Zprávy neděle, 07. listopadu 1999

A nyní podrobněji:

Summit Středoevropské iniciativy se věnoval hlavně účasti na obnově Balkánu

Především podílu na obnově válkou zničeného Balkánu a zapojení do Paktu stability se věnoval dvoudenní pražský summit Středoevropské iniciativy (SEI). Do Prahy se sjeli premiéři, ministři zahraničí a hospodářští ministři ze 16 převážně středoevropských a východoevropských zemí. Shodli se na tom, že na Paktu stability pro jihovýchodní Evropu, který připravila Evropská unie, se chce aktivně podílet i Středoevropská iniciativa. Po jednání to řekl premiér předsedající České republiky Miloš Zeman. Česká republika chce podle něj při obnově Balkánu, která bude jedním ze strategických cílů zemí Středoevropské iniciativy, navázat zejména na kontakty, jež vznikly například při budování energetického potenciálu bývalé Jugoslávie. Tématem jednání delegací byla nejen situace na Balkáně, ale i vzájemná spolupráce zemí Středoevropské iniciativy.

Česká republika a Ukrajina vytvoří expertní skupinu k řešení otázky ilegální migrace Ukrajinců. Experti, kteří by měli nalézt cestu ke snížení počtu Ukrajinců načerno pracujících u nás, se sejdou v nejbližších dnech. Přesto premiér Miloš Zeman po setkání s ukrajinským premiérem Valerijem Pustovojtenkem v rámci pražského summitu Středoevropské iniciativy nevyloučil možnost zavedení víz pro Ukrajinu. V takovém případě Kyjev odpoví stejně, řekl ČTK ukrajinský ministr zahraničí Borys Tarasjuk.

Vztahům s Rakouskem by i v souvislosti s úsilím České republiky o úspěšný vstup do Evropské unie prospělo, kdyby se experti obou zemí společně podívali na problematickou minulost. Shodli se na tom ministři zahraničí České republiky a Rakouska Jan Kavan a Wolfgang Schüssel. Oba státníci se sešli v rámci pražského summitu Středoevropské iniciativy.

Jiří Dienstbier informoval OSN o lidských právech v bývalé Jugoslávii

Víceméně ponurý obraz stavu respektování lidských práv v oblasti bývalé Jugoslávie podal v pátek v New Yorku před komisí Valného shromáždění OSN zvláštní zpravodaj Společnosti národů pro tento region Jiří Dienstbier. Bývalý československý ministr zahraničí ve zprávě, kterou v sídle OSN předložil, uvedl, že za své berou představy o multietnické společnosti v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, že uprchlíci se nemohou vracet do domovů, že hrozí nebezpečí nových konfliktů v oblasti muslimského Sandžaku na pomezí Srbska a Černé Hory a že ve vzduchu se vznáší myšlenka Velké Albánie, tedy spojení všech balkánských Albánců v jednom státě. Za nerozumné Dienstbier označil také pokračování hospodářských sankcí, které vůči srbsko-černohorské Jugoslávii uplatňuje mezinárodní společenství.

Ministři spravedlnosti visegrádských zemí pro společný postup

Na společném postupu při přípravě Charty základních práv Evropské unie se dohodli ministři spravedlnosti Slovenska, České republiky, Maďarska a Polska na svém prvním setkání, které skončilo v sobotu v Tatranské Javorině ve Vysokých Tatrách. Jak v této souvislosti uvedla polská ministryně a generální prokurátorka Hanna Suchocká, spolupráce v rámci visegrádského seskupení je pro všechny zúčastněné země velmi potřebná. "Naše stanovisko k vytváření Charty základních práv EU tak bude mít mnohem větší sílu, než kdybychom postupovali jednotlivě," poznamenala.

Prezident Havel kritizuje CDU, Rusko, Klause i "české fatalisty"

Nejnovější snahy německé křesťanské demokracie (CDU) o zrušení takzvaných Benešových dekretů kritizuje český prezident Václav Havel v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Der Spiegel, jehož text poskytla redakce časopisu berlínské odbočce ČTK. Havel uvádí, že komplex 150 Benešových dekretů, z nichž jen tři se týkají sudetských Němců, patří k historii českého právního státu a nemůže být jednoduše zrušen. "Je však možné jej označit za minulost, která dnes již nemá význam. Je to prostě historie, která se dá těžko korigovat. Naše národy napáchaly mnoho hrozného, jak by se to všechno dalo napravit?" ptá se Havel. Český prezident v rozhovoru odsuzuje postup Ruska v Čečensku a uvádí, že "Rusko se již tradičně chová vůči kavkazským národům nadřazeně a povýšeně" a že "dlouholetý ruský útlak je hlavní příčinou fundamentalismu a terorismu na Kavkaze".

Václav Havel nepřímo, ale jednoznačně kritizuje i Václava Klause, když říká, že mu "vadí, když u nás někdo v zájmu dílčích kalkulací objevuje krizi a zjišťuje, že země má špatnou vládu, když právě on sám před rokem tuto menšinovou vládu podpořil".

Pranýřuje i "apatický model chování" českých politických elit ve vztahu k Evropské unii. Podle něj se prosadil postoj: do EU chceme všichni a jednou se tam stejně dostaneme, třeba jen historickým samospádem, protože jsme v centru Evropy. "Tady je ve hře i oživení tradičního českého fatalismu," soudí Havel.

Vojáci převzali medaile za misi SFOR v Bosně a Hercegovině

Čestný pamětní odznak za příkladné služby v misi SFOR v Bosně a Hercegovině udělil v sobotu na kolonádě v Mariánských Lázních náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý příslušníkům 3. mechanizační brigády. Vedle 503 vojáků převzali medaile i organizátoři humanitární pomoci pro tuto válkou postiženou balkánskou zemi. Generál Šedivý vyzdvihl především podíl pražských škol, které shromáždily a zajistily odvoz sedmi metrů krychlových humanitárního materiálu.

V kauze Zieleniec premiér Zeman 60 smluv s médii údajně neprokáže

Místopředseda České strany sociálně demokratické Petr Lachnit v sobotu prohlásil, že šéf strany Miloš Zeman má proti původním tvrzením zřejmě jen málo důkazů o uplácení novinářů bývalým šéfem diplomacie Josefem Zieleniecem. Zemana, který Zieleniece obvinil před pěti měsíci a dosud své výroky nedoložil, kritizovali straničtí kolegové zatím jen za to, že si se zveřejněním důkazů dává na čas. Premiér Zeman v červnu oznámil, že podle ministra zahraničí Jana Kavana bylo v minulosti v resortu uzavřeno s novináři a mediálními agenturami 60 smluv, které sloužily k osobní prezentaci předminulého ministra zahraničí. Kavan se později tvrzení Zemana snažil zmírnit a uvedl, že o smlouvách se "dozvěděl z doslechu".

Delegáti sjezdu ČLK požadují na Zemanovi odvolání Davida

Delegáti sjezdu České lékařské komory (ČLK) v sobotu vyzvali premiéra Miloše Zemana, aby navrhl prezidentovi Václavu Havlovi okamžité odvolání ministra zdravotnictví Ivana Davida z funkce. ČTK to sdělil mluvčí ČLK Pavel Kubíček. Pro odvolání ministra Davida se vyslovila naprostá většina delegátů sjezdu komory v Hradci Králové. "Kdybych byl premiérem, odvolal bych ministra Davida už v únoru či březnu tohoto roku," řekl ČTK prezident ČLK David Rath. Podle člena představenstva ČLK Luďka Ryby si fakt, že ministr David má odejít, i poslední lékaři uvědomili již před půl rokem.

Po Davidově odvolání volá v posledních dnech nejen opozice, ale i některé sociálnědemokratické regiony, ministr ale několikrát zdůraznil, že sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády Zeman chce ponechat rozhodnutí o osudu ministra Davida na Poslanecké sněmovně, která bude rozhodovat o zákonu o veřejném zdravotním pojištění.

Unie svobody vyzývá vládu k urychlení reformy veřejné správy

K urychlení práce na přípravách reformy veřejné správy vyzvali vládu komunální politici Unie svobody na svém sobotním shromáždění v Praze. Především ji vyzvali k tomu, aby dodržela termín voleb do krajských zastupitelstev v listopadu roku 2000. ČTK to sdělil Vladimír Zeman z Unie Svobody. Vláda by měla podle Unie také respektovat zachování pravomocí obcí a měla by se rovněž zasadit o přenesení pravomocí z ministerstev na kraje a z okresních úřadů na obce. Nezbytné je i celkové snížení počtu úředníků.

Šéf komunistů Grebeníček varoval před euforií a vyzval k výchově kádrů

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček na sobotním zasedání Ústředního výboru strany varoval před euforií z rostoucích preferencí KSČM, protože předčasné volby a případný podíl komunistů na moci nejsou na pořadu dne. Přesto však vyzval k výchově kádrů. V úvodním projevu rovněž zatratil sociální demokracii i její vládu, která se podle něj stala dobrovolným rukojmím Občanské demokratické strany.

Na jednání bylo rovněž sděleno, že o funkci šéfa KSČM se na prosincovém sjezdu strany budou ucházet vedle nynějšího předsedy Miroslava Grebeníčka i místopředseda Václav Exner, předseda poslaneckého klubu Vojtěch Filip a šéf pražských komunistů Jiří Dolejš.

Britská organizace varuje před lety do ČR na konci roku

Česká republika je mezi deseti zeměmi, které by turisté a obchodníci podle britské nezávislé organizace neměli na přelomu roku navštívit. Organizace Taskforce 2000, sledující stav příprav počítačů na příchod nového tisíciletí, ve své zprávě uvedla Českou republiku mezi těmi státy, jejíž letiště představují z tohoto hlediska pro návštěvníky vážné riziko. Ředitel řízení letového provozu Petr Materna označil tvrzení britské organizace za nesmyslné. Českému rozhlasu řekl, že česká letecká doprava je na rok 2000 stoprocentně připravena.

Američtí kongresmani chtějí, aby ČR napravila škody vůči CME

Dva američtí kongresmani, Tom Lantos a Benjamin Gilman, zaslali premiéru Miloši Zemanovi dopis, v němž požadují nápravu škod, které podle nich způsobila česká vláda společnosti Central European Media Enterprises (CME) "nečinností" ve sporu o televizi Nova. ČTK získala dopis v pátek večer z kanceláře Toma Lantose. V psaní zaslaném krátce před Zemanovou návštěvou Spojených států oba zákonodárci upozornili, že "pozorují nečinnost české vlády se znepokojením" a považují údajné "křiklavé porušení smluvních práv" mezi CME a organizacemi, které kontroluje Vladimír Železný, za porušení česko-americké dohody o vzájemné ochraně investic.

Německé firmy odmítají dát další peníze na odškodnění nasazených

Německé firmy podílející se na fondu pro odškodnění lidi nasazených za války k nuceným pracím v Německu, vyloučily, že by svůj příspěvek do fondu mohly zvýšit. Řekl to v sobotu mluvčí fondu Wolfgang Gibowski, jehož slova citovala agentura Reuters. "Nemůžeme jít nad čtyři miliardy marek," řekl mluvčí. Vyjednavači Německa a Spojených států dali v pátek na schůzce ve Washingtonu najevo, že v jednání o odškodnění nastal určitý pokrok. Zmocněnec německé vlády Otto Lambsdorff řekl, že vláda bude nyní zvažovat o zvýšení svého zatím dvoumiliardového příspěvku do fondu, a vyzval podniky, aby postupovaly stejně. Právníci zastupující postižené žádají hodně přes deset miliard.

Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraci

Zástupci Grémia romských regionálních představitelů, kteří od čtvrtka nepřetržitě protestují proti plotu v ústecké Matiční ulici, jsou zklamaní nezájmem státních i městských institucí o romskou problematiku. ČTK to řekl jeden z protestujících romských aktivistů v Matiční ulici Ladislav Bílý z Karlových Varů. Z diskusí, které romští aktivisté během svého protestu vedli s obyvateli v Matiční ulici, podle nich vyplynulo, že jediným řešením současné situace Romů v České republice je emigrace, a to nejlépe do nejbližší západní země, do Německa. V Matiční ulici nyní zůstává kolem třiceti protestujících zástupců romského grémia. V pondělí chtějí uspořádat tiskovou konferenci, kde se mají vyjádřit k situaci v Matiční ulici, ale i k celkovému postavení Romů v České republice.

Ústí nad Labem chtělo stavbou plotu vyřešit stížnosti majitelů rodinných domků na jedné straně ulice na obyvatele nastěhované do obecních domů na straně druhé. V obecních domech bydlí dlužníci, převážně Romové. Plot byl postaven i přes odpor Poslanecké sněmovny a kritizovala jej také Evropská unie.

Biskupové smířených křesťanských církví nabádali k toleranci

K toleranci nejen mezi představiteli různých náboženských směrů, ale především v celé občanské společnosti vyzvali na sobotním ekumenickém setkání v Chomutově římskokatolický litoměřický biskup Josef Koukl a biskup Slezské evangelické církve Vladislav Volný. Setkání navázalo na společné prohlášení o ospravedlnění z víry obou křesťanských církví, podepsané před týdnem v bavorském Augsburku. Bez smíření rozdílností, rozmanitostí nemůžeme vydat věrohodné svědectví této společnosti, uvedl ve svém projevu evangelický biskup Volný. Možnou cestu k pravdě naznačil litoměřický biskup Koukl s pomocí podobenství Krista: Kristův kříž rozpřahuje ramena na obě strany, řekl.

Koupí vdolků od známé herečky lidé pomohli postiženému chlapci

Velký zájem Pražanů provázel sobotní humanitární akci Pečení pro děti, jejíž výtěžek bude věnován na nákup počítače pro postiženého šestiletého Lukáše. Vedle pamlsků z několika pekáren si lidé mohli v pražské pasáži Myslbek koupit domácí vlastnoručně pečené vločkové vdolečky od herečky Gabriely Vránové. Za pytlík sladkostí lidé vhazovali do kasičky dobrovolné příspěvky. Akci, která se konala již podruhé, zaštítil Dětský fond OSN (UNICEF). Projekt potrvá do konce roku 2000 a vždy první sobotu v měsíci využije dobrot některé známé osobnosti. Příští pečení se uskuteční 4. prosince. Výtěžek bude poslán dětem z Východního Timoru. Peníze z mimořádného vánočního pečení, které je plánováno na 18. prosince, půjde na účet Nadace Terezy Maxové. S touto známou modelkou se budou moci nakupující setkat.

Kolona 91 tatrovek znamená zápis do Guinnessovy knihy rekordů

Nový rekord v počtu aut jedné značky, které jedou v koloně za sebou, vytvořili v sobotu členové Tatra Klubu Bohemia s vozy značky Tatra 613. Po zkušebním okruhu kopřivnické automobilky jelo 91 "šestsettřináctek", což znamená zápis do Guinnessovy knihy rekordů. ČTK to řekl předseda klubu Ladislav Částečka. Jízdu sledoval také zástupce agentury Dobrý den, která pro Guinnessovu knihu rekordy v České republice ověřuje. Rekordní zápis vytvořili členové klubu v rámci jednodenního srazu v Kopřivnici na Novojičínsku. Na akci přijelo zhruba 150 tatrovek. Nejstaršími vozy byly populární tatraplány. Novější modely zastupovaly šestsettrojky a šestsettřináctky. Nechyběl ani dosud poslední model osobní Tatry 700.

Ze sportu:

Hokejisté Kladna porazili v předehrávaném utkání dvacátého kola extraligy Třinec 7:5.

Česká tenistka Květoslava Hrdličková, momentálně 67. v žebříčku WTA, se probojovala do finále turnaje v Lipsku. V semifinále překvapivě porazila nejvýše nasazenou Mary Pierceovou z Francie ve třech setech 1:6, 6:3, 6:3. Hrdličková, která si musela účast v hlavní soutěži vybojovat v kvalifikaci, se ve finále utká s další Francouzkou, turnajovou dvojkou Nathalií Tauziatovou.

Stolní tenisté Nové huti Ostrava zvítězili v osmifinálovém utkání Poháru ETTU nad francouzským celkem SAG Cestas, který má v týmu dva anglické reprezentanty, 4:2. Postoupili tak do čtvrtfinále prestižní evropské klubové soutěže.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.