Zprávy neděle, 03. ledna 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Nejdůležitější je akce čisté ruce a zlepšení ekonomiky

Nejdůležitějšími úkoly vlády v letošním roce jsou podle jejího předsedy Miloše Zemana dosažení výsledků v rámci protikorupční akce "čisté ruce", příliv zahraničního kapitálu a rozptýlení "blbé nálady" tím, že "dokážeme tu svou káru vytáhnout z bláta". Zeman to uvedl ve zpravodajství české soukromé televize Nova. Podle premiéraje třeba rovněž vytvořit krizový management, který by vyvedl český stát z nynějších ekonomických potíží. "Není možné vyzývat lidi k práci, když velmi bohatá sociální skupina dosáhla svého bohatství podvodem," uvedl v rozhovoru Zeman. Nezlepší-li podle Zemana nynější vláda za čtyři roky své existence ekonomickou situaci České republiky, neměla by dále vládnout. Politické strany, které byly u moci před vládou České strany sociálně demokratické, by neměly kabinetu házet klacky pod nohy a měly by přestat posuzovat situaci jen z úhlu partajních zájmů, míní premiér.

Viceguvernér ČNB nevylučuje další snižování sazeb

Další uvolňování měnové politiky již v prvních měsících letošního nevyloučil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. "S příchodem nových čísel a s analýzou, kterou budeme mít k dispozici ke konci ledna, můžeme znovu posoudit uvolňování měnové politiky," řekl listu Kysilka. Potvrdil také, že centrální banka bude pokračovat v zamýšleném snižování povinných minimálních rezerv, přesto však podle něj zatím nelze očekávat růst hospodářství země. Brzdou růstu jsou především problémy v legislativě a v mikroekonomické sféře," řekl Pavel Kysilka Mladé frontě Dnes.

Kladně loni proslavili ČR především hokejisté

Z událostí, jimiž se Česká republika v loňském roce kladně zapsala do mezinárodního povědomí, uváděli čeští politici v anketě Lidových novin nejčastěji vítězství našich hokejistů na olympijských hrách v Naganu. Místopředseda Občanské demokratické strany Miroslav Beneš se dokonce domnívá, že se kromě vítězství hokejistů v Naganu nestalo nic mimořádného, o čem by v souvislosti s ČR musel svět v dobrém nebo ve zlém hovořit. Předseda klubu křesťansko demokratických senátorů Jiří Šenkýř vedle sportovních úspěchů zmínil rovněž účast v mezinárodních vojenských jednotkách v Bosně a úsilí ČR o vstup do NATO a Evropské unie.

I letos může být armáda vystavena problémům

Někteří experti generálního štábu české armády upozorňují na to, že i letošní rok může česká armáda prožít těžké chvíle, zejména v souvislosti s trvajícím napětím například v Kosovu či v Bosně. "Tyhle věci budou i letos českou armádu velmi ovlivňovat," potvrdil tento postoj v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes náměstek ministra obrany Jaromír Novotný. Připoustil, že rok 1998 nebyl pro vojáky právě šťastný vzhledem k několika aférám a tragédiím. List připomíná například pád stíhaček na českobudějovické sídliště či půlmiliónový úplatek vlivného důstojníka ministerstva obrany. Na druhé straně Novotný zdůrazňuje úspěchy, podporující náš vstup do NATO. "V NATO už facto jsme. Novým rokem počínaje dokonce ve všech jeho výborech. A to se vám zdá málo?" řekl listu Novotný.

NATO pomýšlelo v roce 1968 na použití jaderných zbraní

Velitelé NATO byli invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 natolik vyvedeni z míry, že dokonce uvažovali o použití jaderných zbraní, kdyby Sověti na Alianci zaútočili. Podle dokumentů britské vlády, na něž se odvolává agentura Reuters, znamenal vpád spojeneckých vojsk pro Severoatlantickou alianci velký šok a vyvolal v jejích řadách vzrušenou debatu o tom, že vojenská síla NATO v Evropě není na dostatečně vysoké úrovni. Americký generál Lyron Lemintzer z nejvyššího spojeneckého velení NATO v Evropě na schůzce vojenského výboru NATO v Bruselu v září 1968 kritizoval Alianci za to, že na sovětskou invazi nereagovala zlepšením své konvenční výzbroje. A to by v případě útoku mohlo vést k jaderné válce, varoval Lemintzer.

Bývalý sovětský představitel Leonid Brežněv by si možná vyslání tanků do Československa rozmyslel, kdyby věděl, jaké dilema toto rozhodnutí o několik měsíců později vyvolá mezi členy britské vlády. Británie mu málem v osudném roce 1968 neposlala vánoční přání... Ze zveřejněných vládních dokumentů vyplývá, že tehdejší britský premiér Harold Wilson se přel s ministrem zahraničí Michaelem Stewartem o to, zda má britská vláda vzhledem k srpnové invazi vůbec posílat vánoční přání Brežněvovi a dalším představitelům států tehdejší Varšavské smlouvy.

Zelená zpráva potvrzuje smutný stav českého zemědělství

Spíše radikální útlum zemědělské výroby, než její trvale udržitelný rozvoj potvrzuje tzv. Zelená zpráva, kterou podle Zemských novin a deníku Slovo pro rok 1998 záhy zveřejní české ministerstvo zemědělství. S odvoláním na tuto zprávu oba listy mimo jiné píší, že na zemědělství byl vyvolán rychlý a mimořádně silný tlak, který se pohyboval na samé hranici ekonomické a existenční únosnosti. "Takovému transformačnímu a restrukturalizačnímu tlaku nebyl vystaven žádný jiný resort národního hospodářství. Důsledkem toho byl i dopad na zahraniční obchod. Dříve vyrovnané saldo agrárního obchodu s EU je nahrazeno záporným ve výši 16,5 miliardy korun a nyní tvoří 85 procent celkového záporného salda. Ztratili jsme v řadě případů pozice na světových trzích a obdobně je tomu na domácím trhu," upozorňují deníky.

Ústavní soud loni

Restituční spory tvoří přibližně 60 procent z více než dvou tisíc podání, která loni obdržel Ústavní soud. Další čtvrtinu představují podání v souvislosti s vazbou a trestním stíháním. Zbytek potom převážně tvoří stížnosti na postup finančních a daňových orgánů při ukládání sankcí a ukládání a výběru daní. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl předseda Ústavního soudu Zdeněk Kessler. Loni pokračoval nárůst celkového množství podání k Ústavnímu soudu, i když byl již mírnější než v uplynulých letech, kdy se zvyšoval každoročně minimálně o 25 procent. Předloni obdržel Ústavní soud celkem 2024 podání, do počátku loňského prosince jich bylo 2044.

Nuncius Coppa sloužil mši

Padesáté výročí přijetí kněžského svěcení oslavil v sobotu velvyslanec Vatikánu v České republice apoštolský nuncius Giovanni Coppa. Sloužil při té příležitosti v katedrále sv. Víta na Pražském hradě s dalšími katolickými církevními hodnostáři slavnostní mši. Třiasedmdesátiletý arcibiskup Coppa, který je z titulu své funkce současně doyenem pražského diplomatického sboru, působí na nunciatuře v českých zemích již od roku 1990. Svou dráhu nazývá tento Ital životním dobrodružstvím. V mládí ani nevěděl, kdo je to "nuncius", chtěl být farářem. Giovanni Coppa používá již i český jazyk. "Naučit se v pětašedesáti letech slovanskou řeč nebylo jednoduché," přiznává a dodává, že ale všechno probíhalo v klidu - asi proto, že je podle svých slov optimista a má smysl pro humor. Stejně tak si prý zvykl na českou kuchyni.

Novoroční ekumenická slavnost křesťanů

Povzbuzením k naději a ke změně života byla novoroční ekumenická slavnost v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. "Kristův příchod bude vítězstvím lásky a pokoje nad světem pýchy a násilí," řekl při ní evangelický kazatel Svatopluk Karásek. Podle katolického biskupa Václava Malého má na to být člověk neustále připraven. Jak připomněl, dobro má vždy šanci, Bůh se nemstí a chce vést s lidmi navzdory jejich vině stále rozhovor a naděje se otvírá každému. Mezi přítomnými byli katolický primas kardinál Miloslav Vlk, předseda Ekumenické rady církví a evangelický synodní senior Pavel Smetana i nejvyšší představitelé církve československé husitské, pravoslavné církve a církve starokatolické. V přímluvách zazněly prosby za vlast, za trpící, potřebné a opuštěné lidi i prosby za přemáhání rasismu a dalších nedobrých postojů.

Čeští skauti a skautky na chilském jamboree

Podsadové stany, ve kterých na Světovém skautském jamboree v Chile bydlí čeští skauti, vzbudily mezi ostatními účastníky setkání značnou pozornost. Jak ČTK sdělila účastnice jamboree Petra Poslušná, úspěch přinesli české výpravě také tanečníci v národních krojích a kapela, která má nacvičenou spoustu národních a skautských písní. "Česká výprava se snaží, aby se naše malá země na jamboree mezi ostatními neztratila," uvedla Poslušná. Dodala, že podsadové stany jsou na jamboree unikátem, protože všichni ostatní skauti bydlí v obyčejných stanech. Pro další účastníky připravili Češi také expoziční stan, v němž je vystavené například Pražské jezulátko a dres podepsaný hokejistou Robertem Langem.

Novoroční koncerty byly zejména pro zahraniční návštěvníky

Novoroční koncert Pražských symfoniků rozezněl v Obecním domě tradičně partitury všech šestnácti Dvořákových Slovanských tanců. Dirigentem programu, atraktivního i pro četné turisty trávící Silvestra v české metropoli, byl Bohumil Kulínský. Ve Státní opeře patřil první večer roku 1999 koncertu ze světových operních árií v podání brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho, který působí ve Štýrském Hradci, a zahraničních sólistů pražského divadla. Nový rok zahájila hudba také v Rudolfinu, kde pod taktovkou Friedemanna Riehleho zahrálo zejména pro zahraniční návštěvníky Prahy těleso s názvem Filharmonický orchestr valčíky Johanna Strausse a oblíbená mistrovská díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Pro tento program pořadatelé angažovali také mladou bulharskou houslistku Ivu Nikolovou.

Dny rakouského dramatu

Dny současného rakouského dramatu připravuje pražský Divadelní ústav spolu s Rakouským kulturním institutem na únor na čtyři pražská jeviště. Půjde o Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Celetné, Divadlo v Dlouhé a Městskou knihovnu. Navíc se uskuteční sympozium věnované mezinárodnímu ohlasu současných rakouských dramatiků a výstavy divadelních fotografií Josefa Galluse Rittenberga ve Strahovském klášteře a Viktora Kronbauera v Divadle Na zábradlí.

První letošní hříbě

Zdravý hřebeček se stal v sobotu ráno prvním letošním přírůstkem nejstaršího a největšího českého chovatelského ústavu anglických plnokrevníků v Napajedlích. Letos chovatelé očekávají 70 hříbat od vlastních kobyl a kolem 30 od cizích, které byly v hřebčíně připuštěny. "Hřebečkův otec, šestiletý House Rules, k nám byl importován z Ameriky v prosinci 1996 a letos se začíná rodit druhý ročník jeho hříbat. Patří mezi pět našich plemeníků," řekl ČTK ředitel hřebčína Zdeněk Hlačík. V Napajedlích mají v současnosti 80 plemenných klisen, pět plemenných hřebců, asi 65 ročků a kolem 30 koní v tréninku. K tomu dalších 50 koní cizích. "Pro všechny jsme měli na Nový rok připraveny pamlsky. Je tradicí, že v noci chodíme po stájích a dáváme jim jablka, mrkev nebo cukr," dodal Hlačík.

Světový rekord v délce pobytu v autě

Nový světový rekord v délce pobytu v osobním automobilu má hodnotu 202 dnů. Dosáhl jej na Nový rok Michal Svoboda z Ostravy-Hrabové, který strávil ve voze celkem 4848 hodin a dosavadní světový rekord překonal o 118 dní. Nový rekord byl dosažen při soutěži o nejdelší pobyt v Škodě Octavia Combi, která se rovněž stala odměnou pro vítěze. Soutěž začala 13. června 1998.

Ze sportu:

V kvalifikaci na třetí závod Turné čtyř můstků v Innsbrucku dosáhli dosud největšího úspěchu čeští skokané, kteří v Oberstdorfu a Garmisch-Partenkirchenu pronikli mezi nejlepší jen ve dvou. Dnes se na Olympijském můstku K-110 pokusí zlepšit zatím nevýrazné výkony Jakub Sucháček, Jakub Janda a Michal Doležal. Kvalifikačním sítem neprošel pouze benjamínek družstva Jakub Hlava.

Krátce o dnešním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo mrholení. Teploty jeden až pět stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.