Zprávy neděle, 05. prosince 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Komisař Chris Patten pro omezení rozšiřování Evropské unie

Po přijetí Polska, Maďarska, České republiky, Estonska a Slovinska do Evropské unie by se její rozšiřování mělo na dlouhou dobu zastavit a mělo by být limitováno. Pro pondělní vydání německého týdeníku Der Spiegel, z něhož cituje agentura AFP, to řekl komisař zahraničních vztahů EU Chris Patten. "Budeme se muset soustředit na otázku zjištění, kde jsou hranice EU," dodal bývalý hongkongský guvernér Patten. Rozhovor německému týdeníku poskytl necelý týden před summitem EU v Helsinkách, na němž se má jednat zejména o rozšiřování unie. Účastníci summitu by měli podle očekávání rozhodnout o přiznání statusu kandidáta vstupu Turecku a o zahájení konkrétních vstupních jednání se Slovenskem, Litvou, Lotyšskem, Bulharskem, Rumunskem a Maltou.

Ministr Kavan převzal od svazu bojovníků pamětní medaili

Pamětní medaili "17. listopadu 1939 - 1999" předal ministru zahraničí Janu Kavanovi Český svaz bojovníků za svobodu prostřednictvím svého předsedy Jakuba Čermína. Tiskový odbor ministerstva zahraničí sdělil, že ocenění Kavan získal "v upomínku na jeho osobní účast a utrpení a zcela vynikající a dlouholetou činnost na udržování tradice boje za svobodu národa". Čermín vyzdvihl Kavanovu činnost v emigraci, jeho podporu myšlenkám svobody a boj proti totalitním režimům. Zároveň mu poděkoval i za práci jeho otce Pavla Kavana, který se za druhé světové války ve Velké Británii, s podporou Jana Masaryka a Edvarda Beneše, zasloužil o vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva.

Občanská demokratická strana jedná na svém kongresu

Jubilejní desátý kongres Občanské demokratické strany začal v severočeském Liberci. Kongres by měl zvolit nové vedení strany a dát mu mandát pro další jednání o řešení současné politické situace. Jak delegátům řekl předseda strany Václav Klaus, středopravá koalice ODS, Unie svobody a lidovců je tou nejméně stabilní variantou řešení současné politické situace. Nejlepším řešením podle něj i nadále zůstává supervelká koalice všech demokratických parlamentních stran. Předseda lidovců Jan Kasal nabídl ODS vytvoření většinové koaliční vlády nesocialistických stran. Se stejnou nabídkou vystoupil na kongresu ODS také úřadující předseda Unie svobody Karel Kühnl.

Místopředseda ODS Ivan Langer ve svém projevu vyzval ke změně politického stylu strany. Domnívá se, že ODS by neměla měnit svůj program, ale měla by být otevřenější. "Jsem si jist, že ODS nemá šanci na přežití, pokud se neotevře svému okolí, pokud nebude aktivní politickou stranou, pokud do svých řad nenasaje nové lidi." Následná diskuse ukázala, že delegáti kongresu nejsou jednotní v názoru na opoziční smlouvu se sociálními demokraty, která po loňských volbách umožnila jejich předsedovi Miloši Zemanovi sestavit menšinovou vládu.

"Nepolitickou politiku", která prý nyní zažívá opakovanou recidivu, označil poslanec a stínový ministr obrany Petr Nečas za "nejstaršího, nejvážnějšího a nejnelítostnějšího" protivníka ODS. V podobném duchu se na kongresu ODS vyjadřuje většina řečníků. ODS je podle Nečase "poslední hradbou obrany klasické parlamentní demokracie". Ve svém projevu přirovnal slova z výzvy "Děkujeme, odejděte!" o aroganci, cynismu a velikášství současných politiků k prohlášení prvorepublikového vůdce českých fašistů Radoly Gajdy, jenž hovořil o všech politických stranách jako o organizacích špatných elementů, které se zmocnily vlády nad lidem, a proto je třeba je rozehnat.

Schválením některých technických změn ve stanovách ODS skončil první den kongresu této strany.

Příznivci studentské výzvy se chystají na kongres ODS

Příznivci a signatáři studentské výzvy "Děkujeme, odejděte!" chtějí v neděli ráno se svými požadavky oslovit delegáty kongresu ODS v Liberci. Leták se čtyřmi body, jejichž splnění prosazují, budou předávat účastníkům kongresu před zahájením jednání. ČTK to potvrdila Jitka Mrázková z libereckého koordinačního centra výzvy. "Vyzýváme vás, abyste zrušili opoziční smlouvu, vyměnili politické špičky, kriticky reflektovali politiku své strany a zavedli slušnost do politiky," bude uvedeno na letáku, který organizátoři akce připravili. "Dejte si šanci, abychom Vás mohli volit, vzkážeme delegátům kongresu," řekla ČTK členka koordinačního centra.

Vedení KDU-ČSL žádá zrušení opoziční smlouvy a demisi vlády

Jediné východisko k řešení současné politické krize shledává Křesťanská a demokratická unie- Československá strana lidová ve zrušení opoziční smlouvy a v demisi vlády. S usnesením delegátů sobotní celostátní konference křesťanských demokratů, podle nichž se prostor pro jednání a vznik nové vlády otevře až po zrušení opoziční smlouvy mezi vládní ČSSD a ODS, novináře seznámil první místopředseda strany Cyril Svoboda. Řekl, že křesťanští demokraté jsou připraveni jednat po demisi vlády se všemi demokratickými stranami.

Komunisté se sešli na sjezdu své strany

Komunistická strana Čech a Moravy jedná ve Žďáru nad Sázavou o programových dokumentech "KSČM na přelomu tisíciletí" a "Program obnovy", o kterých tvrdí, že jimi vyjadřuje zájmy většiny. Miroslav Grebeníček, znovuzvolený předseda strany, zahájil dvoudenní sjezd slovy o "lásce k rodné zemi". Hovořil však také o konci sociálního smíru, protestech dělníků, kteří nedostávají zaplaceno za svou práci, i o stoupající důvěře voličů v komunistickou stranu. Potvrdil, že strategickým cílem KSČM je socialismus.

Několik set občanů Žďáru nad Sázavou protestovalo před kulturním domem proti tomu, že se v jejich městě o tomto víkendu koná 5. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. "Pohrobci Stalina, nedělejte nám zde ostudu a táhněte na Kubu," měli demonstranti napsáno na jednom z transparentů.

Strana československých komunistů změnila svůj název na KSČ

Strana československých komunistů (SČK), kterou založil v roce 1995 bývalý vysoký funkcionář komunistického režimu Miroslav Štěpán, změnila svůj název. Delegáti XIX. sjezdu odsouhlasili, že jejich strana ponese název Komunistická strana Československa (KSČ), aby ještě více zdůraznila spojitost se svojí předlistopadovou jmenovkyní. "Tato změna bude předána ministerstvu vnitra k posouzení v souladu se zákonem o politických stranách," řekl na tiskové konferenci Štěpán, který byl opětovně zvolen generálním tajemníkem strany. Změna názvu strany má podle něj přispět k vyjasnění české politické scény.

Generální tajemník Strany československých komunistů Miroslav Štěpán "zkouší poslední triky a pokusy, jak se ještě zachytit v politické scéně", řekl ČTK předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček.

Vlak s vánočním stromem pro papeže je na cestě do Vatikánu

Vlak s vánočním stromem pro papeže Jana Pavla II. vyjel v sobotu z železniční stanice Dobrá na Frýdeckomístecku. Do Vatikánu by měl přijet v úterý pozdě večer nebo ve středu ráno. Ve speciálním vlaku jsou zapojeny také dva salónní vozy prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Gustáva Husáka. Ve čtvrtek 9. prosince by měl vzrostlý smrk stanout na Svatopetrském náměstí. Pětadvacet metrů vysoký vánoční strom zkrášlí tradiční české vánoční ozdoby z přírodních materiálů. Spolu s ním putuje do Vatikánu dalších třicet menších vánočních stromků, které vyzdobí některé rezidence v Římě. Dva stromky budou stát v bytě papeže. Jeden z nich má být ozdoben perníčky, na nichž budou vyobrazeny některé chrámy z České republiky.

Židům začal svátek světel - chanuka

Jeden z nejoptimističtějších židovských svátků chanuka začal o tomto víkendu. Stejně jako jinde ve světě i v Praze i v dalších místech republiky Židé v pátek večer zažehli o prvním večeru svátku světel svíci na tradičním osmiramenném svícnu menoře a po dalších následujících sedm dnů vždy večer zapálí další. V neděli se bude slavnost svátku světel konat již poněkolikáté na Malém náměstí v Praze 1, kde bude odpoledne rozsvícen největší pražský venkovní chanukový svícen. Akci pořádá pražská pobočka chasidského hnutí Chabad Lubavič.

Svátek chanuka je spojován s událostí, která se měla odehrát téměř 200 let před naším letopočtem. V znesvěceném a očišťovaném jeruzalémském židovském chrámu po vítězství Judy Makabejského a jeho bratrů nad Antiochem Epifanem byla nalezena jen troška rituálního oleje, který však zázrakem vydržel hořet celých osm dní. Pro Židy je svátek symbolem vítězství víry a odporu proti násilné helenizaci. Podle některých zdrojů je to také nejstarší historicky doložený židovský svátek.

Ve Slavkově vrcholí vzpomínkové akce k výročí Bitvy tří císařů

Průvodem historických jednotek vyvrcholil druhý den vzpomínkové akce ke 194. výročí Bitvy tří císařů. Scénické obrazy v areálu zámku ve Slavkově u Brna připomněly život vojáků armád, které se v roce 1805 střetly v okolí obce. Akce se zúčastnilo až 250 vojáků a kolem 5000 návštěvníků. Zejména dopisy vojáků z historických archivů zdůraznily tragické memento všech násilných konfliktů ve světě. Mezinárodní charakter oslav podtrhla účast delegací z Řecka, Belgie a Francie.

Ve slavkovské bitvě 2. prosince 1805 zvítězila armáda francouzského císaře Napoleona Bonaparta nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Řež je pokládána za jednu z nejkrvavějších v dějinách. Francouzi ztratili 12.000 mužů, spojenci přes 27.000 mužů a většinu dělostřelectva.

Poštovní známky byly vydraženy za rekordních deset miliónů korun

Rekordních deset miliónů korun dosáhl celkový výtěžek dražby poštovních známek, kterou v sobotu uskutečnil v Praze aukční dům Majer & Traub. ČTK to sdělil filatelista Ludvík Pytlíček. Vrcholem dražby podle něho byla známka rakouského původu s přetiskem "Pošta československá 1919" na žilkovaném papíru, kterých je známo osm až 12 výtisků, a je proto nejvzácnějším československým exponátem. Její vyvolávací cena byla 1,5 miliónu korun a vydražena byla za 2,62 miliónu korun, respektive s aukční přirážkou za celkových 2,882 miliónu korun. Také ostatní známky dosahovaly podle Pytlíčka zcela výjimečných cen. V pořadí 11. dražbě bylo draženo 1683 losů poštovních známek, uvedl filatelista.

Sladkosti hereček Skořepové a Chytrové šly na odbyt

V pražské pasáži Myslbek mohli v sobotu lidé, kteří se vydali za nákupy nebo jen na předvánoční obhlídku obchodů, přispět na pomoc dětem z východního Timoru. V rámci humanitární akce Českého výboru pro UNICEF nazvané Pečení pro děti nabízely herečky Luba Skořepová a Simona Chytrová vlastnoručně upečené pečivo a výrobky anonymních dobrovolnic. Ten, kdo přispěl dobrovolnou částkou do zapečetěné urny, si mohl vybrat i z výrobků různých pekáren, které sbírku podpořily. Spolupracovnice českého výboru UNICEF Alice Tomková ČTK řekla, že Pečení pro děti se koná v pasáži od října každou první sobotu v měsíci.

Lidová řemesla ovládla Vlašské Klobouky

Hlavním městem starých řemesel se v sobotu při osmém Valašském mikulášském jarmeku (trhu) staly Valašské Klobouky. Tisíce návštěvníků obdivovaly zboží ze dřeva, železa, vosku, hlíny, valašské koláče-frgály s hruškovými povidly, slivovici, perník a med. "Chceme zachovat lidový ráz slavností, a proto zde nebyl ani jeden asijský prodejce," řekl ČTK starosta Dalibor Maniš.

Pianista Schiff nadchl koncertem s Panochovým kvartetem

Nadšenou reakci pražského publika vzbudil sobotní večerní koncert Českého spolku pro komorní hudbu při němž hrál v Rudolfinu s Panochovým kvartetem Dvořákovu hudbu maďarsko-americký pianista András Schiff. Světoznámý umělec vystoupil v Praze poprvé. Český soubor natočil se Schiffem klavírní kvintet i klavírní kvartet Antonína Dvořáka ze sobotního programu před dvěma lety na desky. Koncertovali spolu také letos na jaře ve Vídni, Madridu a Římě. Jejich plánovaný salcburský koncert je již dlouho dopředu vyprodán. "Sáhl na to mistr," shodovali se znalci mezi posluchači. Schiff vystoupí v Rudolfinu ještě v pondělí, a to s Pražskou komorní filharmonií jako sólista Dvořákova Klavírního koncertu.

Ze sportu:

Po páteční předehrávce, v níž pražská Slavia zdolala Bohemians 2:0, pokračovalo v sobotu 16. kolo první fotbalové ligy dalším zápasem. Viktoria Žižkov v něm podlehla pražské Spartě 2:3. Sparta tak přezimuje v tabulce se čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Slavii, Viktoria ligovou tabulku uzavírá.

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 27. kola extraligy nad Českými Budějovicemi 6:3.

Čeští šachisté zvítězili v šestém kole mistrovství Evropy družstev v gruzínském Batumi nad Chorvatskem 3:1. Družstvo českých šachistek zvítězilo nad stejným soupeřem o bod.

Českým házenkářkám se na mistrovství světa v Norsku a Dánsku nepodařilo prolomit sérii neúspěchů ani v sobotním utkání s Polskem, kterému podlehly 24:27. Už před tímto zápasem bylo rozhodnuto, že se české družstvo rozloučí se šampionátem v neděli posledním střetnutím ve skupině A proti Austrálii.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky, na horách sněhové. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.