Zprávy neděle, 03. prosince 2000

Kateřina Brezovská

Havel v MfD:Zeman a Tošovský mě kvůli jmenování šéfa ČNB vydírali

Prezident Václav Havel obvinil ve svém článku pro sobotní Mladou frontu Dnes premiéra Miloše Zemana a bývalého guvernéra České národní banky (ČNB) Josefa Tošovského z vydírání. Oba podle Havla vystupovali při jednání o jmenování nového guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy agresívně a vystavili prezidenta domluvenému tlaku. Prezident ve středu jmenoval guvernérem Tůmu přesto, že vláda i odstupující guvernér Tošovský byli proti. Havel v článku uvádí, že Tošovský a Zeman se proti jeho představě o vedení ČNB stavěli s nepochopitelným zanícením. Jejich argumenty označil za nicotné. Zeman v sobotní MfD Havlovu kritiku odmítl a Tošovský se k prezidentovým výrokům nevyjádřil. "Pokud panu prezidentovi někdo vyhrožoval nebo ho vydíral, tak jsem to určitě nebyl já," řekl Zeman MfD.

Prezident se rozhodl k 1. prosinci jmenovat Tůmu guvernérem přes odpor premiéra Miloše Zemana, předsedy ODS Václava Klause i bývalého guvernéra Josefa Tošovského. Vláda jeho rozhodnutí zpochybnila nutností kontrasignace jmenování premiérem a chce, aby spor rozhodl Ústavní soud.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého se ze jmenování guvernéra národní banky stává čím dál větší fraška. Tlustý soudí, že prezident s tím mohl počkat na platnost novely zákona o centrální bance, která podle něj vztah vlády a prezidenta při jmenování guvernéra upravuje lépe. To by však už musel prezident jmenovat šéfa centrální banky na návrh vlády. Za mimořádně nešťastný pokládá celý spor místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář. Podle jeho soudu totiž může vést ke znejistění národní banky, úřadu prezidenta, úřadu předsedy vlády i české koruny. Podobný názor má i šéf lidovců Jan Kasal. Také on se domnívá, že prvořadým je v celé cause neohrozit stabilitu domácí měny.

Rychetský chce aby vláda přistoupila na řešení dohodnuté s Havlem

Vicepremiér Pavel Rychetský chce, aby vláda přistoupila na věcné řešení sporu s prezidentem Václavem Havlem, který vzplanul kvůli jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem České národní banky. "Řešení, na kterém jsme se s panem prezidentem dohodli, předložím vládě a udělám vše pro to, abych vládu přesvědčil, aby na něj přistoupila," řekl v sobotu Rychetský ke svému pátečnímu jednání s prezidentem Havlem. Přesně ale neřekl, v čem jeho páteční dohoda s prezidentem spočívá. Řekl jen, že jde o řešení velmi podobné tomu, které se objevilo ve sdělovacích prostředcích. Na dotaz, zda by se celý spor vyřešil uznáním legitimity dosavadních guvernérů ČNB vládou s tím, že by poté buď prezident nebo prezident a vláda společně požádali Ústavní soud, aby rozhodl o správnosti způsobu jmenování guvernéra, Rychetský odpověděl, že to považuje "rozhodně za nezbytné". "Zpochybňovat všechna předchozí jmenování guvernérů znamená zpochybňovat i všechny předchozí akty, které v této zemi byly učiněny, to vláda nikdy neměla v úmyslu," zdůraznil.

Vedení ČSSD Zemana podpořilo ve funkcích předsedy strany a vlády

Ústřední výkonný výbor ČSSD na sobotním zasedání v Hradci Králové plně podpořil Miloše Zemana ve funkcích předsedy strany a vlády. Na tiskové konferenci po zasedání výboru, který se zabýval příčinami propadu sociální demokracie v krajských a senátních volbách a přípravou dubnového sjezdu, to řekl místopředseda ČSSD Petr Lachnit. Nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy rovněž požaduje, aby se všichni poslanci a senátoři ČSSD vzdali členství v představenstvech a dozorčích radách obchodních společností, a to nejpozději do 6. dubna, to znamená do zahájení sjezdu. Místopředseda ČSSD Vladimír Špidla tento požadavek označil za první důkaz, že ČSSD myslí nový styl politiky vážně. Na dotaz novinářů, kolika poslanců a senátorů se požadavek ústředního výboru týká odpověděl, že o tom "nemá přesnou představu". Výbor rovněž uložil stranickému předsednictvu, aby zabezpečil nezávislou odbornou analýzu výsledků voleb "v první etapě do konce února 2001 a ve druhé do konce června 2001".

Gross vzdal kandidaturu na předsedu ČSSD, podpoří Špidlu

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross v sobotu písemně oznámil, že se vzdává kandidatury na předsedu ČSSD. "Jsem připraven podpořit Vladimíra Špidlu jako budoucího předsedu sociální demokracie," uvedl v písemném sdělení, které členům stranickému ústřednímu výkonnému výboru na jeho zasedání v Hradci Králové přečetl předseda středočeské ČSSD Milan Urban a poté jeho text poskytl novinářům. Nového předsedu strany po odstupujícím Miloši Zemanovi budou sociální demokraté volit na dubnovém sjezdu. Gross, který je nyní po operaci kotníku v pražské Ústřední vojenské nemocnici, své rozhodnutí nekandidovat vysvětlil obavou, že by volba mezi ním a Špidlou sociální demokraty rozdělovala, zatímco on je chce spojovat.

Zeman se příští týden zúčastní klíčového summitu EU v Nice

Českou republiku bude na summitu Evropské unie v jihofrancouzském městě Nice zastupovat český premiér Miloš Zeman. Potvrdil to vedoucí tiskového odboru Úřadu vlády Vladimír Petřík. Hlavním cílem tohoto setkání je připravit unii na přijetí nových členů. Evropská konference, které se zúčastní šéfové států a vlád 15 členských i 13 kandidátských zemí EU, se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince. "Patnáctka" by se v Nice měla dohodnout na důležitých vnitřních reformách Evropské unie: na budoucím složení Evropské komise, hlasovacím právu, většinovém rozhodování i na rozšiřování unie. Výsledkem setkání na nejvyšší úrovni má být dohoda o revizi Smlouvy o EU, která by upravila fungování unie tak, aby do ní bylo možno přijmout kandidátské státy. Úspěch klíčového summitu, který ukončí půlroční francouzské předsednictví EU, je však nejistý. Například šéf Evropské komise Romano Prodi ve čtvrtek připustil, že může skončit nezdarem, což by mohlo znamenat komplikace pro rozšíření Evropské unie směrem na východ.

Nemoc šílených krav by mohla způsobit potíže českým veterinářům

Problém nemoci šílených krav (BSE) by mohl způsobit potíže veterinářům, jejichž klienty jsou především chovatelé skotu. Se sníženou poptávkou spotřebitelů po hovězím mase se dá předpokládat snížení stavů skotu a tím úbytek práce pro veterináře. Na devátém sněmu Komory veterinárních lékařů ČR v Hradci Králové to v sobotu řekl mluvčí komory Karel Daniel. U zvěrolékařů by se patrně negativně odrazily nižší zisky chovatelů skotu a jejich menší ochota investovat do zákroků, které nejsou naprosto nezbytné. Z celkového počtu asi 2100 veterinářů v České republice by se problém s nemocí šílených krav mohl výrazněji dotknout asi 250 až 300.

Koruna Česká vážně uvažuje o sjednocení všech monarchistů

Členové Koruny České, monarchistického hnutí Čech a Moravy, hledají nové cesty svého působení a vážně uvažují o integraci všech českých monarchistů. Odrazilo se to na sobotním bouřlivém jednání jejich sněmu v Praze, kde zazněly i návrhy na rozpuštění hnutí a jeho proměnu na klub. "Stojíme na takovém rozhraní po deseti letech činnosti, jak se ukázalo na tomto sněmu. Je to docela bouřlivé a jsou tady lidé, kteří nesouhlasí s tím, jak se pracuje. Někteří chtějí i vystoupit z hnutí," řekl představený Koruny České Milan Schelinger. Osobně je proti rozpuštění hnutí a soudí, že bude nezbytné sjednotit všechny monarchisty, kteří jsou organizováni v přibližně 40 spolcích či organizacích. Pokud by byla vůle ke sjednocení monarchistů v jednu velkou royalistickou stranu, Koruna Česká by byla ochotna s ní splynout, konstatoval představený.

Koruna Česká sdružuje přibližně 200 lidí, jejichž cílem je vznik konstituční monarchie v čele s králem. Tento cíl pokládají členové i jejich představený za zcela reálný a prosaditelný. "Proč by to nemělo být možné. Konstituční monarchie funguje ve většině států Evropského společenství," prohlásil Schelinger.

Matice Čech a Moravy organizuje pomoc jugoslávským nemocnicím

Matice Čech a Moravy chce během příštího roku zajistit pro jugoslávské nemocnice ve Smederevu a Aleksinacu lékařské přístroje v hodnotě čtyř miliónů korun. S přípravou této humanitární akce začala už letos a obrátila se na více než 600 organizací a podnikatelských subjektů. V sobotu to řekl předseda matice Pavel Poláček. Připomněl, že obě nemocnice byly během nedávného konfliktu na Balkáně poškozeny nálety a musely následně pojmout do své péče tisíce uprchlíků, kteří přišli z Kosova, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny. Matice chce také zopakovat akci z minulých let a připravit pro srbské děti pobyt v České republice. Matice Čech a Moravy vznikla v roce 1995 jako nezávislé občanské sdružení, jež se orientuje na podporu slovanské vzájemnosti, humanitární, kulturní a publikační činnost. Označuje se za vlasteneckou organizaci hájící národní zájmy. K dnešnímu dni má matice podle Poláčka kolem 9000 členů.

Osobnost Hugo Haase připomene výstava na pražském Výstavišti

Filmového a divadelního Herce Hugo Haase jako tvůrčího umělce mnoha profilů dramatických postav připomene výstava, která bude od 5. do 25. prosince otevřena v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště. Vznikla ke 100. výročí jeho narození. Autor filmový historik Pavel Jiras na ní prostřednictvím stovek fotografií připomene jeho rodinné zázemí, působení na divadelních scénách, desítky celovečerních filmů natočených doma i v Americe a finále života ve Vídni. Snímky organizátorům poskytl Národní filmový archiv, archivy Národního divadla a Národního muzea, barrandovský depozitář, soukromý sběratel Milan Wolf a také někdejší Haasova manželka Bibi, dnes třiaosmdesátiletá dáma.

Hugo Haas se narodil 19. února 1901 v Brně. Studoval na konzervatoři zpěv a u Leoše Janáčka fonetiku. Začínal v tamním divadle a pokračoval v Ostravě. V roce 1924 nastoupil angažmá ve Vinohradském divadle v Praze. Na jevišti české první scény vystoupil poprvé v roce 1929. I tam odehrál na osmdesát rolí a k tomu ještě filmoval, vystupoval v rozhlase, jezdil na pohostinská vystoupení, psal filmové scénáře a režíroval divadlo i film. Do roku 1939, kdy Haas emigroval před fašismem do Francie a brzy poté do USA, natočil 32 českých filmů. Další desítky vznikly v Hollywoodu. Zemřel ve Vídni v roce 1968 ve věku pouhých osmašedesáti let.

Akce v Německu na ochranu českých dětí před německými pedofily

Pohlednici s tváří plačícího dítěte a s nápisem "Sexuální zneužívání dětí Němci v zahraničí je trestně stíháno i v Německu" předávali v sobotu němečtí pohraničníci řidičům, kteří projížděli do České republiky přes hraniční přechod Schmilka-Hřensko. Kromě toho byly na německé straně přechodu umístěny tři plakáty se stejným motivem. Třetím dnem tak pokračovala kampaň německé policie a občanských iniciativ proti sexuální turistice a zneužívání českých dětí německými pedofily. Spolkové ministerstvo vnitra v Berlíně informovalo, že pohlednice s tváří plačícího dítěte budou od čtvrtka do soboty dostávat němečtí řidiči na hraničních přechodech Schönberg-Vojtanov, Schmilka- Hřensko a Sebnitz-Dolní Poustevna. Ve vozidlech, která dnes mířila přes Schmilku do Hřenska, byly především rodiny, které jely do Hřenska na "levný oběd" do místních hotelů a za nákupem do zdejších vietnamských tržnic.

Nejfrekventovanější "sexy-magistrálou" na severu Čech je známá mezinárodní silnice E-55 v úseku Dubí - hraniční přechod Cínovec na Teplicku. Zde také bylo zaznamenáno nejvíce případů dětské prostituce na severu Čech: z padesáti případů, kterými se severočeští policisté zabývali od roku 1993, jich 21 bylo na Teplicku. Podle zjištění policie tvoří 80 procent klientů vyhledávajících děti pro své sexuální choutky právě Němci.

Rekonstrukci bitvy u Slavkova přihlíželo přes 10.000 lidí

Více než 10.000 příznivců vojenské historie bylo v sobotu u Tvarožné na Brněnsku svědky rekonstrukce proslulé bitvy tří císařů. Rozkazům svých velitelů na bojišti naslouchali členové klubů vojenské historie z několika států Evropy, oděni do historických kostýmů a vyzbrojeni 30 děly, 594 puškami a 61 pistolemi. I tentokrát zvítězil Napoleon, a tak se historie neměnila, řekl jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Navzdory skutečné bitvě, která se odehrála před 195 lety a proslula jako jedno z nejkrvavějších vojenských střetnutí, se její rekonstrukce obešla beze ztrát. "Rekonstrukce bitvy se mi velmi líbila," řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který jí přihlížel společně se svým synem. Připomněl však, že války, ničení a nesmyslné zabíjení jsou bohužel stálou hrozbou. "To jsem si nejvíc uvědomil, když jsme kladli věnec k památníku padlých," uvedl ministr.

V bitvě 2. prosince 1805 nedaleko Slavkova u Brna zvítězila Napoleonova armáda nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Francouzi ztratili 12.000 mužů, spojenci přes 27.000 vojáků a většinu dělostřelectva.

Máslovické muzeum představuje unikátní betlém z másla

Unikátní betlém z másla je k vidění v Malém máslovickém muzeu másla v Máslovicích v okrese Praha-východ. Jeho ředitelka Věra Sýkorová řekla, že dílo výtvarnice Šárky Havlíčkové zde bude k vidění do 7. ledna. Na vymodelování 31 částí betlému včetně figurek nebo stromů spotřebovala výtvarnice 15 čtvrtkilových kostek másla. "V místnosti netopíme," prozradila Sýkorová, jak se jim daří zachovat tvar unikátního díla. To se stalo součástí vánoční výstavy, která mimo jiné představuje dva další klasické betlémy nebo různě ozdobené stromky. Výstava obohatí zimní nabídku muzea, které návštěvníky seznamuje s výrobou másla. S nápadem vybudovat v máslovickém obecním domě muzeum přišli manželé Sýkorovi. Nenechali se však inspirovat výrobou mléčného produktu, ale názvem obce. Ani ten však s máslem nesouvisí. Jméno totiž vsi dal rod Másloviců, kteří ji v 11. století založili.

Moravští pernikáři vystavují ve Zlíně stovky svých perníků

Stovky krásných a prý též chutných výrobků představuje od soboty v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně 22 moravských pernikářů na výstavě Příběh perníku. V několika na sebe volně navazujících oddílech jsme instalovali ukázky dokumentující počátek a současnost pernikářského řemesla v českých zemích, řekla autorka scénáře Blanka Petráková. Součástí expozice je velký perníkový betlém. Děti mohou také navštívit ve zvláštní místnosti perníkovou chaloupku s opravdovou čarodějnickou pernikářskou dílnou. Umístili jsme tam rovněž některé původní kuchyňské předměty a atmosféru navozují čarodějnické knihy a pomůcky, dodala autorka.

Ve Zlínském muzeu zároveň zpřístupnili výstavu Vánoce podle Hermíny Týrlové, která přibližuje tvorbu slavné filmové režisérky. Její animované postavičky vyprávějí ve filmu Hvězda betlémská tradiční příběh putování Josefa a Marie do Betléma, narození Ježíška i o protivenstvích, které ho potkaly. Ve filmu Žertíkem s čertíkem využila Týrlová k animaci tradiční vizovické pečivo.

A na závěr ještě informace o nedělním počasí na území ČR

Většinou zataženo a místy slabý déšť nebo mrholení. Na horách polojasno až oblačno. Nejvyšší denní teploty 3 až 7, na horách kolem 5-ti stupňů Celsia.