Zprávy neděle, 01. listopadu 1998

Dobrý den, vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Renata Prátová. Začínáme zprávami.

A nyní podrobně:

Senátor Benda tvrdí, že prezident Havel vyznamenal více agentů StB

Podle senátora Václava Bendy měl prezident republiky Václav Havel vyznamenat 28. října více osob podezřelých ze spolupráce s někdejší československou Státní bezpečností. Bývalý šéf Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo, ale konkrétní jména si nechal pro sebe. Václav Benda pro list také uvedl, že Václava Havla i vedoucího prezidentské kanceláře Ivana Medka o svém podezření osobně informoval ihned poté, co v polovině září obdržel seznam oceněných. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček tyto informace v deníku Právu odmítl.

Prezident Havel kvůli stejnému podezření stáhl ze seznamu vyznamenaných bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka. Stalo se tak poté, co informaci o jeho údajném spojení s komunistickou StB přinesl německý deník Süddeutsche Zeitung a potvrdil ji také senátor Benda.

Pracovníci ministerstva průmyslu se podle premiéra Zemana měli dopustit korupce

Pracovníci ministerstva průmyslu a obchodu se před několika lety údajně dopustili korupce ve věci nadlimitních dovozů uhlí. Po sobotním jednání s odboráři Ostravsko-karinských dolů v Havířově to řekl předseda vlády Miloš Zeman s tím, že celá věc se bude prošetřovat. Další podrobnosti odmítl sdělit. Ministerstvo průmyslu a obchodu už letos v září dalo podnět k zahájení vyšetřování svých pracovníků, kteří od roku 1995 - tedy hlavně pod vedením ministra Vladimíra Dlouhého - zadávali veřejné zakázky. Úředníci tehdy měli neregulérností výběrového řízení způsobit škodu za několik miliónů korun.

Vyšetřování údajné korupce ve věci nadlimitních dovozů uhlí bude pravděpodobně součástí protikorupční akce "čisté ruce", která byla jedním z hlavních předvolebních slibů České strany sociálně demokratické. Za akci, bojující proti hospodářské kriminalitě, je nyní sociálnědemokratická vláda tvrdě kritizována.

V účinnost vstupuje zákon o ochraně utajovaných skutečností

V účinnost dnes vstupuje zákon o ochraně utajovaných skutečností. Ten ukládá státním orgánům a organizacím povinnost vytvářet podmínky pro zabezpečení ochrany utajovaných skutečností. Tyto skutečnosti se budou členit na přísně tajné, tajné, důvěrné a vyhrazené. Zákon také upravuje postavení Národního bezpečnostního úřadu, který se stává ústředním správním úřadem pro oblast ochrany utajovaných skutečností podřízeným přímo vládě. Zákon, který Poslanecká sněmovna přijala v květnu, má značný význam pro vstup České republiky do Severoatlantické aliance. Nedostatečná právní úprava této oblasti patřila totiž k výhradám, které NATO vůči nám vznášelo.

Na ostraze hranic se Slovenskem se budou podílet i vojáci

Nasazení vojáků české armády na česko-slovenské hranici, podobně jako je tomu v Rakousku, Maďarsku nebo Polsku, umožní zákon, který připravují ministerstva vnitra a obrany. ČTK to v sobotu řekl ministr vnitra Václav Grulich při své návštěvě v Uherském Brodu. Dodal, že vojáci na česko-slovenské hranici sice nebudou mít právo běžence zadržovat, ale budou pohraniční policii asistovat, upozorňovat na podezřelé okolnosti a už jejich přítomnost může být odstrašující pro lidi, kteří hranici překračují nelegálně. Václav Grulich také informoval, že od září platí zpřísněné postupy u pozvání do České republiky. Nová opatření by měla být realizována postupně do Vánoc.

Policejní odboráři jsou spokojeni s vedením ministerstva vnitra

Policejní odbory si pochvalují spolupráci s novým vedením ministerstva vnitra i s ministrem Václavem Grulichem osobně. Teprve Grulich přislíbil práci na kariérním řádu policistů a přijal novou vyhlášku o naturálních náležitostech příslušníků policie, řekl na sobotní tiskové konferenci po skončení celorepublikového sjezdu Nezávislého odborového svazu policie jeho předseda Jan Benc. Přípravou kariérního řádu se bude podle něj zabývat pracovní skupina ministerstva vnitra, ve které budou zastoupeny i odbory. Dokument by měl být dokončen a přijat během příštího roku.

Prezident Václav Havel a předseda ODS Václav Klaus se neshodují v názorech na loňský pád vlády

Za výsledek legitimního politického střetu považuje předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus demisi své vlády v listopadu loňského roku. V pořadu Českého rozhlasu Rozhovory v Lánech to v sobotu uvedl v diskusi s prezidentem Václavem Havlem. Prezident otázku rozpadu této vlády označil za jeden z významných rozporů mezi ním a předsedou ODS. Václav Klaus totiž už dříve několikrát naznačil, že za pádem jeho vlády stojí zájem Václav Havla a jeho okolí. Prezident také polemizoval s názorem, že v minulosti málo podporoval pravicové vlády. Připomněl, že Klausovu vládu musel vyzvat k demisi, když z koalice s ODS vystoupili lidovci a Občanská demokratická aliance.

Václav Klaus se v pořadu také vyslovil, že loňská slova prezidenta Havla o "blbé náladě" v České republice situaci v zemi nepomohla. Prezident však měl podle něj právo říci, co si myslí. Sám Václav Havel uvedl, že kdyby nebyl ve své funkci, volil by slova jiná co do formy, ale se stejným obsahem. "Nálada ve společnosti nebyla dobrá a není dobrá ani dneska. Dokonce je možná dneska horší, než byla tehdy," podotkl prezident. Pojmenování věcí je podle něj prvním krokem k jejich možné změně či nápravě.

Podle grémia majitelů lékáren je ohrožena jejich existence

Majitelé lékáren se cítí existenčně ohroženi. Shodlo se na tom jejich sobotní pražské grémium. Příčinou je dluh zdravotní pojišťovny ve výši 1,4 miliardy korun, který se stále zvyšuje. Znovu zvolený předseda organizace Dušan Holečko řekl, že rozhodnutí ministerstva zdravotnictví použít navýšení financí jen na pokrytí potřeb státních lůžkových zařízení na úkor ostatních poskytovatelů zdravotní péče, narušuje dohodu grémia se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o možném oddlužování. Materiál grémia určený pro vládu proto mimo jiné navrhuje změnu tvorby cen léků, která by pomohla malým lékárnám stabilizovat jejich ekonomiku.

Nejvíc občanů si přeje systém dvou silných stran

Vznik systému dvou silných, vzájemně si konkurujících politických stran si přeje přes 44 procent českých občanů. Plyne to z průzkumu agentury Sofres-Factum pro Český rozhlas, televizi Nova a časopis Týden. Podle autora výzkumu Stanislava Hampla se v tom možná projevuje názor občanů, že opoziční smlouva mezi Občanskou demokratickou stranou a Českou stranou sociálně demokratickou je v jistém smyslu prospěšná. Pro více než dvě strany se vyslovilo necelých 40 procent dotazovaných. "Zatímco loni na podzim a i v zimě převažovalo poněkud mínění, které vyjadřuje ten pluralitní systém více stran, tak od května tohoto roku zaznamenáváme už spíš převahu toho názoru, že by lepší byly dvě silné strany," dodal Stanislav Hampl.

V Horním Dvořišti připomíná deska Masarykův příjezd v roce 1918

Nová pamětní deska, připomínající vstup prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka do osvobozené vlasti 20. prosince 1918, byla v sobotu u příležitosti 80. výročí vzniku Československé republiky umístěna na fontánce na prvním nástupišti železniční stanice v Horním Dvořišti na Českokrumlovsku. "Šlo mi především o to, aby se na významné události našich dějin nezapomínalo," řekl ČTK sedmadvacetiletý Jiří Anderle z Vyššího Brodu, který desku pořídil na vlastní náklady a osobně ji instaloval a položil k ní symbolický věnec. Osud první pamětní desky, která byla na tehdejším nádraží Horní Dvořiště - Český Heršlák odhalena 16. září 1928, je podle jeho slov zahalen tajemstvím. "Podle jedné verze byla deska zničena německými okupanty během druhé světové války, podle jiné byla těsně před záborem našeho území německým vojskem v roce 1938 sejmuta a zakopána na neznámém místě. Nalezena dosud nebyla," dodal Jiří Anderle.

Severomoravskou vesnicí roku 1998 se staly Hukvaldy

Nejúspěšnější letošní vesnicí severní Moravy a Slezska byla v sobotu za účasti předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause slavnostně vyhlášena obec Hukvaldy na Frýdeckomístecku. U vítězné obce soutěžní komise ocenila nejen celkový vzhled a úpravu veřejných prostranství, ale i rozvinutý společenský a kulturní život. "Hukvaldy tak získaly nejvyšší ocenění - zlatou stuhu," řekl ČTK starosta obce Petr Sobotík. Hukvaldy, které jsou v historických pramenech připomínány už v polovině 13. století založením známého hradu, soutěží potřetí. "Loni jsme získali modrou stuhu za společenský život," dodal starosta.

V úterý 3. listopadu budou na ministerstvu zemědělství v Praze vyhlášeny výsledky celostátního kola, kam se probojovalo devět nejlepších regionálních obcí.

Ze sportu:

17. kolo české hokejové Staropramen extraligy skončilo s následujícími výsledky: Litvínov - Třinec 2:4 Slavia Praha - Vsetín 4:3 Vítkovice - Jihlava 4:1 České Budějovice - Pardubice 3:1 Plzeň - Kladno 5:3 Sparta Praha - Opava 1:3 Zlín - Karlovy Vary 2:2 Tabulku po 17. kole vede Třinec, na druhém místě je Vsetín, třetí Zlín a poslední se umístila Jihlava.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes zataženo s deštěm, na horách přeháňky sněhové. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů Celsia. Vzhledem k nasycenosti povodí a dalším srážkám očekáváme opět mírné vzestupy hladin řek.

Tolik zprávy Radia Praha.