Zprávy čtvrtek, 21. září 2000

Renata Prátová

Boj proti chudobě je jednou z priorit Mezinárodního měnového fondu

Světové ekonomické vyhlídky, posilování mezinárodního finančního systému a boj proti chudobě budou třemi základními tématy výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) příští týden v Praze. Na středeční tiskové konferenci MMF v pražském Kongresovém centru to potvrdil jeho výkonný ředitel Horst Köhler, podle kterého by globalizace světové ekonomiky měla být přínosem pro všechny. Mezinárodní měnový fond se proto chce zasadit o dobré ekonomické vyhlídky a růst světové ekonomiky, který by pomohl i chudým zemím, prohlásil Köhler. Snižování chudoby ve světě ale podmínil silným neinflačním růstem. "Podmínkou číslo jedna pro snižování chudoby na světě je silný neinflační růst," řekl Köhler s přesvědčením, že světová ekonomika bude růst. Jak dále uvedl, "chceme, aby ekonomické vyhlídky byly dobré. Víme, že naše globální politika má své nepřítele, ale neměli bychom propadat panice. Světová ekonomika bude dále růst."

Horst Köhler na středeční tiskové konferenci, stejně jako v úterý hlavní ekonom MMF Michael Mussa, opět zmínil silně podhodnocenou společnou evropskou měnu a také on naznačil intervence na její podporu. "Není pochyb o tom, že euro je značně podhodnocené. Je jasné, že intervence nemohou být tabu, protože jsou součástí nástrojů ústředních bank a vlád," řekl Köhler. Upozornil však na to, že intervence musejí fungovat. Jak dodal, jde o to, aby se méně mluvilo a bylo více koordinace a příprav. Köhler vyjádřil též názor, že fond musí věnovat více pozornosti řízení směnných kursů. Nikdo by tudíž neměl být podle jeho slov překvapen, když MMF vysloví k těmto otázkám svůj názor.

Volání MMF po intervencích na podporu eura však bylo i ve středu přijato negativně. Guvernér portugalské centrální banky Vitor Constancio úterní komentář Mussy k euru označil za nevhodný s tím, že člověk ve funkci jako je Mussa by něco takového neměl činit. Návrhy hlavního ekonoma MMF už v úterý rázně odbyla také německá vláda. "Michael Mussa by se měl soustředit na svou práci, místo toho, aby radil Evropské centrální bance," řekl agentuře Reuters zdroj z berlínské vlády.

Vlastní zasedání 182 ministrů a guvernérů centrálních bank členských zemí potrvá od úterý 26. do čtvrtka 28. září. Do Prahy už přijelo na šest tisíc finančníků z celého světa. Jak ve středu ČTK řekla Marianna Hníková z organizačního centra výročních zasedání, zbývajících zhruba 12 tisíc expertů by mělo přijet v následujících třech dnech. Kromě předpokládaných asi 18 tisíc oficiálních hostů zasedání se očekává, že do Prahy zavítá přes 20 tisíc odpůrců globalizace a politiky MMF a SB.

Aktivisté chtějí příští úterý zablokovat Kongresové centrum Praha

Odpůrci politiky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se v úterý 26. září pokusí zablokovat odchod účastníků zasedání těchto institucí v Kongresovém centru Praha. "K takzvanému Globálnímu dni akcí se přidají odpůrci politiky MMF a SB v desítkách zemí světa," řekla na středeční tiskové konferenci mluvčí Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG) Alice Dvorská s tím, že cílem protestů a blokády Kongresového centra je donutit bankéře ke zrušení obou institucí. "Chceme bankéře do centra vpustit, aby se mohli dohodnout na zrušení obou institucí. Ven se do té doby nebudou moci dostat," popsala záměr aktivistů Dvorská. Současně však připustila, že půjde spíše o symbolický akt. Organizátoři akce totiž nepředpokládají, že by na jejich požadavky účastníci zasedání přistoupili.

Organizátoři demonstrace, která se příští úterý uskuteční na pražském náměstí Míru a následných pochodů, které zakázaly úřady, nevědí, kolik lidí je přijde podpořit. Mluví však o 15.000 až 20.000 demonstrantů, z nichž třetinu mají tvořit čeští aktivisté. Organizátoři nepřipouštějí, že by se uskutečněním zakázané akce dopustili překročení zákona. "Jde o ústavní právo vyjádřit svůj názor," konstatovala mluvčí INPEG Alice Dvorská. Proti dalším, jinak smýšlejícím odpůrcům zasedání, kteří se podle informací INPEG chystají zablokovat už příjezd bankéřů na místo jednání, se iniciativa chystá do ulic vyslat zvláštní skupiny aktivistů. Ti by měli bránit v činnosti jiným demonstrantům než organizovaným iniciativou.

Policie je rozhodnuta úternímu zablokování finančníků v Kongresovém centru Praha při zasedání MMF a SB zabránit. Iva Knolová z tiskového oddělení pražské policie ve středu ČTK řekla, že vzhledem k přijatým bezpečnostním opatřením se blokádu nepodaří uskutečnit. Jak podotkla, policie v okolí centra zesílí hlídky a bude situaci monitorovat.

Odpůrci globalizace vyzvou bankéře, aby jezdili tramvají

Odpůrci globalizace, kteří se sjíždějí do Prahy protestovat proti politice Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), vyzvou ve čtvrtek účastníky zasedání obou institucí, aby alespoň při pobytu v Praze používali městskou hromadnou dopravu. Při happeningu na Staroměstském náměstí upozorní na ekologické a společenské škody způsobované používáním automobilů a "na praktiky MMF a Světové banky, které tomu napomáhají". Ve čtvrtek, který vyhlásila mezinárodní iniciativa Car Busters světovým dnem bez aut, budou odpůrci globalizace požadovat, aby MMF nepodporoval privatizaci veřejné dopravy. Ta podle nich způsobuje ztráty pracovních míst, zhoršování kvality služeb a nutí lidi kupovat si auta.

Ke dnu bez aut se připojí také koalice čtyř desítek občanských sdružení SOS Praha, která ve středu vyzvala všechny Pražany, úředníky a radní všech městských částí a hlavního města Prahy, aby nechali ve čtvrtek auto v garáži. "Vyzkoušejme si alespoň jeden den v roce, jak by se nám žilo bez neustálého hluku, nečistot v ovzduší a autonehod, úrazů a úmrtí způsobených individuální automobilovou dopravou," vyzval Pražany mluvčí koalice Petr Štěpánek.

Zasedání MMF v Praze je podle předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause perfektně připraveno

Výroční zasedání MMF a Světové banky v Praze je podle předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause perfektně připraveno. "Já jsem viděl pár těchhle kongresových center a na zasedání fondu jsem byl nejednou," řekl ve středu novinářům Klaus po diskusi se středoškoláky k zasedání MMF v pražském kině Blaník. Václav Klaus se byl v Kongresovém centru zaregistrovat a při té příležitosti si budovu prohlédl. Zajištění zasedání označil za "naprosto perfektní standard" a nečeká, že by vznikl nějaký problém. Podle něj by se neměla podceňovat hrozba protestů odpůrců globalizace, kterých zřejmě vyjde do pražských ulic několik tisíc. "Já skutečně vím, že tihle lidé chtějí bourat, chtějí bořit, chtějí komplikovat, narušovat řád a pořádek, jiný cíl nemají," řekl Václav Klaus.

Ačkoliv šéf sněmovny některá rozhodnutí MMF kritizuje, vstup tehdejšího Československa do této instituce před deseti lety považuje za "naprosto zásadní věc". Členství v MMF bylo v dobách transformace ekonomiky po pádu komunistického režimu naprosto klíčové, dodal Václav Klaus.

Prezident Václav Havel si postěžoval Jicchaku Navonovi na zbytečný humbuk úřadů kolem MMF

Prezident Václav Havel si ve středu při setkání s někdejším izraelským prezidentem Jicchakem Navonem posteskl, že se dělá zbytečný rozruch kolem nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. "Rozruch nedělají demonstranti, ale úřady, které se se svými přípravami nepřetržitě svěřují tisku," řekl podle svého mluvčího prezident Navonovi. Václav Havel, jak řekl ČTK jeho mluvčí Ladislav Špaček, v zasedání monetárních institucí spatřuje naopak výzvu pro obyvatele České republiky k tomu, aby se přihlásili k spoluodpovědnosti za svět a za jeho další vývoj.

Někdejší izraelský prezident Navon přijel v pondělí do České republiky na soukromou návštěvu. Tématem jeho rozhovoru s prezidentem Havlem byl podle mluvčího Špačka také blízkovýchodní mírový proces. V plánu své návštěvy má devětasedmdestátiletý Navon i schůzku se zástupci Židovského muzea v Praze a památníku Terezín na Litoměřicku. Zbytek svého pobytu v České republice stráví v Karlových Varech. Domů se vrací v neděli.

Policie má v souvislosti s MMF k dispozici dost tlumočníků

Policie má prý v souvislosti se zasedáními světových finančníků dostatečný počet tlumočníků. Potvrdila to Martina Bártová z tiskového oddělení pražské policejní správy. Tlumočníci budou v případě potřeby působit v pražských ulicích, a to zejména v centru města, kde se očekává pohyb velkého počtu cizinců. Komunikačními jazyky budou zcela jistě němčina, angličtina i francouzština.

Čeští poslanci ve středu potěšili především zemědělce a členy záložen

Vládní návrh zákona, podle něhož má vláda vydat státní dluhopisy za pět miliard korun na pokrytí ztrát zemědělcům kvůli katastrofálnímu jarnímu suchu, ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Veškeré závazky z tohoto dluhopisového programu mají být splaceny do 35 let od účinnosti zákona, která začne dnem jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Poslanci také v prvním čtení podpořili vládní návrh na vydání dluhopisů na úhradu povodňových škod vzniklých letos v březnu. Mají být vydány ve výši zhruba 1,49 miliardy korun s maximální splatností třicet let.

Dolní parlamentní komora se rovněž zabývala problematikou družstevních záložen a požádala vládu, aby do konce letošního roku zajistila výplaty vkladů klientům zkrachovalých kampeliček. Finance na výplaty by podle usnesení sněmovny měla vláda získat z finanční skupiny Konsolidační banky a tuto půjčku pak splatit z výnosů z prodeje telekomunikačních licencí. Z výnosů z prodeje telekomunikačních licencí by podle usnesení sněmovny měla být kryta vzniklá finanční ztráta, tedy rozdíl mezi potřebnou pomocí Zajišťovacímu fondu družstevních záložen a dosaženými výnosy z konkursu zbývajícího majetku kampeliček. Celková dlužná částka ve fondu činí 8,8 miliardy korun. Zhruba dvě miliardy korun by přitom střadatelé mohli získat přibližně do dvou let, a to formou výtěžku z konkursu a vyrovnání. V současné době je ve fondu přibližně 19 miliónů korun.

Poslanci přijali novelu trestního zákona, podle níž by popírání nacistické nebo komunistické genocidy mělo být trestáno odnětím svobody v délce šesti měsíců až tří roků. Novela dále zpřísňuje postih lidí, kteří podněcují k různým druhům nenávisti včetně nenávisti třídní. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident Václav Havel.

Poslanecký návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění sněmovna velkou většinou hlasů zamítla. Předloha, kterou vypracoval Milan Cabrnoch z Občanské demokratické strany měla mimo jiné prodloužit účinnost zákona i na dobu po letošním 31. prosinci, kdy má jeho platnost skončit. Poslanci asi budou muset do konce roku nalézt způsob jak účinnost prodloužit, protože uvedený zákon je pro fungování zdravotnictví nezbytný.

Sněmovna dále schválila vládní návrh zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, zvětšení rozsahu ochrany práv k odrůdám rostlin odpovídající právní úpravě Evropské unie a novelu zákona o rostlinolékařské péči, která zavádí systém registrace pěstitelů, výrobců a dovozců rostlin a rostlinných produktů rizikových kvůli možnému rozšíření škodlivých organismů. Cílem schváleného vládního návrhu zákona o finanční kontrole ve veřejné správě je obnovit zaniklý systém finanční kontroly na všech stupních veřejné správy a sloučit principy kontroly s právem Evropské unie. Zákon, který musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky, by měl zohlednit i záměr Vládního programu boje proti korupci tím, že zvýší ochranu veřejných prostředků při zajišťování úkolů veřejného zájmu.

Rozpočtový výbor sněmovny doporučil snížit sazby spotřební daně u benzínu a nafty. Podpořil přitom návrhy poslanců Vlastimila Tlustého a Ivana Pilipa, aby byly ceny uvedených pohonných hmot sníženy o deset procent, tedy až o tři koruny za litr. S návrhem nesouhlasí zákonodárci ze sociální demokracie a část klubu Občanské demokratické strany. O definitivní podobě novely zákona o spotřební dani by Poslanecká sněmovna měla rozhodnout v pátek.

Rakouští odpůrci Temelína plánují velkou hraniční demonstraci

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín chystají na páteční odpoledne na hraničním přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště velkou demonstraci. Zda opět dojde k blokádě hraničního přechodu jako už třikrát v minulých týdnech, bylo podle agentury APA ve středu otevřené. "Závisí to na tom, zda česká strana přijde v příštích dnech s konstruktivní nabídkou k rozhovorům a zda bude v případě Temelína připravena k přestávce na rozmyšlenou," prohlásil mluvčí regionální platformy odpůrců atomové energie Josef Pühringer, který je jmenovcem hornorakouského hejtmana, jehož region proti české elektrárně brojí.

Demonstrace ve Wullowitz má začít v 15:00 a potrvat do 18:00 hodin. Až se pak začne stmívat, mají odpůrci vytvořit "světelný řetěz". Na akci se čekají tisíce lidí z Rakouska, Bavorska i Česka. "Je to asi poslední možnost před aktivací reaktoru v Temelíně vyjádřit naše obavy a protesty," konstatoval protijaderný aktivista Pühringer.

Hejtman Pühringer ve středu vyjádřil rozčarování nad úterním postojem komisaře Evropské unie pro její rozšíření Güntera Verheugena k Temelínu, že je věcí každého státu, zda bude či nikoli využívat jadernou energii. Hejtman považuje za zcela nepochopitelné, že komisař, který podle něj sám vzešel z protijaderného hnutí, zastává vůči České republice tak "měkkou linii". Komuniké z úterního zasedání Rady přidružení EU-ČR v Bruselu připomíná význam vysokých standardů jaderné bezpečnosti ve střední Evropě, aniž Temelín jmenuje. "Osobně si myslím, že otázka Temelína nezablokuje jednání s Českou republikou," poznamenal k tomu Verheugen.

Rakouští experti jsou s informacemi o Temelínu spokojeni jen částečně

Rakouští odborníci studující bezpečnost a rizika Temelína jsou s tokem informací, které jim poskytuje česká strana, spokojeni až v poslední, relativně krátké době. Po řadu předchozích let byla ochota české strany poskytovat konkrétní informace nízká a propáslo se tak zbytečně mnoho času. Prohlásil to ve středu na tiskové konferenci ve Vídni představitel skupiny rakouských odborníků zabývajících se bezpečností Temelína Wolfgang Kromp. "Nyní musím českou stranu pochválit - výměna informací běží dobře, takže jsme s procesem spokojeni. Bohužel ale změna v přístupu české strany začala příliš pozdě," řekl Kromp s tím, že skutečný zlom nastal až letos v létě a během tří zářijových schůzek se podařilo vyřešit jen některé okruhy otázek.

Zkouška vlivu Temelína na životní prostředí je dávno hotova

Zkouška vlivu české jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, jejíž uskutečnění Rakousko stále požaduje, je už dávno hotova v rámci dokumentace vypracované k tomuto energetickému zdroji. Rakouská strana její nové uskutečnění, a to ještě před spuštěním elektrárny do provozu, požaduje ze zcela formálních důvodů. ČTK to ve středu ve Vídni řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která vede českou delegaci na 44. plenárním zasedání Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) v rakouském hlavním městě. "Je sice pravda, že se naše dokumentace zabývající se touto problematikou nenazývá Zkouška vlivu na životní prostředí, jak to stojí v normách Evropské unie (anglická zkratka EIA), i když všechny její parametry splňuje," prohlásila Drábová. Evropská norma EIA je podle jejích slov formulovaná dost obecně, ale její požadavky týkající se bezpečnosti pokrývá česká dokumentace vypracovaná k Temelínu "víc než bohatě". "Chtělo by to proto jen trochu dobré vůle, aby druhá strana uznala, že námi předložená dokumentace splňuje požadavky EIA. Taková vůle ale v případě Temelína není," řekla na adresu rakouské strany Drábová.

Česmad zatím vládě žádné požadavky nepředal

Žádné požadavky autodopravců pro řešení situace kolem rostoucích cen pohonných hmot zatím vládě nepředalo sdružení Česmad Bohemia. ČTK to ve středu sdělil zástupce generálního tajemníka sdružení Martin Špryňar. Reagoval tak na informace některých médií, podle kterých už členové vlády požadavky dopravců zahrnující i zavedení tzv. zelené nafty pro autobusy obdrželi. "Balíček opatření s návrhy řešení krize vyvolané zdražením pohonných hmot bude vypracován na čtvrtečním jednání krizového štábu a večer předložen vládě," uvedl Špryňar. Podle předběžných informací se dopravci chtějí zaměřit na návrh kompenzací za růst cen nafty a nevylučují ani návrh systému vracení části spotřební daně z pohonných hmot (zelená nafta) například pro autobusy. Naopak zřejmě nebudou požadovat snížení sazeb spotřební daně. Konkrétní výsledky jednání ministerstev a autodopravců Česmad očekává do konce září. O protestních akcích, kterými už hrozili někteří dopravci minulý týden, zatím Česmad neuvažuje.

Informace z návštěvy viceprezidenta JAR Jacoba Zumy v České republice

Rozvinout obchodní vztahy mezi Českou republikou a Jihoafrickou republikou (JAR) by měla dohoda o vzájemné pomoci v celní oblasti, kterou ve středu v Praze podepsali jihoafrický viceprezident Jacob Zuma a ministr financí Pavel Mertlík. Mezi čtyřma očima jednal Zuma také s premiérem Milošem Zemanem a shodli se, že obchodní výměna mezi oběma zeměmi je nedostatečná. Podle obou představitelů je potřeba prohloubit obchodní vztahy, protože to může být prospěšné pro lid obou zemí. Jihoafrického vicepremiéra přijal i prezident Václav Havel a sešel se také s předsedou sněmovny Václavem Klausem. Klaus v rozhovoru pro ČTK poukázal na to, že oba státy měly "neblahou minulost" a nyní usilují stát se po všech stránkách normálními zeměmi. Zuma se ve středu při pracovní snídani setkal rovněž s předsedkyní Senátu Libuší Benešovou.

Irský ministr školství navštívil Havlíčkův Brod

V rámci Irských dnů na Vysočině ve středu navštívil Havlíčkův Brod irský ministr školství Michael Woods, který je v České republice na dvoudenní návštěvě. V úterý podepsal s českým kolegou dohodu o spolupráci, ve středu diskutoval se studenty a pedagogy havlíčkobrodské průmyslové školy stavební. Poté se seznámil se speciálními službami okresní knihovny pro nevidomé a dyslektiky. Irsko je druhou zemí Evropské unie, která se na Vysočině prezentuje v rámci rozsáhlého projektu 1000 dnů pro Evropu. Regionální informační středisko Evropské unie při Okresní knihovně tu pro zájemce zorganizovalo besedy, koncerty, ale také Dny irské kuchyně a multimediální kvíz o Irsku.

Evropská unie přispěla na vybudování cyklostezky v Liberci

Investici zhruba 21 miliónů korun si vyžádalo vybudování cyklostezky v Liberci, jejíž výstavbu podpořila v rámci programu přeshraniční spolupráce Phare Evropská unie 75 procenty celkových nákladů. "Cyklostezka je první městskou stavbou podporovanou z prostředků Phare," řekl ve středu ČTK při slavnostním otevření turistické trasy mluvčí libereckého magistrátu Martin Krčmář. Nová stezka pro cyklisty, dlouhá 3,5 kilometru, se podle něj zařadí do celostátní sítě cyklistických stezek. Jak Krčmář připomněl, liberecký úsek navazuje na cyklistické trasy v údolí Lužické Nisy spojující Liberec s Hrádkem nad Nisou a saskou Žitavou.

Růst hrubého domácího produktu České republiky je v 1. čtvrtletí 2000 pod průměrem kandidátských zemí

Hrubý domácí produkt České republiky, který v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl o 4,4 procenta, je pod průměrem hospodářského růstu kandidátů vstupu do Evropské unie. Domácí ekonomika však rostla rychleji než hospodářství Evropské unie. Vyplývá to údajů evropského statistického úřadu (Eurostat).

Obchodní bilance vykázala schodek 15,6 miliardy korun

Obchodní bilance České republiky vykázala za srpen letošního roku schodek 15,6 miliardy korun. Největší podíl na tomto výsledku měla skupina nerostných surovin. Proti srpnu 1999, kdy činilo pasívní saldo 2,6 miliardy korun, schodek vzrostl o 13 miliardy korun.

Matsushita Electric Industrial zvažuje výstavbu závodu na mobilní telefony v Evropě

Japonský koncern Matsushita Electric Industrial zvažuje výstavbu svého druhého závodu na výrobu mobilních telefonů v Evropě. Závod má být pravděpodobně postaven v České republice, kde již firma začíná soustředit evropskou výrobu televizorů Panasonic. Matsuhista má do nové továrny investovat 38-47 miliónů USD.

Shimano investuje do výroby kol v České republice zřejmě přes pět miliónů USD

Známý japonský výrobce součástek na jízdní kola Shimano ve středu oznámil rozhodnutí o výstavbě nového závodu na ploše 12 hektarů v Karviné v průmyslové zóně Nové pole. "V prvním fázi má jít o montáž dílů, později možná i celých kol," řekl ČTK poradce generálního ředitele agentury Czechinvest Josef Lébl. Výše investice nebyla oznámena, s největší pravděpodobností však Shimano požádá o poskytnutí investičních pobídek, což v uvedeném regionu znamená investici minimálně pět miliónů dolarů. Česká republika porazila v souboji Maďarsko a stává se sedmou zemí, kde bude mít Shimano svoji pobočku. Další filiálky se nacházejí v Evropě, USA a Asii.

Rumunsko: Zaměstnanci Tepro blokují silnici a žádají odchod Čechů

Na osm set zaměstnanců válcoven trub Tepro v Jasech na severovýchodě Rumunska blokuje už třetí den vstup do areálu závodu. Na klíčové křizovatce tak brání nákladní auta veškeré osobní dopravě. Protestují tak proti tomu, že český Fond národního majetku nevyhověl jejich žádosti a nezrušil kupní smlouvu z roku 1998, na jejímž se majitelem Tepro stala česká společnost Železárny Veselí. Demonstranti chtějí ukončit akci až poté, co dostanou kladnou odpověď Fondu a čeští majitelé se firmy Tepro zřeknou.

Josef Zieleniec: Negativní reakce od krajanů byly v absolutní menšině

Kandidát čtyřkoalice pro volby do Senátu Josef Zieleniec tvrdí, že negativní reakce na jeho žádosti o příspěvek na volební kampaň od krajanů byly v absolutní menšině. "Jsou to jednotlivci," řekl ve středu ČTK exministr zahraničí v souvislosti s informacemi o negativní reakci některých krajanů, podle nichž toho pro ně bývalá česká vláda, které byl členem, příliš neudělala. "Oslovil jsem několik set krajanů, podobně jako různé jednotlivce a skupiny v České republice", řekl Zieleniec. Způsob financování své kampaně vysvětluje snahou poskytnout praktický doklad toho, že politiku lze financovat jinak, než je u nás zvykem, kdy si doposud firmy velkými příspěvky do jisté míry zavazovaly politickou stranu či jednotlivce. Právě otázka změny financování politiky tvoří podstatnou součást Zieleniecovy senátní kampaně. Zieleniec uvedl, že krajany oslovil "ani ne kvůli tomu, že by předpokládal, že tam může získat podstatné prostředky", ale "na žádost některých krajanů, kteří říkali, že krajané by měli být vtahováni do české politické diskuse i tímto způsobem". Příspěvky od krajanů tvoří "stovky či tisíce" korun, uvedl nestranický kandidát čtyřkoalice s tím, že na konečné vyhodnocení je brzy.

Na Libavé začaly testovací střelby modernizovaného tanku

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku ve středu začaly testovací střelby ze dvou prototypů modernizovaných tanků T-72, které jsou součástí minulý týden zahájených zatěžkávacích zkoušek. Vojenští specialisté by měli po šesti týdnech testování generálnímu štábu sdělit, zda stojí zato přebudovat přibližně 140 strojů. Vojáci během září a října vyzkoušejí na Libavé a ve výcvikovém prostoru Dědice všechny nové modernizované systémy tanku. Armáda bude testovat například systém řízení palby, noční vidění řidiče, hovorové zařízení, hnací ústrojí a převody, protipožární zařízení, ochranu před zbraněmi protivníka, druh munice a navigaci.

Ze sportu:

Rekordní tažení na olympijských hrách v Sydney korunoval český prsař Daniel Málek opět pátým místem a stal se nejúspěšnějším českým plavcem v historii olympijských her. Svěřenec Petra Přikryla ze Zlína, pátý ze stometrové trati, ve středečním finále na dvojnásobné trati navíc popáté v Sydney překonal český rekord. Časem 2:13,20 vylepšil vlastní maximum ze semifinále o 26 setin, celkem se v Sydney na nejdelší prsařské trati zlepšil o 1,54 sekundy.

Cyklista Jan Hruška, česká medailová naděje v časovce na olympijských hrách v Sydney, měl při nedávném etapovém závodu Kolem Španělska pozitivní dopinkový test na nandrolon. Podle pravidel Mezinárodní cyklistické unie (UCI) to znamená, že jezdec má s okamžitou platností zastavenou závodní činnost. Hruška se o pozitivní zkoušce dozvěděl od lékařů své stáje Vitalicio Seguros v Paříži, odkud měl ve středu s dalším cyklistickým reprezentantem Pavlem Padrnosem odletět do Sydney. Okamžitě se na příkaz týmu vrátil do Madridu, kde sledoval otevření druhého vzorku. V případě, že také opakovaný test bude pozitivní, hrozí Hruškovi dvouletý distanci. Výsledek druhé analýzy bude znám ve čtvrtek. Hruška je po vzpěrači Zbyňku Vacurovi druhým českým olympionikem, jenž měl pozitivní dopinkový nález. Podle svého mluvčího Petra Trávníčka je cyklista zdrcen. "Všechny léky, které bere, musí kontrolovat týmový lékař. Nechápe to," řekl ČTK Trávníček.

Český reprezentant Václav Bečvář obsadil na olympijských hrách v Sydney páté místo ve střelbě z libovolné malorážky vleže. V základní části postoupil z třetího místa, o něž se dělil s dalšími třemi soutěžícími. Ve finále ho od bronzové medaile dělilo šest desetin bodu.

Fotbalisté pražské Sparty utrpěli v Lize mistrů druhou porážku. Po domácí těsné prohře 0:1 s Arsenalem v úterý český mistr podlehl Laziu na římském Olympijském stadiónu 0:3 a v základní skupině B je poslední s nulou na kontě. Naopak italský klub je s plným bodovým ziskem v čele tabulky.

A ještě informace o čtvrtečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno s občasným deštěm, ojediněle i s bouřkami. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 stupňů Celsia.