Zprávy neděle, 05. března 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Evelina Himalová. Krátce k některým tématům:

A nyní zprávy podrobněji:

Podle hlavního vyjednavače ČR pro vstup do EU by se naše jednání o vstupu měla v příštím roce přiblížit závěru

Naše země by se podle hlavního vyjednavače České republiky pro vstup do Evropské unie Pavla Teličky měla v průběhu příštího roku přiblížit závěru jednání o vstupu do Unie. Jak Telička předpokládá, během prvního pololetí tohoto roku otevřeme všech šest zbývajících kapitol jednání o přistoupení. Velvyslanec Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian ocenil, že tempo legislativy navržené naší vládou se od poslední hodnotící zprávy značně zvýšilo. To podle něj umožňuje být optimistou ohledně možnosti našeho vstupu do unie společně s nejlépe připravenými zeměmi.

Pražská mezinárodní konference věcně i kriticky zhodnotila Masarykovo dílo a odkaz

Účastníci třídenní mezinárodní vědecká konference "T.G.Masaryk, idea demokracie a současné evropanství" jednali věcně i kriticky o závažných otázkách souvisejících nejen s Masarykem, ale i řadou dalších závažných problémů minulosti a současnosti. V projevu na závěr konference to ocenil Miloš Tomčík z bratislavské univerzity J.A.Komenského. V sobotu odpoledne účastníci konference odjeli do Lán na Rakovnicku, kde položili kytice na hrob prvního československého prezidenta, od jehož narození uplyne 7. března 150 let.

Konferenci zahájili ve čtvrtek svými projevy nejvyšší ústavní činitelé. Zatímco premiér Miloš Zeman (ČSSD) se soustředil na Masaryka jako člověka budujícího sebevědomou demokratickou společnost, šéf Poslanecké sněmovny Václav Klaus a předsedkyně Senátu Libuše Benešová (oba ODS) spíše kritizovali masarykovský mýtus, který podle nich v české společnosti stále přetrvává. I přes některé kritické příspěvky byla podle Tomčíka patrná úcta účastníků vůči Masarykově osobě, "když připomínali mnohostrannost a nekonvenční originalitu jeho díla, což ale neústilo do čirého obdivu." Z Masarykovy sebereflexe a přesvědčení o hranicích lidského poznání vyplývá, že ani on si nemohl dělat nárok na vyslovování neměnných pravd, soudí Tomčík. Česká ani slovenská společnost již nevidí svět v harmonické jednotě a další možný vývoj v pozitivním světle jako po přechodu k demokracii před deseti lety. Naplňováním Masarykova odkazu o demokracii, humanitě a mnohostranných formách evropské spolupráce lze podle něj překonat nynější obavy Čechů a Slováků z nacionalismu a populismu.

Zeman ženám z ČSSD zdůvodňoval, proč jsou v jeho vládě jen muži

Místo v sociálnědemokratické vládě je dáno výhradně odbornými kvalitami člověka bez ohledu na jeho "věk, tloušťku, výšku, pohlaví nebo hustotu vlasového porostu". Tak v sobotu předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman vysvětlil téměř 500 účastnicím semináře Sociálnědemokratických žen na pražském Výstavišti, proč jeho osmnáctičlenný kabinet tvoří pouze muži. Zeman již dříve členky své strany rozzlobil slovy, že při výběru ministrů se "mužští kandidáti ukázali lepší než ženští". Sociálnědemokratické ženy v čele se svou předsedkyní Janou Volfovou jsou však přesvědčeny, že mezi ženami ČSSD je dost schopných odbornic, které by zvládly ministerské funkce přinejmenším stejně dobře jako muži.

Český svaz žen: MDŽ je příležitostí k diskusi o problémech žen

V české společnosti je podle předsedkyně Českého svazu žen (ČSŽ) Zdenky Hajné mnoho palčivých problémů, které se týkají žen. Mezinárodní den žen (MDŽ) je příležitostí k tomu, aby se o nich diskutovalo. V sobotu si zhruba dvě stovky žen připomněly MDŽ v bývalém sídle ČSŽ v Kaunickém paláci. Jejich setkání mělo slavnostní ráz. Prezentaci toho, co ženy trápí a co by chtěly změnit, si ponechaly až na středu 8.března. Hajná ČTK řekla, že svaz připravil k letošnímu MDŽ speciální pohlednice, které jeho členky pošlou ministrům, poslancům i senátorům. Uvedou na nich své požadavky. Výtěžek z prodeje pohlednic použijí na humanitární účely.

Ženy jsou připraveny hájit svá práva. To mimo jiné znamená usilovat o prosazení rovnosti s muži například na trhu práce a v odměňování. Chtějí se také zúčastnit podzimních voleb do krajských zastupitelstev. "Ženy mají menší šance ve vysoké politice, ale v komunálních volbách mnohde jako nezávislé kandidátky velmi dobře uspěly," řekla Hajná. ČSŽ, který má v současnosti 85.000 členek, by podle ní mohl nabídnout případné stínové vládě žen, kterou připravuje poslankyně ČSSD a předsedkyně Sociálně demokratických žen Jana Volfová, své kandidátky. Hajná uvedla, že by to však byly odbornice bez politické příslušnosti, protože svaz je nepolitickou organizací.

Šéf Národní aliance Skoupý se považuje za politického vězně

Šéf ultrapravicové Národní aliance Vladimír Skoupý, kterého vzal soud do vazby kvůli propagaci fašismu, se považuje za politického vězně. V prohlášení, které v sobotu novinářům poskytli členové aliance, Skoupý oznámil, že pokud bude propuštěn z vazby, zdrží se až do pravomocného rozhodnutí soudu veškeré politické činnosti a veřejného vystupování vůbec. Zdůvodnil to tím, že se nechce "opět dostat do kolize se stávajícími totalitními zákony". Členové aliance jsou i bez svého šéfa a zakladatele odhodláni nadále pokračovat ve své činnosti. "Činnost Národní aliance nestojí a nepadá s Vladimírem Skoupým," zdůraznil Michal Podolák z Národní aliance. Dodal, že snahy ministra vnitra Václava Grulicha zakázat či zrušit Národní alianci jsou marné. V příštích dnech hodlají členové aliance zaregistrovat novou politickou stranu nazvanou Národně-sociální aliance, která by usilovala o hlasy voličů ve volbách.

Policie Skoupého zatkla minulý pátek a stíhá ho za to, že na demonstraci pravicových radikálů v sobotu 19.února měl na svém oblečení symboliku připomínající nacistické symboly.

Teplický Klub TGM vydává publikaci o pomnících TGM na severu Čech

Teplický Klub TGM Masarykova demokratického hnutí vydává publikaci duchcovského autora Pavla Koukala "Budu se na vás dívat" s podtitulem "Osudy pomníků T.G.Masaryka na severu Čech". Koukal dnes ČTK řekl, že publikace obsahuje na 50 stranách 124 často unikátních fotografií pomníků Tomáše Garrigua Masaryka v severočeských městech a obcích od Kadaně až po Semily. Duchcovský autor při svém pátrání, které trvalo přes 30 let, zjistil, že na severu Čech bylo prvnímu československému prezidentovi postaveno 60 pomníků. "Jen malou část z nich se podařilo obyvatelům zachránit přes období totalitních režimů," řekl Koukal. Iniciátory Masarykových pomníků byli podle něj "většinou podkrušnohorští havíři a skláři, textiláci na Jablonecku a legionáři a Sokolové, na které se mohl spolehnout již v dobách protirakouského odboje". "Vyjadřovali tím nejen vztah k demokracii, ale zároveň ve 30. letech demonstrovali, že jejich oblasti jsou nedílnou součástí nezávislé Československé republiky," uvedl Koukal. V publikaci je například zachycen osud sousoší T.G.Masaryka a Edvarda Beneše, které nyní stojí před Masarykovou školou ve Štětí na Litoměřicku. Sousoší v životní velikosti vytvořil akademický sochař Václav Šára. Poprvé mělo být odhaleno v říjnu 1938, podruhé v roce 1948, ale pokaždé zasáhly politické zvraty, a tak byl pomník nakonec odhalen až v roce 1968. Opět na krátkou dobu, protože v době normalizace byl znovu ukryt ve studni a definitivně byl umístěn až 7. března 1990.

Praha bude hostit valné shromáždění evropské divadelní sítě

Od 13. do 16.dubna se v Praze uskuteční valné shromáždění evropské divadelní sítě. Divadlo Archa a Divadelní ústav jako pořadatelé tohoto neformálního setkání divadelních producentů účastníkům nabídnou přehlídku divadelních, tanečních a hudebních představení, která jim alespoň částečně umožní poznat českou uměleckou scénu. "Dali jsme jí název Čtyři noci a věříme, že kromě uměleckých setkání usnadní i mezinárodní spolupráci," řekl v sobotu ČTK ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý.

Setkání evropského divadla (Informal European Theatre Meeting - IETM) se v Praze uskuteční vůbec poprvé. Jde o nejaktivnější a největší organizaci na světě propojující profesionální umělce a instituce v oblasti současného divadla a tance. Členy IETM je na 500 ředitelů divadel, festivalů a souborů, šéfů divadelních ústavů, zástupců ministerstev, nadací, asociací a fondů všech kontinentů. Jejich cílem je vytvářet prostor ke komunikaci. Síť IETM je spravována sekretariátem v Bruselu. Podle Černého Rada Evropy stejně jako Evropská unie respektují IETM jako nejvýznamnějšího partnera při jednáních o programech podpory scénických umění v evropských zemích.

Černé divadlo Jiřího Srnce představí na jaře novou inscenaci

Novou inscenaci představí v tomto roce Černé divadlo Jiřího Srnce. Má název Bílý pierot v černém a premiéra se uskuteční 18.dubna v pražském Divadle v Celetné, jehož jeviště se stalo stálou scénou tohoto souboru. "Představení jsme věnovali největšímu a nesmrtelnému Janu Kašparovi Deburauovi. Jeho divadlo bylo fantastické a přesto přirozené a pravdivé, vracející inspiraci, která je i po dvou stovkách let stále živá a trvalá," řekla v sobotu ČTK zástupkyně souboru Alice Bláhová. Srncovo divadlo oslaví příští rok už 40 let trvání. Za tu dobu hostoval na více než šedesáti zahraničních divadelních festivalech a uskutečnil na 150 turné nejen v Evropě, ale i v Americe, Asii, Africe a Austrálii.

Černé divadlo, které už šestým rokem působí bez státní dotace, má dva soubory - jeden působí doma a druhý cestuje po zahraničí. Loni například představil tři inscenace v Dánsku, Španělsku, Hongkongu, Německu a Japonsku. V rámci projektu Praha - Evropské město kultury 2000 bude ten domácí hostovat v září a říjnu ve Velkém sále pražské Lucerny. Uvede tam úspěšnou inscenaci nazvanou Ahasver - legendy magické Prahy.

Výstava ve Slovenském institutu v Praze přiblíží slovenské divadlo

Osmdesátiletou historii Slovenského národního divadla v Bratislavě (SND) přiblíží výstava, která bude koncem měsíce otevřena ve Slovenském institutu v Praze. Doplní ji tvorba nestora slovenské scénografie Ladislava Vychodila. Činohra slovenské první scény bude 18. a 19.března hostovat v Praze. Na jevišti Stavovského divadla uvede adaptaci známé detektivky Agathy Christie Deset malých černoušků v pohostinské režii Martina Huby. Druhý večer bude patřit hře Ference Molnára nazvané Liliom s podtitulem Život a smrt jednoho frajera, kterou nastudoval Juraj Nvota.

V těchto dnech ve výstavním sále institutu končí expozice fotografií a obrazů z Antarktidy Slovenky žijící v Praze Anny Jíšové. Už od 8. března ji vystřídá kolekce obrazů, grafik a ilustrací Ĺuba Gumana. Podle informací sekretariátu Slovenského institutu je i na březen připravena řada uměleckých večerů, besed a koncertů. Pod názvem Evropa - společný dům se 15. března uskuteční program sestavení z ukázek folklórního umění některých národnostních menšin žijících na Slovensku. Vernisáž výstavy o SND předznamená 22. března podvečer věnovaný 100. výročí narození vynikající herečky Hany Meličkové a režiséra Andreje Bagara. Závěr měsíce ve Slovenském institutu bude patřit společnému koncertu slovenských a japonských umělců.

Grafici z Hollaru vystavují své díla v třineckém Chagallu

Na osm desítek prací členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar mohou zhlédnout návštěvníci v třinecké výstavní síni Chagall na Frýdeckomístecku. Expozice zde bude k vidění do 12.dubna. ČTK to sdělili organizátoři výstavy. Kolekce podle nich představuje to nejlepší, co česká grafika nabízela a nabízí světu. Svými pracemi jsou na výstavě zastoupeni například Max Švabinský, Tavík František Šimon nebo Zdenka Braunerová.

Výstavou v Nymburku vzpomíná Jiří Anderle na Bohumila Hrabala

Výstavu obrazů a grafik Jiřího Anderleho, zachycující výtvarníkův vztah ke spisovateli Bohumilu Hrabalovi, otevřelo tento týden Vlastivědné muzeum v Nymburku. Expozici doplňuje výběr z korespondence slavného spisovatele, který v Nymburku prožil dětství i mládí. "Anderle se pohyboval více než 20 let v blízkosti Bohumila Hrabala a své dojmy a prožitky z těchto setkání vyjádřil i výtvarně," vysvětlil v sobotu ČTK vedoucí muzea František Sýkora. Výstavou, která bude otevřena do 2.dubna, chce muzeum připomenout spisovatelovy nedožité 86. narozeniny. Kolekce představuje i další Anderleho práce, které s hlavní tématikou nesouvisejí.

Nymburk byl pro Hrabala bohatou literární inspirací. Hodně času později spisovatel strávil na své chatě v nedalekém Kersku a do Nymburka pravidelně jezdil. Místní Vlastivědné muzeum loni připomnělo nedožité 85. Hrabalovy narozeniny otevřením stálé expozice a výstavou téměř 200 snímků, na kterých literáta zachytili přední čeští fotografové. Letos 3.února uplynuly tři roky od Hrabalovy smrti, která dodnes vyvolává dohady. Jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých autorů zemřel po pádu z okna v pátém patře ortopedické kliniky pražské nemocnice na Bulovce. Policie případ Hrabalovy smrti uzavřela s tím, že šlo o nešťastnou náhodu, ale mnoho spisovatelových přátel je přesvědčeno o sebevraždě.

Herečka Blanka Bohdanová oslavila vernisáží výstavy své tvorby životní jubileum

Vernisáží výstavy svých obrázků s přírodní tematikou oslavila v sobotu své sedmdesátiny vynikající herečka a uznávaná malířka Blanka Bohdanová. Stalo se tak v pražském Divadle U hasičů v přímém přenosu pořadu Českého rozhlasu Tobogan. Ve stejném pořadu slavila Bohdanová životní jubileum před pěti lety - tehdy vydala vzpomínkovou knížku Život jako v pavučince.

Ze sportu:

Předpověď počasí na neděli pro Českou republiku:

Očekáváme proměnlivou oblačnost, na většině území sněhové přeháňky. K večeru zmenšování oblačnosti. Nejvyšší teploty nula až 4 stupně, v 1000 metrech na horách kolem 5 stupňů Celsia. Severozápadní vítr 4 až 8, v nárazech a na horách 15 až 20 metrů za sekundu, bude odpoledne slábnout.

Tolik zprávy Radia Praha.