Zprávy čtvrtek, 31. prosince 1998

Zprávy 31.12.

A nyní podrobně:

Velký zájem o dvojí občanství zaznamenalo velvyslanectví v Bratislavě

Velvyslanectví České republiky v Bratislavě bylo v těchto dnech zaplaveno dotazy zájemců o dvojí občanství. Českým konzulárním úředníkům však dosud chybějí přesné instrukce, jak naplňovat rozhodnutí ministra vnitra Václava Grulicha vydávat na základě dosavadního zákona osvědčení o českém občanství žadatelům, kteří si při rozpadu společného státu zvolili občanství slovenské.

Sbírka na výstavbu náhradního vepřína v Letech u Písku

Vicepremiér Pavel Rychetský věří, že vláda podpoří myšlenku vypsání veřejné sbírky, jejíž výtěžek by měl za pomoci peněz ze státního rozpočtu financovat výstavbu náhradního vepřína v Letech na Písecku. Návrh, jak vyřešit otázku památníku obětí romského holocaustu v místě bývalého pracovního tábora, kde nyní stojí velkovýkrmna vepřů, předal Rychetskému ve středu vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. Materiál bude v pondělí předán premiérovi, který určí, kdy jej projedná kabinet.

Výkonná rada ROI na úterním mimořádném jednání vyhlášení veřejné sbírky odmítla, protože prý jednoznačně neukazuje na zodpovědnost vlády za řešení daného problému. Romům navíc vadí, že Uhl návrh nepředložil Meziresortní komisi pro romskou komunitu.

Převod bankovních rezerv na euro

Česká národní banka převede k 1. lednu příštího roku zhruba dvě třetiny svých devizových rezerv na novou jednotnou měnu euro. Jde o více než 8 miliard amerických dolarů. Celý proces má proběhnout během nadcházejícího víkendu.

Zájem klientů o marky oslabil korunu

Česká měna během středy oslabila z úvodních 17,87 Kč/DEM na hodnotu 17,95 v 17:00, kdy trh uzavíral. Podle dealera Komerční banky Tomáše Bečváře trhem hýbaly nákupy marek ze strany domácích bankovních klientů prakticky bez účasti zahraničních bank. Klidné obchodování potrvá podle dealera Erste Bank Sparkassen Jiřího Matouška patrně ještě i v prvním lednovém týdnu, významnější nárůst obchodování lze očekávat až koncem ledna. Nesmělé obchodování s nízkou volatilitou v počátkem ledna bude mít patrně na svědomí nástup eura, které nahradí 11 současných evropských měn.

Reálné příjmy domácností klesly

Reálné příjmy českých domácností klesly v letošním roce zhruba o 3 procenta. Za první tři čtvrtletí sice stouply o osm procent, kvůli růstu cen však reálně klesly. Uvádí se to v nejnovější Vyplývá to z poslední zprávy statistického úřadu.

Poslanecká sněmovna v r. 1998

Téměř 60 zákonů nebo novel zákonů schválila v letošním roce Poslanecká sněmovna. Práci dolní komory parlamentu přitom podstatně ovlivnily červnové mimořádné volby, které si vyžádaly měsíční přerušení její činnosti. Projednávání legislativních norem se však noví poslanci nevěnovali ani na svých prvních schůzích po volbách, kdy sněmovna musela nejdříve konstituovat své orgány a rozhodnout o důvěře nové vládě.

Občané přejí zemi hospodářský vzestup

Hospodářský vzestup České republice do roku 1999 popřála více než třetina jejích občanů, přesně 35 procent. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění podle něhož by čtvrtina občanů zemi přála stabilizaci politické situace, rozumné politiky a schopnou vládu. Mír a klid popřála zemi desetina obyvatel, zlepšení životní úrovně by přivítalo šest procent občanů a pět procent vyslovilo přání zlepšit mezilidské vztahy.

Prezident hodlá slavit Silvestra v soukromí

Prezident Václav Havel se spolu se ženou a doprovodem chystají Silvestra prožít v soukromí rezidence španělského krále La Mareta na ostrově Lanzarote, kde tráví již týden svou dovolenou. Prezidenta a jeho blízké nečekají žádné bujaré oslavy, jak by se v exotických krajinách Španělska předpokládalo - všichni raději přivítají příchod nového roku v soukromí rezidence. Tradiční český ráz měly u manželů Havlových také letošní vánoční svátky, třebaže se stejně jako Silvestr odehrály na jednom z Kanárských ostrovů. Návrat do vlasti plánuje prezident podle svého mluvčího někdy po 10. lednu.

Zeman a Klaus pronesou společný Novoroční přípitek

Novoroční přípitek dvou rivalů spojených opoziční smlouvou nabídne těsně po silvestrovské půlnoci soukromá televize Nova. Zdravice premiéra Miloše Zemana a předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause bude vyvrcholením celovečerní silvestrovské zábavy. Společný pozdrav politiků má naznačit ochotu obou k dialogu a výzvu českému národu, aby neztrácel síly v malicherných šarvátkách.

Komu se od 1. ledna zvýší platy

Zaměstnanci rozpočtových a příspěvkových organizací se od Nového roku dočkají zvýšení platů. Počátkem roku totiž vstupuje v platnost vládní nařízení, kterým se mzdové tarify v této oblasti zvyšují o 17 procent. Tento nárůst se bude týkat i ústavních činitelů, tedy například poslanců, senátorů a členů vlády. Hlavním záměrem kabinetu však bylo zvýšit mzdy zhruba 800.000 řadových zaměstnanců rozpočtových a příspěvkových organizací, jako jsou mimo jiné učitelé, zdravotníci a policisté.

Příprava oslav třetího tisíciletí v katolické církvi

Jedle z Beskyd bude o příštích Vánocích zdobit náměstí před chrámem svatého Petra ve Vatikánu. České země se tak připojí k oslavám příchodu třetího tisíciletí, které bude po celém světě pořádat katolická církev, řekl ČTK mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. Přípravy oslav třetího tisíciletí rozdělila katolická církev do tří let. Letošní rok byl zasvěcen Duchu Svatému, nadcházející rok by měl být rokem Boha Otce. Herman podtrhl, že postava Boha Otce spojuje všechna velká monoteistická náboženství a nadcházející rok by tedy mohl přispět k jejich sblížení.

Ekologická havárie v Pelhřimově

K ekologické havárii došlo v úterý večer, když hnědouhelný generátorový dehet z kotelny pelhřimovské firmy Iromez unikl do říčky Bělá. Podle rybářů se nebezpečné fenoly, které se z látky uvolňují, dostaly do údolní nádrže Sedlice, zhruba 20 kilometrů od vodního díla Švihov na řece Želivce, z níž je zásobováno hlavní město Praha pitnou vodou. Likvidací havárie se zabývají hasiči, vzniklou situaci řeší havarijní komise.

Pražané se v žádném případě nemusejí obávat, že by důsledkem ekologické havárie v povodí Vltavy došlo k znečištění pitné vody. Podle Bohumíra Nekolného, havarijního technika Povodí Vltavy, by se nebezpečné látky, které unikly do říčky Bělá, eventuálně dostaly k odběrnému místu vodní nádrže Švihov až za dva měsíce. Jakémukoli nebezpečí by bylo zabráněno v úpravně vody, zdůraznil Nekolný, podle něhož by byla zároveň přijata příslušná opatření.

Zimmermanna zastřelil zřejmě nájemný vrah

Policisté považují za velmi pravděpodobnou verzi, že muž, který v neděli v pražské jídelně McDonald's zastřelil podnikatele a majitele nájemního domu v Praze Ladislava Zimmermanna, byl nájemný vrah. Prověřují nicméně ještě několik dalších možných variant případu, řekl ČTK vyšetřovatel Petr Rašpl, který se případem zabývá.

Platnost dálničních známek

Řidiči, kteří vyjedou 1. ledna na zpoplatněné úseky českých dálnic a rychlostních silnic s dálniční známkou pro rok 1998, se pokuty obávat nemusí. Dálniční známka platí až do 31.ledna 1999, jak informovala ČTK Ivana Moosová z tiskového oddělení české policie. Dálniční známku pro rok 1999, která platí od 1. prosince 1998 do 31. ledna 2000, musí podle policie automobilisté na příslušné místo čelního skla svého automobilu vylepit nejpozději 1. února 1999.

Z kultury v hlavním městě

Prohlédnout si Křižíkovu fontánu mohou zájemci přijít i na Silvestra či na Nový rok, a to zdarma. Další produkce této zvláštnosti holešovického Výstaviště v Praze budou pokračovat až s jarní poutí.

Většina pražských galerií uzavře své stálé expozice a výstavy na Silvestra o několik hodin dříve, než je tomu obvykle. Na Nový rok a o následujícím víkendu budou dveře většiny galerií pro návštěvníky otevřeny od 10:00 do 18:00.

Se závěrem roku končí i několik významných výstavních projektů, které by zájemci o výtvarné umění neměli opomenout. V neděli skončí na Pražském hradě obsáhlá retrospektiva Josefa Lady, naposled bude v tento den přístupná i retrospektivní výstava představitele českého pozdního symbolismu Jana Konůpka v Domě U kamenného zvonu.

Ještě do 6.ledna mohou zájemci zhlédnout projekt Get Back Veletržního paláce, výstava uvádějící umění spojené s legendárním festivalem ve Woodstocku poté nastoupí cestu po výstavních síních Evropy.

V Národním muzeu na Václavském náměstí bude na Silvestra otevřeno jen do 13:00, zatímco první den roku 1999 budou jeho expozice uzavřeny. Ještě do konce roku mohou návštěvníci vidět výstavy Dřevo krásných stromů a Z pokladnice Národního muzea, které tímto dnem končí.

Čáp Jonáš odletěl do Španělska letadlem

Španělští ochránci přírody vypustili ve středu odpoledne v deltě Guadalquiviru na svobodu čápa černého jménem Jonáš, který patří do čapí rodiny sledované přírodovědci v projektu Českého rozhlasu Africká odysea. Jonáš nemohl odletět na podzim do teplých krajů s ostatními kvůli nemoci, do Španělska proto odcestoval v pondělí letadlem. Návrat do volné přírody by mělo Jonášovi, kterému ještě není ani rok, usnadnit to, že byl vypuštěn do hejna dvou desítek čápů, v jehož blízkosti se pohybuje i jeho otec David, informoval ČTK vedoucí projektu Africká odysea Miroslav Bobek. Jonášova matka Kristýna tráví zimu na východě Senegalu.

Na Moravě se probudily včely

S nepříjemnými útoky včel se museli ve středu vypořádat hasiči ve Zlíně. Teplé počasí posledních dnů - meteorologové totiž naměřili na jihovýchodní Moravě deset stupňů Celsia - probudilo většinu včelích rojů a hmyz se snaží uniknout z úlů ven, kde však nenachází potravu a napadá lidi. Navíc je na silnicích a chodnících ledová námraza a občanům se špatně utíká. Hasiči vyjeli k deseti vážným případům a rychlá záchranná služba několik osob dopravila na anasteziologicko-resuscitační oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně.

A ještě předpověď počasí na čtvrtek pro Českou republiku:

Bude většinou zataženo nízkou oblačností, místy mlhy. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 stupně Celsia.

Na horách v České republice je zatím stále pro lyžaře dostatek sněhu. Naprostá většina vleků je i přes teploty nad nulou v provozu.

Mírně nepříznivé rozptylové podmínky v ovzduší jsou už dva dny na celém území severní Moravy a Slezska, včetně Přerovska a Olomoucka.