Zprávy neděle, 05. září 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod přehled zpráv:

Nyní podrobněji:

Rupnik se domnívá, že vstup do EU není v ČR prioritou

Česká republika zaostává podle francouzského politologa Jacquese Rupnika v přípravách na vstup do Evropské unie za Polskem i Maďarskem. Důvodem je "zablokovaná" vnitropolitická situace, kterou charakterizuje menšinová vláda sociální demokracie, řekl ČTK Rupnik na konferenci Rozdělí nebo rozděluje nás evropská integrace, která v sobotu začala v Praze. "Před pěti lety se ČR chvástala, že je první a lepší, že nemusí spolupracovat se státy střední Evropy. Teď je její nejlepší šance držet se pevně v závěsu za Polskem a Maďarskem a doufat, že se tam udrží," prohlásil politolog. Česká republika podle Rupnika udělala za poslední rok v přípravách jistý pokrok, ale příprava nejdůležitějších věcí v oblasti státní správy, soudnictví a decentralizace státu zanedbala. "Hlavně se ale obávám, že se někteří (politici) smířili s tím, že ČR nebude v prvním kole, ale v tom druhém, a nic se nestane," řekl. "Signály o tom, že ČR vypadne z prvního kola, mohou být dobrým impulsem, aby se začalo něco dělat," řekl Rupnik.

ODA: Čtyřkoalice by se mohla sdružit pod názvem Unie pro Evropu

Unie pro Evropu - takto by se mohl podle představitelů Občanské demokratické aliance nazývat nový politický subjekt, jehož kolektivními členy by se měly spolu s aliancí stát další strany nynější čtyřkoalice - KDU-ČSL, Unie svobody a Demokratické unie. ODA považuje za nutné, aby dohoda o vzniku nového politického subjektu byla uzavřena nejpozději do 17. listopadu. ČTK to po sobotním jednání Ústředního sněmu ODA řekl její předseda Daniel Kroupa. Navrhovaný název souvisí s jednou z priorit nového subjektu - začlenění ČR do EU. Ústřední sněm v této souvislosti přijal prohlášení, v němž "ODA bije na poplach, protože dnes hrozí ČR sestup do druhé vlny rozšiřování Evropské unie," prohlásil Kroupa. Za tuto "politickou a diplomatickou katastrofu" činí zodpovědnou nynější vládu.

ČR dostala statut pozorovatele ve sdružení frankofonních zemí

Česká republika obdržela v pátek status pozorovatelské země v Mezinárodní organizaci frankofonních zemí (OIF). ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí ČR Martin Palouš. Palouš vede delegaci ČR, která se účastní 8.vrcholné schůzky OIF v kanadském Monctonu. OIF má 52 členských zemí, v nichž se hovoří francouzsky nebo které pojí sympatie k tzv. francouzské sféře vlivu. Palouš řekl, že sdružení frankofonních zemí potvrzuje jazykovou a kulturní pluralitu světa, který se, jak podotkl, neodehrává jen v angličtině. Organizace také může nabídnout různorodý program, který je schopen reagovat na výzvy, jimž bude svět čelit v příštím století. Ministerstvo zahraničí ČR uvedlo, že status pozorovatele, o nějž ČR požádala letos v březnu, vychází ze snahy o diversifikaci mezinárodních vazeb ČR a z pochopení úlohy Francie v politice Evropské unie. Přidružením k OIF získá ČR, kromě Francie, preferenční vztah i k Belgii, Kanadě a Švýcarsku, uvedlo ministerstvo. S pokračujícími snahami francouzsky hovořících zemí o vytvoření tzv. frankofonního prostoru hospodářské spolupráce, který zahrnuje jak vyspělé státy, tak rozvojové země Afriky a jihozápadní Asie, by status pozorovatele otevřel možnosti zapojit se do nově vznikající sítě ekonomických vazeb, které by mohly podpořit český export a spolupráci na třetích trzích.

Kavan: ČR je v Británii hlavním terčem pro zavedení víz

Česká republika se podle ministra zahraničí Jana Kavana stává zemí s nejvyšším počtem žadatelů o azyl ve Velké Británii, a tedy terčem číslo jedna pro zavedení víz. Kavan to řekl v rozhovoru pro sobotní Zemské noviny a Slovo s tím, že zmíněnou situaci navozují údaje o počtu Romů žádajících o azyl v Británii po prvních dvou srpnových týdnech. Počty romských žadatelů o azyl jsou podle Kavana pro Brity krajně znepokojivé. "Zároveň však vnímají, že česká vláda dělá vše pro to, aby se Romové v České republice cítili jako doma. Podle Britů jsou sice čeští Romové diskriminováni na místní úrovni, britští představitelé ale také uznávají, že Romové nejsou cíleně perzekvováni státními úřady, že tedy nejsou těmi, kteří splňují podmínky britského azylového zákona," uvedl Kavan. Osobně ministr věří, že převáží věcné a racionální uvažování jeho britských kolegů. Rovněž se domnívá, že na podzim klesne počet romských žadatelů o azyl. "To atmosféru může uklidnit a povzbudit racionální debaty o tom, jak řešit situaci," dodal.

Lánský: Firma Hollanco hrozila i obstavením českého majetku

V případě lucemburské firmy Hollanco intervenoval nynější vicepremiér a senátor Egon Lánský u českých politiků v tom smyslu, že jim vysvětloval, proč České republice peníze této firmy nepřísluší. Lánský, který je podezřelý, že si kvůli pohledávce Hollanca bez povolení založil v zahraničí účet, to uvedl pro sobotní Lidové noviny. Poukazoval prý i na to, že majitel firmy Fritz Hollander hrozil zveřejněním podrobností případu v celosvětových ekonomických denících i obstavením českého majetku v zahraničí. Lánský již dříve přiznal, že neměl ke zřízení bankovního účtu v zahraničí potřebné povolení, a podle některých názorů mu hrozí vysoká pokuta. Na jeho účet v Rakousku poslalo ministerstvo financí před třemi lety 290.000 dolarů, které stát dlužil lucemburské společnosti Hollanco. S částkou na účtu prý Lánský disponoval podle přání majitele společnosti. Zároveň vyloučil, že by mělo jít o provizi za nějaké služby.

Pět tisíc bývalých politických vězňů se sešlo na svatém Hostýně

Pět tisíc lidí se v sobotu zúčastnilo Poutě muklů, kterou na svatém Hostýně na Kroměřížsku, nejznámějším moravském mariánském poutním místě uspořádali lidé, kteří byli pro své politické názory vězněni komunistickým režimem. Hlavní mši v Malé bazilice vedl arcibiskup Karel Otčenášek z diecéze v Hradci Králové za pomoci zhruba 25 kněží, kteří přežili věznění. Papežský prelát Antonín Huvar v kázání připomněl léta pronásledování a snahu komunistických žalářníků vymýtit z mysli lidí vzpomínku na Boha. Požádal "mukly", aby na tuto dobu nezapomněli a přibližovali ji zejména a mladým lidem.

Komunisté v sobotu ostře napadali ostatní politické subjekty

Ostré výpady vůči prezidentovi Václavu Havlovi, vládnoucí sociální demokracii i dalším politickým stranám a subjektům dominovaly projevu předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, který jej přednesl na sobotním setkání komunistů a jejich sympatizantů pod Kunětickou horou nedaleko Pardubic. Grebeníček mimo jiné nepřímo vyzval přítomné k blíže nespecifikovaným akcím, když řekl, že doba sociálního smíru už skončila. Někteří ze shromážděných Grebeníčkova slova podle jejich reakcí pochopili jako výzvu k nové revoluci. Shromáždění, které tradičně zakončil zpěv Internacionály se vztyčenými zaťatými pěstmi, se zúčastnilo více než 5000 návštěvníků. Větší část z nich tvořili lidé převážně důchodového věku.

Špaček: Prezident nyní k výročí pádu komunismu amnestii nechystá

Prezident Václav Havel nyní nepřipravuje v souvislosti s blížícímu se desátým výročí pádu komunismu v Československu amnestii. Českému rozhlasu to řekl jeho mluvčí Ladislav Špaček. Zároveň zdůraznil, že ohlašování amnestií podléhá přísnému utajení a nemůže se tedy oznámit dopředu, než vstoupí v platnost. Václav Havel využil tohoto privilegia, náležejícího k výkonu prezidentské funkce, dosud třikrát. Poprvé jako první polistopadový prezident tehdejší ČSSR 1. ledna 1990 a poté při své volbě prvním prezidentem samostatné ČR v roce 1993. Naposled tak učinil loni v únoru, poté co byl opět zvolen prezidentem ČR. První amnestie se dotkla zhruba dvou třetin vězňů. Negativní důsledky této Havlovy amnestie jsou podle Špačka často nadměrně přeceňovány. Dodal, že amnestii nepřipravuje pouze prezident, ale odborníci z ministerstva spravedlnosti, Vězeňské služby a další justičních institucí.

Pražský primátor se setkal s účastníky konference Hidden Child

Pražský primátor Jan Kasl se v sobotu setkal se třemi desítkami účastníků pražské mezinárodní konference Mosty k zítřku, kteří jako židovské děti přežili holocaust. Zdůraznil, že jejich setkání je významné svým poselstvím. "Varování před nelidskostí, intolerancí, xenofobií a hrůzami války, které je bohužel i dnes aktuální," uvedl Kasl. Primátor vyzdvihl přínos Židů nejen pro Prahu jako průsečík kultur, ale i pro univerzální vývoj lidstva jako celku. Upozornil, že hlas mnoha z nich byl za druhé světové války přerušen, nikoli však umlčen. Na čtyřdenní konferenci Mosty k zítřku, zahájenou ve čtvrtek, se do Prahy z různých zemí sjelo přibližně 450 lidí židovského původu, kteří své dětství prožili v koncentračních táborech, ghettech, transportech či úkrytech. Jedním ze smyslů konference je dát jejím účastníkům příležitost k setkání a umožnit jim zbavit se letitých traumat a hrůzných zážitků.

STEM: Homosexuálové v politice osobně nevadí dvěma třetinám lidí

Homosexuálové v politice osobně nevadí více než dvěma třetinám občanů. Na 70 procent lidí se však zároveň domnívá, že zveřejnění homosexuální orientace může politikovi v očích české veřejnosti uškodit. Vyplývá to z bleskového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Českou televizi a Český rozhlas. Na 60 procent občanů soudí, že česká společnost je vůči homosexuálům obecně málo tolerantní. Za homosexuála byl na některých plakátech před doplňovacími volbami do Senátu v Praze označen jejich vítěz Václav Fischer. Středeční Mladé frontě Dnes řekl, že nikdy netajil svoji sexuální orientaci, ovšem vyjádřil zděšení, že mu byla podsouvána takto jednostranně. "Můj život doprovodilo mnoho žen a také několik mužů a já jsem se tím nikdy netajil a mluvil jsem o tom velmi otevřeně...Je to skutečně skvělý pocit, protože žít v pravdě je velmi důležité. A já bych to přál hodně lidem, dokonce i řadě politiků ve světě, kteří třeba s obdobným, řekněme neobvyklým bisexuálním zaměřením procházejí životem," uvedl.

S obnovou památek návrh rozpočtu ČR pro rok 2000 příliš nepočítá

Návrh státního rozpočtu pro rok 2000 podle Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska příliš nepočítá s obnovou nemovitých památek. Alarmující je snížení finančních prostředků pro Program regenerace městských památkových zón a Program záchrany architektonického dědictví, a to proti stávajícím 700 miliónům korun o tři čtvrtiny, uvedl výbor sdružení v prohlášení, které v sobotu zveřejnil při národním zahájení Dnů evropského dědictví v Jihlavě. Takovéto razantní snížení prostředků by znamenalo praktické umrtvení památkové péče ze strany státu, upozornili představitelé 175 historických měst. Ministr kultury Pavel Dostál v reakci na jejich prohlášení přiznal, že nedostatečná péče o kulturní dědictví by ČR vzdalovala od vyspělých evropských zemí. Vyzval proto přítomné představitele státní správy a samosprávy, aby přesvědčovali své poslance a senátory o správnosti požadavků na zabezpečení peněz na obnovu památek.

Pražský magistrát prodloužil výstavu Rok 1989 očima fotografů

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti prodloužil pražský magistrát výstavu Rok 1989 očima fotografů, která je obrazovým příběhem událostí před deseti lety. Expozice na Staroměstské radnici potrvá do 31. října. ČTK o tom informovala Zdeňka Poděbradská ze společnosti Czech Photo. Výstava představuje návštěvníkům 250 snímků známých českých fotografů, které příběh revolučního roku 1989 vyprávějí ve čtyřech tematických oddílech: série demonstrací proti totalitnímu režimu, hromadný útěk obyvatel NDR přes Prahu na Západ, pád berlínské zdi a sametová revoluce. Od 1. září podle Poděbradské výstavu navštěvují v rámci výuky i školní výpravy.

Archeologové našli v centru Olomouce středověké pohřebiště

Rozsáhlé středověké pohřebiště objevili v těchto dnech olomoučtí archeologové při průzkumu podzemí soukromého domu v centru hanácké metropole. Podle počtu odkrytých hrobů soudí, že se v těchto místech na okraji předhradí tehdejšího přemyslovského hradu pohřbívalo nejméně 120 let. Archeologové podle Josefa Bláhy z Památkového ústavu v Olomouci nalezli na malé ploše desítky hrobů, a to i ve třech vrstvách nad sebou. "Podle bronzových prstýnků a náušnic a zlomků skleněných šperků nalezených v zásypech lze hroby datovat do 11. až 12. století," řekl ČTK archeolog.

Obyvatelé Králova Pole si připomněli udělení práva užívat erb

Brněnská městská čtvrť Královo Pole smí již 91 let užívat erb. Výročí udělení tohoto práva rakousko- uherským císařem Františkem Josefem I. si v sobotu připomněli obyvatelé této čtvrti již devátými erbovními slavnostmi. "Letos poprvé jsme rozšířili kulturní a společenský program slavností i na neděli, kdy se uskuteční první ročník festivalu dechových hudeb," řekla ČTK organizátorka Jarmila Mošnerová z kulturní domu Semilaso. V jeho rámci se představí šest dechovek, z toho jedna dětská. Součástí slavností je výstava archivních dokumentů, fotografií a muzejních exponátů s názvem Od minulosti k dnešku. Expozice s podtitulem Legionáři a samostatné Československo, která je umístěna v Základní škole na Slovanském náměstí, se zaměřuje na činnost více než 200 legionářů z Králova Pole, kteří bojovali hlavně v Rusku, Francii a Itálii.

Občanskému sdružení Jihočeští taťkové přibývají další členové

Již 71 řádných členů má nové občanské sdružení Jihočeští taťkové, jehož hlavními cíli jsou podpora dostavby jaderné elektrárny Temelín a propagace výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách. ČTK to řekl zmocněnec přípravného výboru sdružení Jiří Tyc. Sdružení vzniklo v Českých Budějovicích a registraci 14. července působí v celých jižních Čechách. Tyc připomněl, že členové sdružení často slyší otázku, proč v názvu použili slovo taťkové a ne otcové. Argumentem přitom je existence sdružení Jihočeské matky, které již řadu let "bojuje" proti Temelínu a jaderné energetice vůbec. "Odpověď je snadná: Když po vás doma vaše děti něco chtějí, neoslovují vás 'otče', ale nejčastěji 'taťko'. A především naše děti budou posuzovat, co jsme udělali pro to, aby se jim na této zatím ještě modré planetě lépe dýchalo a žilo. Jihočeští taťkové jsou podle Tyce občanským sdružením lidí, kterým není lhostejná jednostranná kampaň proti jaderné elektrárně Temelín a jaderné energetice vůbec. Chtějí podporovat rozvoj jaderné energetiky v ČR a věnovat se především osvětě mezi dětmi na školách.

Ve Zlatých Horách se utkali novodobí zlatokopové

Pět desítek novodobých zlatokopů dnes zamířilo do Zlatých Hor pod hřebeny Jeseníků. S rýžovacími pánvemi se rozhodli zkusit své štěstí v rýžování nejvíce ceněného kovu. V soutěži o Zlatou pánev starosty se utkali závodníci z České republiky, Polska a Slovenska. Zlatou pánev si nakonec odnesl pětadvacetiletý Petr Blažek z Brna, když za necelé čtyři minuty získal pět zlatinek ukrytých v bezmála deseti kilogramech písku. Pátý ročník soutěže v rýžování zlata pořádané tamní radnicí doprovázel kulturní program ve stylu dávných časů dobývání zlata na americkém kontinentu, který vyvrcholil country bálem. Starosta Zlatých Hor Vladimír Začal ČTK řekl, že na slavnost se přijeli pobavit zástupci řady hornických měst z České republiky a Slovenska.

A na závěr zpráv informace o nědělním počasí na území ČR

Jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.