Zprávy čtvrtek, 22. ledna 1998

Zprávy 22.1.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Renata Prátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobněji:

Ministři se shodli na programovém prohlášení vlády

Vláda se shodla na znění programového prohlášení, se kterým požádá parlament o důvěru. Obsah prohlášení kabinet nezveřejní dříve než 27. ledna, kdy s ním vystoupí premiér Josef Tošovský. V dokumentu se objevuje jako jeden z bodů uvolnění regulovaných cen. Tento krok má být vyvážen doprovodným sociálním programem. Současně má být zesílena regulace výrobců, aby zvýšení cen nevedlo k velkému zvýhodnění monopolů a k jejich krátkodobým nadměrným ziskům.

Kabinet dále schválil dlouho očekávaný zákon o utajovaných skutečnostech, který je jednou z podmínek vstupu České republiky do NATO. Severoatlantická aliance požaduje, aby členské státy dokázaly uchovávat důvěrné a tajné údaje.

Ministři také schválili návrhy zákonů o volbách do parlamentu i do obecních zastupitelstev. Ministr vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL) po jednání vlády uvedl, že pokud bude uzavřena politická dohoda, mohly by být tyto novely do 31. března řádně schváleny. To by znamenalo, že případné předčasné volby by se v červnu uskutečnily v jediném dni, a to v pátek. Vládní návrh novely volebních zákonů také předpokládá, že by se voleb poprvé mohli účastnit i čeští občané žijící v zahraničí. Další změnou by bylo rozdělování mandátů v takzvaném druhém skrutiniu. "To znamená, že by se mandáty rozdělovaly podle preferencí, tedy podle výsledků voleb, nikoliv podle valné úvahy politické strany," řekl ministr Svoboda.

Prezident Havel ke svému zvolení

Nově zvolenému prezidentu republiky Václavu Havlovi nezáleží podle jeho vyjádření na tom, v kterém kole prezidentských voleb a kolika hlasy byl zvolen. Pro něho je důležitá jedna věc, a sice výsledek voleb. Václav Havel to ve středu uvedl na Pražském hradě. Zároveň znovu potvrdil, že je rád, že byl zvolen v tajném hlasování, ale netroufl si odhadnout případný výsledek voleb, kdyby byly veřejné. Možná by to proběhlo snáze, připustil. Řekl ale, že si netroufá odhadovat statečnost či zbabělost jednotlivých poslanců či senátorů. Veřejná volba by nicméně ukázala voličům, jak jejich poslanec či senátor volil, dodal prezident Havel.

Nové vedení poslaneckého klubu ODS

Předsedou poslaneckého klubu Občanské demokratické strany se ve středu stal poslanec Vlastimil Tlustý. Místopředsedy klubu byli zvoleni Miroslav Tyl a Petr Nečas. Klub poslanců ODS má po úterním odchodu 30-ti stoupenců Unie svobody 39 členů.

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus považuje nově zvoleného šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého za výrazného a zřetelného politika. Uvedl to ve středu pro ČTK, přičemž nad Tlustého zvolením vyjádřil uspokojení.

Poslanecký klub Občanské demokratické strany se zatím stále ještě nerozhodl, zda podpoří kabinet Josefa Tošovského při hlasování o důvěře vládě. Podle předsedy klubu Vlastimila Tlustého se na toto téma sice hovořilo, definitivní stanovisko však poslanci ODS zaujmou až po předložení programového prohlášení.

Klub ODS očekává, že Jiří Vlach nebo Jiří Honajzer mu přepustí funkci

Poslanecký klub Občanské demokratické strany očekává, že Jiří Honajzer nebo Jiří Vlach se vzdá funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny a nabídne ji právě klubu ODS. Uvedla to ve středu nová členka předsednictva klubu Zdeňka Horníková, podle které by odstoupení jednoho z obou politiků považoval klub ODS za projev slušnosti. Jiří Vlach i Jiří Honajzer vystoupili z klubu ODS i ze strany a začlenili se do poslaneckého klubu nového subjektu Unie svobody.

Robert Kolář rezignoval na funkci člena Výkonné rady ODS

Poslanec a předseda jihomoravského regionálního sdružení Občanské demokratické strany Robert Kolář rezignoval na funkci člena Výkonné rady ODS. Písemnou rezignaci předal předsedovi strany Václavu Klausovi v úterý. "Vývoj v posledních dnech bohužel potvrdil mé dlouhodobé obavy z toho, že pravice dobrovolně vytvoří příležitost, aby levice uprostřed řádného volebního období mohla převzít moc, že dojde k rozdělení ODS a že se potvrdí obavy ve věci sporného financování strany," uvedl jako důvod rezignace Robert Kolář.

ODS údajně zatajila polovinu anonymního sponzorského daru

Občanská demokratická strana údajně zatajila dalších sedm a půl milionu korun, které na její konto složil neznámý dárce koncem roku 1995. O těchto tajných penězích měl informovat komisi vyšetřující finanční nejasnosti strany tehdejší výkonný místopředseda Libor Novák. Jeho informaci však výkonné radě místopředseda Miroslav Macek údajně zatajil. Českému rozhlasu to řekl bývalý člen zmíněné vyšetřovací komise strany, plzeňský advokát Ludvík Resch.

Tiskový mluvčí strany Václav Musílek ve středu jménem ODS oficiálně prohlásil, že se vedení strany nebude dále k těmto otázkám vyjadřovat v zájmu rychlého a hladkého průběhu vyšetřování záležitostí spojených s financováním strany. Chce tím umožnit orgánům činným v trestním řízení, aby mohly ve svém šetření nerušeně pokračovat, dodal Václav Musílek.

Prezident Václav Havel bude jednat o osudu Tošovského vlády

O dalším osudu vlády Josefa Tošovského se bude dnes jednat na Pražském hradě. Prezident Václav Havel pozval kromě premiéra i předsedy ODA, ODS, KDU-ČSL a ČSSD a také šéfy jejich poslaneckých klubů. Dodatečně byl pozván i předseda poslaneckého klubu nově vzniklé Unie svobody Jan Ruml. Očekává se především diskuse o podmínkách, za kterých jsou strany ochotny vyslovit důvěru vládě. Jednat se bude zřejmě i o způsobu, jak dospět k předčasným volbám.

Dvě třetiny obyvatel souhlasí s předčasnými volbami

Více než dvě třetiny obyvatel České republiky souhlasí s vypsáním předčasných parlamentních voleb. Podle lednového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění podporuje předčasné volby, jako řešení současné politické situace, 69 procent dotázaných. Proti se vyslovilo pouze 17 procent respondentů. Ke stoupencům předčasných voleb patří především obyvatelé severní Moravy a příznivci opozičních stran. Výrazný nesouhlas naopak vyjádřili zejména lidé s dobrou životní úrovní a příznivci ODS a ODA.

Preference ODS podle agentury Sofres-Factum klesly na 13,7 procenta

Volební preference Občanské demokratické strany stále padají. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Sofres-Factum by nyní Klausovu stranu volilo 13,7 procenta dotázaných. Oproti prosinci minulého roku tak klesla podpora ODS téměř o čtyři procenta, ve srovnání s výsledky průzkumu z června 1996, dokonce o 16 procent.

Nejvyšší soud zrušil zastavení stíhání Jakeše a Lenárta

Nejvyšší soud ve středu zrušil zastavení stíhání bývalých komunistických funkcionářů Miloše Jakeše a Josefa Lenárta. Oba muži byli obviněni z vlastizrady v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Jejich stíhání však loni v září zastavil Vrchní soud. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že tím došlo k porušení zákona.

Prezident Havel podepsal novely zákonů o vodách a o zbraních a střelivu

Prezident Václav Havel ve středu podepsal parlamentem schválené novely zákonů o vodách a zbraních a střelivu. Oznámil to mluvčí prezidenta Ladislav Špaček. Novela zákona o vodách nově upravuje zákaz činností ve vodních ochranných pásmech, které by mohly ohrozit vodní zdroj. Účelem novely zákona o zbraních a střelivu je především snížení věkové hranice pro držení a nošení zbraně u myslivců, sportovních střelců a také sběratelů z 21 na 18 let a celkové legislativně-technické vylepšení současného zákona.

Smlouva s Nomurou byla parafována

Zástupci Fondu národního majetku a japonského bankovního domu Nomura parafovali dohodu o prodeji části Investiční a poštovní banky. Podle smlouvy by měla Nomura koupit 36-procentní státní podíl za 2,9 miliardy korun, což odpovídá 147 korunám za akcii. Nomura by dále měla navýšit základní kapitál IPB o šest miliard korun a vydat emisi podřízených dluhopisů v objemu také šesti miliard. Fond národního majetku by si měl uchovat předkupní právo na tyto akcie po dobu pěti let. Návrh musí ještě do 30. ledna schválit vedení Nomury a poté i česká vláda.

ČNB očekává v prvním čtvrtletí roku 1998 růst HDP o 0,5 procenta

Česká národní banka očekává v prvním čtvrtletí letošního roku ekonomický růst na úrovni 0,5 procenta, řekl ve středu na setkání s analytiky vedoucí měnových analýz ČNB Ivan Matalík. Čistá inflace by měla podle odhadu České národní banky klesnout v lednu na 7,1 procenta v porovnání s prosincovými 7,5 procenta.

Schodek státního a obecních rozpočtů byl loni asi 21 miliard Kč

Schodek státního a obecních rozpočtů za rok 1997 obnášel podle předběžných údajů kolem 21 miliard korun, což odpovídá asi 1,3 procenta hrubého domácího produktu. Na setkání s analytiky to ve středu řekl vedoucí měnových analýz České národní banky Ivan Matalík.

Exministr Jiří Gruša se stal předsedou správní rady Bolzanovy nadace

Bývalý český velvyslanec v Německu a exministr školství Jiří Gruša byl na středečním zasedání správní rady Nadace Bernarda Bolzana v Plzni zvolen jejím předsedou. Hlavní činností nadace, která vznikla v roce 1991, je zintenzívnění vztahů České republiky s Německem a Rakouskem. Místopředsedou rady Nadace Bernarda Bolzana byl podle jednatele Petra Prouzy potvrzen dlouholetý rakouský vicekancléř Erhard Busek a novým místopředsedou se stal dřívější ministr vlády České republiky Jaroslav Šabata. Nadace Bernarda Bolzana věnuje mimo jiné pozornost existenci menšin na území České republiky a pořádá odborné semináře, diskusní fóra či přednášky, mimo jiné k problematice česko-německých vztahů.

V pankrácké věznici bude souzen šéf republikánů Sládek

Pravděpodobně rušný den zažije tento pátek pankrácká vazební věznice v Praze. V jejím areálu zasedne soud, který se má zabývat už rok trvající kauzou republikánského šéfa, poslance a neúspěšného kandidáta na prezidentský úřad Miroslava Sládka obžalovaného z podněcování k národnostní a rasové nenávisti. Trestnímu stíhání se předseda SPR-RSČ vystavil svým jednáním na republikánské demonstraci při podpisu česko-německé deklarace loni v lednu. V okamžiku, kdy německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus stvrzovali v Lichtenštejnském paláci v Praze závěr jednání o sporných otázkách minulosti, pronášel Miroslav Sládek před budovou protiněmecké výroky.

IBCA zatím nehodlá měnit rating České republiky

Londýnská ratingová agentura Fitch IBCA nehodlá v dohledné době měnit své hodnocení České republiky. ČTK to ve středu potvrdil její analytik Guido Timm. Nedávné rozhodnutí ratingové agentura Dun & Bradstreet, která je mateřskou společností agentury Moody's, nynější pohled IBCA na vývoj v České republice nijak neovlivní. S ohledem na politickou nestabilitu v zemi snížila Dun & Bradstreet v polovině ledna hodnocení investičního rizika České republiky o jeden stupeň na DB3b.

Michal Lobkowicz se zúčastní setkání ministrů obrany ve Varšavě

Cílem první zahraniční cesty nového ministra obrany Michala Lobkowicze v ministerské funkci bude polská metropole Varšava, kde se 30. ledna zúčastní pravidelného setkání ministrů obrany Polska, Maďarska a České republiky. Ve středu o tom informoval mluvčí ministra obrany Milan Řepka.

Většina obyvatel souhlasí s loňskou demisí Klausovy vlády

Většina obyvatel České republiky, konkrétně 78 procent, souhlasí s demisí vlády, kterou na konci listopadu loňského roku podal tehdejší premiér Václav Klaus (ODS). Od nové vlády, kterou na konci minulého roku ustavil Josef Tošovský, pak očekává zlepšení situace 53 procent dotázaných. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění.

Pro většinu lidí není vstup do nového tisíciletí mezník

Vstup do nového tisíciletí není pro více než polovinu obyvatel, konkrétně 57 procent, symbolickým mezníkem. Ostatní občané, kteří nové tisíciletí za určitý mezník považují, v něm spatřují výzvu zejména ke zkvalitnění vlastního života, zlepšení mezilidských vztahů a zajištění mírového soužití. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění, které ve středu agentura zveřejnila.

V Praze se bude konat tradiční česko-rakouský ples

Tradiční, v pořadí už devátý, česko-rakouský ples Praha-Vídeň se stejně jako loni uskuteční v pražském Obecním domě. Společenská akce, naplánovaná na 9. červen, se bude konat pod záštitou radnic obou hlavních měst. Doprovodnou akcí má být týden vídeňské kultury, jehož program česká strana spolu s rakouskou upřesňuje, dodal velvyslanec.

Ústav dějin umění vydal další díl Uměleckých památek Prahy

Stavebním památkám Nového města pražského a Vyšehradu je věnován druhý díl encyklopedické řady Umělecké památky Prahy, který autorsky připravil ústav dějin umění akademie věd a vydalo nakladatelství Academia. V příštím roce by řada měla pokračovat dílem věnovaným památkám Malé Strany a Hradčan, posledním svazkem by měl být čtvrtý díl, věnovaný památkám tzv. velké Prahy. Podle vedoucí autorského kolektivu Růženy Baťkové vznikala kniha asi tři roky. Obsahuje údaje o stavební historii, bibliografii i popis 1200 objektů na území Nového města a Vyšehradu. Součástí knihy jsou i černobílé ilustrace, plánky, schémata a fotografie a mapu teritoria, kde jsou všechny památky vyznačeny. Kniha vychází v nákladu 6000 výtisků a stojí asi 580 korun.

Kulturní veřejnost se rozloučila s herečkou Vlastou Fialovou

Veřejnost se ve středu v Brně v Mahenově divadle a v obřadní síni krematoria rozloučila s herečkou Vlastou Fialovou, která zemřela 13. ledna, týden před 70. narozeninami. Poslední poctu přicházely vzdát Vlastě Fialové stovky obdivovatelů a přátel. Se zesnulou se slovy lítosti nad nenahraditelnou ztrátou pro české divadlo rozloučili u rakve i náměstek ministra kultury Vladimír Koronthály, brněnská primátorka Dagmar Lastovecká a člen prezídia Herecké asociace Václav Postránecký.

Ze sportu

Basketbalistky IMOSu Žabovřesky porazily v 11. kole Evropské ligy italský celek Cariparma Parma 79:58 po poločase 35:35.

V odvetném utkání osmifinále volejbalového Poháru CEV zvítězily České Budějovice nad Slávií Sofia 3:0 a postoupily do čtvrtfinále soutěže.

A ještě krátce o počasí

Na území České republiky je dnes zataženo až oblačno s občasným sněžením. Teploty se pohybují mezi minus 1 až plus 3 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.