Zprávy neděle, 02. ledna 2000

Zprávy 2.1.2000

Nyní podrobněji:

Lidé by měli podle prezidenta změnit v roce 2000 žebříček svých hodnot

Lidstvo je nyní podle prezidenta Václava Havla nebývale propojeno, ale zároveň ohroženo. "Informační a podnikatelská globalizace není provázena rozvojem globální odpovědnosti. Svědomí jako by kulhalo za vědou, výzkumem a technikou," pronesl prezident ve svém novoročním projevu. Na prahu roku 2000 konstatoval i nedobrý stav české společnosti a vyzval občany, aby začínající rok pojali jako čas změny politické kultury, kultury veřejného života a změny na stupnici hodnot. Podle prezidenta se politika a každodenní život navzájem odcizují a rozmáhá se nevraživost a neúcta k právním a morálním pravidlům. Z úpadku morálky Havel nařkl politiky a jejich strany. Poukázal na nevyplácení mezd zaměstnancům podniků, zatímco v bankách se ztrácejí miliardy. Přesto míní, že v české společnosti žije ohromný potenciál dobré vůle, tvořivosti i touhy po lepším lidském prostředí. Prezident se také obšírně zabýval neduhy současného světa. Ztotožnil se s výzvou papeže Jana Pavla II. a amerického ekonoma Jeffreyho Sachse, aby vyspělé státy odpustily rozvojovým zemím dluhy.

Místopředseda ODS Miroslav Macek považuje projev prezidenta za planě moralizující

Místopředseda Občanské demokratické strany Miroslav Macek kritizoval novoroční projev prezidenta Václava Havla jako planě moralizující. Projev byl planým mudrováním muže, neschopného se vyrovnat s rychle se měnícím světem, ubírajícím se jinam, než by si přál, řekl Macek. Projev podle něj nepřinesl konkrétní řešení jediného problému. Dodal, že prezident zřejmě omylem přečetl projev nachystaný k "nějaké mezinárodní konferenci proti globalizaci".

Unie svobody ocenila Havlův novoroční projev jako slova státníka, jehož pohled přesahuje hranice České republiky. Předsedovi lidovců Janu Kasalovi však v řeči scházela důkladnější reakce na aktuální dění v České republice a sebereflexe.

Předseda poslaneckého klubu Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip míní, že prezident velmi správně pojmenoval problémy, které přinášejí jak neutěšená ekonomická situace v ČR, tak globalizace, ale chybou je, že nenavrhl jejich řešení. "Apelovat na morálku, to už se pan prezident snaží deset let a ono to nefunguje. To je velmi málo. To je řešení, které se na státníka ani nehodí," řekl Filip.

Vstup do roku 2000 provázely velkolepé oslavy

Vstup do nového roku provázely po celé republice velkolepé oslavy. Na mnoha místech přivítali lidé jeho příchod ohňostroji a laserovými show. Na silvestrovskou večerní vyjížďku Prahou se vydal i prezident Václav Havel. Václavské náměstí bylo o půlnoci zahaleno dýmem a ohlušující zvuková kulisa připomínala vojenské cvičení. Karlův most, který měl být původně pro veřejnost uzavřen, byl již před půlnocí téměř neprůchodný. Na pozadí panorámatu Hradčan začal v prvních vteřinách roku 2000 velkolepý ohňostroj. Pamětníci soudí, že průměrná koncentrace alkoholu v krvi nepřekročila kolem půlnoci "českou normu" obvyklou pro poslední prosincový den. Na některých lidech však bylo znát, že s přechodem na rok 2000 budou mít větší problémy než počítače.

Česká republika přešla do roku 2000 hladce z pohledu technického i provozního. Fungovala doprava, také hlavní telekomunikační společnosti překonaly změnu letopočtu bez komplikací, žádnou poruchu nehlásila ani Česká národní banka. Jaderná elektrárna Dukovany funguje bez problémů. Podle mluvčího Petra Spilky nebyl zaznamenán žádný varovný signál o změně chování reaktorů a Dukovany pracují v běžném režimu.

Václav Havel věří, že Rusko bude i po odchodu Jelcina demokratické

Prezident se v poslední den loňského roku vyjádřil k oznámení ruského prezidenta Borise Jelcina odejít z úřadu. Václav Havel doufá, že se volba nového prezidenta bude řídit ústavními mechanismy a že Rusko bude nadále pokračovat v cestě k demokracii. Jelcina český prezident nazval politikem historického významu.

Území České republiky se rozdělilo na 14 krajů

Území ČR se 1. ledna rozdělilo na 14 krajů. Na jejich orgány časem přejdou některé kompetence, které dosud připadají státu. Zaniklo tak rozdělení na osm krajů, které dosud formálně existovaly. Nové kraje však zatím nebudou o nich funkčnější - volby do krajských zastupitelstev se mají uskutečnit až na podzim - a do té doby nebudou vyvíjet žádnou činnost.

ČR se rozčlenila na kraj Středočeský, Budějovický, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Jihlavský, Brněnský, Olomoucký, Ostravský a Zlínský, samostatným krajem se stalo také hlavní město Praha. Ústavní zákon o vytvoření 14 vyšších územních samosprávných celků byl po vleklých diskusích ve sněmovně přijat v roce 1997.

Začínají platit zákony, které zpřísňují podmínky pro pobyt cizinců a vedou k omezení přílivu běženců

K omezení přílivu běženců a určitému zpřísnění podmínek pro pobyt cizinců na českém území by měly vést zákony, které v sobotu nabyly účinnosti. Na návrh poslanců bylo do nich zapracováno ustanovení, podle nějž bude stát finančně pomáhat obcím, na jejichž území je azylové zařízení. Zavádí se také institut dočasné ochrany, kterou lze poskytnout cizinci prchajícímu z domovského státu před ozbrojeným konfliktem.

Shromáždění na podporu indiánů se setkalo s nezájmem veřejnosti

S nezájmem veřejnosti se setkalo shromáždění asi dvaceti aktivistů anarchistického hnutí Aktivita Cabaret Voltaire (ACV), kteří si v Litvínově na Mostecku připomněli šesté výročí zahájení ozbrojeného povstání domorodých obyvatel nejchudšího mexického státu Chiapas. Anarchisté protestovali také proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze v září letošního roku.

ČR přivezla do francouzské Remeše elektrické generátory

V sobotu ráno přijela do Remeše ve východní Francii kolona vozidel s osmi elektrickými generátory, které Česká republika nabídla Francii jako pomoc při překonávání následků vichřice minulý týden. Skupinu tvoří 10 vojáků a 13 elektrikářů Hasičského záchranného sboru. Česko je jednou ze sedmi zemí, které odpověděly na výzvu Francie o pomoc. Po dvou vichřicích byla vyřazena z provozu asi čtvrtina francouzské sítě vysokého napětí a ještě o silvestrovské noci bylo bez proudu asi 600.000 francouzských domácností.

Na česko-slovenské hranici se setkali přátelé z obou jejích stran

Již tradičně se o Silvestru konalo česko-slovenské setkání na nejvyšší hoře Bílých Karpat, 970 metrů vysoké Velké Javorině. Zhruba 250 přátel a známých si zazpívalo původní československou státní hymnu a poté lidové písničky. U hraničního kamene bratrství Čechů a Slováků a mohyly exministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který zahynul v roce 1995 s dcerou Petrou ve Vysokých Tatrách, připomněl starosta Lubiny Milan Ostrovský historii kontaktů zdejších lidí. Pietního aktu u Vavrouškovy mohyly se zúčastnila jeho manželka Eva Vavroušková. Turisté letos přes hluboké sněhové závěje přinesli na mohylu kamínky z celého světa.

Tradice novoročenek je stále živá, i když je nahrazuje technika

Novoroční gratulace způsobují vždy koncem roku poštám menší kolaps. Jen s odstupem času však bude možno říci, nakolik toto tradiční přání nahradila mailová sdělení prostřednictvím počítačů či textové zprávy, které se k adresátovi dostávají pomocí mobilního telefonu. I v dnešní uspěchané době jsou však novoročenky neboli "lístky omluvné", neboť začátkem 19. století začaly nahrazovat tradiční osobní vinšování k novému roku, středem zájmu sběratelů. Vždyť ty nejstarší pocházejí i z 60. let 18. století. Mnohé z těchto pozdravů reagovaly na aktuální události. Například když v roce 1783 vzlétl první balón, byly prý obchody doslova zaplaveny novoročenkami právě s touto tematikou.

V Teplicích se na Nový rok konalo několik svateb

V teplickém Krušnohorském divadle si v prvních minutách nového roku řeklo své ano 14 novomanželských párů z celé republiky. Starosta Jaroslav Kubera uvedl, že svatební den bude manželům připomínat kávová souprava, kterou jim město darovalo.

Prvním českým dítětem roku 2000 je pravděpodobně chlabec Jakub

Pravděpodobně prvním českým dítětem roku 2000 je chlapec Jakub. Narodil se údajně v první vteřině po půlnoci v pražské fakultní nemocnici v Královských Vinoradech. O prvenství s ním soupeří Natálie, která spatřila světlo světa na klinice u Apolinářů v první minutě tohoto roku. Z ostatních míst v republice zatím přicházejí zprávy o pozdějších příchodech na svět.

Národní divadlo v Praze přivítalo rok 2000 Smetanovou operou Libuše

Českou klasikou, Smetanovou operou Libuše, přivítalo v sobotu v podvečer rok 2000 Národní divadlo v Praze. Představení, kterým česká první scéna oficiálně otevřela svoji účast v projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000, se konalo v historické budově divadla za účasti prezidenta Václava Havla a jeho manželky. Návštěvníci "zlaté kapličky" zhlédli představení bez ohlášené pěvkyně Evy Urbanové. Ta svoji účast odvolala ve čtvrtek poté, co náhle onemocněla virózou. Titulní roli za Urbanovou ztvárnila, její kolegyně, sólistka Národního divadla Eva Děpoltová.

Konec roku oslavila šumavská Horská služba sjezdem s pochodněmi

S hořícími pochodněmi v rukou sjelo na Silvestra nejnáročnější sjezdovku na Železnorudsku - na šedesát členů Horské služby a jejich příznivců. Mezi nimi nechyběl ani reprezentant ČR v alpském lyžování Marcel Maxa a starosta Železné Rudy Jaroslav Fišer. Letošní sjezd byl už pětadvacátý a účast byla rekordní. Po náročném sjezdu zapálili účastníci pochodněmi číslici 2000 vytvořenou pod svahem z klestí.

Druhý závod Turné čtyř můstků vyhrál Widhölzl, Doležal byl desátý

Rakouský skokan na lyžích Andreas Widhölzl vyhrál v Garmisch-Partenkirchenu druhý závod Turné čtyř můstků, který byl devátým dílem Světového poháru. Na můstku K-115 obsadil druhé místo Japonec Masahiko Harada, třetí skončil Janne Ahonen z Finska. Nejlepším z českých skokanů byl Michal Doležal, který uzavřel ve výsledkové listině první desítku.

Jana Klimešová skončila druhá v silvestrovském běhu v Bietigheimu

Česká běžkyně Jana Klimešová obsadila druhé místo v silvestrovském závodu na 11.200 metrů v Bietigheimu v Německu. Porazila ji pouze Polka Marcela Helbiková, která byla rychlejší o šestnáct sekund. Závod mužů vyhrál domácí John Schondelmayer, Vladimír Vašek skončil pátý, o čtyři vteřiny před úřadujícím mistrem Evropy v běhu na 3000 metrů překážek Damianem Kallabisem.

V Krkonoších Horská služba uzavřela kvůli lavinám čtyři oblasti

Čtyři oblasti Krkonoš uzavřela pro turisty kvůli lavinám Horská služba. Jedná se o Labský důl, Kozí hřbety, Kotelní jámy a údolí Bílého Labe. Lyžaři mají nyní v Krkonoších ideální sněhové podmínky. Ve střediscích leží kolem 60 centimetrů sněhu a všechny lanovky a vleky jsou v provozu.

Počasí

Dnes je v České republice oblačno až zataženo, teploty se pohybují od minus 2 do plus 2 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.