Zprávy čtvrtek, 30. března 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Česká vláda schválila pobídky pro investici nizozemské firmy Philips

Vláda ve středu souhlasila s udělením investičních pobídek pro nizozemskou firmu Philips. Podle ministerstva průmyslu a obchodu chce tento elektrotechnický gigant v České republice investovat celkem 604 miliónů eur, což je zhruba 22 miliard korun, do výstavby druhé největší továrny na světě na výrobu barevných televizních obrazovek. Firma počítá s vytvořením pracovních míst pro více než 3000 lidí.

Od mohutné investice nizozemské společnosti Philips do výstavby nové továrny v Hranicích na Moravě si slibují pracovníci přerovského úřadu práce výrazný pokles nezaměstnanosti na Přerovsku. Přerovsko nyní sužuje zhruba 15procentní nezaměstnanost a práci v okrese těžce shání desetitisícová armáda nezaměstnaných.

Ministři dále schválili investiční pobídky pro americkou společnost Tyco Electronics Czech, jež hodlá investovat 35,5 miliónu dolarů do rozšíření kapacit na výrobu konektorů a kabelových svazků v jihomoravské Kuřimi. Podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra vytvoří investice 1200 nových pracovních míst.

Kabinet schválil investiční pobídky také pro japonskou společnost Matsushita Television Central Europe. Ta má v úmyslu v následujících třech letech vložit 72,65 miliónu dolarů do rozšíření závodu na výrobu barevných televizorů Panasonic v Plzni. Tato investice vytvoří 1440 nových pracovních míst.

Vláda rozhodla o židovském hřbitovu

Vláda ve středu rozhodla o zachování středověkého židovského hřbitova na staveništi České pojišťovny ve Vladislavově ulici. Kabinet se nakonec přiklonil ke kompromisní variantě řešení situace a rozhodl, že kosterní ostatky budou zachovány v současné poloze, celý blok země i s nimi bude zalit do betonu a stane se součástí novostavby administrativní budovy České pojišťovny. Přesný odhad ceny takové stavební úpravy zatím neexistuje. Vláda však na ní hodlá vydat maximálně 45 miliónů, případné další náklady se písemně zavázala uhradit Česká pojišťovna.

Česká pojišťovna rozhodnutí vlády uvítala a dohodu bude akceptovat, řekl na dotaz ČTK její mluvčí Michal Urban. "Pojišťovna dává nad rámec svých zákonných povinností jasné gesto, kterým se snaží ochránit historickou památku i šetřit peníze daňových poplatníků," dodal Urban.

Předseda pražské židovské obce Jiří Daníček na dotaz ČTK uvedl, že hlavní požadavky židovské komunity vládní rozhodnutí splňuje. "O konkrétní realizaci se bude určitě ještě jednat," poznamenal. Daníček také řekl, že nemůže vyloučit nesouhlasné stanovisko některých židovských náboženských skupin s tímto rozhodnutím, přesto si myslí, že projev dobré vůle ze strany vlády a pojišťovny by se měl odrazit i v jejich způsobu vnímání situace okolo hřbitova.

Další informace ze středečního jednání vlády

Vláda přijala návrh Revitalizační agentury (RA) na pomoc brněnské firmy Zetor. Prostřednictvím dceřiné společnosti Revitalizační agentury RA Traktor bude financována výroba traktorů. Stane se tak na základě smluvního vztahu mezi společnostmi RA Traktor a Zetor, kdy si RA Traktor pronajme výrobní kapacity Zetoru a obstará i prodej traktorů. Konsolidační banka poskytne nebo bude garantovat provozní úvěr do 700 miliónů korun.

Ministři dále schválili česko-slovenskou dohodu o vzájemné spolupráci na harmonizaci právních řádů obou zemí s právem Evropské unie. Spolupráce má zahrnout výměnu informací a zkušeností z legislativního procesu, rekodifikací a překládání evropského práva do národních jazyků. Součástí smlouvy mají být i vzájemná předávání pracovních překladů norem Evropské unie. Smlouva má být uzavřena na dva roky s automatickým prodlužováním.

Schválena byla i dvoustranná dohoda s Lotyšskem o spolupráci v boji proti terorismu, nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami a organizovanému zločinu.

Na vědomí vzal kabinet zprávu o přípravách České republiky na světovou výstavu Expo 2000 v Hannoveru. Ty se po nejrůznějších peripetiích a komplikacích dostávají do finále a zdá se, že Česká republika bude na světovou výstavu připravena včas.

Tři poslanci se s prezidentem Havlem shodli v názoru na bezpečnostní služby

O současné situaci v bezpečnostních složkách státu hovořil ve středu prezident Václav Havel se třemi členy stálé poslanecké komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS). Martin Krafl z tiskové služby prezidentské kanceláře uvedl, že poslanci Jan Klas z Občanské demokratické strany, Jan Žižka z České strany sociálně demokratické a František Ondruš z Unie svobody přijali s porozuměním výklad Václava Havla k okolnostem zadání úkolu pro BIS ze 13. března. Bližší podrobnosti ale nesdělil, pouze dodal, že poslanci s prezidentem Havlem hovořili i o budoucnosti zpravodajského systému v České republice.

Prezident Havel cítí odpovědnost za bujení "mafiánského kapitalismu"

Nejasná pravidla privatizace, a to zejména velkých podniků, a nízká mravní a politická kultura jsou podle prezidenta Václava Havla hlavní příčinou "mafiánského kapitalismu", který podle něj "bují" v České republice. Odpovědnost za současný znepokojivý stav nese i on sám, protože, jak řekl ve středeční diskusi v Českém rozhlase, dost razantně dříve na podivné finanční propletence neupozorňoval. Nedávné konzultace s odborníky na hospodářskou kriminalitu a organizovaný zločin však prý potvrdily jeho nejčernější očekávání. "Situace začíná být vážná," vysvětlil prezident důvody svého nynějšího nebývalého zájmu o práci speciálních policejních složek. Ty podle něj postrádají pro svou práci politickou podporu. Před dvěma týdny zaúkoloval Bezpečnostní informační službu, aby zjistila, kdo se snaží tyto policejní složky rozvracet.

Prezident Václav Havel ve středu v Českém rozhlasu také uvedl, že hodlá navrhnout, aby se v roce 2002 stala Praha místem summitu Severoatlantické aliance. NATO by tím podle něj dokázalo, že se loňským rozšířením o tři postkomunistické státy změnilo jeho poslání, a česká společnost by si mohla lépe uvědomit, co pro ni členství v této bezpečnostní struktuře znamená. O svém návrhu uspořádat v České republice za dva roky summit NATO už Havel hovořil i s ministrem zahraničí Janem Kavanem.

Strany čtyřkoalice požadují zastavení politického vměšování do policie

Okamžité zastavení "politického vměšování" do práce policie a zejména dalších útoků na její specializované útvary požaduje čtyřkoalice - tedy Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová, Unie svobody, Občanská demokratická aliance a Demokratická unie. Čtyřkoalice také žádá vysvětlení rozporů v hodnocení práce těchto útvarů premiérem Milošem Zemanem a ministrem vnitra Václavem Grulichem a "zprůhlednění" zdroje analýz, z nichž premiér vychází. Tyto požadavky obsahuje prohlášení, které ve středu přijala čtyřkoaliční politická rada. Text reaguje na protikladná hodnocení činnosti Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality. Zatímco premiér Zeman jejich práci v uplynulých týdnech kritizoval, ministr Grulich a sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost se za ně postavili. Čtyřkoalice dále požaduje zveřejnění informací o obsazení a činnosti premiérových poradců, vyjasnění koordinace zpravodajských služeb a vyšetření úniků tajných informací. O těch se hovoří zejména v souvislosti se zprávami v tisku o tajném úkolu prezidenta Havla pro BIS.

Po středečním jednání čtyřkoalice není úplně jasné, zda při sněmovní schůzi příští týden navrhne vznik vyšetřovací komise, která by se úniky tajných informací zabývala. Šéf KDU-ČSL Jan Kasal v rozhovoru pro ČTK nevyloučil, že čtyřkoalice by ustavení komise mohla navrhnout tehdy, pokud by vláda nebo orgány činné v trestním řízení do začátku sněmovní schůze nezveřejnily, kdo je za únik informací odpovědný. První reakce poslanců, které ve středu dnes oslovila ČTK, však ukazují, že šance na vznik komise by asi nebyly velké.

Premiér Miloš Zeman se ve finském Oulu setkal s průmyslníky a navštívil Technopolis

Premiér Miloš Zeman se ve středu, v rámci své návštěvy Finska, sešel v Oulu na pracovním semináři s tamními průmyslníky. V tomto regionu je rozšířený hlavně dřevozpracující průmysl a metalurgie. Předseda vlády spolu s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Vladimírem Špidlou hovořili s podnikateli na téma zaměstnanost a regionální rozvoj. Poté Zeman a Špidla navštívili unikátní technologický a průmyslový park Technopolis a výzkumné pracoviště Neles Automation, kde se seznámili se špičkovými technologiemi. Po přijetí guvernérem provincie Oulu Einem Suriainenem a po obědě pořádaném na jeho počest odletěl Miloš Zeman s doprovodem do Helsinek, kde si prohlédl sídlo finské telekomunikační firmy Nokia.

Rozhovory s předními finskými představiteli má premiér Zeman na programu ve čtvrtek. Nejprve se setká s hlavou státu - prezidentkou Tarjou Halonenovou, krátce nato se svým finským protějškem Paavo Lipponenem a následně budou jednat česká a finská vládní delegace. Hlavním cílem Zemanovy cesty do Finska je, podobně jako při norské misi, kterou uskutečnil počátkem týdne, prohloubení vzájemných vztahů obou zemí a informace místních podnikatelů o ekonomické situaci a o výhodnosti investic v České republice.

Reforma justice by měla podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Voráčka odstranit průtahy v řízení

Ministerstvo spravedlnosti nezastírá, že české soudy pracují pomalu a s průtahy. Mluvčí resortu Vladimír Voráček tímto konstatováním ve středu reagoval na pondělní jednání 15 ministrů justice a vnitra států Evropské unie. Ti probírali zprávu o stavu těchto resortů v České republice a v Maďarsku a podle důvěryhodného zdroje se pozastavovali hlavně nad dlouhými lhůtami vyřizování žalob v justici. Právě k odstranění této situace směřuje komplexní reforma soudnictví prosazovaná ministrem spravedlnosti Otakarem Motejlem. Jeho resort ale vydá oficiální stanovisko ke zprávě Evropské unie až ve chvíli, kdy bude mít k dispozici její plné znění.

Česko-německý fond chce urychlit odškodnění nuceně nasazených

Správní rada česko-německého Fondu budoucnosti je v zásadě ochotna podílet se na rozdělování odškodnění pro Čechy nuceně nasazené na práci v nacistické třetí říši, aby se celý proces zjednodušil a urychlil. Vyplývá to ze závěrů dvoudenního zasedání správní rady fondu, které ve středu skončilo v Praze. Prostředky pro odškodnění však musí přijít výlučně z vytvářeného fondu německé nadace "Paměť, zodpovědnost a budoucnost", a česko-německý Fond budoucnosti pouze převezme ryze administrativní pomoc, zdůrazňuje správní rada fondu.

Během dvoudenního zasedání posoudila správní rada česko-německého fondu 108 předložených projektů na financování a dala svůj souhlas k poskytnutí podpory 77 z nich. Celková výše poskytnuté podpory přesahuje 15 miliónů korun, v přepočtu asi 820.800 marek. Mezi projekty, které fond podpoří, je poskytování lékařské pomoci pro seniory z řad německé menšiny v Česku, studijní pobyty v Německu pro nejlepší účastníky pražské Letní akademie, renovaci vzácného barokního oltáře z kostela svatého Petra a Pavla v Růžové nebo konference česko-německého Fóra žen.

Smíšená komise bude jednat o navracení majetku některým obětem holocaustu

O navracení majetku některým obětem holocaustu bude za přítomnosti prezidenta Václava Havla jednat ve čtvrtek smíšená vládní komise. Má se mimo jiné zabývat vládním návrhem zákona o zmírnění křivd způsobených holocaustem, který nyní projednávají poslanci, a o využití 300 miliónů korun určených pro židovské oběti druhé světové války. Komise, vedená místopředsedou vlády Pavlem Rychetským, se snaží dohledat a vrátit majetek více než 67 tisíc Židů, kteří byli za druhé světové války deportováni z tehdejších českých zemí do koncentračních táborů.

Vydavatel Hitlerovy knihy se ohradil proti kritice ministra kultury Pavla Dostála

Vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko se ohradil proti tomu, že ministr kultury Pavel Dostál v médiích označil vydání této "bible nacismu" bez jakéhokoli komentáře za trestný čin. Zítko tak učinil v otevřeném dopise ministru Dostálovi, který ve středu poskytl také ČTK. Uvádí v něm, že komentář do knihy nezařadil úmyslně, aby čtenáře neomezoval při vytváření vlastního názoru. "Nemyslím si, že čtenář je hlupák, který si nedokáže udělat sám názor na ideologii, která před pěti desítkami let změnila svět a na jejímž konci stály milióny mrtvých," píše Zítko Dostálovi.

Na tiskové konferenci minulý týden vydavatel Zítko tvrdil, že původně žádal Akademii věd České republiky, aby některý z jejích předních historiků napsal k vydání fundovanou předmluvu. Nikdo z nich se prý však k tomu necítil dostatečně kompetentní. Zítko sám napsal ke knize jeden a půlstránkovou předmluvu, kterou považuje za dostačující.

Vydání "bible nacismu" Zítkovým nakladatelstvím Otakar II. vyvolalo zápornou odezvu politiků a protifašistických odbojářů. V prohlášení Vlasteneckého sdružení antifašistů je vydání této knihy označeno za "prokazatelnou a zjevně přímou propagaci fašismu na veřejnosti". Mein Kampf je programovým spisem německého nacismu, v němž Hitler prezentoval svůj antisemitismus, rasismus a představy o vůdčí roli Germánů. Hitler ve své knize mísil své osobní zážitky s názory na světovou politiku. Volá v ní i po nalezení nového německého "životního prostoru" na úkor slovanských národů.

Dozorčí rada Vítkovic vyměnila celé představenstvo podniku

Celé představenstvo podniku vyměnila dozorčí rada hutní a strojírenské akciové společnosti Vítkovice. Oznámila to mluvčí majoritního vlastníka - Fondu národního majetku - Jana Víšková. V novém pětičlenném představenstvu zasednou Václav Novák, Zdeněk Šmejkal, David Kostrhun, Vilém Balcárek a Zdeněk Palička, který jako jediný dosud působil ve vedení Vítkovic ve funkci personálního ředitele.

Čeští občané mohou od čtvrtka psát svému poslanci na Internetu

Čeští občané, kteří chtějí přímo oslovit některého z poslanců, mohou od čtvrtka 30. března až do 22. června využít Internetu. Psát mohou na adresu http://www.mail- poslanci.cz. Projekt "Pošlete mail svému poslanci" připravilo sdružení BMI (Březen - měsíc Internetu) s odborem informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny. Na uvedené internetové adrese si občané mohou vyhledat poslance podle jména, města, kde má kancelář, či podle výboru nebo komise, v nichž působí. Mohou mu položit dotaz, či napsat vzkaz nejvýše na pět řádků. Dotaz se může například týkat regionů, zákonů, Evropské unie či lidských práv.

STEM: Měkké drogy odmítá 89 procent českých občanů

Užívání takzvaných měkkých drog, tedy marihuany a hašiše, pokládá 89 procent lidí v České republice za nepřijatelné a neospravedlnitelné. Opačný postoj zaujímá 11 procent občanů. Vyplývá to z březnového šetření Střediska empirických výzkumů (STEM). Podíl odpůrců měkkých drog byl v roce 1994 o dvě procenta vyšší než nyní. Mírný růst tolerance vůči měkkým drogám se podle STEM projevil v různých skupinách obyvatelstva nerovnoměrně. Nadále platí, že k užívání měkkých drog jsou tolerantnější především lidé do 29 let, studenti a muži. K lidem, kteří tolerují měkké drogy častěji, se v posledních letech přiřadili i podnikatelé a občané se základním vzděláním.

Více než dvě stovky středoškoláků si vyzkouší práci diplomatů OSN

Práci diplomatů OSN si na pětidenní konferenci Pražský model Spojených národů, která začne 5. dubna v Rothmayerově sále Pražského hradu, vyzkouší více než 200 středoškoláků z celé České republiky. Studenti se budou zabývat problémy, jako jsou regionální konflikty, právo národů na sebeurčení, obchod se zbraněmi, práva dítěte a udržitelný rozvoj. ČTK o tom ve středu informoval Luboš Veselý z pořádající Asociace pro mezinárodní otázky. Na konferenci má s krátkými proslovy vystoupit náměstek ministra zahraničí Martin Palouš a ředitel prezidentské kanceláře Ivo Mathé, který účastníkům jednání předá osobní poselství prezidenta Václava Havla. Mezi čestnými hosty bude ředitel Informačního centra OSN v Praze Andreas Nicklisch.

Národní divadlo připomnělo 100. výročí pěvce Jaroslava Gleicha

Busta Jaroslava Gleicha je od středy instalována mezi podobiznami dalších pěvců na balkóně pražského Národního divadla. Současně byla na čestné místo ve foyeru z původního prostoru v zákulisí přenesena busta legendárního basisty Eduarda Hakena. Tenorista Jaroslav Gleich, jehož nedožité 100. narozeniny připadly na 19. března, působil v Národním divadle v letech 1927 až 1969. Jeho prvním pěveckým úspěchem bylo ztvárnění postavy Vaška ve Smetanově Prodané nevěstě, kterou pak zpíval stoosmašedesátkrát. V roce 1933 ji také v historicky první nahrávce celé české opery natočil na desky. Gleich však zpíval i nespočet dalších rolí a v pěveckém vývoji dospěl až k Wagnerovu Lohengrinovi.

Česká filharmonie hrála v New Yorku

Velký úspěch sklidila Česká filharmonie po dvou vyprodaných vystoupeních v prestižní newyorské Avery Fisher Hall. Spokojenost s výkonem filharmoniků, kteří jsou už na osmém turné po USA, vyjádřil také dirigent Vladimir Ashkenazy. Na jeho počest uspořádal v úterý český konzulát v New Yorku slavnostní recepci.

Miss '99 Helena Houdová založila nadační fond Slunečnice

Nadační fond Slunečnice založila loňská Miss České republiky Helena Houdová. Z prostředků, které od sponzorů získá, chce podporovat výchovné a vzdělávací projekty pro společensky či zdravotně postižené děti a pomáhat všem dětem při ekologické výchově. Jak dále Houdová uvedla na středeční tiskové konferenci, hodlá podporovat projekty na ochranu životního prostředí a ochranu zraněných či opuštěných zvířat. Ještě před tím, než začala s kariérou modelky, navštěvovala Helena Houdová děti v dětském domově Domino a věnovala se problematice neslyšících a dokonce se naučila znakovou řeč.

Ze sportu:

Vsetín zvítězil v prvním utkání semifinálové série hokejové extraligy nad Plzní 2:0. Góly vítězů vstřelili Jan Tomajko a Martin Procházka. Druhý zápas je na programu v pátek opět ve Vsetíně.

Česká fotbalová reprezentace zvítězila v přátelském mezistátním utkání v Teplicích nad celkem Austrálie 3:1. O české branky se podělili Fukal, Koller a Ulich, za soupeře snižoval v předposlední minutě Foster.

V přátelském mezistátním duelu fotbalových jedenadvacítek se v Blšanech rozešla Česká republika s Tureckem smírně 2:2.

Hladiny některých řek v České republice začaly stoupat

Vytrvalý déšť v noci na čtvrtek měl na svědomí stoupání hladiny některých českých potoků a řek. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, překročil ve čtvrtek ráno potok Bouřlivec na odtoku z vodního díla Všechlapy na Teplicku. První stupeň povodňové aktivity, bdělost, hlásily řeka Bílina v Mostě, Pramenský potok v Mnichově v okrese Karlovy Vary, řeka Chomutovka, která v Chomutově přitéká do Ohře a Přísečnický potok na odtoku z vodního díla Přísečnice na Chomutovsku.

A ještě informace o čtvrtečním počasí v České republice:

Převážně oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Ve vyšších horských polohách srážky smíšené nebo sněhové a ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.