Zprávy čtvrtek, 28. května 1998

Zprávy 28.5.98

Vážení posluchači, u zpráv Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobněji:

Informace ze středečního jednání vlády

Předseda vlády Josef Tošovský odmítl usnesení Poslanecké sněmovny a neodvolal z funkce ministra financí Ivana Pilipa. Požadavek na premiéra Tošovského, aby prezidentovi republiky podal návrh na Pilipovo odvolání, přijala minulý pátek dolní parlamentní komora na návrh poslaneckého klubu ČSSD. Rozhodla tak v rámci debaty nad usnesením sněmovny k činnosti vlády v oblasti privatizace a deregulace, kde opozice kritizovala postup vlády zejména v privatizačních rozhodnutích.

Vláda rozhodla o rozdělení čtyř miliard korun z výnosů malé privatizace Fondu národního majetku na obnovu území postižených povodněmi. Použití této částky na obnovu schválila tento měsíc Poslanecká sněmovna a očekává se, že tak učiní i Senát a prezident republiky. Kabinet podle ministra životního prostředí Martina Bursíka vyšel stoprocentně vstříc požadavkům obcí a vyčlenil jim 1,2 miliardy korun a zbylé prostředky do výše čtyř miliard korun rozdělil mezi jednotlivé resorty.

Ministr vnitra Cyril Svoboda odmítl kolektivní odpovědnost policie za případná individuální pochybení jejích členů při potlačování nedávných nepokojů v pražských ulicích po skončení demonstrace ekologických aktivistů. Vláda vzala na vědomí jeho písemnou informaci o postupu české policie. Ministr Svoboda informoval kabinet o tom, že hodlá učinit vše pro důsledné vyšetření toho, jakým způsobem policie a její konkrétní zaměstnanci při zásahu v Praze postupovali. Přislíbil vládě, že je připraven vyvodit patřičné důsledky ze zjištění, že se některý z policistů dopustil při zásahu 16. května porušení zákona.

Nadace usilující o přidělení prostředků ze státního Nadačního investičního fondu se budou muset v budoucnu prokázat minimálně dvouletou existencí, během níž rozdělily minimálně milión korun, dále transformací podle loni přijatého zákona o nadacích a nadačních fondech a skutečnou distribucí nadačních prostředků. Rozhodla o tom vláda, která tak po pěti letech schválila postup výběru nadací, které se budou moci ucházet o půl miliardy korun z Nadačního investičního fondu.

Kabinet vyslovil souhlas s tím, aby ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví spolupracovala na zjednodušení výběru zdravotního a nemocenského pojištění, protože to povede k úspoře peněz. Podle ministryně zdravotnictví Zuzany Roithové k vlastní práci přikročí asi až příští vláda, pokud bude chtít.

Ministři podpořili návrh nového autorského zákona předložený ministerstvem kultury. Podle něj by mělo být prodlouženo trvání autorského práva z 50 na 70 let od smrti autora a zpřísněno jeho dodržování. Navrhovaná úprava souvisí se slaďováním české legislativy s právem Evropské unie.

Vláda vyzve do dvou týdnů v mezinárodním finančním tisku investory, aby asi do konce června předložili nezávazné nabídky na odkup zbývajícího podílu státu v Československé obchodní bance. Pokud vláda vzešlá z červnových voleb bude pokračovat v privatizaci ČSOB, mohla by podle ministra financí Ivana Pilipa být banka zprivatizována do konce letošního roku.

Na železnici hrozí opět stávka

Na železnici hrozí podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška opět stávka. Odborářům se podle něj dostal do rukou dokument, svědčící o přípravě privatizace dalších tratí v rozporu s garancemi, které dal odborářům koncem dubna ministr dopravy Petr Moos. Jaromír Dušek je přitom přesvědčen, že se privatizace tratí připravuje s vědomím generálního ředitele Českých drah Vladimíra Sosny.

Vedení Českých drah obvinění předsedy Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška ostře odmítlo. Tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Vaněk ve středečním prohlášení pro ČTK uvedl, že Jaromír Dušek vědomě zkresluje fakta a špiní jméno Českých drah. České dráhy nemohou nic privatizovat, nedostanou-li souhlas ministerstva dopravy a vlády, a předseda odborů Dušek to dobře ví, uvedl mluvčí Vaněk. Dráhy podle něj mohou pouze inventarizovat majetek, monitorovat zájemce o tratě a zpracovávat příslušné podklady. Není proto třeba, aby vedení podniku přijímalo odboráři požadované opatření na zastavení privatizace, dodal Ondřej Vaněk.

Podle ministra Petra Moose by neměly být privatizovány tratě, ale provoz

Podle ministra dopravy a spojů Petra Moose by rozhodně nemělo dojít k privatizaci třetiny železničních tratí. Naopak masivně by mělo být privatizováno provozování drážní dopravy, aby na železniční síti operovalo několik dopravců s rovnocennými podmínkami. Ministr to uvedl ve středečním rozhovoru pro ČTK.

OSŽ podpoří výstražnou stávku pouze formálně

Odborové sdružení železničářů podpoří pouze formálně výstražnou stávku deseti odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací. Jak ve středu uvedl předseda sdružení Jaromír Dušek, očekával poněkud razantnější přístup těchto svazů. "Jestliže vyznívá formálně, tak z naší strany je podpora také formální", řekl Jaromír Dušek. Odborové svazy působící v rozpočtové a příspěvkové sféře po nedávném neúspěšném jednání s premiérem Josefem Tošovským vyhlásily na 8. června hodinovou výstražnou stávku na podporu mzdových požadavků.

Nevládní hnutí požadují odvolat velitele zásahu ze 16. května

Nevládní hnutí požadují odvolat velitele zásahu, ke kterému došlo 16. května v centru Prahy. Jedná se například o Český helsinský výbor a Dokumentační středisko pro lidská práva. Jejich zástupci žádost tlumočili při úterním setkání s ministrem vnitra Cyrilem Svobodou a jeho náměstkem Vojtěchem Sedláčkem. Představitelé nevládních organizací dále chtějí, aby bylo okamžitě zastaveno trestní stíhání osob, u nichž nejsou důkazy o trestné činnosti během nepokojů v pražských ulicích, a aby byli odvoláni vyšetřovatelé, kteří zadrženým sdělili obvinění.

Ekologická demonstrace 16. května se zvrhla v útok na podniky v centru Prahy, po němž následoval policejní zákrok. Policie i vláda ho označily za adekvátní, mnozí účastníci demonstrace a svědci zásahu však hovoří o brutalitě policistů. Celkem 25 lidí bylo obviněno z výtržnictví, útoku na veřejného činitele a poškozování cizí věci, devět z nich je ve vazbě.

Státní zástupci prověří podezření kolem akce policie 16. května

Městské státní zastupitelství v Praze a Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 prověřují podezření, že se policisté, kteří zasahovali proti účastníkům demonstrace 16. května v Praze, dopustili trestných činů. ČTK to ve středu řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Slavomír Novák. Státní zastupitelství se podle něj případem zabývá na základě osmi trestních oznámení, zpráv sdělovacích prostředků a poznatků některých občanských sdružení. Pražské městské státní zastupitelství rovněž v rámci oprávnění k výkonu dohledu přezkoumá zákonnost a důvodnost obvinění, která byla sdělena účastníkům akce, a také důvody, pro které byli někteří z nich vzati do vazby.

Čeští biskupové podpořili v Bruselu členství ČR v Evropské unii

Česká katolická církev jednoznačně podporuje vstup České republiky do Evropské unie a chce mu pomáhat prohlubováním etických norem chování, pocitu sounáležitosti a solidarity. Toto poselství v Bruselu dva dny šířila delegace vedená kardinálem Miloslavem Vlkem. Podle něj si exekutiva Evropské unie uvědomuje, že vedle harmonizace legislativy je třeba dbát také na etiku, a že pro to lze církve využít. V České republice je takové vědomí zatím velmi malé. Delegace se sešla se členy Evropské komise Hansem van den Broekem a Pádraigem Flynnem, s generálním tajemníkem Rady EU Jrgenem Trumpfem, předsedou zahraničního výboru Evropského parlamentu Tomem Spencerem a debatovala s řadou vysokých úředníků komise i poslanců EP. Na přetřes při různých setkáních přišla také restituce církevního majetku, ačkoli kardinál Vlk opakoval, že to zdaleka nebyl smysl návštěvy. Hans Van den Broek vyjádřil ochotu v této věci Česku poradit, jinak jde ovšem o předmět dialogu mezi vládou a církvemi. Od Pádraiga Flynna český primas naopak slyšel plnou podporu nárokům církve.

Ústavní soud zrušil část zákona o pobytu cizinců na území ČR

Ústavní soud vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a dnem 13. května příštího roku zrušil tu část zákona o pobytu cizinců na území České a Slovenské Federativní Republiky v platném znění, podle níž bylo rozhodnutí o vyhoštění cizinců vyloučeno z přezkumu soudů. Podle názoru Ústavního soudu je toto ustanovení protiústavní, neboť státní moc lze uplatňovat jen na základě zákona, v jeho mezích a způsobem, jaký zákon stanoví. Soudkyně zpravodajka Eva Zarembová upřesnila, že postup nestanoví ani žádný jiný zákon, a proto Ústavnímu soudu nezbylo, než toto ustanovení zrušit. Eva Zarembová vysvětlila, že vzhledem k tomu, že protiústavnost zmíněného předpisu byla shledána pouze v poměru k rozhodování o vyhoštění a Ústavní soud si je vědom citlivosti a složitosti celé problematiky, odložil účinnost svého nálezu do května příštího roku.

Tehdy také začne platit rozhodnutí Ústavního soudu z 13. května, kdy zrušil tu část zákona o pobytu cizinců na území ČR, podle níž je možno cizinci zakázat pobyt v České republice nejméně na jeden rok, pokud porušil povinnost stanovenou zákonem nebo jiným obecně závazným právním předpisem.

Jednání o cenách zdravotní péče neúspěšné

I přes optimistická očekávání středeční jednání mezi poskytovateli zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami o cenách péče pro třetí čtvrtletí skončila neúspěšně. Nepodařilo se dohodnout ceny nemocniční péče, otevřená zůstává cena péče u ambulantních specialistů. Zubaři neprosadili návrhy změn, a tak zůstává v platnosti dosavadní ceník. Dohoda se podařila pouze praktickým lékařům, kteří dostanou ve třetím čtvrtletí 27 korun kapitační platby za registrovaného pacienta a 70 haléřů v bodovém ohodnocení výkonů.

Osvědčení odbornosti podle pacientů zdražuje protetické práce

Osvědčení odbornosti, které stomatologům uděluje Česká stomatologická komora, zdražuje podle Sdružení pro ochranu pacientů protetické práce. Ve středu to sdělil předseda sdružení Luboš Olejár. Podle prezidenta komory Jiřího Pekárka se pacienti nemusejí obávat, že by u zubaře, který má toto osvědčení, zaplatili za péči více, než u zubaře bez osvědčení. Připustil však, že za péči mimo smlouvu s pojišťovnou, kdy si zubař kalkuluje vlastní ceny, může pacient zaplatit více, protože do nákladů si může lékař započítat i náklady na vzdělání. Komora dosud vydala 600 osvědčení pro odbornou zubní péči. Luboš Olejár požaduje, aby se po volbách situací ve stomatologii a zákonnou úpravou existence lékařských komor zabývala nová Poslanecká sněmovna.

Boj o poslanecká křesla má podstoupit skoro 4000 kandidátů

Téměř čtyři tisícovky občanů se chtějí zúčastnit červnových voleb do Poslanecké sněmovny jako uchazeči o poslanecký mandát. Z celkového počtu 3726 kandidátů je 415 nestraníků (11,1 procenta) a 772 žen (20,7 procenta). Vyplývá to z údajů sumarizačního útvaru Ústřední volební komise, které ve středu získala ČTK.

Schodek agroobchodu se meziročně snížil o čtyři miliardy Kč

Schodek agrárního obchodu České republiky se za první čtyři měsíce letošního roku oproti stejnému období loňského roku snížil o 4,083 miliardy korun, což je zhruba o 47 procent. Z loňských 8,730 miliardy korun letos poklesl schodek na 4,647 miliardy korun. ČTK o tom ve středu informovala tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Marcela Dvořáková.

Občané považují za největší problém hospodářskou kriminalitu

Hospodářskou kriminalitu a korupci považuje nyní za nejvážnější problém české společnosti 82 procent českých občanů. Na dalším místě průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění je se 71 procenty organizovaný zločin a se 70 procenty zajištění bezpečnosti občanů.

Průměrná měsíční mzda v roce 1997 v ČR činila 11.017 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v České republice činila v loňském roce 11.017 korun. Její výše přitom závisela na místě zaměstnání, přičemž plynule rostla s kvalifikací a věkem zaměstnanců. Značná byla diferenciace mzdy mezi jednotlivými odvětvími, ve všech oborech si však muži více vydělávali než ženy. Vyplývá to z bulletinu Českého statistického úřadu. Nejvyšší průměrnou mzdu 13.003 Kč vydělávali zaměstnanci v Praze, naopak nejnižší s průměrnými 9559 korunami pobírali lidé ve východočeském kraji.

ČSA zřejmě nezahájí pravidelnou linku Praha-Ammán

České aerolinie nezahájí v červnu provoz na lince mezi Prahou a hlavním městem Jordánska Ammánem, jak původně plánovaly. Důvodem je vypjatě restriktivní politika jordánského národního dopravce Royal Jordanian. ČTK to ve středu sdělil ředitel vnějších vztahů ČSA Jan Barták. Podle něj vedení ČSA doufá, že díky podpoře státních orgánů obou zemí bude provoz na lince zahájen koncem letošního nebo v příštím roce.

Německo přispěje na stavbu knihovny v Liberci 10 milióny korun

Německá spolková vláda přispěje na výstavbu nové Státní vědecké knihovny v Liberci téměř deseti milióny korun. Vyplývá to ze smlouvy, kterou ve středu v Liberci podepsal velvyslanec SRN Michael Steiner s ředitelkou knihovny Věrou Vohlídalovou. Novostavba knihovny, která získala označení Stavba smíření, se buduje v areálu bývalé židovské synagogy zničené v roce 1938. V knihovně budou umístěny i bohaté fondy německé literatury a její součástí bude i židovská modlitebna. Celkové náklady na výstavbu, která byla započata už loni, dosáhnou nejméně 380 miliónů korun. Asi dvě třetiny finančních prostředků poskytne česká strana a zbytek budou tvořit alternativní zdroje, především z Fondu budoucnosti, programu Phare a z podpory zahraničních nadací. Knihovna by měla být dokončena v příštím roce.

Ceny z Monte Carla Bočanovu Bumerangu byly předány

Stříbrnou nymfu, udělenou v únoru na televizním festivalu v Monte Carlu za režii filmu Bumerang, převzal ve středu v Praze z rukou honorárního konzula České republiky v Monaku Franoise Jeana Brycha režisér Hynek Bočan. Za přítomnosti náměstka ministra zahraničí Otto Picka předal Brych i další ocenění z této prestižní mezinárodní přehlídky - cenu Mezinárodní katolické asociace pro rozhlas a televizi. Tu získala tvůrčí skupina Heleny Slavíkové z České televize.

Ze sportu:

Fotbalisté České republiky remizovali ve středu na závěr svého asijského turné s Korejskou republikou 2:2. Premiérové branky v českém dresu vstřelili Jiří Němec a Vratislav Lokvenc.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes polojasno až skoro jasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty se pohybují mezi 24 až 28 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.