Zprávy čtvrtek, 28. prosince 2000

Zdeňka Kuchyňová

Nyní podrobněji:

Krize v České televizi trvá

Největší krize v historii veřejnoprávní televize trvá a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se znesvářené strany blížily ke kompromisu. Na jedné straně sporu stojí nové vedení televize v čele s ředitelem Jiřím Hodačem a šéfkou zpravodajství Janou Bobošíkovou a na straně druhé zaměstnanci televize, hlavně drtivá většina pracovníků redakce zpravodajství. Hodač se snažil znemožnit revoltujícím zpravodajům přístup do vysílání. S velmi omezeným týmem spolupracovníků připravoval od Štědrého dne večerní zpravodajské relace, během dne nechával v době zpráv na obrazovku umístit pouze nápis, že signál do distribuční sítě dodaly neoprávněné osoby. Zaměstnanci zpravodajství na Kavčích horách připravovali své zpravodajské relace po celý den, dostali je ale jen k divákům, kteří mají kabelovou televizi.

Boj o kontrolu nad televizí ve středu zároveň vstoupil do nové fáze. Hodač podal na rebelující pracovníky trestní oznámení, ti zase oznámili, že se budou soudit o neplatnost výpovědí, které se jim v úterý pokusila předat Hodačova ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková. Se zástupci krizového výboru ČT a ředitelem Hodačem jednal vicepremiér Pavel Rychetský. Podle něj ovšem vláda nemá právo zasahovat do obsahu vysílání ani do personálních otázek týkajících se řízení televize. Politici se k situaci v ČT vyjadřují stále častěji. Zejména čtyřkoaliční senátoři a poslanci se snaží přenést řešení sporu na půdu parlamentu.

Před budovu televize přišlo ve středu večer zhruba 5 tisíc lidí. Opět vyjádřili podporu revoltujícím redaktorům zpravodajství a dalším pracovníkům ČT. Shromáždění svolala iniciativa Česká televize - věc veřejná. Aplaus vzbudila zpráva, že petici, požadující rezignaci Hodače a Rady ČT, již podepsalo více než 44.000 lidí.

S novým vedením televize odmítají spolupracovat i regionální studia ČT. Jejich pracovníci vyjadřují podporu původní pražské redakci zpravodajství. Do jejich pořadů také připravují své zpravodajské příspěvky. Podle zjištění zpravodajů ČTK zpracovávají pro Hodače a Bobošíkovou příspěvky pouze některá soukromá televizní studia. Jejich šéfové zdůrazňují, že jde o spolupráci na čistě obchodní bázi.

Krize v televizi ovlivní i příjmy z reklam. Z prosincové inzerce může ČT očekávat ztráty v rozsahu statisíců korun. Mnohem vyšší ztráty by však nestabilita v televizi mohla způsobit v příštím roce v souvislosti s případným odlivem inzerentů.

Prezident podpořil argumenty protestujících zaměstnanců České televize

Prezident Václav Havel podpořil zaměstnance České televize, kteří protestují proti Radě ČT a způsobu, jakým do funkce šéfa televize jmenovala Jiřího Hodače. V rozhovoru pro ČTK, Českou televizi a Český rozhlas prezident o procesu odvolání bývalého ředitele Dušana Chmelíčka, jmenování Hodače a postupu radních řekl, že sice možná byl v souladu s literou zákona, "ale proti jeho smyslu a duchu". Havel dodal, že nastolení komunistické diktatury v únoru roku 1948 se také odehrálo "naprosto zákonně a v souladu s literou zákona, ale v rozporu s duchem poválečné ústavy". Zákonností postupu rady a legálním zvolením Jiřího Hodače argumentují zastánci nového vedení ČT, kteří vzbouřence na Kavčích horách obviňují z porušování zákona. Prezident je přesvědčen, že v ČR má stranická politika příliš velký vliv. "Všechno se dělá podle stranického klíče, od bankovní rady až po televizi by měla vedení stran určovat personální složení a promítat do toho své zájmy - to není dobré," řekl Václav Havel.

Václav Klaus odmítl Havlův názor a podpořil Hodačovo vedení ČT

Předseda ODS Václav Klaus ostře odsoudil vyjádření prezidenta Václava Havla a naopak nepřímo podpořil generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. "Podobně jako prezident republiky i já vidím v současném dění kolem České televize náznaky února 1948, vidím je však přesně na opačné straně než pan prezident, tedy na straně těch, co neváhají schvalovat porušování zákonů," uvedl Klaus. Na rozdíl od Klause a některých dalších zástupců ODS se poslanci jiných stran s prezidentem ztotožnili.

Grémium ČSSD vyzvalo k odstoupení ředitele ČT Jiřího Hodače

Politické grémium vládní ČSSD vyzvalo k odstoupení generálního ředitele České televize (ČT) Jiřího Hodače. Oznámilo to ČTK v písemném prohlášení podepsaném místopředsedy strany Jitkou Kupčovou a Karlem Kobesem. Ten ČTK vzápětí řekl, že mimořádného zasedání grémia se zúčastnilo pět z jeho osmi členů, kteří stanovisko k ČT podpořili jednohlasně. Grémium konstatuje, že situace v ČT je velmi vážná a současný stav ohrožuje její veřejnoprávní charakter. "Podmínkou k řešení této situace je vytvoření prostoru k jednání všech zúčastněných stran. Odstoupení generálního ředitele ČT Jiřího Hodače považuje politické grémium ČSSD za nezbytný krok," uvádí se v prohlášení. Sociální demokraté rovněž požadují důsledné naplňování veřejnoprávního charakteru televize "včetně nezávislosti na kterékoli politické straně".

Vláda projedná novelu zákona o ČT umožňující volbu nové Rady ČT

Urychlené projednání novely zákona o České televizi, která umožní volbu nové nezávislé Rady ČT - to je výsledek schůzky vicepremiérů Pavla Rychetského a Vladimíra Špidly s revoltujícími redaktory ČT na Kavčích horách. Novelu vláda projedná na schůzi 3. ledna a požádá sněmovnu, aby ji schválila v prvním čtení bez připomínek. Členové vlády i revoltující novináři odmítali sdělit vlastní stanovisko k výsledkům schůzky. Situace před 20:00 gradovala přerušením vysílání obou programů ČT.

Radiokomunikace budou i nadále distribuovat signál ČT vedené Hodačem

České radiokomunikace budou i nadále distribuovat signál České televize vedené generálním ředitelem Jiřím Hodačem a nikoli vysílání redakce zpravodajství, která Hodače v čele televize neuznává. ČTK to sdělil ministr dopravy a spojů Jaromír Schling v reakci na výzvu čtyřkoaličních senátorů, aby umožnil šíření signálu z vysílání Hodačových odpůrců z Kavčích hor. To mají nyní možnost přijímat pouze majitelé kabelových přípojek a satelitních přijímačů. "Radiokomunikace, ve kterých má stát 51procentní podíl, mají uzavřenu platnou smlouvu s ČT. ČT v této chvíli reprezentuje legitimně zvolený generální ředitel Jiří Hodač. Proto budou ČRa i nadále distribuovat signál dodaný ČT vedenou panem Hodačem a nikoli jiný pirátský signál," uvedl ministr.

Na situaci v ČT reagují i zahraničí média

Boj o Českou televizi se nadále přiostřuje a rozhodnout celý spor by mohlo mimořádné zasedání parlamentu v prvních dnech nového roku. Napsal to německý tisk, který o konfliktu v českém veřejnoprávním médiu poměrně obsáhle informuje. "O Vánocích obvykle Čechy nejvíce k televizním obrazovkám přitahují pohádkové filmy typu Princezna se zlatou hvězdou nebo Tři oříšky pro Popelku. Letos tomu však bylo jinak a nejvyšší sledovanost zaznamenaly zpravodajské relace veřejnoprávní televize ČT, která se v nich zabývala vesměs jen sama sebou," konstatuje deník Die Welt. Vzpoura redaktorů je podle deníku namířena proti dalšímu možnému vzrůstu vlivu politických stran na nejdůležitější elektronické médium, který už byl i dosud příliš velký," píše Die Welt. Předseda ODS Václav Klaus, který vzpouru redaktorů označil za skandál, přilil podle listu dodatečně olej do ohně, když navrhl privatizaci veřejnoprávní televize. V debatě veřejnoprávního Českého rozhlasu na toto téma se většina posluchačů postavila proti novému vedení televize. "Jeho politicky motivované jmenování se silně dotýká svobody sdělovacích prostředků a tím i základních svobod, pro které vyšel v roce 1989 celý národ do ulic," uzavírá Die Welt.

Reportéři bez hranic (RSF) jsou solidární s úsilím novinářů České televize, kteří kladou skutečné otázky týkající se nezávislosti a nestrannosti informací, řekl ČTK v Paříži představitel této mezinárodní nevládní organizace Jean-Christophe Menet. Vyslovil se rovněž proti použití síly v tomto sporu.

Bouřlivý vývoj kolem ČT v Praze komentovala i ruská televize NTV. "Podobné mítinky centrum Prahy už dlouho nezažilo. Tisíce lidí včetně známých politiků skandují heslo 'Svobodu'. Nebývalé mohutné protestní akce vyvolalo rozhodnutí Rady ČT již potřetí za poslední dva roky vyměnit vedení veřejnoprávní České televize. Proti jmenování Hodače se postavil dokonce český ministr kultury Pavel Dostál," uvedla televize NTV ve zcela ojedinělém komentáři k událostem v České republice.

Ministerstvo zahraničí přivítalo výsledky voleb v Srbsku

Ministerstvo zahraničí přivítalo výsledky i poklidný průběh předvánočních parlamentních voleb v Srbsku. Volby přinesly podle dosavadních výsledků zhruba 64 procent hlasů bloku Demokratická opozice Srbska (DOS) a 13,5 procenta socialistické straně bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče. Ministerstvo vyjádřilo přesvědčení, že volební výsledky "umožní srbským demokratickým silám pokračovat v reformním procesu" a že zformováním nové srbské vlády budou vytvořeny podmínky k vyřešení vztahů mezi Srbskem a Černou Horou.

Odpůrci Temelína demonstrovali před budovou českého velvyslanectví ve Vídni

Necelá dvacítka osob demonstrovala před českým velvyslanectvím ve Vídni proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Na transparentech požadovali zastavení elektrárny a bezjadernou budoucnost. Budova velvyslanectví má zvýšenou ostrahu rakouské policie; ta se ukázala jako nezbytná poté, co během jedné z minulých demonstrací vylezli aktivisté ekologických organizací přes sousední budovy na střechu velvyslanectví a spouštěli odtud transparenty.

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín, jejichž část přebývá v "táboře odporu" u hraničního přechodu Wullowitz, uspořádají 5. ledna 2001 velkou protestní akci v Linci. Josef Neumüller, jeden z organizátorů tábora, řekl, že Rakušané tak znovu chtějí dát najevo nesouhlas s pokračujícím provozem prvního temelínského reaktoru. "Předpokládáme, že centrem Lince za zvuků sirén pomalu projede asi stovka automobilů," uvedl Neumüller. Organizátoři akce podle něj mají podporu lineckého starosty Franze Dobusche. V táboře odporu proti Temelínu poblíž hraničního přechodu Wullowitz, který pokračuje již čtvrtý den, se zdržovalo asi dvacet lidí.

V Temelíně pokračují testy, výkon reaktoru je 2,5 procenta

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín nadále pokračují v testech, které předepisuje program spouštění prvního bloku. Ředitel elektrárny František Hezoučký řekl, že výkon reaktoru (prvního bloku) nyní činí 2,5 procenta, což je nejnižší výkon v režimu číslo jedna. Tyto testy podle něj budou trvat ještě několik dnů; vzhledem k nadcházejícím svátkům na přelomu roku budou zřejmě dokončeny až po Novém roce. V Temelíně bylo již ve čtvrtek 21. prosince přifázováno turbosoustrojí a elektrárna poté dodala poprvé zkušebně elektřinu do rozvodné sítě. Den nato však byla obsluha nucena snížit výkon reaktoru na necelá tři procenta. Důvodem byla závada na části turbíny. Ještě před svátky však pracovníci elektrárny poruchu, která se stala v nejaderné části, odstranili a výkon reaktoru začali opět zvyšovat.

V německém fondu odškodnění stále chybí 1,6 miliardy marek

Zmocněnec německé vlády pro odškodnění lidí nasazených za války na nucené práce Otto Lambsdorff je pro vyvíjení veřejného tlaku na firmy, které nechtějí do fondu odškodnění přispět alikvotní částkou. Lambsdorff to prohlásil pro německý rozhlas. Ve fondu odškodnění stále chybí 1,6 miliardy marek ze stanovených deseti. Přitom podle dohody vloží do fondu pět miliard marek německý stát a zbývajících pět miliard německé podniky, které buď samy nebo jejich právní předchůdci z práce nuceně nasazených za války těžily. Fond odškodnění měl podle původních představ fungovat již od 1. září letošního roku (ode dne 50. výročí vypuknutí druhé světové války), avšak zatím se tak nestalo. Vedle nenaplnění fondu se také čekalo na záruky americké justice, že další nároky na odškodnění již nebudou vznášeny. Z celkem 640.000 Čechů nasazených na nucené práce jich nežije už ani desetina a i tento počet se rychle snižuje.

Rok 2001 ve znamení vyššího růstu hrubého domácího produktu a hlubší vnější nerovnováhy

Česká ekonomika v příštím roce pod vlivem rostoucí domácí poptávky dále zrychlí svůj růst. Inflace zůstane nízká, ubýt by mělo i nezaměstnaných. Hlavním problémem bude i přes stabilizaci cen ropy prohlubující se vnější nerovnováha. Právě její vývoj bude podle ekonomů oslovených ČTK jedním z rozhodující faktorů pro zvýšení úrokových sazeb v příštím roce. Analytici prognózují, že v roce 2001 vzroste HDP po letos očekávaných 2,7 procenta zhruba o 3,0 až 3,6 procenta. Za rychlejším růstem budou stát investice a silnější domácí poptávka. Obchodní bilance neskončí podle analytiků v příštím roce lépe než letos, kdy je všeobecně očekáván deficit 120 miliard korun. Loni šlo o 65 miliard korun.

Propad české ekonomiky, který začal ve druhém čtvrtletí 1997 a přetrval prakticky do loňského roku, kdy se hospodářství začalo odrážet od pomyslného dna, se zdá být podle odborníků u konce. Faktem však zůstává, že Česká republika ztratila náskok, který měla v hospodářské a životní úrovni oproti postkomunistickým sousedům na začátku 90. let. Analytici ocenili zejména nynější nárůst investic. Tahounem je také průmyslová výroba, jež roste už dvanáct měsíců po sobě, v posledních třech měsících se rozběhlo i stavebnictví. Jedním z pozitivních ukazatelů je nízká úroveň inflace. Za zmínku stojí pouze meziměsíční nárůsty hladiny spotřebitelských cen v červnu a červenci, kdy ekonomiku postihla hlavní vlna ropného šoku. Za celý loňský rok dosáhla průměrná míra inflace 2,1 procenta.

Češi důvěřují televizi víc než politikům

Češi důvěřují veřejnoprávní televizi víc než prezidentovi, vládě, parlamentu, politickým stranám, armádě i policii. Vyplývá to z průzkumu, který v listopadu provedl v Česku, Polsku a Maďarsku Institut pro výzkum veřejného mínění ve spolupráci s tamními agenturami. Nejméně Češi důvěřují bankám a politickým stranám.

Poslanci chtějí zpřísnit chov nebezpečných psů, kynologům to vadí

Nárůstem útoků psů na lidi zdůvodňuje 13 pravicových poslanců svůj návrh zákona, jímž chtějí zásadně zpřísnit režim chovu "nebezpečných" psů a vést jejich majitele k odpovědnosti. Předloha, která v těchto dnech dorazila do sněmovny, ale vzbudila velkou nevoli kynologů, podle nichž je nesmyslná a zbytečná. Za "nebezpečného psa" návrh považuje psa, u nějž lze na základě zvláštních znaků, chovu, výchovy k bojovým účelům, útočnosti či prudkosti předpokládat agresi. Jeden z autorů zákona, unionista Zdeněk Kořistka zdůraznil, že smyslem návrhu rozhodně není bojová plemena zakázat. Velká diskuse bude zřejmě provázet paragraf, podle nějž má být každý pes v okruhu do 200 metrů od budov či míst osídlení na vodítku a s náhubkem. Chov nebezpečného psa má podléhat povolení obecního nebo městského úřadu, které žadatel obdrží, bude-li plnoletý, bezúhonný a uzavře pojištění odpovědnosti za škody. Návrh také počítá se zřízením centrální evidence psů u ministerstva vnitra. Výjimku ze zákona mají dostat slepečtí, lovečtí a služební psi.

V ČR přibývá případů neoprávněné těžby dřeva

Celkem 244 případů nelegální těžby dřeva zaznamenala policie za prvních deset měsíců letošního roku, přičemž za celý loňský rok zjistila takových případů 335. Na internetové stránce ministerstva vnitra o tom informovala Eva Pokorná z policejního prezidia. Podle ní se v ČR za posledních pět let neoprávněná těžba dřeva stále zvyšuje; zhruba z 95 procent jde přitom o krádeže.

Produkce sklářského průmyslu letos vzroste na 40 miliard Kč

Produkce sklářského průmyslu letos vzroste o 15,7 procenta na 40 miliard korun. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracoval poradce v oboru skla Milan Vacek. Včetně porcelánu a produktů z jemné keramiky pak tržby oboru dosáhnou 50 miliard korun. Celkem 70 procent a v některých komoditách 85 až 95 procent produkce jde přitom na export. Obchodní bilance sklářského průmyslu je dlouhodobě aktivní. Ekonomicky dobře fungují velké sklárny a malé ateliérové hutě, které vznikly po roce 1989 bez nároků na vysoké investice. Zadluženost ve sklářském průmyslu sice existuje, není však nijak podstatná a tendence jsou příznivé.

Všeobecná zdravotní pojišťovna potvrdila svůj záměr poslat neplatiče do konkursu

Pokud vláda neustoupí od svého záměru a schválí zvýšení úhrad za poskytovanou lékařskou péči, je Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhodlána podniky, které jí dluží na zdravotním pojištění, plošně poslat do konkursu. Televizi Nova to potvrdila ředitelka VZP Jiřina Musílková. VZP, jíž neplatiči dluží na pojistném včetně penále už 16 miliard korun, již dříve naznačila, že přitvrdí ve vymáhání dlužného pojistného, aby získala alespoň část prostředků, které potřebuje na vyšší platby za zdravotní péči. Po vládním rozhodnutí o cenách zdravotní péče v prvním pololetí 2001 totiž odhaduje, že bude muset zaplatit o čtyři miliardy korun více.

Na kontě Valentýn je už 348.600 korun, zbývá vybrat ještě 150.000

Na kontě Valentýn, které zřídila Nadace Charty 77 - Konto Bariéry na financování srdeční operace čtrnáctiměsíčního ukrajinského chlapce Valentýna, je už 348.600 korun. Na operaci v ceně 500.000 korun zbývá vybrat ještě 150.000. Jak uvedl Antonín Hošťálek z tiskové služby Nadace Charty 77, chlapec má srdeční vadu, která musí být do konce ledna operována, jinak je jeho život nejistý. Valentin se narodil rodičům, kteří v ČR pracují v normálním zaměstnaneckém poměru. Rodiče mu ihned po narození sjednali řádné zdravotní pojištění, ale na jeho srdeční vadu se vztahuje u cizinců výjimka. Konto Valentýn má číslo 17 111 444/3400, variabilní symbol 1000.

Posádky v Tatrách vyrazily do Paříže na start dakarské rallye

S pětidenním předstihem odjely do Paříže české posádky kamiónů Tatra - Karel Loprais a Tomáš Tomeček, které budou startovat ve 23. ročníku populární pouštní Rallye Paříž - Oba týmy odjely i s doprovodnými vozy. Přestože start rallye se blíží, oba jezdci necítí důvod ke zvýšené nervozitě. V minulých dnech se věnovali rodinám a oslavám Vánoc.

Čeští hokejisté do dvaceti let porazili Kazachstán 9:1

Čeští hokejoví reprezentanti do dvaceti let vyhráli na juniorském mistrovství světa v Moskvě i druhý zápas, když bez větších problémů porazili Kazachstán 9:1. V tabulce skupiny A tak mají po předchozí výhře nad Švédskem čtyři body. Třetím soupeřem úřadujících světových šampiónů budou v pátek hráči Spojených států.

Fotbalistou roku se stal Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd se stal po dvou letech znovu českým fotbalovým králem. O jeho prvenství v 36. ročníku tradiční ankety Fotbalista roku rozhodli svými hlasy sami hráči společně s trenéry. Ke Zlatému míči, který mu připadl jako vítězi novinářské ankety, tak osmadvacetiletý záložník Lazia Řím v pražském Kongresovém centru převzal symbolickou korunu. Titul Trenér roku získal už potřetí v řadě reprezentační kouč Jozef Chovanec.

A ještě krátce o počasí:

Ve čtvrtek bude v České republice oblačno až zataženo, ojediněle mrznoucí déšť se sněhem nebo mrznoucí mrholení. Noční teploty minus jeden až minus pět, denní jeden až pět stupňů Celsia.