzeňského klubu psychotroniky a UFO v obilních lánech na území České republiky 51 prozatím nevysvětlitelných piktogramů. Většina obrazců se objevovala převážně na Klatovsku, ale nedávno ufologové objevili velmi složitý piktogram v obilném poli nedaleko hracholuské přehrady na Plzeňsku.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace porazila v Drnovicích Švýcarsko 3:0.

Po deseti úspěšných zápasech podlehla fotbalová jednadvacítka Korejcům

Rok dlouhou sérii deseti zápasů bez prohry české fotbalové jednadvacítky rázně ukončili mladíci Korejské republiky, kteří vyhráli přípravný duel vysoko 4:1. Domácí tým na hbité Korejce vůbec nestačil a v závěru se dočkali hosté zasloužených ovací českého publika.

Počasí

Dnes je oblačno, teploty 20 až 24 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.