Zprávy neděle, 01. října 2000

Eva Petržílková

V Hradci Králové proběhla programová konference ČSSD

Dlouhodobý program ČSSD má být podle místopředsedy strany Stanislava Grosse, který byl garantem sobotní programové konference zasedající v Hradci Králové, tmelícím prvkem sociální demokracie. Gross na tiskové konferenci po skončení jednání řekl, že bude ČSSD, pokud se jí podaří program dokončit, jedinou politickou stranou, která bude schopná předstoupit před veřejnost s dlouhodobou představou svých cílů.

Delegáti konference pracovali ve čtyřech sekcích. Ideovými východisky na téma "kdo jsme a co chceme dosáhnout" se zabývala sekce řízená šéfem poslaneckého klubu ČSSD Zdeňkem Škromachem. Gross řídil diskusi o vztahu ČR a EU a strategických cílech v globalizovaném světě. Místopředseda Vladimír Špidla byl patronem diskuse o právním státu a sociální politice. Na místopředsedu Petra Lachnita zbyla hospodářská politika, ekologie, školství a věda.

Výsledky diskusí nad dlouhodobým programem s pracovním názvem "Otevřenost novým výzvám - věrnost tradici" budou podle Grosse zpracovány a vydány ve sborníku, aby mohly sloužit jako podklad k další diskusi.

Premiér Miloš Zeman uvažuje o novém ministrovi spravedlnosti

Novým ministrem spravedlnosti by se mohl stát vicepremiér Pavel Rychetský. Podle informací ze sobotní konference sociální demokracie v Hradci Králové to připustil předseda vlády Miloš Zeman. Post ministra spravedlnosti by se uvolnil v případě, že by se současný šéf resortu Otakar Motejl stal veřejným ochráncem lidských práv, tedy ombudsmanem. Souhlas s jeho kandidaturou na tento post už v pátek vyslovilo předsednictvo ČSSD.

Po skončení konference předseda vlády Miloš Zeman ještě upřesnil, že bude dále jednat s kandidáty pro funkci ministra spravedlnosti a po konzultaci "se svými kolegy" se rozhodne, koho navrhne do této funkce, pokud se nynější ministr Otakar Motejl rozhodne rezignovat. "Pokud tyto konzultace neproběhnou, nebudu se vyjadřovat k osobám jakéhokoliv jednotlivého kandidáta," řekl Zeman. Podle něj ministr Motejl zvažuje rezignaci proto, že mu kvůli pravicové opozici sněmovna nedávno zamítla tři velmi důležité zákony a že byl vystaven politickému tlaku. Poslanec a předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ho údajně chtěl přimět, aby neodvolával z funkcí dva státní zástupce. Ministr minulý týden uvolnil z funkcí vrchního státního zástupce Karla Brücklera a středočeského krajského státního zástupce Ctirada Löffelmanna. Především Brücklerovo odvolání v sobotu v Prostějově kritizovala i Výkonná rada ODS. ČSSD obvinila, že je za jeho odvoláním snaha utajit před veřejností výsledky práce parlamentní vyšetřovací komise, která má objasnit pozadí prodeje Investiční a Poštovní banky. Brückler totiž vykonával dozor nad činností této komise. Motejlův postup označil místopředseda ODS Ivan Langer za nepřípustné vměšování do činnosti nezávislého vyšetřovacího orgánu.

K otázce svého setrvání ve funkci se ministr Motejl vyjádří zřejmě v pondělí

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl se k otázce svého setrvání ve funkci vyjádří pravděpodobně až v pondělí. O rezignaci, případně kandidatuře na úřad ombudsmana, zatím ministr odmítá hovořit. Nikdo z ústavních činitelů zatím také nepožádal prezidenta republiky Václava Havla, aby se změnou ve funkci ministra spravedlnosti zabýval. Podle mluvčího hlavy státu Ladislava Špačka nejde ani u ombudsmana o žhavou záležitost, vzhledem k délce procesu parlamentního schvalování.

ODS bude hledat kandidáty na ombudsmana ve svých řadách

Vrcholní politici ODS se staví skepticky k případné kandidatuře ministra spravedlnosti Otakara Motejla na ombudsmana a chtějí navrhnout do tohoto úřadu svého člověka. Šéf ODS Václav Klaus ani místopředsedové Ivan Langer a Libuše Benešová v sobotu před novináři v Prostějově nechtěli mluvit o tom, kdo by měl být Motejlovým nástupcem.

"My jsme zatím vždy, když probíhala volba ombudsmana, nominovali své kandidáty. Myslím, že než řekneme slovo, koho budeme podporovat z kandidátů navržených někým jiným, se velmi pečlivě podíváme do vlastních řad," řekl Langer.

ODS zahájí oficiální kampaň po kongresu, který se koná za 14 dnů

Občanská demokratická strana zahájí oficiální kampaň pro volby do krajských zastupitelstev a Senátu za dva týdny, kdy svolává do Plzně členskou základnu k jednání kongresu. Novinářům to v sobotu řekl předseda strany Václav Klaus. Výkonná rada podle místopředsedkyně ODS Libuše Benešové také schválila program říjnového kongresu a zabývala se i volební strategií. "Tu zatím nemůžeme prozradit," podotkla Benešová.

Policejní akce při zasedání MMF nebyla podle ODS dokonale připravena

Výkonná rada ODS na svém sobotním zasedání v Prostějově nepřímo kritizovala ministerstvo vnitra za přípravu policejních opatření při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. "Oceňujeme obtížnou práci české policie a vážíme si osobní statečnosti policistů. Jsme však přesvědčeni, že lecčemus bylo možné předejít, kdyby byla policejní akce lépe připravena," řekl novinářům předseda ODS Václav Klaus. Dodal, že ODS není a nebude tolerantní k jednotlivcům, skupinám a hnutím, které v uplynulých dnech v pražských ulicích "zneužili zasedání MMF a SB k trestuhodnému ničení a rabování".

Policie nečekala, že přijede tolik radikálních demonstrantů

Policie neočekávala, že do Prahy přijede ze zahraničí tolik radikálních aktivistů protestovat proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Uvedla to v sobotu Česká televize s odvoláním na mluvčí policejního prezidia Ivanu Zelenákovou. Předběžné informace ze zahraničí podle ní nebyly přesné a v ulicích proto nebyl dostatek vhodně vybavených policistů. V ulicích Prahy bylo v době největších demonstrací asi 2300 policistů se speciálními ochrannými pomůckami, z toho 1300 bylo mimopražských. "Policie by v tu chvíli potřebovala, dejme tomu, o více než tisíc těchto speciálně připravených a oblečených policistů více," uvedla. Vybavení policie pro zabezpečení kongresu stálo 150 miliónů korun.

Největší nepokoje vypukly v úterý, kdy bylo zasedání oficiálně zahájeno. Podle odhadů se tehdy pohybovalo v ulicích asi 7000 demonstrantů. Ministr vnitra Stanislav Gross v úterý prohlásil, že brutalita radikálních aktivistů předčila jeho očekávání. "Nebudu riskovat životy příslušníků, kteří nejsou dostatečně vybaveni," ospravedlňoval ministr to, proč policisté často jen přihlíželi násilnostem.

Politici odsoudili Mackova slova o střelbě do demonstrantů

Představitelé Unie svobody v sobotu odsoudili výroky místopředsedy ODS Miroslava Macka, kterými reagoval na výtržnosti a násilí při protestních akcích odpůrců globalizace. Šéf strany Karel Kühnl doufá, že Macek přehodnotí svůj názor, že policie měla na násilí "tvrdého jádra" demonstrantů odpovědět střelbou. Bývalý ministr vnitra a senátor Jan Ruml uvedl, že Mackovy názory ještě více eskalují napětí.

S Mackovými slovy nesouhlasí rovněž premiér Miloš Zeman, podle něhož byla bezpečnostní opatření naprosto přiměřená.

Miroslav Macek uvedl, že pokud policie nezačne na "řádění bojůvek, jaké jsme mohli vidět na Václavském náměstí i jinde, odpovídat střelbou, jejich zběsilost v toku času neustále poroste". Macek, známý svými kontroverzními názory, na svých internetových stránkách také napsal, že dobrým řešením by bylo zřízení Národní gardy dobrovolníků z řad občanů, "která by výše zmíněným hovadům názorně předvedla velmi většinové mínění občanů tohoto státu".

Odpůrci globalizace demonstrovali před ambasádou ČR v Norsku

Asi 30 až 40 lidí protestovalo ve čtvrtek a v pátek před velvyslanectvím ČR v norském Oslu. Požadovali propuštění odpůrců globalizace, kteří byli v tomto týdnu zadrženi v Praze při protestech proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Demonstrace v Oslo měla klidný průběh, aktivisté při ní provolávali hesla, ale do budovy velvyslanectví nepronikli. ČTK to v telefonickém rozhovoru oznámil velvyslanec ČR v Norsku Petr Kypr.

Protestní akce před českou ambasádou v Římě

Asi čtyři desítky mladých lidí se v pátek shromáždily před budovou českého velvyslanectví v Římě a požadovaly propuštění údajných osmi set českých odpůrců globalizace z vězení. Účastníci protestní akce měli také výhrady k chování policie při zásazích proti demonstrujícím v Praze a při jejich zadržování. Jak ČTK sdělila tisková mluvčí zastupitelského úřadu Dana Pavlousková, byla to už druhá demonstrace anarchistů, komunistů a zelených před českou ambasádou.

Demonstrantku, zraněnou po skoku z okna, převezli lékaři do Vídně

Šestadvacetiletou americkou výtvarnici Silvii Yolandu Machovou, která po středečním skoku z okna policejní služebny v Praze 4 utrpěla zlomeniny, lékaři v pátek pozdě večer převezli z Fakultní Thomayerovy nemocnice do Vídně. Machová v pátek před příjezdem své rodiny ČTK řekla, že je šokována chováním policistů, a vyjádřila nespokojenost s lékaři, kteří jí údajně odmítli poskytnout léky tišící bolest a jednali s ní hrubě. To však odmítl primář chirurgie Vladimír Vysokai, podle kterého se dostalo pacientce standardní péče. Připustil, že na utišení bolesti jí lékaři nepodali opiáty, které by mohly ovlivnit její úsudek při rozhovoru s policií, avšak dostala jiné léky.

Machovou zadržela policie při úterních protestech odpůrců zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Protože údajně nemohla více než 20 hodin vyhledat právní pomoc ani komukoli zatelefonovat, rozhodla se uprchnout; jedinou únikovou cestou však bylo otevřené okno v prvním patře.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví zůstává v nemocniční péči devět policistů, kteří utrpěli zranění při pouličních nepokojích. V nemocnici jsou dosud rovněž tři delegáti kongresu, jejich zdravotní problémy však se střety odpůrců globalizace s policisty nesouvisejí. V týdnu ošetřili zdravotníci kolem 600 lidí. Ještě ve čtvrtek bylo v nemocničním léčení deset policistů a deset demonstrantů.

Jiří Dienstbier se v Černé Hoře sešel s Djukanovičem

Na nesrovnalosti ve výsledcích prezidentských voleb v Jugoslávii, které zveřejnila režimem kontrolovaná federální volební komise, upozornil v sobotu zvláštní zpravodaj pro lidská práva na území bývalé Jugoslávie Jiří Dienstbier. Ten se v pátek sešel v Podgorici s prezidentem Černé Hory Milem Djukanovičem.

Podle Dienstbiera černohorský prezident Djukanovič je toho názoru, že prezidentské volby změnily situaci v Srbsku, že Miloševič byl poražen bez ohledu na snahu jeho režimu prosadit druhé kolo voleb na 8. října.

V bavorském Mnichově bude otevřeno České centrum

Předsedkyně Senátu Libuše Benešová otevře příští týden v bavorském Mnichově nové České centrum.

Bavorsko je v Německu největším českým obchodním partnerem a zároveň spolkovou zemí, z níž "nejčastěji zaznívají obavy z ohrožení pracovního trhu po vstupu ČR do EU". V Mnichově pracovalo České centrum více než rok bez vlastních prostor. Nyní má například sál pro zhruba osmdesát lidí.

Česká centra působí už v patnácti státech, v nichž se snaží představovat kulturní bohatství ČR a možnosti rozvoje vzájemných hospodářských vztahů a cestovního ruchu. Poskytují zájemcům informace, pořádají například výstavy, koncerty, semináře a promítání filmů.

Moravu na výstavě Expo 2000 zastoupí valašský král Bolek Polívka

Na jednodenní návštěvu výstavy Expo 2000 v Hannoveru v sobotu z Brna odletěl známý herec, mim a "valašský král" Bolek Polívka. Přijal jej generální komisař českého pavilónu Václav Bartuška a generální komisařka výstavy Brigit Breuelová. ČTK to řekl Karel Riegel z agentury ITV, která zajišťuje doprovodný program českého pavilónu. "Bolek Polívka bude mít doprovod na nejvyšší úrovni," uvedl Riegl s tím, že s valašským panovníkem přiletěli do Německa rovněž generál valašských vzdušných sil, potulný velvyslanec Valašského království Pavel Zedníček a valašský královský komoří Jiří Pecha. Jejich návštěva je součástí akce Vinobraní - trnkobraní, jednoho z řady doprovodných programů u národního pavilonu ČR.

Bohoslužby v chrámu sv. Víta se zúčastnilo přes 1000 lidí

Více než tisíc lidí se zúčastnilo sobotní bohoslužby, kterou v pražské katedrále svatého Víta vedl kardinál Miloslav Vlk. Mše byla součástí národní Svatováclavské pouti Jubilejního roku 2000, která je jednou z vrcholných akcí české římskokatolické církevní provincie. Po mši se poutníci rozešli k různým duchovním programům do pražských chrámů. Bohoslužba v katedrále se konala dva dny poté, co si občané v České republice připomněli výročí smrti knížete Václava, který vládl v první polovině desátého století. Křesťané s ním spojují mimo jiné i šíření jejich víry v českých zemích.

České dráhy pořádaly v sobotu Den železnice

Den železnice pořádaly v sobotu České dráhy. Pro všechny zájemce o železniční dopravu bylo připraveno množství výstav, exkurzí, jízd historickými vozy a dalších akcí na vybraných železničních stanicích. České dráhy navíc připravily zvláštní slevu; cestující ušetřili za zpáteční cestu, pokud ji uskutečnli v sobotu.

Na letišti v Ostravě-Mošnově budou možná vzniknou zahraniční hangáry

Nejmenovaná zahraniční společnost má zájem postavit na letišti v Ostravě - Mošnově hangáry na opravu svých letadel. Na Investičním fóru Ostrava 2000 to prohlásil ředitel letiště Michal Červinka. Odmítl ale prozradit, o jakou leteckou společnost jde. O stavbu hangárů v Mošnově se před časem zajímal největší světový výrobce letecké techniky americká společnost Boeing. Podle Červinky se ale tato společnost už neozvala a jednání proto vedou s jinými investory. V případě postavení opravárenských dílen by v nich našly uplatnění stovky pracovníků.

Bezplatné dárcovství krve má v ČR čtyřicetiletou tradici

V České republice je evidováno 380.000 dárců krve, z toho 90 procent lidí dává krev zdarma. Ročně se uskuteční téměř 400.000 odběrů. Uvedl to prezident Českého červeného kříže (ČČK) Zdenko Vlk na sobotním slavnostním setkání u příležitosti 40. výročí bezplatného dárcovství krve. Vlk vyznamenal šest desítek lidí, kteří se ve svých regionech nejvíce zasloužili o rozvoj toho hnutí.

První transfúze krve se začaly provádět na pražských klinikách v roce 1922 a dárci byli tehdy příbuzní nemocných a zaměstnanci nemocnic. Při klinikách se začaly vytvářet svazy dárců, kteří darovali krev v několika týdenních intervalech. Profesionální dárci byli převážně z řad sociálně slabých jedinců, s čímž byla spojena řada zdravotních rizik.

Koncert Karla Gotta v Carnegie Hall sklidil ovace a úspěch

Velkými ovacemi a četnými přídavky skončil v noci na sobotu koncert Karla Gotta a jeho hosta Heleny Vondráčkové v prestižní newyorské Carnegie Hall. Směsi rokenrolových melodií, skladeb klasiků, operetních melodií a árií včetně Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka naslouchalo zaplněné hlediště a balkóny. Diváci přišli nejen z New Yorku, ale vážili cestu i ze západního pobřeží Spojených států a Evropy. Gott a Vondráčková nabídli skladby v češtině, slovenštině, polštině, němčině, italštině a samozřejmě angličtině. Vystoupení obou zpěváků uvedla modelka Pavlína Pořízková, z celebrit přihlíželi oscarový režisér Miloš Forman a herec Jiří Bartoška. Jako jeden ze sponzorů koncertu byl jmenován podnikatel Milan Jedlička, kterého týdeník Respekt označil za člověka z pochybnou minulostí.

Na festivalu Pražský podzim hrál slavný violista Jurij Bašmet

Protagonistou sobotního koncertu ve Smetanově síni a jednou z hlavních hvězd festivalu Pražský podzim byl ruský violista Jurij Bašmet. Hrál s Pražskými symfoniky sólový part Berliozovy romantické symfonie Harold v Itálii.

Skončily Svatováclavské slavnosti

Hudba Hradní stráže a Policie ČR uzavřela v sobotu večer na Pražském hradě Svatováclavské slavnosti. Festival duchovního umění, jehož poslední koncert nesl název Svatováclavský, se konal devátým rokem. Přehlídku otevřel 18. září v Týnském chrámu koncert využívající tamní nově restaurované barokní varhany, nejstarší v Praze. Celkem se konalo jedenáct programů.

V anketě Neviditelný herec zvítězili Kolářová a Němec

Český rozhlas vyhlásil v pražském Divadle u Hasičů výsledky čvtrtého ročníku ankety o nejlepší rozhlasové výkony v uplynulém roce. Titul Neviditelný herec letos získali Daniela Kolářová a František Němec.

Proběhl sedmý ročník Festivalu romské kultury

V Ústí proběhl v sobotu už sedmý ročník Festivalu romské kultury. Na tento tradiční svátek romských písní a tanců se přihlásilo 18 souborů s 300 účinkujícími. To představuje dosud nejvyšší počet přihlášených. Cenu pořadatelů si z festivalu odvezl soubor Lole ruži z Nového města pod Smrkem na Liberecku.

Romové připravují benefici, za výtěžek opraví dům v Košťálově

Romská komunita v Košťálově na Semilsku připravuje benefiční koncert na opravu jednoho z tamních domů. Akce je jedním z projektů na podporu romského bydlení. Koncert se uskuteční v pondělí 27. listopadu v Kulturním centru Golf v Semilech. V domě v Košťálově žije zhruba 20 Romů, kteří objekt odkoupili od obce v rámci privatizace obecních bytů. Rekonstrukce bude podle projektu stát zhruba půl miliónu korun. Program Domy pro Romy je jednou z akcí projektu česko- holandské spolupráce, jehož cílem je integrace národnostních menšin do majoritní společnosti.

Sport

Olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný bude spolu s dalšími sedmi olympioniky působit v komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Do funkce byl zvolen na čtyři roky.

Výsledky 9.kola hokejové český telecom extraligy: Zlín porazil Slavii 5:3, Litvínov Třinec 4:2, Pardubice České Budějovice 3:2 po prodloužení, Karlovy Vary podlehly Havířovu 4:5 po prodloužení, Kladno Znojmu 1:2 také po prodloužení, Sparta zdolala Vsetín 6:4 a Plzeň Vítkovice 3:2.

Fotbalisté Olomouce porazili v předehrávce 9. ligového kola Drnovice 2:0. Branky za domácí dávali: Mucha a Kobylík.

Premiérový šampionát České republiky dvojic ve skoku na lyžích vyhráli ve Frenštátě pod Radhoštěm Jakub Hlava s Michalem Doležalem z Dukly Liberec. Druhé místo vybojovali na můstku K-90 s umělou hmotou Jakub Jiroutek, Jakub Janda ze stejného klubu.

Krátce o nedělním počasí:

Oblačno až polojasno, dopoledne ojediněle mlhy. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.