Zprávy čtvrtek, 20. srpna 1998

Zprávy 20.8.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Vláda získala důvěru sněmovny

Sociálnědemokratická vláda premiéra Miloše Zemana získala ve středu důvěru Poslanecké sněmovny. Kabinet podpořilo 73 poslanců České strany sociálně demokratické. Poslanci KDU-ČSL a Unie svobody byli proti důvěře vládě, komunisté se zdrželi a zákonodárci Občanské demokratické strany se hlasování neúčastnili. Kabinet získal důvěru proto, že sociálně demokratičtí poslanci počtem svých hlasů přehlasovali zbytek sněmovny.

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman po ukončení středeční rozpravy odmítl tvrzení některých poslanců, že programové prohlášení jeho kabinetu je pouze deklarace, kterou vláda nemyslí vážně. "Myslíme to vážně," prohlásil Zeman. Vláda si však podle něj přitom uvědomuje, že je silně omezována tím, že je vládou menšinovou, a rovněž "neutěšeným" stavem ekonomiky. Zeman tak reagoval mimo jiné na vystoupení šéfa sněmovny a ODS Václava Klause, jehož strana podle dohody umožnila získat menšinové vládě ČSSD ve sněmovně důvěru. "Vycházím z toho, že se nejedná o vážně míněný akční program, že se spíše jedná o dokument, jehož realizovatelnosti pravděpodobně nevěří ani sami jeho autoři," řekl Klaus při úterní diskusi k žádosti vlády o vyslovení důvěry.

Sněmovna umožnila vyplatit stranám volební příspěvek

Ministerstvo financí již může politickým stranám vyplatit volební příspěvek. Poslanecká sněmovna ve středu schválila usnesení, v němž formálně sděluje ministerstvu počty hlasů odevzdaných ve volbách pro jednotlivé politické subjekty. Dolní komora parlamentu tím splnila podmínku, která je pro vyplacení příspěvku nutná. Nárok na něj mají ty strany, které získaly alespoň tři procenta hlasů. Volební zákon přitom stanoví částku devadesát korun za jeden hlas. Podle výsledků voleb dostanou příspěvek od státu ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, Unie svobody, ale i Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa a Důchodci za životní jistoty, ačkoli se tyto dvě strany do sněmovny nedostaly.

Schválení vlády Parlamentem finanční trh zakomponoval do ceny

Schválení vlády Miloše Zemana Poslaneckou sněmovnou se neprojevilo na devizovém kursu a ani v nejbližších dnech pravděpodobně neovlivní finanční trh. "Schválení vládního prohlášení měli investoři již zakomponované do ceny, proto se na kursu koruny nijak nepromítlo," uvedl na dotaz ČTK dealer Československé obchodní banky Petr Korous s tím, že trh je nyní ovlivňován ekonomickou situací v Rusku. Dále poznamenal, že investoři nyní nechávají vládě "100 dní hájení", během kterých by měla deklarovat svou hospodářskou politiku.

Jeho slova potvrzuje i analytik Commerzbank Radomír Jáč. "Schválení vlády je sice určitým stabilizujícím prvkem, který posiluje důvěru investorů, trh je však díky opoziční smlouvě čekal. V nejbližších dnech se proto nijak neprojeví na kursu akcií," řekl.

Sněmovna poděkovala lidem, kteří v roce 1968 odporovali invazi

Poslanecká sněmovna ve středu poděkovala a vyslovila uznání všem, kteří se před třiceti lety v srpnu 1968 zúčastnili celonárodního odporu proti invazi a následné okupaci Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy. Zároveň vzdala čest těm, kteří položili životy při odporu proti této zvůli i v následujícím období normalizace. Třicáté výročí invaze armád SSSR, NDR, Polska, Maďarska a Bulharska si Česká republika připomene v pátek. Invaze začala 20. srpna roku 1968 kolem 23:00, kdy první okupační jednotky vstoupily na území tehdejšího Československa. Hlavním důvodem operace bylo potlačení reforem komunistického režimu známých jako Pražské jaro 1968. Po invazi následovala v dalších měsících konsolidace stalinistických sil v tehdy vládnoucí komunistické straně a represe proti aktivním účastníkům reforem.

Ministerstvo děkuje demokratickému světu za pomoc v roce 1968

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjadřuje vděk všem lidem, institucím a úřadům v demokratickém světě, kteří se v roce 1968 solidarizovali s občany tehdejšího okupovaného Československa a poskytli jim morální i materiální pomoc a azyl. Text prohlášení ČTK ve středu poskytla Monika Pajerová z tiskového odboru ministerstva. "Obzvláště bychom chtěli poděkovat všem těm odvážným občanům, kteří dali najevo svůj nesouhlas s invazí svým tehdejším vládám v Sovětském svazu, Německé demokratické republice, v Polsku, Bulharsku a Maďarsku a kteří se tak vystavili riziku ztráty svobody, zaměstnání a často i života," uvádí se v prohlášení českého ministerstva zahraničí k 30. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Petr Pithart do Ruska

Předseda Senátu Petr Pithart dnes cestuje do Ruska. Jeho dvoudenní cesta je spojena s 30. výročím intervence Varšavské smlouvy do Československa, což je také hlavní téma většiny akcí, kterých se v Moskvě zúčastní. Petr Pithart bude požadovat zpřístupnění ruských archivů, které skrývají materiály důležité pro vysvětlení mnoha historických událostí posledních pěti desetiletí. Ruské úřady mají podle něj v posledním období tendenci spíše uzavírat některé archivy a znemožňovat českým historikům jejich studium. "Ještě v roce 1994 si naši historici mohli pořizovat kopie z dokumentů, které jim dneska již odepřou. To je zlověstné znamení. To by mohlo být interpretováno tak, že se Ruská federace v nějaké míře identifikuje s bývalými velmocenskými ambicemi Sovětského svazu, protože jinak přeci nemá žádný důvod tajit dokumenty ze zasedání politbyr," varoval Pithart.

Exulanti o Pražském jaru

Zvláštní kombinace vedla k tomu, čemu říkáme Pražské jaro, soudí exilový historik Milan Hauner, který žije a přednáší ve Spojených státech a zabývá se nyní osobností prezidenta Edvarda Beneše. Řekl to v New Yorku zpravodajce ČTK. Podle něj začátek na podzim 1967 byl vnitrostranickou záležitostí, jenže postupem času se celá věc tzv. reformátorům vymkla z rukou. Za jeden z významných mezníků považuje Hauner konec cenzury na počátku března 1968, kdy podle něj již tzv. reformátoři, kteří připravovali stranický Akční program, byli ve vleku a odpovídali na to, co chtěla ulice a uvolnění intelektuálové.

Stejně jako mnoho jeho vrstevníků, Čechoslováků, kteří opustili vlast po roce 1948, choval český hudební skladatel Karel Husa v období let 1967 až 1968 obavy, že sovětské impérium nedovolí jakýkoli samostatný vývoj v někdejším Československu.

Václav Kabeš z Rady vzájemnosti Čechů a Slováků, další z poúnorových emigrantů, uvedl, že na rozdíl od mnoha optimistických Američanů on sám a další emigranti z Československa nečekali návrat demokracie v plném slova smyslu, ale slibovali si uvolnění v rámci komunistického režimu. "I to jsme však považovali za velký úspěch." Exil podle Kabeše viděl, že mnoho přátel, kteří byli diskriminováni a pracovali v dolech, se znovu objevilo a mohlo hovořit o svých zážitcích, svoboda tisku byla pozoruhodná i na demokratické poměry. "I když jsme neviděli demokracii masarykovského rázu, pomáhali jsme a vývoj jsme vítali," řekl Kabeš ČTK.

Vláda ČSSD jako první definuje vztah ke krajanům

Sociálnědemokratická vláda premiéra Miloše Zemana je podle jejího místopředsedy Egona Lánského prvním kabinetem od listopadu 1989, který ve svém programovém prohlášení jasně říká, jaký má vztah k českým krajanům a jaká práva se rozhodl jim poskytnout. Lánský to uvedl ve středeční rozpravě Poslanecké sněmovny o vládním programu, přičemž upozornil, že již dostal od krajanů řadu pozitivních reakcí. Lánský soudí, že většina krajanů, kteří by dostali volební právo, nebude s velkou pravděpodobností volit ČSSD. Sociální demokracie a její první polistopadová vláda je ale rozhodnuta postavit právo před své ideologické zájmy, uvedl vicepremiér pro zahraniční a bezpečnostní problematiku.

Žádné z českých zastupitelství v zahraničí se rušit nebude

Ministr zahraničí Jan Kavan v současné době neuvažuje o zrušení kteréhokoli z více než stovky zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Kavan v rozhovoru pro ČTK řekl, že pro ČR je důležité, aby byla zastoupena v poměrně "větším počtu" zemí, a proto by nerad počet českých úřadů v zahraničí redukoval. Vláda loni v létě v souvislosti s rozpočtovými škrty souhlasila s uzavřením sedmi velvyslanectví. Kavanův předchůdce Jaroslav Šedivý tento počet snížil na tři ambasády, které měly být letos uzavřeny, aniž upřesnil, o které konkrétně půjde. Pozorovatelé zmiňovali Albánii, Jemen, Jordánsko, Libyi, Lotyšsko, Senegal a Uruguay. Ministr Kavan však uvedl, že za současné finanční situace není možné očekávat otevření zastupitelství v dalších zemích.

Zdravotní stav prezidenta je příznivý

Jako velmi příznivý hodnotí zdravotní stav prezidenta Václava Havla koordinátor lékařského konzilia Miroslav Čerbák. Prezident proti odporu dýchá převážně jen ve spánku, dobře se zotavuje a začal mluvit, řekl ve středu Čerbák po jednání konzilia. Tomografické vyšetření podle něj ukázalo, že na prezidentových plicích jsou dosud patrny zbytky prodělaného zánětu. Lékaři zatím nerozhodli o odstranění tracheostomie, kterou má prezident do krku zavedenou kovovou kanylu. Havlův osobní lékař Ilja Kotík uvedl, že u pacienta se již nevyskytují žádné srdeční arytmie. Prezident se lépe pohybuje a pokračuje v rehabilitaci. Havel zatím strávil v Ústřední vojenské nemocnici necelý měsíc. Před třemi týdny mu rakouský chirurg Ernst Bodner zacelil umělý vývod střeva.

Zdravotní stav turisty postřeleného v Albánii zůstává vážný

Zdravotní stav čtyřiadvacetiletého turisty Ivana Dekaře, který byl v pátek postřelen v Albánii poblíž hranic s Kosovem, je nadále vážný. Lékaři se nicméně domnívají, že vzhledem k jeho věku by se mohl uzdravit. ČTK to řekl Zbyněk Fuksa, primář intenzivní péče chirurgických oborů Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kam byl Dekař v úterý letecky dopraven z Tirany. Pacient, kterému byla ještě v tiranské nemocnici odebrána jedna ledvina, má prostřelené plíce, střeva a játra. Dekaře do pražské nemocnice přivezli podle Fukse s počínající fází šoku plíce a proto byl připojen na dýchací přístroj. "Na přístroji bude minimálně týden," doplnil primář. Dodal, že zatím není důvod k další operaci. Česká diplomacie nyní prověřuje informace, podle nichž byl Dekař zasažen střelou z jugoslávského území.

Rozpory kolem Kongresového centra

Pokud vláda do konce srpna nerozhodne o osudu obligací ve výši dvou miliard korun pro Kongresové centrum Praha, nebude magistrát podle primátora Jana Koukala hledět na potřeby výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000, ale změní délku rekonstrukce i její koncept na vyhovující hlavnímu městu. Po středečním jednání s ministrem financí Ivo Svobodou, který s obligacemi zatím váhá, Koukal nicméně řekl, že je v otázce povolení obligací optimistou. Jestliže však vláda obligace nepovolí do konce měsíce, rekonstrukce se nedá stihnout, uvedl Koukal. "To znamená, že na zářijovém jednání zastupitelstva by se musel objevit materiál, který bude měnit koncepci rekonstrukce," dodal. Podle něj není Praha s mezinárodními finančními institucemi na zasedání nijak smluvně vázána.

Patria snížila odhad růstu HDP pro příští rok

Společnost Patria Finance snížila odhad růstu ekonomiky pro příští rok z 3,5 na 2,5 procenta. Patria to uvedla ve své srpnové analýze, kterou získala ČTK. Vede ji k tomu skutečnost, že důvěra spotřebitelů je velmi nízká a odbyt řady výrobků dlouhodobé spotřeby se snížil za poslední rok o deset procent. Podle Patrie je jediným motorem růstu export, který ale může být negativně ovlivněn silným kursem koruny. Růst investic bude limitován obezřetnějším přístupem bank k udělování úvěrů a slibované zvýšení vládních investic bude nejspíše jen symbolické, dodává prognóza.

Spuštění Temelína může zabránit nedostatek operátorů

Při současné situaci na trhu pracovních sil by se mohlo stát, že vláda se sice rozhodne dostavět jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín, ale nebude dostatek kvalitních operátorů, kteří by provoz zabezpečili. V Praze to řekl rektor Českého vysokého učení technického Petr Zuna. Vláda minulý týden rozhodla, že dostavbu Temelína posoudí do konce tohoto roku dvanáctičlenný tým expertů tak, jak se na tom předtím dohodli ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a ministr životního prostředí Miloš Kužvart. V komisi nebude přímý zástupce žádného státu, pouze čtyři experti jmenovaní nadnárodními organizacemi. To by ČR podle místopředsedy vlády Vladimíra Špidly nemělo vadit ve sbližování s Evropskou unií.

Svobodná Evropa vnitro o ochranu nepožádala

Ministerstvo vnitra zatím nikdo nepožádal, aby zajistilo bezpečnost pražské budovy, v níž mají sídlit redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda připravující vysílání do Íránu a Iráku. Novinářům to řekl ministr vnitra Václav Grulich. Dodal, že tato rozhlasová stanice je soukromou organizací, a je tedy povinna se o svoji bezpečnost postarat na vlastní náklady. Mluvčí této rozhlasové stanice Alena Fendrychová koncem července uvedla, že RFE/RL, jež je financována z amerických prostředků, bude od podzimu vysílat do Íránu a Iráku z Prahy, kvůli bezpečnosti však nikoli přímo ze sídla stanice, jež se nachází v centru města blízko Václavského náměstí. "Obě redakce budou v jiné budově ...na místě, které se dá dostatečně střežit," doplnila. Americký deník The New York Times na jaře uvedl, že česká vláda v obavě před teroristickými útoky odmítla povolit americké vysílání pro Írán z pražského sídla RFE/RL. Možnost, že sídlo nového rozhlasového vysílání by se mohlo stát terčem teroristických útoků, tehdy nevyloučil ani mluvčí amerického ministerstva zahraničí James Rubin.

Ministr Motejl by měl v kauze Kafka podat stížnost

Zmocněnec Artfóra-Jazzové sekce Karel Mašita vyzývá ministra spravedlnosti Otakara Motejla, aby proti úternímu rozhodnutí pražského soudu v kauze příslušníka bývalé státní bezpečnosti (StB) Josefa Kafky neprodleně podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Městský soud v Praze v úterý odsoudil Josefa Kafku k peněžitému trestu ve výši 50.000 korun za to, že v červenci 1981 při výsleších fyzicky týral disidenta a zpěváka Vlastimila Třešňáka. "Tento rozsudek je urážkou obětí komunismu a českého trestního práva, a proto ministr spravedlnosti Otakar Motejl by měl okamžitě podat stížnost pro porušení zákona," prohlásil Mašita, který rozsudek městského soudu považuje za skandální.

Téměř polovina lidí míní, že se před rokem 1989 měli lépe

Téměř polovina obyvatel České republiky, konkrétně 48 procent, se domnívá, že se měli před rokem 1989 lépe. V současnosti se cítí lépe 52 procent lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění, provedeného počátkem července. Ve srovnání s rokem 1988 vzrostla podle názoru 78 procent lidí svoboda jednotlivce. Podle 57 procent dotázaných ovšem poklesla sociální spravedlnost. Možnost sebeuplatnění v současnosti oceňuje každý druhý člověk.

Soubor Polana oceněn na festivalu v Cantonigros

S první cenou ze 16. mezinárodního hudebního festivalu v Cantonigros ve Španělsku se vrátil do Brna vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Polana. Tohoto úspěchu docílila Polana v konkurenci sedmnácti folklórních souborů ze Španělska, Itálie, Ukrajiny, Běloruska a dalších zemí. Polana, založená v Brně před 49 lety, zpracovává hudební a taneční folklór ze středního Slovenska, Šariše a Myjavy, z Brněnska a v poslední době i ze Slovácka. Na festivalu v Cantonigros zaujala porotu temperamentním podáním kvalitně zpracovaného materiálu z Horního Šariše. Soubor už vystupoval ve většině evropských států, v posledních devíti letech v Anglii, Belgii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Španělsku, Makedonii a na Slovensku.

Soubor Tanečnica do Norska

Do norského Aalesundu odcestoval brněnský soubor valašských lidových písní a tanců Tanečnica s muzikou Valašského krúžku. Soubor se zde s pořadem písní a tanců z celého Valašska zúčastní Týdne folklórního tance. Podle ředitele Tanečnice Pavla Ouředníka navštívil moravský soubor Aalesund poprvé v roce 1989 a od té doby byl třikrát hostitelem folklórního souboru Ivara Aasena z tohoto přímořského norského města, který se zúčastnil i mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici. Tanečnica i muzika byly v Brně založeny v roce 1946. Od té doby mají za sebou úspěšné umělecké zájezdy po celé Evropě.

Pelhřimovské muzeum rekordů

Zhruba stovka turistů zavítá každý den do pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit, jediného svého druhu v ČR. Více návštěvníků tato expozice dějin českých rekordů ani nepojme, protože je umístěna ve třech patrech historické Jihlavské brány na dolním konci Masarykova náměstí. Hromadné výpravy je proto nutno objednat předem, upozorňují pracovníci muzea. Chladné zdi skrývají obří exponáty jako je dvoumetrová vánoční prskavka, ale i neobvyklé miniatury reprezentované kupříkladu malbami na zrnku čočky nebo soškami vyřezanými na špejli. Návštěvník muzea spatří také největší pivní tácek na světě, oblek vyrobený z knoflíků, funkční minimotocykl či osmimetrový řetěz vyřezaný z jednoho kusu dřeva. Vzhledem k rozměrům je pouze na fotografii k vidění dvoumetrová pánev, polévkový hrnec s objemem 2300 litrů nebo školní aktovka, do níž se vměstnalo 35 dospělých osob. Vše je doplněno fotografiemi a filmy dokumentujícími nejzajímavější momenty českého rekordmanského dění.

Klaus si vyzkoušel na míru vyrobené sedadlo ve formuli 1

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus využil čas před středečním pokračováním schůze Poslanecké sněmovny a na Hradčanském náměstí si vyzkoušel rozměry kokpitu dvousedadlového speciálu formule 1. Mechanici stáje West McLaren-Mercedes předsedovi sněmovny vyrobili ze speciálního tvárného materiálu formu sedadla na míru, aby si dnes mohl pohodlně a bez problémů vychutnat rychlost vozu na automobilovém okruhu v Mostě. "Člověk by nevěřil, jak je tu málo místa. Autíčko vypadá docela mohutně, ale když se člověk do něj posadí, příliš prostoru tu nemá," komentoval Klaus, oblečený do bílé závodní kombinézy, své pocity poté, co jej mechanici poprvé usadili na sedadlo spolujezdce a cvičně upravili kokpit vozu tak, jak bude vypadat při dnešní jízdě.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté ve středu zvítězili v přátelském utkání na pražské Letné 1:0 nad Dánskem, čtvrtfinalistou mistrovství světa ve Francii, a pozvedli si sebevědomí před nadcházející kvalifikací na mistrovství Evropy 2000. Jedinou branku zápasu vstřelil po rohovém kopu Martina Čížka již v osmé minutě Karel Rada. Proti jeho hlavičce neměl šanci ani jeden z nejlepších světových brankářů Peter Schmeichel.

Podesáté v řadě si česká tenistka Jana Novotná zajistila účast na Turnaji mistryň v New Yorku, kde bude obhajovat loňské vítězství. Vedle Novotné se na vrcholnou akci tenisového roku dostala i Američanka Lindsay Davenportová. Obě hráčky se připojily ke Švýcarce Martině Hingisové, jež se kvalifikovala již dříve. Turnaj se hraje s dvoumiliónovou dotací od 16. do 22. listopadu tradičně v hale Madison Square Garden.

Štěstěna, která se v úvodní den evropského atletického šampionátu v Budapešti od českých závodníků poněkud odvrátila, nakonec přece jen ukázala svoji přívětivější tvář. Automobil Opel Astra, jenž vyhraje na závěr každého soutěžního dne jeden z vylosovaných diváků s platnou vstupenkou, připadl Milanu Nožičkovi, trenérovi sprinterky Eriky Suchovské.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty se pohybují mezi 24 až 28 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.