Zprávy čtvrtek, 25. ledna 2001

Kateřina Brezovská

Ústavní soud zrušil na Havlův návrh část novely volebního zákona

Ústavní soud ve středu - na návrh prezidenta Václava Havla - zrušil některé části novely volebního zákona - zvýšení počtu volebních krajů z osmi na 35, způsob přepočtu získaných hlasů na mandáty podle upravené d'Hondtovy metody, stanovení počtu nejnižších mandátů v kraji na čtyři, kauci ve volbách do Poslanecké sněmovny a snížení příspěvku za hlas. Zamítl však žádost o zrušení části klauzule pro koalice do parlamentu. Uvedl to soudce-zpravodaj Vladimír Čermák. Nález byl vyhlášen za velkého zájmu veřejnosti. Jednací sál s kapacitou 200 míst byl téměř zcela zaplněn. Jednání se účastnil prezident Václav Havel, předseda Senátu Petr Pithart a také předseda lidovců Jan Kasal a místopředseda Poslanecké sněmovny František Brožík (ČSSD).

Prezident se obrátil na Ústavní soud loni v létě poté, co Poslanecká sněmovna schválila novelu volebního zákona i přes jeho nesouhlas. Kromě prezidenta se na Ústavní soud s návrhem na zrušení částí volebního zákona obrátila také skupina 33 senátorů./

Za událost důležitou pro vývoj politického systému a politických poměrů v ČR označil prezident Václav Havel rozhodnutí Ústavního soudu. "Rozhodnutí mi připadá jako opravdu moudré," řekl Havel. Prezident označil zdůvodnění nálezu soudu za neobyčejně solidní, seriózní, vyčerpávající, objektivní, přesvědčivé a vyvážené. "Pevně věřím, že parlamentní politické strany se co nejrychleji sejdou a začnou věcně jednat o tom, jak znovu tento volební zákon novelizovat, aby se mohly volby do Poslanecké sněmovny konat už s přihlédnutím k tomuto nálezu Ústavního soudu; podle přiměřených nových pravidel," uvedl prezident.

ODS a ČSSD se budou znovu snažit prosadit novelu volebního zákona, její návrh však upraví podle verdiktu Ústavního soudu. Vyplynulo to z vyjádření místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse a předsedy ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause. Oba také řekli, že rozhodnutí soudu respektují. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer je přesvědčen, že rozhodnutím Ústavního soudu ztrácí ČR příležitost ke změně. Čtyřkoalice však na rozdíl od stran opoziční smlouvy nevěří, že by se ODS a ČSSD znovu podařilo s novelou uspět v obou komorách parlamentu. V Senátu má totiž právě ona převahu.

Předseda lidovců Jan Kasal se po rozhodnutí Ústavního soudu zrušit část novely volebního zákona domnívá, že tak vznikl prostor pro vyjednávání mezi politickými stranami o další podobě zákona. Místopředseda sněmovny František Brožík (ČSSD) soudí, že po analýze nálezu bude nutná drobná novela zákona spíše technického charakteru. Diskuse o podobě volebního zákona nebudou podle Kasala lehké.

Kuba tvrdí, že u Pilipa a Bubeníka našla podvratné materiály

Jeden z vedoucích představitelů českých komunistů Miloslav Ransdorf ve středu v Praze zveřejnil dokument, podle něhož kubánské úřady, které před téměř čtrnáci dny zadržely poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka, nalezly u obou českých občanů materiály od americké společnosti Freedom House. Písemný materiál s těmito a dalšími údaji, jimiž Kuba zdůvodnila zadržení obou mužů, poslanec za KSČM dostal od kubánské strany a předal ho parlamentu.

Z materiálu vyplývá, že kubánské úřady nalezly u obou českých občanů počítač, diskety a kompaktní disky s adresami lidí, s nimiž se Češi měli na Kubě setkat. "Na disketách a cédéčkách je jejich plán cesty, s kým se mají setkat a pokyny pro ty, kterým (je) mají odevzdat," popsal šéf poslanců KSČM Filip dokument od kubánské strany. Dokument podle něj obsahuje rovněž informaci o tom, že materiály, které Pilip a Bubeník přivezli na Kubu, dostali od zástupců americké nadace Freedom House hájící politické a hospodářské svobody ve světě. Místopředseda KSČM, poslanec Miloslav Ransdorf uvedl, že podle kubánského ministerstva zahraničí měli Pilip a Bubeník na základě instrukcí Freedom House shromažďovat na Kubě informace. Ty pak měli předat zástupcům této společnosti při jejich návratu do USA. Podle Kubánců se společnost Freedom House zapojila do protikubánských programů, na jejichž uskutečňování se podílejí i agenti americké CIA. Filip rovněž s odvoláním na dopis od Kubánců uvedl, že Pilip a Bubeník dostali na cestu 1500 dolarů v hotovosti "na to, aby tam měli na drobnou útratu". "Ten dopis (od kubánské strany) potvrzuje, že v průběhu vyšetřování uvažuje kubánská strana o tom, že tam nejeli hájit zájmy České republiky, že tam nejeli jako diplomaté,... ale že plnili zadání, které převzali ve Freedom House," uvedl Filip. Disidenti, se kterými se Pilip s Bubeníkem sešel, však popírají, že by od nich převzali jakékoliv instrukce či finanční prostředky. Dokument, který přeložila KSČM dále uvádí: "Jestliže je hledáno nějaké slušné řešení vzniklého incidentu, nechť jsou přijaty naše důvody, nechť je apelováno na naši velkorysost, ale ať se neučiní chyba a nediskutuje se o naší pravdě, ani se nezkouší naše pevnost." Dokument konstatuje, že "po deset let byly systematicky sledovány podvratné aktivity prováděné českým diplomatickým zastoupením na Kubě podle pokynů zpravodajských a jiných amerických institucí. Česká vláda má otevřeně nepřátelský postoj vůči Kubě, prohlubuje své spiknutí proti ní a podporuje agresivní politiku vůči Havaně. "Česká republika dosáhla smutné cti být první z bývalých socialistických zemí, sledující ve své zahraniční politice tak zrádcovskou linii," píše se v dokumentu.

Šéf Poslanecké sněmovny Václav Klaus řekl, že obsah dokumentu vypovídá spíše o chování ČR vůči Kubě v posledních deseti letech než o konkrétních činech Pilipa a Bubeníka. "Tento dokument naznačuje uvažování kubánské strany. Myslím, že to velmi jasně naznačuje a prozrazuje stoprocentní znalost pohybu pánů Pilipa a Bubeníka ve dnech od 6. ledna až do dneška...," řekl. Dodal, že kubánský dopis je politický pamflet. Místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková (ČSSD), která má vést parlamentní delegaci na Kubu, kde by poslanci usilovali o propuštění Pilipa a Bubeníka, nechtěla dokument komentovat. Unionista Michal Lobkowicz považuje za naprosto nepřijatelné to, že se KSČM "postupně stává jakýmsi mluvčím kubánské strany". Soudí, že komunisté svými postoji dávají najevo, že se u nich po roce 1989 nic nezměnilo.

Pomoc při řešení situace zadržených nabídli zástupci Komunistické strany Československa, která se hlásí k předlistopadové KSČ. Jak uvedl šéf strany Miroslav Štěpán, chtějí na Kubě využít svých dobrých kontaktů na nejvyšší místa. Některé už využili a podle Štěpána je situace opravdu vážná. Neopomněl přitom vyjádřit solidaritu s Kubou, která podle něj buduje spravedlivý socialistický stát.

Freedom House nebude komentovat kubánské nálezy

Americká nevládní organizace Freedom House nebude komentovat nové informace, podle nichž kubánské úřady nalezly u dvou zadržovaných Čechů, Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, počítač, diskety a kompaktní disky s adresami lidí, s nimiž se měli na Kubě setkat. "Nejsme připraveni říci více než to, co jsme k této věci řekli původně," řekl ČTK tiskový mluví Freedom House Michael Goldfarb s odkazem na prohlášení z minulého týdne. Freedom House v něm vyjádřila solidaritu s Pilipem a Bubeníkem a vybídla mezinárodní společenství, aby Kubu přimělo k jejich propuštění. Goldfarb nechtěl odpovědět přímo na dotaz ČTK, zda Freedom House Pilipa a Bubeníka vybavila materiály, o nichž hovoří kubánské informace zprostředkované českými komunisty. Uvedl, že Freedom House takové věci ze zásady nekomentuje a nezachází do podrobností, připustil však, že Freedom House operuje i v takových oblastech jako Kuba. Obvinění obou mužů, že jsou agenty Spojených států, označil za směšné a falešné.

Datum cesty poslanců na Kubu zatím není, sněmovna čeká na misi Meziparlamentní unie

Termín cesty šestičlenné parlamentní delegace na Kubu, kde by se poslanci chtěli zasadit o propuštění zadržovaných českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, nebyl při středečním jednání sněmovního organizačního výboru stanoven. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka delegace Petra Buzková vysvětlila, že sněmovna chce nejprve vyčkat na výsledky návštěvy, při níž zavítá na Kubu mise Meziparlamentní unie. MU vyšle příští týden na Kubu dvoučlennou delegaci vedenou jejím generálním tajemníkem Andersem Johnssonem, která na místě hodlá zjistit okolnosti věznění dvou Čechů. Spolu s Johnssonem pojede i předseda výboru pro lidská práva parlamentářů Juan Pablo Letelier. O cestě jednala Meziparlamentní unie s kubánskou stranou, která je ochotna delegaci okamžitě přijmout. MU může intervenovat jen pokud jde o dodržování lidských práva týkající se stávajících poslanců, nikoli bývalých. Z toho vyplývá, že se MU bude moci na Kubě zabývat řešením situace poslance Ivana Pilipa, nikoli Jana Bubeníka, který byl poslancem ještě federálního parlamentu ČSFR a jehož poslanecký mandát dávno vypršel.

Petici požadující propuštění českého poslance Ivana Pilipa a dalšího českého občana Jana Bubeníka podepsalo ve středu ve Štrasburku 155 členů Parlamentního shromáždění Rady Evropy z 38 zemí. ČTK to sdělila česká delegace v Parlamentním shromáždění, které má tento týden pravidelné zimní zasedání.

Také americká organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) vyzvala ve středu kubánské úřady, aby propustily na svobodu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka zadržované v této zemi od 12. ledna. "Případ obou českých občanů svědčí o vadném kubánském trestním právu," uvedl v komuniké ředitel sekce HRW pro Latinskou Ameriku José Miguel Vivanco. Podle něho kubánské úřady využívají svého výkladu práva, konkrétně údajného trestného činu pokusu o rozvracení státu, k celé řadě případů porušování lidských práv.

ČSSD a pravice se ve sněmovně opět střetly kvůli důchodům

Sociálnědemokratická vláda se ve středu ve sněmovně stala kvůli svému návrhu na zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu terčem kritiky opozičních stran. Zejména poslanci Unie svobody a ODS jí vyčetli, že je zpřísňuje málo a neřeší hrozící krizi penzijního systému. Unionisté Václav Krása a Stanislav Volák v rámci druhého čtení předlohy navrhli rychlejší zvyšování věku pro odchod do penze tak, aby po roce 2014 činil pro muže i ženy 65 let. Sněmovna by o novele zákona o důchodovém pojištění měla rozhodnout tento týden. Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD) považuje navrhovanou novelu za přiměřenou. Unionisté se podle něj snaží vyvolat obavy, že důchodový systém se hroutí. Jejich představy o penzijní reformě směřují ke zvýhodněni těch nejsilnějších ve společnosti a jsou "eticky neobhajitelné", uvedl.

Lidé, kteří odejdou do důchodu předčasně, by podle novely měli přijít o několik desítek až zhruba 700 korun měsíčně. To vše v závislosti na tom, jak brzo do penze odejdou a z jakého základu se jim důchod počítá. Novela má naopak zvýhodnit lidi, kteří odejdou do penze později, než jim na ni vznikne nárok.

Beznoska: Audit ČT provede PriceWaterhouseCoopers a HZ Audit

Forenzní audit České televize (ČT) budou provádět společnosti PriceWaterhouseCoopers a HZ Audit. Ve středu to oznámil finanční ředitel ČT Jindřich Beznoska, kterého do funkce ustavil generální ředitel Jiří Hodač. Součástí forenzního auditu má být i personální audit, který by měl navrhnout, na jaké funkce a jakým způsobem budou vypisována výběrová řízení. Obě společnosti mají podle Beznosky vypracovat první etapu auditu, která by v zásadě splnila zadání Poslanecké sněmovny. Ta požadovala do 90 dní výsledek vyšetřovacího auditu hospodaření České televize od roku 1992. První etapa auditu, jejíž cena nemá přesáhnout deset miliónů korun a na níž se mají podílet desítky osob, má zmapovat nejdůležitější oblasti hospodaření České televize a popsat jeho základní problémy. Obě vybrané firmy, tedy PriceWaterhouseCoopers a HZ Audit - společnost HZ Praha, se spoluprací souhlasily a nyní už jednají o její konkrétní podobě, dodal Beznoska. Konec auditu jako takový, tedy i jeho podrobných dalších etap, předpokládá Beznoska ke konci roku 2001.

Lidé z Hodačova týmu dají své funkce k dispozici novému řediteli

S nástupem nového prozatímního ředitele České televize, kterého mohou poslanci zvolit 9. února, dají k dispozici své funkce lidé, které řízením televize pověřil před svým odstoupením generální ředitel Jiří Hodač. Na středeční tiskové konferenci to uvedl Jindřich Beznoska, pověřený řízením finančních záležitostí ČT. "Dnes jsme v pozici jako vedení, že pokud bychom chtěli složit své funkce někomu do rukou, tak nemáme komu... Musíme počkat na toho, kdo bude pověřen," řekl Beznoska. Právě on už 4. ledna prohlásil, že Hodačem jmenované vedení ČT dá své funkce k dispozici, odvolá-li sněmovna Radu České televize. Hodač v polovině ledna rezignoval a radu skutečně poslanci odvolali. Podle Beznosky tak on, ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková a Věra Valterová, pověřená řízením ČT, neměli komu funkce předat. Odchod Hodačem jmenovaných členů vedení veřejnoprávní televize patří mezi hlavní požadavky stávkujících odborářů ČT.

Zkušební provoz Jaderné elektrárny Temelín začne asi až v červnu

Vzhledem k mírnému zpoždění spouštění Jaderné elektrárny Temelín (JETE) bude zřejmě zkušební provoz zahájen o měsíc později, než se původně předpokládalo. Výkonný ředitel elektrárny František Hezoučký řekl, že roční zkušební provoz začne v červnu. Potvrdil také, že posunut bude pravděpodobně i termín odstranění vibrací přívodního potrubí turbíny, který byl stanoven na 5. února. "Nyní se i konstrukčně připravuje řešení těchto vibrací a od čtvrtka začneme na přívodním potrubí páry o průměru 600 milimetrů provádět jisté úpravy. Musíme změnit určité vlastnosti zdroje," uvedl Vojtěch Žákovec ze společnosti Škoda Energo, která pro temelínskou elektrárnu dodala turbíny.

Po dokončení revize jsou plánovány závěrečné zkoušky a diagnostická měření podetapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 30 procent. Poté elektrárna předloží Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dokumentaci a požádá o souhlas k přechodu do další podetapy, která je limitována výkonem reaktoru do 45 procent.

Daňové nedoplatky v prosinci klesly o 1,2 mld. Kč na 99,7 mld. Kč

Daňové nedoplatky v České republice se k 31. prosinci loňského roku snížily na 99,7 miliardy korun ze 100,9 miliardy korun ke konci listopadu. Z toho rozhodující podíl 91,7 miliardy korun představují nedoplatky na daních nové daňové soustavy, které proti listopadu klesly o 0,5 miliardy korun. Nedoplatky na daních staré daňové soustavy se v prosinci snížily proti předchozímu měsíci o 0,7 miliardy Kč a činily 8,0 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Celkový objem daňových nedoplatků ke konci roku 2000 včetně tzv. dodatkového období MF zveřejní až v průběhu března 2001. U nepřímých daní činil objem daňových nedoplatků 44,8 miliardy korun, z toho u daně z přidané hodnoty 37,0 miliardy korun. U přímých daní dosáhl objem daňových nedoplatků 46,9 miliardy korun.

MF: Státní záruka pro ČSOB za aktiva IPB v objemu asi 180 mld. Kč

Státní záruku vydanou na aktiva Investiční a Poštovní banky (IPB) využije Československá obchodní banka (ČSOB) pravděpodobně asi u 180 miliard Kč problematických aktiv z bilance IPB. Zbývající aktiva v objemu 120 miliard korun si ČSOB ponechá ve své bilanci, aniž by na ně požadovala od státu náhradu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí (MF) Libor Vacek s tím, že jde o předběžné odhady. "Státní záruka na 180 miliard aktiv však neznamená v žádném případě stejně vysoké náklady státu," řekl Vacek s tím, že zatím se tyto náklady odhadují na 50 až 100 miliard korun. ČSOB převzala IPB poté, co na ní Česká národní banka uvalila loni 16. června nucenou zprávu. Za veškerá aktiva IPB se zaručila vláda.

Česká spořitelna chce letos propustit přibližně 2000 zaměstnanců

Česká spořitelna (ČS) letos propustí přibližně 2000 zaměstnanců. Ke konci letošního roku by tak banka měla mít přibližně 12 tisíc pracovníků proti více než 14 tisícům ke konci loňského roku. Do konce roku 2002 by se pak počet pracovníků banky měl snížit na zhruba deset tisíc. Na středeční tiskové konferenci to řekl ředitel programu transformace ČS Petr Hlaváček. Spořitelna měla v roce 1994 téměř 20.000 zaměstnanců. Do vzdělání a školení zaměstnanců chce ČS podle Hlaváčka letos investovat přibližně 365 miliónů korun, zatímco loni tyto investice činily 145 miliónů korun. Školení se dotkne všech sedmi tisíc pracovníků pracujících na přepážkách banky. Generální ředitel spořitelny Jack Stack zdůraznil, že banka prochází přeměnou, která by měla trvat přibližně 18 měsíců. "Na konci tohoto období chceme z České spořitelny mít banku schopnou konkurence i v evropském měřítku," uvedl. Součástí proměny bude rovněž nové logo, které banka představí na počátku února.

Tuzemští zemědělci požadují po vládě pomoc v souvislosti s BSE

Tuzemští chovatelé a zpracovatelé skotu se sami bez pomoci vlády nedokáží vypořádat se sníženou poptávkou po hovězím mase v souvislosti s obavami lidí z tzv. nemoci šílených krav (BSE). Kabinet by proto měl přijmout urychleně opatření ke zmírnění poklesu spotřeby hovězího masa včetně jednání s Evropskou komisí. Na tomto závěru se ve středu usnesli účastníci Fóra producentů a zpracovatelů vepřového masa. Mezi opatřeními by podle Agrární komory mohla být například podpora vývozu zástavového skotu (mladé krávy), podpora vývozu masa (nadějně se mají jevit trhy například na východě a v Africe) a odčerpání přebytečného hovězího z trhu zmrazením. "Evropská unie, která celou kauzu s BSE způsobila, nezvládla řešení regulace trhu s hovězím masem, což má přímé dopady i na tuzemské zemědělce. Vyčísleme ztráty a požadujme na Evropské komisi odškodnění," řekl prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Poukázal přitom na situaci v Německu, které podle něj rozbilo levnými výprodeji zcela trh s hovězím masem.

ČR, kde se zatím nemoc BSE neobjevila, zakázala dovážet skot a potraviny z něj ze všech zemí Evropské unie kromě Řecka, Švédska, Finska a Rakouska. Z těchto zemí se ale uvedené výrobky do České republiky v podstatě nedovážejí.

Švankmajerův Otesánek zahájil osmý ročník Febiofestu

Předpremiéra nejnovějšího snímku režiséra, scenáristy a výtvarníka Jana Švankmajera Otesánek zahájila ve středu večer v pražském Multiplexu Ster Century ve Slovanském domě osmý ročník mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest 2001. Promítalo se ve všech deseti sálech Slovanského domu. Febiofest má v programu přes 460 filmů z produkce 44 kinematografií, z nich kolem 300 hraných. Postupně se uskuteční v 19 městech České republiky a Slovenska, kde potrvá do začátku března. Jen v Praze je do konce měsíce připraveno téměř 500 projekcí. Promítat se bude i ve velkém a malém sále Městské knihovny, v kinech Konvikt, Evald, Perštýn, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze 10 a vždy vpodvečer na dolním konci Václavského náměstí. Ředitel tohoto prestižního filmového svátku Fero Fenič očekává, že návštěvnost v obou zemích přesáhne 120.000 diváků. Díky sponzorům činí nejvyšší vstupné 69 korun.

Českou republiku zasáhla vlna chřipky.

Českou republiku zasáhla v těchto dnech vlna chřipky. Na mnoha místech vypukla epidemie. Náporu onemocnění neodolalo už ani Písecko a Rokycansko, kde ještě koncem minulého týdne byla nemocnost nejnižší v republice. V některých oblastech doporučili hygienici preventivně uzavřít školy a vyhlásit chřipkové prázdniny.

A na závěr zpráv ještě informace o čtvrtečním počasí na území České republiky.

Oblačno až zataženo, místy slabý déšť. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.