Zprávy čtvrtek, 20. července 2000

Vláda odložila rozhodnutí o privatizaci Telecomu na konec září

O tři měsíce na 30. září odložila vláda rozhodnutí o postupu privatizace 51procentního podílu státu v Českém Telecomu. Původně schválený termín 30. června nebyl dodržen zejména pro zpoždění výběru poradenské firmy prodeje státního podílu, kterou je J.P. Morgan spolu s Komerční bankou. Jednou z možností formy privatizace je například prodej státních akcií současnému strategickému partnerovi, společnosti KPN. Další možností je prodej celého balíku v tendru.

Vláda schválila věcný záměr zákona o svobodě náboženské víry

Vláda schválila věcný záměr zákona o svobodě náboženské víry a postavení církví. Jeho hlavním cílem je zavést dvojstupňový systém registrace. Prvním stupněm by církev získala právní subjektivitu. Ve druhém pak zvláštní práva, například možnost působení ve školách, v armádě nebo oddávat. Druhého stupně registrace by bylo možné dosáhnout za předpokladu, že od registrace v prvním stupni uplynulo alespoň deset let a že se k církvi nebo k náboženské společnosti hlásí alespoň dvě promile osob s trvalým pobytem v České republice. Nový zákon by mohl umožnit rovněž zrušení registrace v případě, že církev zatají část věrouky.

Vláda chce omezit daňové nedoplatky

Ministerstvo financí chce zlepšit výběr daní a omezit daňové nedoplatky. Vláda proto schválila opatření, mezi něž patří sjednocení celní a daňové správy pod jeden subjekt, zlepšení podmínek pro pracovníky finančních úřadů, zprůhlednění daňových zákonů a zlepšení právního prostředí. Co se týče legislativy, Ministerstvo financí chystá nový zákon o daňové exekuci, který rozšiřuje prostor pro zabavení majetku v případě neplacení daní. Daňové nedoplatky vzrostly ke konci května na 103,1 miliardy korun.

Kabinet podmíněně schválil uvolnění pěti miliard pro zemědělce

Na pět miliard korun změnil ministr zemědělství Jan Fencl požadavek na kompenzace škod způsobených zemědělcům jarním suchem. Původně žádal miliard sedm. Uvedl, že má do konce října předložit souhrnnou informaci o konečné výši škod. Na jejím výsledku závisí, zda vláda pět miliard na pomoc zemědělcům uvolní. Podle ministra Fencla tak vzniká prostor, aby uplatnil požadavek na případnou další kompenzaci. Pomoc zemědělcům bude poskytnuta i v několika dalších podobách. Okamžitou pomoc nabídlo ministerstvo zemědělství formou 200 miliónů korun ze svého rozpočtu. Pomoc poskytne i Pozemkový fond, a to snížením splátek nájmů za státní zemědělskou půdu. Celkové škody, které zemědělcům způsobila jarní sucha, činí přibližně 10,7 miliardy korun, přičemž poškozeno bylo zhruba 1,5 miliónu hektarů.

Vláda vzala na vědomí zprávu o činnosti fondu životního prostředí

Vláda vzala na vědomí zprávu o činnosti Státního fondu životního prostředí. Fond za sedm let existence podpořil 3132 projektů celkovou částkou 29,8 miliardy korun, uvedl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Dále konstatoval, že koncem loňského roku udělila ratingová agentura Duff & Phelps fondu nejlepší dosažitelné ohodnocení.

Ekologové žádají vládu o zamezení aktivace paliva v Temelíně

Požadavek zamezit aktivaci paliva v reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín obsahuje otevřený dopis, který vládě zaslalo pět ekologických sdružení. Podle jeho textu považují ekologové za nepřípustné pokračovat ve spouštění Temelína v době, kdy není podle nich vyřešena řada právních nedostatků. "Obzvláště se jedná o provedení veřejného posuzování vlivu projektových změn Temelína na životní prostředí," uvádějí ekologové. Současně žádají vládu o "všestrannou podporu uspořádání referenda před uvedením jaderné elektrárny Temelín do komerčního provozu".

Program přípravy České republiky na vstup do Evropské unie je přístupný na Internetu

Ministerstvo zahraničí zveřejnilo na Internetu Národní program přípravy České republiky na členství v Evropské unii. Českou verzi lze najít na adrese www.euroskop.cz/dokumenty/np2000cz.zip. Anglická verze, předaná na konci června Evropské komisi, je na adrese www.euroskop.cz/dokumenty/np2000en.zip. Národní program, který 31. května schválila vláda, je dosud zřejmě nejrozsáhlejším programovým dokumentem týkajícím se přípravy na členství a postihuje všechny otázky, které je třeba v souvislosti se vstupem do Evropské unie řešit.

O ochraně utajovaných skutečností jednal s představiteli Evropské unie ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec

O ochraně utajovaných skutečností v Evropské unii a v České republice si vyměňovali informace představitelé příslušných orgánů Evropské komise a Rady EU s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomášem Kadlecem. Podle jeho slov to byl první kontakt, na který naváže postupně praktická spolupráce. Kadlec informoval své protějšky o české legislativě, o zajišťování bezpečnosti písemností a o prověrkách osob na různé stupně utajení. Kdyby Česká republika měla vstoupit zítra do Unie, nenarazila by z tohoto hlediska podle Kadlece na vážnější problémy - stačilo by certifikovat a akreditovat počítačové systémy, přes které by se navázalo chráněné spojení.

Středoevropské země prý diskriminují americké investory

Středoevropské země prý ve svém úsilí o co nejrychlejší vstup do Evropské unie (EU) diskriminují americké investory. Ve výběrových řízeních a veřejných zakázkách upřednostňují evropské společnosti. Nejhorší přístup vůči Američanům mají Češi, napsal s odvoláním na zdroje z Washingtonu polský deník Gazeta wyborcza. Američtí senátoři podle listu poprvé oficiálně otázku neopodstatněného zvýhodňování evropských investorů v zemích kandidujících do Evropské unie otevřeli tento týden.

Začíná střídání české jednotky v misi KFOR

Zabezpečovací část české roty KFOR, která z vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic odletěla do Kosova, zahajuje střídání české jednotky v misi KFOR. Její hlavní síly ji pak budou následovat ve dvou skupinách 25. a 31. července. Mise vimperských průzkumníků v Kosovu bude trvat šest měsíců. Do konce října mají ministři rozhodnout o dalším působení české jednotky.

Ministerstvo zemědělství je nespokojeno s penězi na příští rok

Ministerstvo zemědělství je nespokojeno s výší své rozpočtové kapitoly pro příští rok. Rozpočet navržený ministerstvem financí by totiž údajně neumožnil plnit koncepci zemědělské vládní politiky, která je vázána na částku 22 miliard korun. Mluvčí ministerstva Pavel Kovář však částku navrženou ministerstvem financí odmítl zveřejnit. Letos rosort zemědělství hospodaří s rozpočtem zhruba 16,5 miliard korun.

IVVM: Volby by není vyhrála Občanská demokratická strana

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v polovině července, vyhrála by je díky podpoře 24 procent voličů Občanská demokratická strana. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM). Druzí by skončili sociální demokraté s 20 procenty. Naopak komunisté ztratili v porovnání s minulým šetřením tři procenta hlasů, nicméně se udrželi na třetím místě s preferencemi 17 procent. Strany čtyřkoalice - Unie svobody by získala 14 procent a lidovci 10. V této souvislosti IVVM konstatuje, že součet preferencí stran sdružených v čtyřkoalici činí 25 procent, neboť podle průzkumu by další dvě strany - Občanská demokratická aliance a Demokratická unie - získaly shodně 0,5 procenta hlasů.

Unie svobody a lidovci navrhují snížení daně z příjmu právnických osob

Podstatné snížení daně z příjmu právnických osob navrhují sněmovně lidovci a unionisté. Jejich poslanci nyní předložili návrh novely, který předpokládá, že zmíněná sazba klesne ze současných 31 na 25 procent. Předloha však pravděpodobně nemá velkou šanci na schválení. Levice totiž podobné návrhy odmítá a Občanská demokratická strana se v dodatcích k opoziční smlouvě s Českou stranou sociálně demokratickou zavázala, že změny sazeb daně z příjmu nepodpoří. Autoři návrhu novely v důvodové zprávě tvrdí, že snížením daní se zlepší podmínky nejen pro podnikání, ale i pro ekonomický růst a boj s nezaměstnaností.

Německé podniky se obávají, aby prostředky k odškodnění obětí nucených prací nebyly zneužity

Iniciativa německých podniků, na jejímž základě vznikla nadace "Připomínka, odpovědnost, budoucnost" k odškodnění obětí nucených prací pro nacistický režim, vyjadřuje obavy z nebezpečí zneužití svých prostředků. Mluvčí iniciativy Wolfgang Gibowski uvedl, že nadace připravuje opatření, jimiž se snaží zajistit, aby její peníze nezmizely v byrokratických aparátech, ale aby je dostali co nejdříve a v plné výši skutečně postižení. Ohlášená opatření však hrozí dalším zpomalením výplat odškodnění.

Podíl cizinců na množství trestně stíhaných činí asi šest procent

Podíl cizinců na celkovém množství osob, které jsou v Česku trestně stíhány, se od vzniku samostatné České republiky příliš nemění a každý rok činí zhruba šest procent. Loni bylo v zemi trestně stíháno 127.887 lidí, mezi nimiž bylo 7491 cizinců, tedy 5,9 procenta. Uvádí se to v podkladech, které poslancům poskytly vládní orgány. Prvenství si mezi trestně stíhanými cizinci udržují Ukrajinci, za nimiž se značným odstupem následují občané Vietnamu, Polska a Rumunska.

Šéfové zvláštních policejních odborů odvoláni nebudou

Šéfové dvou elitních policejních útvarů - Služby pro odhalování korupce a Útvaru pro boj s organizovaným zločinem - vzhledem k výsledkům nedávné hloubkové kontroly, při níž byly zjištěny pouze drobné nedostatky, odvoláni z funkcí nebudou. S informacemi, že útvary pracují špatně, přišel letos na jaře premiér Miloš Zeman, který se odvolával na blíže neurčenou analýzu jejich práce. S tvrzením předsedy vlády nesouhlasil nejen tehdejší ministr vnitra Václav Grulich, ale po návštěvě obou útvarů ani prezident Václav Havel.

Republikáni podají na představitele resortu vnitra trestní oznámení

Trestní oznámení kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele se rozhodlo podat na představitele ministerstva vnitra Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ). Pokládají za protiprávní, že vnitro vypsalo výběrové řízení na zpracování odborné studie o SPR-RSČ, která má posoudit eventuální šíření rasismu touto stranou.

Rušení víceletých gymnázií by podle Českého helsinského výboru omezilo právo na vzdělání

Český helsinský výbor (ČHV) se obává, aby návrh ministerstva školství na rušení víceletých gymnázií nezkomplikoval uplatnění práva na vzdělání a možnost volby vzdělávací dráhy. Podle výboru je třeba řešit situaci, kdy se základní školy stávají v důsledku odlivu dětí do víceletých gymnázií takzvaně "zbytkovými", zvýšením kvality základních škol, nikoli rušením škol, které se osvědčily. Záměr rušit osmiletá a šestiletá gymnázia, který obsahuje připravovaný školský zákon, ostře odmítla pravicová opozice.

Mnozí učitelé se o prázdninách stávají nezaměstnanými

Několik desítek učitelů na Olomoucku se každé prázdniny na dva měsíce zařazuje do evidencí pracovních úřadů. Školy totiž využívají zákoníku práce, který opakované pracovní poměry na dobu určitou nezakazuje, a učitele tak zaměstnávají pouze od září do června. Ředitelé úřadů práce řekli, že případů nezaměstnaných pedagogů letos přibylo.

Čeští občané prý nemají zaručenou kvalitu lékařské péče

Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková a předseda Svazu pacientů Luboš Olejár tvrdí, že občané nyní nemají záruky kvalitní zdravotní péče a ani kontrolu, zda je ošetřuje dostatečně kvalifikovaný lékař. "Občan dnes nemá plné záruky kvalifikované péče, zajištěnu má snad jen kvalifikaci patologa a možná ani toho ne, protože pitvy dělají i lékaři bez atestací," řekla Bošková. Její slova však rázně popřel mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček. Vyloučil, že by licenci mohl dostat lékař bez atestace. Bošková a Olejárem rovněž chtějí, aby občané mohli přímo u komory získat informace o kvalifikaci konkrétních lékařů.

ČSSD už disponuje nájemným z Lidového domu

Česká strana sociálně demokratická už disponuje nájemným z Lidového domu, které měla po několik let na vázaném účtě, protože ministerstvo financí soudně zpochybňovalo, že své pražské sídlo skutečně vlastní. Místopředseda pro hospodaření ČSSD Karel Kobes však nechtěl potvrdit výši částky, která se během letitého majetkoprávního sporu na kontě nahromadila. Teprve po námitce, že i sociální demokracii blízký časopis Trend, který vydává Společnost Willyho Brandta a Bruna Kreiského, zveřejnil, že jde přibližně o 180 miliónů korun, připustil, že "jde zhruba o tuto částku". Sociální demokracie peníze hodlá použít na letošní volební kampaň pro krajské a senátní volby, na opravy Lidového domu a také na splacení dluhů.

Českobudějovické sdružení se omlouvá Srbům za slova prezidenta Václava Havla

Omluvu za výroky prezidenta Václava Havla, který v minulém týdnu v Dubrovníku hovořil o nutnosti "demonstrace síly" při řešení problémů bývalé Jugoslávie, obsahuje dopis českobudějovického Sdružení přátel slovanských kultur a jazyků. Jeho předseda František Krejča řekl, že dopis nadepsaný "Srbové, odpusťte!" obdrží jugoslávská tisková agentura TANJUG a redakce srbského deníku Vesti. Sdružení bylo registrováno letošního 21. února. Jeho hlavní činnost je zaměřena na organizování humanitární pomoci srbským uprchlíkům v táborech na území bývalé Jugoslávie.

Severoirské děti tráví prázdniny v Česku

Letní prázdniny tráví v těchto dnech v České republice skupina severoirských dětí, jejichž rodiny se staly obětí třicetiletého násilí mezi protestanty a katolíky v Ulsteru. Studenty pozval před dvěma lety prezident Václav Havel, a to krátce po podepsání mírové Velkopáteční dohody mezi oběma znesvářenými stranami.

Výstava kreseb dětí z terezínského ghetta v Kapském Městě

V Muzeu holocaustu v jihoafrickém Kapském Městě byla zahájena výstava kreseb dětí z terezínského ghetta z druhé světové války. Expozici oficiálně zahájila předsedkyně horní komory jihoafrického parlamentu Naledi Pandorová. Upozornila na aktuálnost kreseb a jejich poselství, které připomíná trvalou potřebu boje proti všem formám rasové nesnášenlivosti. Na výstavě byl promítnut český film s židovskou tématikou Všichni moji blízcí. Návštěvníci budou moci zhlédnout ještě filmy Jak zabít Sekala a Dita Saxová.

Vyšla filmová ročenka

Veškeré informace o české kinematografii loňského roku sumarizuje nové vydání Filmové ročenky. Její samostatnou část tvoří soupis významných českých festivalů a přehlídek. Jen loni se jich uskutečnilo 37. Z informací týkajících se distribuce vyplývá, že v loňském roce bylo do českých kin uvedeno 158 celovečerních hraných filmů. Největším počtem - 82 tituly - je zastoupena americká produkce. Českých snímků bylo osmnáct.

Režisér Jan Svěrák dokončuje natáčení filmu o válečných letcích

Natáčení filmu Tmavomodrý svět o československých stíhacích letcích v době druhé světové války dokončuje v těchto dnech režisér Jan Svěrák. Film začíná v březnu 1939 a je vyprávěn v 50. letech z vězení na Mírově. Zdeněk Svěrák - režisérův otec a autor scénáře, uvedl, že při psaní využil i příběhy, které mu vyprávěli váleční hrdinové Antonín Liška a František Fajtl.

Magdalena Kožená vystoupila při londýnských Promenádních koncertech

Mezzosopranistka Magdalena Kožená debutovala při proslavených londýnských Promenádních koncertech "Proms". S dirigentem Johnem Eliotem Gardinerem a jeho světoznámým Monteverdiho sborem a souborem English Baroque Soloists se v sobotu podílela v Royal Albert Hall na bachovském programu. Při Proms vystoupí letos 27. srpna v Londýně také český dirigent Jiří Bělohlávek, a to za pultem Symfonického orchestru BBC, jehož je stálým hostem.

V prosinci bude mít premiéru muzikál Monte Cristo

13. prosince bude mít na jevišti Kongresového centra Praha premiéru muzikálový projekt Monte Cristo. Podle skladatele Karla Svobody je prvním romantickým muzikálem nového tisíciletí. Konkursy prošly stovky zájemců. Režie byla svěřena slovenskému režiséru Jozefu Bednárikovi. Součástí velkolepé scény bude rozbouřené moře, přičemž plocha vodní hladiny na jevišti bude mít plochu 24 metrů dlouhou a čtyři metry širokou. V barrandovských ateliérech už začali šít kostýmy navržené Theodorem Pištěkem. V Kongresovém centru se začne zkoušet bezprostředně poté, co prostory opustí účastníci zasedání Mezinárodního měnového fondu.

Archeologové objevili část velkomoravského pohřebiště

Desítky hrobů obyvatel Velké Moravy odkrývají v těchto dnech archeologové na největším velkomoravském pohřebišti v lokalitě Na valách ve Starém Městě. Archeolog Luďěk Galuška za zajímavé označil také vykopávky dokládající zpracování olova. Výzkum Na valách trvá 100 let. Odhaleno bylo kolem 1900 hrobů a zhruba dalších 700 jich bylo zničeno při stavbách.

Pražské Muzeum voskových figurín obohatily nové exponáty

Nové exponáty obohatily v těchto dnech expozici Muzea voskových figurín v pražském paláci Rapid. Podle šéfa společnosti Wax Museum Prague Zdeňka Kočíka jsou mezi nimi například zpěváci Elton John, Tina Turner a Michael Jackson, ale i americký prezident Bill Clinton. "V nejbližší době tam umístíme další osobnosti. Půjde mimo jiné o Dalajlámu, českou rodačku Ivanu Trumpovou, prezidenta Edvarda Beneše a skladatele Antonína Dvořáka. Lákadlem se brzy stane i světoznámý módní tvůrce Gianni Versace," řekl Kočík. Muzeum, které bylo otevřeno v březnu 1997, se řadí k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím metropole a návštěvníci si v něm mohou prohlédnout na šest desítek voskových kopií známých osobností.

V Pelhřimově zahájili výstavu kuriózních vyřezávaných lžic

Lžíci s kompasem pro politiky, s odrazovým sklíčkem pro lidi, kteří chtějí jíst za jízdy ve vozidle nebo s pilníkem pro vězně připravující se na útěk, mohou vidět návštěvníci výstavy Nesmysluplné lžíce, která byla zahájena v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. "Vystavované lžíce nepotěší žaludky, ale především ducha", řekl při vernisáži autor výstavy, výtvarník, řezbář a spisovatel Marián Vanek. Mezi více než stovkou exponátů je dále elektrolžíce, která se zapojuje do zásuvky a po vložení do polévky ji ohřívá. Čtyřkoaliční lžíce podle autora neumožňuje, aby se kdokoliv najedl, ale vyvolává pocit, že všichni mají lžíci pevně v rukou.

Čeští fotbalisté do 18 let prohráli s Francií

Čeští fotbalisté na Mistrovství Evropy do 18 let prohráli s Francií 0:1. Jedinou branku zápasu vstřelili Francouzi už před přestávkou a po vyloučení dvou hráčů se zaměřili na udržení náskoku, což se jim i při převaze českého týmu podařilo.

A ještě informace o čtvrtečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, nejvyšší denní teploty 15 až 19 stupňů Celsia.