Zprávy neděle, 06. srpna 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod přehled zpráv:

Nyní zprávy podrobné:

V Temelíně unikl do kanalizace olej, životní prostředí neohrozil

Ve strojovně prvního bloku temelínské jaderné elektrárny unikl v pátek odpoledne při plánované zkoušce z dosud nezjištěných příčin olej. Jeho menší množství vniklo do dešťové kanalizace, životní prostředí však nebylo ohroženo, řekl v sobotu mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Množství uniklé látky neupřesnil. Olej vytekl při rychlém vypouštění z hlavní olejové nádrže turbíny do záchytných nádrží. "Olej uniklý do dešťové kanalizace byl zachycen v jedné ze dvou pojistných nádrží, které obsahují norné stěny a slouží právě pro likvidaci možných úniků těchto látek," uvedl mluvčí. Dodal, že o události byla ihned informována Česká inspekce životního prostředí a referát životního prostředí Okresního úřadu v Českých Budějovicích. Provoz elektrárny podle Nebesáře bezprostředně aktivoval své havarijní složky a zahájil sanační práce.

V temelínské elektrárně před dvěma dny úspěšně skončila zkouška těsnosti ochranné obálky prvního bloku. První elektřinu do rozvodné sítě by měl Temelín začít dodávat na podzim. Do fáze zkušebního provozu při plném výkonu může být reaktor prvního bloku uveden na jaře 2001.

Na Strahově parkovalo v sobotu přibližně 200 účastníků lipnické technoparty

Přibližně 200 mladých lidí z několika evropských zemí, kteří se účastnili nedávné technoparty v Lipnici na Českobudějovicku, parkuje od čtvrtka se svými obytnými vozy před strahovskými kolejemi v Praze. Někteří z nich v sobotu řekli, že si přijeli prohlédnout hlavní město a další technoparty na Strahově prý nechystají. Policejní operační důstojník řekl, že na Strahově je asi 80 vozidel. Jejich osádky podle policie nenarušují veřejný pořádek. "Jenom tam parkují, je tam klid," dodal. Další účastníci lipnické technoparty podle některých informací odjeli na Slovensko, někteří jsou prý v Hostivicích v okrese Praha-západ a na statku Ladronka v Praze 6, řekli policisté u strahovských kolejí. Mladým lidem z Itálie, Velké Británie, Francie a dalších zemí policisté v pátek na Strahově zkontrolovali doklady a nyní na ně dohlížejí.

Neohlášená technoparty v Lipnici u Českých Budějovic trvala téměř pět dní a přijelo na ni zhruba 5000 mladých lidí z řady evropských zemí. Na místě, kde se akce do středy konala, zůstal zdevastovaný a odpadky pokrytý třicetihektarový pozemek. Podle Věry Jindrové, starostky Jílovic, pod něž Lipnice patří, si odvoz a likvidace odpadků a asanace pozemku vyžádají řádově statisícové náklady. Bude také nutné přezkoumat kvalitu spodních vod. Čtyři účastníky policie obvinila z trestných činů, dalších 236 vyšetřovala kvůli přestupkům.

Odborníci chytili medvěda, který páchal škody na Vsetínsku

Skupině odborníků se v noci na sobotu podařilo odchytit medvěda hnědého, který napáchal na Vsetínsku od 25. května škody na zvířatech a majetku zhruba za 170.000 korun. ČTK to řekl pracovník brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd Petr Koubek. "Zvíře je klidné, v kleci si jenom brumlá a nevykazuje známky divokosti," dodal. Medvěd za uplynulé čtyři dny zabil přibližně 150 králíků. Na svědomí má také 12 včelstev, 25 ovcí, 23 slepic, krůty a jedno tele. O jeho odchyt požádala Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy. Odborníci pak v pondělí nastražili dvě speciální klece. V pátek ale své úsilí přerušili, protože všechny pokusy o nalákání zvířete byly marné. Klece však zůstaly nastražené a v noci na sobotu jedna z nich automaticky za zvědavým medvědem zaklapla, dodal Koubek.

Město Most navštívili jeho rodáci žijící v Německu

Na 300 mosteckých rodáků, kteří se museli po druhé světové válce vystěhovat do Německa, přijal v sobotu v obřadní síni mostecké radnice zástupce starosty Bořek Valvoda. Pro účastníky setkání byla připravena i slavnostní bohoslužba smíření, kterou v mosteckém kostele Nanebevzetí Panny Marie sloužil litoměřický biskup Josef Koukl. "Uvědomujeme si, že česko-německé vztahy jsou poznamenány mnoha problémy. Je věcí času a historiků, aby posuzovali míru příčin násilí a křivd, kterých se na sobě oba národy dopouštěly," uvedl Valvoda. Přivítal, že lidé, kteří v Mostě prožili dětství či mládí, mají o město stále zájem. Za úctyhodnou a pamětnou událost pro bývalé německé obyvatele Mostu označil návštěvu města po více než 50 letech vedoucí německé delegace Ernest Wollrab. "Nechceme dnes mluvit o pozadí tohoto dlouhého odloučení, ale přispět ke zpevnění našich vztahů. Až se to podaří, obě strany si uvědomí, že tragická a bolestná kapitola společných dějin Čechů a Němců je ukončena," řekl.

Obyvatelé Životic si připomněli 56. výročí represe nacistů

Památku 36 Čechů a Poláků, které před 56 lety popravili němečtí nacisté, si v sobotu připomněli obyvatelé Životic na Karvinsku. Jako záminku k zastřelení bezbranných lidí si tehdy gestapo vybralo předchozí útok partyzánů. Pietního aktu se zúčastnily asi tři stovky lidí. Vzpomínku zahájil předseda karvinského výboru Českého svazu bojovníků za svobodu František Gill. Památce popravených lidí se postupně poklonili i zástupci Havířova, do jehož katastru dnes Životice patří, polského velvyslanectví a obou komor českého parlamentu. Historici v projevech připomněli, že Těšínsko a Slezsko byly v roce 1938 násilně přičleněny k německé říši. Nacisté se snažili o germanizaci tamního obyvatelstva. "Ten, kdo se nechtěl podřídit, byl vyhoštěn nebo nemilosrdně zlikvidován," vzpomínali dnes pamětníci. Řada lidí z Životic a okolních obcí byla deportována do koncentračních táborů, odkud se nikdy nevrátili. Represe německých nacistů znamenala podle historiků pro životické obyvatele stejnou tragédii, jakou zažili za druhé světové války například lidé ve středočeských Lidicích.

Zástupci obcí majících v názvu slovo Březová se sešli na Opavsku

Zástupci desíti českých a slovenských měst, obcí a osad, které mají v názvu slovo "Březová" nebo "Brezová" se v sobotu sjeli do Březové na Opavsku. Setkání se konalo již poosmé, řekl tamní starosta Karel Gebel. "Program začal fotbalovým turnajem mužstev a soutěží obecních hasičů," uvedl. Již tradiční akce se podle něj nemohla obejít bez slavnostního zasedání starostů obcí, funkcionářů tělovýchovných jednot a hasičů. První sjezd se konal v Březové u Karlových Varů. Podle starosty se slovo "Březová" nebo "Brezová" do názvů obcí dostalo za různých okolností. "U nás to bylo podle bříz, protože na místě, kde obec stojí, byly kdysi březové lesy," dodal Gebel.

Jižní Čechy se v říjnu představí v hlavním městě Francie

Jižní Čechy se 26. a 27. října představí na českém velvyslanectví v Paříži a následně také v tamním Českém centru. Budou prvním českým regionem, který se u příležitosti oslav státního svátku České republiky v hlavním městě Francie blíže představí, řekla mluvčí českobudějovického primátora Hana Bumbová. "Na velvyslanectví je pozváno na 1000 hostů; občerstvení bude zajišťovat českobudějovický hotel Malý pivovar a vystoupí soubory s typicky jihočeským repertoárem. Současně by se v Paříži měly prezentovat i některé českobudějovické firmy," uvedla Bumbová. "Jihočeši mohou Francouzům nabídnout především turisticky atraktivní místa. Jako jediný z regionů mají jižní Čechy propagační materiály i ve francouzštině, což by mělo usnadnit orientaci návštěvníků z Francie," poznamenala mluvčí. Prezentace jednotlivých českých regionů by se podle ní měla stát tradicí, v jejímž rámci by se ve Francii postupně představila celá republika.

Romská zpěvačka Věra Bílá zpívala v New Yorku pro 2000 lidí

S velkým ohlasem se setkal středeční koncert romské zpěvačky Věry Bílé a její skupiny Kale v newyorském Central Parku. Romští hudebníci vystoupili pod širým nebem v rámci festivalu Central Park SummerStage, který i přes nepříznivé počasí navštívilo přes 2000 lidí. ČTK o tom v sobotu informovala Irena Kovářová z Českého centra v New Yorku, které se na vystoupení Bílé ve Spojených státech podílelo. Různorodé a mnohojazyčné publikum podle ní spontánně reagovalo na písničky zpívané v romštině. "Atmosféra byla hned od počátku vystoupení skvělá a každá další melodie v posluchačích znásobovala prožitek této hluboce emocionální hudby," uvedla. Bílá je považována za nejúspěšnější a nejpopulárnější romskou zpěvačku v České republice a slaví velký úspěch i u zahraničního obecenstva. V původních moderních cikánských písničkách zpívá Bílá a členové její kapely o lásce, smutku a smrti.

Herečka Balzerová nabízela svůj koláč a podpořila sbírku UNICEF

Vlastnoručně upečený meruňkový "letňáček" i s receptem a další sladkosti nabízela v sobotu lidem v pražské pasáži Myslbek herečka Eliška Balzerová. Podpořila tak charitativní sbírku Pečení pro děti, která se pravidelně koná pod záštitou Českého výboru UNICEF. Každý, kdo přispěl do zapečetěné urny, mohl ochutnat nejen hereččin koláč, ale i jinou dobrotu. Akce se konala již pojedenácté. V sobotu se v kase objevilo určitě více než 15.000 korun, přičemž od prvního pečení se doposud podařilo vybrat již 260.000 korun, řekla spolupracovnice UNICEF Alice Tomková. Výtěžek ze sbírky je podle ní použit pokaždé pro jiný účel. Dostávaly ho například opuštěné či zmrzačené děti ze Sierry Leone, africké děti, kterým umřeli rodiče na AIDS, nebo děti postižené loňskou válkou v Jugoslávii, uvedla Tomková. Příští, zářijová sbírka bude určena k nákupu školních potřeb pro děti, které žijí se svými matkami v charitativním domě v Praze 8.

Farář vysvětil kuchařům a cukrářům sochu svatého Vavřince

Farář Alois Kánský vysvětil v sobotu před pražským kostelem svatého Antonína v Praze 7 dřevěnou sochu svatého Vavřince, který je patronem kuchařů a cukrářů. Zahájil tak oficiálně dvoudenní svatovavřinecké oslavy, které se konají na pražském Výstavišti. "Na příchozí čekají mimo jiné ochutnávky gurmánských specialit od špičkových kuchařů za lidové ceny," řekl organizátor Jaroslav Šprongl. Kuchaři se během 24 hodin pokusí překonat rekord v nepřetržitém pečení palačinek. Loni se jim jich podařilo připravit 1857. V neděli se ke svatému Vavřinci připojí svatý Hubert, který je patronem myslivců, a proto bude možné ochutnat i zvěřinové speciality. Nedělní program zahrnuje soutěže v pojídání bramborových knedlíků, Miss Šenku či jízdy zručnosti na kolech. Na oslavách se představí juniorský a seniorský reprezentační tým kuchařů, které Českou republiku zastupují na mezinárodních soutěžích. Oslavy se konají již potřetí. Loni je podle Šprongla navštívilo 12.000 lidí. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid. Vedle kuchařů a cukrářů je patronem i archivářů, knihovníků, hasičů, hostinských, pivovarníků, pradlen, sklenářů, správců a studentů.

Na rallye do Karlových Varů se sjelo na 90 veteránů

Pětašedesát historických automobilů a pětadvacet motocyklů z České republiky a Německa se v sobotu v Březové u Karlových Varů postavilo na start první Karlovarské veterán rallye. Zúčastnili se jí majitelé vozidel vyrobených v letech 1923 až 1975. "Při dopolední první etapě čekal soutěžící dvacetikilometrový okruh v lázeňském území Karlových Varů, který byl ukončen v centru města v ulici Tomáše Garrigua Masaryka výstavou všech závodních vozidel," řekl tajemník závodu Zdeněk Touš z karlovarského Veteran klubu. Odpoledne absolvovali motoristé druhou etapu z Karlových Varů do Ostrova a zpět. Podotkl, že místo rychlostních prémií čekalo na posádky deset kontrol, kde museli řidiči plnit nejrůznější úkoly. "Jedním z nejoblíbenějších bylo jedení lázeňské oplatky na čas," dodal.

Do zámeckého parku v Kravařích se sjeli milovníci veteránů

Hřmot motorů a oblaka kouře zahalila v sobotu silnici vedoucí k zámeckému parku v Kravařích na Opavsku. Na sraz historických vozidel, který připravil Veteran Car Club Ostrava, se tam sjelo kolem 50 historických automobilů a motocyklů. "Pro dnešek jsme odložili soutěžení a nervozitu na trati při souboji s nástrahami itinerářů a časem. Věnovali jsme se kráse a eleganci vozidel i jejich osádek," řekl předseda Veteran Car Clubu Jiří Vaněk. Mezi nejobdivovanější automobily podle něj patřila Tatra 80 z roku 1932. Podobných osobních kabrioletů bylo vyrobeno pouze 22. V současné době podle Vaňka existují již jenom dva z nich. "Jeden, který byl vyroben pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, je vystaven v pražském technickém muzeu," poznamenal. K vidění však byly také staré vozy zahraničních značek, například Jaguar, Mercedes, či Chevrolet Camaro. Nejstarším automobilem, který na dnešní sraz veteránů dojel, byl Laurin a Klement z roku 1925. Mezi motocykly kraloval stroj tovární značky Dougles. Někteří milovníci starých vozidel přijeli na sraz také v dobových kostýmech. "Všichni se zřejmě s ohledem na stáří svých plechových miláčků na silnicích chovají mnohem více ukázněně než někteří dnešní řidiči," dodal Vaněk.

V Srbské Kamenici začal 6. ročník Letního hudebního festivalu

Letní hudební festival začal v sobotu v kostele sv. Václava v Srbské Kamenici na Děčínsku. Na programu 6. ročníku těchto srbskokamenických letních svátků hudby je do 23. září pět koncertů, při nichž zazní hudba především českých a světových klasiků. Tomáš Čistecký ze spolupořádající pražské agentury Canto řekl, že tradičními posluchači festivalových koncertů jsou místní občané, chalupáři i němečtí milovníci vážné hudby. Na pořádání festivalu se podílejí i místní radnice a římskokatolická farnost. Kostel v Srbské Kamenici, který byl postaven v letech 1772 až 1776, byl v druhé polovině 90. let opraven i s farou za dva milióny korun. Na obnovu kostela přispěli 700.000 korunami věřící z Moravy, místní občané mezi sebou vybrali kolem 25.000 korun, český stát poskytl 600.000 korun a zbytek darovala německá biskupství a někdejší němečtí občané Srbské Kamenice.

Shakespearovské dny v Brně navštívilo na 4500 lidí

Téměř 4500 diváků zhlédlo od pondělí do pátku pět představení inscenovaných během Brněnských shakespearovských dnů. "S akcí jsme velmi spokojeni a doufáme, že příští rok v ní budeme pokračovat," řekla mluvčí Kulturního a informačního centra města Brna Monika Šimková. Po čtyři večery se na nedávno opraveném nádvoří Špilberku hrála česko-slovenská inscenace Zkrocení zlé ženy. V pátek přehlídka vyvrcholila originálním ztvárněním hry Bouře v podání londýnského souboru A and BC Theatre Company. V inscenaci Zkrocení zlé ženy vystupovali slovenští i čeští herci, přičemž "krocená" Kateřina hovořila spolu se svou rodinou slovensky, ostatní postavy mluvily česky. Podkladem k představení byl překlad Martina Hilského, k němuž slovenskou část zpracoval Ĺubomír Feldek.

Zahájení festivalu v Českém Krumlově se zúčastnilo na 800 lidí

Na 800 posluchačů, kteří zaplnili do posledního místa sál zámecké jízdárny v Českém Krumlově, přišlo v pátek večer na zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu. Zazněly při něm slavné árie z Verdiho, Donizettiho, Pucciniho a Mozartových oper. "Kvůli nepříznivému počasí jsme koncert museli přesunout z náměstí Svornosti do zámecké jízdárny. Koncert tak sice začal se zpožděním, ale zmíněné útrapy jeho program divákům bohatě vynahradil," řekla Pavla Jelínková z tiskového střediska festivalu. Program festivalu, který potrvá do 26. srpna, zahrnuje 23 koncertů a operních představení, při nichž vystoupí přední čeští i zahraniční interpreti. Na neděli jeho organizátoři připravili dětské odpoledne, večer se pak v Maškarním sále zámku představí laureáti hudební soutěže Concertino Praga 1999.

Ze sportu

Po páteční předehrávce v níž zvítězila Sparta nad mužstvem StavoArtikl Brno 2:1, pokračovala v sobotu fotbalová Gambrinus liga dvěma zápasy druhého kola. Slavia zdolala Plzeň 2:1 a duel Blšan s Olomoucí skončil bez branek.

Hrála se i druhá nejvyšší fotbalová soutěž, tady jsou výsledky dnešních pěti zápasů: Prostějov - Vítkovice 2:2, Xaverov - Chomutov 1:2, Opava - Pardubice 2:0, Mladá Boleslav - Ratíškovice 2:2 a Zlín - Karviná 0:0.

A na závěr zpráv informace o nedělním počasí v České republice

Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 19 až 23, na horách kolem 15-ti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.