Zprávy čtvrtek, 23. března 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Vláda schválila návrh zákona, který má sladit normy České republiky a NATO Vláda schválila návrh zákona, který má být rámcem k plnému zapojení České republiky jako členské země do systému standardizace NATO. Návrh předpokládá podle mluvčího kabinetu Libora Roučka zřízení Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti, který bude podřízen ministerstvu obrany. Do jeho působnosti má patřit například rozhodování o tvorbě a schvalování českého obranného standardu, přidělování katalogizačních čísel výrobkům, katalogizačních kódů výrobcům a dodavatelům, vedení systému katalogizace a provádění ověřování jakosti. Zajišťovat bude rovněž spolupráci České republiky s příslušnými orgány NATO, uvedl mluvčí.

Vláda se také připojila k rozhodnutí Rady Evropské unie z 28. února a s ohledem na civilní obyvatelstvo pozastavila na šest měsíců letecké embargo vůči Jugoslávii. I po schválení tohoto vládního nařízení zůstane v platnosti zákaz poskytování ropy a ropných produktů, zákaz dispozic s kapitálem a rovněž zákaz investování ve vztahu k Jugoslávii.

Kabinet by měl do konce června dostat návrh novely cizineckého zákona, který od počátku roku zpřísnil podmínky pro vstup cizinců na české území. Vzal totiž na vědomí doporučení vládní rady pro lidská práva, která upozorňuje na ustanovení zákona, jež podle ní porušují lidská práva, a doporučuje, jak by měl být zákon změněn. Ministr obrany Vladimír Vetchý upřesnil, že dříve než ministři vnitra, zahraničí a práce a sociálních věcí novelu vypracují, mají do konce května připravit analýzu dopadů nové normy. K ní při práci na změnách v zákoně přihlédnou.

Obcím, v nichž jsou azylová zařízení, bude stát za pobyt každého uprchlíka letos platit denně sedm korun. Na tuto podporu vláda vyčlenila šest miliónů korun. Útočiště pro azylanty provozuje a financuje Správa uprchlických zařízení, tedy stát, příspěvek je však určen k úhradě veřejných nákladů obce, které občané hradí z daní. Někteří starostové totiž již dříve upozorňovali, že uprchlíci využívají obecních zařízení, například škol, veřejného osvětlení, prostranství či infrastruktury. Za roční pobyt jednoho uprchlíka by měly obce dostat 2500 korun. V ČR jsou čtyři standardní azylová zařízení (v Zastávce u Brna, Vyšních Lhotách, Červeném Újezdě a v Bělé pod Bezdězem) a sedm integračních azylových středisek. Celkem v nich lze ubytovat 2067 osob. Další s kapacitou 300 osob má být letos otevřeno v Kostelci nad Orlicí.

Vládní program pomoci podnikům postiženým povodněmi v letech 1997 a 1998 Rekonstrukce bude rozšířen i na okresy postižené letos. Z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu bude na pomoc firmám postiženým letošními povodněmi vyčleněno 60 miliónů korun. Rozhodla o tom vláda. Cílem programu je vytvářet zvýhodněné podmínky pro obnovení činnosti malých a středních podniků s méně než 250 zaměstnanci a průmyslových podniků s 250 a více zaměstnanci mimo zemědělskou a lesnickou prvovýrobu.

Jiří Dienstbier: Mezinárodní operace v Kosovu je naprostý neúspěch

Za fiasko označil postup mezinárodního společenství v Kosovu zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier. Na tiskové konferenci v Praze, kterou uspořádal den po návratu z desetidenní návštěvy v Jugoslávské svazové republice, současně poukázal na bezradnost mezinárodních činitelů v souvislosti s nynější situací v této jihosrbské oblasti. "Nepodařilo se realizovat nic z toho, o co se mezinárodní společenství, respektive NATO, pokoušelo bombardováním Jugoslávie. Všechny problémy, které tam byly, se touto akcí jenom zhoršily a vytvořily se problémy nové," shrnul Dienstbier poznatky z cesty, které prakticky potvrdily jeho negativní názor na postup mezinárodního společenství v této krizové části světa.

Generál Hvidt hovořil se zástupci české armády o NATO a profesionalizaci Pokrok, který Česká republika učinila za rok od svého vstupu do NATO, zhodnotil kladně na středečním setkání se svým českým protějškem Jiřím Šedivým náčelník dánského generálního štábu Christian Hvidt. ČTK po jednání s ministrem obrany Vladimírem Vetchým řekl, že s českými představiteli hovořil i o profesionalizaci české armády. "Odvedenci tvoří jen asi třetinu naší armády," uvedl Hvidt, podle něhož je kombinace profesionálního a braneckého vojska levnější než armáda zcela založená na braneckém systému. Generál Hvidt ve čtvrtek navštíví velitelství 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě. Právě 4. brigáda je vyčleněna pro potřeby Severoatlantické aliance a její vojáci se podílejí na mezinárodní misi KFOR v Kosovu, ve které jsou silnou jednotkou zapojeni i Dánové.

Čečenci obsadili pražský úřad vysoké komisařky OSN pro uprchlíky Pětadvacet uprchlíků z Čečenska nenásilně obsadilo ve středu večer pražské sídlo vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle České televize většinu z Čečenců tvoří ženy a děti z uprchlického tábora v Červeném Újezdu v okrese Praha-západ. V sídle UNHCR žádají ochranu. Říkají, že se v České republice bojí o svůj život, uvedla televize. Skupinka uprchlíků dorazila do sídla úřadu ve středu odpoledne a zhruba pětadvacet lidí se po krátkém vyjednávání usadilo v kancelářích. "My jsme je nakrmili, dětem jsme dali věci na kreslení," řekla televizi mluvčí pražské pobočky UNHCR Ivana Ünlüová. "Uprchlíci prohlašují, že jim někdo vyhrožoval rusky po telefonu, jeden případ dokonce vyšetřuje česká policie," řekl televizi ředitel pražské pobočky UNHCR Jean-Claude Conculato.

Ratifikovány další dvě úmluvy Rady Evropy

Česká republika ratifikovala dvě úmluvy Rady Evropy: jedna se týká ochrany archeologických památek a druhá péče o děti. Český velvyslanec při RE Jiří Mucha předal ve Štrasburku ratifikační listiny generálnímu tajemníkovi rady Walterovi Schwimmerovi. Úmluva o ochraně archeologického odkazu doplňuje konvenci z roku 1969 a přihlíží ke značným změnám, které od té doby nastaly v urbanismu a v rozvoji rozsáhlých technických projektů ve většině evropských zemí. Městské a regionální plánování má podle úmluvy důsledně přihlížet k ochraně archeologických památek. Předpokládá se také spolupráce mezi archeology a urbanisty. Konvence RE o uznání a výkonu rozhodnutí týkajících se péče o děti má pomoci řešit četné případy, kdy mezi rozvedenými manželi dochází ke sporům o děti. Často to vede například k únosu dětí do jiné země. Úmluva požaduje rychlou a nebyrokratickou pomoc úřadů v zájmu vypátrání a vrácení dítěte, přičemž se má přihlížet k zájmu dítěte.

Prostor pro zrychlení ekonomického růstu je podle centrální banky omezený Výsledky hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí loňského roku naznačují, že ekonomické oživení není dosud tak výrazné, jak některé předpovědi naznačovaly. "Prostor pro urychlení hospodářského růstu je v české ekonomice s přežívajícími strukturálními a institucionálními problémy nadále jen omezený," uvedl za Českou národní banku její mluvčí Milan Tománek. Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu oznámil, že HDP klesl za loňský rok meziročně o 0,2 procenta. Ve 4. čtvrtletí 1999 meziročně reálně vzrostl o jedno procento, proti předchozímu čtvrtletí po experimentálním očištění o sezónní vlivy klesl o 0,7 procenta.

Premiér Miloš Zeman očekává v letošním roce růst HDP v rozmezí 1,5 až 2 procent. Je tak optimističtější než Český statistický úřad, který chce svůj původní odhad růstu o 1,6 procenta revidovat směrem dolů. Naopak předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus se v odhadech přiklání spíš k jednoprocentnímu ekonomickému růstu. "Předpokládám, že bude docházet k akceleraci a budu spokojen až bude hospodářský růst v České republice vyšší než růst v zemích Evropské unie," řekl Zeman. Podle informací ČSÚ průměrný růst HDP v Evropské unii činil v loňském roce 2,1 procenta.

Poslanci překvapeni, proč prezident Havel kritizuje sněmovní komisi pro BIS Členové sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) neskrývali překvapení nad výhradami prezidenta Václava Havla k závěrům jejich úterního jednání o úkolu, který Havel zadal BIS kvůli protikladnému hodnocení práce speciálních policejních útvarů. Podle Havla komise překročila své pravomoci, když ho za zveřejnění informace o úkolu kritizovala. Poslanci ale upozorňují, že závěry komise vůbec nesměřovaly proti prezidentovi. Komise se v úterý usnesla na tom, že nepovažuje za vhodné, aby nejvyšší ústavní činitelé prezentovali své rozdílné názory na činnost zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu prostřednictvím médií. Komise tak reagovala na fakt, že Havel, premiér Miloš Zeman a ministr vnitra Václav Grulich veřejně protikladně hodnotí práci speciálních policejních útvarů.

Senátor Žantovský nepovažuje česko-ruské vztahy za konfrontační Šéf senátního zahraničního výboru Michael Žantovský si není vědom toho, že by česko-ruské vztahy nabíraly konfrontační charakter. Řekl to ČTK v reakci na úterní výroky ruského velvyslance v České republice Nikolaje Rjabova. Ten vyjádřil vážné znepokojení nad vývojem česko-ruských vztahů a kritizoval květnové zavedení vízové povinnosti z české strany, na což Rusko odpovědělo stejně. Zmínil také údajné zastavení česko-ruského politického dialogu i pokračující nepřítomnost českého velvyslance v Rusku. ČR má podle Žantovského zájem na oboustranném politickém dialogu stejně jako Rusko a přeje si jeho další rozvoj. Upozornil nicméně, že pokud si Rjabov skutečně přeje dobré vztahy, "je třeba dávat pozor, aby Rusko, jeho diplomacie a tajné služby stoprocentně respektovaly suverenitu a nedotknutelnost ČR".

Mluvčí české diplomacie Aleš Pospíšil po velvyslancově kritice připustil, že česko-ruské vztahy nejsou dynamické. Podle mluvčího jsou ale standardní a dobré, na bázi vzájemné výhodnosti. Bývalý velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský odešel z funkce počátkem února po roztržce s českým ministerstvem zahraničí. Jeho nástupce zatím není znám.

Chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě František Masopust ČTK řekl, že jednoznačně nesouhlasí s tvrzením velvyslance Rjabova. "Nevidím to tak, že by naše vztahy byly konfrontační. Jsou standardní a stabilní, i když by mohly být intenzivnější v politické, a především v ekonomické oblasti," uvedl. Ruské ministerstvo zahraničí zatím odmítlo výroky Rjabova komentovat.

Romové chtějí jiný úřad než ten, který navrhuje vláda Vlastní úřad v čele s Romy chtějí prosadit zástupci tohoto etnika namísto Úřadu pro etnickou rovnost a integraci Romů, který by měl v České republice vzniknout na základě vládní Koncepce romské integrace. "Navrhujeme vlastní úřad, který by řešil romskou problematiku z jiného pohledu než úřad navržený vládou a navíc by byl i levnější," informoval ČTK předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek. "Chceme po vládě, aby nám vytvořila pouze vhodné podmínky, a ne aby nám dávala nějaká nová privilegia," vysvětlil Holomek, v čem se liší vládní pojetí a požadavky Romů. Koncepce totiž zahrnuje samostatnou kapitolu věnovanou i takzvaným vyrovnávacím akcím, které mají Romům usnadnit přístup ke vzdělání, zaměstnání či získání bytu. Právě tyto vyrovnávací akce však mohou podle Holomka narazit na odpor veřejnosti, ale i Romů.

Vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf bude šetřit policie Policie se začne zabývat vydáním českého překladu Hitlerovy knihy Mein Kampf, které se v těchto dnech objevilo na pultech českých knihkupectví. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Zdeňka Galková ČTK řekla, že zasílá policii pokyn, aby prošetřila, zda vydání této knihy není trestným činem. Uvedla, že policie bude muset v prvé řadě ověřit, zda kniha skutečně představuje autentický text Hitlerova "díla", jak to tvrdí nakladatel, a současně vyhodnotit, zda vydání obsahuje pasáže, které lze považovat za šíření rasové či národnostní nenávisti.

Vydání "bible nacismu" pražským nakladatelstvím Otakar II. vyvolalo většinou odpor. Zatímco ředitel nakladatelství Michal Zítko tvrdí, že knihu vydal jako historický dokument, a prezentuje ji jako určité preventivní opatření proti zhoubné ideologii, někteří politici považují vydání Hitlerovy knihy za sporné. Pražští advokáti, které ČTK oslovila, se však shodují v tom, že bude velmi obtížné prokázat nakladateli této knihy spáchání trestného činu. Muselo by se mu totiž dokázat, že knihu vydal s úmyslem šířit ideje rasové či národnostní nenávisti.

Jubilejní 35. MFF v Karlových Varech bude od 5. do 15. července

Na svá slova ze závěru loňského Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech navázal na středeční tiskové konferenci v Praze prezident prestižní přehlídky Jiří Bartoška. "Tehdy jsem řekl, že jubilejní 35. ročník připravujeme v termínu od 5. do 15. července. Bude tomu tak," uvedl. Bartoška upozornil, že letošní festival bude o dva dny delší, má nové logo a také novou podobu hlavní ceny - Zlatého a Stříbrného křišťálového glóbu. Ta nyní připomíná Oscara. Jde však o stojící zakloněnou dívku na podstavci, která ve vztyčených pažích svírá křišťálovou kouli. Zlaté ocenění získá tvůrce nejlepšího celovečerního filmu. Převezme ho i držitel zvláštní ceny za dlouholetý přínos světové kinematografii - letos režisérka Věra Chytilová. Stříbrné sošky obdrží výherci zvláštní ceny poroty, ceny za nejlepší režii a cen za mužský a ženský herecký výkon.

Karlovarský festival také otevřel svou internetovou stránku. Zájemci se mohou od 17. dubna do 16. června akreditovat na adrese [email protected]., osobně pak od 1. května do 16. června ve festivalové kanceláři na adrese Panská 1, Praha 1.

Manželka prezidenta slavila narozeniny

V úzkém rodinném kruhu, s manželem a dcerou, oslavila své sedmačtyřicáté narozeniny první dáma Dagmar Havlová. Zatímco loni oslavila své životní jubileum mezi přáteli, ale bez manžela ve Vídeňské opeře, letos trávila 22. březen v poklidném prostředí lánského zámku, kde se její muž zotavuje z onemocnění průdušek. Václav Havel obdaroval svoji ženu zlatým šperkem s drahokamem, řekl ČTK mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Změna na letní čas zpozdí 26. března vlaky až o 60 minut Až šedesátiminutové zpoždění budou mít v neděli 26. března vlaky v České republice v důsledku přechodu na letní čas. V noci z 25. na 26. března se ve 2:00 posune čas o hodinu dopředu na 3:00. ČTK to sdělil tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský s tím, že mezi druhou a třetí hodinou ranní však jede pouze omezený počet vlaků, takže cestujících se posun času téměř nedotkne. Vlaky, které mají vyjíždět ze stanic mezi druhou a třetí hodinou, odjedou až po změně času ve tři hodiny letního času, a budou tedy o příslušnou dobu zpožděny. České dráhy upozorňují, že tyto vlaky mohou jízdní dobu zkrátit, a zpoždění se tak může zmenšit. Ranní přípoje na tyto vlaky budou zachovány podle místních podmínek, doplnil Šťáhlavský.

Ekologové zachraňují žáby

První zamilované žáby se na Valašsku vydaly k místům, kde se každoročně rozmnožují. Poblíž Jarcové mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem, u silnice, na níž každoročně zahynuly stovky živočichů, začali ochránci přírody instalovat fóliové pásy se záchytnými pastmi. Ekolog Miroslav Dvorský ČTK řekl, že z nich polapené žáby vybírají a přenášejí přes vozovku několikrát denně. Šířka tamního tahu ropuch a hlavně skokanů hnědých k rybníčkům v areálu soukromé firmy je asi jeden kilometr. Žáby mají totiž silně zakódovaný vztah k místu narození, a i když celoročně žijí například v lese nebo v polích, k páření a kladení vajíček se na jaře vracejí "domů". "K překonání vozovky široké sedm metrů potřebuje ropucha obecná patnáct až dvacet minut. Pravděpodobnost, že ji ve zdejším poměrně silném provozu přejede za tu dobu automobil, je poměrně vysoká," konstatoval Dvorský.

Severočeské muzeum v Liberci se zaměřilo na sexualitu živočichů Nejen na průběh páření, ale především na to, co mu předchází, tedy na svádění, dvoření a namlouvání, se zaměřila ojedinělá výstava Sexualita živočichů, kterou hostí Severočeské muzeum v Liberci. "Exponáty jsou sebrané ze všech muzeí v České republice, pomohly nám i sbírky vysokých škol," řekl ČTK její autor Martin Pudil. Podařilo se podle něj shromáždit 25 rozměrných exponátů a asi stovku fotografii s podrobnými popisy zvláštností sexuality jednotlivých zvířecích druhů. Výstavu zpestřují i živé exponáty, cvrkající cvrčci, sarančata, krtonožky a chlupatí sklípkani. Nechybí ani kudlanka nábožná, před níž autoři výstavy skryli samečka zatím do bezpečí.

Ze sportu:

Hokejisté Litvínova porazili ve čtvrtém čtvrtfinálovém utkání play off extraligy Zlín 3:1, v sérii vyhráli rovněž 3:1 a zajistili si tak postup do semifinále soutěže. V něm se utkají s pražskou Spartou.

Michal Doležal vyhrál hodnocení Českého poháru skokanů na lyžích. Závodník Dukly Liberec, sedmadvacátý ve Světovém poháru, dohromady získal 2991 bod. Druhý Jakub Hlava má na kontě o 1281 bod méně než Doležal, třetí místo v pořadí Českého poháru patří Jakubu Jandovi. Do hodnocení Českého poháru se skokanům započítávaly body za výsledky ze závodů Světového poháru, Kontinentálního poháru, mistrovství republiky a tří samostatných závodů poháru.

Mužský tenisový turnaj Czech Open dostal šanci na přežití. Vedení ATP Tour vyhovělo Českému tenisovému svazu a téměř o čtyři měsíce prodloužilo lhůtu na zaplacení kauce, kterou požaduje jako záruku, že se tato akce uskuteční. Zástupci ATP Tour oficiálně potvrdili výměnu termínu Czech Open s Mallorkou, což znamená, že by se pražský antukový turnaj měl letos hrát místo v květnu až od 11. do 17. září.

Nová kolekce dresů českých fotbalových reprezentantů, kterou vyrobila firma Puma pro nadcházející evropský šampionát, bude poprvé k vidění už v pátek v Amsterdamu. V tamní fotbalové Areně se uskuteční přehlídka, na níž předvedou své sportovní oblečení zástupci všech šestnácti zemí, jejichž týmy se probojovaly na mistrovství Evropy. Čeští fotbalisté mají jako základní kombinaci tradiční červená trička, bílé trenýrky a modré stulpny. V zápasech s oranžovými Nizozemci a modrými Francouzi nebude žádný problém, ale proti Dánsku se svěřenci trenéra Jozefa Chovance budou muset obléci do náhradní bílé varianty.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost z mlh. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.