Zprávy neděle, 07. ledna 2001

Eva Petržílková

Sněmovna hlasy ČSSD a čtyřkoalice vyzvala ředitele ČT Jiřího Hodače k rezignaci

Poslanci se na svém mimořádném zasedání zabývali krizí kolem České televize. Nepřímo vyzvali jejího současného ředitele Jiřího Hodače k rezignaci. Dolní komora parlamentu rovněž konstatovala, že Česká televize neplní své veřejnoprávní poslání dané zákonem. Poslanci dále rozhodli o tom, že by Rada veřejnoprávní televize měla co nejrychleji iniciovat forenzní audit tohoto média od roku 1992. Závěry šetření má sněmovna dostat nejpozději do 90 dnů. Poslanecká sněmovna se dále zavázala bezodkladně projednat novelu zákona o České televizi, která by měla zajistit, že v televizní radě budou zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy.

Sněmovna se svým rozhodnutím připojila k Senátu a dalším institucím, které Hodače vyzvaly k rezignaci již 3. ledna. Senát tehdy vyzval Hodače, aby kvůli stabilizaci ČT neprodleně odstoupil. Ve stejný den požádalo předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody Radu ČT, aby Hodače odvolala, pokud sám neodstoupí.

Podle prezidenta Havla zvítězil při jednání sněmovny o ČT zdravý rozum

Prezident Václav Havel je rád, že se problém České televize přenesl do obou komor parlamentu. Oceňuje roli občanů ve vzniklém sporu a domnívá se, že pod jejich tlakem zvítězil zdravý rozum. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka trvá hlava státu na omluvě premiéra Miloše Zemana za slova, kterými v rozpravě sněmovny obvinil Havla z nabádání k porušování zákonů, a dokonce ho nepřímo vyzval k odchodu z politiky.

Také politici čtyřkoalice odsoudili výrok premiéra Miloše Zemana, který v pátek při sněmovní rozpravě o České televizi obvinil prezidenta Václava Havla, že nabádá k porušování zákonů. Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zdůraznil, že Havel k porušování zákona nevyzýval. Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář uvedl, že Zeman, který podle něj ani sám nerespektuje rozhodnutí soudu, nemá na "takové urážky" právo.

Usnesení sněmovny k ČT chválí US, lidovci a ČSSD, ODS se nelíbí

Výsledek jednání sněmovny o krizi v České televizi uspokojil Unii svobody, KDU-ČSL, většinu sociálních demokratů a rozladil naopak především poslance ODS. Vyplývá to z vyjádření zástupců těchto stran.

Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus krátce po hlasování prohlásil, že bylo vlastně předem rozhodnuto. "Já myslím, že to bylo politické hlasování a politické rozhodnutí, kde věcnost šla stranou," řekl novinářům. Dodal, že s výsledkem hlasování sice příliš spokojen není, ale v usnesení je podle něj i tak řada poměrně důležitých bodů.

Podobně hovořil i místopředseda ODS Ivan Langer. Také podle něj bylo jasné, že jde o politické hlasování s předem určeným výsledkem. Ten podle něj nereflektuje skutečnou realitu, o kterou v tuto chvíli v ČT jde, tedy to, že ČT nemůže plnit své poslání "kvůli protiprávnímu jednání části zaměstnanců". "Myslím si, že usnesení, které bylo schváleno, je v hrubém rozporu s principy parlamentní demokracie, právního státu, v kterém snad jsme si někteří z nás mysleli, že žijeme. Bohužel to tak není," řekl.

Předseda lidovců Jan Kasal novinářům řekl, že Langer se "hluboce mýlí" a "dobře to ví". "Ale je zakletý do politiky ODS a a do jejích trapných prohlášení v této věci," uvedl šéf KDU-ČSL. Sám je s usnesením sněmovny spokojen, i když soudí, že směrem k radě mohlo být tvrdší.

"Je to správné usnesení, které vyzývá pana generálního ředitele Hodače, aby uvolnil cestu skutečnému řešení," prohlásil předseda Unie svobody Karel Kühnl.

Také místopředseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla je s výsledkem jednání spokojen. Podle něj posunulo situaci a umožnilo ji v každém případě postupně vyřešit. Jelikož sněmovna je po Senátu druhým ústavním orgánem, který kromě odborů, různých organizací i části veřejnosti vyzval Hodače k odstoupení, Špidla soudí, že ředitel ČT by tuto výzvu už měl akceptovat. "Jestliže opravdu nejvyšší ústavní orgány, ve kterých je koncentrována vůle voličů, dají určitou výzvu, měl by ji člověk ve veřejnoprávním orgánu vyslyšet," domnívá se Špidla.

Komunisté již před hlasováním prostřednictvím předsedy svého poslaneckého klubu Vojtěcha Filipa oznámili, že se jim konečné usnesení nelíbí. Filip v projevu ke sněmovně uvedl, že v tomto znění je výrazem "právního nihilismu" a nevede společnost ani veřejnoprávní televizi z krize.

Reakce stávkujících zaměstnanců ČT na usnesení sněmovny

Rozhodnutí sněmovny ocenili stávkující zaměstnanci České televize. Úplně spokojeni však nejsou. Představitelé Iniciativy Česká televize - věc veřejná přivítali usnesení poslanců jako pozitivní signál směrem k občanům. Za maximum, kterého bylo možné v dané chvíli dosáhnout, označil rozhodnutí Poslanecké sněmovny o České televizi předseda Nezávislé odborové organizace televizních odborů Antonín Dekoj.

Několik členů Rady ČT je pro Hodačův odchod

Rada České televize je ve svém stanovisku k usnesení sněmovny nejednotná. Například Jana Dědečková považuje rozhodnutí poslanců za politický nátlak. Naopak Hodačovo odvolání chce navrhnout Václav Erben. O dalším osudu generálního ředitele by měla Rada rozhodnout v pondělí.

Hodače zvolila rada generálním ředitelem ČT v prosinci, krátce poté, co odvolala jeho předchůdce Dušana Chmelíčka, se kterým byla dlouhodobě nespokojena. Kroky rady vyvolaly nespokojenost u lidí spojených pracovně s ČT a později i u části veřejnosti.

Management ČT přivítal sněmovní usnesení o Hodačově jmenování

Nový management České televize přivítal prohlášení Poslanecké sněmovny, že byl Jiří Hodač do funkce ředitele televize jmenován v souladu se zákonem. Nové vedení však přešlo to, že poslanci Hodače nepřímo vyzvali k rezignaci. Jak bude dosavadní šéf ČT na usnesení sněmovny reagovat, ovšem vedení televize dosud neví. Hodač, který je od čtvrtečního kolapsu v motolské nemocnici, se k výzvě vyjádří pravděpodobně až v pondělí.

Hodačův tým zpravodajů ČT pracuje na pěti místech Prahy

Na pěti místech Prahy pracuje Hodačův tým zpravodajů ČT. V pátek poprvé se mu podařilo odvysílat zpravodajský blok Dobré ráno s Českou televizí. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková i šéfredaktor Stanislav Kněnický připouštějí, že zpravodajství nemá standardní kvalitu. Podle nich se to změní, až se dostanou do velína na Kavčích horách, z něhož nyní vysílají stávkující redaktoři ČT. Kdy se tak stane, nechtějí odhadovat. Zprávy se kompletují v sídle vršovické televizní firmy ACE. Střižny jsou na dalších třech místech Prahy. Potom, co Kněnický zpravodajskou relaci předtočí, putuje na Barrandov, odkud je vysílána.

Kardinál Vlk vede duchovní cvičení německých politiků

Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk provází o tomto víkendu německé politiky při jejich duchovních cvičeních (exerciciích). ČTK to sdělila Česká biskupská konference s tím, že exercicie se konají v benediktinském opatství Maria Laach. Za hlavní téma si kardinál Vlk podle této informace vybral duchovní základ života dnešního politika. Během víkendu bude mít pražský arcibiskup celkem čtyři přednášky, dvě meditace a dvě mše s promluvou.

Katolická církev uzavírá Velké jubileum roku 2000

Velké jubileum roku 2000, připomínající v jejím kalendáři dva tisíce let křesťanství, uzavřela v pátek katolická církev. "Bylo to největší jubileum, jakého se kdokoli z nás dožil," řekl ČTK mluvčí České biskupské konference, kněz Daniel Herman, podle něhož je vstup do roku 2001 významným duchovním momentem. Dodal, že nejdůležitějším okamžikem byl podle něj "předvečer" jubilejního roku, kdy se v prosinci 1999 v Římě při mezinárodním sympoziu o Janu Husovi katolická církev, jak řekl, pokusila poctivě vypořádat s touto postavou.

Katolíci slaví Zjevení Páně či Tři krále, pravoslavní Vánoce

Katolická církev si v sobotu v liturgickém kalendáři připomíná slavnost Zjevení Páně anebo Tří králů. Iniciály K+M+B, psané na Tři krále na dveře svěcenou křídou, znamenají jména Kašpar, Melichar, Baltazar, ale někteří badatelé se domnívají, že mohlo jít i o latinskou prosbu Kristus ať požehná příbytek. Zlato, kadidlo a myrhu přinesli podle legend tři mudrci Ježíši do Betléma. Záměna mudrců za krále nastala až v roce 1194, kdy byly jejich údajné ostatky přeneseny do Kolína nad Rýnem. Ve 12. století se také poprvé objevila jejich tři jména. Pravoslavní křesťané podle juliánského kalendáře teprve oslavují Vánoce.

K období kolem Tří králů se pojí i lidové pranostiky

K datu 6. ledna, kdy lidé podle biblické tradice slaví svátek klanění Tří králů, se váže i mnoho lidových pranostik. Je-li na šestého ledna větrno, říká se, že Tři králové míchají planety. Zamíchá-li na Tři krále vítr planetami, bude úrodný rok. Je-li v Tříkrálové noci mnoho hvězd, urodí se hojně brambor. Je-li na Boží křtění měsíc v úplňku, lze očekávat povodně. Celý leden je vůbec obdobím, k němuž se váže snad nejvíce lidových pranostik.

Na výstavu obrazů Josefa Lady brzy přijde desetitisící návštěvník

Jubilejního desetitisícího návštěvníka a stou školní výpravu očekávají v nejbližších dnech organizátoři brněnské výstavy obrazů známého českého malíře Josefa Lady. Od konce listopadu si ji zájemci mohou prohlédnout v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea. Výstava přibližuje hlavně zimní atmosféru českého venkova. Nechybějí však ani obrazy zachycující další roční období a tradiční pohádkové bytosti.

Vítězem festivalu dechových orchestrů se stali Belgičané

Absolutním vítězem Mezinárodního festivalu koncertních dechových hudeb, který se konal pošesté v Praze, se stal orchestr Koninklijke Harmonie St.Caecilia z belgického města Rotem. Více než padesátičlenné městské těleso je z větší části složeno z mladých lidí. Letos se festival konal za účasti téměř dvaceti souborů.

Sport

Hokejová extraliga Českého Telecomu pokračovala 34. kolem s těmito výsledky: Zlín - Kladno 6:1, Třinec - Karlovy Vary 5:1, Havířov - Sparta 3:2 po prodloužení, Slavia - Vítkovice 2:4, České Budějovice - Vsetín 1:4, Znojmo - Litvínov 4:2 a Plzeň - Pardubice 4:3 v nastaveném čase.

Úvodní zápas zimního turnaje Tipsport cup v Praze-Karlíně mezi Hradcem Králové a Teplicemi skončil bezbrankovou remízou

Trofej pro vítěze novinářské ankety Zlatý míč České republiky pro nejlepšího českého fotbalistu za rok 2000 je od soboty definitivně v držení Pavla Nedvěda. Do Písku, kde se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků, záložník Lazia Řím sice nepřijel, ale prostřednictvím videozáznamu pozdravil všechny hosty shromážděné v kulturním domě.

Český tenista Michal Tabara postoupil do finále na turnaji v indickém Madrasu. V semifinále Tabarovi vzdal Kristian Pless z Dánska za stavu 4:0 pro našeho reprezentanta.

Házenkářky pražské Slavie porazily v úvodním zápase třetího kola poháru EHF portugalskou Madeiru vysoko 27:17.

Český hokejista Luděk Krayzel se vrací z finské SaiPy zpět do české extraligy. Bývalý hráč Vítkovic nejspíš oblékne dres Vsetína.

Počasí na neděli

Převážně zataženo, občas déšť, na hřebenech českých hor sněžení, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.